Nog hevige gevechten tussen Chomeini-aanhangers en leger Doden in Cambodja Vietnamees- Chinees grensincident Hongkong vol vluchtelingen Stop Russische oliestroom? Copa wil vier procent voor boeren Abortus- ontwerp nabij Nationaal komité koningin Juliana zeventig jaar C.N.V. GEEFT BEGINSELVERKLARING TEN AANZIEN F.N.V. Israël en Egypte Keizerlijke garde geeft zich over Iran maandagmorgen Anti-boycot-comité zeer bezorgd Olie uit „eigen" exploratieput Bredase bisschop bij de paus Tegemoetkoming studiekosten Vrijstellings- verzoeken voor Libanon Ontploffing op boot P.S.D. AGENDA 2 TEHERAN, 12-2. Maandagmorgen vroeg werden zo wel uit Teheran als uit de provinciesteden geveehten gemeld tussen aanhangers van Chomeini en eenheden van het leger die nog verzet bieden. By die gevechten lykcn de opstandelingen de overhand te hebben. Ver nacht tvordt dat de nieuwe premier Bazargan, spoedig een regering zal bekendmaken, om het politieke machtsvacuüm op te vullen. Over het lot van de afgezette premier Bachtiar is nog altyd niets bekend. Gewapende aanhangers van de ayatollah Chomeini hebben maan dagmorgen een aanval ingezet op het militair hoofdkwartier in Tehe ran. Sommige eenheden van het le ger, met name de keizerlijke garde, zouden nog altijd hevig verzet bie den. De revolutionairen hebben alle vliegvelden en grensposten afgeslo ten en hebben zo duizenden buiten landers die het land willen verlaten hopeloos gemaakt. De belangrijkste politieke gevan genis in de hoofdstad werd maandag morgen onder de voet gelopen door de revolutionairen. Alle gevangenen zijn vrijgelaten. Zondag werden ook de deuren van twee gevangenissen geopend. De Amerikaanse militaire missie in het noorden van Teheran is maandagochtend eveneens bestormd door de opstandelingen. Het is niet bekend wat er met de Amerikanen is gebeurd. De radio „Du stem van de revo lutie" heeft ook gemeld dat Ameri kanen meevechten aan de kant van de soldaten die trouw zijn gebleven aan de sjah. De radio heeft pipgeroe pen tot versterkingen op de plaatsen waar het felst gevochten wordt. Ook zou op een enkele plaats gevochten zijn tussen opstandelingen onder ling. LONDEN. De Britse Labourrege- ring en de overkoepelende vakbonds organisatie TUC zouden samen met de werkgevers een plan hebben op gesteld om de ekonomischc crisis aan te pakken. Het rechtstreekse gevolg daarvan zou zyn dan de uitgebreide stakingen in het land spoedig ten einde zouden zijn. Dit meldt zondag hel doorgaans goedingelichtc zon dagsblad „The Observer". HONGKONG, 10-2. Bij twee grens incidenten zijn zaterdag vijf Chinese en één Vietnamese militair gedood. Het Chinese persbureau Nieuw- China, dat dit bekendmaakte, zei dat drie Chinese militairen het leven hadden verloren toen zij tijdens een patrouille op een door Vietnamezen geplaatste landmijn liepen. Zes leden van de patrouille werden gewond. Onmiddellijk nadat de mijn was ont ploft openden Vietnamezen, die zich in de heuvels hadden verschanst, het vuur. Hierbij vielen aan Chinese kant nog eens twee doden. Bij een ander grensincident was volgens het persbureau één Vietna mese „indringer" gedood. Een vuur gevecht op deze plaats duurde negen uur. HONGKONG, 10-2. De circa drie duizend nieuwe Vietnamese boot vluchtelingen die woensdag op het vrachtschip „Sky Luck" in de wate ren van Hongkong arriveerden gaan vermoedelijk een lange wachttijd te gemoet. Het schip, dat zonder toe stemming te vragen ^e territoriale wateren binnenstroomde, zal niet ge dwongen worden te vertrekken, maai de autoriteiten hebben laten weten dat de Britse kolonie nu echt vol zit met vluchtelingen en dat er geen en kele meer bij kan. TOKIO, 10-2. Volgens ambtenaren van het Japanse ministerie van in ternationale handel en industrie zou de Sowjet-Uie haar leveranties van olie aan landen in het westen, onge veer één a 1,4 miljoen vaten (van 159 liter) per dag, hebben gestaakt in verband met de stagnatie van de Iraanse olie-uitvoer. Ze wisten ver der te vertellen dat Iran de levering via aardgas via de pijpleiding naar het zuiden van de Sowjet-Unie heeft gestaakt en dat de vraag naar olie en andere brandstoffen in de Sowjet Unie sterk is toegenomen in Ver band met de koude, mededelingen - ontbreken echter. BRUSSEL, 10-2. Dc overkoepelen de organisatie van boerenbonden in de EEG, Copaf heeft aangedrongen op een verhoging van de prezen van landbouwproduktcn in de EEG met 4 procent. Voorzitter G. dc Caffarelli van Copa heeft op een perskon eren - tic gezegd, dat de meeste aangeslo ten boerenbonden het daarmee eens zyn. Dc Britse Unie van Boeren (NFU) staat echter een prijsverho ging van 2 procent voor. Te koud voor de baby BODMIN, 10-2. Simon en Caty Wood uit Bodmin in het Westen van Engeland zijn met hun zoontje van 12 dagen naar het kantoor van hel elektrici teitsbedrijf gestapt en hebben hun baby daar achtergelaten. De verbaasde ambtenaren kre gen te horen dat het bij dc Woods thuis te koud was voor de kleine, omdat dc stroom was afgesneden. Het protest werkte en bin nen enkele uren was de baby weer thuis en het huls weer aangesloten op het net. De stroom was afgesneden omdat de Woods hun rekeningen niet betaald hadden. Provinciesteden Vanuit verscheidene provincieste den worden gevechten gemeld tus sen aanhangers van Chomeini en le gereenheden die loyaal zijn geble- kven aan de sjah. Sinds zondagavond zouden op het platteland al 286 do lden zijn gevallen. Gevochten wordt jin de steden Rasht, waar het ge- ■bouw van de geheime politie Savak ■bestemd is, Tabriz en vele andere |steden. Over de ontwikkelingen in Iran worden uiterst verwarde berichten gegeven. Nog altyd zijn er geruchten dat Bachtiar zelfmoord zou hebben gepleegd. AMSTERDAM, 10-2. Het Anti Boy cot Comité heeft zijn bezorgdheid uitgesproken over de medewerking die „praktisch het gehele Nederland se bedrijfsleven" verleent aan de Arabische boycot tegen Israël. „Het is voor ons land een zeer on gepaste situatie, dat bedrijven op grond van buitenlandse druk straf feloos andere Nederlandse bedrijven kunnen boycotten, die relaties met Israël onderhouden", aldus het comi té in zijn verklaring. Het Anti Boycot Comité dringt er bij regering en parlement op aan op de korst mogelijke termijn aan de ze „on-Nederlandse" situatie een eind te maken. Volgens het comité kan dit slechts door verstrekkende wet telijke maatregelen. DEN HAAG, 10-2. Dc indiening van het abortus-ontwerp van het kabinet Van Agt is naby. Premier Van Agt zei vrijdag, na afloop van het wekelijks kabinetsberaad, dat de ministersploeg „even het gesproken over de presentatie van het ont werp". Het is niet ver meer weg, zo voegde hij er aan toe. Databank voor bomen ASSEN, 10-2. Gronimij NV, ingenieursbureau voor de in richting van landelijke en stedelijke gebieden, is deze week definitief begonnen met een „databank voor bomen", waarmee in september vorig jaar een pro'efslart is ge maakt in de provincies Gro ningen, Friesland, Drenthe en Overijssel. Een eerste cloor de bemiddeling van deze bank tot stand gekomen projekt, de verplaatsing van een zestigtal eiken van de rijksweg Gro- ningen-Drachten naar een dorpsvernieuwingsgebied in de gemeente Grootegast in het zuidelijk Westerkwartier van Groningen, staat vlak voor zijn verwerkelijking. Flitsen uit het buitenland JERUZALEM. Dc Israëlische re gering heeft de uitnodiging van pre sident Carter aanvaard tot een nieu we ontmoeting tussen Cyrus Vance, Mustapha Chalil en Mosje Dajan, in het kader van de Egyptisch-Israëli- sche vredesbesprekingen. Dit heeft premier Menachem Begin zondag in Jeruzalem bekendgemaakt, na afloop van de kabinetsbijeenkomst. HAMBURG. De 30-jarige Werner Hoppe, die als lid van de Baader- Meinhofbende in 1972 voor drie po gingen tot moord tot tien jaar ge vangenisstraf was veroordeeld, zal worden vrijgelaten omdat het gevan genisleven hem zijn wil tot leven ontneemt, zo heeft de Hamburgse justitie donderdag meegedeeld. DEN HAAG, 10-2. Voor de viering van de zeventigste verjaardag van de koningin, 30 april van dit jaar, is een „Nationaal komitee koningin Juliana 70 jaar" gevormd. Voorzitter is oud-premier Piet de Jong, zo heeft dc Rijksvoorlichtingsdienst meegedeeld. Het komité is ontstaan op initia tief van premier Van Agt en heeft de instemming van de vorstin. De viering van de zeventigste verjaar dag is niet van staatkundige beteke nis. Het komité wil dan ook de ver bondenheid van het Nederlandse volk met de koningin benadrukken. De festiviteiten zullen gericht zijn op „de persoon van koningin Juliana als mens temidden van ons volk cn haar gezin". In het komité hebben onder meer zitting oud-minister De Gaay Fort man, freule Wittwaall van Stoetwe gen en mevrouw Wassen-van Scha veren, voorzitter van dc emancipa tiekommissie. HEERLEN, 8-2. Ilct CNV heeft nooit beweerd, dat een christen alleen maai bij het CNV op zijn plaats zou zyn cn evenmin, dat dc leden van het CNV betere christenen zyn dan leden van dc FNV. Het heeft zoiets nooit gezegd en het zou dat ook niet durven. Van dergelijke ongepaste verwijten van de kant van dc FNV wil het CNV nu verder graag verschoond blijven. Voorzitter Harm van der Meulen van het C.N.V. betoogde dit donder dagavond in Heerlen op een kader bijeenkomst van zijn vakcentrale. N.V.V. en N.K.V. hebben - zei hij - gekozen voor een algemene organi satie die erkent dut geloof en le vensovertuiging voor dc leden per soonlijk van betekenis zijn als bron van inspiratie voor het werk van de vakbeweging. Personen en groepen krijgen dc ruimte om vanuit hun geloof of levensovertuiging hun in breng te leveren in de besluitvor ming van de organisatie. Maar. al dus Van der Meulen, uiteindelijk wordt in 7,o'n organisatie niet op basis van beginselen maar met meerderheid van stemmen beslist. Geloof In het C.N.V. verenigen zich vol gens hem gelijkgezinden die op ba sis van hun gemeenschappelijk ge loof proberen verantwoorde en rechtvaardige oplossingen te vinden voor de problemen die zich in de sa menleving voordoen. „Geloof cn le vensovertuiging behoren naar ons oordeel doorslaggevend te zijn in be sluitvorming cn beleid cn zc mogen niet ondergeschikt worden gemaakt aan een toevallige meerdprheid van stemmen", aldus Van dor Meulen HELSINKI, 10-2. De leiders van het nieuwe bewind in Kampuchea, hebben een vooraanstaande Europese journalist verteld dat in de drie jaar van het bestuur van ex-premier Pol Pot, drie miljoen Cambodjanen - dal is meer dan veertig procent van de vevolking - om het leven zijn geko men. Een deel van hen was slacht offer van massamoorden, terwijl an deren in de gevangenis omkwamen of van honger of ziekte stierven. Dit heeft de voorzitter van de re volutionaire volksraad, Heng Samrin, dezer dagen gezegd in een vraagge sprek met professor Kaarle Norden- streng, de Finse voorzitter van de Internationale Journalistenoi-ganisa- tie (I.O.J.), dat zaterdag door het Finse persbureau S.T.T.-F.N.B. is verspreid. DEN HAAG, 10-2. De exploratie- put, die in de Nederlandse sector van de Noordzee is geboord, heeft olie opgeleverd. Dat heeft het Ame rikaanse bedrijf Union Gil Companu of California donderdag bekend ge maakt. De houders van het blok waarin de boringen zijn gedaan zijn een dochter van hel Amerikaanse bedrijf, de Union Oil Company of the Netherlands, die voor tachtig procent en de Koninklijke Nedlloyd Groep NV, die voor twintig' procent deelneemt. SCHIPHOL, 11-2. Zondagmiddag is bisschop H. Ernst van Breda op Schiphol teruggekeerd van een kort bezoek aan Rome. Vrijdag heeft hij oen onderhoud gehad met paus Pau- lus Johannes Paulus II. Inhoudelijk wilde bisschop Ernst niets over zijn gesprek met de paus mededelen. Hij zei slechts dat het on derhoud prettig en openhartig was 1 geweest. „Men kan goed met de paus praten", zo zei hij. Het bezoek van de bisschop van Breda aan Rome is onderdeel van de informatie die de paus wenst over de situatie in de R.K. Kerk van Ne derland. DEN HAAG, 10-2. Voor het stu diejaar 1978/1979 zullen uitwonende leerlingen in het secundair onder wijs met een tegemoetkoming stu diekosten van meer dan f 860 auto matisch een extra toekenning van, in de meeste gevallen, f 1500 krij gen. De uitkering geschiedt in mei, zo deelde premier Van Agt vrijdag na afloop van het kabinetsberaad mee. JERUZALEM, 10-2. De Israëlische regering heeft aan dc regering van de Verenigde Staten gevraagd met het Israëlisch-Egyptische overleg in het kader van „Camp David II", bi laterale Israëlisch-Amerikaanse on derhandelingen te laten samenvallen zo is zondag van welingelichte zijde in Jeruzalem vernomen. Het bilaterale overleg zou moeten gaan over de Amerikaanse hulp aan Israël, met nadruk op de leverantie van olie. LAATSTE NIEUWS TEHERAN, 12-2. De keizerlijke garde van het paleis van de Sjah heeft zich om half tien plaatselijke tijd overgegeven aan dc opstande lingen. Een voor een zijn de leden van de garde naar builen gekomen en hun wapens afgegeven. Dc witte vlag werd omhoog gestoken. Ook in de wijk Saltanataoad in het noorden van Teheran zou een einde zijn ge komen aan de gevechten en zouden de laatste verzetshaarden zijn opge ruimd. Het paleis van de sjah is in brand gestoken. In Teheran zijn de laatste 48 uur honderden doden ge-» valen, maar over het juiste aantal kan alleen maar worden gegist. Ook maandagmorgen trokken weer mas sa's mensen door de straten van de hoofdstad, velen gewapend. De radio in Teheran trok later op de ochtend een bericht in dat bij de gevechten Amerikaanse adviseurs zouden zijn betrokken. DEN HAAG, 10-2. Slaatssekreta- ris Van Lent (defensie) heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat on geveer 300 man een verzoek lot vrijstelling van uitzending naar Li banon heeft ingediend. Tot en met maandag jongstleden werden 157 verzoeken behandeld en daarvan werden er 69 ingewilligd en 88 afge wezen. Volgens de staatssekretaris zullen van het totaal aantal verzoe ken ongeveer 130 worden ingewil ligd en ongeveer 170 worden afge wezen. VLISSINGEN, 10-2. Bij een ont ploffing aan boord van de dubbel deks veerpont Prins Willem Alexan der van de Provinciale Stoomboot- dienst (PSD) in Zeeland, is zaterdag de machinekamer van de veerpont door roet volledig onbruikbaar ge worden. De prins Willem Alexander ligt momenteel voor revisie in de on- derhoudshaven van de PSD in Vlis- singen. Na het schoonspuiten met electrocleaners van de generatoren, trapte een van de twee technici die bezig waren in de machinekomer een lamp stuk, waardoor een grote steek vlam ontstond. Bruinissc ,,'t Durps'uus" verenigingen; Uitvoering muziek- 19.30 uur. ledeie vrijdag Zonnemaire Dorpshuis, algemene soos voor oude ren, 14.00 uur. Dinsdag 13 februari Zierikzec Huis van Nassau, Jonge Agrariërs ZLM, 19.30 uur. ,,De Witte Raaf" Zièrikzee, Vrouwen café, 20.00 uur. Haamstede „Graaf van Haamstede": Vertrek ex- kursie Ned. Ver. van Huisvrouwen naar „De Zuidhoek"; 13.30 uur. Oosterland Algemene ledenvergadering Coöp. Weegbrug vereniging, 19.30 uur. Café „De Pleisterplaats", ledenver gadering „Eveh Buiten", 19.30 uur. Bruinisse Herv. Veren.gebouw, speelmiddag, 16.00 uur. Woensdag 14 februari Renesse Bowlingavond, 20.00'uur, Bond van op Zichzelfstaanden. Kerkwerve Ver.-gebouw: Vergadering Oranjc- komitee; 20.00 uur. Duiveland (Ouwerkerk) Dorpshuis: Plattelandsvrouwenbond afd. Duiveland; 19.30 uur. Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw, bejaar- jaardensoos, 14.30 uur. Dorpshuis, L.B.V. „Landbouwbe lang", 20.00 uur. Miiedelburg Provinciehuis, vergadering kom missie onderwijs, 16.00 uur. Donderdag 15 februari Zierikzec Huis van Nassau, Algemene leden vergadering ZLM (kring), 14.00 uur. Hotel Van Oppen. Avond „Christenen in de Sowjet-Unie"; 19.30 uur. „De Lichtboei". Vergaderkursus Stichting Jeugd. 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede, 20.00 uur, Klaver- jaswedstrijden. Oosterland Oosterhof, bejaardenavond, 19.30 uur. Bruinissc Zaal Dokter de Kokstraat 17, Peu terzaal „De Krukels", 20.00 uur. Kortgcnc De Korenbeurs, algemene ledenver gadering Nederlandse Fruittelers Organisatie afdeling Noord-Zeeland, 19.30 uur. Vrijdag 16 februari Zierikzec O.l.s. „Binnen dc Veste"; Grote Ba zar met Peter Blanker (van „Holle Bolle Boom"); 16.30-18.00 uur en 39.00-21.00 uur. Hotel Van Oppen, Stad en Lande, lezing J. J. Doeswijk, 20.00 uur. Concertzaal„Ziejook"-voorstelling „Deep End" (met Jonc Asher); 20.00 uur. „Iluis van Nassau": Jaarvergadering H.S.V. „Oosterschcldc"; 20.00 uur. Haamstede Klubhuis Duinwegje, 20.30 uur, Ten- nisklub. Burgh Café-bar ,.Dc Westhoek": Voorjaars vergadering H.S.V. „Dc Krabbe"; 20.00 uur. Rcncssc „Hel wapen van Zeeland": Leden vergadering ..L. et E."; 20.00 uur. Kerkwerve VerenigingsgebouwBejaardcnmid- dag; 14.00 uur. Bazar Hervormde kerk; 19.00 uur. Drcischor Dorpshuis. „Nut cn Genoegen". 2U.00 Zaterdag 17 februari Zierikzee Concertzaal, Zeeuwse Middag, Alge mene Bond voor Ouderen, 14.00 uur. Lutherse kerk; Concert Afd. Muziek school, 20.00 uur. I'encssc Trefpunt, verkoop Welfare-artikelen tijdens Strao-feest, vanaf 13.30 uur. Tholcn Grote Kerk. Orgelconcert, 19.30 uur. Maandag 19 februari Zierikzec Hotel Van Oppen, VVV-vergadering 20.00 uur. „Huis van Nassau": Afdeling Phila- telica"; 20.00 uur. Vanaf 19 februari iedere maandagmiddag Nicuwerkcrk „Ons Dorpshuis", bejaardengymna- stiek, 14.00-15.00 uur. Dinsdag 20 februari Haamstede Geref. kerk: Jaarvergadering Ned. Ver. van Huisvrouwen; 14.00 uur. Hervormde kerk, zendingsavond, 19.30 uur. Kerkwerve Ver.-gebouw: Bejaardensoos; 14.30 uur. Duiveland Gemeentehuis, gemeenteraadsverga dering; 20.00 uur. Woensdag 21 februari Zierikzee Ned. Hervormd Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Middelburg Dam 31, vergadering Zeeuwse Jeugd raad, 19.30 uur. Donderdag 22 februari Zierikzee Havenplein 24, Rechtswinkel, 19.00- 20.00 uur. „De Lichtboei". Vergaderkursus Stichting Jeugd. 20.00 uur. Nicuwerkerk Ons Dorpshuis, Verkeerscursus, 20.00 uur. Vrijdag 23 februari Zierikzee „Zeeuwsche Herberghe". Vissersver eniging „Helpt Elkander", 20.00 uur. Ned. Hervormd Verenigingsgebouw, 20.00 uur Carnavalsavond Disco „Sound Dilebo". Concertzaal, 20.00 uur, Z.V.U., Ka- baret Ivo de Wijs „Formule 2". Brouwershaven Tonnenmagazijn; grote bazar Oran jevereniging; v.a. 18.30 uur. Bruinissc Zangavond Zilveren Hervormd kerk koor; 19.30 uur. Middelburg Statenzaal, Vergadering Prov. Sta ten, 10.00 uur. Maandag 26 februari Haamstede Beatrixschool, Weststraat 34b, 19.30 uur algemene ledenvergadering Ro de Kruis Schouwen (Westhoek). Dinsdag 27 februari Zierikzee Herv. Ver.gebouw, vergadering Stad en Lande over „kleine monumenten" 19.30 uur. Scharendijkc Verenigingsgebouw, jaarvergadering streekfederatie Schouwen-Duive- land van de PvdA, 20.00 uur. Woensdag 28 februari Kerkwerve Ver.-gebouw: Jeugd-filmvoorstelling; 16.00 uur. Donderdag 1 maart Zierikzec Huis van Nassau, openbare vergade ring algemeen bestuur NVV, 19.30 uur. Vrijdag 2 maart Zierikzee Hotel Van Oppen, Stad en Lande, lezing W. H. Keikes, 20.00 uur. Vrijdag 9 maart Zierikzee Hotel Van Oppen, Stad en Lande, lezing A. S. M. Braat, 20.00 uur. Zaterdag 10 maart Zierikzec Stad en Lande, exkursic Burger weeshuis, 14.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669. (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2