DE ERFENIS VAN TANTE GREET Zo doet u het goed als afzender. EENS KIJKEN WAT DE CHINESE LANDBOUW GAAT WORDEN Nood onder vluchtelingen Kinderen in het verkeer in West-Duitsland Amok bij sneeuwruimen ELEKTR0 LIEVENSE BLIK DOOR HET WERELD VENSTER De ambtenaren salarissen Uittreden met zestig jaar pttpost ZIF.R IK ZEESCIIE NIEUWSBODE Vrijdag 26 Januari 197.0 Nr. 22115 Zaterdag 27 januari, 21.55 uur, Nederland 2: Oogst van de angst. Bette Davis als de geheimzinnige weduwe Fortune. Ergens in de omgeving van Peking werd een grote, internationale land bouwtentoonstelling gehouden. Dat was niet de eerste landbouwbeurs; Peking kent die al een halve eeuw. Maar het verschil met vroeger was. dat deze show de eerste was, die te recht „internationaal" werd genoemd. In de Westerse pers is er weinig aandacht aan geschonken. Want al drentelden dan een paar miljoen be zoekers langs de stands, kopers wa ren dat niet allemaal. En wanneer 12 laden opdagen en 200 deelnemers een stand inrichten is dat net zoiets als Liempde, de RAI of Zuid-Laren, zo denkt men. Maar dan vergist men zich. Dat in China met 850 miljoen in woners land- en tuinbouw een grote rol spelen, spreekt vanzelf. Nog steeds vinden grote invoeren van voedsel (vooral granen) plaats, maar de bedoeling is natuurlijk dat dit ophoudt. En aangezien men de be volkingsgroei in de hand houdt, kan dat ook. Daartoe waren twee wegen mogelijk. Kleinschalig De eerste was die, welke onder het oude bewind werd bewandeld, de weg van Mao, kleinschaligheid. Uiteraard werden wèl grote machi nes ingezet (indien aanwezig) voor grote kultuurtechnische werken, maar als het land dan eenmaal ge reed lag, volgde weer handwerk. Men spitte of gebruikte dierlijke trekkracht. Zo ook by de oogst. En dat kon want er waren 'toch miljoe nen mensen die geen plaats konden vinden in de nijverheid, het leger, de dienstverlenende sektor, het over heidsapparaat enz. enz. Maar uit publikaties in het „Dag blad van het Volk", orgaan van de partij, kon men aflezen dat het zo niet langer ging. En op 31 oktober jl. meldde dit blad, dat een grote staatsboerderij in Hei-Lung-Kiang, het vroegere Mandsjoerije, al gerui me tijd 60 grote landbouwmachines uit Amerika gebruikte en daarmee goede resultaten behaalde. Zo was de syaproduktie met 20 en de mais- produktie met 70 procent gestegen. Groter areaal Vermoedelijk zal hiermee bedoeld zijn, dat men een groter areaal kon telen, want door mechanisatie alleen stijgt de opbrengst per ha niet. In elk geval kocht dit bedrijf in dertijd voor drie miljoen gulden Amerikaanse landbouwmachines: maaidorsers, rooimachines, trekkers met bijbehorende ploegen en land- bouwwagens enz. Ook op de zojuist gesloten beurs in Peking zijn veel landbouwmachines gekocht, aldus Amerikaanse bladen. Wat gaat men doen? Net zoals ieder ander kommunis- lisch land erkent China geen oc trooirecht en men hoeft er dan ook niet aan te twijfelen of men zal veel rreer machines zélf maken dan el- de. s kopen. China is daartoe thans in staat. Wat gaat er nu gebeuren, als de mechanisatie ginds in volle omvang wordt doorgevoerd? NEW YORK, 25-1. In sommige de len van de wereld is de nood onder de vluchtelingen zo hoog, dat de gel den die de V.N. voor vluchtelingen hulp beschikbaar heeft gesteld, niet toereikend zijn. De Deen Poul Hart- ling van het hoge kommissariaat voor vluchtelingen van de V.N. heeft woensdag in New York verklaard dat de voor 1979 uitgetrokken 88 miljoen dollar (180 miljoen gulden) onvoldoende is en dat er minstens 115 miljoen dollar (230 miljoen gul den) nodig is. Hy noemde vooral de situatie in Afrika en Azië precair. De Chinezen zeggen zelf, dat door de mechanisatie de produktie sterk zal worden opgevoerd. Hierbij valt aan areaalvergroting te denken, maar die is slechts beperkt mogelijk. Ook kan men denken aan meer intensieve teelten. Maar hoe men het ook bekijkt: de mechanisatie zal ook ginds veel arbeidskrachten uit de landbouw vrijmaken. Die zal men elders tewerk kunnen stellen anders had de mechanisatie geen rni. Stellig zal de industrie meer Imnden kunnen gebruiken en die zal dan zowel voor de uitvoer als voor eigen gebruik gaan produceren. Daarbij zullen vele gebruiksgoede ren die voorheen als luxe werden beschouwd, voorop staan. Schaalvergroting Schaalvergroting in de landbouw is dus ook hier de sleutel tot grotere welvaart. Mondiaal bezien past elk land haar toe. Het is goed, dit te be denken, nu in Nederland overal de roep wordt gehoord om de schaal vergroting in land- en tuinbouw af te remmen, teneinde meer werkge legenheid te scheppen en voldoende zelfstandige ondernemers over te houden. BONN, 25-1. In 1977 zijn in West- Duitsland bijna 70.000 kinderen on der de vijftien jaar bij verkeerson gevallen betrokken geweest. 1.354 kinderen kwamen om het leven, ruim 23.000 raakten zwaar gewond en ruim 44.000 licht gewond. Dit blijkt uit een rapport van het West- duitse ministerie voor gezinszaken, dat woensdag iin Bonn is uitgegeven. Het merendeel van de kinderen det betrokken raakte bij een ongeluk was te voet en 22.000 kinderen zaten op de fiets toen het ongeluk gebeur de. CHICAGO, Illinois, 25-1. Een Amerikaan heeft in de nacht van woensdag op donderdag met een sneeuwruimploeg amok gemaakt in de straten van. Chicago. Hij doodde een man, verwondde vijf vrouwen en vernielde een auto of twintig. De man die werd gedood zat in een auto die door de amokmaker werd platgewalst. De politie vermoedt dat de niet nader genoemde Amerikaan te keer is gegaan omdat hij te lang in tem peraturen onder nul was geweest. „Flitsen" uit hot hnitonland RABAT. Een Marokkaans parle mentslid is er van beschuldigd een van de leiders te zijn van een smok kelaarsbende. De bende, die 73 leden telt, wordt ervan verdacht meer dan twintig ton hasjiesj naar Europa te hebben gesmokkeld. VATICAANSTAD. Aartsbisschop K'larion Capucci, die na een afspraak tussen het Vaticaan en Israël uit een Israëlische gevangenis werd vrijge laten, is zonder toestemming naar het Midden-Oosten teruggekeerd. Een woordvoerder van het Vaticaan heeft dit woensdag meegedeeld. WARSCHAU. De leider van de Toolse communistische partij, Ed ward Gierek, heeft de primaat van Polen, kardinaal Stefan Wyszynski, ont vangen. Het is de eerste ontmoe ting tussen beide mannen sinds de aartsbisschop van Krakau tot paus is gekozen. Wat biedt de BEELDBUIS? ZATERDAG 27 JANUARI NED. 1: VARA-matinee begint met twee programma's voor de kleintjes Barbapapa en een afleve ring uit de Film van ome Willem, waarin Toon zo graag een hond wil hebben. Daarna volgt een spannen de Amerikaanse speelfilm Tartan. Voorts een verslag van de eerste dag van de Nederlandse kampioenschap pen hardrijden op de. schaats vanuil Heerenveen. De te rijden afstanden zjjn 500 1500, voor de dames 500 en 5000 meter en voor de heren sprin ters 500 en 1000 meter. Het nieuws en reklame worden gevolgd door Bolke de Beer en de Teel Show. Vanuit de Lievekamp te Oss vindt weer de superkoppelquiz plaats waarin drie dames een partner kie zen. Vervolgens de Streets van San Francisco. Valerie Mercer en Jean Stone komen terug van college. Mike Stone, Jean's vader komt ze tegemoet met de auto, maar Valerie geeft, de voorkeur aan de bus. Zodra Mike Stone thuis is krijgt hij via de CHICAGO. Het Amerikaanse mid den-westen is getroffen door de der de sneeuwstorm in tien dagen, waar bij al 62 mensen zijn omgekomen. LONDEN. De „London Evening News", een van de twee avondkran ten van de Engelse hoofdstad, heeft aangekondigd dat hij voortaan op zaterdagen en feestdagen niet meer verschijnt, 500 medewerkers ontslaat en per dag minder edities uitbrengt. TEL AVIV. Generaal Emmanuel Erskine, de Ghanese commandant van de VN-troepen in Libanon, heeft de officiële Israëlische berichten te gengesproken, dat het VN-leger aan de Palestijnen zou toestaan in de VN-zone bases voor aanvallen op Israël te vestigen. NEW YORK. De Algemene Verga dering van de Verenigde Naties heeft een reeks resoluties aangenomen te gen de apartheid in Zuid-Afrika. Daarbij was een oproep tot een olie embargo en andere sancties. WASHINGTON. De Verenigde Sta ten zullen Iran 200.000 barrels ben zine en dieselolie leveren om het land te helpen in zijn energietekort, zo heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken megedeeld. LA PAZ. Recente overstromingen in Bolivia hebben aan meer dan 40 mensen het leven gekost en aanzien lijke schade aangericht, aldus inge lichte kringen woensdag, volgens de burgerbescherming zijn er 4.000 dak lozen, maar deze dienst gaf geen do dencijfers. VATICAANSTAD. De Sowjetrus- sische minister van buitenlandse za ken, Andrej Gromyko, heeft voor1 het eerst een onderhoud gehad met paus Johannes Paulus II. HELSINKI. De brand in een be jaardenhuis in Finland, waarbij 20 bejaarden zijn omgekomen, is waar schijnlijk veroorzaakt door een oude man die met lucifers speelde. Naar woensdag in Helsinki bekend werd, ontstond de brand in de kamer van vier mannen, van wie er twee rook ten. DEN HAAG, 25-1. Minister Wiegel van binnenlandse zaken acht het niet uitgesloten dat hij in het vol gende week te voeren overleg met de ambtenarenorganisaties een ge differentieerd voorstel op tafel zal leggen ter vervanging van de zes half procentstapjes, die in het kader van Bestek '81 waren voorgesteld. Wiegel zei dit donderdagochtend in de Tweede Kamer tijdens de be antwoording van mondelinge vra gen van de kamerleden Engwirda en Nypels (beiden D'66). DEN HAAG, 25-1. De ongeveer tweeduizend (hoofd)onderwijzers, on derwijzeressen, (hoofd)leidsters en vakleerkrachten bij het lager en kleuteronderwijs die op 1 augustus van dit jaar zestig jaar of ouder zijn, kunnen vervroegd uittreden. Over oeze eenmalige maatregel hebben minister Pais van onder wijs en de Centrales van Onderwijspersoneel v/oensdag een akkoord bereikt. telefoon te horen dat Valerie in de bus dood is aangetroffen. Van de misdaad naar het geestelijk lied in IJ "ij de glorie. Enkele van de mede werkende koreu zijn de Drachtster Caniorij, het Gereformeerd Evange- listatiekoor, Christelijk Mannenkoor Marum en Christelijke Oratorium vereniging Gloria Deoallen uit Drachten. NED. 2: Het internationale hitge- beuren en de neerslag daarvan in Nederland en de paradeplaat, dat alles is te zien en te horen in de wekelijkse TROS Top 50. Daarna het derde deel van Voor koningin en vaderland. Gemakkelijk gaat het hem niet af, maar toch slaagt Erik er in een boot te vinden die hem naar Engeland kan brengen. Aan boord ontmoet hij Guus die dezelfde kant op blijkt te gaan. Na aankomst in Engeland blijkt Van Zanden he lemaal geen verrader te zijn. Ge drieën gaan ze aan de slag om goede kontakten te leggen met het Neder landse verzet. In Wordt u al gehol pen staat een wonder te gebeuren: mrs. Sloiocombe gaat trouwen met een bazoekispeler uit een Grieks restaurant. Haar kollega's beijve- rigen zich met de organisatie van de receptie. In de oogst van de angst wordt het Nick steeds duidelijker dat men tegen hem aan het samen zweren is. Hy krijgt allerlei spook verschijningen en de spanningen binen zijn gezin zijn verdacht en onnatuurlijk. De avond-uitzending ivordt door de aktualiteitenrubriek Aktua TV beëindigd. ZATERDAG 27 JANUARI NED. 1: 10.45 Teleac15.30 Nieuws; 15.32 Barbapapa; 15.37 De film van ome Willem: 16.07 Tarzan en de diamantenzoekers: 17.30 Schaatsen; 18.30 Sesamstraat: 18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 18.59 Bolke de beer; 19.10 Ted show; 20.40 The straats of San Francisco; 21.37 Jour naal; 21.55 U zij de glorie; 22.40 Nieuws NED. 2: 18.25 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 De TROS Top 50; 20.00 Journaal; 20.27 Voor koningin en vaderalnd; 21.25 Wordt u al ge holpen?; 21.55 Oogst van de angst; 22.45 Aktua TV; 23.40 Nieuws. ZONDAG 28 JANUARI NED. 1: Om te beginnen een nieuwe editie van Jonge mensen op weg naar het concertpodium, te pre senteren door Cees van Drongelen. De deelnemenden zijn de Engelse bariton Graham Titus, die iets van Mozart zal vertolken, de Nederland se hoornspeler Herman Jeurissen en de Amerikaanse pianiste Hélène Wickett. In Hier Parijs besteedt Jan Brusse aandacht, aan de culinair vermaarde Wereld der slakken. Dan een toneelthriller met Guus Hermus en Jeroen Krabbé Moordspel gehe ten. De landhuisbezAtter Andrew Wyke is een bedrogen echtgenoot. Hij wil graag wraak nemen, maar aangezien hij een man is die van stijl houdt, nodigt hij de minnaar van zijn vrouw uit bij hem in zijn landhuis op bezoek te komen. In aansluiting op déze thriller behan delt de rubriek Het boek, enige schrijvers van dit soort werkjes, Pa tricia Highsmith, Hammond Innes en Colin Wilson. NED. 2: Voordat Veronica de uit zending begint volgt er nog een ver slag van de Nederlandse kampioen schappen schaatsen, de 1000 meter damse 1500 meter heren en de 500 meter voor de sprinters. Allereerst Dr. Doolittle, die een bijzijnde stier behandeltDe natuur in Nederland, waarin de bedreigde Waddenzee be sproken wordt, De Midem een im pressie van de internationale mu- ziekbeurs te Cannes en tot slot een aflevering van Operatie Petticoat. Vervolgens Studio Sport I Sprekers- hoek, en spelen met kinderen waar in de vraag owrdt gesteld Een baby al verwend? Na Sesamstraat praai Aart Gisolf in Artsenij onder meer hoofdpijnmiddelen, de oogziekte Glaukoom en hulpmiddelen voor li chamelijk gehandicapten. Als ook Studio Sport 2 en Vijf minuten be denktijd afgelopen zijn komt de VERO na al eerder Gala's te hebben uitgezonden over emancipatie, ge- door FRANK VAN FALCKENOORT Het duurt maar enkele minuten, dan staat de auto voor de ingang. Sa men tillen ze de vrouw in de auto en dan kust Chris zijn meisje even. „Wees nou es flink, he? Sluit meteen de deur als ik weg ben en wacht met opendoen, tot je zeker weet. dat het een politie auto is. En verder kan je niks gebeuren; die lui zijn voorlo pig nog niet los". Even later heeft Bea de zware voordeur weer op slot met beide grendels er op en hoort ze Chris weg rijden. Ze voelt ineens een droge keel en gaat op zoek naar drinken. In de ijskast moet limonade zijn. En dan maar kofie zetten. Mensen, wat ven nacht! En wat is Chris verschrik kelijk moedig, dat-ie dat allemaal durft! In Dorringen zet rhen grote ogen op, als er een man binnenkomt, die doodleuk vertelt, dat hij een vastge bonden en geknevelde vrouw in de auto heeft. Óf iemand zo vriendelijk wil zijn te helpen uitladeri? De nachtpatrouille is enkele mi nuten geleden teruggekomen van haar eerste ronde door de gemeente. En doet zich te goed aan een kop hete koffie, alvorens dc volgende voorgeschreven route aan te vangen. Zo doende zijn er op dit moment drie mensen op het bureau Natuur lijk helpt men met spoed de vrouw uitladen en worden in het bureau allereerst haar mond, armen en be nen bevrijd. Onderwijl geeft Chris Sutaan tekst en uitleg. „Ze speelde voor spook en kwam door een ge heime ingang in de woning, hel zo- weld en arbeid met het Grand Ga la van de grote matheid: beweging en tegenbeweging zoals de onderti tel luidt. Hiermee wordt bedoeld op de schrille en jammerlijke tegen stelling tussen de zestiger jaren en de tamme zeventiger jaren. ZONDAG 28 JANUARI NED. 1: 11.00 Goede morgen; J6.00 Teleac; 16.30 Teleac; 17.00 Korte kerkdienst; 17.30 Wilde ganzen; 18.30 Teleac: 19.00 Nieuws; 19.05 Jnoge mensen op het concertpo dium; 19.55 Hier Parijs; 20.05 Moordspel; 22.05 Het boek; 22.45 Nieuws. NED. 2: 15.00 Ned. kampioen- schappne schaatsen: 15.30 Nieuws: 15.32 Dr. Dolittle; 15.57 De natuur in Nederland; 16.10 De Midem: 16.35 Operatie Petticoat; 17.02 Studio Sport; 17.50 Sprekershoek: 18.05 Spelen met kinderen18.30 Sesam straat; 18.45 Artsenij; 19.20 Studio Sprot; 20.30 Vijf minuten bedenk tijd; 20.35 Nieuws; 20.40 Grand gala van de grote matheid; 23.10 Nieuws. MAANDAG 29 JANUARI NED. 1:1: Het vooravondprogram ma begint met een aflevering van Bassie en Adriaan. Voorts het spel- programma Matchpoint van Ivo Niéhe, waarin vier kandidaten op hun kennis van sport wórden getest en daarnaast enkele sportieve pres taties moeten leveren. Simonskoop besteedt aandacht aan twee muzika- Advertentie Aanleg Elektr. en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio apparatuur Televisie - video enz. 01114-1368 01119-634 le films. De eerste is The Buddy Holly Story over hel welbekende rockfenomeen de andere is Ser geant Pepper's Lonely Hearts Cub Band met de Bee Gees en Peter Frampton. Huize Avondrust luidt de titel van de vanavond uit te zenden aflevering van Derrick Jakob Stan gaat op weg naar een .oudtante van hem die hij al sinds zijn jeugd niet meer heeft gezien, maar over uie hij heeft vernomen dal een aar dige som geld heeft geërfd. In het bejaardentehuis waar zij wordt ge acht te wonen, krijgt hij haar niet te spreken. Een jongeman dringt aan op een ontmoetnig in een café. Stanz stemt toe maar op weg er naar toe wordt hij opzettelijk dood gereden. Onder de titel Typisch Martine, neemt Agnes de Boer deze blonde artieste een interview af. terwijl zij nog enkele typetjes de re vue zullen laten passeren. NED. 2: Nadat dc ..crew" Van Hot naar haar met Dik Voormekaar een bezoek heeft gebracht aan een safaripark volgt de zeventiende af levering van'Heidi die op weg naar haar opa een bezoek brengt aan de oma van Geiten-Peter. Wanneer ze haar belevenissen heeft verteld vervolgt ze haar toch. In het vierde deel van Englandspiel draait het om De Kameraden of hoe de Duit sers wraak namen. Aan de hand van getuigenissen proberen de sa menstellers uit te vindon hoe het mogelijk was dat negenenvijftig Nederlandse geheimagenten in handen van de Duitsers vielen. Voorts het Engelse televisiespel Een spel van kat en muis. Peter Hurley is een man in goede doen. Hij is met rijk maar mag beslist tevreden zijn met zijn bedrijfje, zijn mooie huis en zijn jacht. De vraag is alleen of hij aan alle eisen van dc fiscus heeft iwldaan. Na Ilier en Nu volgt etn editie van Standpunt waarin de vraag aan de orde komt waar leer je voor? MAANDAG 29 JANUARI NED. 1: 10.00 Schooltelevisie: 18.30 Sesamstraat18.45 Kortweg18.55 Nieuws: IS.^9. Bassie en Adriaan: 19.20 Matchpoint20.10 Simonskoop; 20.30 Derrick: 21.37 Journaal; 21.55 Typisch Martine; 22.45 Nieuws. NED. 2: 18.25 Open school; 18.55 Nieuws; 18.59 Van hot naar haar met Dik Voormekaar; 19.25 Heidi; 20.00 Journaal20.27 Englandspiel; 21.30 Een spel van kat en muis; 22.20 Hier en Nu: 23.00 Standpunt; 23.15 Nieuws. Advertentie Gebruik bi goed merhuis aan het Woldmeer, dat mijn aanstaande vrouw heeft geërfd. De ze dame is de vroegere huishoudster van de overleden tante van mijn vriendin uit Amstelveen. Zoals u misschien wel weet, is er al een paar keer ingebroken in dit zomer huis. Onder meer is een kostbare boekenverzameling weggehaald, ter wijl men in het afgelopen weekeind bezig was met schilderijen en ande re waardevolle antieke voorwerpen. Vannacht betrapte ik deze dame op heterdaad in huis. nadat ze een poos voor spook had gespeeld. Apropos, als de heren hun koffiekopjes willen leegdrinken? We hebben nog twee souveniertjes in het zomerhuis, naar ik hoop even stevig gebonden als deze dame. Ja, twee mannen. Ook via de ongebruikelijke weg in hel huis gekomen. Met de bedoeling de inboedel te gaan verhuizen. Jammer genoeg zijn nog minstens twee an dere mannen ontvlucht, maar dat is dan een taak voor dc justitie, om die alsnog te achterhalen." Binnen enkele minuten is nu de politieauto bij het zomerhuis, waar Bea nog altijd met enige angst de beide mannen bewaakt. Beiden zijn weer bij hun positieven en hebben afwisselend haar bodregd met d< meest erge vooruitzichten, als zr hen niet als de weerlicht losmaken, of een flinke geldelijke beloning in het vooruitzicht stellen, als ze maar tijdig voor de politie komt vrij kun nen gaan. Maar Bea heeft er niet op gereageerd, de ene sigaret na de an der gerookt en ervoor gewaakt, dat de beide mannen elkaar niet zouden kunnen bereiken. Tijdens de korte rit van het dorp naar het Woldmeer heeft Chris, die bij een politieman in de auto is gaan zitten, terwijl de andere Chris' V.W. rijdt, in korte trekken verteld, wat hij allemaal in het huis heeft ont dekt: de afluisterapparatuur, de ge heimzinnige kelder mei een tri gang in de garage en vandaar d> geca moufleerde kantelmuur. zodat men altijd in en uit de woning kon ko men, zonder door eveni»n l«- bewo ners gezien te worden. Zodat de po litie nu tamelijk goed op <1.- hoogte is gekomen van de sTuat'e lei- plaatse en hoe de inbrekers binnen gekomen zijn. I In het zomerhuis worden beide mannen losgemaakt, maar voor alle zekerheid geboeid, alvorens ze in de poliiieauto kunnen stappen voor de rit naar Dorringen. Voor alle zeker heid zal de nacht patrouille nog een paar malen in deze omgeving goed uitkijken, want er zijn immers nog een paar mensen ontkomen! Je kunt nooit weten. En of juffrouw Lijn- wegen en meneer Sutaan dc vo"gen- de ochtend dan om een uur of ne gen. half tien z:ch willen n r op hel bureau'' Dan zal de rwhrivia idez.e zaak ter hand nemen. De drie arrestanten worden voorlopig in cel len opgeborgen. Morgen is er weer een dag. Het heeft geen zin de re chercheurs in het holst van de nacht ervoor uit hun bed te halen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 9