Washington wil Amerikanen evakueren uit Iran ZWARE WINTER®) Ambassade V.S. bestormd Ook noodweer elders Stil Schiphol Toeslag olieprodukten Ambassadeur van V.S. in Afghanistan vermoord Landbouw: twee procent Weer geweld ie Libanon? Plunderingen in Teheran Provinciale Staten gaan bibliotheekplan bekijken BIOSCOOP „DE CONCERTZAAL ZiERIKZEE mUAIAWXSSF* Val (MUON HESION JACK HAWKINS AGENDA 2 De lyst van jaren met zware win ters krijgt er één by, n.l. die van 1970. Die winter zal vooral bekend staan, als de winter van de overlast, zy liet ook met enkele dieptepunten wat de temperatuur betreft. Het zal zel den ziyn voorgekomen, dat een win terse periode zo duidelijk wordt ge kenmerkt door het „schommelen rond het nulpunt", met variaties op dit thema: dooi, ijzel, regen, sneeuw en dan weer vorst en opnieuw sneeuw. Een typisch kenmerk dus, maar er is er nog één, n.l. de tegen stelling tussen noord en zuid, om beide gebieden globaal aan te duiden. Zeeland heeft ook overlast gehad en heeft het nog, maar wie de beri chten uit het noorden aandachtig leest komt gemakkelijk tot de kon. klusic dat, dat „wij" er hier nog goed van afkomen, in vergelijking met de ,erge gebieden". Daar - en dat laat zeker niet elke echte winter zien - l omt het tot een vrijwel geheel lam leggen van liet openbare leven en dat zal later in de t\jd wel in herin nering blijven, als typisch voor het seizoen 1978/1979, dat daarmede de kwalifikatie streng verdient, al kent dit woord - maar dat was al duide lijk de nodige modulaties. Thans - nog midden in de proble men - is het nog niet de tijd een ba lans op te maken van de schade. De schade van een natuurlijk gebeuren als een strenge winter, is uiteraard nooit helemaal precies te berekenen, maar in sommige sektoren zal men straks stellig toch een poging doen met cijfers te komen. Het zijn vooral de openbare lichamen, gemeenten, waterschappen enz. die te zijner tijd in droge cijfers opsommen wat het allemaal gekost heeft. Ook openbare nutsbedrijven zullen zich daarmee bezig houden en dan zal blijken, dat hevige winters niet alleen veei ongemak met zich bren gen, maar ook duur zijn. Het moet nadien allemaal weer betaald en dat gaat een extra budgetaire belasting vormen. Een voorbeeld zijn - om iets te noemen - de wegen. Zowel in de centra en kommen van de gemeen ten moet heel wat gerepareerd en de toestand van vele binnenwegen is dusdanig, dat al maatregelen (wa terschap) zijn genomen, beperkende maatregelen dan wel te verstaan. Hoe ook, een winter met sneeuw en ijs is niet louter „leuk", maar heeft talrijke facetten, die - na gekwakkel gedurende een periode van zestien jaar - bijna waren 'vergfetefF.'"^ En tlah hébben wc hier het vogel- HAMBURG-PARIJS, 14-2. Ook in het noorden van de Duitse Bonds republiek en Frankrijk heeft men ernstig te lijden van de weer inge vallen winter. In noord-Duitsland ontstond door de zware sneeuwval een even grote chaos als in het begin van dit jaar. Meters hoog opgewaaide sneeuw hopen blokkeerden wegen en spoor banen waardoor het verkeer, ook op Scandinavië, onmogelijk werd. AMSTERDAM. 14-2. De luchtha ven Schiphol bood aan het einde van woensdag een ongebruikelijk beeld.' Stille aankomst- en vertrekhal, geen bedrijvigheid op het platform maar slechts een paar in de sneeuw vast gelopen bagagewagentjes, een zwij gende omroep, geen vliegtuiglawaai en werkloze aviobruggen. Passagiers die voor niets naar Schiphol waren gekomen, hadden de luchthaven weer verlaten. Een bui tenlandse luchtvaartmaatschappij verzocht woensdagmiddag haar pas sagiers via de omroep vriendelijk naar huis te gaan. Bij de balie hotel reserveringen heeft men getracht de vele passagiers hotelruimte te ver schaffen. DEN HAAG. 14-2. Minister Van Aardenne van economische zaken is voor dc tweede keer deze winter ak koord geggaan met een sneeuw- en ijzeltoeslag voor een aantal aardolie- produktcn. Mei ingang van donder dag 15 februari mogen dc leveran ciers 0.5 een! per liter extra bereke nen. Dc toeslag geldt voor autocue-- olie, tractorgasolie. petroleum, huis brandolie. Voor zware stookolie be draagt de toeslag vijf gulden per 1000 kilo (excl. b.t.w.). zo heeft het ministerie van economische zaken woensdag meegedeeld. LEEUWARDEN. De Leeuwarder gemeenteraad heeft dinsdagavond met algemene stemmen een motie aangenomen, waarin er bij de leden van de Eerste en Tweede Kamer op wordt aangedrongen te bevorderen dat de regering alsnog overgaat tol het overplaatsen van de centrale di~ ïeetie van dc PTT en haar randdiens- »en naar het noorden van het land. TEUKKAN, WASHINGTON, 11-2. Hel Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken lieel'l woensdag verklaard dal hel er over denkt de Amerikanen die 1105; in Iran verblijven te evakueren. Deze verklaring volgde op dc be storming en dc bezetting van de Amerikaanse ambassade in Teheran. NEW DELHI. 14-2. Dc Amerikaan se ambassadeur in Afghanistan, de 58-jarige Adolph Doubs, is woensdag doodgeschoten nadat hij ontvoerd was in Kabul. Hij is werkzaam ge weest op het ministerie van buiten landse zaken in Washington waar hij een van de topdeskundigen voor Russische aangelegenheden was. Rond 10.40 uur plaatselijke tijd verzamelden zich ongeveer honderd mensen bij de ambassade en drie kwartier later vielen ze de ambassa de aan. Na een schietpartij, die twee uur duurde, viel de ambassade in de handen van de aanvallers. In de am bassade bevonden zich ongeveer honderd Amerikanen, onder wie ne gentien mariniers, die zorg moesten dragen voor de verdediging. De zie kenhuizen meldden dat bij de aanval een Iraniër om is gekomen en dat verscheidene Amerikanen gewond zijn geraakt Gekoörilineercle aanval Twee Amerikaanse verslaggevers, die in de ambassade waren toen de 1 aanval begon vertelden dat het een gekoördineerde aanval was door ge wapende Iraniërs. Het begon met vuur van sluipschutters, gevolgd door een hele kanonade van schoten. PARIJS. Hel Franse comité dat hulp wil verlenen aan Vietnamese „bootmensen heeft woensdag mee gedeeld dat begin maart een 1.400 ton metend schip naar de Vietna mese kust vertrekt om vluchtelingen op te halen. KAAPSTAD. Rond 250 guerrilla strijders van de SWAPO, de Zuid west-Afrikaanse volksorganisatie, hebben dinsdagavond een Zuidafri- kaanse militaire basis in Namibië bij de grens met Angola met zwaar ge schut en automatische wapens aan gevallen. DEN HAAG, 14-2. Minister mr. A. van der Stee van landbouw en vis serij vindt dat een verhoging van dc FEG-Iandbouvvpryzen met gemiddeld twee proeent voor de Benelux - dus ook voor Nederland - niet onredelijk zou zijn, zulks in samenhang met de afbraak van de monetair compense rende bedragen. matep en zweepslagen, die volgens VclH glazenwassers hem in bepaalde Mohammedaanse Onder dekking van die schoten be stormden de aanvallers dc muren, De Amerikaanse mariniers maakten allen gebruik van traangas, aldus de verslaggevers. DUBLIN. De militaire attache van de Britse ambassade in de Ierse hoofdstad Dublin heeft dinsdag per ongeluk een requiemmis bijgewoond ter nagedachtenis van een veteraan van het verboden Ierse Republikein se leger. MOSKOU. Een weekblad in dc Sovvjct-Unie heeft er woensdag over geklaagd dat de industrie niet kan voldoen aan de vraag die er in liet larid bestaat naar brilleglazen „bril len zijn geen luxe voorwerpen maar een levensbehoefte", aldus het week blad Literatoernaya Gazeta. STOCKHOLM. De secretaris-gene raal van Amnesty International, de Zweed Thomas Hammarberg, heeft zich woensdag in een communique gekeei'd tegen bepaalde straffen, zo als steniging, het afhakken van lede- Heel langzaam WASHINGTON, 14-2. Een aanbevolen maximumsnelheid van. SS kilometer per uur en een iets lagere kamertempera tuur van negentien graden cel- cius behoren tot een patriot tisch goed gedrag, dal althans voorlopig de gevolgen van cle export-stop van Iraanse olie kan verzachten. Dit heeft de Amerikaanse president Jimmy Carter, meegedeeld. BEIROET, 14-2. Dé Libanese mi nister van binnenlandse zakeii-Salah- .Salman en een hooggeplaatste Pale stijnse leider hebben: woenèdag dc vrees geuit dat nieuwe geweiduit- barstingen in Libanon kunnen leiden tot een totale ineenstorting van de veiligheidssituatie en hernieuwde oorlogshandelingen. Hun voorspel lingen vielen samen met een nacht van zware tank- en artilleriegevech ten in Ain Rummaneh, de zuidooste lijke buitenwijk van Beiroet. Bewo ners van de wijk beschuldigen Sy rische troepen van de Arabische vre desmacht ervan het vuren te zijn be gonnen. Het vuur werd niet beant woord door leden van de rechtse mi litie. Van slachtoffers is geen mel ding- gemaakt. „Flitsen" uit het buitenland WASHINGTON. De Verenigde Staten hebben verklaard geleidelijk aan te werken naar stabiele betrek kingen met het nieuwe bewind in Iran en laten doorschemeren geen politieke toekomst voor de sjah te zien. SALISBURY. Zwarte nationalisti sche guerrillastrijders hebben een aanslag gedaan op een industriege bied bij het centrum van de Rhode- sische hoofdstad Salisbury. HAMBURG. Britten hebben veel meer sympathie voor Duitsers dan Duitsers voor Britten. Volgens een opiniepeiling in hel .Westduitse weekblad Stern heeft 54 procent van de ondervraagde Britten gezegd dat zij Duitsers mogen, maar slechts 36 procent van de Duitsers vindt Brit ten aardig. HONG KONG. Vietnamese solda ten hebben aan de grens tussen Chi na cn Vietnam geschoten op twee Chinese treinen, zo berichtte dinsdag het persbureau Nieuw-China. MÜNCHEN. De meeste Westduit sers willen de Amerikaanse televi sieserie „Holocaust" over de uitroei ing van de joden door de nazi's nog een keer zien, aldus de uitslag van een rondvraag door het instituut Kehrmann in Hamburg voor het weekblad „Quick". BRESCIA, Italië. In Brescia in Lombardije is de 16-jarige Lyceiste Paola Cavalleri op weg naar school ontvoerd. De ouders van het meisje is twee keer de eis gesteld voor haar vrijlating 100 miljoen lire te betalen. LONDEN. De Islamitische om wenteling in Iran is tot stand geko men met de hulp van het Kremlin. Dit schreef woensdag de Londense Daily Express, die een in Teheran geaccrediteerde Sowjetrussische di plomaat als bron vermeldde. PORT DE SPAIN, Trinidad. Op Trinidad heerst gele koorts en tot dusver is er éën man aan overleden, zo heeft de minister van gezondheid, Kamaluddin Mohammed, meege deeld. L ^•KAAPSTAD"-' D£h ^Zuïdafrikaanse, staten opgeld doen. WASHINGTON. Een jury in Washington heeft woensdag drie Cu baanse ballingen schuldig bevonden aan een samenzwering om de voor malige minister van buitenlandse za ken Orlando Letelier, te vermoor den. WASHINGTON. Dc Verenigde Sta ten hebben woensdag diplomatiek contact gehad met de Sowjet-Unie over de gebeurtenissen in Iran en in Afghanistan, zo heeft de woordvoer der van het ministerie van buiten landse zaken in Washington, Hod- ding Carter, woensdagavond meege deeld. JAKARTA. „Er zal wellicht in Indonesië geen ambtenaar meer overblijven als ge.volg van het suk- ses van de campagne van de rege ring tot bestrijding van de corrup tie", zo heeft het hoofd van de bin nenlandse veiligheidsdienst, admi raal Sudomo, op een bijeenkomst van importeurs verklaard. LONDEN. De zwaar geteisterde Britse Labourregering en de vakbon den hebben woensdag een raamak koord op lange termijn gesloten waarmee men hoopt en einde te kun nen maken aan de haast chronische arbeidsonrust in Engeland en de loononderhandelingen een vaster pa troon te geven. GENËVE. .Bij cjo 151. inepsen die .in 1977 en ,1978 in Zuid-Afrika zijn. ..minister v.oorstatistiek, Hennie Smit,terechtgesteld, waren maar drie - - - - blanken, ao zëgt'èën groep van zes deskundige^ in eeri verslag,, woens-, dag uitgebracht aan 'de V.N.-com missie voor de mensenrechten die in Genève bijeen is. Radio-Iran meldde dat een van dc grootste moskeeën in cle hoofdstad dc „Masid-E-Jomc" is aangevallen. Kleine groepjes gewapende mensen trokken door de straten van Tehe ran en vielen moskeeën, radiosta tions cn elektriciteitscentrales aan. De aanvallen zijn kennelijk het werk van linkse elementen en veroorzaken panièk onder de aanhangers van Chomeinï. .heef1 -ini antwoord .op-' eèn. schriftelij - :-ke vraag uit--hét parlement, gezegd dat-het aantal Zuidafri'kanön dat het land heeft verlaten, fn een jaar ruim is verdubbeld. NAPELS. Dinsdag is het personeel van 36 watex-zuiveringsbedrijven in Campania in staking gegaan. Onge zuiverd rioolwater stroomt als ge volg hiervan vrij weg op akkers en in zee en levert een gevaar op voor de gezondheid. CHICAGO, Illinois. Dc vader, van een van de vermeende slachtoffers van vermoedelijk een van de groot ste massamoordenaars uit de Ame rikaanse geschiedenis, heeft de man dinsdag voor 6 miljoen dollar smar- tegeld aangesproken. RAWALPINDI. Pakistan. Het Pa- kistaanse hooggerechtshof heeft woensdag de terechtstelling van oud premier Zoelfikar Ali Bhoetto uit gesteld, hangende beoordeling van juridische bezwaren tegen zijn uit spraak. veroordeling en vonnis te bekrachtigen. NAIROBI. Een troepenmacht van uit Tanzania is de grens met Uganda overgestoken en is 60 kilometer land inwaarts getrokken, zo melden wes terse diplomatieke kringen in Nairobi woensdag. Dc troepenmacht zou wei nig weerstand hebben ondervonden. WASHINGTON. „De realiteit" van de situatie in Iran dwingt dc Verenigde Staten tot automatische diplomatieke' ei'kenning van dc voorlopige nieuwe regering in hel land, zo heeft woordvoerder Hod- ding Carter van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken maandag verklaard. MEXICOSTAD. President Carter van de V.S. is woensdag voor drie daagse besprekingen naar Mexico gevlogen, waar hij vriendelijk doch gereserveerd werd ontvangen. EINDHOVEN, 14-2. Een 35-jarige glazenwasser uit Eindhoven heeft dinsdagmorgen bij het demonteren van een ladder die aan het dak van het Catharinaziekenhuis in Eindho ven hing, een val gemaakt van vijf tien meter. In zijn val sleurde hij een stuk van de ladder mee. Hij viel bo venop een kollega. Beide mannen zijn zwaargewond opgenomen in het ziekenhuis. LAATSTE NIEUWS TEHERAN, 15-2. Voor hei eerst sinds het begin van de ongeregeld heden 15 maanden geleden in Iran is donderdag melding gemaakt van uit gebreide plunderingen in Teheran, wat erop duidt dat de toestand slcch- ler wordt en recht en orde steeds moeilijker gehandhaafd kunnen wor den. In veel winkels aan de Pahlavi- Avenue is in de nacht van woensdag op. donderdag ingebroken eh alles, van badkamerinstallaties tot sport artikelen, werd gestolen. ,Aan ,de lijst. van officiële erken ningen, heeft zich nu ook Noord- Ko.rea toegevoegd. De V.S. zijn donderdag begonnen* met het uitvoeren van de noodmaat regelen ter evacuatie van de duizen den Amerikanen die nog in Iran verblijven, maar stuitten meteen op moeilijkheden met de nieuwe rege ring. De gevechten tussen aanhangers van Chomeinï en die van de sjah in de noordwestelijke plaats Tabriz woeden voort, voor de derde dag ach tereen. Het zou nu vooral gaan om het bezit van het radiostation. Uit Beiroet werd donderdag gemeld dat PLO-leider Arafat binnenkort naar Iran zal gaan om Chomeinï met diens overwinning geluk te wensen. Advertentie MIDDELBURG. 16-2. Dc staten van Zeeland gaan in dc volgende ver gadering hun mening geven over het ontwerp provinciaal bibliotheckplan Zeeland voor de jaren 1980, '81 cn '82. Dit plan is gemaakt door dc Zeeuwse bibliotheekraad, waarin vertegen woordigers zitting hebben van het provinciaal bestuur, de gemeentebe sturen, het bibliotheekwerk en het sociaal-kulturcle en of edukatieve werk. Bij de instelling van de Zeeuwse Bibliotheekraad in 1977 hebben pro vinciale stoten besloten om dit plan niet tot de openbare bibliotheken te beperken, maar er ook andere bi bliotheken zoals de provinciale, dc technische en dc Zeeuwse centrale muziekbibliotheek in te betrekken. Nieuwe objekten Naast een inventarisatie van de al bestaande bibliotheekvoorzieningen wordt in het plan aangegeven welke nieuwe objekten van openbare bi bliotheekvoorzieningen in het kader van een verantwoorde spreiding noodzakelijk geacht worden. Deze objekten zouden moeten worden ge vestigd in de kerk Heinkenszand, in dc wijk Papagaaienburg te Vlissin- gen en in de kernen Hoek, Rilland en Philippine. Verder staat op de prioriteitenlijst de oprichting van een sociaal edukatieve dienst als speciale afdeling van de PRC. a.s. zaterdag 17 februari en zondag 18 februari 77 Opnieuw in roulatie HM HARAREET STEPHEN BOYD HUGH GRIFFITH MARTHA SCOTT CATHY 0DONNBU.' SAM JAFFE PROTMJCXNT t«n MUM film 9 Uifgebrachf door Cinema tnlernalional Corporation (f/ Aanvang 8 uur - Toegang alle leeftijden (Extra lange voorstelling) Iedere vrijdag Zonncmaire Dorpshuis, algemene soos voor oude ren, 14.00 uur. J Donderdag IS februari Zierikzee Huis van Nassau, Algemene leden vergadering ZLM (kring), 14.00 uur. Repetitielokaal Nieuwe Boogerd- strant, 19.30 uur onderling solisten- concours „Kunst en Eer". Hotel Van Oppen. Avond „Christenen in de Sowjet-Unie"; 19.30 uur. „De Lichtboei"; vergaderkursus Stichting Jeugd; 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede, 20.00 uur, Klaver- jasvvedstrjjden. Dreischor „De Drie Schapen": Jaarvergadering „Crescendo"; 19.30 uur. Oosterland C.'osterhof, bejaardenavond, 19.30 uur. Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw, ver gadering NCVB, 19.45 uur. Zaal Dokter de Kokstraat 17, Peu terzaal „De Krukels", 20.00 uur. Kortgcne De Korenbeurs, algemene ledenver gadering Nederlandse Fruittelers Organisatie afdeling Noord-Zeeland, 19.30 uur. Vrijdag 16 februari Zierikzee O.l.s. „Binnen de Veste"; Grote Ba zar met Peter Blanker (van „Holle Bolle Boom"); 16.30-18.00 uur en 19.00-21.00 uur. Concertzaal: „Ziejook"-voorstelling „Deep End" (met Jane Asher); 20.00 uur. „Huis van Nassau": Jaarvergadering H.S.V. „Ooslerschelde"; 20.00 uur. Hotel Van Oppen, Stad en Lande, le zing J. J. Doeswijk, 20.00 uur. Haamstede Klubhuis Duinwegje, 20.30 uur, Ten- nisklub. Burgk Café-bar „De Westhoek": Voorjaars vergadering H.S.V. „De Krabbe"; 20.00 uur. Renesse „Het wapen van Zeeland": Leden vergadering „L. et E."; 20.00 uur. Kerkwervc VerenigingsgebouwBejaardenmid dag; 14.00 uur. Bazar Hervormde kerk; 19.00 uur. Dreischor Dorpshuis. „Nut en Genoegen". 20.00 Bruinisse ,,'t DurpsJuus", uitvoering muziek vereniging „Nu met Hope" en mu ziekvereniging „Oefening en Uit spanning". 20.00 uur. Zaterdag 17 februari Zierikzee Concertzaal, Zeeuwse Middag, Alge mene Bond voor Ouderen, 14.00 uur. Lutherse kerk; Concert Afd. Muziek school, 20.00 uur. Renesse Dorpsplein, start Strafeest keuring paarden en ponies, 10.30 uur; Krom me Reke, presentatie aan gemeente bestuur. Trefpunt, verkoop Welfare-artikelen tijdens Slrao-feest, vanaf 13.30 uur. Tholen Grote Kerk. Orgelconcert, 19.30 uur. Maandag 19 februari Zierikzee Uitreiking sportbckers en penning, Rouwzaal stadhuis 17.00 uur. Hotel Van Oppen, VVV-vergadering 20.00 uur. „Huis van Nassau": Afdeling Phila- telica"; 20.00 uur. Haamstede Kombi-school, 19.45 uur, ouderavond C.N.S. „Onder de Wieken". Serooskerke Dorpshuis, 19.30 uur, vergadering landbouwvereniging „Ons Voordeel" Vanaf 19 februari iedere maandagmiddag Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", béjaardengymna- stiek, 14.00-15.00 uur. Dinsdag 20 februari Ex-RK-kleuterschool, Z.O.(rat).V„ 10.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half iet Redaktie (01110) 4669. (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2