a>. Samenvoeging belastingdienst Schou wen-Dui veland Flakkee bevordert de werkgelegenheid Bedrijfsleven is in Midden- en Noord-Zeeland niet gezond Amerika en Rusland DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ruim tachtig werknemers Kamer van Koophandel-voorzitter: COUPONS GORDIJN STOFFEN TUINMAN 81 t-llor,., Jb* 2EÉl>' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 16 januari 1979 135ste jaargang Nr. 22439 WAARIN OPGENOMEN (1797 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtrnan, Janne- wekken 11. 4301 HH ZierikzeePostbus 1. 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24,95, per jaar f 95,15. Losse ^ummers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; ..Succesjes" (t/m 4 regels) 4,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. in dit nummer: De mosselurij en de winterkoude ZIERIKEE, 15-1. De inspektie- en ontvangkantoren van de Rijksbelastingen voor het rayon Schouwen- Duiveland en Goeree-Overflakkee, zuilen na het ver rijzen van het nieuwe belastingkantoor aan het Kerk hof Z.Z. in Zierikzee, worden samengevoegd. Dit zal een personeelsuitbreiding van ongeveer vijftig mensen tot gevolg hebben. liet is nog niet zover, maar nu de bouwvergunning voor het nieuwe kantoor binnenkort verwacht kan worden, gaan deze plannen een de finitieve vorm aannemen. Ter zake deed het hoofd van de Inspektie di- rekte belastingen te Zierikzee, de heer J. Beyer, enkele relevante me dedelingen. NEW YORK, 15-1. De Russische president en partijleider Leonid Brezjnjew ziet in de Russisch-Ame- rikaanse betrekkingen van de afge lopen twee jaar „weinig bemoedi gende ogenblikken". Hij zegt dat in een interview met het Amerikaanse weekblad Time. Hij vindt dat deze stand van zaken te wijten is aan de Amerikanen om dat zij „de andere partij" als hun „tegenstander" beschouwen. Brezjnjew waarschuwt Washing ton en de westelijke bondgenoten niet te zwichten voor de verleiding om China te gebruiken als drukmid del op de Sowjet-Unie. Dat komt neer op spelen met vuur, en zo'n „avontuurlijk beleid" zou zeer ge vaarlijk zijn voor de wereldvrede, aldus Brezjnjew. De Rijksbelastingen in Zierikzee verzorgen in hoofdzaak de Loon-, Inkomsten- en Vermogensbelastin gen, evenals enkele premieheffingen voor de regio Schouwen-Duiveiaiid. De inspektie is gevestigd in het his torische pand Oude Haven 54, het ontvangstkantoor, evenals de kon- tröle afdeling en de afdeling loon belasting zijn ondergebracht aan de overzijde in het niet minder histori sche pand Oude Haven 51. Tot aan het voorjaar 1978 was de belasting dienst zelfs over drie gebouwen ver deeld. Lange tijd was de afdeling loonbelasting gehuisvest in het pand Oude Haven 15. Eén gebouw In totaal zijn er 36 mensen werk zaam. Het zou prettiger zijn als alle du asten in één gebouw zouden zijn ondergebracht. Vooral inspek tie, loonbelasting en kontróle beho ren eigenlijk bij elkaar te zitten", aldus de heer Beijer. Toch is deze ruimtelijke situatie niet het hoofdmotief van de nieuw bouw. Reeds in 1969 werd gespro ken over de samenvoeging met Goe- ree-Overflakkee. De belangrijkste oorzaak, die aan deze overweging ten grondslag lag was het feit dat het inspektiekantoor in Brielle, waaronder Goeree-Overflakkee res sorteert uit zijn jasje begon te groei en. Onder het ambtsgebied van dit in spektiekantoor valt ook de regio Voorne en Putten. In Middelharnis is het ontvangkantoor van de Ryks- beiastingcn gevestigd met een zeven tal werknemers. Dit kantoor zal door de samenvoeging uiteraard gaan ver dwijnen. Het is zeer aannemelijk, al dus de heer Beijer, dat die zeven werknemers dan naar Zierikzee zul len komen. Het kantoor in Zierikzee behoort thans nog tot de kleinere inspekties. Organisatorisch gezien kan het werk beter verricht worden met een gro ter aantal mensen. „Voor de inwo ners van Goeree-Overflakkee zal het wellicht niet veel uitmaken of het inspektiekantoor nu gevestigd is in Brielle of in Zierikzee. De onder linge verbindingen zijn goed", aldus de heer Beijer. Voorloper? Is de samenvoeging van deze be lastingdiensten een voorloper op een eventuele inlijving van Goeree- Overflakkee bij de provincie Zee land? De heer Beijer is het ermee eens dat een dergelijke veronder stelling voor de hand ligt, maar hij wijst er nogmaals op dat het hoofd motief toch de problemen op het in spektiekantoor in Brielle is. Onge veer tien jaar geleden werd door de Rijksgebouwendienst een schets ontwerp gemaakt. Het was de be doeling dat op de plaats van de voor malige school aan het Kerkhof ZZ zowel een nieuw politiebureau' ais een nieuw belastingkantoor zou verrijzen. Er bleek voor deze plan nen echter geen voldoende geld be schikbaar. De bouw van het politie bureau kreeg voorrang en de belas tingdienst moest nog maar een paar jaar wachten. De samenvoegingsplanncn werden in de ijskast gezet, maar bleven zo doende wel vers. In 1974 werd de zaak opnieuw aangekaart. Het pro gramma van eisen waarop de ont- werpschets was gebaseerd, was in middels verouderd. Er werd een nieuw programma van eisen opge- (Vervolg i .3) REN ESSE. Nu de sloten al geruime tijd zijn dichtgevroren komen de vogels, die afhankelijk zijn van een maaltje vis in moeilijkheden. Deze blauwe reiger werd vrijdagavond door tiuee jongens in Renesse aangetroffen in vol komen uitgeputte toestand op het bouwterrein achter de nieuwbouw. Of schoon onmiddellijk de Vogelwacht iverd gewaarschuwd, redde deze prach tige reiger het niet. Een uur nadat deze foto werd gemaakt, stierf het dier. Eén van dc vele voorbeelden van vogels, die deze winter - ondanks goede zorgen - n'el doorkomen. (Foto: Zierikzeeschc Nieuwsbode) MIDDELBURG, 15-1. Nederland zal zich meer moe ten toeleggen op een hoogwaardige produktie en een beter gebruik moeten gaan maken van de groeiper- spektieven buiten Europa. Tot die konklusie kwam maandag de heer J. J. Claas, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken, in de nieuwjaarsrede, die liy uitsprak tijdens de kamervergadering in Middelburg. Hij noemde het jaar 1978 ekono- misch gezien geen goed jaar. „Het lijkt wel of Nederland in een staat van apathie is komen te verkeren", aldus de heer Claas, nadat hij de oor zaken van de dalende ekonomische positie had opgenoemd. „Men zou kunnen zeggen bij het begin van 1979: meer wanhoop dan zegen. Want wie heeft er nog een sprankje hoop op een oplossing voor de sociale en ekonomische malaise?" Sturen Zijn mening was dat het aanpas singsproces, waar de Nederlandse ekonomie in een aantal jaren door heen zal moeten, in hoge mate ge stuurd moet worden door de over heid. „Als er meer werkgelegenheid moet worden geschapen in de kollek- tieve sektor. zoals de vakbeweging wil, zal de overheid daarvoor moeten zorgen. Maar ook als de groei van de kollektievc sektor moet worden teruggedrongen, om bij te dragen tot herstel van het bedrijfsleven, kan dat niet zonder overheidsingrijpen". Werktijdverkorting Naar de mening van dc heer Clans zal de verkorting van de werkweek tot 35 uur een abnormale stijging van de loonkosten met zich meebrengen, die de ondernemingen voor te zware lasten plaatst. „Nederland heeft zich de laatste jaren uit de markt ge prijsd en kan zich op dit gebied niets of niet veel meer veroorloven. Mo gelijk dat een kortere arbeidstijd op den duur niet onwaarschijnlijk zal zijn, maar dan zal eerst onze konkur- rentiepositie aanzienlijk moeten zijn verbeterd en dc export zich hebben hersteld". Wat do werkgelegenheid betreft noemde hij de situatie zorgwekkend, vooral wat de uitstoot van arbeids krachten uit de industrie betreft. Zeeuwse situatie Ook het bedrijfsleven in het ge- bicd van dc Kamer is niet gezond, aldus dc heer Claas. „Ernstiger is cvenwtl dat de situatie van het Mid den- en Noordzeeuwse bedrijfsleven zelfs nog achterblijft bij de toch al niet rooskleurige landelijke ontwik keling. In het Kamergebied zijn de geld- omzetten in 1978 ten opzichte van 1977 slechts bij 27 procent van de bedrijven toegenomen met meer dan het inflatiepercentage. In 1977 was dit eveneens het geval in vergelijking met 1976. By slechts 18 procent van de on dernemingen is het netto-bedrijfsre sultaat met meer dan het inflatie percentage in 1978 gestegen. Voor een belangrijk deel van de ondernemin gen (39 procent) waren de netto-eb- dryfsresultatcn niet voldoende om van een rendabele bedrijfsvoering te spreken. „De loonkostenstijging en de on voldoende toename van de omzetten zijn duidelijk aan deze ontwikkeling debet". Onzeker Bij 56 procent van de bedrijven, aldus de heer Claas, werd in 1978 in het geheel niet geïnvesteerd. Van de bedrijven die wel investeerden, na men bij 39 procent de investeringen reëel toe. De konklusie van de Ka mervoorzitter was dan ook dat uil dit investeringspatroon van 1978 de onzekere toekomstverwachtingen doorklinken. By het grote bedrijfsleven blijkt de gang van zaken iets gunstiger te zyn geweest in 1978. „Dc investeringsge neigdheid in 1979 van de grotere on dernemingen zal, naar wordt ver wacht. beduidend hoger liggen dan voor het Midden- en Noordzeeuwse bedrijfsleven in zyn totaliteit". In het pand Oude Haven 54 is thans nog de Inspektie van de Rijksbelas tingen gevestigd. Dit historische ge bouw is eigendom van de Rijksge bouwendienst. Over de bestemming van het pand na dc verhuizing van het Inspektiekantoor nog nog geen nadere mededeling worden gedaan. (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het is merkwaardig hoeveel plichtsbesef wij hebben, ais het de plichten van anderen betreft. Sirius Advertentie voor 50 losse centen voor een appel en een ei voor een knaak voor een riks Verkoop vanaf 18 januari INTERIEURVERZORGING MOL 17-19 ZIERIKZEE TEL 01110-2887

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1