Acolieten-kollege „Sint Laurentius viert veertig-jarig bestaan te Zierikzee Margarine Raad Zierikzee krijgt voorstel over grondverkoop voor bouw van Rijksscholengemeenschap Dex 77 MEUBELRAMA I MEUBELRAMA B.V. DE ZIERIKZEESCHE COURANT Een bijzonder kerkelijk feest pakje 250 gram Vergadering op 25 januari BOEKHOUDING "NOORD-ZEELAND" VOOR DE ZEKERHEID NIEUWSBODE Donderdag 18 januari 1979 135ste jaargang Nr. 22440 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24,95, per jaar 95,15. Losse summers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer Corneliastichtiiig mikt op uitbreiding ZIERIKZEE, 18-1. Wie praat over een „aeolieten-kol- lege", wordt op Schouwen-Duiveland mogelijk niet overal onmiddellijk begrepen, als gevolg van liet feit dat de regio toeli iets vertrouwder is met bet protes tants kerkelijk jargon. omstandigheden) tot de kommunie- uitreiking. Oprichting „Acolieten-kollege" is een woord dat past in R.K.-parochie-zyn en - om voor een precisering te zorgen - het acolieten-kollege „Sint Laufen- tius" te Zierikzee gaat het veertig jarig jubielcum vieren. Acolieten-kolleges zijn er uiter aard. (veel) meer in Nederland, maar - zonder dat het precies is nageplo zen - zo'n kollege, dat veertig jaar intensief meedraait in het parochia le leven, is uniek. De leden van het kollege namen destijds een taak op zich, die daarvoor werd uitgevoerd door kloosterbroeders. Toen al (1938) rijpte de idee, dat een dergelijk brok parochiewerk, ook - of zeker zo goed - kon worden gedaan vanuit de optiek van de eigen Advertentie parochie; een vorm van zelfwerk zaamheid, die uitstekend is aange slagen en juist ook in deze tijd ken schetsend is voor het levend zgn van de parochie. Leken-acolieten werd een begrip om „aan te wennen", maar een veertigjarige praktijk heeft wel aangetoond, hoe belangrijk dit werk was en is en hoe wijdingsvol en voortreffelijk het „in eigen beheer" kan worden gedaan. Begeleider Acoliet (ook wel acolyth) stamt van het Griekse woord akolonthos (begeleider) en was in de oude kerk een clericus, die een lagere (of klei nere) wijding had ontvangen en wie een omvangrijk takenpakket was toebedeeld. Hij zorgde voor de zie- kenkommunie, voor licht en wijn tijdens de eucharistieviering. In 1972 werden de z.g.n. lagere wijdingen afgeschaft, maar het acolitaat als zodanig bleef bestaan. De acolieten verlenen hulp bij de altaai'dienst en zijn zelfs gerechtigd (in bepaalde Initiatiefnemer tot oprichting van „Sint Laurentius" was de destijds zeer bekende pastoor Brink, die over d'eze typische kerkelijke zaak de heer G. J. van Wanrooy aanschoot, die men als „man van het eerste uur" mag kwalificeren. De heer Van Wanrooy keek wel wat op van die opdracht, maar tegenspartelen was er in de dertiger jaren niet zo bij. Hij vertrok voor een week naar üe paters Benedictijnen om zyn licht eens op te steken en werd - ge-in- strueerd zynde - primus interparis onder de acolieten. Een periode van ongeveer tien jaar als misdienaar was hieraan vooraf gegaan. Een eerste groep van acolieten trad aan t.w.: J. Blom- maert, J. den Dekker, P. van Nieuwland en G. J. van Wanrooy. Op de 4e zondag van Advent 1938 kwamen zij in aktie voor een plech tige kruisviering; een eerste mis was de nachtmis voor kerstmis (25 december 1938). Vanaf die tijd gin gen de acolieten een vertrouwd beeld vormen op het priesterkoor. Beslist vermeldenswaard is de „opvolging" van de heer Van Wan rooy sr. door diens zoon, de heer C. J. A. van Wanrooy, die sinds 1965 aktief is in het kollege, maar bin- nenkort zijn funktie, helaas om ge- zendheidsredenen moet neerleggen. De heer Van Wanrooy Sr. diende het kollege 31 jaar en can was er de tussenperiode 1961-1965, waarin o.m. de heer J. Wisse tiet was. Van Wanrooy Jr. bezit nog een „acolieten - identiteitsbewijs", gete kend door wijlen Joh, Kardinaal De Jong. Mgr. Huibers heeft destijds in het kader van een typering over het kollege eens gezegd: „zulke jongens mogen niet verloren gaan" voor het kerkelijk werk. Taakuitbreiding In de loop der jaren intussen is ook duidelijk sprake geweest van taakuitbreiding. De diensten bij voorbeeld in de Westhoek (Strand- kerk) vergden het eert en ander, tot dat men ginds op eigen benen kon staan. Veel werk hiervoor heeft de aco liet, de heer C. j. Simmers verricht. De Westhoek moest van Zierikzee uit „bediend" worden èn natuurlijk ging dat destijds op de fiets. Het kollege heeft in de loop der jaren drie en tachtig leden gekend (inklusief de veertien thans dienst doende) en gewerkt onder achttien geestelijken. (Vervolg pag. 3) HAAMSTEDE. De leerlingen van de basisscholen „De Kirreweie" i n Haamstede e?i van ,,'t Staepel'of" in Renesse wonnen een prijs in de te kenwedstrijd Snoep verstandig. Eet een appel". Deze ivedstrijd werd uitgeschreven door het Ivoren Kruis en het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland. Een der leerlingen van „De Kirre weie" neemt de prijzen in ontvangst. V.l.n.r. hoofdonderwijzer de heer A. Damman, konsumentenvoorlichtster mevrouw A. Verheul en tandarts D. H. de Kup. Zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 18-1. De raad van Zierikzee zal in de ver gadering van donderdag 25 januari een beslissing moe ten nemen over het voorstel van het kollege van b en w om in het bestemmingsplan Poortambacht II grond te verkopen t.b.v. de houw van een rijksscholengemeen schap en de aanleg van een daarbij behorend sportter- Bedoelde grond was al geruime tyd daarvoor gereserveerd en werd voor een bedrag van f 1.909.000,aan de Rijksgebouwendienst te koop aange boden. Dit bedrag heeft ook de goedkeuring van g.s. gekregen. In tussen heeft het ministerie van on derwijs en wetenschappen laten we ten aan de Rijksgebouwendienst dat met deze aankoop kan worden inge stemd. Opvang Het kollege komt verder met een notitie over de door mevrouw H. G. Gilden-van Geesbergen voorgestelde opvang van een aantal Vietnamese gezinnen in Zierikzee. Uit kontakten is gebleken, dat zo wel het ministerie van kuituur, re- kreatie en maatschappelijk werk, als de Stichting Vluchelingenwerk het bijzonder waarderen, dat de ge meente Zierikzee zich vrijwillig zou willen aanbieden voor de huisves ting van Vietnamese vluchtelingen. Wanneer de raad in de geest van het voorstel van mevrouw Gilden-van Geesbergen een besluit wil nemen, stelt de Stichting Vluchelingenwerk er prijs op over een dergelijk besluit met spoed schriftelijk ingelicht te worden. Na ontvangst van het in dat besluit vervatte aanbod tot huisvesting zal de stichting dit be trekken bij de gesprekken die zullen worden gevoerd met de in eerste opvang verkerende Vietnamese vluchtelingen over de mogelijkhe den van definitieve huisvesting. Mocht van de zijde van.de Vietna mese vluchtelingen geen interesse bestaan voor vestiging in Zierikzee, dan hoopt de Stichting, dat Zierik zee zonodig bereid zal zijn haar aan bod eveneens tegenover vluchtelin gen van andere nationaliteit gestand te doen. Het dagelijks bestuur van de wo ningbouwvereniging „Beter Wonen" heeft intussen verklaard positief te staan tegenover een eventueel ver zoek om medewerking tot beschik baarstelling van huisvesting voor drie a vier gezinnen. Subsidie Op de agenda staat voorts een voorstel om aan de Vereniging Bond van Opzichzelfstaanden Schouwen-Duiveland een eenmalige startsubsidie te vérstrekken van f 150,De vereniging heeft over het afgelopen jaar een nadelig saldo van f 900,Het kollege is echter van mening dat de kontributie van f 35,per lid per jaar wel wat om hoog kan. (Vervolg pag. 3) Advertentie Een goed verzorgtfe tegen redelijk tarief Administratiekantoor 01113-1619 - 01677-354 I INTERIEURVERZORGING ZIERIKZEE. Het voltallig acolieten- kollege. Zo kompleet treedt het zel den aan; het is wel tien jaar geleden dat het in deze opstelling kon wor- den aangetroffen. Rechts de oprich ter de heer G. J. van Wanrooy en geheel links, zijn zoon, de heer C. J. A. van Wanrooy. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's f Veel mensen worden beschul- f digd hun zwakheid niet te f kennen; er zijn er minstens zoveel, die hun kracht niet f Swift j Advertentie lllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUI Rijksweg 26 - Nieuwerkerk (Z.) - (011)4) 1268 Massamarkt Ouddorp (Z.H.) - (01878) 1280 S rtttffttffiiiiritiiiitiimtirftiitrtriiiitmimtHiiiiimirifiiriiiiittiiiiiimmmffiiiiritifttriTr Verwachting tot vrijdagavond: Aanhoudende vorst Droog weer met opklaringen; mini mumtemperaturen omstreeks 7 graden; middagtempera turen onge veer 3 graden; matige tot krach tige wind uit oost lot zuidoosten. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 lot 4. Min.-temperatuur: omstreeks 6 gr. Max.-tempera tuur: omstreeks 2 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 19 jan. Zon op 8.38. onder 17.03 Maan op 23.46, onder 11.05 Laatste kwartier: 21 jan. (13.12). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laag water 19 jan. 6.37 19.02 00.8 12.36 Doodtij: 23 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 18-1. Het KNMI deelt mede: Van het zeegebied tussen IJs land en Schotland tot diep in Rus land strekt zich oen krachtig hoge- drukgebied uit. Het ziet er niet naar uit dat het dc eerstkomende dagen veel van plaats zal veranderen. Ons land ligt in de zuidflank van dit luchtdruk systeem. Hierdoor blijven wc in een oostelijke luchtstroming wadrmec lucht wordt aangevoerd waarin het licht tot matig vriest. Ook bevinden zich uitgebreide wol kenvelden in deze stroming, waar door cr een kans is op lichte sneeuwval. Op veel plaatsen in het gebied tussen Polen en Zuidwcst- Engcland en Bretagne komt nu en dan sneeuw of ijzcl voor.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1