Uitgebreide beschouwingen P.v.d.A. bij gemeentebegroting Aanval op Van der Klaauw Politieke vergadering V.V.D. Zierikzee Nog meer stakingen in Engeland Tienduizenden lijken in Cambodja LANDBOUWMINISTERS IN BRUSSEL MET „GEVECHT'' BEGONNEN CHOMEINI MAAKT DE BENOEMING VAN PREMIER BEKEND Gemeenteraad Bruinisse Radiozendtijd politieke partijen Vooral zorg om de melk Kleine- en middelgrote bedrijven De toestand in Iran AGENDA KIPPEN 2 BRUINISSE, 26-1. Ook de PvdA-fraktie in de raad van Bruinisse hield uitgebreide beschouwingen op de be groting, zoals wij reeds eerder meldden. Nog een aan tal andere interessante zaken werden echter belicht. GRONINGEN. 5-2. CDA en VVD moeten minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken vragen om af te treden. Dat vindt de kandidaat- voorzitter van de Party van de Ar beid Max van den Berg. Op een. Pvd A-bij eenkomst in Win- sum (Gr.) zei Van den Berg maan dagavond dat de minister met zijn beminnelijk geschutter een gevaar vormt op de buitenlandse weg van een land aan welker demokratische instelling niet getwijfeld behoeft le worden. Hij doelde daarmee op uitlatingen van Van der Klaauw in een inter view met Vrij Nederland eind vorig jaar waarin de minister de leiders van Brazilië mensen noemde die ze ker geen agressieve of gevaarlijke dingen zouden doen met zaken als kernenergie. In het algemeen sprak Van der Klaauw over een gunstige ontwikkeling irï Brazilië. Van den Berg stelt dat voor de minister kennelijk niet geldt dat Brazilië sinds 1967 een zeer harde diktatuur kent, dat alles wat kritisch of links is afgemaakt of gedepor teerd wordt, dat president Geisel een speciale legereenheid erop na houdt om zijn regiem niet-gevalli- gen op te pakken en boven zee uit vliegtuigen te werpen en dat de lei der van de oppositie zijn partij in ballingschap moet organiseren. HILVERSUM, 5-2. De programma commissaris radio van de NOS, Tom Nieuwenhuijsen, bekijkt de mogelijk heid om het tijdstip van de radio zendtijd van de politieke partijen aantrekkelijk te vervroegen. In de nieuwe zendtijdindeling, die op 1 april in verband met de zendkleuring van kracht wordt, had de NOS de po litieke partijen om 18.50 uur inge deeld. tegen 19.50 uur in de huidige situatie. Toen deze vervroeging van de zendtijd hebben een aantal poli tieke partijen bezwaar gemaakt. Nieuwenhuijsen denkt er nu aan de uitzendingen in de middag te plaat sen, tussen een en twee uur. Tuk op brillen LONDEN, 3-2. De 31-jarige Britse brievenbesteller John Douglas Hansford heeft een merkwaardige passie: brillen van leuk-ogende meisjes. In de voorbije twee jaar heeft hij er 38 van bevallige neuzen ge grist. Hansford droeg tijdens zijn expedities een zwart masker en dreigde met een mes. Maar ook benaderde hij zijn uitver korenen wel eens met een smoesje, om dun plotseling de bril te pakken en dan te vluchten. (Vervolg van pag. 1) De PvdA was het met de andere frakties eens, dat het jammer is dat - mede in verband met de rekreatie - niet aan de vakaturcs bij de poli tie is voldaan. Ook zei hij volle medewerking te willen verlenen aan het behoud van liet Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. „Het valt gewoon niet weg te den ken op een eiland met nog steeds toenemende rekreatie." Belasting Hij merkte verder onder meer op dat de jeugdsociëteit een ander ge bouw dient te krijgen en dat vereni gingen, die voor subsidie in aanmer king willen komen aan de eisen van het gemeentebestuur moeten vol doen. „Doen zij dit niet, zijn ze niet om subsidie verlegen", zo zei hij. „Op hoge prijs stellen wij het, dat u de belastingen niet gaat verhogen en we zijn het met u eens, de woonfo- renzenbelasting om te zetten in toe ristenbelasting. Er zal hierdoor een betere regeling ontstaan. Medewer king zullen wij volledig verlenen aan sociale zorg en het maatschappelijk werk. Wij achten dit in deze tijd zeer gewenst. De land-, tuinbouw en fruitteelt is vaak afhankelijk van de opbrengsten in het buitenland. Hun bedrijfsuitkomsten zijn de laatste ja ren maar slecht uit de bus gekomen. Mede gelet hierop, hopen wij dat er een oplossing gevonden kan worden voor de zoetwater voorziening. Woningbouw „Verheugd zijn wij, dat de volks huisvesting meer aan de behoefte zal voorzien door de bouw van 32 zorgwoningen. Ook stemt het ons tevreden, dat „Beter. Wonen" zijn naam eer aan gaat doen met reno vatie van woningen in verschillende straten. Ook de Christelijke Wo ningbouwvereniging werkt mee door de bouw van tweepersoons huizen aan doorstroming welke voor vele bewoners een uitkomst zal zijn", aldus de PvdA woordvoerder. „We hopen voorts, dat het oude gemeentehuis spoedig verkocht zal kunnen worden en de voormalige openbare school gesloopt. Wij zullen het toejuichen dat het plein van de Christelijke school een parkeerbë- stemming zal krijgen. Dat betekent een oplossing voor het parkeerpro bleem van de Burg. Hagelaan en de Prinses Margrietstraat. We hopen dat het plan 1979 voor rekreatie uit gewerkt zal worden en er spoedig beslissingen te verwachten zijn van de betrokken minister. De visserij heeft een goed jaar ge had, konstateerde de heer Bal. „Toch hangen er donkere wolken voor deze bedrijfstak in de lucht door het verloren gaan vim mossel percelen op het Volkerak. Ohzeker- heid over de toekomst betreffende percelen en de opening in de Oos- terscheldedam, vervult ook ons mét zorg". De fraktie ziet niet in, dat de win kels die gesloten zijn, onrendabel zouden zijn. „Wij zijn van mening, dat er geen animo is om deze zaken te gaan exploiteren. Wij betreuren deze gang van zaken. Een distribu- tie-planologisch-onderzoek zien wij niet zo zitten. Je kunt de bevol king namelijk niet verplichten waar en bij wie ze moeten kopen. Wij zijn volledig overtuigd; dat er wat moét gaan gebeuren met de straathandel. Gelijke monniken gelijke kappen is ons standpunt en daarom zal ieder dezelfde kansen geboden moeten worden. Wij zouden graag zien, dat er een weekmarkt komt. Hiervoor liggen al verschillende verenigingen en de gehele vakbeweging van Brui nisse positieve mededelingen op het gemeentehuis". Hij 'verklaarde tenslotte, de begro ting 1979 te zullen aannemen. „On danks het verrijzen van grote kom- plexen in het afgelopen jaar, kan zij de toets der kritiek doorstaan." LONDEN, 5-2. Vakbondsvertcgen- woordigers van de meer dan 100.000 werknemers bij de 36 fabrieken van de Britse automobielindustrie van British Leyland hebben maandag met overgrote meerderheid besloten tot een staking voor onbepaalde tijd. Hét besluit zal deze week op mas sabijeenkomsten aan hét voltallige personeel worden voorgelegd en als dat akkoord gaat zal volgende week maandag worden gestaakt of een datum van ingang worden bepaald. BANGKOK, 5-2. In plantages bij Chup, in het oosten van de Cambod jaanse provincie Kompong Cham, zijn tienduizenden in staat van ontbinding verkerende lijken gevonden, zo heeft het Cambodjaanse persbureau „S.K. P." maandag gemeld. Veel inwoners in dat gebied waren van Vietnamese afkomst en werken al generaties lang op de plantages, aldus het persbu reau. Volgens overlevenden hadden dc soldaten van de Rode Khmer op dracht gekregen alle inwoners van het gebied, dat tot de militaire zóne 203 behoort, te doden. Vanuit dat ge bied heeft Heng Samrin in 1978 een poging gedaan de regering van Pol Pot omver te werpen. BRUSSEL, 5-2. In de maanden november en december van het afgelopen jaar is de melkpfódüktie in Europa nog weer èeris niet 7 procent gestegen, vergeleken met november en december van 1977. Met die mededeling heeft Europees landbouwkommissaris Finn Olav Gundelach maandag in Brussel het gesprek geopend, dat de komende maanden in Brussel gevoerd zal worden over dc nieuwe Europese land- ZON- EN MAANSTANDEN bouwprijzen. Dit alleen al rechtvaardigt een ra- dikale aanval op de Europese zuivel industrie, aldus Gundelach, die maan dag de eerste ministeriële reakties in ontvangst moest nemen op de land- bouwprijsvoorstellen, die hij medio vorige week bekend maakte. Zuivelvoorstèllêii Maandag is onmiddellijk al geble ken dat niet het bevriezen van de landbouwprijzen, maar de rigoreüze zuivelvoorstellen die Gundelach ge daan heeft, het moeilijkst te verteren punt zal zijn. De eerste reakties van ministers daarover liepen namelijk nogal uiteen. Nu Bestek '81 het fiat van de Ka mer kreeg is het duidelijk dat het VVD/CDA-kabinct - gegeven de omstandigheden het beste kabinet is, dat - zo valt aan te nemen - „de ril zal uitzitten". Veel echter hangt af van de vakbonden, maar in vak bondskringen heerst uiteindelijk een grote mate van redelijkheid. V. N- bataljon Pas ais men op de „Engelse toer" zou gaan. gaat het mis, zo meende dc heer De Beer, die (rcaktie op een andere vraag) nog opmerkte dat een stand-by-bataljon (altijd gereed voor inzet) voor dc V.N. onmogelijk is. gelet op de taken van dc Neder landse krijgsmacht in Navo-ver- band. Daarom moest voor het thans te leveren bataljon improviserend worden gewerkt. De V.V.D. evenwel strijdt voor honderd procent vrijwilligheid. Dc P.v.d.A.-suggestie voor dc inzet van mariniers is verwerpelijk. De mariniers hebben een totaal andere taak (amfibisch): het is een gevechtseenheid en minder geschikt voor politietaken. Mariniers voor Libanon. gesuggereerd door de P.v.d.A. is trouwens heel merk waardig want de P.v.d.A. wilde des tijds het Korps Mariniers afschaf fen". DEN HAAG, 5-2. De Europese Comissie, het „dagelijks bestuur" van de Gemeenschap, gaat na of kleine of middelgrote bedrijven steun kunnen ontvangen voor het bij wijze van experiment deelnemen aan jaarbeurzen en tentoonstellingen in niet-EEG-landen. Zij heeft dit meegedeeld in antwoord op vragen die het Tweede-Kamerlid Harry Notenboom (CDA) als lid van het Europees Parlement had gesteld. De Britse minister John Silkin, haastte zich zowel iri de raad als te genover journalisten te verklaren dat hij Gundelach's voorstellen iïiz'ake een forse verhoging van de „mede verantwoordelijkheidsheffing" op de melk, eigenlijk maar onzin vond. Als je de afzet van zuivel wil bevorderen, kun je net zo goed meteen dé kóh- sumptieprijzen ervan verlagen, al dus de redenering van Silkin. Flitsen uit het buitenland ISLAMABAD. Alle scholen en uni versiteiten in Pakistan zijn maandag gesloten, in verband met dc veilig heidsmaatregelen die worden geno men aan de vooravond van de uit spraak van het bppërste gerechts hof over het lot van oud-premiér Bhutto. LONDEN. Een Britse rechtbank heeft maandag besloten dat de van stadsguerrilla verdachte AstridProll moet worden uitgeleverd aan West- Duitsland. Dc 31-jarige Proll heeft vijftien dagen dc tijd om in beroep te gaan. NÈW YORK. Sinds dc uitzending van de televisiesérie Holocaust in West-Duitsland ontvangt Simon Wie- senthal honderden tips uit de Bonds republiek, zó meldt het Amerikaan se weekblad Newsweek. 7 febr. Zon op 8.11, onder 17.38 Maan op 13.45, onder 4.45 8 febr. Zon op 8.10, onder 17.40 Maan op 14.34, onder 5.35 Volle maan: 12 febr. (3.39) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 7 febr. 11.59 5.35 18.05 8 febr. 0.38 13.10 6.49 19.10 Doodtij: 6 febr. HET WEEKOVERZICHT De BILT, 6-2. Het K.N.M.I. meldt: Een gebied met hoge barometer standen, 'trok de afgelopen 24 uur van Schotland over de Noordzee naar oiis land. Hierdoor was het bij ons vandaag rustig weer. De afgelo pen nacht kwam in vrijwel het hele land lichte vorst voor, op enkele plaatsen vroor het zelfs matig. De vliégbasis Deeleri was met min acht graden het koudste plekje. Maandag vormde zich op uitgebreide schaal mist. Het hogedrukgebied trekt lang zaam verder in de richting van Mid den-Europa. Woensdag bevinden we ons op de westflank van dit hoge drukgebied, waardoor we in een zuidelijke stroming komen. Een zone met bewolking en neerslag, die nu boven Zuidwest-Frankrijk en de Golf van Biscaje ligt zal door deze ontwikkeling weer noordwaarts gaan koersen, maar het ziet er naar uit, dat het ons niet voor woensdag zal bereiken. Voor woensdag worden dan ook opklaringen venvacht met lichte vorst iri de nacht en middag- temperaturen om het vriespunt. De kans op mist wordt geleidelijk klei ner. TEHERAN, 5-2. Dc religieuze leider van Iran, de aya tollah Clionieini, lieeft maandag dr. fyjehdi Bazargan hcuoCfnd tot jfrenlier van zijn voorlopige regering, die de „Islamitische republiek" moet voorbereiden. Bazargan staat al lange t(jd be kend als tegenstander van de sjali. cn als activist voor de rechten van de mens. Bazargan heeft zijn benoeming aanvaard. Chomcini heeft de namen van dc overige leden van zijn „re gering" nog niet bekend gemaakt. Nu Chomcini ernst maakt met zijn voornemen een tegen-regering te benoemen lijkt een rechtstreekse konfrontatic met de rcgering-Bakh- tiar onvermijdelijk. „Iedereen moet deze regering ge hoorzamen. Elk verzet zal worden beschouwd als verzet tegen de Isla mitische revolutie", aldus Chomcini op zijn drukbezochte perskonfronta- Iie in Teheran. Iedere vtijdig Zonnemairc Dorpshuls, algemene soos voor oude ren, 14.00 uur. Dinsdag 6 februari Zierikzee Huis van Nassau, Ver. oud-leerlin gen tuinbouwwinterkursusson, 20.00 Vanaf 19 februari iedere maandagmiddag Nieuwerkcrk „Ons Dorpshuis", bejaardengymnu- stiek, 14.00-15.00 uur. Dinsdag 20 februari I Haamstede i qcrefIcèrk Verwachting tot woensdagavond: Vannacht lichte vorst Veel bewolking en overdag ten zui den van de grote rivieren kans op regen; matige zuidoosten wind; mi nimumtemperaturen van min 1 graad in Zëelènd tót ongeveer min 6 gra den in .Groningen en Drente, mid- dagtemperaturen even boven nul. ia Voor donderdag: Aantal uren zón: 0 tot 4. Min.-temperaturén omstreeks 1 gr. Max.-temperaturen omstreeks +3 gr. Kans óp een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. Café „De Witte Raaf', Vrouwencafé, Informatie-avond „Blijf van m'n lijf; 20.30 uur. Woensdag 7 februari Zierikzee „Zeeuwse Herberghe", Kommissie Veiligheid Zeeland, 14.00 uur. Hervormd Verenigingsgebouw, 14.30 uur bejaardenmiddag N.C.V.B. Kerkgebouw Ger. Gemeente Mbu- ma-zénding, 19.30 uur. Geref. Kerk, Geref. Vrouwcnkon- taktgroep, 20.00 uur. -Sirjansland Verenigingsgebouw, vergadering Reformatorisch Contact Orgaan Schouwen-Duivcland, 19.45 uur.; Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw: Bejaar densociëteit; 14.30- Uur. Donderdag 8 februari Zierikzee Huis van Nassau, Ver. voor bedrijfs voorlichting Schouwen-Duiveland, 13:30 uur. Huis van Nassau, jaarvergadering Vereniging voor bedrijfsvoorlichting Schouwen-Duiveland, 19.30 uur. „HiiiS-, vari Nassau", demonstratie van het nieuwe muziekinstrument de „Stick" door uitvinder E. Chap man; 19.30 uur. Havenplein 24, Rechtswinkel 19.00- 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw, „Wees eeh zegen"; 20.00 uur. Europa-voorlichtirigsbus, 10.00 tot 21.00.uur. Haamstede Gèmëèntehüis, 14.30 üur, raadsverga dering. Ouwerkèrk Dorpshuis 19.30 uur, kennismakings avond opbouwwerker D. Doeswijk. Vrijdag 9 februari Zierikzee Concertzaal, jaarfeest CJV „Samen Verder", 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw: Ledenver gadering C.D.A.; 20.00 uur. Burgh Camping Duinrand, uitvoering Nu mét Hope, 19.30 uur. Scharèridyké 'Jl Feestavond ZSC '6& Ned. Herv. Jeugdgebouw. 10.30 uur. Jaarvergadering Ned. Ver. van Huisvrouwen: 14.00 uur. Duivcland demeenièhuis, gemeenteraadsverga dering; 20.00 uur. Woensdag 21 februari Middelburg Dam 31, vergadering Zeeuwse Jeugd raad, 19.30 uur. Donderdag 22 februari „De Lichtboei". Vergaderkursus Stichting Jeugd. 20.00 uur. Nieuwerkcrk Ons Dorpshuis, Verkeerscursus, 20.00 uur. Vrijdag 23 februari Zierikzee „Zeeuwsche Herberghe". Vissersver- eniging „Helpt Elkander", 20.00 uur. Ned. Hervormd Verenigingsgebouw, 20.00 uur Carnavalsavond Disco „Sound Üilebo". (01110) 2255 ZIÉRIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Red&ktie (01110) 4669, (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 „De Drie Schapen"; „Nut en Genoe gen". 20.00 uur. Dinsdag 13 februari Zierikzee Huis van Nassau, -Jonge Agrariërs ZLM, 19.30.uur. Haamstede „Graaf van Haamstede": Vertrek ex- kürsie Ned. Ver, van Huisvrouwen naar „De Zuidhoek"; 13.30 uur. Woensdag 14 februari Bruinisse Dorpshuis, L.B.V.„Landbouwbe lang"; 20.00 uur. Duiveland (Ouwcrkcrk) DorpshuisPlattelandsvrouwenbond afd. Duiveland; 19.30 uur. Donderdag 15 februari Zierikzee Huis van Nassau, Algemene leden vergadering ZLM (kring), 14.00 uur. „De Lichtboei". Vergaderkursus Stichting Jeugd. 20.00 uur. Oostcrland Oosterhof, bejaardenavond, 19.30 uur. Bruinisse Zaal Dokter de Kokslraat 17, Peu terzaal „De Krukels", 20.00 uur. Kortgcnc De Korenbeurs, algemene ledenver gadering Nederlandse Fruittelers Organisatie afdeling Noord-Zeeland, 19.30 uur. Vrijdag 16 februari Zierikzee Hotel Van Oppen, Stad en Lande, lezing J. J. Doeswijk, 20.00 uur. Concertzaal„Zicjook"-voorstelling „Deep End" (met Janc Asher); 20.00 uur. Haamstede Klubhuis Duinwegje, 20.30 uur, Ten- nisklub. KERKWERVE Verenigingsgebouw: Bcjaardenmid- dag; 14.00 uur. Verenigingsgebouw: Bazar; 19.00 uur. Dreisehor Dorpshuis. „Nut cn Genoegen". 20.00 uur. Zaterdag 17 februari Zierikzee Concertzaal, Zeeuwse Middag, Alge mene Bond voor Ouderen, 14.00 uur. Lutherse kerk; Concert Afd. Muziek school, 20.00 uur. Maandag 19 februari Zierikzee Hotel Van Oppen: Algemene leden vergadering V.V.V.; 2000 uur. Nu, heel vroeger hadden we thuis kippen, maar ze verdwenen de een na de ander, tot er twee overbleven. De tijden waren ernstig; (wanneer waren ze eigenlijk niet ernstig?) maar goed deze mededeling alleen om de richting aan te geven waarin de verschillende kippen verdwenen. •Nadat ze hun eierige plicht hadden gedaan, gingen zé enkele reis naar de soeppot. Spreek er geen schande van, want het was krisistijd en de beesten hadden een echt scharrel leven achter de rug en kom daar nou er eens om. Twee kippen bleven, als gezegd, óver. Zij hadden zo'n liefelijke uit straling van bij na-heiligheid, dat op hoog niveau werd besloten deze twee vertegenwoordigers van het geslacht Galliformes te sparen en ze een rustige oude dag te gunnen, totdat ook hun tijd voorbij was. Ze hadden namen die twee: „Ka- keloosen „Zwartje". Kakeloos dankte haar naam aan het feit, dat haar kippevokabulair nooit goed uit de verf was gekomen en Zwartje - dat was duidelijk - was helemaal zwart. Nooit - of zelden - is in de wereld van de fauna een zo ideale twee- éénheid opgetreden van louter be minnelijkheid en rustgevende, exis tentiële aanwezigheid. De kippetjes waren er en ze waren er niet, het laatste op grond van hun vermogen zich weg te cijferen en alleen maar te zijn in een wereld vol onrust (toen al) en geweld. Ze scharrelden wat rond en keken telkens verbaasd als een toevallig graant je, een steentje of een worm- \pjc in hun snavel terecht kwam. Nauw hoorbaar praatten ze ook, met elkaar misschien, of gewoon voor de mensen, omdat ze voor het geschon- ken leven, iets terug wilden doen. Het was een licht krakerig overleg plegen dat in de milde zon van een zomermiddag rond hel huis bleef hangen, nog niet zo erg verstoord door andere geluiden, want het gro te kabaal in de wereld moest nog komen. Maar ze werden wel ouder, een beetje scheef zelfs en waggelig. Soms zaten ze - ook al weer in dc zon - wel een vol uur te suffen in een kuiltje op hel erfje voor hun hok, dat overdag altijd open stond, want laten we eerlijk zijn, waar moesten Kakeloos en Zwartje naar loc? Ze konden toch veel beter ge woon bv honk blijven? En dal de den ze dan ook. Met een toets van lichte verontwaardiging in hun slap pe kammetjes stapten zc danals de avond viel, hel hok binnen cn zoch ten hun roest op, tevreden ivachlend op een nieuwe dag. Op een dag moest Kakeloos ge opereerd worden, want alle graan tjes, steentjes, grasjes en wormpjes bleven in haar strot steken cn die werd alsmaar dikker. Een rappe man bond haar poten vast, hing haar aan de waslijn en sneed de krop eenvoudig open en met een stukje naaigaren werd de wond weer gerepareerd. Zwartje stond er zielig bij te kij ken., maar kon verder niets uitrich ten.. Na ruim een jaar nog liet Zwartje het afweten. Zc lag in het stof, zo als ze dc laatste tijd had geleefd emotieloos cn erg schattig. Later is Kakeloos gevolgd, gestorven van eenzaamheid waarschijnlijk. Ik ge loof als eens eerder over „de twee" te hebben geschreven, maar ach wat. zc waren zo aandoenlijk cn vol strekt onvergetelijk. Dan heb jc dal wel cc lis! SCIIIEIlF.il, AN DM AN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2