Oosterscheldekering: eis stroomopening van bruto 18.000 vierkante meter deunloo b.u. „LANDBOUW EN NATUUR" V.N.-helikopter werd neergeschoten De energie voorziening CENTRAAL NUMMER VOOR V.N.-LIBANON-SOLDATEN Enorme brand in Wenen Navo en Warschaupact Zaak Van der Klaauw en Van der Stoel in Tweede Kamer WERKTIJDVERKORTING IN FASEN DOORVOEREN De zeehol ideu Man doodgestoken V.V.D. oneens met Van der Klaauw Voorstel werkgevers Twee Nederlanders verongelukt AGENDA weekend servicedienst installatiebedrijf NOTA 2 Elders in het land (Utrecht) is een interessant innitiatief genomen, waarb(j Schouwen-Duiveiand gere delijk de oren kan spitsen, want het initiatief heeft te maken met een problematiek, die zeker ten onzent niet onbekend is. In de provincie Utrecht zjjn drie gewestelijke land bouworganisaties, die een studie maken van dc mogelijkheid tot op richting van een Stichting „Land bouw en natuur**. De bedoeling zal duidelijk zijn; dc landbouw krijgt veel met de natuur te maken en de natuur veel met de landbouw. Heel vaak lopen de be langen van dc natuur (bescherming) en dc landbouw parallel, maar soms ook niet. De landbouw (en de water schappen) krijgen - hoe ook - vaak te maken met zaken rond natuur-, milieu- en landschapsbescherming en het is doorgaans tevee) gevergd van dc landbouw-standsorganisaties direkt in te spelen op de vaak plot seling zich voordoende problematiek. Alleen al voor een standpuntbepaling zon een stichting als bovengenoemd nuttig zjjn. Natuur, milieu en landschap win nen aan gewicht in een gc-urbani- scerdp samenleving en dc dreigingen zijn vele. Anderzijds zijn er al zoveel offers van de boeren gpvraagd, dat Nederland zich hoog nodig moet be zinnen op verder behoud van het areaal kultuurgropd. Qp een te Utrecht gehouden vergadering is in verband met die gedachte rond een stichting al gepleit voor het aanstel len van een professionele kracht en subsidie-begunstiging door dp pro vincie, maar die zaken zijn natuur lijk vers twee. Feit is dat een stichting, die op het punt van „know how" bh de t(jd Is, nuttig werk zou kunnen doen, hét geen ook de relatie tussen de grond gebruikers pn andersoortige grond- beschermers aanzienlijk zou kunnen verbeteren. METULLAH, ISRAEL, 8-2. De he likopter van de VN-Vredesmacht, die dc vorige week in het zuiden van Libanon neerstortte; is van dc grond af neergehaald. Dit blijkt uit een onderzoek, inge steld door een commissie van de VN. Vier Noorse VN-militairen die in de helikopter zaten, kwamen om het leven. Dè helikopter was onderweg om een VN-soldaat van de Fidzji- eilanden op te halen, die afgelopen zaterdag gewond raakte bij een ge vecht met guerrillastrijders waarbij twee soldaten van de Fidzjie-eilan- den sneuvelden. Kapitein Olivier Saber, een Franse parachutistenofficier van de VN- vredésmacht in Zuid-Libanon (Uni- fil), die nadere bijzonderheden gaf, onthulde dat het getroffen toestel een hoogspanningsleiding raakte voor het neerstortte. DEN HAAG, 9-2. Dc doorstrooinopening in dc aan ic leggen stormvloedkering in de Oosterschelde inoel bruto 18.000 vierkante meter bedragen. Daardoor kan het gewenste gctyverschil van 2,70 meter bij Yerscke wor den verkregen. Minister Tutfnman van verkeer en waterstaat heeft dit in de halfjaarlijkse voortgangsrapportage over de Oosterschelde werken aan de Tweede Kamer meegedeeld. worden aangebracht. Het hpogste niveau van de kering, het rijdek van de weg, is vastgesteld op NAP plus 12 meter. Het aantal pijlers is terug gebracht van 72 naar 66, omdat voor de aansluiting op de wal geen pijlers worden gebruikt. De „dorpelbalk", de drempel waarop de schuiven komen te rus ten, zal uit één stuk worden ge maakt. Voor de fundering wordt nog onderzocht of deze in de vorm van een mat kan worden gelegd. In de rapportage schrijft dc minis ter dat het ontwerp van de pijlers inmiddels is afgerond en dat is ge kozen voor een bovenbouw, bestaan de uit een kokervormige konstruk- tie, waarin dc machines en de be- wegingswerken voor de schuiven WASHINGTON, 8-2. Dc stopzet ting van de Iraanse olie-export le vert moeilijkheden op voor de ener gievoorziening op de wereld. Deze moeilijkheden kunnen leiden tot een grotere crisis dan die van 1973, toen Arabische landen besloten tot een boycot. Dc Verenigde Staten zullen maatregelen moeten nemen om ener gie te besparen, al wordt een rant soenering van benzine nog niet over wogen. Dit beeft dc Amerikaanse mi nister van energie, James Schlcsin- ger, woensdag gezegd op een bijeen komst van dc Senaatscommissie voor energie. t ZEIST, 8-2. [fel Internatio naal Wereld Natuurfonds en de Internationale Unie van Natuurbescherming (IUCN) hebben de regering van Cana- f da gewezen op de noodzaak van meer informatie over zeehonden. De organisaties vrezen dat dit jaar dc 180.000 sabelrobben en 20.000 klap mutsen met toestemming van de regering zullen worden ge dood. Hoewel de sabclrobbcn momenteel niet een bedreigde soort zijn, is het aantal sterk teruggelopen hetgeen het no dig maakt urgent bescher mende maatregelen te nemen gebaseerd op principes van natuurbehoud. Natuurbehoud, o vinden IUCN en WNF. Voor de klapmutsen zullen vermoedelijk reeds spoedig stringente maatregelen nodig zijn, aldus de beide organisa ties. DEN HAAG, 8-2. Op het ministerie van defensie komt een centraal in formatienummer voor beantwoording van algemene vragen en direct con tact met het Nederlands VN-batal- jbn in Libanon. Dat telefoonnummer krijgt een bemanning van deskundi gen op het sociale vlak. DEN HAAG. De Nederlandse am bassadeur in Pakistan heeft er bij dè Pakistaanse regering op aange drongen, de ter dood veroordeelde ex-premier Zulkifar Ali Bhutto gratie te verlenen, aldus heeft de woordvoerder van bet ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. WENEN, 8-2. Donderdag is het grootste Weense warenhuis Bern- gross, totaal verwoest door de ergste brand die in die stad sinds de Twee de Wereldoorlog gewoed heeft. De schade bedraagt honderden miljoe nen guldens. Het heeft 15 uur geduurd voordat de brandweer het vuur ender con trole had. Vier brandweerlieden zijn gewond geraakt tijdens de bestrij ding van de brand. Het Gerngross warenhuis was vier etages hoog en de begane grond heeft een oppervlakte die gelijk is aan de grootte van vier voetbalvel den. DEN HAAG, 8-2. De krachtsver houding tussen NAVO en Warschau pact verschuift onmiskenbaar ten gunste van het Warschaupact. Minis ter Scholten van defensie stelde dat woensdag in de Tweede Kamer bij de behandeling van de defensiebe groting. „De positie van de NAVO is thans niet zo zwak dat zij uitnodigt tot agressie. Zij is ook niet zo sterk dat geen enkel gevaar te duchten valt, aldus de bewindsman. Dit heeft minister Scholten van de fensie donderdagmiddag meegedeeld tijdens een gesprek met een delega tie van vijf ouders van het Comité Verontruste Ouders van Libanon- soldaten. De minister had het comité uitgenodigd op het ministerie te ko men praten, omdat, naar hij na af loop van het overleg zei, daar nog niet door was benaderd en erg veel begrip voor de bezorgdheid van dc ouders had. Op suggestie van minister Scholten ging het comité ermee akkoord zich om te vormen tot een „Comité van ouders en verwanten", dat als soort opvangcentrum voor de familie en bekenden thuis voor de contacten met Libanon moet dienen. VLAARDINGEN, 8-2. In Vlaardin- gen is donderdag de 71-jarige A. Westdyk door zjjn 55-jarige plaats genoot E. V. neergestoken en later overleden aan z\jn verwondingen. De dader meldde zich anderhalf uur na de fatale steekpartij bij de politie in Schiedam. Volgens de Vlaardingse ï'echerche heeft de dader, die de invalide Wte*t- dijlc goed kende en dikwijls bood schappen voor hem deed, in een vlaag van razernij gehandeld. De po litie zegt redenen te hebben om aan te nemen dat V., die onder psychia trische behandeling was, het misdrijf pleegde omdat hij de laatste tijd zijn voorgeschreven kalmerende medicij nen niet innam. DEN HAAG, 8-2. De meerderheid van de V.V.D.-fraktie is het niet eens met het beleid dat minister Van der Klaauw ten aanzien van Zuid- Afi'ika voert. Dit bleek toen het V.V.D.-Tweede Kamerlid Bolkestein, woensdag tijdens de behande ling van de begroting 1979 van buitenlandse zaken, verklaarde dat de fraktiemeerderheid geen vooi'stander is van een olie embargo tegen Zuid-Afrika. De Ne derlandse afgevaai'digde in de V.N.- Assamblee heeft onlangs een oproep tot een olie-embai'go gesteund. DEN HAAG, 8-2. Dc VVD-fraktic in de Tweede Kamer lijkt meer waardering te hebben voor het be leid dat minister Van der Stoel heeft gevoerd dan voor dat van zjjn opvol ger, minister Van der Klaauw. Tijdens de behandeling van de begroting 1979 van het ministerie van buitenlandse zaken verklaarde V.V.D.-woordvoerder Bolkestein dat de fraktie „waardering had voor het merendeel van het beleid van minister Van der Klaauw" en „waardering voor het beleid dat minister Van der Stoel heeft ge voerd". Een andere V.V.D.-spreker, Berkhouwer, zei dat de fraktie eens gezind vertrouwen had in „dc alge mene oriëntatie" van het beleid van UTRECHT. 8-2. De industriebon den FNV willen de onderhandelin gen voor een nieuwe cao in dc me taal hervatten. Dit naar aanleiding van het aanbod van dc werkgevers, de door de vakbonden geëiste 35- urige werkweek in fases in te voe ren. Het cao-overleg liep vorige week vast .omdat dc werkgevers niet over werktijdverkorting wilden pra ten. Hoe groot de stappen van werk tijdverkorting moeien werden, moet volgens de industriebonden FNV in de onderhandelingen worden vastge steld. Het resulta.it zrl in ieder geval de 35-urige werkweek moeten zijn. die de industriebonden vergeleken met de andere FNV-bonden het hoogst in hel vaandel voeren. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft in 1978 voor de aanleg van fietspaden 41,3 miljoen gulden aan subsidies gege ven, bijna zeven miljoen meer dan begroot. Voor dit jaar verwacht het minister minstens evenveel uit te geven. APELDOORN. Het gemiddelde Ne derlandse gezin moet rekenen op een extra kostenpost van 88 gulden we gens extra gasverbruik in de afgelo pen maanden december en januari. Dc vereniging van gasexploitanten in Nederland (VEGIN) heeft dit bere kend. ZEIST. Het Wereld Natuur Fonds Nederland heeft uit de inkomsten van 1977, het jaar waarin de aktie „Geef om de natuux-" is gehouden, ruim acht miljoen beschikbaar ge steld voor Nederlandse en interna tionale natuui'beschermingspi'ojek- ten. ROERMOND, 8-2. Bij een ver keersongeluk in het Westduitse Vier- sen zijn twee Nederlanders donder dagmorgen om het leven gekomen. Het zijn de 29-jai'ige W. Brunkhorst uit Melick-Herkenbosch. De auto waarin zij roden raakte wegens de gladheid in een slip en botste daar door op een tegenligger. De bestuur der van de tegenligger werd licht gewond. lodcrc vrijdag Zonucmairc Dorpshuis, algemene soos voor oude- ien, 14.00 uur. Vrijdag 9 februari Zierikzee Concertzaal, jaarfeest CJV „Samen Verder", 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw: Ledenver gadering C.D.A.; 20.00 uur. Huis van Nassau, Ledenvergadering P.J.Z., 20.00 uur. Burgh Camping Duinrand, uitvoering Nu met Hope, 19.30 uur. Scharendijkc Feestavond ZSC '62, Ned. Herv. Jeugdgebouw, 19.30 uur. Zonuemairc Café Bommenede, 20.00 uur, gezelli ge avond Bond van op Zichzelfstaan- den. Drcischor „De Di'ie Schapen"; „Nut en Genoe gen". 20.00 uur. Advertentie tel. (01110) 4406, b.g.g. (01110) 2461 minister Van der Klaauw. Bolke stein had woensdag al meegedeeld, dat de meei'derheid van de fraktic het niet eens was met het Zuid- Afrika-beleid van de minister. „Tc absoluut" Volgens Van der Stoel was de mi nister er niet in geslaagd konkrect aan te tonen dat ten tijde van het kabinet-Den Uyl het buitenlands beleid zodanig was geschaad dat het verti'ouwen in Nederland was ge schokt. Minister Van der Klaauw had ver klaard dat hij zich in de partijraad van de V.V.D. in Zwolle „te abso luut en te weinig genuanceerd" had uitgedrukt. Zaterdag 10 februari WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 10 en zondag 11 februari Dokter A. W. van Geer, Zierikzee tel. (01110) 2080, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdagmorgen en zon- dagmoi'gen van 11.00-11.30 uur. Dokter L. A. M. Bruel, Brouwers haven, tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Flach en dokter Stenger. De weekenddienst gaat in op vrijdagmiddag 18.00 uur en duux-t tot maandagmoi'gen 8.00 uur. Tijdens de weekend dienst is er bij de dienstdoen de arts spreekuur voor spoed- gevalen op zatei'dag en zon dag van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. Dokter H. Speelman, Oostcrland telefoon (01114) 1280, r.eemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Buitendijk. Tandarts G. M. Poldermans, Post- straat 35, Zierikzee, Tel. 01110- 2380, neemt waar voor Schou wen-Duiveiand. De weekeindedienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen n.i. van zaterdag- en zondagmiddag van 17.00-17.30 uur Mevrouw Ooslcroni, Dc Kantcrlaan 16, Zierikzee, lel. (OHIO) 2942, neemt waar voor Duiveland en Bruinisse. Zuster Adriaansc, Drcischor, tele foon (01112) 341, heeft dienst voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts M. K. Butli, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254), heeft dienst voor Schouwen- Duiveiand. APOTHEEK Apotheek C. C. II. Verschuren. Zie rikzee. Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmccnlrum Noord- en Midden-Zeeland tel. (01100) 14141. I-Iandtekeningenaktie: „Stop eigen risiko". Start 10.00 uur. Bruinisse De Pul, dia-avond, 20.00 uur. Dinsdag 13 februari Zierikzee Huis van Nassau, Jonge Agrariërs ZLM, 19.30 uur. .,De Witte Raaf" Ziei'ikzee, Vrouwen café, 20.00 uur. Haamstede „Gi-aaf van Haamstede": Vertrek ex- kursie Ned. Vei', van Huisvrouwen naar „De Zuidhoek"; 13.30 uur. Oostcrland Algemene ledenvergadering Coöp. Weegbrug vereniging, 19.30 uur. Herv. Veren.gebouw, speelmiddag, 16.00 uur. Woensdag 14 februari Renesse Bowlingavond, 20.00 uur, Bond van op Zichzelfstaanden. Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw, bejaar- jaardensoos, 14.30 uur. Dorpshuis, L.B.V. „Landbouwbe lang", 20.00 uur. Duiveland (Ouwcrkcrk) DorpshuisPlattelands vrouwenbond afd. Duiveland; 19.30 uur. Donderdag 1S februari Zierikzee Huis van Nassau, Algemene leden vergadering ZLM (kring), 14.00 uur. Hotel Van Oppen. Avond „Christenen in de Sowjet-Unie"; 19.30 uur. „De Lichtboei". Vergaderkursus Stichting Jeugd. 20.00 uur. Zonnemairc Café Bommenede, 20.00 uur, Klaver- jaswedstrijden. Oosterland Oosterhof, bejaardenavond, 19.30 uur. Bruinisse Zaal Dokter de Kokstraat 17, Peu terzaal „De Krukels", 20.00 uur. Kortgenc De Korenbeurs, algemene ledenver gadering Nederlandse Fruittelers Organisatie afdeling Nooi'd-Zeeland, 19.30 uur. Vrijdag 16 februari Zierikzee „Binnen de Veste", bazar voor het schoolfonds, 16.30 tot 18.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur. Hotel Van Oppen, Stad en Lande, lezing J. J. Doeswijk, 20.00 uur. Concertzaal„Ziejook"-voorstelling „Deep End" (met Jane Ashei'); 20.00 uur. Haamstede Klubhuis Duinwegje, 20.30 uur, Tcn- nisklub. KERKWERVK Verenigingsgebouw: Bejaardenmid dag; 14.00 uur. Vei'enigingsgebouw: Bazar; 19.00 uur. Drcischor Dorpshuis. „Nut en Genoegen". 20.00 uur. Zaterdag 17 februari Zierikzee Concertzaal, Zeeuwse Middag, Alge mene Bond voor Ouderen, 14.00 uur. Lutherse kerk; Concert Afd. Muziek school, 20.00 uur. Renesse Trefpunt, verkoop Welfare-artikelen tijdens Stvuo-fecst, vanaf 13.30 uur. Tholcn Grote Kerk. Orgelconcert, 19.30 uur. Maandag 19 februari Zierikzee Hotel Van Oppen, VVV-vcrgadering 20.00 uur. Vanaf 19 februari iedere maandagmiddag Nicuwcrkcrk ..Ons Dorpshuis", bejaardcngynina- stiek, 14.00-15.00 uur. Dinsdag 20 februari Haamstede Geref. kerk: Jaarvergadering Ncd. Ver. van Huisvrouwen: 14.00 uur. Hervormde kerk, zendingsavond, 19.30 uur. Duiveland Gemeentehuis, gemeenteraadsverga dering; 20.00 uur. Woensdag 21 februari Zierikzee Ned. Hervormd Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Middelburg Dam 31, vergadering' Zeeuwse Jeugd raad, 19.30 uur. Donderdag 22 februari Zierikzee Havenplein 24, Rechtswinkel, 19.00- 20.00 uur. „De Lichtboei". Vergaderkursus Stichting Jeugd. 20.00 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis, Verkeerscursus, 20.00 uur. Vrijdag 23 februari Zierikzee „Zeeuwsche Herbei'ghe". Vissersver- eniging „Helpt Elkander", 20.00 uur. Ned. Hervormd Verenigingsgebouw, 20.00 uur Carnavalsavond Disco „Sound Dilebo". Concertzaal, 20.00 uur, Z.V.U., Ka- baret Ivo de Wijs „Formule 2". Brouwershaven Tonnenmagazijn; grote bazar Oran jevereniging; v.a. 18.30 uur. Zangavond Zilveren Hervormd kerk koor; 19.30 uur. Middelburg Statenzaal, Vergadering Prov. Sta ten, 10.00 uur. Maandag 26 februari Haamstede Beatrixschool, Weststraat 34b, 19.30 uur algemene ledenvergadering. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Durend ondersteboven ben ik van de destijds verschenen Nota fiets paden in Zeeland en fietspadenplan. Wie denkt, o een verhaal over fiets paden, maar dat is toch simpel, die is zelf simpel. Simpel, ja dat had je gedacht; dan kent men de nota niet. Punt in dit stuk is bijvoorbeeld: hel aantal pas seerbewegingen, zulks om te komen tot een norm voor de verkeersveilig heid. Dit aantal passeerbewegingen - alles volgens de nota - kan wor den berekend op basis van de in tensiteit van het spelverkeer en van het fiets- en bromfietsverkeer. Na deze stelling slaan de makers van de nota geheel op hol en mer ken op, dat een formule is ontwik keld, om het allemaal door te krij gen, (hoe het zit of liever hoe hel rijdt). De formule ziet er als volgt uit: „100 P - (0,43 1 fiets H- 0,22 I brom fiets 5,79) I auto. I fiets is de intensiteit van het fietsverkeer. I bromfiets is de in tensiteit van het bromfietsverkeer. I auto is dc intensiteit van hel ge motoriseerd verkeer. Hoe komt men aan deze grappen? Wel - alles volgens dc nota - de tijd dat een fiets door een achteropko mende auto op een wegdekvak inge haald kan worden bedraagt: s /V fiets - s JV auto sec. Als de inten siteit van het autoverkeer in een bepaalde richting I auto's/uur be draagt, dan zal dc fietser gemiddeld door (s /V fiets - s /V auto) (i i/3600) auto's worden ingehaald. Begrijpt u ivel? Nee, we begrijpen het niet. Hoewel niet zonder moeite ooit een B-diploma in de wacht te hebben gesleept, krijgen we gewoon geen val op (ii 13600) - auto's en dat is maar fijn ook, want hoe gehersen spoeld moet men zijn, om deze wis kundige akrobatiek toe te passen op de noodzaak van een fietspad naast een weg? Laat men toch gewoon langs een snelweg gaan staan en kijken, kij ken, kijken. In koor roept men dan: ja hoor. 't is hier druk en niets ge daan voor fietsers: er moet een fietspad langs komen. Zo'n heerlijke rechtlijnigheid is toch veel gezonder dan dorre cijfers of het preludièren op het thema: waarom zul je het ge makkelijk doen, als het moeilijk kan? O, die heerlijke nota; ik leef er mee, neem hem 's avonds mee naar bed en dan maar de formule op dreunen hé: 100 P (0.43 I fiets enz", zoals vroeger dc gonivformu- lcs. Heerlijk toch. samen op de fiets, het haar in dc wind cn de zon op dc huid, maar ho, ho, ho dat gaal zo maar niet. Je rijdt daar - wacht eventjes - geformuleerd „100 P en vraag hel even aan de Zeeuwse notamakcr of je dan (straks wordt het zomer) nog wel lekker fietst? SCHIEP FA LA NDM A N A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2