Landbouwschap snel naar de minister over prijsvoorstellen MISTLAMPEN Haast wel geboden Doden door slagregens in Brazilië Bazargan en Bachtiar Moeilijkheden op de Zeeuwse wegen BIOSCOOP „DE CONCERTZAAL" ZIERIKZEE ONKRUID VERGAAT BOUWWERKGEVERS GAAN SCHOLING ARBEIDSKRACHTEN TER HAND NEMEN 2 „Heel wat" aangiftebiljetten Geen geld voor Groningen Zeeuws initiatief Intensieve begeleiding bij Holocaust AGENDA Advertentie Hue in Nederland een „kleinigheid" tegenstellingen kan oproepen, be wijzen de mistlampen. Met mist lampen is het Wegenverkeersregle ment terecht altijd heel voorzichtig geweest. Nergens is men zo bang voor, dan dat een auto een soort rij dende kerstboom wordt. Over het gebruik van de mistlamp (want tot nu toe mocht er maar één gevoerd) was altijd al enig misverstand. Er Is verschillend gebruik binnen en bui ten de kom en - een vraag - waar zit die mistlamp? Enfin, aanleiding tot onzekerheid genoeg. Plotseling komt er echter - na allerlei mislei dende publikaties over het gebruik van de mistlamp - uit de lucht val len, dat twee mistlampen mogen worden gevoerd en nog wel liefst twee mistachterlampen. Deze mist lampen mogen zowel binnen als bui ten de bebouwde kom worden ge bruikt. By zo'n ingrijpende wijziging zou men verwachten, dat de wyziger(s) te rade gaat(n) bij kompetente in stanties. Maar daar is niets van ge bleken, zodat de A.N.W.B. op de achterste benen staat en geen goed woord over heeft voor twee mist achterlampen. Teneur van de kri tiek is natuurlijk, dat deze bijge voegde verlichting meer de verwar ring bij derden in de hand werkt, dan dat deze de bestuurder van een met deze lampen uitgeruste auto, werkelijk van nut is. Wie bijvoorbeeld met volle mist- achterlichten achteruit rijkt, wekt volledig de suggestie dat hij vooruit rijdt. Voorheen een bijna akelige voor zichtigheid met mistlampen en nu een onbegrijpelijk royaal gebaar; twee mistlampen en dan nog wel aan de achterkant van het voertuig. Wie het begrijpt, begrypt het. In ie der geval kan de vragenlijst voor het rij-cxamen weer met één pikant vraagje worden uitgebreid. RIO DE JANEIRO, 7-2. De slag regens die de afgelopen dagen het midden en zuiden van Brazilië heb ben getroffen, hebben minstens zes honderd mensenlevens geëist. Dit blijkt uit een voorlopige balans die de pers woensdag heeft openbaar gemaakt. Het zwaarst getroffen is het gebied Lihares in de provincie Esperito Santo, ten noorden van ^tio de Janeiro. Daar zijn dinsdag 300 lijken gevonden. In Minais Gerais, een van de rijk ste gebieden van Brazilië hebben, Volgens de officiële cijfers, 256 men sen de dood gevonden. In de stad Nova Friburg kwamen 49 mensen om. DEN HAAG, 7-2. Het Landbouwschap gaat proberen op korte termijn een gesprek te krijgen met minister Van der Stee van landbouw. Zo snel mogelijk wil men de bewindsman laten weten, hoe scherp woensdag in de bestuursvergadering van het schap de kritiek was op de jongste land- bouw-prysvoorstellen van de Europese Commissie. TEHERAN, 7-2. Bazargan streeft naar geen enkel kompromis met pre mier Bachtiar, zo heeft iemand uit de omgeving van Chomeini ver klaard. Er is geen enkel kontakt tussen Bazargan en Bachtiar, zo voegde hy er aan loc. Woensdag schreef het pro-Islami tische dagblad „Etelaat", dat tijdens de parlementszitting van dinsdag op nieuw 22 afgevaardigden hun ont slag hebben ingediend. Hiermee is het aantal parlementsleden dat ont slag heeft genomen op 44 gekomen. Het indienen van de ontslagen volgt op een oproep van ayatollah Cho meini aan de parlementsleden, zich terug te trekken uit het parlement, dat hy als illegaal beschouwt. MIDDELBURG, 7-2. Nu Friesland dreigt nu ook in Zeeland een groot deel van hel wegtransport in moei lijkheden te komen, doordat de weg en waterschappen de meeste polder en binnenwegen voor vrachtverkeer afsluiten om opdooischade zoveel mogelijk te beperken. Volgens ir. C. Krul van het weg schap Walcheren, worden alleen uit zonderingen gemaakt voor het aan- en afvoeren van melk en veevoeder. De werkelijke schade is nog niet te schatten, maar de wegen moeten vóór het toeristisch seizoen in ieder geval weer zijn hersteld, aldus Krul. Volgens de heer W. Flohr van NOB-Wegtransport, kunnen alleen lichte bestelauto's nog over de bin nenwegen. Het is een strop voor de transportbedrijven, omdat die juist in de dorpen en op het platteland zijn gevestigd. Voorzitter drs. J. J. Schouten noemde de algemene waardering voor de voorstellen binnen zjju be stuur „miniem". Het voorstel, de pryzen niet te verhogen, wyst men af. De veranderlijke melkheffing (af hankelijk van de produktietoene- ming, met een minimum van twee procent maar zonder maxima) vindt men „vreselijk". De oorzaken van de overschotproblemen, zo meent men bij het Landbouwschap, worden met de maatregelen die de commissie voorstelt niet aangepakt. In de voorstellen inzake struk- tuurmaatregclcn, moet meer werke lijk struktuurbeleid komen; men moet niet op deze wyzc een regio naal beleid gaan voeren. Een definitieve standpuntbepaling van het schap betekende het in deze vergadering gesprokene nog niet. Men vond het daarvoor nog te vroeg nu de voorstellen nog niet in alle details bekend zijn. Interim-staudpiuit Een suggestie van bestuurslid P. DEN HAAG, 7-2. Bijna 3.7 miljoen aangiftebiljetten voor de inkomsten belasting stuurt de Rijksbelasting dienst tussèn 15 januari en 23 febru ari naar evenzoveel belastingplichti gen. Ongevreer een kwart van hen zijn personen met een bedrijf of een vrij beroep. De overigen zijn werk nemers die onder de loonbelasting vallen, maar door de hoogte van hun loon of door neveninkomsten in de inkomstenbelasting worden aange slagen. In totaal, zo blijkt uit de gegevens van de Centrale Belastingadministra tie in Apeldoorn, worden er voor al le belastingcategoriën tezamen jaar lijks ongeveer vijftien miljoen aan slagbiljetten verzonden. GRONINGEN, 7-2. Het geld dat minister Pais van onderwijs en we tenschappen wilde aanwenden om het Academisch ziekenhuis in Gro ningen op korte termijn een oplos sing te bieden bij de financiële pro blemen van de afdeling „Intensive Treatment" is niet meer beschikbaar. Dit bleek dinsdag tijdens het werk bezoek van de minister aan het zie kenhuis. Hoe zit dat met melk RIJSWIJK Z.H.7-2. Nederland se volwassenen tot 35 jaar, die in hun kindertijd sclioolmelk hebben gedronken, zijn nu aanzienlijk gro tere melkgebruikers dan zij die dat niet hebben gedaan. Bij een in op dracht van het Nederlands Zuivel- bureau gehouden enquête is dit aan het licht gekomen. Het hoeft niet te betekenen dat de sclioolmelk de oorzaak is van de la tere drinkgewoonte, meent het zui- velbureau-voorlichter over en pro pagandist voor melk en zuivel-be- scheiden. Het kan best zijn dat die sclioolmelk drinke)ide kinderen van huis uit al een hoger melkverbruik hebben meegekregen. Het onderzoek heeft ook geleid tol de bevinding dat gewone yoghurt het populairste aller melkprodukten is. Is hij op, dan scheiden zich de wegen der sexen, want voor de vrouwen is karnemelk nummer twee en vöor de mannen gewone volle melk. J. Verhoef (KNBTB), de standspunts- bepaling te bespoedigen door het in de vorige bestuursvergadering aan aarde interim-standpunt over het zuivelbeleid te verheffen tot defini tief standpunt, werd niet gevolgd. In dat interim-standpunt wilde het be stuur aanvaarding van een beperkte melkheffing laten afhangen van de verhoging van de boerenmelkprijs en de marktsituatie. Het pleitte voor maatregelen om verdere uitbreiding van de melkproduktie tegen te gaan en voor intrekking van steunmaat regelen die produktie-uitbreiding zouden kunnen bevorderen. DUSSELDORF. De minislerskon- ferentie over de vervuiling van de Rijn, die op 19 februari a.s. in Lu xemburg zou worden gehouden, wordt naar verwachting uitgesteld. Het ANP vernam dit donderdag van bevoegde zijde op het stedensympo- sium in Dusseldorf. A.s. zaterdag 10 februari en zondag 11 februari LA ZIZANIE I een film van viadlmlrcosma ClaUÖe Zldl dialogen PascalJardln CONCORDC WM Cf* geproduceerd door Christian Fechner Aanvang 8 uur - Toegang alle leeftijden Als 2e voorstelling op^T^erdag 10 februari W Verwachting tot vrijagavond: Zonnig- weer Heldere nacht met minimumtempe raturen van min 2 graden tot min 7 graden; morgen zonnig met middag- temperaturen enkele graden boven nul. Voor zaterdag: Aantal uren 2on: 1 tot 6. Min.-temperaturen omstreeks —3 gr. Max.-temperaturen omstreeks 1 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 9 febr. Zon op 8.08, onder 17.42 Maan op 15.27, onder 6.19 Volle maan: 12 febr. (3.39) IIOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 9 febr. 1.38 14.09 7.45 19.56 Springtij: 14 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Met noordenwind wordt over de Noordzee koude lucht aangevoerd, waarin langdurige opklaringen voor komen. Het zal vannacht in het bin nenland dan ook licht vriezen. Voor vrijdag ziet het weer er vrij gunstig uit. Neerslagkansen zijn er nauwe lijks en het zonnetje .zal in de mid dag de temperaturen tot enkele gra den boven nul doen stijgen. De regen-, sneeuw- en ijzelzónc, die woensdag over ons land trok, lag donderdagmorgen boven Denemar ken en Duitsland. In Denemarken viel volop sneeuw. In midden-Duits- land kwam ijzel voor. In zuid-Duits- land en het Alpengebied regende hel. Tot een hoogte van ongeveer 1500 meter in de Alpen, zijn op dit mo ment de temperaturen boven nul ge stegen. Aanvang 22.30 uur - 16 jaar HILVERSUM, 7-2. De TROS gaat de serie Holocaust, die eind april- begin mei op de Nederlandse televi sie zal worden vertoond, in samen werking met een aantal instellingen voor oorlógsgetroffenen intensief be geleiden. De betrokken instellingen zijn het Algemeen Pedagogisch Stu diecentrum, de Anne Frankstichting, het Centrum voor Informatie en Do- kumentatie Israël, het Interkerke lijk Kontakt Israël, Het Joods His torisch Museum, het ministerie van c.r.m., hel Nederlands-Israëlitisch Kerkgenootschap, het Advies- en Informatiebureau voor door de oor log getroffenen en het Informatie centrum Oorlogsgetroffenen. In overleg met deze organisaties zijn de uitzendingen bepaald op 23, 28 en 29 april en 3 mei. twee maanden op school en vijf maanden afwisselend school en be drijf en voor timmerlieden vier maanden school en twee maanden praktijk. MIDDELBURG, 7-2. De Zeeuwse bouwwerkgevers, aangesloten bij het NVOB (Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid) gaan de scholing tot vakman in de bouw gezamenlijk aanpakken. üeze weck is in Middelburg dc op leiding tot metselaar van start ge gaan. Begin maart wordt een begin gemaakt met dc timmcroplciding. In Terneuzcn is vorig jaar al een geza menlijke mctscloplciding gestart. Dc eerste gediplomeerde vaklui komen daar nu van af. Dc vakopleiding blijkt zo'n succes dat in Terneuzcn voorbereidingen worden getroffen om een opleiding tot tegelzetter en een timmeroplei- ding te starten. Zo'n opleiding duurt ongeveer zes tot zeven maanden en bestaat uit een basisopleiding voor metselaars van Samenwerking Bij de opzet van deze vakopleiding werkt het NVOB zeer nauw samen met dc bouwbonden en de overheid, het distriktsbureau voor dc arbeids voorziening in de provincie Zeeland, de gewestelijke arbeidsbureaus en het centrum voor vakopleiding van volwassenen in Middelburg. De opleidingen worden gefinan cierd door het NVOB met behulp van de bijdrageregeling (scholing in samenwerking lussen overheid en bedrijfsleven) van het ministerie van sociale zaken. Iedere vrijdag Zonncmairc Dorpshuis, algemene soos voor oude ren, 14.00 uur. Donderdag 8 februari Zierikzec Huis van Nassau, jaarvergadering Vereniging voor bedrijfsvoorlichting Schouwen-Duiveland, 19.30 uur. „Huis van Nassau", demonstratie van het nieuwe muziekinstrument de „Stick" door uitvinder E. Chap man; 19.30 uur. Havenplein 24, Rechtswinkel 19.00- 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw, „Wees een zegen", 20.00 uur. Europa-voorlichtingsbus, 10.00 tot 21.00 uur. Ouwcrkcrk Dorpshuis 19.30 uur, kennismakings avond opbouwwerker D. Doeswijk. Vrijdag 9 februari Zierikzec Concertzaal, jaarfeest CJV „Samen Verder", 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw: Ledenver gadering C.D.A.; 20.00 uur. Huis van Nassau, Ledenvergadering P.J.Z., 20.00 uur. Burgli Camping Duinrand, uitvoering Nu met Hope, 19.30 uur. Scharcndykc Feestavond ZSC '62, Ned. Herv. Jcugdgcbouw, 19.30 uur. Zonncmairc Cafc Bommcnede. 20.00 uur, gezelli ge avond Bond van op Zichzolfstaan- dcn. ..De Drie Schapen"; „Nut en Genoe gen". 20.00 uur. Zaterdag 10 februari Bruinissc Do Pul. dia-avond. °0 00 uur. Dinsdag 13 februari Zicrikzce Huis van Nassau, Jonge Agrariërs ZLM, 19.30 uur. Haamstede „Graaf van Haamstede": Vertrek ex- kursie Ned. Ver. van Huisvrouwen naar „De Zuidhoek"; 13.30 uur. Ooslcrland Algemene ledenvergadering Coüp. Weegbrugvereniging, 19.30 uur. Herv. Veren.gebouw, speelmiddag, 16.00 uur. Woensdag 14 februari Renesse Bowlingavond, 20.00 uur, Bond van op Zichzelfstaanden. Bruinissc Herv. Verenigingsgebouw, bejuar- jaardensoos, 14.30 uur. Dorpshuis, L.B.V. „Landbouwbe lang", 20.00 uur. Duiveland (Ouwerkcrk) DorpshuisPlattelandsvrouwenbond afd. Duiveland; 19.30 uur. Donderdag 15 februari Zierikzec Huis van Nassau, Algemene leden vergadering ZLM (kring), 14.00 uur. Hotel Van Oppen. Avond „Christenen in de Sowjet-Unie"; 19.30 uur. „De Lichtboei". Vergaderkursus Stichting Jeugd. 20.00 uur. Zonncmairc Café Bommenedc, 20.00 uur, Klaver- jaswedstrijden. Oostcrland Oosterhof, bejaardenavond, 19.30 uur. Bruinissc Zaal Dokter de Kokstraat 17, Peu terzaal „De Krukels", 20.00 uur. Kortgcnc De Korenbeurs, algemene ledenver gadering Nederlandse Fruittelers Organisatie afdeling Noord-Zeeland, 19.30 uur. Vrijdag 16 februari Zierikzec „Binnen de Veste", bazar voor het schoolfonds, 16.30 tot 18.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur. Hotel Van Oppen, Stad en Lande, lezing J. J. Doeswijk, 20.00 uur. Concertzaal: „Ziejook"-voorstelling „Deep End" (met Jane Asher); 20.00 uur. Haamstede Klubhuis Duinwegje, 20.30 uur, Ten- nisklub. KERKWERVE Verenigingsgebouw: Bejaardenmid dag; 14.00 uur. Verenigingsgebouw: Bazar; 19.00 uur. Dr cisehor Dorpshuis. „Nut en Genoegen". 20.00 uur. Zaterdag 17 februari Zierikzec Concertzaal, Zeeuwse Middag, Alge mene Bond voor Ouderen, 14.00 uur. Lutherse kerk; Concert Afd. Muziek school, 20.00 uur. Maandag 19 februari Zierikzec Hotel Van Oppen, VVV-vergadering 20.00 uur. Vanaf 19 februari iedere maandagmiddag Nicuwcrkcrk „Ons Dorpshuis", bejaardengymna- stiek, 14.00-15.00 uur. Dinsdag 20 februari Haamstede Geref. kerk: Jaarvergadering Ncd. Ver. van Huisvrouwen; 14.00 uur. Hervormde kerk, zendingsavond. 19.30 uur. Gemeentehuis, gemeenteraadsverga dering; 20.00 uur. Woensdag 21 februari Zierikzec Ned. Hervormd Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Middelburg Dam 31, vergadering Zeeuwse Jeugd raad, 19.30 uur. Donderdag 22 februari Zierikzec Havenplcin 24, Rechtswinkel, 19.00- 20.00 uur. „De Lichtboei". Vergaderkursus Stichting Jeugd. 20.00 uur. Nicuwcrkcrk Ons Dorpshuis, Verkeerseursus, 20.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669. (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2