Ring Promotion gaat nu vier toeristendagen organiseren een Diskussienota: Op weg naar provinciaal welzijnsbeleid Ujtgehongerde reeën plunderen tuinbouwbedrijven Duiveland Kerkwerve kreeg een nieuw samengesteld Oranjekomitee Peter Blanker naar Zierikzee Vierde bestuurslid voor P.J.Z. nu ledental gestaag groeit Schot in de roos STREEKNIEUWS Eerste aanzet tot welzijns planning ln mei voorstellen in staten HAAMSTEDE, 13-2. De vijftien aktieve middenstan ders van Burgh-Haamstede die vorig jaar in de zomermaanden de Ring Promotion 1978 in hel leven hebben geroepen hebben met hun initiatief een schot 111 de roos gelost. Losgebroken uit het Dijkwater XIEU WERK ER k9-2. Door tip winterse weersomstandigheden uit gehongerde reeën „plunderen" Duivelandse boomgaarden. Met troepen tegelijk storten de dieren zieji op de malse knoppen wan de nog kale bo men. Dit is de tweede keer 111 twee weken dat wild sehadc aanricht aan tiiindershedrijven in (Je regit). Onlangs plunderden konijnen massaal in de Westhoek. Dit bleek duidelijk in de dinsdag avond in hotel Bom te Haamstede ge houden vergadering waar werd ge sproken over de voorbereidingen voor de Ring Promotion 1979. Het aantal van vijftien deelne mers is inmiddels uitgebreid tot twintig, terwijl daarnaast tien do nateurs konden worden ingeschre ven. Inmiddels heeft men reeds de beschikking over een bedrag van i' 16.000,dat naar het zich laat aanzien nog lean worden opgevoerd tol rond f 20.000,—. Vier dagen Werd vorig jaar gestart met 3 da gen, in de komende zomer zal dit worden uitgebreid tot 4 dagen, t.w. 5 en 19 juli en 2 en 16 augustus. Dinsdagavond werden een aantal in de op 22 januari jl. gehouden ver gadering gedane noties met aanvul lende gegevens door voorzitter A. Hogenaar, sekretaris C. Simmers en penningmeester J. v. d. Berge nader toegelicht. De VVV Burgh-Haamstede heeft de toezegging gedaan weer het finan ciële gedeelte op zich te nemen, wat betreft het verzorgen en publiceren van het programma 1979 via de pers media, in de vorm van advertenties in de Badkrant, aanplakbiljetten bij de eilandelijkc VVV's en liet inslui ten van de programma's in de vcr- liuurlijsten. Marktmeester Holthuizen uit Bre da heeft, zonder financiële verplich tingen, zijn medewerking inmiddels toegezegd. De niet deelnemende middenstanders zijn per schrijven gevraagd toe te treden als dona teur. Er waren bijna twintig aanwezi gen, wat waarschijnlijk te wijten was aan de slechte weersomstandig heden, waaronder drie van de vijf leden die het Oranjekomitee vor men. Voorzitter A. Lemsom opende de vergadering met een kort welkomst woord. Zijn eerste en zeer belang rijke mededeling was dat op deze avond het hele bestuur zou aftreden, iets wat de meeste aanwezigen wel wat verbaasde. Er zat niets anders op dan een nieuw komitee te kiezen. Uit de belangstellenden werden gekozen: de dames C. P. Berrevoets- Kesteloo en J. P. Komvenberg-Be- velander en de heren J. S. M. Hanse, C. P. Hart, U. J. Neele, C. v. d. Pan ne en H. A. Schipper. Een gloed nieuw Oranjekomitee voor Kerk werve dus wat met applaus werd beantwoord. ZIERIKZEE, februari. Peter Blan ker, bekend van zyn Avro-telcvisic- programma „De Holle Bolle Boom", komt op vrijdag 16 februari naar Zierikzce. Hij zal optreden tijdens een bazar die wordt georganiseerd door open bare lagere school Binnen de Veste (aan de Touwbaan) ten bate van het (eigen) schoolfonds. Dit evenement, dat 's middags van half vijf tot zes uur en 's avonds van zeven tot ne gen uur plaats heeft, is toeganke lijk voor alle kinderen die willen komen (dus ook die van andere scholen). Voordat Rollerdammer Peter Blanker enkele jaren terug zijn te levisieprogramma kreeg, zong hij. Men wil reklame boodschap pen via de geluids-installatie (op band), de hele dag uit zenden. In de praktijk zal het er op neer ko men. dat om de vijftien minuten een drietal reklame spots worden uitge zonden. Als alle deelnemers geweest zijn wordt deze band herhaald. Ge dacht wordt deze band viermaal per dag te laten herhalen. De donateurs hebben ook het recht om hier op in te spelen hun reklame of bood schap te laten uitzenden. Aanplakbiljetten De aanplakbiljetten zullen weer verzorgd worden door het Végé con cern, hoewel op een nieuwe manier, nl. één druk voor vier dagen met de vierv'verschillende data. De officiële opening zal geschie den door burgemeester H. P. Ever wijn en zijn echtgenote met het op iaten van een luchtballon, dit in samenwerking met de Amro Bank. Voor autoparkeerruimte wordt door het bestuur gedacht aan de Slotdreef, dit in samenwerking met de direktie van Slot Haamstede. Toezegging werd van een exploi tant verkregen voor het plaatsen van een kindercarroussel, waarover nog een en ander met het kollege van b. en w. moet worden bespro ken. De oude ambachten zullen in twee groepen worden gesplitst n.l. de be talende groep: half edel slijpen, por tret tekenen en brandschildering in glas en de niet kommerciële groep: schapen scheren, klompenmaker, paarden beslag, netten boeten en wol spinnen. De oude ambachten zul- niet meer tussen de bestaande kra men komen te staan. Festiviteiten Tussen de drankjes door werd nog even het onderwerp: „festivi teiten" voor dit jaar aangesneden. Verreweg het beste idee was om de bevolking van Kerkwerve zelf aan het woord te laten. Daarom zullen op zeer korte termijn huis-aan-huis stencils worden uitgereikt waarop ideeën kunnen worden ingevuld om de verjaardag van koningin Juliana (zij wordt 70 dit jaar!) zo gezellig mogelijk te kunnen vieren. Deze paperassen zullen weer worden opgehaald. Na de vergadering werd door het nieuwe Oranjekomitee nog enige lijd door vergaderd. Gehoopt wordt dat de inwoners van Kerkwerve zich achter het nieuwe komitee willen scharen. Het is in ieder geval nu al duidelijk dat het demokratisch te werk wil gaan. begeleidt door zijn „Consort", veelal zelfgeschreven Nederlandstalige luisterliedjes voor volwassenen en kinderen. Hij nam ook enkele elpees op. Het bekendst werd het Peter Blanker Consort in 1973 met de single „Koning der Junkies" (ofwel „De zonnebril"), een vertaling van een song van ex-Playboy-cartoonist en songschrijver Shel Silverstein, die het nummer aanvankelijk maakte voor dc toenmalig bekende Amerikaanse groep Dr. Hook the Medicine Show. Peter Blanker zal zich tijdens de eer ste uren van de bazar op de hem bekende wijze met dc kinderen be zighouden en. bij dc gitaar, voor hen zingen. Het ligt in de bedoeling deze mid den op de rijweg te plaatsen, dit voor een betere spreiding en het verhogen van de gezelligheid. ZIERIKZEE Kursus In de bovenzaal (bij de Gerefor meerde kerk) aan do St. Domus- straat wordt op de laatste woens dagavond van februari en op de vier woensdagavonden van maart een kursus „Kreatief spel op de jeugd- klub" gehouden. Begeleiders zijn de eilandelijk jeugdwerker en dc sta giaire van dc Stichting Jeugd te Zierikzee, tot welke organisatie men zich ook voor deelname kan opgeven tot uiterlijk 5 dagen voor aart vang van de kursus. Z.O(rat).V. De Zierikzcese Oratorium Ver eniging houdt dc algemene leden vergadering op dinsdag 20 februari in de ex-R.K.-kleuterschool aan dc Hoge Molenstraat. Botsing Woensdag 14 februari om 15.45 uur wilde J. B. uit Zierikzee vanaf de Kleine Zelkeweg -de Juliana- straat oprijden. Door de gladheid gleed hij echter door en kwam tegen de achterzijde van de auto van J. v. L. uit Zierikzee aan. Het gevolg was lichte materiële schade. HAAMSTEDE N.C.V.B.-afdeling Op dinsdag 20 februari wordt in de rekreatiezaal van de Gerefor meerde kerk de jaarvergadei'ing ge houden van de N.C.V.B.-afdeling. BURGHSLUIS Eenzijdig ongeval Woensdagmox'gen 14 februari om 7.00 ixur raakte C. A. D. uit Kam perland op de zeedijk ter hoogte van de Plompe Toren door de gladheid in een slip. Hij botste tegen het rriuux'tje daar ter plaatse op. Zijn auto werd licht beschadigd. Reddingsboot uitgevaren De reddingsboot, de president Jan Leis, is woensdagmorgen uitgeva ren, omdat er een bericht doox'kwam dat de vissersboot de K.G. 7 met schipper D. B. uit Kamperland, ter hoogte van het Goex-ee lichtplatform in moeilijkheden was geraakt. De reddingsboot kon het schip echter door de sneeuwslox'm niet vinden. Dc K.G. 7, met dx*ie beman ningsleden, is geruime tijd kwijt ge weest, maar werd woensdagmiddag rond 16.00 uur teruggevonden, lang zaam varend in de richting van de Nieuwe Waterweg. Een grote golf had de stuurhut zo toegetakeld, dat alle radiografisch verkeer uitge schakeld was. SEROOSKERKE Botsing Dinsdag 13 februari reed J. W. v. D. uit Oostex-land bij de stoplichten op de Provinciale weg, richting Haamstede. V. D. wilde afslag Oud dorp nemen, maar reed te ver door. Hij dx'aaide op de weg en raakte daai'bij de achter hem rijdende auto, bestuui'd door D. G. v. E. uit Oude Tonge. Beide voertuigen liepen ma teriële schade op. KERKWERVE De vliegfiets Op een, voor de meeste schoolkin- dei'en. vrije woensdagmiddag (dc achtentwintigste februari) wordt in hel Vex-enigingsgebouw weer een film gedraaid voor de jeugd van Kerkwerve. De titel van de Neder landse film is: „De vliegfiets". Om de onkosten te kunnen dek ken berekent de Werkgroep Vakan- tie-aktiviteiten, die de ox'ganisatic van de middag In handen heeft, een entree prijs. Er wordt gehoopt op veel belangstelling. Vergadering N.C.V.B. Op woensdag 21 februari houdt de afdeling Kerkwerve van de NCVB in het Verenigingsgebouw aan de Bea- trixstraat dc maandelijkse avond. Spreekster is mevrouw Groot Nibbe- link-Goudswaard uit Koudekerke met een lezing over „Spanning, over spanning en ontspanning". De avond is voor iedereen toegankelijk. BROUWERSHAVEN Raadsvergadering Op maandag 5 maart wordt in het stadhuis een vergadering gehouden van dc gemeenteraad. bruinisse/duiveLand Films, strips en singles Film- en Jeugdwerk „Bru" streeft ernaar over vier a vijf weken in het Verenigingsgebouw een uitleenbi- bl int heek te hebben opgezet, waar de jeugd stripboeken en 45-toercn plaatjes kan komen lenen. Er zal een zekere tijd worden gesteld waarna „BRU" gaat bezien of er een gex-ede belangstelling bestaat onder de jeugdigen om hiermee door te gaan. „BRU" heeft voor de komende weken in de eigen en twee andere kernen filmvoorstellingen georgani seerd, overigens de laatste van dit seizoen. Dat is op dinsdagmiddag 27 februari in het Ouwerkerkse Dorps huis en in het Ned. Herv. Vereni gingsgebouw van Bruinisse; op woensdagmiddag in het Dorpshuis van Oosterland. Het gaat hier om een komische jeugdfilm, waarin ook de nodige spanning is vex-werkt. „Een prijs" heet de rolprerrt, die gaat over een uitvinder, een jon getje en een uitvinding. NIEUWERKERK Schoolz wem wedstrijden Zatei'dag 10 februari zijn in het zwembad van Nieuwerkerk weer schoolzwemwedstrijden gehouden. De deelnemende ploegen kwamen uit Middelharnis, Stellendam, Dirks- land, BiTiinisse en Niouwei-kerk. Hel was een hele drukte die middag, want er waren ruim tweehonderd personen aanwezig, zodat het fees telijk vex-sierde zwembad goed vol was. Om even voor twee uur opende badmeester Hansen de wedstrijd met een welkomstwoord, waarna di- rekt met de eerste series werd be gonnen. Er (verd gezwommen': 50 meter schoolslag, box*stcx*awl en rug- crawl door zeó meisjes en zes jon gens van elke ploeg. Aan het slol volgde een 4 x 50 meter estafette. Al vlug bleek dat het een zeer span nende strijd zou wox-den, hetgeen dan ook lot uitdrukking kwam in de steeds wisselende tussenstand. De hele middag is zeer vlot verlo pen dankzij de uitstekende samen werking tussen officials, wedstrijd leider en rekenkamer. Om vier uur was dc uitslag bekend en kon dc prijsuitreikiiig beginnen. De prijzen waren beschikbaar gesteld door de Ned. Middenstands Spaarbank te Nieuwerkerle en werden uitgereikt door de heer Schiettekatte. Voor elke eerste dx-ie per afstand waren er medailles beschikbaar, terwijl de nummers vier en vijf een leuke herinnering ontvingen. Stan daards waren er voor elke ploeg en een vaantje voor iedere deelnemer. Bij deze wedstrijd wai'en als offi- cal aanwezig: de heer Hansen, de dames Hansen-Koese en mevrouw L. v. d. Zande en de heren M. A. Snoey en A. van Oostenbrugge, Schilpex'oox'd, Langbroek, Van Driel, Van Vliet en Van Sluis. De winnaars wai-en: Schoolslag: Addy de Gast (D.), Will van Vliet (M). Box-stcx-awlMarneel Mijnhoff ZIERIKZEE, 15-2. Tijdens de Al gemene ledenvergadering van de Plattelands Jongeren Zierikzee, bleek dat het ledental gestaag groeit. Van daar dat er werd besloten voor de 3 aftredende bestuursleden er 4 in de plaats tè kiezen. De scheidende leden, L. Paauwe, G. v. d. Velde-de Wilde en voorzit ter L. van Gastel werden bedankt voor hun inzet voor hot P.J.Z.-wex'k. De vakante zetel van voorzitter werd ingenomen door Frank Schoof. Verder werd het bestuur gekomplet- teerd met Cox-rie Stols en Gert-Jan de Wilde uit Zierikzee, Chris v. d. Het Provinciaal Opbnuworgaan van dc Stichting Zeeland heeft in tussen al bij het provinciaal bestuur een mening over de nota neergelegd. In het kader van de decentralisa tie van het welzijnsbeleid dient dc provincie een welzijnsplan en een jaarpx'ogramma te maken. Dc pi'ovincie heeft - voor alle ad viezen die daarvoor nodig zijn - een tijdelijke stuurgi-ocp coördinatie wel zijnsbeleid ingesteld. Hiei'in hadden twee leden van het kollege van g s„ de direktie van hel provinciaal op- bouworgaan Stichting Zeeland en medewerkers van de derde afdeling van de griffie, zitting. Mede op grond van de adviezen van deze tijdelijke stuurgroep heb ben g s. de diskussienota voorgelegd. Deze nota geeft een eerste aanzet om tot een provinciaal welzijnsplan tc geraken. Hot is <le bedoeling om - op grond van wat in dc nota is ge zegd - provinciale staten in de mei- vergadering nadere voorstellen te doen. In de nota wordt onder meer ge signaleerd dat voor een goed verloop van de beleidsvoorbereiding van de provinciale welzijnsplanning een De Wildschude-Kommissic Zeeland mei' o.m. cle voorzitter (le heer 'C. NT. F. 'v. Sas en de fruitteeltdeskundige de heer M.' Goudaland, heeft zicti in middels van de séhacle op dc hoogte gesteld. De goudreinet. die vorig juax; een enorme oogst 'gaf, is in grote mate aan de hongerige hertensoort ten prooi gevallen. Ook do benoni, de james grieve cn de winston hebben het zwaar moeten 'ontgelden. Dé bo men waax-aan de laatstgenoemde twee soorten 'groeien werden' tevens op vele plaatsen van de bast ont daan: die schijnt voor de reeën 'een ware lekkernij te zijn. De Wildschude-Kommissic zal zich hcraden over dc 'le nemen maatre gelen in verband niet schadevergo'e- fling; indien nódig wordt'dc taxatie- kommissie ingeschakeld. (M), Will van Vliet (M). Rugcrawl: Max-leen Wijnhoff (M), Adrie Schip per (M). Estafette: 1. Middelharnis, 2. Dix'ksland, 3. Stellendam, 4. Nieu werkerk, 5. Bruinisse. Einduitslag: 1. Middelharnis 890.1 punten; 2. Dirksland 917.2 punten; S. Stellendam 985.2 punten; 4. Nieu werkerk 1007.3 punten; 5. Bruinisse 1029.6 punten. OOSTERLAND/NIEUWERKERK Bijeenkomst van bejaarden Op woensdagmiddag 21 februaxn zal de Oostexdandse bejaardensocië teit onder leiding van mevrouw E. J. Poelman-van Leeuwen de centx-ale bijeenkomst in het dox-pshuis van Nieuwex-kex'k bezoeken waar een aantal bejaardensozen uit de regio vertegenwoox-digd zullen zijn. Bosche uit Ouwerkerk en Tonnie de Bie uit Zonnemaire. De sekretax-esse deelde mede, dat er binnenkoi't een PJZ-kx'anljc zal verschijnen met infoi'matie over ak- tiviteiten in dit nieuwe jaar. De penningmeester meldde in zijn financieel vex'slag een bégin'saldo van f 3500,voor het komende jaar. Na de rondvraag, waarin onder andere de toegangsprijzen voor dc aktiviteiten ter sprake werden ge bracht, werd een informatieve film vex-toond over Amerika, die enige leden hadden gemaakt tijdens hun PJZ-reis afgelopen zomer. goede struktuur dient te worden op gezet. Binnen deze struktuur zal een orgaan aangewezen moeten worden, dal de dcmokratischc beleidsvoor bereiding ten behoeve van de plun- vaststelling door de poJilicke over heid verzorgt. Decentralisatie Met uitzondering van enkele deel gebieden - zoals kulturclo zaken en volksgezondheid - is de provinciale bemoeienis met het welzijnswerk in het verleden summier geweest en heeft zich in hoofdzaak beperkt tot het verstrekken van subsidies. Het inzetten van een fors decen tralisatiebeleid door de rijksoverheid op het terrein van hot welzijn brengt hierin snel verandering. De vcrant- De heer P. Flikweerl. eigenaar van een tuindersbedrijf aan do Sluisweg te Nieuwerkerk cn voor zitter van NFO, is een van de gedu peerden. Hij wijst erop dat de reeën al eel'der óp deze wijze hebben huis gehouden, zowel in Duiveland als op Noord-Beveland (1977). „Geen antwoord" Destijds schreef Ixet sekretariaat van NFO een brief over deze kwes tie naar Fauna-Beheei*, waarin spe ciale aandacht werd gevraagd voor do gehavende bomen van de firma T. v. d. Velde uit Nieuwérkerk. Het schrijven bleef echter onbeant woord. Ook dit jaar is de firma Van do Velde een der zwaarst gedupeer- déri; Het Dijkwater De reeën zijn afkomstig uit het Dijkwater, een natuurgebied dat eigendom is van c.r.m. Het is voor het hier ondex'gcbrachte aantal die ren echter te klein, met als gevolg dat dc beesten bij slechte weersom standigheden uitbreken en het plat teland ovërlrekken. Het Dijkwater is met andere woorden te klein om do vele reeën tijdens de winter voedsel te bieden. Bovendien speelt hierin mee, dat hel Dijkwater tévens te veel honden herbergt, die de reeën al snel ver jagen. In dc groep reeën die zich zowel 's nachts als ovei'dag in de boomgaarden ophoudt, bevinden zich zieke exemplai-en. De heer Flikweert ziel geen kans do uitgehongex'de diei-en te verjagen. Vier a vijf maal per dag maakt hij een i*onde: ook heeft hij een „knal- appai'aat" bepi'oefd, maar zijn in spanningen blijven zonder succes. Alleen al de talloze spoi'ën van uit werpselen vormen ontmoedigende aanwijzingen dat de reeën blijven terugkomen. „C.R.M. schiet tekort" Dc heer Flikweert acht het be heer over het Dijkwater minimaal. Wanneer c.r.m. gezorgd had voor een dagelijks voederen, zouden de strooptochten zijn uitgebleven, zo vindt de NFO-voorzitier. die er voorts op wijst dat c.r.m. de jacht in dit natuurgebied niet verpacht. Oplossing Als oplossing van het probleem ziet dc heer Dijkwater het ontoe gankelijk maken van het Dijk water, zodat de honden er niet meer in en de i-eeën er niet meer uit kun nen. Een andere mogelijkheid is het afi-asleren van de boomgaarden met twee meter hoog gaasdx-aad, hetgeen echter een kapitaal per bedrijf gaat kosten. De hoogte van twee meter zou voldoende moeten zijn om de uitgehongex-do dieren buiten te hou den; lagei-e afi'astering. zoals Flik weert die heeft, wordt moeiteloos door de reeën genomen. Voorlopig kunnen dc beklaagde tuinders slechts afwachten tot het weer omslaat en dc reeën uit de be drijven verdwijnen. woordelijkheden cn taken van de la gere ovei-hedcn zullen belangrijk toenemen. Dc eerste aanzetten tot decentrali satie van 't welzijnsbeleid zijn thans in uitvoering. Als instrumenten wor den gehanteerd de rijksbijdragerege lingen die op den duur binnen dc kaderwet Specifiek Welzijn dienen tc vallen. Stappenplan Om tot realisering van een pro vinciaal welzijnsplan te komen, zal een aantal stappen gezet moeten worden. Hierna zal bijzondere aan dacht gegeven moeten worden aan de dcmokratischc besluitvonnings- procedures en aan dc inbreng van de bevolking, initiatieven en be staande instellingen daarbij. Provinciale staten stellen de pro cedure die nodig wordt geacht om tot het provinciaal welzijnsplan te komen vast; het zogenaamde stap penplan. Procedure Die procedure kan bijvoorbeeld bestaan uit een politieke voorberei ding. uit voorlichting en informa tieverstrekking naar gemeenten in stellingen cn organisaties, uit een inventarisatie van het gevoerde be leid in de afgelopen jaren, een ana lyse daarvan, inspraak van instel lingen. organisaties en bevolking en politieke besluitvorming. De volgende stap is dan een plan voorbereiding. een inspraak proce dure en opnieuw politieke besluit vorming van hel welzijnsplan cn het jaarprogramma. KERKWERVE, 14-2. Woensdagavond werd in het gemeentelijk vereni gingsgebouw een algemene vergadering gehouden die was uitgeschreven door het Oranjekomitee. MIDDELBURG, 15-2. Leden van provinciale staten van Zeeland, de Provinciale Raad voor de Volksge zondheid, de Zeeuwse Bibliotheekraad, de Zeeuwse Re- kreatieraad, de Zeeuwse Vrouwenraad, de Provinciale Onderwijskoinmissie en de gemeentebesturen van Zee land, hebben deze week de diskussienota „Op weg naar een provinciaal welzijnsbeleid" ontvangen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 4