Veel vogels wagen zich nu dichter bij bewoonde wereld Verzoek om jachtstop Automobilisten reden netjes CHAOTISCHE TAFERELEN IN ENGELAND DOOR DE STAKINGEN Kans voor Bachtiar? Flamingo en roofvogels Flitsen uit het buitenland Portret onder portret Boze Engelse vrouiven Volkstelling" door sneeuw „Bronbeek" moet blijven Dood door messteek AGENDA VROEDSCHAP 1IURGH, 19-1. Vrijdag, loen de wegen nog bereden kouden worden, hebben velen met bewondering staan kijken naar een prachtige flamingo die zieli ophield langs de buitenzijde van de Brouwersdaiu aan de Oud- dorpse kant. Kennelijk doordat het binnenwa ter overal bevroren is, moest deze vogel zijn voedsel zoeken in het zou te Noordzeewater. HILVERSUM, 22-1. De Stichting Het Vogeljaar heelt een dringend verzoek gericht aan de regeringen van Frankrijk, Ierland, Italië en Spanje om, in verband met de uit zonderlijke weersomstandigheden in west-Europa, de jacht op water- en zangvogels direkt te sluiten. Dit heeft een woordvoerster maandag meege deeld. Grote koncentraties uit het koude west-Europa gevluchte trekvogels hopen zich in Ierland. zuid-Frank rijk, Italië en Spanje op. Steltlopers, maar ook miljoenen ljjsterachtïgen, zijn naar zachtere gebieden gevlucht, waar zij door een enorm leger schiet grage zuiderlingen worden opge wacht, aldus de Stichting Het Vogel jaar. REGGIO Dl CALABRIA. De chi rurg Francesco Morgante is maan dag Italië's zevende ontvoerings slachtoffer van dit jaar geworden. Hij werd door verscheidene mannen overmeesterd, toen hij in Locri, bij Reggio di Calabria, het ziekenhuis verliet waar hij werkt. DÜSSELDORF. De rechtbank in de Westduitse plaats Bielefeld zal binnenkort naar Lutzk in de Oekraino reizen om getuige te horen voor een proces tegen Nazi- misdadigers. De Sowjet-Unie heeft toestemming gegeven voor het on derzoek. BRUSSEL. Dc werkloosheid in de negen lidstaten van de Europese Ge meenschap is weer gestegen. Eind vorig jaar, aldus cjjfers die maandag in Brussel door de Europese Com missie, dagelijks bestuur van de EG, bekend zijn gemaakt, waren er in de EG 6,1 miljoen werklozen. Vergele ken met een maand eerder was er t en stijging van de werkloosheid met 1,6 procent. SJANGHAI, 22-1Het gemeente bestuur van Rotterdam zou graag op korte termijn komen tot een hechte re samenwerking me.t de Chinese havenstad Sjanghai. Daarbij wordt gedacht aan een soort van zusier- relatie, zoals Rotterdam al onder houdt met Kobe in Japan en Seattle in de Verenigde Staten. HAMBURG, 22-1. Een zelfportret van Rembrandt, dat ruim een jaar geleden door een 41-jarige Duitser in Hamburg mei zuur werd bescha digd, blijkt een vrouwenportret ver borgen te hebben. Dit is maandag tijdens het proces tegen Hans-Jöa- chim, de dader, onthuld door de di- rekteur van het Staatsmuseum Wil helmshoeve bij Kassei, Friedrich La- husen. Bij de restauratie kwam het vrouwenportret tevoorschijn. Bij de restauratie van c.ea ander schilderij, „Portret van een archi tect" van Rembrandts leerling Njcc- la<fs Mues is voorts gebleken clai het gaat om een voorstelling van „de apostel Thomas". De flamingo was er niet alleen, want talloze strandlupers en andere steltlopertjes bewogen zich daar driftig langs de vloedlijn. Het zijn niet alleen deze vogels die de kust hebben uitverkoren, want dag en nacht worden we gekonfronteerd met de bekende geluiden van grole groepen winterganzen. Met duizen den zijn ze op Schouwen-Duiveland te vinderf en steeds brutaler naderen ze de bewoonde wereld en scharre len zelfs al vlak achter boerderijen op zoek naar voedsel. Tarwepercelen zijn een geliefd objekt voor deze grote vogels en ze rukken de pas boven gekomen sprietjes wintertar we af om toch wat te eten. Ouderen onder ons zeggen dat dit voor liet gewas geen nadelige gevolgen zal hebben omdat het gewas toch weer uitstelt, mits er geen 17 graden vorst over heen gaat, want dat is zowat de maximumtemperatuur die tarwe kan hebben. Tarwevelden Er zijn voorbeelden genoeg uit de oudheid van door ganzen zwaar be zochte tarwevelden, die in de zomer een rekord oogst gaven. Momenteel vertoeven zowel de rotgans als de rietgans, de brandgans en de grauwe gans in onze omgeving. Hier en daar verder nog groepen zwanen, heel vuilwit doordat ze zich niet kunnen wassen in open binnenwater. Zelfs de Gemene geul in de Schelphoek biedt geen uitkomst meer omdat dit binnenwater geheel is dicht gevro ren. Grote groepen meerkoeten die zich daar anders ophouden scharre len nu op het land rond en helaas ook langs de weg. Vele dode meer koeten zijn langs de weg te vinden, een gevolg van hun brutaliteit om langs de verkeerswegen voedsel te zoeken en mogelijk door te hoge snelheid van het verkeer. Ook wa terhoentjes behoren tot verkeers slachtoffers. Koofvogels Opmerkelijk is tevens het vrij grote aantal roofvogels dat buit KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De ongunstige pu bliciteit rond mogelijke fraude door het Leprabestrijdingsfonds heeft de Nederlandse Stichting voor Lepra bestrijding (NSL) vorig jaar één miljoen gulden gekost. De onafhan kelijk -van het fonds opererende NSL ontving in 1978 uit giften 5 miljoen gulden, één miljoen minder dan 1977. UTRECHT. Een dertigtal bezoe kers van de tentoonstelling „Katten Kijken" hebben van zaterdag op zondag noodgedwongen de nacht doorgebracht in de Expohal van de Jaarbeurs in Utrecht. Afkomstig uit alle delen van het land zagen zij in verband met de gladheid der wegen geen kans meer om thuis te komen. zoekt en we zagen buizerden nog nooit zo dichtbij. Wie zich van de bewoonde wereld helemaal niets aantrekken zijn de zilvermeeuwen. Wat brood, neergelegd voor de zan gertjes, wordt door hen in enkele sekopden opgeslokt. Zelfs de vet- ballen, rijkelijk voorzien van zang- zaad worden mee de lucht ingeno men en doorgeslikt. Een ongekende mogelijkheid omin deze barre tijd de vogels van zeer nabij te kunnen bekijken. Voor wie dat wil natuur lijk. DEN HAAG. De Europese Com missie, het „dagelijks bestuur" van tic Europese Gemeenschap, zal bin nenkort voorstellen dóen om tot nauwer samenwerking te komen tus sen in de eerste plaats nierbanken, en in een later stadium bloedbanken in de negen EEG-landen. DRIEBERGEN, 22-1. De automo bilisten hebben zich maandagmorgen goed aangepast aan de moeilijke be- rijdbaarheid van de wegen als ge volg van de gladheid. Hoewel het vrij druk was is het aantal ongevallen geweldig meege vallen omdat de automobilisten keu rig achter elkaar bleven rijden, aldus de Verkeerscentrale van de Rijks politie in Driebergen. Rond het middaguur waren de rechterrijstroken van de autosnel- gen in het algemeen nog steeds goed te berijden. JDe gladheid op de lin kerrijstroken was' toen iets vermin derd maar echt opschieten kan men daarop niet. De meeste doorgaande secundaire wegen gaven maandag middag over het algemeen geen re den tot klagen. Alleen op de binnen wegen plaatst gladheid als gevolg van opvriezende weggedeelten, de weggebruikei-s af en toe nog voor problemen. LONDEN, 22-1. In het door stakingen geteisterde Enge land komen de huisvrouwen in opstand. Met teksten als „dood aan de illegale sta- kingsposten" betoogden in Het afgelopen weekeinde boze vrouwen, die st'akende vracht rijders toezegden, ze net zo lang op hun huid ie zullen zit ten, tot de vrachtrijders het werk hervat zouden hebben. Spontane stichtingen van anti-stakingsbewegingen zoals „Aktiegroep van huisvrou wen" in bury of „De Verenig de Vrouwen" in Liverpool vinden veel weerklank. In Oldham, in Noordoost- Engeland, hebben betogende huisvrouwen posters met pa raplu-punten iii de buik ge stoken, waarbij de aanvoer ster opmerkte: „Onze buiken lijden ook door al deze sta kingen. Waarom niet die van jullie?" LONDEN, 22-1. De stakingen voor betere beloning hebben zich maan dag uitgebreid tot dc scholen, zieken huizen en verzorgingsdiensten, waar door voor het eerst zieken, bejaarden en kinderen werden betrokken bü dc konfrontatic tussen dc vakbonden en dc regering. Vrijdag 26 januari ARNHEM, 22-1. Hel natio nale park De Hoge Veluwe heeft in de afgelopen weken dankzij de sneeuw voor het eerst sinds jaren weer een nauwkeurige „volkstelling" kunnen houden. Door het tel len van sporen in de sneeuw bij de voederpluatsen, hebben de jachtopzieners de huidige wildstand in het park vastge steld op 179 edelhyten, 174 mouflons, 32 reeën en 76 wilde zwijnen. Dat aantal is volgens de woordvoerder van het na tionaal park voldoende: Er mogen niet meer dieren bij komen. Daarvoor is het park (5.500 hectare) le klein. Het wild verkeert in uitste kende konditie. Het bijvoede ren gebeurt in verband met de zeer winterse omstandig heden veel intensiever. Het voer bestaat nu uit hooi, mais en suikerbieten. ZIERIKZEE. Reg gestolde tranen or nissen :n rijke tri. n op een er het a iter. ijskoude auto, ulo- en mcuse geeft jolige cffekten. Hel zijn dc nlccd in deze aan soorten hinder- In Londen en sommige andere ge bieden weigerden zelfs de bemannin gen van ambulance-wagens te wer ken op deze „aktiedag", die was uit geroepen door vier bonden met teza men 1,5 miljoen leden van lager gesalarieerd personeel, waarbij de werknémers bij de reinigingen, por tiers van ziekenhuizen, wegenher- stellers, wasserijpersoneel, toiletjuf frouwen en doodgravers. Voor de 100.000 vrachtwagenchauf feurs was het maandag de elfde sta kingsdag en dc treinmachinisten hou den vandaag (dinsdag) hun derde sta- kingsaktic van één dag. Ambulancepersoneel In Londen, Schotland en het wes ten van de Midlands weigerde, in te genstelling tot dc afspraak met dc bonden, het ambulancepersoneel zelfs spoedgevallen. Op las! van minister van gezondheid David Ennals, ver zorgden militairen en politic een nooddienst. De Britse hoofdstad heeft gewoonlijk 1.500 noodoproepen per dag. Een Londensc ambulance-funk- tionaris sprak van een chaotische toe stand. GENEVE. De Verenigde Staten en de EEG hebben een belangrijke slap gezet in de richting van een inter nationale ovei'eenkomst die de we reldhandel in tarwe moet reguleren. Dit zei dc Zwitser Arthur Dunkel. onder wiens voorzitterschap maan dag de derde onderhandelingsronde vor oen wcrcldgrunovcrecnkomsl be gon. DEN HAAG, 22-1. Het opheffen van het Koninklijk Tehuis voor Oud militairen „Bronbeek" en het „over planten van de oude bomen" zal de staat weliswaar de nodige guldens opleveren, maar dat neemt niet weg dat deze maatregel indruist tegen de elementaire verplichtingen die de staat der Nederland aan deze mensen verschuldigd is. Dit heeft de Stichting Oud-strij derslegioen maandag geschreven in een brief aan minister Scholten van defensie. De verzetsorgahisatie wil .dat de bewindsman de plannen her ziet en ze meer richt op de „afbouw" ven de huidige situatie, door de be woners te laten blijven en geen nieu we meer in te schrijven. MAASTRICHT, 22-1. Een ruzie tussen twee etagebewoners van een pand aan de Brüsselseweg in Maas tricht is zondagavond uitgelopen op een fatale steekpartij. De 27-jarige timmerman J. Heuts Werd met een vleesmes zodanig gestoken, dat hij later aan de verwondingen in hét ziekenhuis is overleden. Naar de politie maandag meedeel de, is de dader een 63-jarige man zonder beroep. Hij is ingesloten. Het boterde ai lang niet tusSen beide be woners. Herhaaldelijk hadden zij ru zie. LAATSTE NIEUWS ■IJ TEHERAN, 23-1. De mogelijkheid moet niet uitgesloten worden geacht dat de huidige premier Bachtiar aan het hoofd zal komen te staan van de voorlopige regering die de verbannen geestelijk leider Ayatollah Chomeiny in Iran wil vormen, maar de beslis sing hierover zal door Chomeiny en Bachtiar zelf moeten worden geno men, zo heeft een adviseur van Cho meiny in Iran, tevens lid van het nationale front in het land, Mehdi Bazargan, dinsdag op een perskonfe- rentie in dè Iraanse hoofdstad ver klaard. „Wij zouden willen dat Chomeiny naar Iran terugkeert na de vorming van een voorlopige regering", zo zei Bazargan, „maar de Ayatollah heeft zelf en alleen de beslissing genomen om vrijdag naar Iran terug te gaan". Iedere vrijdag Zonnemaire Dorpshuis, algemene soos voor oude- len, 14.00 uur. Dinsdag 23 januari Zicrikzee Huis van Nassau; fraktie-vergade ring P.v.d.A.; 20.00 uur. Scliarcndykc Gemeentehuis, 19.30 uur vergade ring gemeenteraad Middenschou- wen. Nicuwcrkcrk Dorpshuis; volksdunskursus Stich ting Jeugd; 20.00 uur. Woensdag 24 januari Zicrikzcc Hervormd Verenigingsgebouw, 14.30 uur bejaardenmiddag N.C.V.B. Hotel Van Oppen. afd. Vrouwen in dc PvdA, 20.00 uur. Ouwcrkcrk Dorpshuis, Zeeuwse avond, 20.00 uur. Donderdag 25 januari Zicrikzcc Havenploin 24, Rechtswinkel 19.00- 20.00 uur. Raadszaal stadhuis, vergadering ge meenteraad, 20.00 U'vr. Zonncniairc Dorpshuis: Jaarvergadering Platte landsvrouwen; 20.00 uur. Nicuwcrkcrk Gymnastieklokaal, beat ballet-lessen, 19.00, 20.00 en 21.00 uur. Oostcrland Ds. J. Boogermanschool. 19.30 uur, ledenvergadering Chr. Schoolvereni ging Zicrikzcc Gebouw Geref. Gemeenten in Ne derland, SGP, 19.30 uur. Huis van Nassau, 19.30 uur Alg. le denvergadering N.V.V., kennisma kingsavond opbouwwerker D. Does- wijk. Burgh nekreatiezaal Camping Duinrand, 19.30 uur, uitvoering DFS. Kcrkwervc Verenigingsgeobuw; Feestavond WIK 19.30 uur. Zonncnniirc Café Bommenede: Jubileumavond Bond van Opzichzelfstaanden; 20.00 uur. Oostcrland Cafétaria „Neffen d' Eule", 19.30 uur alg. ledenvergadering Oranjevereni ging. Bruinissc Raadzaal gemeentehuis, vergadering gemeenteraad, 19.00 uur. Kapel le De Voorne; Studiemiddag Tarwe- teelt; 13.30 uur. Middelburg Statenzaal: Vergadering prov. staten; 10.00 uur. Zaterdag 27 januaii Zicrikzee Sporthal „Onderdak": Tenniswed strijden; 8.30-10.00 uur. Concertzaal-bioscoop: „Trinity Sar- tana"; 14.00 uur - „Coma"; 20.00 uur. Burgk Rekreatiezaal Camping Duinrand, 14.30 uur uitvoering DFS voor be jaarden. Brouwershaven „Tonnenmagazijn", 19.45 uur, To neeluitvoering PJZ. Zonnemaire Gemeenschapsruimte, v. d. Bijlstraat; Solistenconcours „Nut en Uitspan ning"; 15.00 uur. Zondag 28 januari Zicrikzee Sporthal „Onderdak": Tenniswed strijden; 9.00-12.15 uur. Concertzaal-bioscoop: „Coma"; 20.00 uur. Maandag 29 januari Middelburg Provinciehuis: Vergadering kommis sie financiën; 16.00 uur. Woensdag 31 januari Zicrikzcc „Huis van Nassau": Vergadering Sportraad; 20.00 uur. Brouwershaven j Verenigingsgebouw, Alg. Bond van Ouderen, 14.30 uur. /f» Donderdag 1 februari Brouwershaven Tonnenmagazijn. Algemene be stuursvergadering Stichting Samen levingsopbouw. 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede, klaverjaswed- strijden, 20.00 uur. Bruinissc Gemeentehuis. Raad Bruinissc, 19.30 uur. Middelburg Provinciehuis: Vergadering kommis sie voor bestuurlijke organisaties; 10.00 uur. Vrijdag 2 februari Zicrikzee Hotel Van Oppen, Stad en Lande, lezing mr. W. P. Martens, 20.00 uur. Brouwershaven TonnenmagazijnFamüiesamen- komst CPB, CPJ en CBTB; 18.00 uur, toneelvoorstelling, 20.15 uur. Bruinisse ,,'t Durps'uus"; NVV-propaganda- Zaterdag 3 februari Oostcrland „Oosterhof": Bingo-avond „Kolibri"; 19.30 uur. Dinsdag 6 februari Zicrikzee Café „De Witte Raaf", Vrouwencafé, Informatie-avond „Blijf van m'n lijf; 20.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw 14.30 uur, Be- jaardensoos. Woensdag 7 februari Zicrikzcc Hervormd Verenigingsgebouw. 14.30 uur bejaardenmiddag N.C.V.B. Donderdag 8 februari Zicrikzcc Huis van Nassau, jaarvergadering Vereniging voor bedrijfsvoorlichting Schouwcn-Duivcland. 13.30 uur. Gemeentehuis, 14.30 uur. raadsverga dering. Vrijdag 9 februari Concertzaal, jaarfeest CJV „Samen Verder", 19.30 uur. Scharcndykc Feestavond ZSC '62, Ned. Hcrv. Jeugdgebouw, 19.30 uur. Donderdag 15 februari "Zierikzcc Havcnplcin 21. Rechtswinkel 19.00- "0 00 uur Vrijdag 16 februari Zicrikzee Hotel Van Oppen, Stad en Lande, lezing J. J. Doeswijk, 20.00 uur. Concertzaal„Ziej ook"-voorstelling „Deep End" (met Jane Asher); 20.00 uur. Haamstede Klubhuis Duinwegje, 20.30 uur, Ten- nisklub. Zaterdag 17 februari Zicrikzee Concertzaal, Zeeuwse Middag, Alge mene Bond voor Ouderen, 14.00 uur. Donderdag 1 maart Zicrikzee Huis van Nassau, openbare vergade ring algemeen bestuur NVV, 19.30 uur. Vrijdag 2 maart Zicrikzee Hotel Van Oppen, Stad en Lande, lezing W. H. Keikes, 20.00 uur. Vrijdag 9 maart Zicrikzee Hotel Van Oppen, Stad en Lande, lezing A. S. M. Braat, 20.00 uur. Zaterdag 10 maart Zierikzee Stad en Lande, exkursie Burger weeshuis, 14.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Er schuilt nuttigheid in - mis schien ontspruit dc aandrang wel door de aanhoudende vorst - eens terug le zien, wat de vroede Zierik- zeese vaderen er van maakten in hun (ellenlange) diskussies, vijf en veertig jaar geleden. Dat is niet zo vreselijk kort en niet zo vreselijk .lang nog, maar lang genoeg om ie zien, hoe hel allemaal veranderd is met het klimaatin de raad. De raadsleden kregen een agenda toe gestuurd voor de begrotingsvergade ring van 1934, maar bij opening van de vergadering deelde de voorzitter ■mede dat „een twintigtal punten" aan de agenda was toegevoegd. Ter vergadering werd een on baatzuchtig regent van het Burger lijk Armbestuur" bij zijn afscheid gehuldigd. Diskussiepunt was dc duur waarvoor gemeenterechten en eigendommen dienden ie worden verpacht. Gekonkludeerd werd dat „drie jaar in deze wisselvalligen lijd beter is voor de gemeente en voor de inschrijvers". De voorzitter: „de gemeente moet trachten, waar mogelijk een stuiver le verdienen en grondverhuur bij opbod kan meer opleveren". De kbmmissarissen voor de Vis markt adviseerden geen nieuwe funktionaris te benoemen „daar de visaanvoer de laatste tijd zeer ge ring is". Een lid heeft bezwaar tegen het feit, dat - blijkens dc voordracht van het kollege - het Burgerlijk Armbestuur uitsluitend schijnt ie moeten bestaan uit handelslui Een lid bindt b. w. op het hart uiterste zuinigheid te betrachten dat „gehuldig' met bloemen en pre sentjes bij jubilea moet ook maar eens afgelopen zijn". „Er moet ook eens met G.S. ye- konfereerd worden over de nood zaak van annexatie door Zierikzee van vier kleine aan de gemeente grenzende poldertjes, want „de be woners betalen geen cent aan dc stad, maar sturen wel de werklozen op ons dak". Voorgesteld werd verder „onge veer alle lidmaatschappen op te zeg gen en tal van subsidies te vermin deren of te schrappen. Een ander lid hamerde steeds op het aambeeld van tractemenlsverlagingvan de ambtenaren. Hij wilde ook een „sliert van niet-werkende ambtcua- 'ren" ontslaan. Gelukkig waren er ook verstandige lieden op de groene zetels van 1934. Eén van hen zegt: „tractementsvcrlaging en korting op subsidies helpt niet, want het leidt tot vermindering van koop kracht. Weer een ander raadslid: „mei ge mengde gevoelens heb ik het rap port van de bcyrotingskommissie gelezen. De kommissie doet mij denken aan een stel dronken kerels, die eerst dc waard een paar bluuwe ogen slaan om zich vervolgens op hei overige personeel en hel publick te iverpcn". De bcgrolingskommissie: „de wei- houdersalarissen moeten tien pro cent gekort; de gcmcentesekreloris moet 10 procent, inleveren en het. overig personeel 4 procent. Dc be taalde overuren van de politie (ge meentepolitie) moeten geschrapt. Er wordt nu wel eens gemees-- muild (en meer) over bepaalde fi nanciële (on-leuke) plannen, maar het verbleekt allemaal by hetgeen de vroedschap toen allemaal op de tafel van de rococo-raadszaal durfde le leggen. SCIl U B FII ANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2