Zeeland ervaart een opzienbarende vogeltrek deunloo b.u. CHOMEINY STELT TERUGKEER NAAR IRAN UIT TOT ZONDAG Israël wil liever geen Nederlands bataljon Op naar Salt II De kern bewapening CHOMEINY WIL BLOED STORTEN VOOR IRAN Massale demonstraties in Teheran Berouwvolle inbreker „W raak" in Engeland Vrachtwagen door afsluitbomen Vrouw omgekomen bij brand AGENDA weekend servicedienst installatiebedrijf BEESTACHTIG 2 MIDDELBURG, 25-1. Zeeland heeft momenteel vele honderdduizenden koolganzen, rietganzen en wilde eenden op bezoek. Ze zyn 1** grote zwermen neergestreken op de akkers en de velden om zo te proberen nog wat voedsel te bemachtigen. In normale winters zün deze dieren over het hele land verspreid. Maar de betrekkelyk geringe sneeuwval in Zeeland en de in verhouding tot de rest van Nederland betrekkelük hoge temperaturen, maken van deze provincie een eldorado voor de trekvogels, die voornamelük uit Noord-Europa en Siberië afkomstig zün. Deze invasie van trekvogels wordt door de boeren zorgelijk bekeken. De dieren kunnen namelijk grote scha de toebrengen aan de 25.000 ha win tertarwe, die dit seizoen ingezaaid is. en aan de percelen graszaad. Als deze trekvogels in verband met het weer nog een tijd in Zeeland blijven dan zal er niet alleen veel opgegeten maar vooral ook veel vertrapt wor den, aldus de heer J. M. van der Weele, akkerbouwconsulent bij het DEN HAAG. Het tekort aan voed sel in sommige delen van de wereld vormt volgens de Europese Kommis sie geen aanleiding om het gemeen- schappelijk landbouwbeleid van de negen landen van de Europese Ge meenschap te veranderen. Dit blijkt uit het antwoord dat het „dagelyks bestuur" van de gemeenschap heeft gegeven op vragen van een Belgisch lid van het Europese parlement, Ver- haegen. consulentschap van de akkerbouw en de nmdveehouderij in Zeeland. Gevaarlijk Frankrijk De vogelliefhebbers maken zich in de eerste plaats zorgen over de voedselvoorziening van de vogels. Als liet harder gaat sneeuwen en vrie zen en de voederplaatsen onbereik baar worden voor de trekvogels, dan zullen ze doorvliegen naar Frankrijk, waar nog vrijelijk op gejaargd mag worden, zo vrezen ze. Voorkomen kunnen we dat niet, zegt de heer H. Baptist, vogeldeskundige bij de Deltadienst van Rijkswaterstaat. Aan bij voederen valt niet te beginnen. Voor bijvoorbeeld honderdduizend ganzen is alleen al 50 ton voedsel per dag nodig. Dat valt eenvoudig niet te regelen. De trekvogels doen er overigens goed aan voorlopig maar in Neder land te blijven omdat er hier tot het eind van het jaar niet op ze gejaagd mag worden in tegenstelling tot Frankrijk, waar geen jachtverbod bestaat. LONDEN, 25-1. Een zie kenhuis in Birmingham heeft donderdag 65 kankerpatiënten naar huis gezonden en in een Londens ziekenhuis weigert volgens een krantebericht een orthopedisch chirurg patiën ten Le.behandelen die lid zijn van een vakbond. Volgens een krant zei deze arts, Patrick Chesterman, van het Rea ding's Battle ziekenhuis ten westen van Londen dat er toch eens iemand moet terug slaan tegen de vakbonden „Ik heb nu wel genoeg van al deze mensen die anderen het leven zuur maken en nu wil ik hen dat wel eens doen. TEL AVIV, 25-1. De Israëlisch re gering poogt Nederland ervan af te brengen, troepen te leveren voor Finul, de VN-vredesmacht in Liba- nin, zo schryven vrydag militaire medewerkers van de Israëlische pers. Nederland moet een gemotoriseerd bataljon van 700 man leveren, dat het Franse contingent moet vervan gen. Acht officieren van een eenheid zijn woensdag reeds in Libanon aan gekomen om zich van een en ander op de hoogte te stellen en de hodige regelingen te treffen voor de komst der Nederlandse militairen. Volgens de „Jerusalem Post" vreest Israël, dat de aanwezigheid van de Nederlandse eenheid in Zuid-Liba- non afbreuk zal doen aan „de voor treffelijke betrekkingen tussen Je ruzalem en Den Haag". Het Israëlische blad schrijft voorts, dat de Nederlanders zich zullen sta tioneren in een „zeer delikaat ge bied", in de buurt van de enklave die beheerst wordt door rechtse christe nen. PARIJS, 25-1. De in ballingschap levende Iraanse geestelyke leider Ayatollah Chomeiny - heeft zyn te rugkeer naar Iran, die oorspronke- lyk vrijdag zou plaatsvinden uitge steld tot zondag a.s. GENÈVE, 25-1. De Amerikaanse afgevaardigde Adrian Fisher heeft donderdag op de ontwapeningscon ferentie in Genève gfezegd, dat op lossing van de laatste moeilijkheden bij het sluiten van een nieuwe Salt- overeenkomst met de Russen nabij is. Ander staat het met de strijd krachtenvermindering in Europa .De Russische onderminister van buiten landse zaken Georgy Kornienko ver klaarde in Moskou, dater weinig hoop is op overeenstemming „zolang het westen weigert zijn niet-con- structieve houding te laten varen". Ook hij verklaarde, dat de onder handelingen met Amerika over Salt- 2 hun einde naderen. WASHINGTON, 25-1. Mede tegen over de toenemende dreiging van vooralsnog voornamelijk op Europa gerichte Russische SS-28-raketten voor de middellange afstand, die niet onder het Russisch-Amerikaanse zo genaamde Salt-akkoord ter afrem ming van de strategische kernbewa pening vallen, overwegen de bondge noten van de NAVO de invoering van diverse wapensystemen tenein de hun vermogen om vanaf Europees grondgebied de Sowjet-Unie te kun nen bestrijken met kernwapens voor de lange afstand. PARIJS, 25-1. De vooralsnog in een plaats bij Parijs in ballingschap levende Iraanse geestelijke leider Ayatollah Chomeiny heeft donder dagmiddag op een niet aangekondig de persconferentie van tien minuten verklaard naar Iran te zullen terug keren zodra de luchthavens in Iran - voorlopig tot zondag dicht - weer open zijn, zelfs wanneer dit zou be tekenen dat er bloed gaat vloeien. „Als er bloed moet vloeien, zal ik de eerste zijn om het mijne te ver gieten voor het land", zo zei hij te genover de pers bij zijn verblijfplaats in Neauphle Le Chateau bij Parijs. De kring van zijn directe medestan ders begon hierop te wenen. „Voor lopig roep ik nog niet op tot gewa pende strijd, maar ik denk er wel over, zal dit doen, wanneer ik meen dat dit nodig is, en het volk vertel len hoe het moet vechten", zo zei hij. KERKWERVE. Deze bestelauto verloor het gevecht tegen de gladheid en kwam. in een sloot langs de Heuvelsweg terecht. Uitgegleden en uitgere den (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Eerder op de dag waren er al, ove rigens namens Chomeiny tegenge sproken berichten dat premier Bach- tiar, Chomeiny dringend zou hebben gevraagd zijn voorgenomen komst naar Iran drie weken uit te stellen in ruil voor de belofte verkiezingen te laten houden voor een grondwet gevende vergadering die moet beslis sen over de kwestie van de ontwik keling van een constitutionele mo narchie of een Islamitische republiek. Speciale brief Dit verzoek stond volgens de Iraanse politicus Seyfeddin Nabavi in een brief die door een speciale af gezant aan Chomeiny was overhan digd. De Iraanse radio riep om dat Bach- tiar in zijn brief Chomeiny had ge vraagd zijn terugkeer voor onbepaal de tijd uit te stellen om te voorko men dat door „ernstige incidenten onherstelbare dingen zouden gebeu ren". Volgens de radio had de pre mier ook gewaarschuwd dat hij niet zal toestaan dat Ayatollah enige or ganisatie in het leven roept buiten de grondwet om. Hij zou hem hebben gevraagd „toe te staan" dat elke wyziging in de. re gering in een kalme sfeer verloopt cn volgens de democratische begin selen. LAATSTE NIEUWS TEHERAN, 26-1. Ondanks bet verbod van de Iraanse militaire lei ding op het houden van samenkom sten zonder vergunning is er vrij dagochtend in Teheran weer massaal gedemonstreerd ten gunste van de Sji'itische leider Chomeiny, die aan- vankelyk die dag uit ballingschap zou zyn teruggekeerd. Direkt na het eind van het nach telijk uitgaansverbod verzamelden honderdduizenden Iraniërs zich in het centrum van de hoofdstad. De meeste van hen trokken naar de luchthaven Mehrabad. Daar werden zij tegengehouden door een sterk militair cordon. Er ontstond een zeer gespannen situatie toen de aanhan gers van de Ayatollah Chomeiny tot op enkele meters optrokken van een zware tank die zijn kanon op de mensenzee had gericht. De spanning verminderde wat toen de bevelvoe rende kolonel een kleurenfoto van Chomeiny aannam en deze aan de, tank bevestigde. Ongeveer 100.000 betogers bleven op het grote plein in het centrum van Teheran rondom het grote mo nument voor de Pahlevi-dynastie, dat door militaire eenheden was af gezet. Duizenden andere demon stranten begaven zich naar een gro te begraafplaats waar Chomeiny die ochtend een redevoering zou hebben gehouden bij de graven van degenen die bij de legen de sjah gerichte be togingen van vorig jaar zijn omge komen. Tegenover de massale volksbewe ging ten gunste van Chomeiny op vrijdag verzonk de betoging van de dag te voren voor steun aan de re gering van Sjapoer Bachtiar in het niet. Voor de betoging van donder dag waaraan naar schatting ruim 50.000 deelnamen, waren alle fami lieleden van de militairen uilgeno digd. Vele van de deelnemers aan deze regeringsgezinde demonstratie behoorden lot de middenklasse en waren beter gekleed dan de volge lingen van Chomeiny. BORNE, 25-1. Een inbreker heeft in Borne uit berouw van zijn daad het gestolen geld bij de politie terug bezorgd. Het gaat om een bedrag van 1200 gulden aan bankbiljetten, die het afgelopen weekeinde verdwenen uit het keukencentrum in Borne. De brief, waarin de inbreker zijn excu ses aanbiedt, vermeldt niet diens naam. Die probeert de politie alsnog te achterhalen, vooral omdat de dief ook aansprakelijk wordt gesteld voor de schade (1.540 gulden) die tijdens de inbraak is ontstaan aan het inte rieur van het keukencentrum. UTRECHT, 25-1. Vermoedelijk ver blind door de zon is een vrachtwa genchauffeur in Utrecht met zijn zware wagen dwars door de afsluit bomen van een brug gereden. Ter wijl de bomen al dicht waren en de brug op het punt stond omhoog te gaan om een schip door te laten kwam de vrachtauto volgens de po litie aanrijden. Het gevaarte reed dwars door de bomen heen waarna de chauffeur uit zijn cabine werd ge slingerd. Zonder chauffeur reed de vrachtwagen vervolgens verder, ramde de afsluitbomen aan de ande re kant en een geparkeerde auto. Bo vendien werden een paar lichtmas ten gekraakt. De chauffeur, de 33- jarige C. G. van Oort uit Utrecht, overleed later aan zijn verwondin gen. AMSTERDAM, 25-1. De 74-jarlge mevrouw A. PeisiusijLangereis is in de nacht van woensdag op donder dag bij een brand in haar woning in de Duindoornstraat in Amsterdam- Noord om het leven gekomen. Er was sprake van een kleine brand maar de grote rookontwikke ling is de vrouw gestiks Volgens de politie is de brand ontstaan doordat de vrou in een fauteuil zat te roken cn daarbij in slaap is gevallen WEEKEINDE. ARTSENDIENST Zaterdag 27 en zondag 28 januari Dokter J. B. Visser, Zierikzee, tel. (01110) 3965 neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdagmorgen en zon dagmorgen van 11.00-11.30 uur. Dokter J. L. Flach, Hogezoom 186, Renesse. Tel. (01116) 1280. neemt waar dokter Bruel en dokter Stenger. De weekenddienst gaat in op vrijdagmiddag 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Tijdens de weekend dienst is er bij de dienstdoen de arts spreekuur voor spoed- gevalen op zaterdag en zon dag van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. Dokter M. M. van den Berg, Nieu- werkerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Bui tendijk en dokter Speelman. Tandarts D. fi. de Kup, Vroonweg 4, Haamstede, telefoon 01115-1359 neemt waar voor geheel Schou- wen-Duiveland. De weekeindedienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen n.l. van zaterdag- en zondagmiddag van 17.00-17.30 uur Zuster A. C. M. Padmos, Molenweg 18, Bruinisse, tel. (01113) 1203, heeft dienst voor Zierikzee, Duiveland en Bruinisse. Zr. W. C. Steutcl, Haamstede, telef. (01115) 1226, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180, heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcentrum Noord, en Midden-Zeeland tel. (01100) 14444. Advertentie Iedere vrijdag Zonnemaire Doipshuis, algemene soos voor oude- ïen, 14.00 uur. Vrijdag 26 januari Burgh Rekreatiezaal Camping Duinrand, 19.30 uur, uitvoering DFS. Kerkwerve Verenigingsgeobuw; Feestavond WIK 19.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede: Jubileumavond Bond van Opzichzelfstaanden; 20.00 uur. Oosterland Cafétaria „Neffen d' Eule", 19.30 uur alg. ledenvergadering Oranjevereni ging. Bruinisse Raadzaal gemeentehuis, vergadering gemeenteraad, 19.00 uur. Zaterdag 27 januari Zierikzee Sporthal „Onderdak": Tenniswed strijden; 8.30-10.00 uur. Concertzaal-bioscoop: „Trinity Sar- lana"; 14.00 uur - „Coma"; 20.00 uur. Burgh Rekreatiezaal Camping Duinrand, 14.30 uur uitvoering DFS voor be jaarden. Brouwershaven „Tonnenmagazijn", 19.45 uur, To neeluitvoering PJZ. Zonnemaire Gemeenschapsruimte, v. d. Bijlstraat; Solistenconcours „Nut en Uitspan ning"; 15.00 uur. Schuddebcurs Ijsbaan, ijsfeest kinderen, 15.00 uur. Ijsbaan, ijsfeest volwassenen, 19.30 uur. Oosterland Ijsbaan bij „De Saele", IJswedstrij- den voor alle klassen van de basis scholen; 13.00 uur. Zondag 28 januari Zierikzee Sporthal „Onderdak": Tenniswed strijden; 9.00-12.15 uur. Concertzaal-bioscoop: „Coma"; 20.00 uur. Maandag 29 januari Middelburg Provinciehuis: Vergadering kommis sie financiën; 16.00 uur. Dinsdag 30 januari Haamstede De Graaf van Haamstede, 19.30 uur, jaarvergadering „Pomona". Woemdag 31 januari Zierikzee „Huis van Nassau": Vergadering Sportraad; 20.00 uur. Ellemeet Dorpshuis, 20.00 uur, Modeshow (ei gen gemaakte kleding) Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afd. Noord- welle e.o. Brouwershaven Verenigingsgebouw, Alg. Bond van Ouderen, 14.30 uur. Nieuwcrkerk 20.00 uur Ons Dorpshuis, jaarverga dering Verenigingsraad. tel. (01110) 4406, b.g.g. (01110) 2461 Verenigingsgebouw 14.30 uur. Bo- jaardensoos. Woensdag 7 februari Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, 14.30 uur bejaardenmiddag N.C.V.B. Donderdag 8 februari Zierikzee Huis van Nassau, jaarvergadering Vereniging voor bedrijfsvoorlichting Schouwen-Duiveland, 19.30 uur. Haamstede Gemeentehuis, 14.30 uur, raadsverga dering. Ouwerkerk Dorpshuis 19.30 uur, kennismakings- avond opbouwwerker D. Doeswijlc. Vrijdag 9 februari Zierikzee Concertzaal, jaarfeest CJV „Samen Verder", 19.30 uur. Sch arend ij ke Feestavond ZSC '62, Ned. Herv. Jeugdgebouw, 19.30 uur. Donderdag 15 februari Zierikzee Huis van Nassau, Algemene leden vergadering ZLM (kring), 14.00 uur. Havenplein 24, Rechtswinkel 19.00- 20.00 uur. Vrijdag 16 februari Zierikzee Hotel Van Oppen, Stad en Lande, lezing J. J. Doeswijk, 20.00 uur. Concertzaal: „Ziej ook"-voorstelling „Deep End" (met Jane Asher); 20.00 uur. Haamstede Klubhuis Duinwegje, 20.30 uur, Ten- nisklub. Zaterdag 17 februari Zierikzee Concertzaal, Zeeuwse Middag, Alge mene Bond voor Ouderen, 14.00 uur. (OHIO) 22S5 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Sporthal; alg. ledenvergadering IJs- klub Winterleven. Donderdag 1 februari Brouwershaven Tonnenmagazijn. Algemene be stuursvergadering Stichting Samen levingsopbouw. 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede, klaverjaswed- strijden, 20.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Raad Bruinisse, 19.30 uur. Middelburg Provinciehuis: Vergadering kommis sie voor bestuurlijke organisaties; 10.00 uur. Vrijdag 2 februari Zierikzee Hotel Van Oppen, Stad en Lande, lezing mr. W. P. Martens, 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn: Familiesamen komst CPB, CPJ en CBTB; 18.00 uur, toneelvoorstelling, 20.15 uur. Nieuwcrkerk Ons Dorpshuis. Uitvoering muziek gezelschappen. Bruinisse ,,'t Durps'uus"; NVV-propagnndn- fcestavond. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 3 februari Oosterland „Oosterhof": Bingo-avond „Kolibri"; 19.30 uur. Maandag 5 februari Zierikzee Foyer Mondragon. VVD bijeenkomst 20.15 uur. Dinsdag 6 februari Zierikzee Kabbelaarsbank 33. CDA-Vrouwen- beraad, 13.30 uur. Café „De Witte Raaf", Vrouwencafé, Informatie-avond „Blijf van m'n lijf; 20.30 uur. Redaktie (01110) 4669, (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Nu we al zo lang in een ver sneeuwde en verijsde toestand le ven, zou de lach op de mondjes kunnen besterven en daarom hier - bij alle dierenleed - ook icat dier- plezier, de vonk waarvan mogelijk op mensen kan overslaan. Het dier is betrekkelijk zwak en onbeschermd en het is derhalve de vraag, of men zich grapjes mag ver oorloven, maar ik ivil toch nog even stilstaan bij de middenstadse poes, die poogde zich over de be-ijzelde straten voort te bewegen. Wat moest kon niet, maar het ge beurde toch. Na de (geroepen) me dedeling, dat het een lieve poes ivas, schrok het beest geweldig en wilde wegspurten op een wijze, die onder normale omstandigheden, ha rerzijds gebruikelijk is. De poes slipte nu echter en viel languit op haar zij. Ze krabbelde overeind met slippende koppeling, maar de poot jes vonden geen houvast. Het dier ging opnieuiv onderuit en kwam op de rug terecht. Gepoogd werd op nieuw in de eerste versnelling iveg te rennen, maar het was net of de pootjes aan touwtjes vast zaten en werden gemanipuleerd. Glijdend en waggelend is poes uiteindelijk bij een zijstraatje gekomen en daar verdween zij in een portiek. Onze eigen poes intussen heeft kennis gemaakt met een flinke laag sneeuw. Voor hel eerst in haar le ven. Toen ze buiten kwam, was de diepe belediging haar van het ver stelde gezicht af te lezen. De we reld was totaal veranderd en hoe doi nu kwam? Ze zakte tot de buik in de sneeuw en bleef toen roerloos staan. Ze keek de mensen verwijtend aan i ver de sneeuwlaag heen, tilde toen uit de witte massa, één poot op, die ze hevig liet trillen om de sneeuw af te schudden. Daarna volgde één der achterpoten. Zo bereikte zij een plekje onder de buitenvogelkooi, ivaar wat minder sneeuw lag en daar bleef zij in durende veront waardiging zitten, het doel voorbij schietend waartoe zij was buitenge laten. Roepen om binnen te komen hielp niet, want tussen zitplek en deur was daar die afschu"wel{jke laag wit en wat moet je in zo'n situatie als eigenwijs beest? Dit bestiale verhaal krijgt kans op een herhaling, nu er weer vlokjes uit de hemel zijn komen vallen, mo gelijk niet zo romantisch als rond kerst en nieuwjaar, maar wel vlok jes, die mensen en dieren voor de nodige problemen zullen stellen. Vanmorgen heb ik heerlijk geno ten van dc spontane exklamatie ran een de stoep sneeuwruimende vrouw die zei: „o, wat is dan nu toch prachtig". Durend optimisme dus, na aflc geglij en geslobber en zo hoort hel tot - als eerder geci teerd - „de ribes bloeit in het zon nige woud en de merel loopt onder de heggen". SCH1ERE1LANDMAN 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2