„Organisaties moeten zich hard opstellen tegenover minister" Punt V.V.D.-C.D.A.-kabinet: terugdringen van de inflatie tot vier procent Partij van de Arbeid en C.D.A. over Palestijnse „staatsvorm" Hogere uitkering uit het Gemeentefonds Veel zieken door slecht water Geld van bevolking Zelfmoord onder jeugdigen in de V.S. VANAF MORGEN: HET GROTE NIEUWS IN ZIERIKZEE BIJ DE NIEUWE CITROEN VISA AUTO LOUIS GOEDBLOED Concertzaal-bioskoop brengt twee „pref-films Vergadering Z.L.M.-bestuur Ontgronding langs rivieren Ommekeer of accentverschillen De staking bij Leyland Nog* altijd niet- J oodverklaringen Turk dood door steekwonden V.V.D.-vergadering Zierikzee 5 BERGEN OP ZOOM, 5-2. „Nu het er naar uitziet dat er voor de Nederlandse landbouw vanuit Brussel eer der een prijsverlaging dan een prijsverhoging te ver wachten is, is bet terecht dat er vanuit de achterban ge steld wordt dat de landbouworganisaties zieli tegen over de minister hard moeten opstellen, aan de hand van een duidelijk eisenpakket". „Er wordt van het Landbouwschap dan ook een duidelijke opstelling ver wacht en wü als Zuidelijke Land bouw Maatschappij zijn bereid daar bij volledig achter het Landbouw schap te staan. We weten dat de le den dit van ons verwachten en de minister van landbouw mag daar niet ponder meer aan voorbijgaan". Deze woorden sprak de voorzitter van de ZLM, A. J. G. Doeleman in zijn openingswoord tijdens de hoofdbestuursvergadering deze week in motel „De Wouwse Tol" te Ber gen op Zoom. Prijsvoorstellen De heer Doeleman uitte zich aldus naar aanleiding van de prijsvoor stellen van de E.G.-kommissie zoals die op 31 januari werden bekend ge maakt. Hieruit blijkt dat voor het prijsjaar 79/80 voorgesteld wordt orrt de prijzen van de gegarandeerde produkten niet te verhogen. „Fear of Flying" is het romande buut waarmee de Amerikaanse schrijfster Erica Jong in 1973 in één klap wereldberoemd (dan wel -be rucht) werd. In Nederland werd het boek uitgebracht als „Het Ritsloze Nummer". Deze op het eerste oog merkwaardige vertaling van de titel is ontleend aan de meerduidigheid van het Engelse woord „fly", dat niet alleen vliegen betekent, maar ook gulp. De hoofdfiguur van de ro man is namelijk niet alleen doods bang als ze in een vliegtuig zit, maar koestert ook al jarenlang de fantasie geheel onverwachts, kort, en in volstrekte anonimiteit door een man genomen te worden. Daar bij gaat een en ander zo ongekom- pliceerd in zijn werk, dat er bij wij ze van spreken niets behoeft te worden losgeritst. Uiteindelijk blijkt ze haar fantasie niet tot werkelijk heid te (kunnen) maken als de ge legenheid daartoe zich eindelijk voordoet. Alhoewel er veel seks in zit, is Het Ritsloze Nummer geen seksverhaal. „Vliegplezier" Wel een seksverhaal bevat de film (van Duitse makelij) die zaterdag avond in de Concertzaal-bioskoop draait onder de, op Jongs roman pa rasiterende titel „Freude am Flie- gen". Dat wil dus zeggen: vliegple zier, in plaats van Erica's vliegangst. Het. Nederlandse filmverhuurkan toor gaf er - dan ook - prompt als titel aan mee: „Waar een rits is (is een weg)". Nou, dat weten we dan weer. Na- Voor de veehouderij zowel als voor de akkerbouw betekenen deze prijsvoorstellen in feite een prijsver laging. De veehouderij krijgt te maken met een heffing van minstens 2 °/o, terwijl er grote onzekerheid bestaat over de verdere verhoging van deze heffing omdat die zoals wordt voor gesteld gekoppeld gaat worden aan de produktiestijging van de melk per viermaandelijkse periode. De akker bouw krijgt te maken met een ver laging van het B-quotum suiker van 127l/i °/o naar 120 en dat op een moment dat de zaadopgaven voor dit teeltseizoen al de deur uit zijn en tevens in een periode dat speciaal Nederland in een overgangsfase zit vanwege de overschakeling van mengprijssysteem naar kontrakten- stelsel terwijl volgend jaar de hele suikerregeling weer in diskussie komt. Nul-lijn De voorzitter vond het onbegrij pelijk dat minister Van der Stee al bij voorbaat heeft gezegd dat de zo genaamde nul-lijn wel aanvaard baar is omdat het met de kostenstij ging in de agrarische sektor wel meevalt. tuurlijk heeft het filmverhaal ver der niets met de roman te maken - dat mochten de makers willen. Overigens zou het seksfilmliefheb- bers aangeraden kunnen worden ge noemde roman eens te lezen. De schrijfster geeft (onder meer) een zeer scherp beeld van het verschil tussen het verlangen ongebreideld haar seksfantasie te botvieren ener zijds en de praktijk van haar seks leven anderzijds. Dat er heel wat tussen deze uitersten in staat is een problematiek waar zij (inmiddels) twee „pillen" van boeken over heeft geschreven. Die kunnen de lezer aardig leren relativeren wat er alle maal op het seksfilmscherm „gebo den" wordt. Als dat gebeurt, wordt een seksfilm ook weer wat hij in wezen is: onschuldig. Lachen „La Zizanie" heet de andere film die de Concertzaal-bioskoop deze week op het programma heeft. In Nederland is hij beter bekend als „Onkruid vergaat niet"; iedereen zal dan wel meteen weten dat Louis de Funès de hoofdrol speelt en dan is de rest ook niet moeilijk meer. Elke bioskoopganger heeft tenslotte min stens eenmaal een Funès-film ge zien en „ze lijken allemaal op el kaar", dus hoeven we niemand meer iets te vertellen. Het verhaal is nooit belangrijk, het gaat om de wijze waarop de handeling zich vol trekt. En die „Franse Kraaykamp" maar bekken-trekken. Leuk détail is dat Annie Girardot in deze film meespeelt. thode maar ook wordt de Neder landse landbouw door de sterke gulden en de teruglopende inflatie in een nadelige positie gemanoe- vreerd. Tekorten De heer Doeleman zei met klem en geïrriteerd dat de minister de landbouw nu weer niet opnieuw met beloftes af kan schepen zoals hij dit ook het afgelopen jaar had gedaan. Bovendien heeft Van dei- Stee veel te veel ingeleverd op zijn landbouwbegroting 1979 in het ka der van Bestek '81, zodat er momen teel absoluut geen ruimte meer is om de tekorten te financieren. DEN IIAAG, 7-2. Staatssecretaris Koning van binnenlandse zaken heeft mede namens minister Andriessen van financiën besloten de algemene uitkering uit het Gemeentefonds voor 1.978 voor de gemeente te verhogen. In totaal wordt met deze maatregel 43,8 miljoen gulden meer aan de ge meentebesturen uitgekeerd. Deze herziening staat in verband met verlaging van de kinderbijslag premie en verhoging van de kinder toelageregeling voor overheidsperso neel, evenals de salarisverhoging in 1978, zo meldt een circulaire van het ministerie van binnenlandse zaken aan de gemeentebesturen. DEN HAAG, 7-2. Het CDA en mi nister Van der Klaauw zijn het er niet over eens of het buitenlands be leid van het kabinet-Van Agt „een ommekeer" betekent t.o.v. van dat van het kabinet-Den Uyl, of dat slechts sprake is van accentverschil len. Bij de behandeling van de begro ting 1979 van buitenlandse zaken, v oensdag in de Tweede Kamer, meende oud-minister Van der Stoel, met een verwijzing naar een tv-in- terview waarin Van der Klaauw bevestigend antwoordde op een vraag of er een duidelijke ommekeer had plaatsgevonden in de buitenlandse politiek, dat dit „goeddeels" het ge val was. AMSTERDAM, 7-2. De levering van Britse auto's van het Leyland- Concem zal geen hinder ondervin den van de st'akingen bij het auto mobielconcern. Volgens de directeur van Leyland Nederland, A. van dei- Linden, is er nu nog een voorraad van enkele weken, terwijl de auto's van o.a. de typen Mini en Allegro niet uit Engeland, maar uit het Bel gische Sneffe komen, waar Leyland ook een fabriek heeft. Op een bijeenkomst ter gelegen heid van de Auto-RAI zei Van dei- Linden dat zijn merk gedurende de maand januari marktleider was, met. een aandeel van 25,4 procent, ofwel ruim 38.000 verkochte auto's. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Indien het doodvon nis tegen de Pakistaanse oud-presi dent Ali Zoelkifar Bhhoetto dreigt te worden voltrokken, zal de Neder landse ambassadeur in Pakistan de legering vragen gratie te verlenen. DEN HAAG. De Tweede Kamer wil dat werkgevers die weigeren Surinaamse migranten in dienst le nemen, worden vervolgd vanwege diskriminatie. Een PvdA-motie van die strekking werd dinsdag met al gemene stemmen aangenomen. DEN HAAG. De Nationale Inves teringsbank zal op verzoek en voor risiko van de staat deelnemen in het aandelenkapitaal van Rgn-Schelde- Verolme voor een bedrag van f 80 miljoen. GRONINGEN. De enige wasknij- perfabriek in Nederland. H. Kok BV, in het Groningse Leek, bevindt zich in dc problemen. Vanwege het niet-funktioneren van de tweeploe gendienst en het wegvallen van de export-markt, heeft de direktie voor 27 van de 72 werknemers een kol- lektief ontslag aangevraagd. DEN HAAG. De rechtbank in Den Haag zal op 27 februari uitspraak doen in het proces dat dc heer C. Jongenburger uit Wecsp tegen zijn voormalige vrouw heeft aangespan nen in een poging een einde te ma ken aan zijn nu 26 jaar durende ali mentatieverplichting. ROTTERDAM. Op het terrein van de Esso-raffinaderij in Rotterdam is de 25-jarige operator W. H. Hij veld uit Spijkenisse bedwelmd geraakt door ontsnappend zwavelwaterstof- gas en overleden. Zijn 37-jarige kol- lega W. J. Dahler, eveneens uit Spijkenisse, moest in kritieke toe stand worden opgenomen. LELYSTAD. Het dagelijks advies kollege van het openbaar lichaam Zuidelijke IJsselmeerpoIders voor Lelystad („burgemeester en wet houders") heeft in principe besloten medewerking te verlenen aan de opvang en huisvesting van tien Vietnamese bootvluchtelingengezin nen in Lelystad. AMSTERDAM. De zangeres San dra Reemer, die overigens vanaf dit moment in de showbusiness optreedt onder de naam Xandra, zal ons land op het Eurovisie-Songfestival, dat op 31 maart in Jeruzalem- wordt ge houden, vertegenwoordigen met het liedje Colorado. Het is geschreven door de gebroeders Bolland, de Ne derlandse tekst is van Gerard Cox. WOERDEN. Twaalf auto's, vier bo ten en een caravan zijn woensdag middag uitgebrand of ernstig be schadigd bij een felle brand in een benzinestation in Woerden DEN PI A AG. Staatssecretaris Van Lent van defensie heeft woensdag middag in de Tweede Kamer bekend gemaakt dat de gewetensbezwaren van de twee in Nieuwersluis vastzit tende militairen van het Libanon- detachement zijn erkend. DEN HAAG. Voor behoud en ver betering van de werkgelegenheid bij VMF-Stork in Nederland is het con cern een achtergestelde a pari con verteerbare lening van 50 miljoen gulden toegezegd. URK. Elf Urker vissers hebben Nederlandse werven opdracht gege ven elf Noordzeekotters te bouwen ter vervanging van verouderde schepen. Met de orders is in totaal 35 miljoen gulden gemoeid. Dit heeft de Urker visservereniging „Visserij- belangen" meegedeeld. HOOFDDORP. Het PvdA-kamer- lid Wim Meijer, een van de twee kandidaten voor het partijvoorzitter schap, denkt dat de regering op kor te termijn voor 250 miljoen aan extra bezuinigingen zal aankondigen. DEN HAAG. De PvdA-fraktie in de Tweede Kamer meent dat niet aangetoond is dat de vliegbasis Gei- lenkirchen de meest geschikte basis is voor de vliegende radarpatrouille (Awaos). SCHIPHOL. Van Schiphol is de minister van financiën en binnen landse ekonomie van Saoedi-Arabië, Aba-Al-Khail vertrokken. De be windsman heeft een bezoek van een dag aan ons land gebracht. DEN HAAG, 7-2. De anti-boycot commissie uit de Tweede Kamer heeft sterk de indruk dat er in Ne- oerland op verschillende manieren nog steeds, op verzoek van Arabische regeringen, niet-joodverklaringen worden afgegeven. Dit heeft de bijzondere commissie van de Tweede Kamer voor het voor bereidend onderzoek naar de Ara- b'sche boycot en Nederland meege deeld in een brief aan de Tweede Kamer. Succesvol is uiteindelijk ook dat de bezuinigingsoperatie binnen het kader van Bestek '81 is gelukt. Het gaat hierbij niet om achteruitgang, maar „om afvlakking van de stij ging". Het is duidelijk dat ook de 1 procent-operatie van het kabinet Den Uyl, destijds moeilijk zou heb- hen gelegen. Winstpunt vond de heer De Beer ook dat de koopkracht voor de laagst betaalden en de middengroe pen is gehandhaafd en een honderd procentige inflatiekorrektie is toe gepast. Voorbeen was dat meestal 80 thans 100 als kompensatie voor een sluipende belastingverhoging. Bovendien is een belastingveria- ging over de gehele linie van f 66. bereikt en gaan A.O.W.-ers en be paalde andere trekkers van sociale wetten, zelfs reëel omhoog, zij het Wat minder dan zonder Bestek '81. Demagogie Dit alles bij elkaar maakt veel weerstand tot pure demagogie. De sociaal-trekkenden hielden hun meeting op het Malieveld en de kreet was: „wij krijgen minder in komen". Feit is echter dat sprake is van een kleine vermindering van de vermeerdering. Er was alleen één CNV-besluurder, die deze waarheid uitsprak, „maar hij werd wegge hoond. Zo'n verhaal konden de be zoekers natuurlijk niet gebruiken." Van de drie belangrijke hervor mingswetsontwerpen zijn ér thans DEN HAAG, 7-2. De twee groot ste politieke partijen in Nederland, CDA en PvdA, zjjn weer een klein stapje verder gegaan in de richting van de Aarablsche opvattingen over het Palestijnse probleem, door voor de eerste maal te spreken over „staatsvorming". GENÈVE, 7-2. In de ontwikke lingslanden lijden vierhonderd mil joen mensen aan maag-darmziekten als gevolg van besmet drinkwater. Een ongeveer gelijk aantal heeft an dere aandoeningen die met slecht water te maken hebben, zo zegt de Wereld Gezondheids Organisatie (W HO). Tijdens de jaren tachtig zullen re geringen en internationale organisa ties samenwerken in een kampagne voor schoon water ,dat in 1990 voor iedereen op. de wereld beschikbaar moet zijn. De kosten van dat projekt worden op 140 miljard dollar ge schat. Het zorgen voor goed drinkwater is niet voldoende, aldus de WHO. Dat moet samengaan met goede sa nitaire voorzieningen. ZOUTKAMP, 7-2. De bevolking van het vissersdorp Zoutkamp heeft spontaan aangeboden 900.000 gulden te steken in het grootste bedrijf van het dorp: Heiploeg Visverwerkende Bedrijven BV. Dat gebeurde nadat bekend was geworden dat de Am sterdamse zakenman A. J. Valk, de laatste vier jaar eigenaar van Hei- ploeg, wel van het bedrijf af wilde en drie Zoutkampers de zaak weer wilden overnemen. Die overname is inmiddels vrijwel rond. Voor de overname zal het geld overigens niet nodig zijn, omdat met banken al overeenstemming voor de financiering was bereikt. Zoute Rijn DUSSELDORP, 7-2. De zoutbelasting van de Rijn is ondanks alle afspraken, die de Rijnoeverstaten jaren geleden hebben gemaakt ter beperking van het zoutgehalte van het Rijnwater, nog steeds te hoog. Er wordt thans gemmiddeld 410 kilogram zont per seconde door de Rijn afgevoerd, zo werd woensdag tijdens de konferentie van dertig steden uit de Rijnoeverstaten in Dus- seldorp meegedeeld. drie afgewerkt (VAD, WIR en On- dernemnigsraden); de grondpolitiek resteert nog. De VVD is tegen ont eigening legen gebruikswaarde, maar wil de „verkeerswaarde" ver goed zien. Ter zake is ook een eigen plan van dc P.v.d.A. Centraal akkoord Er is helaas ook geen centraal akkoord bereikt. Zo'n ramp vond de heer De Beer het niet, want men moet terug naar het kabinet Bies heuvel om een centraal akkoord te gen te komen. Nu zullen afzonder lijke c.a.o.'s in de verschillende be drijfstakken moeten worden afge sloten. De eis van f 20 door het F.N.V. vond de politicus ingegeven door een politiek motief. „Men houdt nu de poot stijf, maar wel dient bedacht dat het kabinet goed naar de vakbeweging heeft geluis terd. Er was sprake van een redelijke aanpassing, variërend van de bekend geworden minima van 0,3 tot 0,7 pro- ment. Kompensatie is ook gevonden na de maatregelen m.b.t. de kinder- bijslag (voor 16- en 17-jarigen). Eigen bijdrage „Vasthouden aan de f 20,bete kent onherroepelijk verlies van ar beidsplaatsen, maar dc VVD blijft geloven in een redelijke opstelling van de vakbeweging". De kritiek op dc eigen bijdrage van f 5,— is voor een deel niet on juist. De zaak blijft voor de VVD Oud-minister Van der Stoel ver klaarde woensdag, bij de behandeling van de begroting 1979 van buiten landse zaken dat het Palestijnse pro bleem moet worden opgelost wil het ooit tot een vredesregeling in het Midden-Oosten komen. „Dit betekent in onze ogen een Palestijnse identi teit, een Palestijns territoir, staats vorming in enigerlei vorm van de Palestijnen, al dan niet in conferera- tief verband met Jordanië" .CDA- woordvoerder Joep Mommersteeg, die sprak over „sympathie" voor de verstrooide Palestijnen „en hun recht op een vreedzaam bestaan in zelfstandigheid", noemde de uitlating van de oud-minister „een uitsteken de formulering". SAN DIEGO (Californië), 7-2. In de afgelopen twintig jaar heeft het aantal zelfmoorden onder jeugdigen in de VS zich verdrievoudigd niet in de laatste plaats doordat de leeftijd waarop men zich aan zichzelf ver grijpt is gedaald, zo zelfs, dat er thans al gevallen zijn waarin kinde ren op zesjarige leeftijd hiertoe over gaan. Naar de direktrice van het San Mateo instituut ter voorkoming van zelfmoord, Charlotte Ross, op een konferentie over kinderrecht zei, is de vervreemding die onze maat schappij voor kinderen veroorzaakt, de hoofdoorzaak. Jaarlijks plegen thans in de V.S. al bijna 5.000 men sen in de leeftijd tussen 15 en 24 jaar zelfmoord met direkte aanlei dingen zoals het verlies vari een ouder, scheiding, breuk met meisje of jongen of verlies van bewustzijn van eigen identiteit, van gezondheid of ver vertrouwen. Een probleem, dat een volwassene triviaal kan voorkomen kan zeer ernstig zijn voor de opgroeiende mens, Er is geen bepaald type mens, waarbij men zelfmoord kan voorspellen. Wanneer iemand dreigt met zelf moord dient dit altijd ernstig te worden genomen. Het belangrijkste is er eenvoudig te zijn om le luis teren, aldus Ross. AMSTERDAM, 7-2. De 21-jarige lurk A.F.T. is overleden aan ver wondingen die hij opliep bij een steekpartij in de Joubertstraat in Amsterdam. Zijn 19-jarige landge noot M.Y. wordt ervan verdacht de dodelijke steek te hebben toege bracht. De man is aangehouden. Het slachtoffer was pas een week in Ne derland. bespreekbaar en „we willen er geen dogma van maken" en derhalve aan de bezwaren tegemoet komen. Het streven was en is er op ge richt te komen tot een goede ver standhouding met allerlei maat schappelijke groeperingen. Vaak lukt dit. Wiegel is weer in kontakt met de ambtenaren en de schippers- kwestie is opgélost. Op dit punt slaat het kabinet echt geen slecht figuur; men moet eens meer beden ken wat in het verleden is gebeurd: schippersblokkade, studentensta king, blokkades door de boeren. De recente opmerking over Ne derland en het buitenland was niet de gelukkigste van minister Van der Klaauw, maar het is uit zijn kon- text gehaald: de uitspraak was uil sluitend bedoeld voor de politici Den Uyl en Pronk. Erg veel zorg heeft ook de VVD over Iran. Woningbouw Op het terrein van de huisvesting speelt de te lage woningproduktic. hoewel de geplande produktic van 104.000 is gehaald. Onder Den Uyl zalen we onder dc 100.000; nodig zijn minstens 115.000 huizen. Het toppunt is wel het tegenplan van de P.v.d.A. Onder de P.v.d.A.- leiding zakte de produktic alsmaar: vier jaar lang heeft men het ver knold en nu komt de woningbouw in het kader van „meer, meer" in de picture. „Daar hoor je de VARA niet over", aldus de heer De Beer. die vooral het vorige bewind hekel de t.a.v. de bevriezing van kleine kernen. De spreker werd ingeleid en dank gebracht door de voorzitter van de afdeling ing. F. J. Hoofstadt. De bouw zat ingepakt in de groei kernen-filosofie, waardoor kleinere plaatsen in het slop geraakten. De V.V.D. wil zich dan ook sterk maken voor ook groei in de klcine- (re) kernen; ook voor de wegenbouw is trouwens meer uitgetrokken. Advertentie ARNHEM, 7-2. Staatsbosbeheer in Gelderland is zeer bezorgd over de ontgrondingen (klei- en zandwin ning) in de uiterwaarden langs de grote rivieren. Het unieke uiter waardenlandschap wordt daardoor ernstig aangetast, aldus de heer A. H. Dorresteijn, natuurbeschermings- konsulent bij Staatsbosbeheer. De Nederlandse steenfabrieken ontgronden jaarlijks 2V2 vierkante kilometer kleibodem langs de rivie ren, vooral in het gebied rond Arn hem en Nijmegen. De gemiddelde diepte van de klei-begravingen is anderhalve meter. Het aantal zand- gaten, die vaak tientallen meters diep zijn, is Staatsbosbeheer niet bekend. Weliswaar zjjn de veevoederprij- zen gedaald, maar het is zeer de vraag of dat een blijvende zaak is. Maar in de akkerbouw gaan de kos tenstijgingen in elk geval door. De cijfers van het Landbouw Eko- nomisch Instituut tonen dat over duidelijk aan. Die kostenstijgingen worden mede geaccentueerd doordat telkenjare er prijsverhogingen in ons land achter zijn gebleven bij de kostenontwikkeling in- de akker bouw. Deze bedrijfstak verkeei*t dan ook in een uitermate slechte positie. De oorzaak hiervan ligt niet alleen in het feit dat de E.G.-prijzen glo baal onvoldoende zijn aangepast aan de hand van de objektieve rekenme- ZIERIKZEE, 5-2. „Er zijn talrijke positieve effekten aan te wijzen, na een jaar VVD/CD A-kabinet, w.o. als heel belangrijk punt, het terug dringen van de inflatie tot vier procent in de periode 1977/1978". Deze uitspraak deed de heer Pol de Beer, op - al vermelde - politieke bijeen komst te Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 5