*99.- Raad akkoord met beroep tegen aanwijzing terrein Strandweg Kennismaking met opbouwwerker te Ouwerkerk €223» Emmett Chapman was in Zierikzee 3 Wapen vondst in Zeeland Rikken bv. W.Rikken bv. Sleutelen aan eigen bijdrage Gemeenteraadsvergadering Westerschouwen STREEKNIEUWS Eigen bijdrage onderzoek baarmoederhals kanker ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrydag 9 februari 1979 Nr. 22453 (Vervolg van pag. 1) Rapport bejaarden werk Over dit laatste ontstond direkt een uitgebreide diskussie. Burge meester J. D. de Kam haakte erop in met de mededeling, dat de ge meente Duiveland binnenkort met een rapport zal komen met daarin konklusies, maatregelen en richtlij nen naar aanleiding van een onder dé bejaarden gehouden enquête. De burgemeester deelde mede dat in middels uit dit onderzoek is geble ken dat de behoeften van de be jaarden hoofdzakelijk op huishoude lijk terrein liggen. „Nu de kraan van c.r.m. enigszins is dichtgeschroefd ligt hier misschien een taak voor de gemeente dit te kompenseren", aldus de heer De Kam. Voor de pauze had de diskussie een wat algemeen karakter over het hoe en wat van opbouwwerk, maar tjjdens het tweede gedeelte van de avond kwamen vooral Ouwerkerkse zaken aan de orde. De heer N. W. Pankow stelde de heer Doeswyk de viaag over de mogelijkheid van in spraak voor de Ouwerkerkse bevol king. Als voorbeeld noemde hij de gang van zaken bij de aanwijzing van de plaats voor de nieuwe school. Dit gaf aanleiding tot een zeer felle dis kussie, die eigenlijk enigszins buiten de orde van de avnod stond, maar toch duidelijk leefde bij de aanwezi gen. Wethouder J. Op 't Hof, burge meester De Kam en raadslid - en tevens voorzitter van de ouderkom missie - de heer J. Cj Hillebrand bleken bereid een uitgebreide toe lichting te geven op de gang van za ken bij do plaatsbepaling van de nieuwe school. Konklusie De heer Doeswijk trok uit dit al les de konklusie, dat er onder de be woners duidelijk de behoefte aan meer inspraak bestaat. Burgemeester De Kam deed de Stichting Ontwikkeling Ouwerkerk HEINKENSZAND. 8-2. De Rijks politie in Zeeland heeft donderdag in een woning in Heinkenszand 21 illegale vuurwapens en 10.000 patro nen gevonden. De Rijkspolitie Bors- sele, die samen met de veldpolitie Goes de huiszoeking deed, heeft in de woning J. W., de eigenaar van de vuurwapens, aangehouden en in gesloten. de suggestie bij voorkomende pro blemen een bijeenkomst voor de in woners te beleggen en het gemeen tebestuur voor nadere toelichting uit te nodigen. „Het gemeentebe stuur zal altijd bereid zijn te komen praten", aldus de burgemeester. De heer W. A. Kuyper stelde een overkoepelend orgaan voor alle ver enigingen aan de orde. Hij wees erop dat in Ouwerkerk al meerdere ver geefse pogingen zijn gedaan om tot de oprichting van een dergelijk or gaan te komen. „Laten we niet als een kat om de hete brü heendraaien zei de heer J. Holm. Hij wees erop dat de statuten van de Stichting Ontwikkeling Ouwer kerk ruimte bieden als een overkoe pelend orgaan op te gaan treden. „Het wordt tijd dat het bestuur dat eens gaat doen", aldus de heer Holm. De heer Doeswijk gaf te kennen bij een eventuele bijeenkomst met alle verenigingen en de Stichting Ontwikkeling Ouwerkerk advise rend te kunnen optreden. Geen voldoening; Aan het eind van de avond gaf de heer Hillebrand te kennen nog niet voldoende te zijn ingelicht over het werk van de opbouwwerker. „Het" kost zoveel en je ziet er zo weinig voor terug". De heer Doeswijk be antwoordde dit met: „We moeten gewoon volhouden en doorzetten. Op langere termijn zullen er wel resul taten zichtbaar worden. Groepen waar ik thans mee samenwerk zien die resultaten nu reeds". Advertentie brengt een zlg-zag naaimachine geheel compleet van 389,- tijdelijk voor officieel dealer voor Korte Meestr. 17, Bergen op Zoom Tel. (01840) 35878 Nieuwe Markt 48, Roosendaal Tel. (01650) 35546 DEN HAAG. 8-2. Staatssecretaris Veder-Smit (volksgezondheid) is be reid eventueel enkele wijzigingen aan te brengen in het regeringsbe sluit, per 1 april voor ziekenfonds verzekerden een eigen bijdrage in te voeren van vyf gulden per verplceg- dag, zo heeft een woordvoerder van hei ministerie donderdagavond bc- \estigd. Zo zou de eigen bijdrage kunnen worden beperkt tot zestien dagen ide gemiddelde verpleegduur in een zie kenhuis) ais de Ziekenfondsraad aantoont dat patiënten in financiële moeilijkheden komen als ze meer dan tachtig gulden moeten belalen. HAAMSTEDE, 8-2. In de donderdagmiddag gehouden raadsvergadering van de gemeente Westerschouwen gingen de raadsfrakties akkoord met het dopr het kol lege hij de Kroon aan te gane beroep tegen het aanwij zen als natuurgebied van een terrein aan de Strand weg dat hestemmingsplaninatig is aangewezen als parkeerterrein. Burgemeester H. P. Everwyn wees er bierbü op, dat aan verschillende door de raad naar voren gebrachte bezwaren is voldaan door de desbe treffende gronden buiten de defini tieve aanwijzing te houden. Gehand haafd in de aanwijzing is: het vlieg veld (met uitzondering van de ver harding), een gedeelte weiland aan de Moolweg en de ijsbaan te Renesse (in erfpacht bij de gemeente). Het kollege stelde voor hiertegen niet in beroep te gaan, waar de raad zich mee kon verenigen. Door het kollege was hierbij overwogen dat het vliegveld voor de beoefening van de zweefvliegsport kan worden voortgezet, dat van het terrein aan de Moolweg nog slechts een zeer be perkt deel onder de aanwijzing valt en dat het gebruik van de ijsbaan kan worden voortgezet door de ijs- vereniging Renesse, waarvoor reeds een vergunning is afgegeven. Door een aantal raadsleden werden toch een aantal kanttekeningen geplaatst. Onzorgvuldigheid De fraktievoorzitter van het C.D.A. de heer L. Tieleman wees in eerste instantie nog eens op de onzorgvul digheid welke de voormalige minis ter van c.r.m. heeft betracht bij de voorlopige aanwijzing. De C.D.A.- fraktie is van mening dat deze mi nister 40 tot 50 vergissingen of on nauwkeurigheden op de valreep voor zijn aftreden heeft gemaakt daar deze nu, aan de hand van realc- ties van de betrokkenen, bij de defi nitieve aanwijzing buiten het na tuurgebied zijn gehouden. „Wij vin den dit zeer laakbaar." zei de heer Tieleman. Als positieve kant van het tot na tuurmonument verklaarde gebied zag men, de bescherming van de duinpolder en enkele kwetsbare ge bieden, waar de gemeente geen greep op heeft en die nu, door de minister als natuurgebied, voor bevolking en de rekreant worden behouden. Wat men in de hele diskussie, de toelichting en bespreking totaal heeft gemist is, dat Westerschouwen een rekreatiegemeente is. De toerist komt niet naar Schouwen om het gebied van boven af te bezien, maar wil zich ook in het gebied begeven door middel van voet- of rijwielpa den. Als dan 't plantje, 't vogeltje 't slakje in dit gebied leefte wil men 't ook ontdekken en dat kan in een natuurmonument beslist niet, stelde de heer Tieleman. Daar is geen plaats voor een toerist of rekreant, fietsend of wandelend. De vrees werd daarom uitgesproken, dat het zeer remmend zal werken voor de verdere ontwikkeling of verbete ring van de toeristische akkommo- datie. Ekonomische zijde Als gemeente zal men de ekono mische zijdé niet moeten vergeten. Als het zo is dat men aan. afronden toe is dan zal men op zijn minst over moeten gaan tot verbeteren, meer bieden en voor rekreant het mooie gebied steeds aantrekkelijker maken, evenals de bedrijven. Bedrij ven die door uitdunnen tot kwali teitsverbetering willen overgaan en hiervoor grond hebben aangekocht zien nu dat deze grond in het na tuurmonument komt te liggen. Het antwoord van de minister is nu, dat kamperen hier is uitgesloten, maar een trapveldje voor de camping is 'via een vex'gunning of beheersplan te regelen. „Een trapveldje van 4 H.A. voor een camping gaat toch wel erg voor bij aan de ekonomische belangen van zo'n bedrijf, vond de heer Tie leman. Hy kon zich voorstellen, dat een natuurminner by elk terreintje dat verloren gaat zegt, jammer, maar dat moet die natuurliefhebber ook eens bedenken hoe arm het was in de tijd dat er nog geen rekreatie was". „Men pleit voor arbeidstijdverkor ting, waar moeten deze mensen heen met hun halve vrije week, in de berm van de weg misschien?" vroeg de heer Tieleman zich af. Hoe mooi de staatssekretaxüs in zijn toelichting de natuurweten schappelijke waarde en de schoon heid van de Westhoek ook beschrijft en schildert en dan volgens artikel 14 de mogelijkheid bestaat beheers plannen op te stellen dat de betrok kene een vergoeding kan krijgen voor hieruit voox*tvloeiende kosten, elk woord mist men echter hierbij voor het bedrijfsleven zowel agra risch of rekreatief. „Dit vinden wij een kwalijke en bedenkelijke zaak, vooral in een tijd van ekonomische texTiggang", zei de heer Tieleman. Randgebieden Naast de heer Tieleman werd ook door zijn partijgenoot de heer.L. C. Hoogerhuis nog uitvoei'ig aandacht geschonken aan deze zaak. Hij had er geen moeite mee dat er 2700 ha was aangewezen als natuurmonu- ment, met uitzondering van de x'andgebiedeh. Jammer vond hij het dat er in die gebieden nog zo weinig mensen komen of mogen komen, met uitzondering van de domaniale bossen waar gelukkig wat meer drukte is. „Dit gaat nu veranderen horen we", zei de heer Hoogerhuis, daar hij had gelezen dat het veilig stellen van de Kop van Schouwen een betere kwaliteit voor het rekreëren van de mens geeft. Vermoedelijk betekent dit wandel-, fiets- en ruiterpaden, waar behoefte aan is". „Gelukkig is er na 70 jaar rekrea- tie (het wrodt wel eens anders ge steld) aan het natuurwetenschappe lijk gebied nog niets verloren ge gaan", stelde de heer Hoogerhuis. Mocht er soms wel iets verloren zijn gegaan in de rekreatiegebieden dan moet men stellen dat de behoefte om te rekreëren veel groter is dan 70 jaar geleden. Gelukkig vond hij het dat men zich als gemeente had laten hoVen, daar nu 116 percelen buiten de aanwijzing zijn gebleven, wat er tevens op wijst hoe onzorg vuldig de hoofdambtenaren de kaart hebben ingetekend. Jammer is het toch dat er toch nog een aantal per celen in de x'andgebieden ingebleven zijn. SEROOSKERKE. Door de Natuur - en Vogelwacht „Schouw en-Duive land" wordt in samenwerking mei Staatsbosbeheer en Rijkspolitie al enkele weken op diverse plaatsen in de regio voedsel gestrooid voor de in nood verkerende vogels. Het voedsel bestaat uit visafval, brood, vet en diverse graansoorten. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Bedrijfsvoering Ook vond hij het jammer dat er zo weinig door de raadsleden is gezegd over de gewone bedrijven, die altijd nog moeten vechten voor hun be staan, en die vanaf de eerste dag in hun bedrijfsvoering zijn beknot en die vanaf diezelfde dag hun bedrijf in waarde achteruit zagen gaan. Hoewel de heer Hoogerhuis zei geen moeite met de aanwijzixig te hebben ziet hij niet in waarom de gemeente en de provincie buitenspel gezet moeten woi'den en bedrijven en grondeigenai'en het moeilijk gemaakt moet worden. Er is nog niemand geweest die mij heeft kunnen vertellen wat nu eigen lijk de voordelen van de aanwijzing zijn, maar hij stond wel achter het vooi'stel van het kollege. De heer H. J. van Zuylen (VVD) Kon met zyu fraktie meegaan met het voorstel van het kollege. Wel vindt zyn fraktie dat er met de aan wijzing toch minder mogelykheden zyn voor de landbouw en rekreatie. Hoewel er veel ten goede is gekeerd is men toch in de VVD-fraktie aller minst gerust. De heer Van Zuijlen was vex*baa?d dat men geen beroep had aangete kend tegen de mogelijkheid voor het aanleggen van wandel-, fiets- en ruiterpaden;. De heer J. v. d. Bei'ge (reform. Unie) ging met het voorstel van het kollege aklcooi'd, maar vi*oeg of de gemeente nog medezeggenschap kreeg bij de beheei'splannen. De heer J. Lustig zei dat de P.v.d.A.- fraktie volledig achter het voorstel van het kollege kon staan, waarbij men dankbaar gestemd was dat de aanwijzing tot stand is gekomen. Hij zag zeker wel mogelijkheden voor de rekreatie in het betx;okken gebied, dat naar zijn mening zeker niet met prikkeldraad zal worden afgezet. Veilig stellen Wethouder P. M. v. d. Aarsen was het eens met het veilig' stellen van de natuur, dat wel ten dienste zal moeten blijven staan van de mens. Een vraagteken zette hij nog bij de vex'goeding van de bedrijven. Wethouder J. C. de Feiter zou graag zien dat de z-ekreanten en de bevolking op gepaste wijze de be- ti'okken gebieden zouden kunnen betreden. Bui-gemeester H. P. Everwijn deel de de x-aad mee dat beroep aanteke nen voor het aanleggen van diverse paden een geheel overbodige zaak is, daar de mogelijkheid daai'toe geheel is opengelaten. Hij dacht dat formeel de gemeente geen inspraak had bij het vaststellen van een beheersplan, maar uit ande re hoofde wist de heer M. Kxtjnse Lokker (VVD) mede te delen dat dit wel in de bedoeling ligt. De x*aad kwam tenslotte tot de konklusie dat er bij de voorlopige aanstelling onzorgvuldigheid is be tracht welke onnodig bij velen angst heeft veroorzaakt en bergen werk heeft gekost. Men sprak verder de hoop uit dat binnen het gebied de mogelijkheid open moet blyven door middel van paden de natuur op verantwoorde wijze toegankelijk te maken voor het publiek. Historische orgels in Zeeland Op zatex-dagavond 17 februari aan staande organiseert de Wex^kgroep Muziek van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen in de Grote Kerk te Tholen een concert door de organist Bram Beekman ter gelegenheid van de px'esentatie van de tweede grammofoonplaat „His- toi-ische Orgels in Zeeland". Tijdens dit concex't zal het eerste exemplaar van de plaat worden aangeboden aan de Commissax-is van de Koningin dr. C. Boertien. De grammofoonplaat be vat opnamen van de orgels in de Nieuwe Kerk te Zierikzee, Hervorm de Kerk te Burgh, Grote Kex*k te Tholen, Hervormde Kerk te Poort vliet en Rooms-Katholieke Kerk te Oud-Vossemeer, alle bespeeld door Eram Beekman. De fantasiesonate over „Wien Neêidands bloed van J. G. Bastiaans, die op de plaat op het orgel te Tholen wordt gespeeld, wordt ook tijdens het presentatie- concex't uitgevoerd. Verder speelt Bram Beekman deze avond werken van F. Mendelssohn en J. L. Krebs. Het concert is publiek toegankelijk., ZIERIKZEE Vrouweniaden over Rampenplan De Vrouwenraad Zierikzee hield woensdag j.l. een vooxdichtingsbij- eenkomst voor vertegenwoox'digsters van vi'ouwenraden en de daarbij aangesloten organisaties over het ontstaan en de noodzaak van een rampenplan iri elke gemeente. De ruim dertig aanwezige dames, af komstig o.a. uit de gemeente Vlissin- gen, Westerschouwen, Brouwersha ven en Zierikzee, werden over één en ander geïnformeerd door me vrouw A. Aronson, lid van de Com missie Veiligheid Zeeland, van de Zeeuwse Vrouwenraad, Uit haar be toog bleek, o.a. uit minder prettige i'ecente voox*beelden, duidelijk de noodzaak dat ook vrouwen inzicht en inspraak krijgen in het rampenplan van haar gemeente. Na een levendi ge diskussie over deze onbekende matex-ie sloot mevroxxxv J. Asma- Bx-oere, vooi'zitster van de Vrouwen raad Zierikzee, deze bijeenkomst, met een woord van dank aan de aanwezigen voor hun belangstelling. De spreekster mocht als dank een kleine bloemenhulde in ontvangst nemen. HAAMSTEDE Aanrijding Op het kx-uispunt Zuldstraat-Sluis- pad in Haamstede ontstond donder- dagmox-gen om 10.10 pur een aanrij ding. J. C. B. uit Haamstede nam waarschijnlijk de bocht naar links iets te kort waardoor hij tegen de achtex-zijde van de wagen van M. D. uit Haamstede botste. Het gevolg was lichte schade aan beide voertui gen. RENESSE Verkoop Welfare-artikelen De afdeling Schouwen (Westhoek) van het Nedex*landse Rode Kruis zal zaterdagmiddag 17 februari een ver koping houden van weïfax-e-artike- len in het Tx-efpunt te Renesse. Op die dag zal ook in Renesse het Stx*ao-feest worden gevierd. Naast de verkoop van Welfare-artikelen zullen er ook verschillende attrak- ties zijn. BROUWERSHAVEN Bazar Oranjevereniging De oranjevei-eniging van Brou- wex*shaven wil dit jaar de feestelijk heden eens niet beperkt houden tot de gebruikelijke ene dag op de 30ste april. Mede om de lange winterpei'iode wat te breken, wordt op 23 februari een grote bazar georganiseerd, die voor alle leeftijden iets te bieden heeft. Vooral jongeren zullen daar veel aandacht Imjgen met aktiviteiten als grabbelton, touwtjetrek, prik- blok, sjoelen en een eigen x*ad van avontuux\ Maar ook oudex'en zullen zich uit kunnen leven op spijker slaan, verkleed op de foto in de ar restee gaan en natuurlijk ook een rad van avontuur. De prijzen zullen fantastisch zijn. Voor de kinderen geldt het motto: „Altijd prijs". Let vooral op de huis-aan-huis- folder, want het nummer daarop geeft al recht op een praktisch pre sentje. In de zaal wordt een hoek ingericht voor o.a. het dxdnken van koffie en limonade. Dit familiefeest zal worden ge houden in het Tonnenmagazijn. De toegang is vrij, iedereen is van har te welkom. ROTTERDAM, 8-2. Het bevol kingsonderzoek naar baarmoeder halskanker raakt in de knel, omdat het ministerie van volksgezondheid de subsidie verlaagd heeft. Met name in Rotterdam - waar het ondex-zoek nog in volle gang is onder 25.000 vx*ouwen in de i'egio - is het onacceptabel dat de deelneem- stex-s sinds 1 januari een eigen bij drage moeten betalen van vijf gul den. Dat was twee gulden. Dat vindt adjunkt-dix'ecteur dr. H. J. Schneider van de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst in Rottex'dam. De G.G. en G.D. heeft bij het ministerie geprotesteerd le gen de verlaging van de subsidie. ZIERIKZEE, 8-2. Dondex'dagavond trad de momenteel wei'eldx'oem ver- gax*ende Amerikaanse musicus/uit vinder Emmetit Chapman (uit Los Angeles) op in „Het Huis van Nas sau". Chapman is sinds november van het vorig jaar in Europa om zijn door hem ontworpen muziekinstru ment de „Stick" te introduceren bij een groot publiek. Zijn uitputtende toernee voert hem ondermeer nog naar Luxemburg, Italië en de Frank furter Messe (in maart). Chapman wist in Zierikzee aan te „tonen" dat de toepassingsmogelijk heden van zijn instrument fabelach tige resultaten kunnen opleveren. Zijn eigen stijl van spelexi is beurte lings ingetogen en swingend. De in druk blijft achter dat hij niet volle dig zijn eigen muzikale vaardigheden heeft kunnen tonen. Dit omdat de ox*ganisator („Sisme") het kennelijk belangrijker vond orgels te vex-kopen en daaraan ging veel „kostbare" tijd vex-loren, ook al bleek de Belgische ox*ganist Daniel Rousseau daax*bij een musicus van hoog gehalte. De aan gekondigde, wereldbekende jazz-ak- kordeonist Mat Mathews bleek ech ter niet zozeer in overeenstemming met zijn reputatie te spelen. De Bra ziliaanse drummer „Carlos" was in drukwekkender. Overigens een pluimpje voor „die kortdag-jongens" die de orgeldemon- strateur er feilloos op wezen, dat zijn voorlichting zwaar misleidend was toen hij een „goedkoop" type orgel met behulp van een ongenoemd ge laten en niet bij de prijs inbegrepen iesley-effekt erg „duur" liet klin ken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3