OE ERFENIS VAN TANTE GREET „De Standenmaatschappij in de Zierikzeesche Nieuwsbode" G.S. van Zeeland sparen mooi stukje dijk J. van Damme in scriptie: De autogordel Het inkomen in 1979 Het leerlingenwezen Wat biedt de BEELDBUIS? ELEKTRO LÏEVENSE Z1 I KIKZI I.SCIll. NIEUWSBODE VrUdag 9 februari 1979 Mr. 22451 7 (VI; ZIERIkZEE, februari. De andere belangrijke groepen van de eerste stand waren de handelaren en de fabri kanten. Afgezien van een enkel negatief geluid, zoals in het nummer van 29 september 1845, waarin de handelaren van spekulatie beschuldigd werden, om de prijzen van de eerste levensbehoeften op te drijven, was het oordeel over deze groeperingen vrij gunstig. In de Nieuwsbode van 7 februari 1845 werden beide groepen tot de produktieve burgerklasse gerekend: ..den nyveren burger, die als koop man, fabrikant, geleerde, kunste naar of handwerker, zoo veel nuttigs verrigt, dat de waarde van hetgeen hq voortbrengt of uitvoert, ruim op weegt, tegen hetgeen h\j consu meert". Op grond van dergelijke uitlatin gen, die ook voor de middenstand gebezigd werden, kan gesteld wor den, dat de belangen van een be langrijke groep vain de burgerij vrij wel overeenkwamen met die van de middenstand. Dit bleek bijvoorbeeld ook in het nummer van 14 mei 1846, waarin bü een bericht over de oprichting van een vereniging tot bevordering der landverhuizing meegedeeld werd, dat behalve vele middenstanders ook velen uit de aanzienlijke stand tot de leden gerekend konden worden. Landbouwers Boeren en lagere ambtenaren na- 1 men een positie tussen de eerste en de tweede stand in. Wat de boeren betreft had dit te maken met het feit dat ze aan de ene kant, evenals de twee lagere standen, onder zware lasten gebukt gingen, en aan de an dere kant de landarbeiders uitmer gelden. Hst geschetste beeld van de boerenstand kreeg daardoor een te genstrijdig karakter. „De landbou wer moet dus om het hoofd boven water te houden, die middelen in het werk stellen, welke noodzakelijk zijn, om aan zijne veelvuldige ver plichtingen te kunnen voldoen. En waarin bestaan die middelen voor al? Immers in het verminderen van het dagloon zijner arbeiders; van daar hun gezegde: „wij worden ge pluimd, waarom zouden wij ook an deren niet pluimen". Behouden Toch waren er ook eenduidig po sitievere geluiden, zoals in de Bode van 6 oktober 1845, waarin een on derscheid gemaakt werd tussen zelf standige boeren en pachtboeren. De eersten hadden te kampen met hardvochtige geldschieters en hoge rijks- en polderlasten, terwijl de laatsten overgeleverd waren aan de wensen van de verpachter. Ook in verband met de landver huizing waren er positieve uitlatin gen, die de landbouwer als een zeer nuttig ingezetene voorstelden, die voor het vaderland behouden moest worden. Ambtenaren Bij de uitlatingen over de eerste stand kwam de uitzonderingspositie van de lagere ambtenaren reeds naar voren. Ook bij de omschrij ving van de nijvere burger- of mid denstand bleek dat de ambtenaren een aparte plaats toebedeeld kregen. De ambtenaren werden gerekru teerd uit de familie- en vrienden kring van de fatsoenlijke lieden, en uit de middenstand. Uit de midden- UTRECHT, 8-2. De autogordel wordt momenteel minder gedragen dan in 1975. Binnen de bebouwde kom maar 71 procent, zo is volgens Veilig Verkeer Nederland (VVN) uit onderzoeken gebleken. In 1977 - toen de gordels verplicht werden - waren die percentages nog respektievelijk 61 en 78 procent. VVN start daarom met een her halingscampagne waarbij de inzit tenden van auto's op het hart wordt gebonden overal en altijd de gordel op de juiste manier - dus zo strak mogelijk - om te doen. VVN wijst er op dat bijvoorbeeld uit onderzoek van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SW- OV) is gebleken dat de kans op do delijk letsel dankzij de gordel zestig procent kleiner wordt en de kans op ernstig letsel met ruim dertig pro cent afneemt. DEN HAAG, 7-2. Van 666 onder vraagden wist in de tweede week van januari 55 procent wat hun in komen in dit jaar zal worden. Dat blijkt uit een NIPO-enquête. Op de vraag of het inkomen wat ■hoger of lager word dan vorig jaar of precies gelijk blijft geeft 43 pro cent het antwoord meer te zullen gan verdienen, 36 procent zegt dat het salaris gelijk blijft, zes procent denkt wat minder te gaan verdienen en 15 procent weet het nog niet. Van hem die meer gaan verdienen kan 82 procent vertellen dat zij we ten hoeveel meer. De gemiddelde verhoging blijkt volgens hen 3,7 procent te bedragen. De gemiddeld opgegeven teruggang in inkomen bedraagt vier procent. MIDDELBURG, 8-2. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben gewei gerd een ontgrondingsvergunning af te geven voor hef stuk djjk van 260 meter tussen de polders Anna Ma ria en van der Duyns. Deze polders liggen op Zuid-Beveland, in het grensgebied met Noord-Brabant. De aanvraag voor het afgraven van de dijk was afkomstig van BV Grondbezit aan de Schelde te Zaam- slag. Doel van de afgraving was het afvoeren van de grond die zou kun nen worden gebruikt voor het el ders verzwaren van zeedijken en het geschikt maken van de vrijgekomen grond voor de landbouw. Tegen de aanvragen hadden onder rneer b en w van Reimerswaal, de hoofdingenieur-directeur voor de landinrichting, Grond- en Bosbeheer in de provincie Zeeland, de Consu lent Natuurbehoud van het Staats bosbeheer en de Slichting Zeeuws Coördinatieorgaan voor Natuur-, Landschaps- en Milieubescherming bezwaren ingediend. <7 V' TANNHEIM, Oosunryk. Uit zeven Europese landen kwamen de deelnemers aan het Europees kampioenschap Sleehondenraces. Een fraaie opname van één der deelnemers. stand kwamen alleen degenen in aanmerking die zich zeer loyaal en onderworpen ten opzichte van do hogere stand betoonden: „Doch nooit schoenen gepoetst nooit mes sen geslepen; nooit stroop gesmeerd aan den een of anderen grijzen baard; nooit boodschappen gedaan voor de een of anderen mevrouw, en geene vrouw getrouwd die zich verdienstelijk heeft gemaakt bij de zen of genen Wel.Ed.Heer Of heeft de ondervinding niet bewezen, dat dit de voornaamste vereischtens zijin om in aanmerking te komen, of om als geschikt voorgedragen te worden voor eene bediening bij het rijk? Afhankelijk Door hun beroep waren de amb tenaren te afhankelijk om op één lijn gesteld te kuninen worden met de zich onafhankelijk noemende middenstanders. Er werd dus een duidelijk onderscheid gemaakt tus sen vrije middenstand en „de on- vrijen" die afhankelijk waren van de aristokratie. De konsekwenties van de onderworpenheid kwamen duidelijk naar voren in de periode dat het negenmannen voorstel speel de. Ambtenaren, die hun beti*ekking tot 's lands kas liefhadden, mochten hun instemming met het voorstel op geen enkele wijze laten merken. Een andere oorzaak van de bijzon dere positie van de ambtenaren lag in het feit dat zij als nutteloze bur gers beschouwd werden, die enkel op kosten van de rest van de bevol king leefden. Zij kregen hun lonen uit de schatkist, die door de vrije burgers gevuld moest worden. Een vermindering van hun overtollig aantal zou dus een deel van de op het volk drukkende lasten kunnen opheffen. UTRECHT, 8-2. Momenteel be perkt het leerlingenwezen zich tot cpleidingen, die aansluiten op het la ger beroepsonderwijs. Aanvankelijk als alternatief van de ambachtsschool heeft dat leerlingwezen een geheel eigen vorm van voortgezet onderwijs gekregen, maar eigenlijk zou het ge leid moeten hebben tot een part-ti me beroepsopleiding in het algemeen. Dit zei staatssecretaris van onder- l( wijs De Jong donderdag ip> Utrecht" bij de opening van de zeventiende nationale beroepenmanifestatie. ZATERDAG 10 FEBRUARI NED. 1: Voor de vierde achter eenvolgende week schaatsen in het voormiddagprogramma. Het betreft de wereldkampioenschappen hard rijden op de schaats voor heren. De eerste te rijden is de 500 meter. Het kinderprogramma begint met de spektakulaire dokumentaire De tocht naar de vulkaan Cerro Lauta- ro waarin drie mannen over de ge vaarlijke Patagonisch': ijskap trek ken. In Wat zeg je van mijn poes praat een dierenarts met tien kin deren over de poes, waarna Martin Brozius Ren je rot presenteert. De TROS penalty bokaal wordt gevolgd door Schaatsen, 's Avonds allereerst Tom en Jerry gevolgd door het amusementsprogramma De Willem Ruis show Dan, na een lange tijd van afwezigheid weer een afleve ring van de Westernserie Gunsmoke. Marshall Mat Dillon ziet zich van avond gekonfronteerd met een di lemma van levensbelang: is Bo Re- mick verantwoordelijk voor de dood van Billy Martin of is er zoals Bo beweert sprake van een ongeluk? Het journaal en weersoverzicht worden gevolgd door het program ma Rondje theater, waarin Hans van Willigenburg het Nederlands theater gebeur en de revue laat pas seren. Tot besluit de Algemene Lo terij Nederland. NED. 2: Stijgers en blijvers para deplaten en zakkers dat alles is te zien in de TROS top 50 die wordt gevolgd door de Mounties Show, een amusementsprogramma rond Piet Bambergen en René van Vooren, Adèle Bloemendaal, Ben Cramer. Joke Bruys, The Robert Kaesen Dancers, Jaap Stobbe, Donald Jones en Diana Floodgate. Na afloop hiervan iets heel anclers namelijk de eerste aflevering van de vijfdelige serie Het Aspen mysterie. Hoofd persoon is jonge advocaat Tom Kea ting, die overal tegen werking on dervindt. Een van die tegenwerken de krachten is zijn superieur Joseph Drumond, die hem belet de zaak Bishop nauwkeuriger te bestuderen. Deze Bishop heeft een vijftienjarig meisje vermoord. Ondanks al zijn inspanningen wordt de man veroor deeld en hijzelf ontslagen. Wal zijn privé leven betreft is ook niet alles koek en ei: zijn jarenlange verhou ding met Kit Pepe, loopt plotseling ten einde en ook zijn vader zit diep in de zorgen. De uitzending wordt beëindigd door de aktualiteitenru- briek Aktua TV. ZATERDAG 10 FEBRUARI NED. 1: 10.45 Teleac; 15.00 W.K. Schaatsen: 15.30 Nieuws; 15.32 De tocht naar de vulkaan Cerro Lauta- ro; 16.20 Wat zeg je van mijn poes?; 16.45 Ren je rot; 17.20 TROS Penalty Bokaal; 17.35 W.K. Schaat sen; 18.30 Sesamstraat; 18.45 Pas poort; 1S.55 Nieuws; 18.59 Tom en Jerry; 19.15 De Willem Ruis show; 20.40 Gunsmoke; 21.37 Journaal; 21.55 Rondje theater; 22.45 Algeme ne Loterij Nederland; 22.55 Nieuws. NED. 2: 18.25 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 De TROS Top 50; 20.00 Journaal; 20.27 De Mounties show; 21.30 Het Aspen mysterie; 22.45 Aktua TV; 23.40 Nieuws. ZONDAG 11 FEBRUARI NED. 1: In de namiddag brengt de NOS een samenvattende reportage van de 10.000 m die tijdens de we- reldkampioensch a pp en hardrijden op de schaats voor heren in Oslo werd verreden. Een nar later volgt het avondprogramma met de twee de aflevering van Mister Kotter. Bij een geheime inspektie ontdekken Gabe en Mr. Woodham een zogehe ten Sweathog-windjack, iels dat in de regel duidt op de formatie van een nieuwe bende. Kariboe verslag van een rendierentrek is de titel van een dokumentaire over het Noord- Amerikaanse rendier de Kariboe die ieder jaar een gevaarlijke tocht van drie duizend kilometer onder neemt. Henk van der Meydens ver rassende ontmoetingen in tv-privé, worden gevolgd door Muziek uit dui zenden waarin Marco Bakker en Julia Migenes vanuit een Oosten rijks wintersportcentrum enkele winterse evergreens ten gehore brengen, zoals winter wonderland en Jingle bells. Voorts Aktua plus, be staande uit de volgende onderdelen, ongebruikelijke sportieve bezighe den een konsumentenrubriek, ak- tueel buitenlands nieuws en ach tergrondreportages. De uitzending wordt besloten met Sesjun waarin een optreden van het Dizzy Gillespie Kwintet. NED. 2; Na beelden van de W.K. schaatsen om precies te zijn de 1500 meter vervolgt Veronica de uitzen ding met Toen oma nog jong was, waarin enkele kluchtige filmpjes uit de tijd van de stomme film worden vertoond, De natuur in Nederland waarin Zuid-Limburg centraal staat, een muziekspecial rond een concert van 10 cc uit 1977 en een aflevering van Operatie Petticoat. De NOS ver volgt de uitzending met Studio Sport, Sprekershoek en spelen met kinderen. Daarna Sesamstraat en Oogst in beeld met. aandacht voor sluitkool, de meerval, de begonia, kalveren voor Peru en melkvee in het Zwitserse bergland. Na Studio Sport II en vijf minuten bedenktijd, neemt de VPRO de uitzending over met De taal is gansch het volk. een film van Erik van Zuylen over het woordenboek der Nederlandse taai. In All in the family gaan Mike en Gloria een tijdje ieder hun eigen gang en Mike besluit een keer te gaan skiën. Hierna de Amerikaanse dokumentaire Het dorp Cape Cana veral over de vergane glorie van een wereldberoemd ruimtevaartcentrum. ZONDAG 11 FEBRUARI NED. 1: 11.00. Eucharistieviering; 15.40 Open school; 16.00 Teleac; 17.00 Korte Kerkdienst; 17.30 Wilde gan zen; 18.00 W.K. schaatsen; 18.45 Te leac; 19.00 Nieuws; 19.05 Mister Kotter; 19.30 Kariboe, verslag van een rendierentrek; 20.10 TV-Privé; 21.10 Muziek uit duizenden22.00 Aktua Plus; 22.50 Sesjun; 23-15 Nieuws. NED. 2: 15.00 W.K. Schaatsen 15.30 Nieuws; 15.32 Toen oma nog jong was; 15.57 De natuur in Neder land; 16.10 Muziekspecial: 10cc: 16.35 Operatie Petticoat; 17.02 Studo Sport; 17.50 Sprekershoek; 18.05 Spelen met kinderen; 18.30 Sesam straat; 18.45 Oogst in beeld; 19.20. Studio Sport; 20.30 Vijf minuten be denktijd; 20.35 Nieuws; 20.40 De taal is gansch het volk; 21.40 AU in the family; 22.05 Het dorp Cape Ca naveral; 23.35 Nieuws. MAANDAG 12 FEBRUARI NED. 1: Tom en Jerry nemen de draad van de eeuwige kat en muis ruzie weer op, waarna het presen- taiteteam van Daar vraag je me wat zo duidelijk mogelijke antwoorden geeft op vragen van populair weten schappelijke aard. Voorts de Ame rikaanse tragikomedie De komiek met Dick van Dyke en Michele Lee in de hoofdrollen. Het draait in deze rolprent om de music-hall artiest Billy Bright, die furore weet te ma ken in de stomme film. Het su.kses groeit hem echter boven het hoofd. Aanleg Elektr. en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio apparatuur Televisie - video enz. 01314-1368 01119-634 Zaterdag 10 februari, 19.15 uur, Ned. 1: De Willem Ruis show, waar in een optreden van Patricia Pauy. met alle nare konsekwenties van dien, en als de geluidsfilm de markt verovert dan is hij helemaal verlo ren. Pas als de televisie zijn intrede doet en stomme films gaat verto nen, lijkt Bright weer terug te ko men. Meer komisch dan tragisch is vervolgens de Benny Hill show ge volgd door Hoe schreif ik dat nou. een dokumentaire over hel analfa betisme in Nederland, want ondanks de in 1901 uitgevaardigde Leer plichtwet, schijnen nog altijd dui zenden Nederlanders niet te kunnen lezen en schrijven. Tot slot een sa menvattend verslag van Paus Jo hannes II in Latijns-Amerika. NED. 2: Heidi heeft het onmoge lijke voor elkaar gekregen. Opa Do ven is samen met haar naar de kerk geweest, en dat nog wel op een zon dagochtend. Na afloop van de dienst praat opa met de don--Y-i',ie hem zover probeert te krijgen dat opa van de winter in het dorp komt wonen. Voorts de i.telns'-eversic Andre van Duins radioprogramma Van hot naar haar rmt Dik Voorme kaar, waarin ditmaal een boottocht je gemaakt wordt. In de tweede af levering van Geheim commando wordt de verzetsgroep in gevaar ge bracht door luitenant John Curti doordat hij bankbiljetten verspreidt, waarvan de Duitsers weten dat ze uit Engeland afkomstig zijn. Daar komt bij dat hij een Joods gezin wil helpen maar Yvette vindt dat tc ge vaarlijk. Daarv.a de negende wed strijd van de M- n-r dshmr. du- wordt gespeeld tussen Noord-Neder land en Amsterdam. De aktualiiei- tenrubriek Hier en Nu wordt ge volgd door Standpunt waarin het onderwerp Dienst aan de orde komt. Als laatste programma Stichting Socutera met een. filmpje over de ontwikkelingsmaatschappij Zapi in Kameroen, een semi-overheids- dienst, die zich inzet voor de ont wikkeling van de streek. MAANDAG 12 FEBRUARI NED. 1: 10.00 Schooltelevisie; 18.30 Sesamstraat; 18.45 Kortweg; 18.55 Nieuws; 18.59 Tom en Jerry; 19.15 Daar vraag je me wat: 19.55 De komiek21.37 Journaal; 21.55 De Benny Hill shoiv: 22.30 Hoe schreif ik dat nau22.55 Paus Johannes II in Latijns-Amerika; 23.40 Nieuws. NED. 2: 18.25 Teleac: 1S.55 Nieuws18.59 Heidi; 19.25 Van hot naar haar met Dik voormekaar 20.00 Journaal; 20.27 Geheim com mando: 21.20 Minivoetbalshow22.10 Hier en Nu; 22.50 Standpunt; 23.00 Stichting Socutera; 22.15 Nieuws. door FRANK VAN FALCKENOORT De inspekteur sluit hel dossier cn kijkt de twee mensen aan. „Dat is het. De hele bende, met uitzonde ring van onze vriend Riddervosch, zit momenteel al opgesloten in het Huis van Bewaring. De technicus heeft waarschijnlijk lont geroken en heeft tijdig zijn biezen gepakt. Hij is zondagmorgen ineens bepakt en bezakt in een auto weggereden, volgens de buren. Zijn aandeel in de hele affaire' is niet zo groot, al gaat hij natuurlijk wel voor de bijl, als we hem te pakken krijgen. Al was het enkel op bcschüldiging van me deplichtigheid." „Vandaar, dat men in ijltempo die geheime kelder leeghaalde," knikt Chris nadenkend. „Ja, men had vrijwel alles intus sen opgeslagen in een schuur onder Zutphen. De rest is deze week weg gehaald uit uw zomerhuis. Dat zal nu wel een kale indruk geven." „En de auto?" vraagt Chris. „Dc Mercedes, die in de garage staat? Het kenteken staat op naam van die meneer Riddervosch." We hebben d:'e auto voorlopig ook in beslag genomen. Uit dc verschil lende bekentenissen is wel komen vast te staan, dat die meneer na de dood van uw tante eigener bewe ging het kenteken op zijn naam heeft laten overschrijven. Met de bedoeling hem als zijn eigendom daar weg te halen. Maar u was hem net voor, doordat u het slot in het grote hek had vernieuwd." „O ja, die omheining. Werd zeker ook door de bende aangebracht?" Koks knikt. „Inderdaad heeft men dat laten doen. Om nog veiliger te kunnen zijn." „Jammer van de Mercedes; hel is nog een prima wagen." „We nemen kontakt op met de no taris, want we moeten een afschrift hebben van hel hele testament. Als die Mercedes daarin niet wordt ge noemd, kunt u hem beschouwen als behorende bij het zomerhuis, dat juffrouw Lijn wegen heeft geërfd. Zuiver formeel genomen is alles wat zich op uw eigendom bevindt, wat u erfde, automatisch van u. Dus niet enkel de woning, maar alles, wal zich in huis en op uw terrein bevindt. Garage met inhoud in cluis." Als ze met een handdruk afscheid nemen, zegt Chris zo langs zijn neus weg: „Als u ons nu de sleutels wilt teruggeven, "kunnen wij er in ieder geval vannacht in slapen. Tenmin ste. als de slaapkamers ook niet leeggehaald zijn." De inspekteur lacht cn opent een la, waaruit hij een bosje sleutels neemt en die aan het meisje over handigt. „Ik ben er gisteren nog even in geweest, maar het is on danks vrijwel al die mooie dingen weg zijn, toch nog wel bewoonbaar." Enkele minuten later rijden ze in het pikkedonker de eenzame weg over naar het Woldmeer. Bea zit dicht tegen de jongen aan. „Uitein delijk is het misschien toch een leegstaand huis, zoals de notaris me bij het voorlezen zo ongeveer zei." „Heeft hij dat inderdaad zo ge zegd?" Dc jongen kijkt haar even van terzijde aan. „Leegstaand zo merhuis?" Bea haalt haar schouders op. „Ik weet het heus n'et meer, maar wat doet dat er toe? Wat gestolen is, heef de politie weggehaald en al zou er bij wijze van spreken geen stoel meer in de salon staan, dat vullen we samen op de duur wel aan. Ik zou nog geen gestolen bordje wil len hebben." „Zo denk ik er over. AL er in ieder geval wat te eten en te drin ken overgebleven is in huis." Ze kijkt hem verschrikt aan. ..O. Chris! Daar heb ik helemaal n et bij stilgestaan. Stel je voor, dat de ijs kast en zo ook weg is?" Hij lacht wat. „Dan behelpen we ons met wat er nog in dc kelder tc vinden is. Ik hoon tenmln tie, dat zo daar niet alles hebben nwcgeno men." „Ja maar... we moeten ook eten. Chris!" „Och liefje, morgen o cr weer een dag. ik heb geld bij me cn r> waar schijnlijk ook. Wc kunnen net zoveel in het dorp kopen als we dit week eind nodig hebben. Hoofdzaak is. dat we ditmaal niet meer op onze hoe de hoeven te zijn voor inbrekers of geesten, die ons proberen bang te maken. Ik hoop vurig, dal het mooie tweepersoons ledikant nog op de grote slaapkamer staal, snoes, want ik heb er sinds kort toch fijne her inneringen aan. En jij?" Terwijl hij afremt voor het hok, verbergt zc haar gezicht even tegen zijn jas. Gelukkig is het donker, zo- dal hij niet kan zien. dat -e weer gaat blozen. Even later rijden zc het korte stukje over dc oprijlaan naar de voordeur. En dan weef Eoa al. dat ze dit huis wil houden. Ondanks alle narigheid, die ze er in dc - eerste weken mee gehad hoeft. Dat is nu voorbij. Wal nu in hel verschiet ligt. is enkel: geluk. Samen met Chris.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 7