Stichting Jeugd gaat inhoud geven aan Jaar van het Kind Leerlingen beide scholen hielden geslaagde schaatswedstrijden Ijs te Burgh werd technisch onderhanden genomen Vrolijke schaatswedstrijden voor leerlingen van „'t Staepel'of Pessimistische geluiden op V.V.V.-vergadering Westhoek WOONWAGENKAMP „DE VAL'' MOET WORDEN VERPLAATST Zoeken naar nieuwe voorzitter ELEKTRO LIEVENSE STREEKNIEUWS Financiële strop voor Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrtfdag 19 Januari 1979 Nr. 22111 ZIERIKZEE, 18-1. Er staan voor de Stichting Jeugd Schouwcn-Duiveland in het jaar 1979 een aantal be langrijke zaken op het programma. Men gaat aandacht besteden aan Het Jaar van het Kind, aan het eerste bestaanslustrum en verder zal een nieuwe voorzitter gevonden moeten worden. De huidige voorzitter de heer H. Asma gaf donderdagavond tijdens de algemene bestuursvergadering in ho tel „Mondragon" te kennen in april zijn funktic te zullen neerleggen, omdat er, volgens zjjn mening, weer eens vers bloed moet komen. Over de manier waarop de Stich ting inhoud kan geven aan het Jaar van het Kind, ontstond donderdag avond een levendige diskussie. Wet houder W. den Boer vroeg zich af of een te organiseren projekt gericht moet zijn op de kinderen in de regio of op het kind in de wereld. Hij zei voorkeur te hebben voor het laatste. Ook de heer K. Verkerk dacht in de ze richting. Als voorbeeld noemde hij de jeugdsociëteit Brogum, die enige tijd geleden een 9-jarig Spaans spre kend jongetje in de Dominicaanse Republiek adopteerde. Het kind is afkomstig uit een Lepradorp en kan door het initiatief van Brogum nu weer dagelijks naar school. Verschillen „Laat de kinderen hier zien, hoe kindex-en in de Derde Wereld het hebben", was de suggestie van Kees Verkerk. Mevrouw E. v. d. Stadt voelde er niet zoveel voor. Ze was van mening dat men de kinderen niet met al deze ellende moet over spoelen. Mevrouw Van der Stadt zag meer in een projekt, waarin het ver schil tussen het onderwijs op het platteland en dat in de steden naar voren komt. De heer D. Vleugel richtte het ver zoek een projekt niet via de basis scholen, waarvan de leerlingen wor den overvoerd met tekenwedstrijden en dergelijke, maar via de jeugdklubs en -verenigingen op touw te zetten. Hü pleitte eveneens voor een goede koördinatie, zodat er geen dubbele aktiviteiten in het kader van het Jaar van het Kind plaatsvinden. De heer C. van Woerkom, adviseur namens het overkoepelend orgaan Salco Zeeland, stelde voor in elk ge val ook wat edukatie in het projekt te leggen en de kinderen de vraag voor te leggen: „Wat is de plaats van het Kind in gezin, streek of in de wereld?" De heer Van Woerkom dacht aan het maken van opstellen, werkstukken en het werken met straat-toneelgroepjes. Niet achter gebleven De heer Den Boer maakte bezwaar tegen het feit, dat de heer Van Woer kom enkele malen had gesproken over „een eiland als Schouwen-Dui- veland". „U moet onze regio niet zien als een geïsoleerd achtergebleven ge bied", was de wethouder van mening. De heer Van Woerkom zei het ook niet zo bedoeld te hebben, maar te hebben willen aangeven, dat Schou- wen-Duiveland toch als een afzon derlijke regio beschouwd moet wor den. Ir. J. de Kreuk kwam met de sugges tie de organisatie van een eventueel projekt via de werkgroepen voor va- kantie-aktiviteiten in de diverse ker nen te laten lopen. „Dan heb je alles op één leest geschoeid", aldus z\jn mening. De jeugdwerkleider Gabri de Groot zei dankbaar te zjjn met al deze suggesties. H{j zegde toe er mee te zullen gaan werken en binnen af zienbare tijd met een afgerond plan te komen. Hij zei voorstander te zijn de eer ste lustrumviering van de Stichting Jeugd bij dit projekt te betrekken. De heer Vleugel stelde voor, in na volging van jeugdsociëteit „Big S" in Haamstede, een soort jubileumkrant te laten verschijnen, waarin diverse instanties hun mening over het funk- tioneren van de Stichting Jeugd kunnen geven. De heer Asma dacht in de richting van een themadag, tijdens welke de gemeentebesturen hun zegje kunnen doen. Nieuwe bestuursleden Over de kandidaatstelling en be noeming van leden voor het dagelijks bestuur, waaronder een nieuwe voorzitter, werd uitgebreid van ge dachten gewisseld. Door het vertrek van mevrouw P. Berrevoets uit het dagelijks bestuur in oktober vorig jaar en door het aanstaande afscheid van de heer Asma is deze zaak ur gent geworden. Geen der leden van het algemeen bestuur bleek een funktie in het da gelijks bestuur te ambiëren. De heer Van Woerkom was van mening, dat eerst een schets gemaakt moet wor den hoe de nieuwe voorzitter „er uit moet zien", hetgeen wil zeggen hoe deskundig hij moet zijn op het gebied van jeugdwerk en hoeveel tijd hij aan deze funktie zal moeten besteden. Als niemand uit het algemeen of dagelijks bestuur aan deze schets voldoet of zich beschikbaar stelt, zou er buiten het bestuur gezocht moeten worden. De heer De Kreuk dacht dat Advertentie Aanleg Elektr. en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio apparatuur Televisie - video enz. 01114-1368 01119-634 IJspret te Zonnemaire ZONNEMAIRE, 17-1. De leerlingen van de Openbare Basisschool cn dc Christelijke Nationale School hebben woensdag 17 januari op dc ijsbaan van dc IJsvereniging onderlinge schaatswedstrijden gehouden. Er waren geen prijzen en er werd alleen gestreden voor de sportieve eer. Wel werden de gemaakte tijden opgenomen. De jonge kinderen schaatsten 50 meter, de ouderen moesten keren cn de afstand nog maals afleggen. Alle deelnemers kre gen een beker warme chocolademelk. De beste tijden waren: (leerlingen klassen 1, 2 en 3): Jean-Paul Kotoun 7.8 sec.; Caroline Vis 8 sec.; Jacco Stoel 8 sec.; Leo Dalebout 8,2 sec.; Edith Gerretsen 8 sec.; Karin Slange 8.9 sec.; Danny Duinhouwer 9 sec.; Jolanda van Nieuwenhuyze 9 sec.; Digna Mielard 9,2 sec.; Diana Fon- teine 9 sec. Leerlingen klas 4, 5 en 6: Ma ja Kaspers 15,9 sec.; Marco Duinhouwer 15,9 see.; Enno van de Graaf 16 sec.; Arco Dalebout 17,1 sec.; Caty Kotoun 17,1 sec. Baan „clean" BUKGII. 18-1. Een nieuw proccdc Is donderdagmiddag aangewend om dc ijsbaan achter Burgh wat gladder te maken. Dc baan was door do sneeuw en de wind in de laatste dagen minder gunstig dichtgevroren, doch overi gens toch wel goed berijdbaar. Zelfs in dc avonduren werd er een druk gebruik van gemaakt. Donderdagmiddag werd de hoge drukspuit van dc brandweer Wester- schouwen ingeschakeld om mede te oroberen de baan spiegelglad te ma ken. Vanaf de spuit werden slangen gekoppeld aan een z.g. „steamclea- ner" eigendom van de heer J. Ree horst die er zijn visverkoop- cn schoonmaakruimte mee schoon houdt {«loom Dit apparaat verwarmt het water uit de spuit zeer snel en via een smallere slang met spuitmond wordt stcom op de baan geblazen. De sneeuw- en ijshcbbeltjes smelten en binnen een half uur is het even ge dooide Us weer als een spiegel be vroren. Het experiment slaagde dan ook uitstekend. in deze regio misschien wel iemand is, die zeer deskundig is en een der gelijke funktie ook ambieert. De heer Asma verzocht de bestuursleden eens in hun eigen kring rond te kijken naar een geschikt persoon voor deze taak. Tijdens deze vergadering kwam ook het Konsept Werkplan 1979 voor de Stichting Jeugd ter sprake. Dit plan, dat is opgesteld door de werk groep werkplan, bevat een overzicht van hetgeen in de afgelopen vijf jaar door de Stichting tot stand is ge bracht en een advies hoe jn 1979 ver der gewerkt moet worden. Het kon sept voorziet ook in een schematische verdeling van de werktijd. De werk groep adviseert in 1979 aan dit sche ma vast te houden. Verder wordt aangeraden het beleid te richten op intensivering van de bestaande kon takten, waarbij vooral de vakantie- aktiviteiten in de kleine kernen cen traal staan. Meer aandacht Het organiseren via bestaande ka ders in de kleine kernen zou thans wat meer aandacht kunnen krijgen nu de stichting de beschikking heeft over stagiaix*e Kees Kuyper en de tijdelijke administratieve kracht - via de TAB-regeling - mejuffrouw J. Stoutjesdijk. Verder wordt noodzakelijk geacht, dat het bestuur in het komende jaar aangeeft welke aktiviteiten nodig ge acht worden ten behoeve van het re gionale jeugdwerk. Zoals welke aktiviteiten er op dit moment plaatsvinden, welke nieuwe initiatieven ontplooit dienen te wor den en wat dit alles betekent voor in zet mankracht, financiën en akkom- modaties. De heer Van Woerkom gaf een kor te toelichting op het rapport Kriteria Jeugdwerk Zeeland. Dit rapport werd gezonden aan g.s. van Zeeland en aan de staatssekretaris van erm met het verzoek een standpunt kenbaar te maken aan de Zeeuwse Jeugdraad met name aangaande de wijze waar op de in het rapport gedane beleids aanbevelingen verwerkt worden in het overheidsbeleid betreffende de provinciale instellingen voor jeugd- en jongerenwerk en buurtwerk. Aan g.s. is tevens gevraagd de be spreking van het rapport door de sta ten van Zeeland te bevorderen. De heer Van Woerkom wees erop dat in het rapport is gezocht naar sleutels om te kunnen beslissen of bepaalde steunfunkties voor het jeugdwerk voldoende bestaansrecht hebben dn hoeveel personen bij zo'n steunfunk- tie in dienst mogen zijn. De bestuurs leden kregen als huiswerk mee dit rapport te bestuderen en bij een vol gende vergadering met kritiek, op merkingen en vragen te komen. ZIERIKZEE Concertzaal-Bioskoop: Films voor twee soorten liefhebbers Een sekretaresse uit Utrecht, Kwam, bij een romanschrijver terecht. Hij raadde haar aan, Naakt voor de camera's te gaan. Nu gaat 't haar zeker niet slecht. Het gaat hier uiteraard om Sylvia Kristel, die inmiddels is gaan den ken dat ze kan akteren, omdat hel, als ze haar broek uit had, niet zo zeer opviel dat ze dat niet kon. (Hel ■oubliek had wel andere zaken om op l.e letten; men zou eens een „haartje" (kunnen missen, nietwaax-?!). Nu mag het financieel allesbehalve slecht fgaan met „onze vedette", maar dat r is natuurlijk niet alles. Vi'oeg of laat is ze vedette-af. Sylvia heeft momenteel de mond vol over de „serieuze rollen" die zij wenst te spelen, maar 'als zij op het peil blijft aktex*en waarop ze dat nu doet, gaat zij toch als „Emanuelle" het bejaardentehuis in. Geen floris sante toekomst, als men bedenkt hoe B.B.-in-de-ovex-gang eraan toe is: Je bewonderaars herinneren je er voor de rest van je leven aan dat je maar door blijft gaan met ouder worden: door op zoek te blijven naar onbe kende foto's uit je glorietijd, je te verleiden nog een keer „als weleer" voor de (foto)kamera's te poserexx; ex-intimi gaan „onthullingen" doen en zelf stel je je (nog steeds) aan om dat je de stex-allux-es die je je eens gepermitteerd hebt niet kan afleren. „La Kristel" is zelfs nog slechter af, want zij woi'dt al niet meer als sex-idool gezien zodx-a zij kleren aan heeft. Met andere woox-den, haar „appeal" is lang niet zo sterk als dat van B.B. en zij zal dan ook niet de tolerantie ten opzichte van haar per soon ontmoeten die „legendarische" personen vaak ten deel valt. Want wat heeft die Nedei'landse nu helemaal „te bieden"? Ze was enkel een van de weinige speelsters die - buiten de sekstheaters - een film lang bloot doorbracht en was ze daax-in zo px-achtig om naar te kijken, de spicht? Sex Maar voorlopig zitten wij nog met haar erfenis van drie „Emanuelle- films" (en zij met die boxjrx duiten die ze eraan over hield), die films waar de Fransen zo gek van zijn. Zo gek, dat Sylvia niet onontbeerlijk bleek bij het vervaardigen van meer kas successen, geëtiketteerd met Ema nuelle. Met een nieuwe speelster in de hoofdr-ol (die daar vanzelfspre kend niet zo bekend mee werd) werd bijvoorbeeld de film „Emanuelle in Amerika" opgenomen. Als „Emanu elle, een wex*eld vol perversiteit" di*aait die dit weekend in de Con- certzaal-bioskoop. Het verhaal is weliswaar andex*s/nieuw (voor zover er sprake is van verhaal), maar Kris tel doet er niet in mee en het betreft ook geen verfilming van een van de boeken van Emanuelle Arsan, zoals bij de drie eerste films het geval was. Weinig „authentieks" meex% derhalve. Maar de ingrediënten zijn gelijk, dat laat zich verstaan. Spin Eveneens in de Concertzaal-bios- koop draait „Spidex-man", over een man in een „spinnepak" die een bende te lijf gaat welke met behulp van hypnose onschuldigen misdaden laat plegen. Dat laatste is feitelijk onmogelijk. Maar dat is het gehele vex-haal, dus dit gegeven valt niet uit de toon. De „Spin-man" is namelijk in staat net als een spin tegen muren op te lopen en dat komt omdat hij in het labox-atorium waar hij wei'kt. is gebeten door een radio-aktief be smette spin. Een film dus in de orde van Batman, Superman, Flash Gor don etc. Voor de liefhebbers. Lezing voor leeskring NBvP Voor de leeskringen vandeNedei*- landsë Bond van Plattelandsvrou wen hield de heer W. C. v. Paassen, leraar Nederlands aan de Rijksscho lengemeenschap Prof Zeeman, een lezing over het werk van de schrijf ster Doeschka Meysing. Voor deze lezing was ook belangstelling van enkele Bevelandse leeskringen, zodat de bovenzaal van de Zeeuwsche Hei-- bex-ghe goed bezet was. Doeschka Meysing hoort tot een nieuwe sti'oming auteurs, die de schrijfdrang overgenomen hebben van Mulisch, Claus, Hermans e.a., die de laatste tijd minder produktief zijn in hun wex-k. Als schrijfster kan ze geklasseerd worden in de katego- x'ie van het akademisme. Haar romans zijn knap van kon- struktie, waarin zij zich distancieert van emotionaliteit. Tot nu toe zijn drie boeken van haar verschenen n.l. „De hanen en andex-e verhalen", „Ro binson" en „De kat achterna". Deze werken waren gelezen door de leden van de verschillende leeskringen en over moeilijke passage's konden vra- Voor dc gemeente Zicrikzec bete kent dat een financiële strop. Het kamp kan nog niet definitief worden verhuisd naar Klerkswcg omdat een beroep hiertegen nog b(j Dc Kroon loopt. Daarom zal het tijdelijk moe ten worden gehuisvest in westelijke richting naar een plaats, die eigen lijk in strijd is met het overigens nog niet van kracht zijnde beslemings- plan „Buitengebied". Dat schrijft hel kollege van B cn W aan dc raad, die wordt gevraagd een krediet van f 265.000,- beschik baar te stellen voor de aanleg van de nodige voorzieningen in het tijde lijke kamp. Kosten Het ministerie van verkeer en wa terstaat heeft intussen iaten weten een deel van de kosten voor zijn x-e- kening te nemen, die voortvloeien uit de aanleg van het plateau met bijbehorende voorzieningen. Do ove- RENESSE, 17-1. Door dc IJsvere niging Renesse werden er woensdag middag in samenwerking met de openbare basisschool 't Staepel'of op de Ijsbaan wedstrijden voor de leer lingen van de school georganiseerd. Door de gemeente was voor deze ge legenheid de geluidsinstallatie be schikbaar gesteld waardoor het ge hele programma vlot cn plezierig kon worden afgewerkt. gen worden gesteld aan de heer v. Paassen, die zich terdege in het oeu vre van de schrijfster vei'diept bleek te hebben. Als „schrijver van nu" wei'den verdergenoemdMaarten 't Hart, Dirk Ayelt Kooiman en Anja Meu- lenbelt. De middag werd ingeleid door me vrouw De Koeyer-Doeleman en ge sloten door mevrouw Heringa- Hoeufft. IJsbaan weer open De Zierikzeese brandweer is don derdag zo bereidwillig geweest om onder leiding van de heer Kouwen- berg, samen met enkele bestuursle den van ijsvereniging Zierikzee de ijsbaan onder te spuiten. Het bestuur is vanmorgen - vrij dag - gaan kijken hoe het ijs er uit zag, maar dat was nog niet goed ge noeg om er vandaag al op te rijden. Het ijs is nog niet goed doorgevro ren. De bedoeling is wel dat morgen - zaterdag - de ijsbaan in de och tend-, middag- en avonduren open wordt gesteld uitsluitend voor leden. Vanaf zondag zullen ook dagkaarten worden verkocht. De uitslagen zagen er als volgt uil: jongens le- en 2e klas: 1. Sanjo Meerhof; 2. Ax*no de Keijzer; 3. \Vil- co Hoogerhuis. Meisjes le- en 2e klas: 1. Lydia Verseput; 2. Inge Rijbroek; 3. Inge Schaleven. Jongens 3e- en 4e klas: 1. Jan Piet v. d. Hoek; 2. Marcel Liplijn; 3. Jac ques Schaleven. Meisjes 3e- en 4e klas: 1. Jacque line Hulsker; 2. Monique Bexrevoets; 3. Sacha v. d. Roest. Jongens 5e- en 6e klas: 1. Niels Gebraad; 2. René Akkermans; 3. Emile Dalebout. Meisjes 5e- en 6e klas: 1. Agnes Blom; 2, Simone Marsman; 3. Diane Verseput. Ook de niet-schaatsers hoefden zich niet onbetuigd te laten daar er voor hen wedstx*ijden op de prikslee waren. Bij de le-, 2e- en 3e klasse werd Mark Lemsom le; 2. Martijn Agema; 3. Lenny Blom. Prikslee De wedstrijden werden afgesloten met een wedstrijd op de prikslee tussen het onderwijzend personeel. Door de IJsvereniging Renesse wer den alle kinderen getrakteerd op chocolademelk, terwijl ook de prij zen beschikbaar werden gesteld. Het hoofd van de school, de heer J. H. Blom, sprak aan het slot woor den van dank tot de IJsvereniging voor het in orde brengen van de baan en het beschikbaar stellen van de prijzen, en de gemeente voor het gebruik van de geluidsinstallatie. Om tot een betere konditie van de baan te komen werd woensdagavond de gehele baan onder water gezet. (Vex-volg van pag. 1) de slechtweervoorziening bood de heer Janse aan lezingen en dia-avon den te organiseren, daar hem was gebleken dat hieraan toch wel een behoefte bestaat. De heer J. Holm vond het jammer, dat men bepaalde gebieden niet mocht betreden. Met de angstkreet van de milieu beschermers was hij het beslist niet eens, daar men nu niet in de gele genheid is het te leren kennen en waatderexi. Samenwerking Een groot aantal van de woord voerders was het eens met de stel ling, dat er gestreefd moet worden naar kwaliteitsverbetex-ing om ook in het voor- en naseizoen dë nodige aantrekkingskracht te kunnen uit oefenen. Daarnaast zal ook de sa menwerking een belangrijke faktor zijn. Bepaald niet gelukkig was men over het weinige materiaal, dat in ons land aanwezig is op de reisbu- reau's over de mogelijkheden in Ne derland. Gx*ote stapels reisgidsen kan men op deze bureau's krijgen over buitenlandse reizen, maar over het eigen land is praktisch niets voor handen. In het voeren van reklame, dat nog px-ecies gebeurt als 15 jaar geleden, zal verandering moeten ko men. „Hét ontbreken van de nodige fi nanciën, mede oorzaak omdat er nog steeds rekreatiebedrijven zijn die zich van de VVV afzijdig houden, is hierbij het grootste probleem", aldus dr. Van Zuijlen. Nog steeds willen deze VVV's te zelfstandig werken wat een ver snippering van krachten betekent, terwijl deze juist samengebundeld moeten worden. Ook hij vond, dat het vooral in Zeeland aan de nodi ge informatie ontbreekt over de mo gelijkheden in overig Nederland. Hij zag dit als een grote tekortkoming van de reisbureaus. Blij was hij met de door de heer Jan se gedane sug gesties over het ox-ganiseren van le zingen en dia-avonden. Indertijd is in dé Ark te Renesse bewezen dat men geen t.v.-artiesten moet aan trekken, daar de mensen hiervoor niet naar de Schouwse Westhoek toekomen. Inkomsten Door de verblijf toeristen wordt hier jaarlijks 63 miljoen gulden ach- tex-gelaten en dat betekent dat dit een bron van inkomsten is waarop de gemeente Westei'schouwen voor een belangrijk deel drijft. Met ge bundelde krachten zal er mede voor het welzijn van de bewonex*s naar moeten worden gestreefd deze bron van inkomsten niet te zien terug gaan. De burgemeester toonde zien voorstander voor het uitbreiden van de divei-se paden, zonder hierbij de natuur geweld aan le doen. Onder zocht zal moeten woi'den of het mo gelijk is een openbaar verwarmd zwembad en een sporthal te reali seren. Begroting Verkopen ZIERIKZEE, 191. Hut woonwagenkamp „Dc Val" zal moeten worden verplaatst. Dat is nodig in verband mei de plannen, die er zijn om in het voorjaar van 1979 de dijkverzwaringswerken tussen de Oosthavendijk en de haven „De Val' uit te kunnen voeren. Bux-gemcester H. P. Everwijn zag als taak van het VVV naast de be geleiding ook het verkopen van het gebied in het voor- en naseizoen. „In de zes topweken is het druk genoeg", zei de heer Evex-wijn, „maar dan blij ven er altijd nog 46 weken over." Bij verschillende bedrijven loopt het voor- en naseizoen beter dan tien jaar geleden, wat te danken is aan het vex-beteren van de akkom- modatie. Er zal dan ook moeten worden gestreefd naar het vei'bete- ren van de akkommodaties Een taak hiervoor zag hij hiexwoor weggelegd voor de zeven VVV samen die Schouwen-Duivelund telt. Op de vergadering werd verder dc begroting voor 1979 ongewijzigd vastgesteld met een post aan inkom sten cn uitgaven van f 72.200,De periodiek aftredende bestuui'sleden dc heren N. A. Dambruin en M. O. Dijkman werden hei-benoemd. Tol lid van de kaskommissie werd be noemd de heer R. Saman. Verder vond de uitloting plaats van de laat ste 23 x*enteloze leningsbewijzen. Be sloten wei-d om de kon tribui ie voor 1979 ongewijzigd te laten. Het VVV- kantoor onderging in 1978 een gx*on- dige opknapbeurt. Met medewerking van de middenstand is voor 1979 het kado-bonnen-systeem ingevoerd. Een gedeelte van het V.V.V.-bestuur tijdens de vergadering. (Foto: Zicrikzccsche Nieuwsbode) rige kosten worden door dit minis terie niet vex-goed en evenmin door het ministerie van cultuur, rekreatie en maatschappelijk werk. Ook het woonwagencentrum „Midden- en Noord Zeeland" heeft laten weten geen bijdrage in de vex-plaatsings- kosten van het kamp le willen ver lenen en dat betekent dat dc ge- meene Zierikzee met dc lasten wordt opgescheept. Moeite „Met deze konklusic blijven wij overigens grote moeite hebben", al dus het kollege. „Nu het hier gaat om een verplaatsing, die geheel en uitsluitend het gevolg is van het door het rijk genomen besluit tot het uit voeren van dijkversterkingen langs de Oosterschelde". Wij z.ullen dan ook pogingen blijven doen in de in- vesteringslasten van dit tijdelijke kamp steun van derden te verkrij gen".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3