Dijkgraaf A. M. Geluk gaat in op zoutlozing op de Rijn Krediet voor rapportage inzake aanpassing gemeentehavens Muziekvereniging „Nu met Hope" Bruinisse keurde de statuten goed BINNENKORT OOK OPLOSSING VOOR VERVUILING RIOOLWATER ZTF.RTKZF.F, STREEKNIEUWS VANAF MORGEN: HET GROTE NIEUWS IN ZIERIKZEE BIJ DE NIEUWE CITROEN VISA AUTO LOUIS GOEDBLOED Stad en Lande en de kleine monumenten I 4 Distriktsvergadering Waterschap Distriktsvergadering Waterschap Gemeenteraad Bruinisse ZONNEMA1RE, 6-2. „Het mahier wel eens gezegtl worden: de Nederlandse kritiek op Frankrijk ten aan zien van de zoutlozing op de Rijn is wel wat eenzijdig, mede gezien liet feit dal men zelf unieke kansen om tot ontzilting te komen voorbij laat gaan". In bewoordingen van deze strek king liet dijkgraaf A. M. Geluk zich dinsdagmorgen uit op de vergade ring van distrikt 2 en 3 van het wa terschap Schouwen-Duiveland in café Bommenede te Zonnemaire. l)e dijkgraaf stelde vast dat het zout op Schouwen-Duiveland een belangrij ke rol speelt. Een merkwaardig en nog onver klaarbaar feit noemde hij het dat zelfs de monsters welke bij de zui veringsinstallaties worden genomen een relatief hoog zoutgehalte laten zien en dit terwijl er toch in een belangrijke mate water van de wa terleiding op geloosd wordt. Vooral bij droge zomers vindt er in een belangrijke mate een stijging van het zoutgehalte plaats wat o.m. wordt geïllustreerd door een soort van zeepsopwater in de sloten. Leefbaarheid Zeker voor de leefbaarheid van onze kindskinderen zou hieraan in een belangrijke mate aandacht aan moeten worden besteed. In dit verband noemde de heer Geluk een zoet Grevelingenbekken van levensbelang voor de land- en tuinbouw en de drinkwater voorzie ning. Een zoet Grevelingenbekken. waar momenteel door een groep stu denten en landbouwjongeren weer een onderzoek wordt verricht, zou een unieke gelegenheid bieden door middel van infiltratie een bijdrage te leveren van de ontzilting met al zijn bijverschijnselen. De waarnemend dijkgraaf en voorzitter van distrikt 3 de heer J. M. Goemans gaf een overzieht over de gang van zaken in zijn distrikt. Geruststellend noemde hjj het dat er in het. afgelopen jaar praktisch geen schade aan de zeewering viel te konstateren en dat nieu binnen kort tot verhoging van de zeedijk in het Gouweveer hoopt te kunnen over- Hij konstateerde dat door het in laten en spuien door de sluis in de Brouwersdam het verschil van de waterstand op het Grevelingenmeer nogal uiteenloopt. De duikers in de binnendijken zijn door de eigen mensen goed onder houden, evenals de overstort in de Blooiaedijk door de gemeente Brou wershaven. Gemalen De twee geautomatiseerde gema len werken tot volle tevredenheid. Door het aanwezige ijs heeft men besloten gedurende enige tijd op BRUINISSE, 6-2. De muziekver eniging „Nu met Hope" te Brui nisse heeft twee keer moeten ver gaderen om de statuten te kun nen bespreken. Tijdens de eerste vergadering op vrijdag 26 januari in 't Durps'uus kon de voorzitter tot zijn teleurstelling maar enkele leden verwelkomen. Hij wees erop, dat het een belang rijke vergadering was, omdat er een bestuursverkiezing plaats zou heb ben. öok zouden na de gebruikelijke verslagen van penningmeester en sekretaris, de statuten worden aan geboden. De genoemde verslagen werden on veranderd goedgekeurd en aan de penningmeester werd decharge ver leend, waarna bij de bestuursver kiezing de aftredenden met ruime meerderheid werden herkozen. Zomcrprogramma Besloten werd hierna dat het zo- rnerprogramma in samenwerking met het bestuur van „Oefening en Uit spanning" in Nieuwerkerk nader uitgewerkt zal worden. De statuten konden wegens de ge ringe opkomst niet worden behan deld en daarom werd ook besloten een nieuwe vergadering uit te schrij ven. Die werd gehouden op dinsdag 30 januari en toen waren wel vol doende leden aanwezig om de sta tuten ter dtskussie te stellen. De leden maakten van de gelegen heid gebruik om enkele vragen te stellen. Omdat bij de vereniging een aantal zaken anders zijn dan nor maal, moesten enkele artikelen wor den aangepast. Veranderingen De belangrijkste van de verande ringen is dat de jeugdleden verte genwoordigd mogen worden door hun ouders. Bij het artikel over de op zegging van het lidmaatschap wees ven van de leden er op, dat hiervan goede nota genomen moet worden. Hij had hier zelf ervaringen over opgedaan bij een andere vereniging waar hij lid van was. Het tijdig en vooral schriftelijk opzeggen van het lidmaatschap of het neerleggen van een bestuursfunktie dient steeds schriftelijk te geschieden. De leden gaven na deze opmer kingen het bestuur volmacht de zaak "order uit te werken zodat straks de vereniging wettelijk goedgekeurde statuten zal hebben en daardoor rechtspersoonlijkheid gaat bezitten. handkracht over te gaan, dit ter voorkoming van schade. Veel zorg is er besteed aan de waterleidingen die werden verbeterd. De voorjaars- schouw verliep wel prima, wel drong de heer Goemans aan op weer meer aandacht voor de duikers. Door de toename van het zwaardere asvervoer komen er nogal wat aan vragen binnen om tot het verbreden van de dammen over te kunnen gaan. Door de wegenploeg werd veel nuttig werk verricht. Moeilijkheden zijn er wei met de sportduikers aan de zeedijken, waarbij deze soms overgaan lot het blokkeren van de wegen. De heer Goemans sprak de hoop uit dat in goed overleg de pro blemen zullen kunnen worden opge lost. Zeeweringen Gezworene J. der Weduwen, voorzitter van distrikt 2, stelde vast dat de zeeweringen langs de Ooster- schelde, zowel de glooiingen als de vooroever, blijvend de aandacht vragen. Dit zijn dure zaken, momen teel is er een bestortingsbestek in uitvoering wat twee miljoen guldon kost. In het gebied van de Prunje zijn nu alle hoofdleidingen gedolven. De kapaciteit van het gemaal is van 12 op gevoerd naar 15 Ook de ka- velsloten zullen nog moeten worden gedolven om tot een verbetering van het geheel te komen. De heer Der Weduwen had gekon- stateerd dat de wegen veel hadden geleden van de vorst waardoor het herstellen van de scheuren, die hier een gevolg van waren, veel geld zal gaan kosten. Door het bestuur is de beslissing genomen dat de buitendij ken alleen nog zullen mogen worden beweid door schapen waarvan de ingelanden in kennis zullen worden gesteld. In zijn algemeen overzicht vestig de dijkgraaf Geluk er de goedbe zochte vergadering de aandacht op dat men in de. 80er-jaren niet aan een opvoeren van het lastenpeil zal ontkomen. De griffier de heer J. A. Rotte noemde bij zijn financieel overzicht de onroerendgoedbelasting een don derwolk welke aan de horizon komt opdagen. Evenals op de vorige gehouden distriktsvergadering gaf ing. G. D. Kloosterboer een overzicht over de zeeweringen, waterbeheersing, we gen en waterkwaliteit. Noorderstrand De heer Kloosterboer wees hier bij nog op maatregelen welke zullen moeten worden genomen aan het Noorderstrand bij Kijkduin te Re- nesse, waar een gedeelte nog niet is voorzien van een glooiing. Bij min der gunstige weersgesteldheid ver dwijnt daar in de winter nogal wat zand. Een en ainder zal nader in het kader van de Deltawerken worden bekeken. By de rondvraag werd nog aan dacht gevraagd voor de investerin gen van de zuiveringsinstallaties, de bemaling van het Prunjegebied, het zware verkeer dat ondanks afslui ting toch gebruik maakt van deze wegen, het snoeien van houtgewas, perevuur (neemt over geheel Zee land nog steeds toe, met de mei doorn als grote boosdoener) en iep ziekte. OOSTERLAND, 6-7. Het rioolwater van Zierikzee ver vuilt de gehele westelijke omgeving van (le regio tot aan de Proniinelsluis. Binnen afzienbare tijd mag voor dit probleem echter een oplossing worden verwacht door middel van het door tie heer J. R. H. Selieele uit gevonden beluchtingssysteem. Dit kwam maandag aan de orde tydens de vergadering van het Wa terschap voor distrikt 4 te Ooster- land. Dykgraaf A. M. Geluk besteed de tydens deze bijeenkomst ook aan dacht aan de verandering, die in dc struktuur van de waterschappen in de toekomst zal moeten plaatsvin den. Hij wees op de zogenaamde Diep- delverskommissic, die een studie maakte over de plaats cn dc taak van de waterschappen in Nederland en dc aanbevelingen die daaruit voortvloeiden van de Kommissie Merkx. Pachters van gronden cn huurders van huizen zullen dan ook deel van het bestuur uit gaan ma ken. De/e laatste kategorie wordt gekozen door het indienen van lijs ten, waarop een aantal personen kandidaat worden gesteld. Deze kan didaten worden vervolgens door de als kiesmannen fungerende gemeen teraden gekozen. Bes tor tingen Na een toelichting op de financiële aspekten door griffier de heer J. A. Rotte, wees de heer ir. G. D. Kloos terboer onder meer op de bestortin- gen in Mastgat en Koeten cn op de goede diensten van de peilboot, ver richt in het gehele Oosterschelde bekken. Verder werd meegedeeld dat de geul in het Zijpe dieper wordt. Het Waterschap is attent, maar betreurt dat telkens nieuwe bestoviingen nodig zijn, omdat de toch niet kleine stenen van de kreu- kelbcrmen verdwijnen. Onzuiver grondwater blijkt vaak dc oorzaak van stinkende, vuil ogen de sloten. Tenonrechte wordt dan vaak gedacht aan verontreinigend rioolwater. Tijdens (le rondvraag informeerde de heer J. J. van de Zande naar het maaien van de wegbermen, waar over vorig jaar enig misverstand is ontstaan. „We zyn van goeden wille", aldus de dijkgraaf, „maar het Is onmogelijk om de gehele berm te maaien en we doen om praktische redenen maar ccn zwad; dc rest moot de aangeland zelf doen, evenals dc slootkanten". In een later stadium werd erop gewezen dat het maaien van meer dan één zwad teveel zou gaan kos ten. Er wordt echter niet gekeken op iet-s meer als de wegberm be trekkelijk smal is. Burgemeester J. D. de Kam bracht als ingelande hulde aan de heer Scheele, die voor zo'n belangrijke „meevaller" had gezorgd met zijn beluchtingssysteem. De heer D. Kik informeerde naar da kansen van het zoet houden van de Grevelingen. Verder wees hij op het verdwijnen van stenen op de kreukelbennen. Buiten de bebake- ningstorcnen varende schepen, zijn er de oorzaak van dal deze stenen naar de diepte worden gezogen. Geen der aanwezigen zag een mogelijkheid de schippers daarvoor aansprakelijk te stellen. Vervuiling door rekreanten De heer Visser vroeg naar de aan pak van het probleem van vervui lende rekreanten. „We belasten ze in kategorie 2, ze betalen het dubbe le van een gewone vervuiler, meel is niet mogelijk ook niet de heffing van een toeristenbelasting, of beslag op een deel daarvan", aldus de grif fier de heer Rotte. Vanaf de bestuurstafel werd ge wezen op het streven van verbreding van wegen. Verder werd vanuit de vergadering aandacht gevraagd voor de verzakkende stecnglooiing achter do caissons bij Ouwerkerk. Deze glooiingsmankcmcntcn heb ben de volle aandacht. Reeds meer malen werd getracht de verzakkin gen ccn halt toe te roepen. Dezelfde aandacht heeft het Waterschap voor het afkalven van slootkanten, maar dc begroeiing die het talud vaster zou moeten maken, wil dikwijls niet aanslaan. Het glooiender maken van het talud stuit vaak op bezwaren van de landeigenaar. DUIVELAND Burgerlijke stand over januari Geboren 5. Saskia, d.v. G. J. Dalebout, en van W. Tissink (Oosterland); 5. Leentje Elisabeth, d.v. D. van der Maas, en van J. M. Dorst (Ooster land); 6. Else Marjolein, d.v. P. Lapré, en van H. Hijweege (Ooster land); 6. Martijn Adriaan, z.v. A. Flikweert, en van J. H. Nelisse (Nieuwerkerk) geboren te Goes9. Bastiaan Jun, z.v. J. van Herk, en* van W. A. Clement (Oosterland); 10. Nicolaas Cornelis, z.v. P. A. Donse laar, en van J. P. de Bruine (Ooster land) geboren te Dirksland; 10. Abraham Coi-nelis, z.v. A. van den Boogaart, en van W. C. Nijsse (Oos terland); 10. Harmen Henrie Karei, z.v. P. Bekedam, en van H. J. M. Uitzetter (Oosterland); 11. Mattheus Johannis, z.v. C. Steenpoorte, en van H. J. de Bruine (Oosterland); 16. Hariiet, d.v. J. van der Weijde, en van A. H. van den Bom (Nieuwer kerk). Gehuwd 12. Marinus Marius Beije, 22 jr. (Oosterland), en van 't Hof, Janna Cornelia, 20 jr. (Westerschouwen). Overleden. 9. Johanna Maria Seijdell, oud 71 jr., e.v. Leendert van Dijke (Oos terland) overleden te Zierikzee; 9. Paulina de Reus, oud 65 jr., e.v. Pie- ter Flikweert (Nieuwerkerk); 23. Willem de Jonge, oud 80 jr., e.v. Cornelia van Kooten (Oosterland); 26. Hendrika van der Weele, oud 74 jr.,e.v. Marinus Steenpoorte (Oos terland) overleden te Zierikzee. Advertentie Vergadering' op dinsdag 27 februari NIEUWERKERK Opbrengst koilekte De zondag gehouden koilekte voor het werelddiakonaat in de Gerefor meerde kerk van Nieuw.erkerk/Oos- terland heeft f 1275 opgebracht. Vrouwenvereniging op stap Woensdagavond bracht de Gere formeerde vrouwenvereniging van Nieuwerkerk een bezoek aan de zustervereniging te Zierikzee, in een der zalen van de Gereformeerde kerk in de St. Domusstraat. OOSTERLAND Nieuwe onderwijzeres Aan de ds. Joh. Boogermanschool, ZIERIKZEE, 8-2. De Vereniging! „Stad cn Lande van Schouwen-| Duiveland" wil zich bezig gaan hou den met de „kleine monumenten" Daarmee worden bedoeld; de karak teristieke onderdelen van het monu- mentenbezit zoals deuren, deurklop pers, gevelstenen, bekken, travaljes enz. De vereniging heeft namelijk ge- konstateerd, dat deze karakteristie ke objekten steeds meer gaan ver dwijnen en vindt juist daarom het dokumenteren, vastleggen en het behoud van dit „straatmeubilair" een dringende zaak. de christelijke school voor kleuter en lager onderwijs op Reformatori-, sche grondslag, is met ingang van 1 augustus mej. A. C. v. d. Vreede uit Kapelle-Biezelinge, tot onder wijzeres benoemd. Mej. De Vreede is op het ogenblik onderwijzeres aan de Juliana van Stolbergschool in haar woonplaats. Zij komt in plaats van mej. A. Rottier, die in verband met haar aanstaande huwelijk de school gaat verlaten. f 1 De werkzaamheden die de vereni jging daar nu aan gaat besteden zul- 'Ien dan ook bestaan uit het fotogra feren, zonodig tekenen en schrifte lijk vastleggen van deze monumen ten. Bespreking Voorlopig heeft de kommissie Huisnamen van de vereniging zich met de organisatie belast. Op dins dagavond 27 februari zal deze kom missie met belangstellenden voor dit werk een bespreking hebben in het Hervormd Verenigingsgebouw 't Vrije te Zierikzee. Tydens deze vergadering zullen de heren H. J. R. Weinreich en G. J. Lepoeter, voorzitter en sekretaris van de werkgroep Kleine Monumen ten van de Heemkundige Kring De Bevelanden iets vertellen over de werkzaamheden van deze werkgroep op Zuid- en Noord-Beveland. Ook zal op deze vergadering, wan neer voldoende mensen bereid zijn mee te werken, de kommissie Huis namen omgezet worden in een kom missie kleine monumenten, die de opzet van een werkgroep zal krij gen. BRUINISSE, 6-2. Tijdens de jongste raadsvergadering van de ge meente Bruinisse, gehouden op 1 februari, is de raad akkoord gegaan met het voorstel van B W het ingenieursbureau Witte veen en Bos als adviseurs in te schakelen bij de aanpassing van de gemeentehavens en hiervoor het benodigde krediet an f 54.000,- beschikbaar te stellen. Er zal tevens worden onderzocht in hoeverre een gedeelte van deze kosten kan worden terugontvangen in verband met de uitvoering van aanpassingswerken ter gelegenheid van de gedeeltelijke afsluiting van de Oosterschelde. Het ingenieursbureau in kwestie werkt al gedeeltelijk samen met de Commissie Havenaanleg. Behalve dat de bestaande vissershaven on voldoende mogelijkheden biedt voor een adekwate opvang van de steeds groter wordende mosselkotters, spe len nog meer aspekten een rol bij het opstellen van plannen voor aan passing van de haven. Schutsluis Rijkswaterstaat heeft bijvoorbeeld plannen om via de schutsluis meer te gaan spuien dan tot nu toe het geval was. En ander punt is, dat de water standen na 1985 een wyziging onder gaan, waardoor de industriehaven zal moeten worden aangepast. Overige facetten betreffen de ka paciteit van de loswal, de hoogwa- terkeringsvoorzieningen van de be drijven tot 1985, en de uitbreidings- wensen (dan wel -mogelijkheden) van de buitendijkse bedrijven. Inventarisatie De financiële konsekwenties van een cn ander dienen nu te worden vastgesteld en er moet overleg wor den gepleegd over dc vraag in hoe verre de aanpassingsbijdrage, de uitkeringen van de bedrijfsschaden, dc subsidies en andere mogelijke uitkeringen of bijdragen kunnen worden aangewend voor een plan dat past in de integrale plannen van rijkswaterstaat. De Commissie Havenaanpassing en het Raadge vend Ingenieursbureau Witteveen en Bos zijn doende met het inven tariseren van de gegevens. Tennis en Scouting De lawntennisklub „Bru-tèn" en de padvinderij krijgen hun respek- tieve speel- en verenigingsruimte. Voor in totaal f 261.000,wordt een tweede speelveld,- een oefen muur, een klubgebouw, een terras en een blokhut aangelegd. De sloop- kosten van het oude gebouwtje be dragen f 2.000,cn zijn bij de tota le kosten inbegrepen. Tegen dit voorstel stemden de heren Schot, v. d. Bos en Meeuwsen. De voorzitter lichtte toe dat „de sport een goede zaak is", waarvoor de gemeente het benodigde beschik baar dient te stellen. Het werkt er ook aan mee, de jeugd te weerhou den met ongewenste dingen bezig te zijn die de gemeenschap ook vaak veel geld kosten, aldus de voorzitter. Tegenvoorstel Voordat het voorstel werd aange nomen opperden de heren Bal, Schot c-n Meeuwsen het bedrag voor het gebouw terug te schroeven. 2£j wil den daarbij aandringen op het be trachten van zelfwerkzaamheid van de leden van „Bru-tèn". Na enige dis- kussie hierover stelde de heer Schot voor de kosten van het gebouw van f 188.000,- terug te brengen tot f 150.000,en daarmee een bespa ring te winnen van zo'n 20 procent. De heer Jumelet wees erop, dat in het eerste bedrag al rekening was ge houden met die zelfwerkzaamheid en de kosten dus met andere woorden al waren „gedrukt". Dit (tegen)voor- slel werd dus verworpen. Peulerspeelzaal Voor punt 5 op de raadsagenda, bij drage Stichting Peuterspeelzaal, was veel belangstelling vanuit het pu bliek. Na een uitvoerige bespreking door de raad en een dito explikatie door de voorzitter werd het voorstel van B W een bedrag van f 5700,. be schikbaar te stellen met algemene stemmen angenomen. Voorwaarden voor votering waren, dat verstrekking slechts plaats zal vinden onder overlegging van de no ta's, de stichting zelf voor het plaat sen van hekwerk moet zorgen en de gemeente eigenaresse blijft van de voorzieningen waarvoor deze bijdra ge wordt geleverd. De bijdrage zal met afstanddoening van het kapi taal worden verstrekt. worden een nieuwe motormaaier en dito veegmachine aangeschaft, f 5546,- wordt uitgetrokken voor de verlich ting van de loswal. Voor de sloop van de voormalige openbare school wordt f 5000,- beschikbaar gesteld. De laagste inschrijver, aan wie het werk werd gegund was firma van Groningen uit Middelharnis. Onderwys De raad ging akkoord met het voor dit jaar vastgestelde bedrag per leer ling voor het openbaar onderwijs, na dat er kennis van was genomen dat het schoolbestuur het bedrag van f 537,27, dat als voorschot teveel was ontvangen, dient te worden terugbe taald. De vergoeding per leerling van het christelijk onderwijs werd even eens goedgekeurd. Eveneens akkoord ging de raad met de vaststelling van de vijfjaar lijkse afrekening tot en met 1977 ten bate van de bijzondere lagere school, daarmee vooruitlopend op de defini tieve vaststelling van de jaarreke ning 1977. Opgemerkt mag worden dat over de afgelopen periode ruim f 10.000,- minder is uitgegeven dan als voorschot was ontvangen. Watersport Er wordt een krediet verschaft voor een meergelegenheid van WSV „Bru" op het plaatselijk rioolstelsel. Dc raad verklaarde zich akkoord, na dat de voorzitter had tóegezegd dat cep en ander in nader overleg met dc watersportvereniging zal worden bekeken. Het besehikbaargestelde bedrag is f 60.500,-; f 45.375,- wordt terugontvangen aan subsidie. De af schrijvingslasten a f 1.966,- zijn voor rekening van WSV „Bru". Aanbesteding van herbestrating is een zaak welke de raad destyds aan zichzelf heeft gehouden. B \V ver zochten uitspraak tc doen. Besloten werd om evenals voor been het herbestratingswerk aan de plaatselijke aannemer tc gunnen, mits deze een redelijk standpunt in neemt tegenover de kostenraming door het hoofd van de technische dienst. Stichting Festiviteiten Voor de Stichting Festiviteiten wordt een nieuwe geluidsinstallatie aangeschaft ter waarde van f 3933,64. In verband met de levertijd zal zo spoedig mogelijk tot bestelling wor- den overgegaan, zodat de aankoop nog met koninginnedag kan funktio- nc ren. De stichting draagt zorg voor het onderhoud. Voor een bedrag van f 25.652,6R Wijzigingen Inzake de 14e wijziging van hel. Algemeen Ambtenarenreglement en de Verordening Infektiezieklengel- den besloot de raad tot vaststelling overeenkomstig de bijgevoegde kon- cepten. Dc 6e wijziging tariefregeling v erken voor derden werd door de voorzitter nader toegelicht aan de hand van de cirkulaire van de mi nister van binnenlandse zaken van 2* juli jl. inzake het overheidsbeleid voor dit jaar met betrekking tof ge noemde tarieven. Er is daarin sprake van een verhoging met 3% procent (afgerond op 10 cenj naar boven)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 4