„De Standenmaatschappij in de Zierikzeesche Nieuwsbode" VOGELVERENIGING „DE KOLIBRIE" REIKT BEKERS UIT AAN WINNAARS Bronbeek toch? Opdrachten voor scheepswerf Gebrs. Kooiman Zwijndrecht Protest op Celam III ERIC DE NOORMAN 7 '^Tijdens feestelijke bijeenkomst „Flifsen" uit het buitenland Boeken en brochures Cebeco-uitgave In jaren 1844-1846 INGEZONDEN STUKKEN De Zivarte Piraat J. van Damme in scriptie; OOSTERLAND, 8-2. Vogelvereniging „De Kolibrie" sloot vrijdagavond hel ten toons t el 1 ingsseizoen af niet een feestavond in het dorpshuis „Oosterhof". Er werd tijdens deze bijeenkomst bingo gespeeld en er werden fraaie prijzen verloot. DEN HAAG, 7-2. Staatssekretaris Van Lent van defensie heeft woens dagavond in de Tweede Kamer de wind van voren gekregen naar aan leiding van zijn besluit om het ko ninklijk militair tehuis Bronbeek met ingang van 1 januari 1981 te sluiten. De woordvoerders van de PvdA, CDA en VVD lieten de staatssekre taris in niet mis te verstane be woordingen weten dat zij diens reaktie op de pleidooien ten gunste van de 42 oud-gedienden in Bron beek beslist onder de maat vonden. Voorzitter 1. L. den Boer lmet jeugdkampioen de heer M. A. Beider en algemeen kampioen de lieer L. A. Beider sr. De mosselarij Hoogtepunt van de avond was echter de uitreiking van de prach tige bekers, standaards en medailles door de voorzitter van de vogelvere niging, de heer I. L. den Boer. De voorzitter omlijste deze prijs uitreiking met zijn op rijm gezette gelukwensen. Algemeen kampioen werd de heer L. A. Beider sr. met Bandvink 89-f- e.k. Algemeen jeugd kampioen werd M. A. Beider met diverse vogels, waaronder grote parkieten. Ledental De vereniging „De Kolibrie" hoopt dit jaar weer een tentoonstelling te organiseren met nog meer prijzen en kampioenen. Het is opmerkelijk dat het ledental reeds binnen een jaar na de oprichting - op 21 april 1978 - is gestegen.tot 43. Het bestuur van de vogelvereni ging hoopt op een goede toekomst met een nauwe samenwerking met de zusterverenigingen om een ge zonde basis te kunnen leggen voor een verdeling van de aktiviteiten. Belangstellenden kunnen zich wen den tot de sekretaris van de „Koli brie", de heer H. J. Cremer, Groe- nendaal 10 in Oosterland. De prijswinnaars Tropen: L. A. Beider sr., alg. kamp., kamp. ek derby, bm.; F. Brinkman, kamp. tropen, ok. bm.; L. A. Beider sr. I prijs ok; W. Hoog- land-Creiher 2e prijs ok. Jeugd: M. A. A. Beider, kamp. ok jgd. Parkieten-Duiven-Kwartels: J. E. Muit, kamp. ok, gr.prk.; I. L. den Boer, kamp. ek plus bondskruis; mevr. S. J. den Boer-Jakobsen, 2c prijs ok. Jeugd: "L. A. Beider, kamp. ok jgd. M. A. A. Beider, algemeen jeugd kamp. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Kanaries: pigm. z.rd: J. J. Hoog land, kamp., oek.; L. A. Beider sr., Ie prijs ok. Pigm. m.rd.: P. W. Bei der, kamp. ek. V.z.rd.: A. v. Spier, kamp. ek. V.m.rd.: P. W. Beider, kamp. ek.. Phaeo: J. Hoogland1, le prijs ok. Gloster: A. v. Spier, 2e prijs ok; A. v. Spier, kamp. ok. TEHERAN. Premier Sjapoer Bach- tiar van Iran heeft donderdag vrije verkiezingen voor een beslissing over de toekomst van het land binnen en kele maanden aangeboden, maar hij verbond er de voorwaarde aan dat eerst een einde moet komen aan de straatrellen en de moorden WASHINGTON. De NAVO zal 1,8 miljard dollar (3,6 miljard gulden) meer moeten betalen voor de door het bondgenootschap bestelde 18 Awacs-toestellen, de hoogst moder ne vliegende radar die tot 800 kilo meter in vijandelijk gebied kan „kijken". ROME. De kommunisten in Italië houden vast aan zetels in een nieu we regering als prijs voor een voortgezette samenwerking met de christen-democraten. Hun leider, Enrico Berlinguer, vertelde de pers woensdag dat hij deze eis naar vo ren had gebracht. WASHINGTON. De NAVO zal meer moeten betalen dan de overeenge komen 1,8 miljard dollar (3,6 miljard gulden) voor de door het bondgenoot schap bestelde 13 Awacs-toestellen, de hoogst moderne vliegende radar die tot 800 kilometer in vijandelijk gebied kan „kijken". Jeugd, kanaries: pigm. zrd.: M. A. Beider, kamp. ek jgd. kanaries. Vetst.z.rd.: L. A. Beider jr., kamp. ok. jgd. Gloster: K. J. M. Hoogland, kamp. postuur jgd. ok. TEL AVIV. Israël wil een nieuwe stad vestigen op de bezette westelij ke-Jordaanoever. Dit heef radio Tel Aviv woensdag aangekondigd. RIO DE JANEIRO. Bij de over stromingen in het oosten van Bra zilië zijn tot nu toe al minstens 350 mensen om het leven gekomen, ter wijl honderdduizenden dakloos zijn. Voor de staten Minas Gerais en Es- pirito Santo is de noodtoestand af gekondigd. WASHINGTON. Een Russische vloot, bestaande uit twee kruisers en escortevaartuigen, bevindt zich se dert enkele dagen voer de kust van Vietnam om in geval van schermut selingen tussen China en Vietnam de regering in Hanoi te hulp te ko men. FINANCIËN EN ECONOMIE Dollar weer beneden twee gulden AMSTERDAM, 7-2. Op de Am sterdamse wisselmarkt is de koers van de Amerikaanse dollar woens dag voor het eerst sinds enkele we ken weer beneden dè f 2,geblé ven. In een langzaam maar gestaag tempo daalde de koers tot een slot- peil van f 1,9890, wat circa ander halve cent lager was dan dinsdag. De handel was hierbij drukker dan de afgelopen dagen, aldus wissel marktkringen. Handelaren wijten de flauwe stem ming van de laatste dagen aan de politieke situatie in Iran. In de eerste „Cebecoskoop" (de tweemaandelijkse uitgave van Cebe- co) van het nieuwe jaar valt te le zen over de aan de algemene ver gadering van de Cebeco-Handels- raad voorafgaande ringvergaderin- gen, de pogingen een groot markt aandeel te veroveren voor het eigen benzinemerk „OK", de negen mil joen nettowinst over het boekjaar 1977-1978 en wat daarmee gebeurde en de „graanpool" als een van dé (lukratieve) aktiviteiten van Cebeco. Voorts een portret van een vee houder die met zijn zoon een bedrijf „runt", dat beiden komt te staan op een 12-urige werkdag. MARKTBERICHTEN Beursberichten markt Goes van dinsdag 6 februari 1979 Granen en peulvruchten Alle prijzen boerenschoon, franko leveringsplaats en per 100 kg: Tar we, basis 16 procent, f 46,f46,25; zomergerst, basis 16 procent, f 43, - f 46,haver, basis 16 procent, f 37,- f 38,75; erwten (Kleine Grene) f 60,50-f 63,—; Schokkers f 75,bruine bonen (droog en vrij van grond) f 95,f 105,Capu- cijners f 50,Exklusief b.t.w. Aurdappelen Bintje, veldsgewas, direkte leve ring al' bedrijf f 14,50-1 15,50 per 100 kg. Vooderaardappelen f 6,50 per 100 kg. Exklusief b.t.w. Uien Zaaiuien, 40 mm opwaarts, op auto geleverd tot 3 cent per kg. Ex klusief b.t.w. Vlas Ongerepeld, goede kwaliteit, op auto geleverd 23-36 cent per kg. Ex klusief b.t.w. Iiooi en stro Alle prijzen per 1.000 kg: Lucer- nehooi f 255,weidehooi f 225, -f 250,Engels raaigras f 95, gerstestro f 85,tarwestro f 70, erwtenstro (Klein Groen) f 95, bonenstro f 80,schokkerstro f 75,haverstro f 70,Exklusief b.t.w. Veemarkt Den Bosch DEN BOSCH, 7-2. Aanvoer totaal 9227 stuks vee, t.w.: 3087 runderen, 318 graskalveren, 53 vette kalveren, 2803 nuchtere kalveren, 1864 schapen en lammeren, 64 geiten, 1038 slacht- varkens en 1540 slachtrunderen. Prijzen per stuk: melk- en kalf- koeien f 1675-2900, guiste koeien f 1225-2050, kalfvaarzen roodbont f 2125-2950, zwartbont f 1625-2375, klamvaarzen f 1700-2075, guiste vaar zen f 1600-1900, pinken f 1300-1575, grakalveren f 750-1200, nuchtere kal veren voor fok en mesterij: roodbont 1' 365-575, zwartbont f 310-465, weide- schapen f 125-155, lammeren f 130- 165. Prijzen per kg: stieren le f 7,35- 7,85, 2e 6,40-7,30, vaarzen le f 6,55- 7,70, 2e f 5,80-6,45, koeien le f 6,20- 7,40, 2e f 5,60-6,10, 3e f 5,40-5,60, worstkoeien f 4,55-5,55, vette kalve ren le f 6,10-6,25, 2e f 5,90-6,05, 3e f 5,60-5,85, nuchtere slachtkalveren f 1,40-1,70, slachtzeugen le f 2,20- 2,28, 2e f 2,12-2,18, 3e f 2,04-2,11, slachtvarkens f 2,50-2,60. Prijzen per stuk: vette schapen f 180-230, vette lammeren f 185-235. SCHEEPVAART Abida, 5-2 300 noord Dakar naar Abidjan Acila, 6-2 te Monrovia Acmaea, 5-2 te Stanlow Acteon, 5-2 360 noord noord oost Socotra naar Dar es Salaam Aldabi, 5-2 150 zuid zuid west Quessant naar Rio de Janeiro Amersfoort, 5-2 460 noord cost Somrero naar Ponce Macoma, 5-2 ten Anker Rede Forcados Nedlloyd Tasman, 5-2 450 zuid west Coseilanden naar Suez ZIERIKZEE, februari - I bode concentreerden zich - over de eerste stand rond Een daarvan was de relatie tus sen koning en volk. De band daar tussen werd als een noodzakelijke voorwaarde voor het welzyn van de natie in haar geheel beschouwd. Deze band werd aangetast, door dat de koning omgeven was van slechte aristokratische raadgevers, die hem verkeerde informalic over de toestand van het volk gaven. De koning werd dan ook sterk aangera den om de valse voorlichters weg te zenden en zich van de werkelijke noden van zijn land op de hoogte te stellen. Door zich door de verbaster de aristokratie een rad voor de ogen te laten draaien, Jiet hij toe dat de natie op een ongehoorde wijze uit gemergeld werd. Ondergang Bovendien bracht de koning door een dergelijke kortzichtigheid, be halve de ondergang van zijn volk ook die van zichzelf teweeg: „Nooit was den val van trooncn naderbij, ZIERIKZEE/BIIUINISSE, 7-2. De goeile gang van zaken in de mosscl- kultuur heeft uiteraard ook gevolgen voor de toeleveringsbedrijven enz. Zo ontving de scheepswerf Gebrs. Kooiman Zwijndrecht opdracht voor de bouw van twee nieuwe mossel- kotters. Een kotter voor de heer P. Boogeri (YE. 134); een tweede voor de firma Joh. Verschuure (YE. 18). Genoemde scheepswerf die zich tot nu toe een goede naam verwierf in het verlengen van schepen heeft tot nog toe geen nieuwe mosselkot- ters gebouwd. Met belangstelling wordt in rnos- selvisserskringen het resultaat, wal KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen door de Generale Syno de der Nederlandse Hervormde Kerk tot zendingspredikant (Torad- jakerk): H. Gaasbeek, 11- predikant te Schelluinen, Thorbeckelaan 19, Luntercn. Aangenomen naar Garmerwolde- Thesinge (part-time): C. de Vries- Batenburg, Ten Boer (part-time); naar Monster (loez.): H. van der Post, Bergambacht; naar Beusichem (Ver. Vrijz. Herv.) (part-time): H. I. Pronk-Kuper, 11. te Edam. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Spakenburg-Noord: T. Wendt, Gees (Dr.); te Capelle aan de IJssel: A. de Snoo, Mussel. PUEBLA, 7-2. Rooms-Katholieke bisschoppen bereiden een scherpe veroordeling voor van schendingen van mensenrechten in Latijns-Ame- rika, -die vergaande gevolgen kan hebben voor het kontinent. Aldus melden betrouwbare kerkelijke bronnen. Tegen veler verwachting hebben progressieve bisschoppen de overhand gekregen op de twee we ken durende konferentie van La- tijnsamerikaanse bisschoppen (Ce- lam III), zo melden de bronnen. de Zierikzeesche Nieuws- >;ils gezegd - de uitlatingen aantal punten. dan wanneer hij, die den scepter zwaaide, omrings was, van snoode en trotscbe hovelingen, die het volk uitmergelden, om schatten te verza melen voor hen en hun geslacht". „Hel vreemde" A Dat de hoogste standen zich wei nig om het lot van de lagere stan den bekommerden, bleek ook duide lijk uit de voorkeur van de meer gegoeden voor „het vreemde". Luxe artikelen en zelfs levens middelen werden by voorkeur niet van de eigen bevolking gekocht: „Het schijnt derhalve een verbond, onder de voornaamste standen le zyn, om al het mogelijke van buiten de Stad le ontbieden, behalve geld voor hunne traclemcntcn". De notabele ingezetenen gingen door zo tc handelen voorbij aan hun plicht om de door het fortuin min der goed bedeelde ingezetenen tc onderslconen en te bevoordelen. Belasting De belasting werd aangewend om de eerste stand tc verrijken en de rest van de natie zoveel mogelijk uit le mergelen en lot de bedelstaf le brengen: „Zwermen aristocratische gelukszoekers die zich inbeelden van een verhevener oorsprong te zijn, en zich om het dapperst beijveren om belasting bij belasting uit te denken, cn. tot uit d- hutten der armen, schatten bijeenschrapen, om als oosterse vorsten te schitteren Deze opvatting werd versterkt door dc inrichting van het belasting stelsel, dat dc luxe-artikelen als wijn en speelkaarten in verhouding veel minder zwaar belastte dan de eerste levensbehoeften. Negatief Positieve uitlatingen over (le aris- b et reft de lijn en het aanzien van deze voor Kooiman b.v. experimen tele nicuwbouwschepen. In doelmatigheid, valt wat nu an nieuwe schépen de laatste vijf jaar werd gebouwd, niets te verbeteren, aan het aanzien van de mosselkot- ters nog wel. De Oosterlandse Jeugdkapel en de heer T. Kriger Tot onze verbazing werd ook de jeugdkapel van de Ned. Herv. Kerk te Oosterland betrokken in een ver meende ruzie lussen dc heer Kriger te Bruinisse en wel (of niet) aktieve C.J.V.-groepen en de Stichting Jeugd. Natuurlijk weet de heer Kriger best dat wij geen gesloten groep zijn en hij weet ook wel, dat we aktief bezig zijn. Waarom dan deze kri tiek, vragen wij ons af. Gaat het er enkel om reklame te maken voor zichzelf, of om het afbreken van an dermans werk? Als jeugdkapel zijn wij geen groep die door de week aktiviteiten orga niseert. Wij komen 's zondags bij elkaar, om kinderen' van 12-16 jaar na de zondagsschool op onze manier nog iels van liefde en begrip, zo als Jezus ons leert, bij le brengen. Iedereen is bij ons welkojn, met uit zondering van hen die de sfeer van de groep nadelig beïnvloeden (het zgn. rotzooi-trappen). Aktief vinden we onszelf, in te genstelling tot de heer Kriger, toch wel een beetje. We organiseerden in het verleden een bazar voor Ethiopië (opbrengst: plm. f 11.000, evenals startweekends; we werkten als koor mee aan kerkdiensten, en houden dagsluitingen in „In 't Op per". Laten we ook onze twee eigen adoptiekinderen niet vergeten, waar we een goed kontakt mee hebben. Zij kosten heel wat geld, hetgeen door de leden zelf bijeen wordt ge bracht. Hopelijk ziet ook de heer Kriger in, dat we (een heel klein beetje) aktief en niet gesloten zijn. (Hij zelf bezocht ons tenslotte ook.) Wij wen sen hem veel succes met zijn werk. Namens de leiding, Jaap Schoof tokratie in het algemeen kwamen vrywcl niet voor.. Wel werden er enige positieve mededelingen gedaan over de plaatselijke hogere stand. Naar aanleiding van de oproeren in de Hollandse steden werd in de Nieuwsbode gewezen op de door de stedelijke regering genomen maatre gelen, die meer dan afdoende waren om de behoeftige bevolking goed te kunnen ondersteunen. Hatelijk In het nummer van 22 oktober 1845 werd naar aanleiding van een artikel in een vorig nummer, waar in het Zicrikzees bestuur van bena deling beticht werd, gesteld dal het zeer afkeurenswaardig was de ge vestigde machten onverdiend in een „hatelijk daglicht" te plaatsen. Het bestuur stelde juist al het mogelijke in het werk tot bevordering van de situatie der bevolking. Ook over dc burgemeester kwa men in dc krant positieve geluiden voor, die dc schrijver van een nega tief geluid in dc Vlissingschc Cou rant van laster beschuldigden. Bereidwillig Aan de Zierikzeesche notabelen werden verder nog enige lovende woorden gewijd in de Nieuwsbode van 5 en 19 september 1845. In het eerste nummer werd bericht dat en kele „notabele ingezetenen" in een petitie aangedrongen hadden op op heffing van de belasting op „het gc- slagt en het gemaal". In hel num mer van 19 september werd gewe zen op de grote bereidwilligheid on der de Zierikzeesche vermogenden om geld beschikbaar te stellen voor hel inkopen van voorraden die 's winters aan de bchoeftigen verstrekt konden worden. Kritiek Maar de positieve uitlatingen kwamen veel minder veelvuldig voor dan negatieve geluiden. Boven dien waren dc positieve mededelin gen toegespitst op incidentele voor vallen. terwijl dc kritiek van eêh veel fundamenteler aard was. Die kritiek spitste zich voornamelijk toe op de aristokratie, terwijl dc gegoe de burgerstand minder ter sprake kwam. Men mag echter «aannemen dat dc in de krant voorkomende ne gatieve uitlatingen behalve op de aristokratie ook op het rentenieren de 'deel van de gegoede burgerij be trekking hadden. 77. „Zwarte Piraat" Erwin blijkt er goed dc wind onder te hebben bij zijn mannen, want als Erie hem aan het verstand brengt, dat hij met rust wenst gelaten le worden, blijven ze eerbiedig uit zijn buurt. En daarmee is het gevaar voor een ontijdige ontmaskering voor lopig bezworen. Eenzaam laat Eric op de voorplecht van het schip. Na enkele dagen komt dc eilandengroep waar dc Zwarte Piraat zijn roversnest heeft, in zicht en Eric koerst regelrecht naar de verborgen baai Tot de aanvoerder hem eensklaps op de drie figuurtjes boven op de klip wijst. Star van schrik herkent Eric in één vnn hen Winonnh, de anderen zijn Voron en Rorek. Onbewogen slaan de twee zeeschuimers de naderende vloot gade en Eric begrijpt, dal zo hij iets zou ondernemen Winonah het ogenblikkelijk met haar leven zou boeten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 7