Westerschouwen groeide te hard; nog woningen nodig Mevrouw Krabbe-De Bruijne leest de krant op de televisie us^C r-ibypt BISSCHOP J. GIJSEN GEEFT WAARSCHUWING AAN R.K.-POLITICI Hel geven van bloed DE ZIERIKZEESCHE COURANT In strijd met nota bewoningspatroon Wetsontwerp abortus T.v.-loep bracht uitkomst ZIERIKZEBSCHE NIEUWSBODE Dinsdag 13 februari 1979 135ste jaargang Nr. 22455 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24,95, per jaar f 95,15. Losse mmmers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: „De Lachebekjeste Brouwershaven HAAMSTEDE. 12-2. De gemeente Westerschouwen is in 1978 met 66 inwoners gegroeid. Dat is in strijd met de Nota bewoningspatroon van de provincie. Tot die konklusie kwam burge meester II. P. Everwijn aan het be gin van de raadsvergadering van de gemeente Westerschouwen. „Men kan wel een voorspelling maken", aldus de raadsvoorzitter, ,.maar de realiteit is vaak anders". De advieskommissie verdeling rijkssteun woningbouw is nu in een schrijven van 17 januari dringend verzocht om een verhoging van het toegewezen aantal in aanbouw te nemen woningwetwoningen in 1979. De voorzitter sprak hierbij de hoop uit, dat men begrip zal hebben voor de bijstelling. Dit jaar zullen door de gemeente Westerschouwen twintig woningwet woningen mogen worden gebouwd, waarbij tien woningen zijn inbegre pen die in 1978 niet zijn gebouwd. Het kollege heeft nu aan de advies kommissie verzocht om het aantal van twintig te mogen uitbreiden tot zevenendertig woningen. In totaal telt de gemeente Wester schouwen op het ogenblik nog een aantal van 131 ingeschrevenen voor woonruimte. Het dagelijks bestuur van Westerscchouwen heeft in over leg met de woningbouwvereniging. „Beter Wonen" becijferd, dat er op dit moment 52 binnen de normen voor toewijzing vallende woningzoe kenden zijn, die nog, geruime tijd niet geholpen kunnen worden. Op de lijst van woningzoekenden staan 37 aanvragen van eigen inwoners; 6 aanvragen uit de regio en 9 van el ders wonenden. In haar verzoek aan de advieskommissie wordt door het kollege verder melding gemaakt van 5 geregistreerde aanvragen in de kategorie bejaardenwoningen, 81 in de kategorie eengezinswoningen, en 5 voor alleenstaanden. De fraktievoorzitters konden zich allen verenigen met de door het kol lege ondernomen stappen om tot een verbetering van het woningbestand te komen. Gladheid De burgemeester deelde de raad verder mee, dat in de nu achter ons liggende vorstperiode door de dienst gemeentewerken voor de gladheid bestrijding 870 Yz uur in le normale werktijd is gewerkt en 275 uur in overwerk. In totaal werd hierbij 225.000 kg zand verwerkt en vergde het een bedrag van f 31.156,12. De burgemeester sprak een woord van lof over de mensen van de dienst gemeentewerken, die onder vaak bijzonder moeilijke omstandigheden Mevrouw Krabbe-de Bruijne steil de T.V. loep in werking en de kran tetekst verschijnt op het beeld scherm. De heer Krabbe kijkt op de achtergrond toe. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) zich op voorbeeldige wijze van hun taak hebben gekweten. Kommissie De heer P. H. Canters (PvdA) sprak er zijn verwondering over uit, dat er in de kommissie Midden- en Kleinbedrijf ook raadsleden zitting hebben. Door de raadsleden worden nu adviezen uitgebracht aan het kol lege, waarover zij later weer als raadslid moeten gaan meepraten. Burgemeester Everwijn antwoordde hierop dat hot reglement dit niet verbied, maar dat het kollege in overweging zal nemen of er aanlei ding is om hierin verandering te brengen. De heer L. Tieleman (CDA) zei geen bezwaar te hebben tegen de huidige samenstelling van de kom missie Midden- en Kleinbedrijf daar de raadsleden in deze kommissie daarin niet als raadslid zitten. „Men moet proberen om besluiten te ne men ten algemene nutte". De heer Tieleman informeerde ver der nog of de bepalingen worden na geleefd bij de voormalige onderwij zerswoning aan de Lange Reke te Renesse. Parkeerverbod De raad ging akkoord met het voorstel van b. en w. om op het smalle gedeelte van de Ankerweg, vanaf de aansluiting met de West straat, over een lengte van dertig meter een parkeerverbod in te st« 1- len. Evenzo ging de raad akkoord et het instellen van een parkeerverl od over een lengte van vijl'enveei tig meter op de Achterweg te Haamste de. Overgegaan werd tot goedkeuring van de verkoop van kavels bouw grond in het bestemmingsplan Haamstede Zuid-West II aan: F. Philipsen, J. E. Stout, C. Klapwijk, J. A. A. P. Fait, K. T. Ritterbex, J. Schrier, R. Saman Pzn., A. Kort, J. Remmers (allen Haamstede) en J. F. van Dijke (Goes) voor de grondprijs van f 92,35 per ca. Goedkeuring kreeg ook de ver koop van een kavel bouwgrond in het grondexploitatieplan Renesse West, groot plm. 750 ca aan de heef S. v. d. Hoek te Renesse voor even eens f 92,35 per ca. Voor het bouwen van een toilet groep zal aan de heer J. M. Verboom 44 ca worden verkocht in het plan „Winkelcentrum Renesse" voor f 140 per ca. Besloten werd de subsidie aan de Nederlandse Stichting Geluidshin der met ingang van 1979 te verhogen van f 10,naar f 50, Aan mej. L. W. Bijl werd eervol ontslag verleend als ambtenaar van de burgerlijke stand. In baar plaats werd overgegaan Dot de Benoeming van de heer L. van Beveren als amb tenaar van de burgerlijke stand. DEN HAAG. In het Wegenver keersreglement (V/VR) zal een wij-, ziging opgenomen worden die 'mis-' verstanden moet voorkomen, zoals die onlangs ontstonden over het al of niet nodig zijn van een rij- en kentekenbewijs voor gemotoriseerde invalidewagens. ROERMOND, 12-2. Bisschop J. Gïjsen van Roermond heeft nadrukkelijk ontkend, dat katholieke politici ernaar mogen streven een minder vérgaande tolerantie van het moedwillig afbreken van zwangerschap te wettigen. Er is volgéns de bisschop geen sprake van dat de paus, hoe dan ook, een legali satie van de abortus zou accepteren. RENESSE, 12-2. Als mevrouw D. L. Krabbe-De Bruijne <le krant of een boek gaat lezen, zet zij tie tele visie aan en profiteert op deze wijze van één dei- nieuwste snufjes van technisch vernuft. Hel gaat hier om de zogenaamde T.V.-locp, een apparaat, dat het mensen met zeer slechte ogen mo gelijk maakt toch kleine lettertjes te kunnen lezen. Mevrouw Krabbe werd ruim drie jaar geleden het slachtoffer van een nieraandoening. Een bijkomende komplikatie van deze kwaal was de aantasting van het gezichtsvermo gen. Bovendien droeg ook de suiker ziekte, waaraan mevrouw Krabbe leed, ertoe bij dat de ogen snel ach teruit gingen. Oogoperatie Zij maakte uiteraard een niet zo prettige pexiode door. In het oog ziekenhuis in Rotterdam onderging ze een operatie, waarbij de pupillen werden verzet. „Dat heeft wel een beetje geholpen. Ik kon de mensen, die aan de deur kwamen weer her kennen, maar lezen lukte me niet", vertelt mevrouw Krabbe. Na die operatie bezocht zy elke veertien dagen het oogziekenhuis om haar ogen te oefenen op een T.V.- loep. Haar echtgenoot, de heer A. N. Krabbe merkt op dat deze bezoekjes nogal inspannend waren. „Zij moest twee uur achtereen met dit apparaat oefenen". Uiteraard draaide het Ziekenfonds Schouwen-Duiveland op voor de kosten van de ritjes naar het zieken huis. „Dat was elke keer f 170, vertelt de heer Krabbe. Zijn vrouw staat onder behandeling van profes sor Koeskow, die op hel idee kwam het ziekenfonds in te schakelen voor de aanschaf van een eigen T.V.-loep voor mevrouw Krabbe. Nu vier maanden Er gingen vier maanden voorbij voor het zover was, maar toen ver scheen een Philips-monteur uit Bre da om het apparaat in het huisje aan de Stoofweg te plaatsen. De totale kosten bedroegen f 5.400,en het ziekenfonds bleek bereid dit bedrag neer te tellen. De direkteur de heer K. B. Hogerland kwam zelf informe ren of alles naar wens was. De T.V.-locp staat in een kamer tje van 2 x 2 m. „De professor heeft me aangeraden alleen in een kleine ruimte te zitten als ik ga lezen, an ders wordt ik teveel afgeleid", ver telt mevrouw Krabbe. Na enkele ja ren geen boek of krant te hebben kunnen lezen is bet voor haar een geweldige belevenis deze vorm van vrijetijdsbesteding weer te kunnen meemaken. Belangrijk aspekt bij dit alios is ook, dat haar bezoeken aan het oog ziekenhuis nu beperkt kunnen wor den tot één koer in een half jaar. Zij en haar echt genoot zijn trouwe be zoekers geworden van de bibliotheek. Het boek - met niet al te kleine letters - wordt onder de T.V.-loep geschoven en op het scherm ver schijnen die letters een aantal keren vergroot en voor mevrouw Krabbe duidelijk leesbaar. Dat zij bijzonder blij is met dit apparaat zal ongetwij feld duidelijk zijn. DEN HAAG. 12-2. De Centrale Raad voor de Volksgezondheid stemt in met voorstellen van de Centrale medische bJoedtranfusie-kommlssie van het Nederlandse Rode Kruis, om het mogelijk te maken dat donors vaker bloed afstaan dan ingevolge de Wet op liet Mcrtsel\jk Bloed, nu is toegestaan. In de erkenningsvoorwaarden krachtens deze wet staat nu, dat bij een mannelyke donor hoogstens één maal per vier maanden bloed mag worden afgenomen en by een vrou welijke donor hoogstens eenmaal per zes maanden. Vrouwen die al tien keer bloed hebben gegeven, mogen dat daarna nog maar één keer per jaar doen. SCHARENDIJKE. Zeilschool „De Grevelingen" schafte een ander, gro ter woonschip aan, dat ligplaats heeft in de haven. Mooi is de „Delta 2niet, maar wel passend in de nau tische nomenklatuur, die Scharen- dijke met zorg ontwikkelt. (Foto: Ziei'ikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Een gevestigde reputatie is al tijd beter of slechter dan hij verdient. Ebn er-Esch enba ch De bisschop schrijft dit in het „In- fox-matie Bulletin" van zijn bisdom, dat dinsdag verschijnt. Volgens de bisschop van Roex-mond zijn de uit spraken van het kerkelijk leergezag zo stringent en onontkoombaai', dat geen katholiek, die toch meent een legalisering van abortus te mogen nastx'even of zelfs zonder verzet toe te laten, „zich nog waardig mag ach ten zijn Heer in dia ogen te zien of zelfs Hem te ontvangen in de Heilige euchai'istie zonder eerst bex-ouwvol zijn fout in deze te hebben bekend en er vergeving van te hebben beko men." Paus Johannes Paulus II Op basis van de toespraak van paus Johannes Paulus II op 31 de cember 1978 in de Gesu-kex'k in Ro me, verklaart bisschop Gijsen, dat ook het „toelatende" wetsontwerp De Ruiter-Ginjaar door de paus woi'dt afgewezen, omdat het feitelijk het doden van menselijk leven als toelaatbaar voox'spelt en program- meert. Uit de toespraak van de paus trekt bisschop Gijsen verder de konklusie, dal de kerk - bij monde van alle ver antwoordelijken, geestelijken en maatschappelijke - nooit mag in stemmen met het toelaten van abor tus, ook niet als een absolute be scherming van beginnend menselijk leven niet haalbaar zou lijken, zelfs niet wanneer daardoor een nog ver regaande wetgeving vex'wacht moet worden. Bisschop Gijsen meent dat ook de verschillende argumenten, die voor het wetsontwerp De Ruiter-Ginjaar woi'dcn aangevoei'd, moeten woi'den afgewezen. Verwachting tot woensdagavond: Vorstgrens boven noord-Nederland In het noorden van het land af en toe regen en ijzel; temperatui-en om het. vriespunt; matige oostenwind; elders af en toe regen en mistban ken; minimumtemperaturen rond plus 2 graden, middagtemperaturen ongeveer plus 6 graden; matige zuid oosten wind. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 lot 7. Min.-temperatuur: omstreeks 5 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 1 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 pi'ocent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 14 febr. Zon op 7.59, onder 17.51 Maan op 20.33, onder 8.48 15 febr. Zon op 7.57, onder 17.53 Maan op 21.37, onder 9.11 Laatste kwartier: 20 febr. (2.17) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 14 febr. 4.48 17.13 10.32 22.33 15 febr. 5.18 17.40 11.01 22.59 Springtij: 14 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Ook hel komende etmaal zal ons land zich in het overgangsge bied bevinden tussen zachtere oce- aanlucht uit het zuidwesten cn koude lucht in het noorden. Hierdoor zijn de verschillen in weer en vooral in temperatuur groot. De afgelopen nacht liepen de mi nimumtemperaturen uiteen van plus 6 graden in zuid-Limburg tol min 2 graden in het noorden van Neder land. Oceaanstoringen, die via de Golf van Biscaje naar Frankrijk koersen, zullen geleidelijk een meer zuidelijke koers gaan volgen. Een storing, die dinsdagochtend voor do ingang van het Engelse Kanaal aan kwam, trekt het komende etmaal oostwaarts, maar zal opnieuw weer zachte lucht in de richting van ons land voeren. In Finland vroor het vannacht zeer streng, waarbij de temperaturen va rieerden van min 20 graden in het zuiden tot min 40 graden plaatselijk in noord-Finiand. r

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1