mk Raad van Duiveland besluit tot vorming financiële kommissie PEUGEOTSE OOK EEN GOEl REDEN OM VOOR HET WONPER OP WIELEN TE KIEZEN Zo doe rtu het goed als afz< ender. Landbouwschap naar minister Sigaretten duurder Engelsen te druk aan de fles C.A.Q.-oiiderhandeljiigen metaal VERWARRING DOOR PATRIJZEN BIJ ZITTING VAN HET KANTONGERECHT 4 Leden uit elke fraktie Grote(re) sluis in Oesterdam? Joodse gemeenschap geschokt Filmpjes pijnstillende middelen Uitvoerige uiteenzetting pttpost NIEUWER KERK, 7-2. Ut' gemeenteraad van Dnive- lang besloot woensdagavond tot de instelling van een vaste kommissie van advies en bijstand voor de gemeeiite-finaneiën, evenals tot de vaststelling van de hierop betrekking hebbende verordening. Vervolgens werd uit elke fraktie een lid voor deze kommissie be noemd, te weten: de heren E. P. Kuin (VVD), A. van Klinken (SGP) en J. v. d. Maas (CDA) en mevrouw A. C. Hoogendoorn-Herfkens (PvdA). Voorafgaande aan deze besluit- voiming gaf mevrouw Hoogendoorn le kennen met een groot aantal' wij zigingsvoorstellen betreffende de verordening te willen komen. Zij ging akkoord met het voorstel van raadsvoorzitter, burgemeester J. D- de Kam deze wijzigingen eerst in de kommissie te bespreken en er ver- gens mee terug te komen in de raad. volgens mee terug te komen in de raad. Vernielingen Aan .het begin van deze raadsver gadering deelde de voorzitter mede, dat in de gemeente Duiveland in 1978 voor ongeveer f 12.000,ver nielingen werden aangericht. Dit komt neer op f 2,40 per inwoner. Objekten, die het moesten ontgelden waren de abri's (f 500,scholen (f 2.500,turnzaal Oosterland (f 750,sportgebouw Sirjansland (f 1500,beplanting (f 3.250, verkeersborden (f 1.500,en diver se, waaronder schade aangericht tij dens de oudej aars viering f 2.000—. „Triest, maar het is zo", aldus de voorzitter. De raad besloot tijdens deze ver gadering tot wijziging van de lo zingsverordening riolering en tot aankoop van een perceel grond van 425 ca voor f 1.275,t.b.v. de uit breiding begraafplaats Oosterland. Regenvangers ROTTERDAM, 7-2. Het f Rijksinstituut voor Drinkwa tervoorziening (R.I.D.) heeft regenvangers neergezet bij cle Rotterdamse drinkwaterlei- dingbedrijf op de Berenplaat. Het R.I.D. onderzoekt het he melwater op zuurgehalte, ge leidingsvermogen en de aan wezigheid van nog 27 andere stoffen. Dit meldt het personeels blad „Koppelstuk'' van het gemeentelijk waterleidingbe drijf. Koppelstukzegt dat het onderzoek van belang is, omdat regen op de lange duur de kwaliteit beïnvloedt van oppervlaktewaterde „grond stof" voor de drinkwaterbe drijven. DEN HAAG, 8-2. Het Landbouw schap zal woensdag 14 februari een gesprek met minister Van der Stee van landbouw hebben over de prijs voorstellen van de Europese Com- rtissie. In zijn woensdag gehouden Ncrgadering besloot het bestuur van liet Schap, met spoed zo'n gesprek aan te vragen om de bewindsman duidelijk te maken hoe ontevreden het is over die voorstellen. DEN HAAG. 8-2. De sigaretten industrie wil de prijs van een pakje sigaretten met tien cent verhogen. Dit in verband met diverse gestegen kosten. Volgens voorzitter R. Toet van de Stichting Sigarettenindustrie zal de prijsverhoging nog wel één tol twee maanden uitblijven, omdat daarover met het ministerie van economische zaken nog moet worden overlegd. LONDEN. 8-2. Alcoholmisbruik ruincert het leven van Engelsen op grote schaal, zo staat te lezen in een rapport van de Koninklijke Raad van Psychiaters, dat donderdag is uitge geven. De afgelopen tien jaar is het gebruik'van wijn en alkohol verdub beld en minstens 300.000 Britten heb ben een ernstig alkohol-probleem. Wanneer iemand sterft aan een le veraandoening betekent dit het ein de van een persoonlijk drama, aldus het rapport. De heer Kuin drong aan op voor zichtigheid met voorwaarden, zoals omschreven in het betreffende voor stel, dat de grond om niet in voort gezet gebruik wordt gegeven tot hel tijdstip waarop de uitbreiding zal worden gerealiseerd. Verder besloot men tot verkoop van een perceel grond aan de Lage- weg/Bredeweg in Sirjansland voor f 46.313,66 aan J. Lassche te Brou wershaven' en van een perceel grond aan de Lageweg/Bredeweg voor f 32.976,29 aan J. A. Franken te Bergen op Zoom. Terugbetaling Aan Bouwbedrijf Boogert B.V. te Oosterland zal gen bedrag van i 3.963,12 worden terugbetaald. Dit gebeurt, omdat in tegenstelling met een eerder genomen raadsbesluit op een perceel grond in Oosterland geen 18 doch slechts 16 autoboxen ge bouwd kunnen worden. Men ging akkoord met het voorstel het bedrag per leerling voor 1979 vast te stel len op f 409,20 met instandhoudings- kosten en op f 327,80 zonder in- standhoudingskosten en het bedrag voor administratiekosten op f 33, per leerling. De raad besloot tot de minjster van onderwijs het verzoek te richten van toepassing van arti kel 55 quater Lagei>onderwijswet 1920 voor de openbare scholen te Ouwerkerk en Sirjansland. „Hoe lang blijft een school klein", informeerde de heer Van Klinken in dit verband. Hij zei de school in Ou werkerk het geld niet te misgunnen maar wilde er toch even opwljzen dat het verschil met de andere scholen in de gemeente kleiner wordt, nu het leerlingenaantal in Ouwerkerk aanzienlijk is toegeno men. Een voorstel tot herziening van de tarieven van het instruktiebad „Dol- Fijn" in Nieuwerkerk werd door het kollege aangehouden. Dit naar aan leiding van het verzoek van me vrouw Hoogendoorn eens na te gaan of het mogelijk is de tariefgrenzen te verleggen van 16 naar 18 jaar. De raad besloot tot het verstrek ken van een krediet van f 23.600, voor openbare verlichting aan de Stolpweg te Nieuwerkerk, aan de Kerklaan te Sirjansland en aan de Laan der Wereldveteranen te Ou werkerk. Houten lambri Verder kwam aan de orde het voorstel een krediet van f 19.000, te verlenen voor binnenschilderwerk in het gemeentehuis, evenals voor dubbele beglazing aan de achterzij de. Na prijsopgave was gebleken dat bij het verlenen van een krediet van f 19.000,nog financiële ruimte zou zijn de minder fraaie tegellambrise ring in de hal van het gemeentehuis te bekleden met een houten lambri. „Moet dat nou", vroeg mevrouw Van der Zande-Vleugels Schutter zich af. Zij was van mening dat hou ten lambrisering een modetrend is cn dat het moeilijk te onderhouden is. De heer J. A. Schiettekatte vroeg zich af of die „overblijvende" f 7000 niet beter besteed konden worden aan het aanbrengen van dubbele beglazing ook op de bovenverdie ping. De lieer J. C. Hill ebrand zei namens zijn fraktie helemaal geen bezwaar te hebben tegen die volledige dub bele beglazing, maar was ook van mening dat de hal het visitekaartje voor het gemeentehuis is en acht te dc houlcn lambrisering derhalve wel noodzakelijk. De heer A. van Klinken was van mening dat het ckonomisch oogpunt toch voorrang moest hebben op het luxe. De burgemeester zei enigszins te leurgesteld te zijn over de tegenkan ting. „Er is tenslotte al jaren niets aan het gemeentehuis gebeurd." Be sloten werd te trachten via subsidie over voldoende middelen te kunnen beschikken zowel de houten lambri als de volledige dubbele beglazing gerealiseerd te krijgen. Tenslotte besloot de raad het krediet van f 19.000,te verlenen. Verder besloot de raad tot het ver strekken van een krediet van f 13.817,voor het opknappen van het dorpshuis in Ouwerkerk. Dit be drag zal worden gedekt door een bijdrage uit het fonds dorpsuitleg. Voor het aanbrengen van zonwering op de openbare lagere school in Oos terland Werd een krediet van f 12.900,beschikbaar gesteld. Lening voor Dorpsju'anl Via de Stichting Ontwikkeling Ouwerkerk was een verzoek binnen gekomen een renteloze lening acl f 2.500,te verstrekken ten behoe ve van de Ouwerkerkse dorpskrant het „Aollegaertje", daar het voort bestaan van dit krantje op het spel stond, doordat de apparatuur het liet afweten. De voorzitter sprak zijn waardering uit voor het feit dat de aktiyiteiten van de redaktie van de ze dorpskrant ertoe hadden geleid, dat de Ouwerkerkse verenigingen ook hun financiële medewerking verlenen. Onder voorwaarde dat alle raadsleden voortaan een exemplaar van het „Aollegaertje" krijgen, ging de raad akkoord 'met het verstrekken van deze renteloze lening. Tijdens de rondvraag sprak wet houder A. L. Bakker zijn waardering uit voor de grote inzet van de ge meentewerklieden bij de gladheid bestrijding. De lieer Stouten onder streepte dit door namens de bewo ners van Oosterland zijn dank uit te brengen. Mevrouw Hoogendoorn sprak een woord van dank tot alle mensen, die zich hadden ingezet om de ijs vijver in Nieuwerkerk zo fraai berijdbaar te maken. Verder informeerde zij naar de mogelijkheid de raadsleden de verslagen van de vereniging van b. w. en s. te verstrekken. De voor zitter zegde toe dit in de vereniging ter sprake te brengen. Verder pleitte mevrouw Hoogendoorn voor een eenmalige uitkering van - bijvoor beeld - f 500,voor de mensen in de buitendienst, zodra het salaris van de ambtenaren wordt opgetrokken we gens de groei van het aantal inwo ners in de gemeente Duiveland. De voorzitter wees erop dat men gebon den is aan de Rijksschalen wat be treft de salarissen van de mensen in de buitendienst. Hij zegde toe te in formeren naar de mogelijkheid van een eventuele extra uitkering. Autowrak De heer Stouten wees erop, dat er nogal wat schade en ongemak was ontstaan door het wegslepen van een autowrak, dat op oudejaarsavond in brand was gestoken. Door de roet- afzetting op straat waren dé vloeren in winkels en kerken danig vervuild. Wethouder Bakker zegde toe dat een eventueel wrak in de toekomst di- rekt opgeladen zal worden en niet over de weg zal worden weggesleept. De heer Stouten pleitte voor de aanschaf van een wagentje op de begraafplaats in Oosterland ter taak verlichting van de dragers van de baar. Tenslotte informeerde de heer Van Klinken naar de mogelijkheid van extra parkeergelegenheid voor de bewoners van de Lijsterbesstraat in Oosterland. Zijn voorstel dit te reali seren op liet Maudpleïri zal nader worden bekeken. ^Flitsen" uit het buitenland TEHERAN. Een groep intellectue len in Iran heeft in een donderdag gepubliceerde open brief een drin gend beroep gedaan op dc Islam zich niet te bemoeien met de politiek cn de regering van Iran in dc toekomst, cn er geen deel aan te nemen. ALGIERS. Het Sahara-leger heeft sinds een maand zeker 2100 Marok kaanse militaire buiten gevecht ge steld en twee F5-vliegluigen neerge haald. Daarnaast vernietigde het in de afgelopen maand vier helikopters van het Marokkaanse leger en ver scheidene honderden voertuigen. PARIJS. De man die wordt be schouwd als dc voornaamste ekono- ïnische adviseur van de Iraanse re ligieuze leider Chomeini, Abdoei Ba- r.i Sadr, heeft tegenover hei Franse blad Liberation verklaard dat hij er vorstander van is de buitenlandse schulden van zijn land eenvoudig tc schrappen, ook dc schulden aan dc communistische landen. TEHERAN. Iran treedt uit de Cen to (Central Treaty Organisation), enigszins sluimerende, westelijke Zuidwest-Aziatische verdragorgani satie. zo heeft minister van buiten landse zaken Achmed Mir-Fenderes- ki dinsdag in een vraaggesprek be kendgemaakt. LONDEN. Groot-Brittannië en Chi na hebben een overeenkomst onder tekend voor samenwerking bij dc ontwikkeling van de Chinese Nnn- ferrometaalproduktie. LUXEMBURG. Het Europese Hof van Justtie heeft eisen van Neder land en Frankrijk, inzake uitkerin gen uit het Europese Landbouwfonds afgewezen, zo is woensdag in Luxem burg meegedeeld. Een eis van West- Duitsland is gedeeltelijk gegrond crklaard. SAN SALVADOR. In Santa Ana in de Midden-Afrikaanse staat El Sal vador is de 54-jarige koffiehandelaar Jorge Alvarez ontvoerd, zo heeft de politie meegedeeld. Automobielbedrijf "De Nobelpoort" B.V. |M "^Öudéw'eg 2ZierikzOëTel. Ó11104453 UTRECHT. De industriebonden FNV willen de onderhandelingen \oor een nieuwe CAO in dc metaal hervatten met het aanbod aan de werkgevers, de door de vakbonden geciste 35-urige werkweek iri slap pen in te voeren. TEHERAN. Bij een aanslag op het centrüm voor radio en televisie in Snnandadj, ten westen van Teheran, is een bewaker om het leven geko men, zo heeft radio-Teheran woens dag gemeld. De aanval werd uitge voerd door vier gewapende mannen, die allen zijn ontkomen. Over de ma teriële schade is niets bekendge maakt. RAWALPINDI. Advocaten van ex- premier Bhutto van Pakistan zijn de hele dag in dé weer geweest om de voltrekking van zijn doodvonnis te voorkomen. Het hooggei'echtshof heeft de advocaten tot volgende week woensdag de tijd gegeven om bezwa- xen te maken tegen het vonnis op mogelijke fouten. TEHERAN. De hoogste militaire leider in Iran, generaal Abbas Gha- xabaghi, chef van de generale staf, vindt dat militairen zich niet met po litiek moeten inlaten. „De strijd krachten moeten zorgen voor het be houd van de onafhankelijkheid en het grondgebied. Zij moeten de grondwet steunen cn de wettige re gering". Hiermee moet het CAO-overleg, dat vorige week dinsdag vast kwam te zitten omdat de werkgevex-s vin den dat er nu over werktijdvex'kor- t'ing helemaal niet te praten valt, weer 'op gang worden gebracht. 'De me t a al werkgevers moeten dan wel hun credo laten vallen, dat maatre gelen die tot kortere ai'beidstijden Kunnen leiden onbespx*eekbaar zijn, .aldus een vakbonds woordvoerder. De nieuwe nuance in de vakbondseisen moet volgende week door de leden worden goedgekeurd. AHAUS/ENSCHEDE. Ruim hon- dei'd leden van de gx'oèp uit Ahaus, die aktie voert tegen de opslagplaats voor i-adioactieve brandstofelemen ten in deze gemeente, hebben woens dag uit protest' de hoox*zitting over dit nucleare projekt verlaten. DUSSELDORF. Er is een bedrag van bijna twee miljard gulden nodig om het water van de Rijn weer zui ver te krijgen. Dit deelde prof. dr. ir. Ga Rincke, lid van de Westduitse Raad voor Milieuvraagstukken, mee, woensdag op de tweedaagse steden- conferentie in Dusseldorf. KINSJASA. President Moboetoe Sese Seko heeft gezegd dat de komst van de Belgische parachutisten naar Zaire uitsluitend bedoeld is om be hulpzaam te zijn bij de. opleiding van Zaix'ese militairen en' om een Bel gisch tontingent af te lossen dat in Zaire is gestationeex-d. DEN BOSCH. 8-2. Het kollege van gedeputeerde staten van Noord- Brabant heelt zich opnieuw tot de minister van verkeer en waterstaat gewend om aan te dringen op dc bouw van een grote sluis in de zo genaamde oesterdam die in de Oos- terschelde gebouwd moet worden. Het kollege zegt uit recente publika- ties te hebben vernomen dat ambte nuren van' het ministerie hebben be paald dat die sluis slechts 55 miljoen gulden zou mogen kosten. De sluis waar de voorkeur van het Brabantse kollege naar uitgaat moet een afmeting hebben van 16 bij 140 meter en kost ruim twintig miljoen gulden méér. Die grote sluis is'naar de mening van g.s. noodzakelijk om de belangen van de scheepvaart op West-Brabant te waax*borgen. AMSTERDAM. 8-2. Een aantal Isx-aëlitische kerken- - en andere or ganisaties zegt in een dondei'dag uit gegeven verklaring met vei'bijsle- Ving kennis te'hebben genomen van de uitkomst van het onderzoek van de bijzondere tweede-kamexitom- missie over de Arabische boycot. Dc organisaties spx*eken van diskrimi- nalie' van Nederlandse Joden en Vragen om snelle maatregelen om deze diski'iminatie uit te bannen. De verklaring is gegeven namens het Nederlands-Israëlitisch Kerkge nootschap, het Poi'tugees-Israëlitisch Kerkgenootschap, het Verbond van Liberaal Religieuze Joden in Neder land, de Nederlandse Zionistenbond, de Bnai Bx*ith en de Wizo Nederland (Zionistische Vrouwenorganisatie in Nederland). DEN HAAG. 8-2. P.P.R.-fraktie- voorzitter Ria Beckers heeft de re- clameraad gevraagd de reclamefilm pjes voor vrij verkrijgbare pijnstil lende middelen te toetsen aan de geldende voorschriften. In een open brief aan de reclameraad wijst zij er op, dat in de filmpjes geen melding werd gemaakt van de risico's voor de gezondheid die de consument loopt bij (meestal) ovex-xnatig ge bruik. Op grond, van het resultaat van het ondei'zoek moeten, naar dc me ning van de P.P.R.-fraktievoorzitter zo snel mogelijk maatregelen worden genomen. ZIERIKZEE, 8-2. ..Schuldig verklaring zonder oplegging van straf" luidde donderdagmiddag het vonnis van kantonrechter mr. W. F. van Solinge tegen A.B- uit Scharenctijke wegens het onder zich hebben van vijf (al dan niet rode) in Europa in het wild levende, patrijzen. B. had déze beschermde vogels in zijn volière, maar kreeg te horen, dat hij hiermee in strijd met-de' vogelwct handelde. Hij ging te raden bij de heer F. Schoonakker. kontroleur van de Vogelwet. Bovendien vroeg B. bij erm eert lijst' aan met informatie welke vogels niet in gevangenschap gehouden mogen worden. Door deze handelwijze van dc heer B. Werd de zaak aan het ï-ollen ge- bx*acht en enige tijd later kreeg hij dan ook de politie aan zijn deur, die de vogels in beslag nam en een pro ces-verbaal' opstelde tegen B. „Het was schandalig hoe het gegaan is. Ze hebben die vogels in een veel te klein doosje meegenomen", aldus de terechtstaande vogelliefhebber. Gctuigcvcrklaring Aanvankelijk zag het er donder dagmiddag naar uit dat de kanton rechter zou gaan beslissen de zaak aan te houden om deskundig advies in te winnen, omdat hij, naar zijn zeggen zelf geen papegaai van een patrijs kon onderscheiden. De uit eigen beweging meegekomen getuige, de heer Schoonakker stond echter tc popelen uitkomst le brengen in de ze zaak en die gelegenheid werd hem tenslotte ook geboden. „B. heeft te goeder trouw gehan deld", verklaarde de getuige, „Toen hij my advies had gevraagd, besloot ik met de veldpolitie eens tc gaan kijken. Twee keer kon een afspraak echter niet doorgaan en toen is dc politic er alleen op afgegaan en ik betreur het dat hét zo gelopen is", Dc heer Schoonakker wees erop dat B. de patrijzen aan Avi Fauna of Den diex'entuin wilde schenken toen bleek, dat hij ze zelf niet mocht heb ben. De kantonrechter omschreef de verklaring van de heer Schoonakker als het pleidooi van een advokaat en gaf vervolgens het woord aan de of ficier, mr. C. M. P. Nijmeijer. Deze zei verheugd te zijn over het feit dat beide heren de moeite hadden geno men de zaak zo uitvoerig uil te leg gen. Tc- goeder trouw De officier zei overtuigd te zijn van het feit. dat B. te goeder trouw was geweest en zijn eis luidde derhalve Advertentie TA 1 Gebruk'm ooeci. schuldigverklaring zonder oplegging van straf en verbeurdverklaring van de vogels in de hoop dat deze dieren dan op de juiste plaats zullen te rechtkomen. „Als ze maar niet. de nek worden omgedraaid", bi'acht B. aarzelend ten gehore. Mr. Van So linge stelde hem genist. Hij vonniste bonform de eis met de aantekening dat er een voorkeursbestemming voor dc vogels bestond. B. zag ze namelijk het liefst overgedragen aan Avi Fauna. Argeloze Brabander „Ik was een argeloze Brabander in Zeeland", liet A. G. J. M. v. d. D. weten tijdens de zitting. Hij stond terecht wegens een overtreding van het Baggerreglement. Op 16 juli vo rig jaar had v. d. D. zich schuldig gemaakt aan pieren spitten langs de Grcvelingen in Bininisse binnen een gebied aan de voet van dc dijk. waar dit niet is toegestaan. De beklaagde gaf dit feit wel tec, maar kwam met een op schrift ge steld, uitgebreid verweer. Hü zei op vakantie tc zijn geweest in Bruinissc. Zjin kinderen vermaakten zich met het vissen op krabben vanaf hun boot. Als aas hiervoor had v. d. D. enkele mosselen geraapt. Het was hem toen opgevallen dat andere mensen bezig waren met pieren steken en toen was hij op het idee gekomen dat ook te gaan doen. Gewapend met emmertje cn riek begaf hij zich de volgende dag der halve langs de waterlijn, maar niet ver genoeg vanaf dc voet van de dijk en ging pieren steken. „Na en kele meters had ik genoeg zagers cn ik was eigenlijk net klaar toon de politie me aanhield," aldus v. d. D. Hij was van mening dat hij niet op de hoogte kon zijn van de bepalin gen in Zeeland, bovendien had hij andere mensen ook bezig gezien. Toerist enkranten „Ze hebben hier wel prachtige toeristenkranten, maar daar staat niet in vermeld wat je wel cn niet mag doen", merkte hij op. Met die laatste opmerking was dc kanton rechter het duidelijk eens. Dc officier zei de uiteenzetting van v. d. D. op prijs te stollen, maar niet anders te kunnen doen dan hem schuldig tc achten. Zijn cis luidde: f 50,en teruggave van de riek en het emmertje. „Het is een duidelijk gegeven, dat u niet helemaal vrij uit gaat", meende mr. Van Solinge. Hij vonniste f 25.- en teruggave van emmer en riek

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 4