Raad van Duiveland besluit tot maatregelen grondspekulatie Drie opvangtehuizen nodig voor „Blijf van m'n lijf" KRANEN VOOR NEMAG B.V. Rommelmarkt en veiling voor hervormd verenigingsgebouw Gemeenteraad Duiveland 3 V.V.D.-fraktie tegen STREEKNIEUWS Voorlichting voor Vrouwencafé In Zeeuwse regio's ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 8 februari 1979 Nr. 22452 DUIVELAND, 7-2. Mei negen tegen twee stemmen (VVD-fraktie tegen) besloot (Ie gemeenteraad van Dni-, veland woensdagavond tot de instelling van een rechts vordering tegen dhr, M. Zeelenberg te Hellevoetslnis. De raad besloot tot het instellen van deze rechtsvordering, daar men van mening is dat de heer Zeelen berg de algemene verkoopvoorwaar den by verkoop van onroerende goe deren door de gemeente Duiveland, heeft overtreden. Het gaat om een perceel bouw grond te Ouworkerk, dat in eerste instantie door de gemeente werd verkocht aan de heer K. van Buren te Vlaardingen voor de prijs van f 23.797,63. In artikel 13 van de al gemene verkoopvoorwaarden wordt bepaald dat de bouwgrond, zolang daarop geen definitieve opstal is ge sticht, niet mag worden doorver kocht zonder toestemming van b. en w. Bij overtreding van deze bepa ling wordt de mogelijkheid geopend een boete te eisen tot het drievoud van de koopsom. Overgedragen In maart 1978 werd het onderha vige perceelbouwgrond overgedra gen door de heer Van Buren aan de heer Zeelenberg voor een bedrag van f 27.233,Op dezelfde dag werd dit perceel verkocht voor f 65.000,door de heer Zeelenberg aan de heer S. H. A. Begeman-.te Spijkenisse. Het kollege veronder stelde d'at in dit geval sprake was van overtreding van de anti-speku- latiebepaling en won advies in bij mr. J. J. van der Weel te Middel burg. Mevrouw A. F. v. d. Zande-Vleu- gcls Schutter (VVD) liet woensdag avond weten het nogal voorbarig te vinden de zaak nu reeds voor de rechter te laten komen. Ze zag liever dat het allemaal juridisch wat dieper werd uitgespit. Bovendien vroeg ze zich af of er by funderingen, die reeds waren gelegd tydens de over dracht van Van Buren naar Zeelen berg, geen sprake is van opstal. „Als er inderdaad sprake is van opstal, zou er dus niets aan de hand zijn. Is dat echter niet het geval dan had hij kennelijk de bedoeling spe- kula tie winst te maken en is aan hem de taak voor de rechter te be wijzen, dat dat niet zo is", aldus mevrouw Van der Zande. De sekretaris de heer Van dei- Maas liet weten van mr. Van dei- Weel tc hebben vernomen dat er bij funderingen geen sprake van opstal kon zijn. „Dat is dan de mening van één jurist", vond mevrouw Van der Zande. Raadsvoorzitter burge meester J. D. de Kam was van me ning dat mr. Van der Weel er ook zijn jurisprudentie op had nagesla gen. Aan «le hoge kant De heer J. v. d. Maas (CDA) vroeg zich af of de boete - het drievoud van de koopsom - niet aan de hoge kant was. „De heer Zeelenberg heeft f 37.000,winst gemaakt, laten we dat dan vragen". De voorzitter ant woordde- dat de algemene verkoop- bepalingen gehandhaafd moesten moesten worden en dat de uiteinde lijke beslissing toch bij de rechter ligt. De heer J. C. Hillebrand (PvdA) vond dat hier duidelijk sprake was van spekuleren en liet weten dat de fraktie achter het voorstel van b. en w. kon staan. „Laten wé speku- lanten tonen, dat ze met de gemeen te Duiveland niet alles kunnen doen", aldiis de heer Hillebrand. Tenslotte werd in genoemde slem verhouding besloten de gerechtelijke vordering iti te stellen. Bezwaarschrift Tijdens deze raadsvergadering kwam ook de aanvraag bouwver gunning C. van Trierum aan de or de. De aanvraag van de heer Van Trierum voor het bouwen van een bloemenkas op een perceel grond te Oosterland werd in september vorig jaar geweigerd wegens het afwijken van de voorschriften behorende bi.i het bestemmingsplan „Buitenge bied". Hiertegen diende hij een be zwaarschrift in mei het verzoek aan de raad de hem geweigerde vergun ning alsnog te verlenen. Volgens ingewonnen advies by de hoofdingenieur-direkteur voor de Landinrichting mag op de betreffen de grond geen detailverkoop plaats vinden. Op dit oordeel van de hoofd ingenieur-direkteur mag slechts worden afgeweken, indien vooraf van g.s. een verklaring van geen be zwaar is ontvangen. De raad besloot het bezwaarschrift van de heer Van Trierum ontvan kelijk te verklaren en het beroep ongegrond te verklaren wegens strijd met de voorschriften bij het bestemmingsplan „Buitengebied". De voorzitter liet weten dat het kol lege van b. en w. gedeputeerde sta- - ten zal verzoeken de bedoelde ver klaring van geen bezwaar af te ge ven. Men gaf hiermee te kennen achter het verzoek van de heer Van Trierum te staan. 7 Veerdienst Zijpe-Anna Jacobapolder De auto veerpont „Zijpe" van de veerdienst Zijpe-Anna Jacobapolder is deze week tot en met zaterdag 10 februari 1979 voor jaarlijks onder- hQud uit de vaart. Gedurende deze tijd zal vorenge noemde veerdienst worden uitge voerd van des morgens 06.30 uur (eerste vertrek van Zijpe) tot des avonds 19.15 uur (laatste vertrek van Anna-Jacobapolder) en zal al leen vervoer van personen, rijwielen en bromfietsen mogelijk zijn. Vergadering Zeeuwse Staten O]) vrijdag 23 februari wordt in do Statenzaal te Middelburg, een vergadering gehouden van de Pro vinciale Staten. Geslaagd Te Rotterdam slaagden dinsdag 6 februari mej. I. van Hese te Zienk- zee en mevr. Blom-Weyers te Re- nesse, voor hel diploma manicuren. R.A.C. brengt bezoek De Regionale Automobiel Club Den Haag zal zaterdag 10 februari in de vroege ochtenduren een ju- bileumrit op Schöuwen-Duiveland verrijden. Hel zal de plaatselijke be volking op dat tijdstip wel opvallen dat de anders nog verlaten polder wegen worden opgesierd met rekre- atieve automobilisten. ZIERIKZEE Christenen in de Sovjet-Unie Op donderdag 15 februari wordt in hotel café restaurant Van Oppen een bijeenkomst gehouden, georga niseerd door de Stichting Vervolgd Christendom. De uil de Sovjet-Unie afkomstige Johann Janzen zal spre ken over het onderwerp: „Leven van de Christenen in de Sovjet- Unie". De heer .Janzen heeft 60 jaar in Rusland gewoond en was werk zaam als predikant. Een dokumen- taire film zal worden vertoond. Me dewerking wordt verder verleend door het zangduo Alma en Ingrid. De bijeenkomst is voor ieder vrij toegankelijk. Vergadering P.J.Z. Op Vrijdag 9 februari wordt in het Huis van Nassau de algemene ledenvergadering gehouden van de P.J.Z. Bestuursverkiezing is nodig door aftreden van de leden: Leo van Gastel, Leo Paauwe, Ger van de Vclde-dc Wilde en Co Sfols. Ook een nieuwe voorzitter moet gekozen. Het programma vermeldt verder dia-vertoning van een Amerika-reis. Introduktie auto Op vrijdag 9 februari introduceert Auto Louis Goedbloed, Korte No- belstraat (3.9) op feestelijke wijze hel nieuwe auto-model, de Citroën-Visa. De bijeenkomst is de introduktie van een auto-tentoonstelling, die duurt tot cn met 17 februari. Vergadering V.V.V. Op maandag 19 februari vindt in Hotel Van Oppen een vergadering plaats van de V.V.V. Op deze ver gadering komen de jaarstukken aan de orde. Diefstal Uit de auto van R. J. S. te Zierik- zee werden in de nacht van zondag op maandag drie cassettebandjes en een pechlamp gestolen. De heer S. had zijn voertuig nie.t afgesloten. W ESTER SC IIO UWEN Ledenbijeenkomst P.v.d.A.-afdeling De afdeling Westerscnouwen van In Bruinisse ZIERIKZEE. Per ponton arriveerden woensdag twee kranen, bestemd voor de nieuwe vestiging van Nemag B.V. in het vroegere bedrijfsgebouw van Smit Bolnes. BRUINISSE. 8-2. Het Nederlands Hervormd Verenigingsgebouw in Bruinisse moet worden opgeknapt en daarom wordt er aktie gevoerd om de financiën voor de renovatie bijeen te kryger». Tot nu lukt dat aardig en in het kader van die aktie zal nu ook voor eind februari door enkele „Jonge Kerk"-leden een an tiekveiling annex rommelmarkt wor den georganiseerd. De organisatoren hebben nu in een brief aan de gemeenteleden gevraagd een steentje te wijlen bijdragen voor de markt. Ze vragen om overgeble ven spulletjes uit „grootmoeders tijd". „Antieke" spullen, randver sieringen, boek- en plaatwerk, curio sa, ouderwets speelgoed en wat dies meer zij. Zitting De organisatoren houden zatermid- dag' 10 februari zitting in het Ver enigingsgebouw. Dan kunnen de spullen worden ingeleverd. Eventu eel worden ze ook thuis opgehaald na een telefoontje naar nummer 1346. De veiling zal een besloten karakter diagen en gaaf alleen door wanneer er tweehonderd, geschikte nummers zijn. de P.v.d.A. hield een ledenbijeen komst, waarop onderling werd ge- diskussieerd ovér een aantal zaken die de afdeling en de gemeente be treffen. Aan de orde kwamen onderwer pen, die door het bestuur en de ge- meénteraadsl'raktie werden toege licht ,als: aanwijzing van de kop van Schouwen tot natuurgebied, aankoop - en vorkooo van gemeen tegrond, openbaarheid van kommis sievergadering en het niet subsidië ren van de VOS-kursussen door de gemeente. Op ruime schaal werd van de ge legenheid gebruik gemaakt eigen meningen kenbaar te maken en zo doende een bijdrage te leveren tot de standpuntbepaling van de frak tie in de raad. HAAMSTEDE Zendingsavond In de Hervormde kerk te Haam stede wordt op dinsdag 20 februari een zendi'ngsavond gehouden. Spre ker is ds. Ten Cate. oud-zendings predikant te Meliskerke. Voor tijd: zie agenda. RENESSE Verkeersborden gestolen De heer H. P. J. v. d. S. te Re- nesse, beheerder van het bungalow park „Klein Poelland" aan de Hoge- £oom deed aangifte van diefstal van twee verkeersborden, met palen en betonnen steunen,die .waren uitge graven. De borden zijn eigendom van de Stichting Pensioenfonds van de P.T.T. MIDDENSCHOUWEN Burgerlijke stand over januari Geboren 3. Kloet, Arno, z.v. J. J. A. Kloet en O. Kristalijn; 21. van der Linde, Michel, z.v. J. D. van der Linden en T. Verton; 29. de Vos. Esmeralda, d.v. A. F. D. de Vos en C. de Bil. Overleden 27. A. Hagesteijn, 31 jr. ZONNEMAIRE Brandje Dinsdag" 6 februari brak er brand uit in een schuurtje naast de wo ning van de familie D aan de Zuid- weg. De brandweerkorpsen uit Zierik- xee en Brouwershaven waren snel ter plaatse, maar inmiddels had de heer D. zelf.de brand al-geblust...Een c.v.-installatie en een wasmachine werden door het vu.ur aangetast, .maar het schadebedrag .is nog niét bekend, evenmin als de oorzaak van de brand. OOSTERLAND Jaarvergadering „Even Buiten" Op, dinsdagavond 13 februari .zal de Coöp. Weegbrugvereniging ,.Even Buiten" de jaarlijkse algemene le denvergadering houden onder lei ding van de voorzitter, de heer H. J. van de Zande. Na openings- en welkomstwooi-d door de voorzitter volgen notulen en ingekomen stukken en medede lingen, waarna het jaaroverzicht weegresultaat over 1978, en een voorstel tot uitkering dividend op aandelen. Bij de bestuursverkiezingen, die hier achter volgen,, zijn de heren A. Bal aftredend en herkiesbaar en de heer H. J. van de Zande niet hër- kiesbaar. Bij de Commissie van Toezicht is de heer M. J. Zeijler af tredend, en niet herkiesbaar. Na verder voorkomende zaken volgt de rondvraag en na afsluiting van het huishoudelijk gedeelte een gezamen lijke maaltijd in-verband met het aftreden van de. voorzitter dé heer H. J. van de Zande. (Vervolg van pag; 1) worden'", aldus de heer Hillebrand. Hij gaf te kennen- dat de ouderkom- missiè de huidige plaats op het :in- dustrieterrein niet in een' hoera- stemming, maar wel uit een realis tisch oogpunt heeft aanvaard. Tot slot gaf hy uiting aan zijn diepe teleurstelling over het feit dat de heer Kuin pas tydens deze raads vergadering met z\jn bezwaren, was gekomen. De heer Hillebrand pleitte wel voor een uitgebreide presenta tie aan de Ouwerkërkse bevolking als de inrichtingsplannen voor de school nader bekend zyn. De heren Schiettekatte (CDA) en L. Meerman (SGP) spraken even eens hun waardering uit voor de.ge volgde procedure. Deze uitvoerige diskussie werd tenslotte afgerond met het besluit het industrieterrein als definitieve plaats voor de school aan te wijzen. r ZIERIKZEE, 6-2. Gezien «Ie geografische slriiktiiur van Zeeland, streeft «le Stichting „Blijf van m'n lijf" van deze provincie naar drie kleine „Blijf-huizen". Met een enorme truc werden de gevaarten de grote hal binnen gereden. De 2~i-tons kranen worden hier opgesteld. Nemag komt: de voorbereidingen zijn in volle gang. (Foto's: Zierikzeeschc Nieuwsbode) Dat er ook in deze kontreien een duidelijke behoefte bestaat aan der gelijke - geheime - opvanghuizen voor mishandelde of daarmee be dreigde vrouwen, bleek zelfs al vóór de opening van het eerste „Blyf- huis" op Walcheren, dat op 18 de cember is gestart. Zeeuws-Vlaandexvn staat als twee de op dc urgentie-lijst daarna wil do Stichting noordelijker in Zeeland trachten woonruimte te verkrijgen. Maar tot dusver kunnen vrouwen, die op dit gebied hulp nodig hebben, nog steeds terecht op de telefoon nummers 60337 of 14645 (beide 01184). Opvanghuizen Deze informatie is afkomstig van Ilclty Schuh, van het begin af be trokken bij de Zeeuwse Stichting Blijf van m'n lijf"- 7Aj hield dins dagavond in het volle Vrouwencafé De Witte Raaf" in Zicrikzec een sec betoog, dat juist door zijn eenvoud veel indruk maakte. Geen akelige verhalen, maar doorslaggevende cij fers, verzameld sinds in '73 in Am sterdam het eerste „Blijf-huis" werd gekraakt, zijn do harde feiten, die het bestaansrecht van de opvanghui zen onderstrepen. Meer ruimte Ook in Zeeland is men reeds op •/rek naar een grotere huisvesting, waar - in plaats van twaalf personen die men nu kan bergen - zo'n 20 a 25 inwoners terecht kunnen. Do vrn- willigsti rs uit Walcheren steunen en ondersteunen initiatieven uit andore plaatsen in Zeeland. Het houdon van lezingen, zoals dinsdag in „De Witte Raaf', t^ een van de mogelijkheden, om dit werk c.ndcr do aandacht te brengen. Pu bliciteit is trouwens zeer belangrijk \oor do Stichting, vooral omdat voor- ri'on weinig aandacht aan vrouwen mishandeling is geschonken: hot werd als een relatie-probleem tussen partners beschouwd. Door propagan da tracht men deze zienswijze van de traditionele instellingen te wijzigen. N rij-uit praten Wanneer vrouwen in dergelijke si tuaties eenmaal om hulp bij de Stich- 'ing hebben aangeklopt, wordt hun probleem ten volle onderkend. Het ty Schuh heeft, met alle andere me dewerksters van „Blijf-huizende ervaring, dal deze vrouwen vaak oor het eerst vrij-uit over hun pro blemen konden spreken en - heel be langrijk - daarbij serieus werden ge nomen. cilijjhciilsrcjicls Eenmaal in de opvanghuizen, gel dt n er drie veiligheidsregels. De in woners zijn verplicht hot adres èn de namen van de mede-bewoonsters geheim te houden, cn /ij zijn mede- vcrplicht andere vrouwen op te van gen. Deze laatste verplichting geldt vooral in de week-einden. omdat er dan geen vrijwilligster? aanwezig zijn. Zelfstandig blijven, of weer worden, is een van de grondregels, waarop de opvang is gebaseei'd. Uiteraard wordt de vrouwen, indien noodzakelijk, wel de weg gewezen vror bijvoorbeeld bezoeken aan so- c'ale instanties en huisvestingbu- reau's. Wat dit laaiste betreft, gaat hef in Zcpland. in vergelijking tot andere delen van het land. redelijk goed met het vinden v an definitieve woonruimte. kmiMlaut I«ezeI Voor wat dp problematiek van de vrouwenmishandeling betreft vormt Zeeland bepaald geen uitzondering Van de oprichting af is het eerste Zeeuwse ..Blijf-huis" konslant bezel geweest. Vandaar ook. dat financiële problemen het hoofd moet worden geboden. Verkoop van foldertjes en een loterij brachten daarin wat ver lichting. evenals een bijdrage van de Zicrikzeese Vrouwenraad.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3