Gemeente Zierikzee zit met een ingewikkelde grondkwestie Verplaatsing van woonwagen kamp „Tafeitje-Dek-Je" Zierikzee in haar jaar 1978 Cent voor melkman Kwik sinaasappel in Zweden „Zeeland helpt Rwanda" Jachthaven Colijnsplaat Rockformatie Herman Brood komt niet naar Zierikzee Voor Poortambacht VII STREEKNIEUWS HOE ZIT DAT MET DE PERMANENTE HONGER? ZIERIKZEE, 25-1. Op de donderdag gehouden raads vergadering, heeft de voorzitter, burgemeester Th. 11. de Meester, medegedeeld dat er voor de verdere bouw- ontwikkeling en afronding van Poortambacht VII, moeilijkheden zijn gerezen rond de grondverwerving. Het betreft percelen grond waar het bos en de wal zyn gedacht, ter afslui ting van het bouwplan. Het zuidelijk gedeelte van de betreffende sektor is bedoeld voor de bouw van woningwetwoningen en premiewoningen. (Vervolg van pag. 1) pen, dat er snel vernielingen wer den aangerucht", aldus de burge meester. Hij ging verder in op het latere plan een kamp aan de Zand weg aan te leggen, hetgeen veel protesten bij de betrokken burgers uitlokte. De voorzitter durfde te be weren dat het gemeentebestuur geen maand voorbij heeft laten gaan aan deze zaak aandacht te besteden. „Uw verwijt is totaal ongegrond?", besloot de heer De'Meester zijn ant woord aan de heer Groen. Handtekeningenlijst De heer C. Bij de Vaate vulde hierbij aan dat er gedurende de eer ste drie jaren kans bestond, dat het woonwagenkamp aan „De Val" kon blijven bestaan. Pas daarna kwam een definitieve beschikking. De heer Groen bleef van mening dat er bij de gemeente Zierikzee weinig animo had bestaan iets te realiseren. De voorzitter herinnerde eraan dat nog geen twee jaar geleden de woonwagenbewoners zelf zich met handtekeninglijsten tot c.r.m. heb ben gewend met het verzoek aan „De Val" te mogen blijven. „Heb ik ooit iets anders beweerd", vroeg de heer Groen erop. De heer Den Boer vulde aan dat derhalve lang was gewacht met de vraag aan De Val blijven of verplaat sen. Dc wethouder zei wel veel waar dering te hebben voor het overleg met Rijkswaterstaat en het Water schap in deze kwestie. De heer Groen bleef bij zijn standpunt dat niet alle haast gemaakt is om tot de stichting van een definitief terrein te komen. „We nemen uw opmerking voor kennisgeving aan, maar uit mijn mond krijgt u geen gelijk", besloot de voorzitter de diskussie. Het voorstel tot het beschikbaar- stellen van een krediet van f 265.000,werd tenslotte noodge dwongen met algemene stemmen aangenomen. Over de betreffende (twee) grond- stroken is de gemeente in onderhan deling getreden met de eigenaar, die echter de voorkeur gaf aan verkoop aan derden in casu een Woningbouw B.V. in de gemeente Helden, een houdstermaatschappij, waarmee de gemeente, in verband me deze trans- aktie, kontakt heeft gezocht. De be doeling van de genoemde maatschap pij bleek zelf woningen te bouwen. Men was - zo bleek uit de bespre kingen - wel bereid de aangekochte grond desnoods tegen de oorspronke lijke aankoopprijs, door te verkopen aan de gemeente, onder voorwaarde evenwel, dat de gemeente van haar kant, bouwpercelen zal toewijzen aan deze maatschappij- „Bij elkaar", aldus de voorzitter, „een onplezierige zaak, waardoor de gemeente evenwel niet direkt in moeilijkheden komt, daar ter voort zetting van de bouw in plan VII, rog grond voorhanden is". De zaait l.umt voor 5 februari opnieuw aan de orde. Voorstellen zullen worden gedaan tot alsnog verwerving van de grond. Mocht zulks mislopen, dan zal de raad t.z.t. tot een onteigenings procedure moeten besluiten. „Chantage" De heer Groen (PvdA) vond het een trieste affaire en sprak in dit verband van chantage. Hij zag, met dit voorbeeld, de noodzaak onder streept, dat het voorkeursrecht voor gemeenten bij grondverwerving, wet lelijk wordt geregeld De betreffende oppervlakte grond is 3,87 ha groot, waarop in totaal 40 a 41 woningen kunnen worden gebouwd. Zoutperikeleii Wethouder Den Boer had nog een mededeling over een andere zaak: het (zout) strooien, in verband met de gladheid. Er was tevoren eon zoutvoorraad van 10 Oton en 126 ton is extra bijgekocht, waarvan thans naar schatting nog 30 ton resteert. Gegeven de aankoop en de voorraad- vorming voor het volgend seizoen, moet de raad in de toekomst rekenen met de noodzaak van een aanvullend krediet van f 25 a f 30.000. De heer Groen had (met anderen) alle waardering voor de Dienst P.W. en het personeel, dat bij gladheid irekwent en efficient is opgetreden, maar wilde informeren of met name aan de gladde trottoirs niets iets zou zijn te doen. KERKWERVE. Een willekeurig sa mengesteld kollektief heeft zich op een saillante plaats deze week op de sneeuw en de ijzel geworpen. Tref fend staal van lotsverbondenheid was de inzet van oud-burgemeester E. Baerends, die weliswaar zijn hart aan Tholen verloor, maar (nog) te Kerkwerve woont en het pikhou weel - of vergelijkbaar werktuig - hanteerde om zijn oud-gemeentege noten een iets grotere veiligheid te bieden. Hij dacht hierbij aan een oproep voor vrijwilligers uit de burgerij, die iets aan die stoepen zouden kunnen doen en b.v. aan de toegangswegen tot de rusthuizen, met name „Bor- rendamme". Smalle straten Wethouder Den Boer stipte enkele moeilijkheden aan. Met name smal lere straten, aan weerszijden waar van geparkeerd wordt, leveren voor de strooiauto's problemen op. Soms durft men er gewoon niet in te rij den, met het oog op mogelijke be schadigingen. De heer Sprengelmeij- er (R.U.) sprak zijn afkeuring uit over de wijze, waarop partikulieren hun auto's vaak neerzetten. De heer Van Velthoven (C.D.A.) pleitte er voor, vooral gezien de positie van bejaarden, in deze winter, dat hiel en daar een helpende hand wordt toegestoken. Ingekomen stukken (Foto: Van der Klooster) Op de agenda prijkte een lange rij van (45) ingekomen stukken, w.o. een door g.s. goedgekeurd raadsbesluit m.b.t. de bouw van een kleuter- cn basisschool aan de Baden Powell- weg. De heer Van Velthoven be-' pleitte de instelling van een breed samengesteld bouwteam, met vooral een vertegenwoordiging uit het on derwijsveld. Informatie is eventueel in te winnen bij het I.C.S. (Informa tie Centrum Scholenbouw). Wethou der Den Boer zei, dat ook het kollege reeds in deze richting dacht. Het gaat er in dit stadium om, te komen tot een prognose van de ontwikkeling van het leerlingental, waartoe ook de schoolraad zal worden ingescha keld. Inzake een partikulier schrijven over' straat- en trottoirvervuiling door paarden, zei de heer Roskam (VVD) dat paarden van „echte rui ters" hieraan niet schuldig zijn. In de toekomst wordt een ruiterbewijs verplicht, zodat dit probleem dan de wereld uit is. De voorzitter ontkende dat ook „echte ruiters" hiertegen iets zou den kunnen doen. Verkiezingen Het kollege van b. en w. van Apeldoorn, zond een schrijven, waarin wijziging wordt, bepleit van het tijdstip van verkiezingen van raadsleden en wethouders. Impliciet zouden dan verkiezingen voor de gemeenteraden (drie maanden) eer der moeten werden gehouden. Eer dere verkiezingen hebben vooral voordeel voor de wethouders, die dan em langere tijd hebben zich in te werken voor de gemeentebegro ting. Een adhesiebetuiging wilde Apel doorn zozeer niet, maar de idee sloeg wel aan in de raad. De heren Roskam en De Rijke gingen er mee akkoord. De heer Groen vond overigens dat verkiezin gen in de winter de opkomst van de kiezers niet bevordert. De heer Bij de Vaate zei dat verkiezing van wethouders in deze zomer (vakan ties) ook moeilijk is. B. en w. zullen nog kontakten met Apeldoorn, om te vernemen wat precies de bedoe ling is van de brief. Voor de rest van de ingekomen stukken mogen wij verwijzen naar het volgende nummer. ZIERIKZEE, 25-1. Het komité „Ta- feltje-Dek-Je" te Zierikzee gaf een overzicht van de aktiviteiten in het jaar 1978. De bereiding en verzorging van de maaltijden zijn t/m mei verzorgd door de exploitanten van hotel Van Oppen. Met ingang van juni is deze taak overgenomen door de exploi- LOPIK. De Ruilverkaveling in de Lopikerwaard is donderdag aan vaard met 960 stemmen voor een op pervlakte van 7025 ha vóór en 935 stemmen voor een oppervlakte van 4655 ha tégen. WASSENAAR. De gorilla Linda in het Dierenpark Wassenaar heeft vrijdagmorgen het leven geschonken aan een jong. Het is volgens de di rectie van het dierenpark de eerste keer in de geschiedenis van de Ne derlandse dierentuinen dat een go rilla in gevangenschap wordt gebo ren. In het buitenland komt het zeer zelden voor. tanten van Huis van Nassau, hetgeen tot volle tevi-edenheid geschiedt. Dit jaar zijn 7.054 maalïijdkaarten a f 6,verkocht, is f 42.324,totaal, aan ±35 verbruikers. In de afgelopen negen jaar zijn er nu ±69.554 maal tijden afgeleverd. De gemeente Zierikzee heeft dit jaar f 2.106,subsidie verleend voor de bezorging van de maaltijden. Dit subsidie is ook voor 1979 Ier beschik king gesteld. Het comité hoopt ook in het jaar 1979 wederom voor een goede verzorging van de maaltijden zorg te kunnen dragen. Dagelijks bestuur Het dagelijks bestuur van het kom- mité wordt gevormd door: de heer J. M. van de Brand, voorzitter; de heer W. N. van den Broek, sekretaris; de heer M. L. Moermond, penningmees ter; mevrouw L. van der Sluis-bij de Vaate, alg. adjunkt; de heer P. Over- beek, lid. Het comité heeft de volgende le den: mevrouw Van Geesbergen, Ju- lianastraat 62, Zierikzee; mevrouw Tennekes, Wandeling 1, Zierikzee; mevrouw Vermaat, Driekoningen laan 17, Zierikzee; de officier van het Leger des Heils, Poststraat 46, Zie rikzee. Op deze laatste adressen kan ieder die meent voor maaltijden in aanmerking te kunnen komen, zich opgeven en de benodigde bonnen ko pen. OUWERKERK: De brandput in Ou- werkerk vormt een mini-ijsbaan bij uitstek voor de kinderen. De leidster van de kleuterschool, mejuffrouw Greetje de Rijke besloot donderdag middag dan ook haar kleuters van deze ijspret te laten profiteren. Na tuurlijk waren er wel enkele inwo ners bereid om als baanvegers op te treden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) STOCKHOLM, 25-1. Donderdag is in Stockholm een sinaasappel ont dekt met kwik, zo heeft het Zweed se ministerie van gezondheid mee gedeeld. Gealarmeerd door het drei gement deze week van het (onbe kende) Arabische revolutionaire le ger (ARA) ontdekte een konsument een klein gaatje in een sinaasappel. Bij onderzoek werden enkele drup peltjes kwikzilver gevonden, in wel ke vorm kwik niet gevaarlijk is. In andere sinaasappelen, waarin ook was geprikt, werden geen kwik sporen gevonden. BRUINISSE W.S.V. „Bru" Na de laatste ledenvergadering van de W.S.V. „Bru" is het bestuur als volgt samengesteld: L. J. W. Tulp, voorzitter; G. van der Roest, sekretaris; A. J. H. Jongbloed, pen ningmeester; J. Mol, lid; B. Ree dijk, lid, tevens vice-voorzitter, vice-sekretaris. Het sekretariaat van de WSV Bru is gevestigd: Weth. Brederolaan 65, 2286 AP Rijswijk. De heer J. Mol treedt op als gevolmachtigde bij het KNWV. De heer H. G. Freriks is als havepkommissaris toegevoegd aan het bestuur. DEN HAAG, 25-1. Melkbezorgers uit verschillende delen van het land hebben hun organisatie, de Neder landse Melkhandelaren Organisatie in Den Haag, om advies over hun prijsstelling gevraagd, nu de winter het zo moeilijk maakt de melk bij de klant thuis te brengen. Het dagelijks bestuur van de N.M.O. neeft hun laten weten dat het, afhankelijk van de plaatselijke omstandigheden, ver antwoord kan zijn een cent per liter melk meer te rekenen. MIDDELBURG, 25-1. De provincie Zeeland heeft donderdag aan 136.000 gezinnen, kerkelijke cn sportorgani saties in Zeeland gevraagd de aktie „Zeeland helpt Rwanda" te adopteren cn financieel te steunen. Het gaat hier. zo bleek uit de toelichting van de kommissaris van de koningin in Zeeland dr. C. Boertien, om een sa men met Unicef op te zetten aktie dat Rwanda, een land in Middcn- Afrika, aan waterputten moet hel pen. Daarmee is een bedrag van 2,5 a 3 miljoen gulden gemoeid. Het provinciaal bestuur heeft vijf tigduizend gulden beschikbaar ge steld voor de aktickosten. Bovendien hebben Provinciale Staten besloten om elke door dc bevolking van Zee land bijeengebrachte gulden met een kwartje te vermeerderen. Dc aktie zal in de komende twee jaar zijn be slag moeten krijgen. Zo organiseert het komité „Zeeland helpt Rwanda" diverse wandclakties. waarbij dc wandelaars zelf voor een sponsor moeten zorgen. MIDDELBURG. 25-1. De provincie Zeeland zal 200.000 gulden beschik baar stellen uil het provinciaal ont wikkelingsfonds voor de inrichting van een jachthaven in Colijnsplaat. Dit heeft een woordvoerder van de provincie donderdag meegedeeld. Deze jachthaven zal gebouwd wor den in combinatie met de dijkver- ricrkingswerkzaamheden rond de Oosterschelde. De Provinciale Zeeuwse Waterstaat zal een inrich tingsplan opstellen cn dc directie voeren bij de realisering. Aktiviteiten „Brogum Concerts" ZIERIKZEE, 23-1. De rockforma tie Herman Brood and his Wild Ro mance komt voorlopig niet naar Zie rikzee. Deze momenteel meest ge vraagd pop-act van Nederland heeft een dermate volle agenda dat hier niet voor begin mei opgetreden zou kunnen worden Daarna zullen vrijwel zeker alle optredens van de groep in Nederland komen te vervallen in verband met een tour door de Verenigde Staten. Wanneer The Wild Romance terug is in Nederland staat nog niet vast, maar wel kan als zeker worden aan genomen dat de organisator van het geplande optreden, „Brogum Con certs", geen nieuwe pogingen in het werk zal stellen om deze succesvolle formatie nog dit jaar in Zierikzee te laten optreden. „Brogum Concerts" legt, zoals wij in onze editie van gis ter reeds meldden,' na het koncert van Gruppo Sportivo op 12 april zijn aktiviteiten vrijwel stil in verband met de inrichting van de „Brogum- boerderij". 30 april Alleen voor de 30e april zal een uitzondering worden gemaakt. Zoals de traditie langzamerhand wil, or ganiseert „Brogum" op koninginne dag een popkoncert in de Concert zaal. De komende maal zal dit door de Zaanse hard-rockgroep Howling Hurricane verzorgd worden, die jl. nóvember een door de soos behoor lijk gewaardeerd huiskoncert gaf. Voor zijn huiskonccrtcn heeft Brogum" voor de komende maan den twee minder bekende bands gc- kontraktccrd. Dat zijn voor 2 febru ari (het Vlissingsc) Neighbour en voor 2 maart Never Mind. BRUSSEL. 25-1. Dc Wereldbank beeft berekend dat op onze aar de rond een miljard mensen onvoldoende te eten krijgen. Dc wereldgezondheidsorganisatie stelde vast dat bij meer dan honderd miljoen kinderen beneden dc zes jaar het permanent gebrek aan voedsel kon worden afgemeten aan hun lichamelijke toestand. Aan houdende ondervoeding valt niet op. doet geen pijn. is niet drama tisch. Maar dc gevolgen zijn veel erger dan die van ccn hongersnood ramp. zeggen dc Wcstduitsc chemicus Ulrich Oltcrsdorf en de so cioloog Fctcr Mcttlcr in het januarinummer van het blad „Bild der Wissenschaft". Oltcrsdorf heeft als voedingsdeskundige jaren lang in Tanzania gewerkt cn Mcttlcr werkt momenteel mee aan de voorbereiding van dc wetenschappelijke wcrcldkonfercntic van de Vcrcigde Naties. Alleen het uitgemergelde kind in Biafra, dc stervende bedelaar in dc straten van Calcutta of de doden in dc Sahcl halen de bcrieh-,- ten van dc internationale persmedia. Maar. aldus de twee weten schappers, dat zijn gevallen die slechts dc top van dc Ijsberg laten zien. Zy vinden dat dc politieke betekenis van permanent ondervoe ding van miljoenen erg wordt onderschat. 9

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 4