„De Standenmaatschappij in de Zierikzeesche Nieuwsbode" STREEKNIEUWS Goese operettevereniging komt met „Banditenstreiche" Mevo verloor voor derde maal van Volharding III: 31-34 Teleurstellend verlies voor de Delta Sport heren Centrale training komt voor de Zeeuwse schutters J. van Damme in scriptie: Nationale Onderwijs Tentoonstelling nu het de industrie en de handel slecht ging en de mechanisatie ve le arbeidsplaatsen deed verdwijnen, was er sprake van overbevolking. Het aanmoedigen van de emigratie werd als een mogelijke oplossing ge zien: opdat wy spoedig van eene overbevolking der mindere klasse verlost worden, wier aanwezen met regt voor eenen naderenden winter doet sidderen en beven!" In het nummer van! 27 april 1846 werd het betreurd, dat enkel de nut tige en in eigen onderhoud voorzien de burgers naar Amerika vertrokken tarwijl „de arme en berooide" bij duizenden achterbleven. Ander beeld Een heel ander beeld kwam naar voren van de werkende klasse en de werkwilligen die buiten hun schuld zonder éigen verdiensten waren. Met (viii) ZIERIKZEE, februari. In het nummer van 3 februari 1845 van de Zierikzeesche Nieuwsbode werd een algemene typering van de min dere stand gegeven: .die klasse der maatschappij, die door de ge ringe verdiensten, door een talrijk huisgezin, ja, door beroving van werk, niet alleen bekrompen leven, maar zelfs honger lijden; ja, van die klasse van menschen, op wier verbleekt en vermagerd gelaat armoede en ge brek te lezen staat De arbeiders, dienstboden en werklieden die ternauwernood ge noeg verdienden om in leven te blij ven, werden tot deze klasse gere kend. De dienstboden waren er het best aan toe, daar zy op verzorging door hun „meesters" konden reke nen. Onder de werklieden werden uit drukkelijk de ambaehtsknechten verstaan en met de arbeiders wer den zowel de landarbeiders als de fabrieksarbeiders bedoeld. Naast de „werkende klasse" wer den ook de werklozen of bedeelden als leden van de mindere klasse be schouwd. Het verschil tussen beide groepe ringen was niet groot. Er waren im mers veel arbeiders die onvoldoende verdienden om in hun levensonder houd te kunnen voorzien, zodat zij ook onderstand ontvingen. Boven dien was er een grote seizoenwerke loosheid. „Behocftigen" Wel werd in de krant een duide lijk onderscheid gemaakt tussen de konstant bedeelden enerzijds en de werkende klasse anderzijds. Ter aanduiding van de twee groe pen werden geen vaste benamingen gebruikt. Zo was er in het nummer van 29 oktober 1845 sprake van „behoéfti- gen" en „minvermogenden", terwijl in het nummer van 22 januari 1846 medegedeeld werd, .dat de Amster damse armen onderverdeeld werden in „volstrekt noodlijdenden" en „be- hoeftigen". „Bedelbrok" Van de. konstant bedeelden kwam in de Nieuwsbode een zeer negatief beeld naar voren. Zij toonden zich uitermate tevreden met de „bedel brok" en waren lux en gevaarlijk. In een artikel over de landverhuizing werd gekonstateerd, dat het juist niet de nutteloze landgenoten waren, die emigreerden. „Want wie zijn het die ons verlaten willen? De van ou der tot ouder bedeelde? De trage, die des zomers met den hengel langs vlet en stroom rond slentert, de zorg voor de voeding zyns huisgezins, en des winters van zichzelver er bij, aan den armenstaat overlatende? Is 't het schuim onzer bevolking dat in de achterbuurten der steden voortleeft. Zij zijn gereed om elk ongenoegen, eiken oploop tot een oproer te ma ken, verdrinkende wat zij ophalen, overigens op de armenkas terende, en een geslacht voortbi'engende, welks luiheid en verwox-penheid in gelijke mate als de talrijkheid toe neemt? Geenszins." Geen medelijden Medelijden met de bedeelden werd dan ook niet nodig geacht, temeer daar zij slechts op middelen vlasten, „om zonder arbeid en zonder bede len, zich in het bezit te stellen van het eigendom der meergegoeden". De wetten ter wering van de bedelarij dienden niet verzacht te worden. Slechte ervaringen met bedelaars, die eigenlijk geen onderstand nodig hadden, gaven voedsel aan deze overtuiging. Emigratie Dat de behoeftigen niet enkel als een last, maar ook als een bedx-ei- ging ervaren werden, bleek ook in enkele axlikelen waarin aangedron gen werd op het stimuleren van de emigratie der hulpbehoevenden. In dit verband werd gewezen op de snelle bevolkingsgroei die zich voor al bij de mindere volksklasse vooi"- decd. In tijden van ekonomische bloei was dat geen probleem, maar de geringe lonen, waarop nog zoveel mogelijk beknibbeld werd, konden velen zich ternauwernood van vol doende voedsel voorzien. Dikwijls werd op de onrechtvaardigheid van deze situatie gewezen. Zelfs kan er by na van een ver gaande begaanheid van de Nieuws bode met de werkende klasse ge sproken worden. Bij de uitlatingen over de axmoede van de mindere klasse werd er ook op gewezen dat een financieel krachtiger lagex'e stand - door be- lastingvexdaging - een grotere kon- sumptie ten gevolge zou hebben en dat zou weer tot meer werkgelegen heid leiden. Tegenstelling Misdragingen van de mingegoeden werden grotendeels aan de armoede toegeschi'even en op grond daarvan vei'goelijkt. Wat de diefstallen betrof wex'd op de schrille tegenstelling ge wezen tussen de bestraffing van de leden vani de lagere stand, die Voor het kleinste vergrijp zwaar werden gestraft en van de fatsoenlijke lie den en ambtenaren, die vaak voor veel ernstigere vergrijpen gepardon neerd werden. Afgezien van enige negatieve uitlatingen in de eerste nummers van de Nieuwsbode, werd er mild geoordeeld over de gedra gingen van de werkende klasse. Het gedeelte van de werkende klasse dat werkloos was, diende ge holpen te worden en bedeling was daartoe niet het geëigende middel. Werkverschaffing was een veel ge schikter middel ter ondersteuning. De uitgever van de Nieuwsbode gaf zelf het goede voorbeeld door aan werkzoekenden de mogclykhcid te geven om tegen een sterk geredu ceerd tarief advertenties in de krant te plaatsen. ZIERIKZEE Kinderkarnaval Disco „Sound Dilebo" organiseert vrij dagmiddag 23 februari een kin derkarnaval in het Hervormd Ver enigingsgebouw voor kinderen van af zes jaar. Ook oud ex-en zijn wel kom. Aan def jeu'g^ zal een versrja- pering wöpcjeh uitgedèéld en boveh-j dien zijn er mooie prijzen te win nen. BRUINISSE Toneelvereniging „De Komedianten" De toneelvereniging „De Kome dianten" gaat ook optreden buiten de eigen gemeente. De muziekver eniging „Oosterlands Fanfare" heeft „De Komedianten" gevraagd, mede werking te verlenen aan de uitvoe ring die gehouden wordt op 23 fe bruari a.s. in het dorpshuis „De Oos terhof" te Oosterland. Evenals op de uitvoering van „Nu met Hope" te Bruinisse die de uit voering houdt op vrijdag 16 februari a.s., zullen „De Komedianten" het zelfde blijspel ten tonele brengen. Dit komische blijspel genaamd: „Met fantasten is 't oppassen geblazen", zal de lachspieren weer wel in be weging brengen. Het toneelgezel schap staat onder leiding van me vrouw v. d. Linde-Bezemer. Benoeming Met ingang van 15 maart a.s. is benoemd tot hoofd-administratie van de Rabobank „Oost-Duiveland", de heer J. W. v. d. Berg te Helle- voetsluis. Geslaagd Voor het examen ter verkrijging van het diploma Ziekenverzorgster slaagde onze dorpsgenote mej. E. H. Geluk. Zuster Geluk kreeg haar op leiding in het Verpleegtehuis „De Samaritaan" te Sommelsdijk, waar zij wex-kzaam is. GOES. 15-2. Dc Gocsc Operette- vereniging komt dit seizoen met een komische opera in drie bedrijven: „Banditenstreiche'' op muziek van Franz van Suppé. Dc opera is op dc zaterdagen 10 en 17 maart in Dc Prins van Oranje in Goes tc bekij ken en de voorverkoop van de plaat sen is intussen al begonnen. Met dit werk verlaat de operette vereniging de platgetreden paden van het gemiddelde oeuvre. „Banditenstreiche" was oorspron- kclijk een in zes taferelen spelende echte operette. Om onduidelijke re denen en niet in de laatste plaats voor kontinuatie van auteursrechten bij een nieuwe bewerking, bleef al leen de ouverture, die een knaller van formaat is, overeind. Komische opera Dc librettist Ludwig Bender ont wierp een geheel nieuw scenario naar een prozaïsch verhaal van Bou- tonnier en August Peter Waldenmei er herinstrumenteerde bekwaam de muziek van Fx-anz von Suppé, waar na het geheel werd samengevoegd tot een komische opex-a in di-ie be drijven. In 1954 werd het werk in deze ver sie opnieuw uitgegeven. De Goese Operette Vereniging kreeg het in dc vertaling van Jan de Beer uit Loon op Zand, die het voor de Zuid Ne derlandse Operette Spelers ook re gisseerde. Hij heeft nu ook de regie in Goes op zich genomen. Eigen solisten Dc Goese Operette Vereniging hoeft voor dit werk de beschikking over een aantal gastspelers.^ terwijl de beide vrouwelijke hoofdrollen en drie herenrollen door eigen leden worden verzorgd. De uitvoerenden zijn verder het koor van de Goese Operette Vereniging met eigen or kest. versterkt met leden van het West Nederlands Symphonieoi-kcst en dc Marinierskapel. Hervormde Vrouwengroep De Hervormde Vrouwengroep „Helpt Elkander" vergaderde, on der leiding van de presidente mevr. B. de Waal-Jumelet. De avond werd verzorgd door zuster De Jong Uit Malawie (Afrika), die een dia-lezing hield over haar werk als verpleeg ster op een zendingspost. Na opening op de gebruikelijke wijze van de bijeenkomst, vertelde zuster De Jong, dat he( land in-een periodeyap twintig naar in ontwik- keling góed-Is M)èruit>' gegaan, f Uit het dia-verslag bleek hoe het .20 jaar geleden was .en hoe door sa- xnenwerkixig, liefde eh geduld maar vooral ook financiële hulp van an dere landen, waarbij ook Nedei-land, vele dingen verbeterd zijn. Na de pauze liet zuster. De Jong zien, dat er wel veel verbeterd is, maar dat er toch nog wel nood en bij kinderen ondeiwoeding is. Daar om is het nog steeds nodig, dat er geholpen wordt. Men verondersteld wel eens dat de gelden of goederen niet aankomen, maar zij verzekerde, dat zulks wel degelijk het geval is en dat men daar erg dankbaar voor is. Mevrouw De Waal bedankte zus ter De Jong voor het gebodene en overhandigde een gift namens de vereniging. Tijdens het zingen van Gezang 105 4 en 5 werd er nog ge- kollekteerd voor het zendingswerk in-Malawie. Mevrouw De Jonge be sloot deze avond met dankgebed. UTRECHT, 14-2. Van 4 tot en met 6 cn van 9 tot en met 11 april wordt in dc Marijkchal van de Jaarbeurs te Utrecht de Nationale Onderwijs Tentoonstelling gehouden. Daarin is een lezingenprogx*amma opgenomen, waarvan de onderwer pen een grote verspreiding vertonen, overeenkomende met de gescha keerdheid van het Nedex-landse on derwijs, Gex'enommeerde sprekers behandelen onder andere: integratie kleuter/lagex'ondex'wijs; rekenwis- kundconderwijs anno 1979; onder wijskundige voorbereidingen van aanstaande leraren; problemen rond het management van scholen; kunstzinnige vormen; begeleidings plan voor leexdingcn in het buiten gewoon onderwijs; beroepsonder- wijs; open school. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND EMMELOORD. Bij een verkeers ongeval op de Stccnwijkerweg in dc Noordoostpolder zijn twee mensen om het leven gekomen. Dc personen auto waarin zij reden slipte vermoe delijk als gevolg van gladheid door stuifsneeuw en kwam op dc andex-e weghelft onder een mclkouto terecht. DEN 1IAAG. In het derde kwar taal van 1970 ontvingen 346.000 per sonen een bijstandsuitkering. Dat beeft het ministerie van economische zaken vrijdag meegedeeld. Vergele ken met het derde kwartaal 1977 be tekent dat vierduizend mensen min der die van dc bijstand leven. DEN HAAG. Een brand, dinsdag nacht in een zolderetagc aan de Haagse Maasstraat, heeft het leven gekost aan een 65-jarige bewoner van het pand. R. Toth. SPORT basketball tafeltennis Seniorenteams suksesvol Maandagavond speelde het eerste team in sportzaal „l)e YVerve" tegen Westerzicht 3 uil Vlissingen. Voor het dubbel namen de Kcrkwervena- ïcn een 2-1 voorsprong door over winningen van Appic Kroezemann en Leen v. d. Wekken. Het dubbelspel werd in de derde game met 21-11 in het voordeel van de thuisspelende klub beslist. Daar na won Appie nog twee sets. Jan Tieben en Leen v. d. Wekken won nen elk nog één set zodat de wed- stx*ijd met 7-3 gewonnen werd. Dit ongeslagen Kerkwerfse team voert thans de ranglijst aan in klas 3B. Ook het tweede seniox*enteam speelde een goede wedstrijd in klas 3A tegen Goes 3. Kerkwerve keek eerst tegen een 2-1 achterstand aan. Dooxdat Henk 't Hart en Hérman Meerbeek bet dubbelspel wonnen kwam de stand op 2-2. Na dit dubbel wonnen Henk 't Hart, Herman Meerbeek en Buddy Mathey al hun sets. Een niet ver wachtte 8-2 ovex'winning was het re sultaat. Maandag 19 februari treedt Kerkwerve in Middelburg aan tegen MZ 7. Het zal nu moeilijk worden om ongeslagen te blijven. Diezelfde avond speelt het tweede team thuis tegen Marathon 1. Met een gelijkspel zullen, de K.erkwérvénaren bijzonder tevx*eden zijn. MIKROKORFBAL All Ready kan degradatie nog ontlopen Door een verdienstelijk gelijkspel in de uitwedstrijd tegen de reserves van Goód Luck heeft het 3e team van All Ready nog altijd de kans om de degradatie te ontlopen. De wed strijd was nog maar enkele seconden oud toen Good Luck al voorsprong wist te nemen (1-0). Met treffers in dc 8e en 9e minuut kon Good Luck uitlopen tot 3-0 en begon het er donker voor All Ready uit le zien. De Zierikzeese ploeg voelde er echter nog weinig voor om zich al zo vroeg in de wedstrijd ge wonnen te geven. In de 17e minuut wist C.orrie Stoutjesdijk-Hilleman een doorloopbal feilloos te benutten (3-1) wat ook de ruststand werd. Na-de rust zag Good Luck kans om/ een straf worp te benutten en tol 4-1 uit te lopen. Nog in dezelfde mi nuut zag Henk Vermeule zijn door zetten belooxid xnet een treffer (4-2). Bij All Ready werden Gabri de Groot en Rinus v. d. Schelde gewis seld voor Rinus Kloet en René de Jager om dè aanval wat meer kx-acht te geven. Deze opzet slaagde volledig daar beide spelers de korf wisten te doox'boren waarmee de eindstand op 4-4 werd gebracht. SCHAKEN Voor de derde keer in dc Zeeuwse basketball kompetitie, verloor Mevo dr. streekderby tegen Volharding III uit Goes. Deze wedstrijd die afgelo pen zaterdagavond in dc sporthal Onderdak gespeeld is heeft duidelijk bewezen dat Mevo zich gauw laat be ïnvloeden door pratende tegenstan ders. Ook al mede door het niet opko men van dc scheidsrechtex's' (scheids rechters werden in overeenstemming aangewezen uit de beide teams) liep de wedstrijd in dc laatste minuten aardig uit dc hand. Mevo die vanaf het begin het ge hele spelritme bepaalde wist dan ook de eerste helft met winst af te slui ten van 18-15. Dc coach/trainer, Bob Noomen die een uitstekende wed strijd speelde en voox-al met af standsschoten de tegenpartij regel matig verx'aste, kon dan ook niet voorkomen dat de tegenpartij de lei ding kon overnemen. Hoewel .tevens Tüitman cn Leo Looy bij Mevo uitstekend vei'dedi- gingswerk leverden, miste Mcvo- speler Joost Manni regelmatig bij de breakouts de scoringskansen. Mevo moest*dun ook in de vier laatste mi nuten tegen een achtex-stand opkij ken van maar drie punten, met alle kans om nog op gelijke hoogte te ko men. Incident Bij een vreemd incident bleek dat, de tijdwaarneèmster de tweemaal twee minuten time-out niet volgens de regels had gehanteerd, zodat de wedstrijd onmiddellijk werd ge staakt en Volharding III de beide punten mee naar Goes mochten ne men. De eindstand wex'd 31-34. Zaterdagavond aanslaande speelt hel Mevo-team weer een thuiswed strijd voor de derde klasse heren Zeeuwse basketball-kompetitie. Deze wedstrijd zal gaan tegen No Goods II uit Vlissingen en zal gespeeld wor den in sporthal Ondex*dak om 18.30 uur. Gezien dat No Goods II onder aan de ranglijst staat moet Mevo toch in-staat wox'den geacht om deze wedstrijd in winst om le zetten. Tegen een ook niet best spelend Volharding gingen de Delta Sport heren zondag kansloos de boot in. Volharding, dat Rinus Traas weer in haar gelederen had, bezat in deze speler en de Poolse ex-international Bienek twee zeer schotvaardigc spe lers. Vooral in de beginfase werd de Delta Sport verdediging door Traas gepasseerd met keiharde schoten. De Delta Sport aanval wist hier weinig tegenover te stellen, bij de stand 6-0 wist Delta Sport eindelijk tegen te scoren. Rinus Traas kreeg toen mandekking van de 17-jai'ige Bert de Vos, die hem toen uit de wedstrijd speelde. Door slecht aan- valsspel en een weinig agressieve vei'dediging bleef Volharding de baas over de veel te tamme Delta Sport ploeg dat nu aardig in de greep van het degradatiespook is ge komen. De dames hebben het hoofd in de schoot gelegd. Degradatie Door de fox-se 14-7 nederlaag le gen Hontenisse is de degradatie- naar de "afdeling nu een feit. Ook T reservé hex-en-team zakte in de af deling, .maar dit jeugdige team was i-eeds bij voox-baat kansloos in de le klasse. In Oostbux'g bleef het ver met 23- 4 achter bij Operatie '71. Na de som bere geluiden bij de senioren vielen er bij de jeugd weer uitstekende re sultaten te noteren. Coach Nel Ver- hey behaalde met de meisjes adspi- ranten een 10-7 zege op Hontenisse. Door deze zege zijn deze dames px-aktisch kampioen. Annelies v. d. Goot en Hanneke Verhey verzorg den de meeste treffers. Ook de meisjes pupillen staan op de drem pel van een kampioenschap, de moeilijke uitwedstrijd tegen Honte nisse werd nipt met 6-5 gewonnen. De jongens adispranten stelden te leur door een 18-16 nederlaag tegen Hontenisse. Huishoudelijke kompetitie s.v. „Zierikzee" Maandag 12 februari j.l. werden in de 22ste ronde van de huishoudelijke kompetitie 15 partijen gespeeld. De uitslagen: J. A. J. Seeleman-C. G. Overweel- V2-V2; R. v. d. Veken-J. C. van Ours afgebr,; M. M. Kx-ijgex--J. A. J. v. d. Made 1-0; H. Uil-J. J. v. d. Ende afgebx-.; J. C. Hollandex--J. van Loon afgebr.; J. Verkerk-A. J. Scheele 0-1; L. Oosse-P. Verploeg 1-0; P. Wiebols-J. L. Bom afgebr.; O. Smil- de-T. C. Visser, 1-0; J. M. C. Zwarts- J. J. Hoogstfate 1-0; A. M. v. d. Wes ten-P. Bouwens V2-V2; R. P. Hoger- heijde-C. van Eldik 1-0; H. J. Vol kers-P. C. v. d. Schee 1-0; A. C. H. Koster-H. N. Brouwer 0-1; P. B. van VelLhoven-A. Bil 0-1. Grote concentratie bij het eerste team van de dam'klub Zierikzee tegen DOS uit. Bergen op Zoom. Het was een belangrijke strijd voor de Zierikzeese dammers, omdat zij bij een overwinning vrijwel zeker zou den zijn geweest van het kampioen schap in de Zeeuwse hoofdklasse. Helaas werd, enigszins verrassend, verloren met 11-9. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) HANDBOOGSCHIETEN GOES, 12-2. Er komt een centrale training voor de Zeeuwse boogschut ters. (Niét te verwarren met de wip- schutters). Dat kon het distriktsbe- stuixr aan de verenigingsafgevaar- digden meedelen tijdens de jaarlijkse algemene vergadering, die werd ge houden in café „Dc Landbouw" in Goes. Hiermee gaat een lang gekoesterde en vurige wens van de schutters 'in vervulling. Wie in deze sport iets presteren wil, kan absoluut niet zon der deskundige training. Het programma begint met het vertonen van een instruktiefilm op 16 maart in cafe „De Landbouw" in Goes, waar alle schutters worden verwacht, maar waar ook iedere be langstellende welkom is. Daaxma volgt een maandelijkse trainings avond in Vlissingen of Yerseke en. bij voldoende belangstelling, ook in Brouwershaven. De training wordt gegeven door de bekende Belgische trainer Teeuws. De bondswedstrijden zullen dit jaar gehouden woi'dexi op de nieuwe schietbanen van „St. Sebastiaan" Yerseke, de club die dit jaar een px*achtige akkommodatic met 10 a 12 wedstrijdbanen bouwde. Fitaround Nieuw in het wedstrijdprogramma is het provinciale kampioenschap Fi taround, een wedstrijd van 4 x 36 pijlen op x*esp. 90-70-50 en 30 meter. Dit is de internationale Round die ook op de Olympische Spelen wordt geschoten en die ook in Nedei'land steeds meer veld wint. In zijn jaarverslag kon de sekre- taris melding maken van een goed verlopen wedstrijdjaar 1978 waarin de fitaster voor Piel de Jonge cn dc plaats in de nationale jeugdselektie voor Peter Acda, beiden van de Vlis- singse vereniging „d'Eendracht". Enkele wensen van het distrikts- bestuur zijn een sterkerp groei van het aantal schutters en meer aan dacht van de nieuwsmedia voor de handboogsport.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 5