V Bruinisse moet in toekomst zelfstandigheid waar maken ingfS뮩 nu rnKonijnen brachten veel schade LJ El la Li toe aan de talrijke fruitbomen vrachtenlimonade OVER 8 DAGEN j GROOT NIEUWS IN ZIERIKZEEj DE ZIERIKZEESCHE COURANT M. Verspoor in algemene beschouwingen liter fles Jaarvergadering „Pomona" i f fffttyi i'iitói N/»ÏS»i'lKf(fri ff lihnl!r BOEKHOUDING "NOORD-ZEELAND" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 1 februari 1979 135ste jaargang Nr. 22448 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na hdlf zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur. M J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24,95, per jaar 95,15. Losse mmmers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Z.W.N. tvorstell zich door de ivinter BRUINISSE, 26-1. Bruinisse zal als kleine gemeente in de toekomst zijn zelfstandigheid en bestaansrecht waar moeten maken. Tot die konklusic kwam dc heer M. Verspoor, fraktievoorzitter van dc party Algemeen Belang, in dc alge mene beschouwingen die hy hield ty- dens de raadsvergadering in Brui nisse, vrydagavond. De he<?r Verspoor meende, dat Bruinisse op dit moment ruim schoots aan de voorwaarden voldoet, omdat het aantal permanente bewo ners in de komende jaren zal schom melen tussen de drie en vier dui zend. Daarnaast merkte hij op dat - mede ook door de aanpassing van de „import" - Bi'uinisse een volledig ei gen identiteit bezit ten opzichte van de omliggende gemeenten ondanks de verscheidenheid aan aktiviteiten nog steeds een funktionele eenheid is en volledig is berekend voor haar taak. „Bruinisse is gehard in net leveren van tegenspel aan allerlei instanties en moet ook op lokaal bestuurlijk niveau haar mannetje staan, vooral na de komst van Aquadelta." Hij wees erop dat de gemeente een amb tenarenapparaat heeft, dat zelfs gro ter is dan noodzakelijk voor zo'n ge meente en daardoor alleen maar een Advertentie groter draagvlak krijgt. Bovendien heeft Bruinisse 's zomers een inwo nertal dat tijdelijk boven de tiendui zend uit stijgt. .Kortom", zo konkludcerde hy, „bet bestaansrecht is beslist en we zullen in de toekomst dit recht ook duidelgk naar buiten moeten uit dragen". Verkoop De frakties hielden hun beschou wingen. nadat de raad eerst een kor te agenda had afgewerkt waarop on der meer de verkoop van de voor malige huishoudschool stond. De raad ging daar mee akkoord, zij het dat de heer H. Schot (CDA), beden kingen had over de aflossing van de koopsom over twintig jaar. Na een toelichting van voorzitter burgemeester T. C. Hekman, dat dit tot gevolg zal hebben dat de subsi die in het exploitatietekort van het Dorpshuis niet verhoogd behoeft te worden, kon de heer Schot zich met het voorstel verenigen. Wijkagent' De heer Verschoor vroeg zich hier na in zijn beschouwingen over de be groting af of de extra uitgaven van f 100.000,die nodig zijn voor het in dienst nemen van een buitendienst-" man en een ambtenaar op de sekre- tarie, niet in het kader van de be zuinigingen bekeken kan worden door een grotere effektiviteit van het ambtenarenapparaat. „Het feit, dat de begroting sluitend is en het overschot bovendien goed „voorspeld" is, doet ons met vertrou wen de toekomst tegemoet zien", al dus de heer Verspoor, die verder pleitte voor een vaste „wijkagent" in verband met de deze zomer weer te verwachten problemen. Ziekenhuis Bijzonder tevreden is zijn fraktiê over de brandweer en de medewer kers van het Rode Kruis, maar wel sprak hij zijn bezorgdheid uit over het Rode Kruis Ziekenhuis. Hij drong er niet alleen op aan, dat dit zieken huis behouden zal blijven voor de regio, maar pleitte er verder voor dat er gestreefd wordt naar een in de toekomst fungeren als een volwaar dig ziekenhuis, zonder al te grote af hankelijkheid van artsen van andere ziekenhuizen. Volkshuisvesting Er zijn in het kader van de volks huisvesting goede afspraken ge maakt in verband met renovatie plannen, konstateerde hij. De heer Verspoor onderstreepte echter de noodzaak dat vertegen woordigers of begeleiders van de be treffende bewoners zich goed op de hoogte stellen van de plannen, om onrust onder de inwoners te voor komen. Wat het plan „Rikusweel" betreft, drong hy aan op wat meer spoed. „Opdat iedere betrokkene zo snel mogeiyk weet wat er gaat gebeuren". Nieuwbouw - zo vond hij - zal in eerste instantie ten goede moeten ko men aan de inwoners van Bruinisse. De heer Verspoor merkte verder op dat Bruinisse, dat in plan-West plantsoenen in overvloed heeft, moet proberen de kosten van het vereiste onderhoud zo laag mogelijk te hou den. De gemeente zal ook selektief moeten zijn voor wat betreft de her bestratingen en alleen uitvoeren wat echt nodig is. Havens Er zal zo snel mogelijk een plan moéten komen voor de werkhaven en de haven, zo vond hij. „De kosten van aanpassing zullen hoog zijn, maar het voor ons uit blijven schuiven maakt de zaak helemaal onbetaalbaar. De visserij is en blijft belangrijk voor Bruinisse". De fraktie Algemeen Belang vindt het nodig dat, om de entree van de bebouwde kom vanaf de Dorpsweg een beter aanzien te geven, de open plaatsen aan weerszijden op verant woorde manier zullen worden opge vuld met een aantal woningen. „Een planning op wat langere termijn, via een bestemmingsplan buiten de be bouwde kom, kan - van belang zijn voor het voortbestaan van Bruinis- Rekreatie -.„Nieuwsgierig zijn wij naar de uit voering van het struktuurplan be bouwde kom. Het zal ons inziens (Vervolg pag. 4) SCHOUW EN-DU IV ELAND. Er wa ren hierover al eerdere publikaties' - kwam in de belangstelling van de vogels, als gevolg van de afgelopen koude-periode. Landbouwer veehandelaar, dc heer I. v. d. Have had achter zijn bedrijf aan de Rijks weg (7) te Oosterland, iaat losse grond gestori en daar kwamen in derdaad ook weer duizenden vogels op af. Allerlei eenden- en ganzen- soorten uit Scandinavië en Siberië. Het beeld zal bijaanhoudende dooi overigens weer wel snel veranderen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BURGH-HAAMSTEDE, 30-1. In de dinsdagavond in „De Graaf van Haamstede" gehouden jaarvergadering van de Ver. van oud-leerlingen van de tuinbouwschool „Pomona", sprak haar voorzitter, de heer J. C. de Feiter, zijn verontrusting uit over de schade welke door konijnen aan fruitbomen in verschillende boomgaar den wordt toegebracht. Door de minder strenge winters van de afgelopen jaren had men met dit euvel niet meer te kampen. Dit heeft tot gevolg gehad dat er wat minder of geheel geen aandacht meer aan de afrastering werd be steed. De konijnen hebben hierdoor op een aantal fruitbedrijven vrijspel gekregen wat nu duidelijk zichtbaar is. Door gebrek aan voedsel bij de sneeuwval deden de konijnen zich te goed aan de boomschors met als ge volg dat deze bomen er nu ontluis terd bijstaan. Beschadigingen De vraag is nu, of de beschadigin gen niet zodanig zijn dat een aantal bomen als verloren moet worchen be schouwd. Voordat de voorzitter met zijn openingswoord begon werd staande het in het afgelopen jaar overleden lid, medeoprichter van de vereni ging herdacht. Een speciaal woord van welkom richtte de heer Dc Feiter tot het oudste lid de heer K. A. Dambruin sr. en de voorzitter van de vereni ging ter bevordering van de fruit teelt de heer J. Steur. De gang van zaken in de fruitteelt in 1978 noemde de voorzitter niet onverdeeld gunstig. De oogst en de kwaliteit was goed, maar de afzet was minder geslaagd te noemen. De vooruitzichten voor dit jaar 7.yn onzeker en niet hoopgevend. Een woord van bezinning achtte de voorzitter op zyn plaats. Als men een nieuw bedrijf wil stichten is het op zyn plaats om het voor en tegen hiervan eerst zwaar te overwegen. Aandacht schonk de heer De Fei ter in zijn openingswoord verder aan de nieuwe kampeerwet waar mee de bedrijven welke caravans in hun boomgaard plaatsen ook krijgen te maken daar bij invoering van de ze wet het artikel 14a van de APV, waarop nu door de gemeente ver gunning wordt verleend, komt te vervallen. Wensen telers Voor wat de aanwijzing van de Kop van Schouwen tot beschermd natuurgebied betreft was de voor zitter van mening dat voor een be langrijk deel tegemoet is gekomen aan de wensen van de telers. Hij had de indruk dat de gebieden welke geld zouden gaan kosten er bij de definitieve aanwijzing voor het grootste gedeelte zijn uitgehaald. Een minder goede situatie vond dc heer De Feiter hot dat de vergoedin gen voor de mensen die hiermee te maken hebben nog steeds in het va ge zijn. Voor de voorlichting is dc NFO nog altijd de aangewezen instantie, liet de voorzitter weten. Dc sckretaris dc heer J. A. Dalc- ,bout sprak in zyn jaarverslag van een jaar oudc-styl met hoge op brengsten maar met veel rassen welke de prys niet haalden. Door de gunstige weersomstandigheden kon er op tyd worden gespoten. Minder vlot ging het door gebrek aan vol doende kisten met de afvoer van het fruit. (Vervolg pag. 4) Advertentie Een goed verzorgd» tegen redelijk tarief Administratiekantoor 01113-1619 - 01677-354 Ai- Advertentie ZIERIKZEE. Los gezien even van een 'nog komend officieel afscheid, dat recentelijk werd uitgesteld in verband met de weersomstandighe den, was het uur van vertrek voor de nog tot dan in de Corneliastich- ting verblijvende religieuzen, dins dag aangebroken. Er waren bloemen en afscheidswoorden in de ex-kleu terschool en er was nog tijd voor een af scheidsplaat je op het bordes. Een druppel weemoed was wel ge mengd in een beker vol gevoelens op deze dag. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het is beter te zwijgen, dan de waarheid te zeggen op een onaangename manier. F. de Sales WA7 UQT Pt 61 IT Verwachting tot vrydagavond: Veel wind Vannacht regen en temperaturen op lopend tot circa zes graden; overdag winterse buien cn temperaturen da lend tot omstreeks drie graden; krachtige, aan de kust stormachtige wind, eerst uit zuid, overdag draaiend naar noord. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperatuur: omstreeks 0 gr. Max.-tempcratuur: omstreeks 2 gr. Kans op een droge periode van min- sens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 2 febr. Zon op 8.19. onder 17.28 Maan op 10.51, onder Eerste kwartier: 4 febr. (1.36) HOOG. EN LAAGWATER Hoogwater Laagwaler 2 febr. 6.50 19.18 12.32 Doodtij: 6 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-2. Hel K.N.M.I. deell mede: Een depressie die langs zuid- Ierland via onze omgeving naar Duitsland koerst, zal het komende etmaal het weer bij ons een regen achtig karakter geven. Een omvang rijk regen gebied, dat met deze de pressie samenhangt tiekl eveneens naar het oosten en bereikte donder dagmorgen Holland en Zeeland. De depressie gaal vergezeld van een krachtig windveld cn aanvanke lijk zal lucht uit Frankrijk w< rden aangevoerd. Omdat de temperaturen daar aan de grond ook niet hoog zijn zullen deze bij ons maar langzaam hoger worden. Vrijdag zal de wind naar noord west draaien cn lucht aanvoeren waarin enkele buien mogelijk zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1