Het vrijwillig brandweerkorps huldigt zijn drie jubilarissen Gevarieerde agenda voor de gemeenteraad van Zierikzee Chr. nationale school zag (ook) expositie „Kunst in Zeeland" STREEKNIEUWS Feestelijke bijeenkomst in kazerne Vergadering volgende week ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 15 februari 1979 Nr. 22456 ZIERIKZEE, 13-2. Het korps van tie vrijwillige brand weer beleefde dinsdagavond in de kazerne een feestelij ke bijeenkomst. Op deze avond vond de viering plaats van het 35-jarig jubileum van brandweerkomman- dant de heer J. Quant en van het 25-jarig jubileum van de heren L. Quant (brandwacht le klas) en J. Ha- gestein (brandmeester). 3 „Open les" Scharendijke SCHARENDIJKE, 14-2. De Chr. Nationale School te Scharendijke hield woensdagavond een zogenaamde „open les", tijdens welke de reizende ex positie „Kunst in Zeeland", met werk van kunstenaars van eigen (provin ciale) bodem te bezichtigen was. De jubilarissen met hun familiele- leden waren tevoren door de man nen van de brandweer thuis opge haald en ontvingen bü het binnenko men van het instruktielokaal reeds een fraaie bloemenhulde. Namens de gemeente waren aan wezig burgemeester Th. H. de Mees ter. en de heren H. E. S. Sinck en G. Dijkstra. Uiteraard werd de brand weerkomma ndant het eerst in het zonnetje gezet. De heer De Meester maakte een opsomming van de in drukwekkende staat van dienst van de heer Quant: Op 1 februari 1944 werd hij als het ware door zijn vader ingelijfd bij de vrijwillige brand weer. De spreker wees erop, dat de vergoedingen toen wel wat lager wa ren: De beloning voor het kader be droeg f 1,50 voor uitrukken overdag en f 2,voor het 's nachts uitruk ken. Grote inzet Op 1 januari 1950 werd de heer Quant benoemd tot onderbrandmees ter, in 1959 werd hij brandmeester en in 1965 kreeg hij de titel brand meester le klas. Door zijn inzet en hét volgen van een groot aantal kur- sussen, verdiepte hij zijn kennis van het brandweerwezen. Op 1 januari 1977 werd dit bekroond met de be noeming van adjunkt hoofdbrand meester en plaatsvervangend kom mandant en op 1 april 1978 als hoofd brandmeester/kommandant. „U hebt een mooi korps, maar geen tyd zonder zorgen. Het is zeker geen gemakkelijke taak kommandant te zjjn van een vrijwillig korps", aldus de burgemeester. Hij betrok ook me vrouw Quant in zjjn woorden voor het feit, dat zjj het aksepteert, dat ze haar man zo vaak aan de brand weer moet afstaan. Hierna ging de heer De Meester De heer L. Quant neemt de felici taties van de burgemeester in ont vangst. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) over tot het opspelden van de fraaie gesp op de medaille, die de heer Quant reeds bij het 25-jarig jubi leum had ontvangen. Het bleef nog even in de familie, want hierna werd de broer van de kommandant, de heer L. Quant toe gesproken door de hoogste magis- straat. „U hebt zich gemanifesteerd als een rustig brandweerman met een goed humeur en een voortdu rende glimlach", aldus de burge meester. Hij vertelde ook enkele anekdotesuit de loopbaan van de heer Quant. Vervolgens speldde de heer De Meester de jubilaris de me daille voor 25 jaar trouwe dienst op en overhandigde hem de daarbij ho rende oorkonde. Stemgeluid Tenslotte was het de beurt aan de heer J. Hagesteijn in het centrum van de belangstelling te staan. Op 1 januari 1954 werd hij 'aange steld als brandwacht 2ë klas, in 1962 werd hij brandwacht le klas, in 1966 volgde de benoeming van hoofd brandwacht, in 1970 werd hij onder brandmeester en op 1 april 1978 werd de heer Hagesteijn benoemd tot brandmeester. De burgemeester noemde het volumineuze stemgeluid kenmerkend voor deze jubilaris. „Als Joost in de Krepelstraat „brand" riep dan hoorden de nonnetjes in de Cor- neliastichting het en konden zij alarm geven", schertste de heer De Meester. Hierna mocht ook de heer Hagesteijn de medaille en de oor konde in ontvangst nemen. Als bljjk van erkentelijkheid kreeg de brandweerkommandant ter ere van zijn 35-jarig jubileum van de ge meente een radio/cassette-recorder aangeboden die door de burgemeester werd gedemonstreerd. De overige twee jubilarissen kregen van het ge meentebestuur een fraaie prent van het Zierikzeese stadhuis. Onderkommandant de heer D. Kouwenberg sprak de heren namens het korps toe. Tot de heer J. Quant Burgemeester Th. H. de Meester speldt de heer J. Hagesteijn de me daille op. zei hij: „Je bent kommandant van de vrijwillige brandweer in een monu- mentenstad, daar moet je altijd over waken. Als je oog op ons geschenk valt, zul je weten dat je aandacht nooit mag verslappen". Het kado was een fraaie gravure van de Oude Haven in oude stijl. De heren L. Quant en J. Hagesteijn kregen van het korps een prachtige plantenbak. De heer C. Deurloo bracht zijn ge lukwensen over namens de kring be velvoerders op Schouwen-Duiveland. Hij herinnerde aan de waardevolle adviezen, die hij van de heer Quant altijd mocht ontvangen. Op rijm De heer H. Koster had zijn felici taties namens de kollega's op rijm gezet. De brandweerlieden onder streepten hun gelukwensen met een zeer ludiek geschenk. Een variant op „kaas op een plankje" was de „helm op het plankje", die als wantjdekora- tie dienst kan doen. De heer P. v. d. Hulle was in de. brandweer-historie gedoken en kwam tot enkele opmer kelijke bevindingen. Enkele voor beelden uit de op Ï0 december 1927 uitgevaardigde ordonnantie waren dat niemand binnen de stadspoorten houten gevels of zijgevels mocht .bóuwén, zomin het dak bekleden met riet of stro, noch de bestaande gebouwen met riet of stro of houten gevéls repareren, daar men dit ma teriaal wilde weren inzake brandge vaar. Als een metselaar of timmerman deze gebouwen zou repareren In be staande toestand, werd hem een boe te opgelegd van dertig gulden en mocht hjj zijn ambacht gedurende éen jaar en zes weken niet meer uit oefenen. Binnen de stad mocht men in zijn huis niet meer dan tien pond buskruit hebben. Deze moest dan wel in een goed afgesloten vat opgeborgen zijn en ver verwijderd van open vuuf. Had men meer. dan 10 pond buskruit in zijn bezit, moest dit in de Nobelpoort worden opgeborgen. Het as van ko len of turf moest men in een ijzeren of koperen pot bewaren, totdat, de asman deze kwam ophalen. De heer Van der Hulle haalde deze citaten uit het oude boekje: „Ordon nantie op het weren en spoedig uit blussen van brand". Als blijk van genegenheid van het brandweer korps Zierikzee bood de heer Van der Hulle een kopie van dit boekje aan de burgemeester aan. Dankwoorden Tenslotte was het de beurt aan de kommandant, de heer Quant, om, eveneens namens de andere jubila rissen, een dankwoord uit te bren gen, waarin hij alle sprekers per soonlijk betrok. De heer Quant zei kommandant te zijn bij een korps waar het goed dienen is. Hij verge leek het korps met een ketting van schakels, waarbij elke schakel op zich sterk en onverwoestbaar is. „De brandweerweg is geen rechte weg, maar nogal heuvelachtig", lly illustreerde dit met een voorbeeld, dat het korps by wedstrijden twee maal een eerste prijs won, maar tij dens een wedstrijd daarop met de twaalfde plaats genoegen moest ne men. De heer Quant sprak verder een woord van dank tot de brand weer- sekretaris, de heer H. E. S. Sinck, voor de waardevolle adviezen, die het korps altijd van hem mag ont vangen. Ook de heer G. Dijkstra, die zich bezighoudt met de financiën van de brandweer werd in deze dank woorden betrokken. Tot slot van zjjn toespraak zegde de heer Quant toe zjjn medewerking te zullen blijven verlenen de vrijwil lige brandweer te laten bijdragen tot de veiligheid van de goede stad Zierikzee. ZIERIKZEE „Hel verdwenen ZuidUnd van Schouwen" De heer F. Beekman, leraar aard rijkskunde aan de R.S.G. „Prof. Zeeman" hield een causerie voor het Kon. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen in Middelburg, over het onderwerp: „Het verdwenen Zuidland van Schouwen". Hij besprak de ondergang van het land, ruim 3.000 ha groot, dat eens in de halvémaanvormige bocht van de Oosterschelde leg. Twaalf dorpen verdwenen van de kaart, waarbij vooral de 15e en 16e eeuw rampzalige tijden waren. V erschillende rekonstruktiekaar- ten van het gebied werden getoond en besproken. Na de pauze werd een serie dia's bekeken die een beeld gaf van de nu zwaar verdedigde zuidkust van Schouwen met zijn inlagen, karre- velden en hoekige dijkverloop. R.S.G. „Prof. Zeeman" Op woensdag 21 en donderdag 22 februari worden in de Concertzaal de schoolavonden gehouden van de R.S.G. „Prof. Zeeman". De eerste a vond is bestemd voor de brugklas sers en ouders erï de tweede voor de andere leerlingen. Dat schrijft het kollege van b. en w. in een brief aan de raad in ant woord op eerder gestelde vragen. De raad van Zierikzee gaat op donder dag 22 februari weer vergaderen. De bewoners van de Krabstraat hebben op 13 december een hoorzit ting bij kunnen wonen waarin hen meer informatie werd verstrekt. Tijdens deze hoorzitting bleek dat de aanwezigen ook de bewoners van de Haringvlietstraat en het Zeester pad in de enquête wilden betrekken, omdat de parkeerterreinen, die aan de Krabstraat zijn gelegen, eveneens gebruikt worden door de bewoners die aan de oostzijde van het Zee starpad en aan het begin van de Ha ringvlietstraat wonen. Deze mensen hebben intussen een enquêteformu lier toegestuurd gekregen. Het wachten is nu op de uitslag van de ze enquête. „Broguin-boerderij" De „BrogunV'-boerderij aan de Julianastraat zal worden verbouwd mét begeleiding van een bouwteam dat is samengesteld uit twee leden van het Brogumbestuur, aannemer P. Verkaart, architekt R. J. Pothaar en de heer W. H, Kelderman na mens de gemeente. Dat deelt het kollege mee in antwoord op vragen van de heer L. S. P. van Velthoven, in een vorige raadsvergadering ge daan. De direktie van het werk zal pri mair door architekt Pothaar gevoerd worden, waarbij geassisteerd door de heer Kelderman en voor de goede uitvoering zal de heer Verkaart ver antwoordelijk zjjn. Ingaat Het kollege stelt de raad voor om een legaat te aanvaarden uit de boe del van wijlen de heer ir. F. C. P. W. Meylink en diens echtgenote, me vrouw A. A. A. Meylink-Brooker. Dat legaat omvat een schilderij van Deze open les, die vanavond (don derdag) herhaald zal worden, was georganiseerd om de ouders van de leerlingen te betrekken bij de pro- jekten die sinds enige tijd op deze school worden gehouden binnen het kader van de integratie met het kleuteronderwijs. „Ziejook" brengt „Deep End" Filmkring „Ziejook" heeft - min of meer - de naam stugge „moeilijke" films te draaien. Dat is niet geheel ten onrechte. „Alternatieve films" - om die term maar aan te houden - onderschei den zich van de typische bioskoop- films doordat zij een vaak strengere realistischer en in ieder geval diep gaander probleemstelling hebben. De wijze waarop in dit soort films het verhaal „in beeld" wordt ge bracht verschilt ook vaak huizen hoog van de manier waarop dat bij de „grote-publieksfilms" gebeurt. De toeschouwer wordt min of meer uit zijn vaste kijk-patroon gehaald. Hij moet zich aanpassen aan de in dividualistische blik van de alter natieve cineast op het gebeuren, in plaats dat hij zich kan verlaten op de gevestigde zo niet cliché-matige beeldvorming van de „publiekspro- dukten". (Overigens bestaat het misver stand, dat „Ziejook" uitsluitend po litieke films draait. Waar dat mis verstand vandaan komt mag Joost weten: uitsluitend dergelijke films draaien of er ten hoogste de helft van een jaarprogramma mee vullen, dat is wel een verschil.) Iy ieder geval staat er deze week geen „moeilijke" film op het Ziejook- programma. Vrjjdag 16 februari draait „Deep End" van de van origi ne Poolse cineast Jerzy Skolimovski, die ook „King Queen Knave" en „The Shout" op zijn naam heeft staan. Over de inhoud van „Deep End" vrijdag nog enkele regels. Vriendenkring in oprichting (Ingezonden) Het in het komende voorjaar op gericht hebben van een Vrienden kring voor alleenstaanden van alle gezindten en beiderlei kunnen, zon der politieke signatuur, is het streven van enkele Zierikzeeënaars, die serieuze belangstellenden ver zoeken op woensdag 21 februari tussen 13.30 en 14.30 uiir telefonisch kontakt met hen op te nemen (01110) 3285).; W. L. Wij mand, voorstellende een stadsgezicht van Zierikzee in 1937 met stadhuistoren en Sint Lievens Monstertoren. Een schilderij van H. D. Heuff van eveneens een stadsge zicht van Zierikzee in de omgeving van. de Sint Lievens Monstertoren en de Varremarkt. Het schilderij is waarschijnlijk omstreeks 1925 ge maakt. Tenslotte nog een schilderij van H. D. Heuff, eveneens rond 1925 gemaakt, voorstellende de Sint Lie vens Monstertoren te Zierikzee. Aan het legaat is de voorwaarde verbon den dat de schilderijen bij voorkeur in het raadhuis of een ander gebouw van de gemeente zullen worden op gehangen. Aan deze voorwaarde kan naar het oordeel van het kollege, zonder enig bezwaar worden vol daan. V oorbereid ingsbesl uit Het kollege vraagt verder aan de raad om een voorbereidingsbesluit te willen nemen voor hel gebied ten westen van de Gravenstraat. Met de firma Groenleer worden op dit ogenblik onderhandelingen gevoerd om te komen tot verplaat sing van dit voor het woonklimaat in het westelijk deel van de binnenstad hinderlijke bedrijf. Het is de bedoe ling om, na de verwerving van de bij genoemd bedrijf behorende gron den en opstallen, in dit gebied wo ningen te bouwen en wel in de sek- tor gesubsidieerde woningbouw, zo deelt het kollege aan de raad mee. Omdat er een onderzoek nodig Is naar de mogelijkheden van het go- bied is het nemen van een voorbe reidingsbesluit wenselijk. Ook om, hangend het overleg tus sen gemeente en het onderhavige be drijf, eventueel ongewenste ontwik kelingen binnen dit gebied te kun nen tegengaan. Rpgonles Op de agenda staat verder weer Meer specifiek gaat het om het huidige projekt „beeldende expres sie". Hierin is het streven de beel dende expressie te koppelen aan de verbale expressie, met het doel te komen tot een kreatief taalgebruik door de leerlingen. Konkreet werd dit in lessen waarin de kinderen aan de hand van schilderijen verhalen bedachten en die dan weer (zelf) van illustraties voorzagen. Open les Van ongeveer half zeven tot half acht waren de kinderen onder lei ding van de docenten in de weer met diverse (beeldende) technieken, terwijl de ouders rond konden lopen, toekijken en vragen stellen. Vervol gens werden de kinderen onderge bracht in een soort crèche en kon den de ouders in een kringgesprek van een half uurtje - onderling en met de docenten - van gedachten wisselen over het geen zij hadden bijgewoond. Men kon zodoende e^n verhelderende kijk krijgen op be paalde aspekten van de integratie van kleuter- en basisonderwijs in het algemeen en op de (kreatieve) aktiviteiten op school in het bijzon der. De expositie „Kunst in Zeeland", die vanavond ook nog is te bezichti gen, staat onder auspiciën van de Stichting Cultuurspreiding Zeeland, te Middelburg. Lezing Stad en Lande De heer J. J. Doeswijk, hoofd van de Plantsoenendienst te Zierikzee, spreekt op vrijdag 16 februari in hotel Van Oppen voor leden van Stad en Lande van Schouwen-Dui veland en andere geïnteresseerden over „het groen van Zierikzee". Voor tijd: zie agenda. U.V.V.-avond afgelast In verband met de slechte weers omstandigheden zal de voor heden (donderdag)avond op het programma staande dia-avond voor de sociëteit bezoekers niet doorgaan. Deze dia- avond over Mexico zou gepresenteerd worden door mevrouw Weihe. Auto in slip J. v. K. uit Rotterdam reed woensdagmorgen 14 februari over de Zeelandbrug. Hij zag dat het glad werd en ging remmen, waardoor hij in een slip terecht kwam. Zijn voer tuig botste tegen de vangrail en werd licht beschadigd. de benoeming van een regent en een regentes voor het Burgerweeshuis wegens het periodiek aftreden van mevrouw W. H. J. v. d. Ouden- Quant - die zich herkiesbaar heeft gesteld - en de heer J. der Weduwen die niet herkiesbaar is. Voor de bei de vakatures is de volgende aanbe veling ingediend. In de vakature van regentes allereerst mevrouw v. d. Ouden en op de tweede plaats me vrouw F. J. van Oosterom-Vet en in de vakature regent de heer C. Koop man en de heer S. v. d. Wekken. Regelingen Voorts zijn er voorstellen om het rentepercentage van de Gemeente lijke Volkskredietbank voorlopig vast te stellen op 10 procent per jaar en om een zakelijk recht te vestigen ten behoeve van de N.V. Watermaat schappij Zuid-West-Nederland, die een nieuwe waterleidingsbuis wil aanleggen tussen Moriaanshoofd en Serooskerke. Verder zal er een rege ling moeten komen voor de verde ling van de werkzaamheden van de ambtenaren van de burgelijke stand en de regeling van de openingsuren bureau burgerlijke stand. Ook moet de gemeenschappelijke regeling Zeeuwse Dag-Avondscholengemeen schap worden gewijzigd omdat in d? huidige regeling de bepalingen ten behoeve van het heffen en invorde ren van kursusgelden ontbreken. Verder moet de gemeenschappelijke regeling metingen luchtverontreini ging in Zeeland worden gewijzigd en moeten de vergoedingen per lokaal en per kleuter voor het bijzonder kleuteronderwijs over 1978 worden vastgesteld evenals de voorschotten op de vergoedingen. Hetzelfde geldt voor de exploitatievergoedingen voor het bijzonder lager onderwijs. Vleugel Dc vleugel in de Concertzaal, die ongeveer tachtig jaar oud is, is aan vervanging toe en daarom vraagt het kollege de raad om een krediet van f 15.200 om dit instrument te vervangen. Het kollege denkt daar bij aan een vleugel van het merk „Sauter". Tenslotte staat op de agenda nog de vaststelling van de gemeentere kening 1975. ZIERIKZEE, 13-2. De gemeente Zierikzee is nog steeds bezig met een onderzoek naar de wensen van de be woners rond de Krabstraat, over het inrichten van deze straat als woonerf.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3