DE ERFENIS VAN TANTE GREET .ZIEJOOK' BLIJKT NA ZESTAL MAANDEN PRIMA TÈ .DRAAIEN' VEEL EXTRA WÉRK ALS GEVOLG V AN VRIEZEND WEER blemen bij do mestafzet. Dat gaat Grote drukte bij Zeeuwse tkfëlienttiskampioebsfcha()j)ëri 4 Bestuur uitgebreid Probleem jonggehuwde Flitsen uit het buitenland Z.L.M. «ver veehouderij Wat biedt de BEELDBUIS? ZIERIKZEE, 12-1. Over de hernieuwde Filmkring „Ziejook" zijn na een half „draaiseizoen" een aantal interessante ontwikkelingen te melden. Dat bleek vrijdagavond tijdens een vergadering van het „Ziejook"-be- stiuir. die werd gehouden ten huize van een van zijn leden- Een en ander staat in verband met een veranderde kijk van het bestuur op eigen funktioneren. Weliswaar hoort bij de stichting die „Ziejook" is formeel een stichtingsbestuur, maar de leden ervan zijn zich meer gaan zien als een koördinerend kol- lektief. een werkgroep. Het bestuur werd de afgelopen maanden met enkele leden uitge breid, de publieke belangstelling voor de voorstellingen wordt niet als teleurstellend ervaren, de finan ciële situatie is rooskleurig te noe men en - mede daardoor is er de nodige armslag om een aantal plan nen en wensen van het bestuur te realiseren. Het gemiddelde aantal bezoekers over zes voorstellingen beloopt 53, een tweevoud van dit aantal steunt de voorstellingen financieel met een lidmaatschap van de filmkring. Per voorstelling noteren de mensen van de kaartverkoop ook een zeker be drag aan „fooien". „Dankzij de gunstige mate van be langstelling van onze leden kunnen wij meer voor hen doen dan we ge pland hadden. We blijken, met an dere woorden, meer inkomsten te hebben dan was begroot, aldus be stuurslid Jan van Ours. Nu komt deze financiële „meeval ler" niet geheel en al uit de lucht vallen. Er is van meet af aan bezui nigend gehandeld inzake b.v. de pro paganda. Zo plaatst „Ziejook" geen (dure) advertenties in kranten en is haar drukwerk sober van uitvoering (stencil). Voorts werden bijvoorbeeld de lidmaatschapskaarten bekostigd door de Stichting Cultuurspreiding Zeeland (die ook, vorig jaar, een sub sidie verleende). De enige grote pos ten worden gevormd door - uiter aard - de filmhuren, de zaalhuur en het drukken van affiches waarop de programma's worden aangekondigd. Festival Welke plannen heeft „Ziejook" nu voor de tweede helft van dit sei zoen? Er wordt - overigens sinds maan den al - gedacht aan een klein fes- - tival in het teken van één bepaalde regisseur of thema. De gedachten van enkele bestuursleden gaan kon- kreet uit naar een weekend niet een viertal films van de Zweedse regis seur Ingmar Bergman. Er kan ook besloten worden tvvee hoofdfilms per voorstelling te gaan draaien. Een andere mogelijkheid is om ook buiten Zierikzee voorstellin gen te gaan, organiséren. Over een en ander zal omstreeks eind maart worden beslist. Enquête Vast staat al wel, dat oVer enkele maanden een enquête gehouden zal worden onder de leden/bezoekers, voor wat betreft de filmkeuze én programmering van het volgend sei zoen. Het bestuur zal uit het grote aanbod een voorselektie van (plus minus) 50 titels maken waaruit de deelnemers kunnen kiezen, welke films zij gedurende de, eerste helft van het draaiseizoen - '79/480 willen zien. Hiermee beoogt het bestuur, zoals het al eerder heeft laten weten, een stapje terug te doen en daarmee het vaste publiek meer verantwoor ding voor het programma te geven. Zo worden ook de voorkomende bestuurstaken niet meer opgesplitst en hoofdzakelijk verdeeld; met uit zondering van het penningmeester schap. Het huidige „bestuurskollektief" bestaat uit Peter de Koeyer (finan ciën), Jan Seeleman, Anneke Tom, Jan van Ours, Leo Nierse en Ben Schot; oud-sekretaris Wim v. d. Post trok zich j.l. oktober uit zijn funktie terug. Representatief Dat; de leden afkomstig zijn uit di verse geledingen van de samenle ving, wordt door hen als positief aan de nieuwe bestuursopbouw gewaar deerd; een boer, een predikant, een bouwvakker, een journalist, oen werkloze en een student maken deel uit van het. kollektief. Het acht zich hierdoor beter dan voorheen in staat aan een evenwichtige programma samenstelling te werken ten behoeve van de pluriforme groep ciné-fielen op Schouwen-Duiveland. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. „Een grandioos evenement". Zo kwalificeerden .de organisatoren de kulturele manifes tatie „Wij tegen de neutronenbom", die zaterdag van 's morgens tien uur tot 's avonds half twaalf in het RAI-Congresgebouw werd gehou den. UTRECHT. D'66 gaat met oud- staatssekretaris en oud-tweede ka merlid De Goede (50) als lijsttrek ker de Europese verkiezingen tege moet. CUYK. Een ongeveer 20-jarige man heeft bij een mislukte overval in Cuyk de 36-jarige bedrijfsleider van een supermarkt in het rechter been geschoten. DEN HAAG. Er is geen sprake van dat de levering van vloeibaar Algerijns aardgas aan Nederland op losse schroeven is komen te staan, „dat zijn opgeklopte verhalen" zei Vice-premie Wiegel tjjdens de we kelijkse perskonferentie, Algerije heeft voor de afsluiting van het con- cóntract uitstel gevraagd tot 15 fe bruari. GRONINGEN. Het Comité Hulp verlening Zuid-Oost-Azië in Gro ningen wil per schip vluchtelingen in Vietnam, dié op eilanden voor de Maleisische kust zitten, gaan helpen. Het schip moet een Nederlandse be manning krijgen. LELYSTAD. Het bedrijfspand van het Instituut voor Veevoedingson derzoek „De Hoorn" (I.V.V.O.) in Lelystad, is zaterdagmiddag om streeks half twee volledig afge brand.' DEN HAAG. De CDA-fraktie in de Tweede Kamer wjl in de vaste kamerkommissies voor defensie en buitenlandse zaken mondeling over leg met de bewindslieden van beide ministeries oyer de Nederlandse VN- troepenzénding" naar Libanon. ROTTERDAM. De officier van justitie in Rotterdam, rar. J. D. de Jong, heeft op de Bahama-eilanden 5.000 dollar uitgeloofd voor inlich tingen over de vorig jaar spoorloos verdwenen, 61-jarige multi-miljo- nair Jan van de Marei. ROTTERDAM. Inbrekers hebben donderdagavond voor 25.000 gulden aan sieraden en radio-apparatuur buitgemaakt in een woning aan de Rozenburglaan in Rotterdam. Vol gens de politie zijn ze het huis bin nengekomen door een luik in de ko lenkelder. DEN HAAG. De meeste gemeenten verwaarlozen het kontroleren van bedrijven die onder de hinderwet vallen. Dat, blijkt uit een onderzoek van 'hét. ministërië van volksgezond heid én milieuhygiëne naar de effec tiviteit van de huidige hinderwet en naar mogelijkheden om die te ver groten. DEN HAAG. De werkloosheid is in 1978 gemiddeld geringer geweest dan was verwacht. Volgens het jongste maandoverzicht van het mi nisterie van sociale zaken heeft de gemiddelde werkloosheid in 1978 205.000 bedragen, terwyl het Cen traal Planbureau in april nog een gemiddelde werkloosheid van 215.000 had voorspeld. DEN HAAG. Drs. J. Pronk, lid van de Tweede Kamer en oud-mi nister voor ontwikkelingssamenwer king, is benoemd tót buitengewoon hoogleraar in de theorie en praktijk van het internationale ontwikke lingsbeleid aan het Institute of So cial Studies in Den Haag. DRONTEN. Het Amerikaanse li monadeverpakkingsbedrijf V.B.O. in Dronten is tot de grond toe afge brand. Zowel het gebouw als de voorraden gingen geheel verloren. De schade wordl geraamd op twee miljoen gulden. PRETORIA, Zuid-Afrika, 13 -1. De 20-jarige Zuidafrikaan- se treinbestuurder Pieler van Greunen is in het huwelijk getreden met een weduwe van lil, die vier kinderen en twaalf kleinkinderen heeft meegebracht. Van Greunen zit met een moeilijkheid, daar de oudste kleinzoon van Aitna Sophia van Greuhen-van Rooyen twee jaar ouder is dan hij. Moet deze jongeman de nieu we echtgenoot van zijn groot moeder, grootvader, oom of gewoon maar Pieter noemen De familie woont in Brey- ten, waarheen Van Greunen acht maanden geleden werd overgeplaatst en er de wedu we Can Röoyen tegen het lijf liep. VATICAANSTAD. De reis van Paus Johannes Paulus later deze maand naar Midden-Amerika zal hem zeven drukke dagen bezorgen in Mexico en de Dominicaanse repu bliek, waarbij hij de belangrijke konferentie van Latijnsamerikaanse bisschoppen zal openen en vijf ste den zal bezoeken. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance, heeft gezegd dat hij de kwestie van schendingen van de mensenrechten in China ter sprake zal brengen als vice-premier Deng Xiaoping (Teng Hsiao-Ping) deze maand Washington bezoekt. WASHINGTON. De Amerikaanse regering heeft weer gewaarschuwd dat roken van sigaretten fataal kan zijn. In een 1200 bladzijden tellend rapport van het ministerie van ge zondheid wordt tevens vastgesteld dat het aantal rokers in de Verenig de Staten is afgenomen. NEW YORK. De sjah van Iran zal Teheran vóór donderdag 18 januari verlaten. Dit heeft de Iraanse pre mier Sjapoer Bachtiar gezegd in een zaterdag gepubliceerd interview met de „New York Times". PANAMA. Vijftien Amerikaanse militairen hebben het leven verloren en twee werden gewond doordat donderdag in de Panama-kanaalzö- ne een vrachtauto van het Ameri kaanse leger bij een uitwijkmanoeu vre van een brug schoot en 85 meter lager op een weg terechtkwam. LUCHTMACHTBASIS SCO TT, Illinois. Met 10 grote transportvlieg tuigen voert de Amerikaanse lucht macht winterldeding en ander op de winter ingesteld materieel aan voor de Iraanse strijdkrachten. De ope ratie, die 10 miljoen dollar kost, wordt betaald door Iran. GOES, januari. Het vriezend weer veroorzaakt in de vpchoudery yeel extra werk, zei Ue heer W. van Veldhipzen in ztfn veehoudcry-overzicht, op de ZLIVI-hoofdbestuursvergadering. In sommige gevallen ztfn Cf,.proble men met verstrekken van water aan de dieren én heeft men moeilijkheden met het uithalen van kuilvocr. T X-1"L1 T een kostenpost worden op de mees- i te bedrijven die altijd te hoog zal zijn gezien in het licht van het hui dige rendement. Hij vroeg zich in dit. verband af hoe het zal gaan met de vervoerssubsidies in 1979. Wan neer de mestafzet stagneert bestaat het gevaar da! te veel mest op de zelfde percelen of in het zelfde ge bied gedeponeerd wordt en zoiets kan op den lange duur schadelijke gevolgen hebben voor het bodem- milieu. Ten aanzien van het zuivelover- schottenproblecm stelde Van Veld huizen dat deze situatie in een tijds bestek van 10 jaar is gegroeid en men nu niet moet verwachten dat zo'n probleem in een handomdraai is opgelost. Wat voor oplossingen men ook zal aandragen voor de veehouder blijft ook voor het jaar 1979 rechtovereind dat hy door middel van een goede efficiënte prodtiktle zal moeten ko men tot een redelijk inkomen. Van Veldhuizen zei dat het afge lopen jaar voor de pluimveehouderij slecht is geweest. Te vaak moest men daar genoegen nemen met eierprijzen die beneden de 10 cent per stuk lagen. Toch ging de trend naar vergroting door. Bedrijven die met een beperkt aantal kippen en „cieren-aan-huisverkoop" werkten boekten hier en daar wel goede re sultaten. Voor de varkenshouderij eindigde het jaar met een te lage prijs. Helaas wordt ook voor 197J weinig verbetering verwacht, terwijl men wel een verhoogd aanbod van slachtvarkcns verwacht. Van Veldhuizen wees op de stormachtige ontwikkeling in de varkenshouderij in Brabant. In 1978 was er een groei van 11 procent. Ook worden de bedrijven steeds groter. Per december 1977 telde men in Noord-Brabant 47 bedrijven met meer dan 3 volwaardige arbeids krachten, in december 1978 was dit gegroeid tot 89 bedrijven. Op vijf tien van deze bedrijven werd de znak gerund door niet-booren. Do snuffel/iekte bij varkens breidde zich in 1978 weer verder uit, terwijl de ziekte van Anjcsky goed kon worden bestreden met een enting, waarbij gebruik wordt gemaakt van een dood virus. Er werden slechts enkele gevallen van varkenspest ge meld. Momenteel is in het zuiden van Europa sprake van de zgn. Afrikaanse varkenspest en tegen deze ziekte is helaas geen mogelijk heid van afweer. Mestafzet Van Veldhuizen wees op de pro- MARKTBERICHTEN Veemarkt Leiden LEIDEN 15-1. Aanvoer totaal 2279; slachtrunderen 1504; schapen en lammeren 775. Prijzen per kg: Stieren le f 7,70- f 41,35, 2e f 7,40-1' 7,60; vaarzen le f 7,20-f 7,70, 2e C 5,75-1' 6,30; koeien le f 6,75-f 7,75, 2e f 5,70-f 6,00, 3e f 5,40-f 5,60; worstkoeien f 4,60- f 6,00; extra dikbillen 1' 9,00-f 14,50. Prijzen per stuk: Schapen f 170- f 230; lammeren f 185-f 260. Overzicht: slachtrunderen: aan voer ruim, handel matig en prijzen lager, stieren stabiel; schapen en lammeren: aanvoer redelijk, handel kalm en prijzen stabiel. KERKNIEUWS Examens Aande Vrije Universiteit te Am sterdam zijn geslaagd voor het kan didaatsexamen theologie: mej. M. C. Brak, Wassenaar; M. H. Alkema, Amsterdam; mej. A. van Delft, Rhe- nen; mej. N. J. Dorland, Alblasser- dam; J. D. W. Eerbeek, Den Haag; G. G. J. Kerkhof, Amsterdam; R. Roukema, Uithoorn; mej. E. S. Smidt, Zaandam; mej. M. G. Ver- duyn, Voorburg én J. J. A. M. Voort man, Voorburg. Voor het doctoraal examen theo logie slaagden: mevr. A. van Andel, Driebergen; H. J. Esser, Heemstede; mevr. A. C. Jacobi-van Duyn, Lei derdorp; J. H- Maat, Velp; J. J. Splinter, Veldhoven en mevr. C. J. Zoutman-Blanksma, Anna Paulow- Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Amsterdam-Centrum: J. Mijnders, Ridderkerk; te Vlissin- gen: H. Hofman, Rotterdam-Zuid. Gereformeerde Gemeente Nieuwerkerk Dinsdag 16 januari, 19.30 uur: stu dent J. de Pater, uit Boskoop. Ger. Gemeente Bruinisse BRUINISSE. Dinsdag 18 januari.. Ds. A, v. d. Meer, 19.30 uur. SCHEEPVAART Acila, 12-1- te- Suez Gndina, 11-1 van Mogadiscio naar Mina Al Fahal Onoba, 11-1 van Norrsundet Anjtio Kersten, Nederlands kam- pioepf eu'Zequws kampioene moest zaterdag 13 januari haar Zeeuwse titel verdedigen in de sporthal te Zierikzee. Tafeltennisvereniging Scaldina organiseerde ter gelegen heid van het vijfjarig bestaart voor zaterdag 13 en zondag 14 januari de Zeeuwse tafeltenniskampioenschap pen. Ankie Kersten, spelend bij MZ uit Middelburg had hel er toch vrij moeilijk mee. Na drie gespeelde wedstrijden had ze twee partijen in winst omgezet. Een wedstrijd was verloren. Haar kans op de overwin ning hing mede af van wat haar be langrijkste konkurrentes zouden doen. De finale van de enkel pupil len A, gespeeld in de avond, werd uiteindelijk toch door haar gewon nen. Overbezet Om tien uur 's morgens startten jeugdleden van zeventien deelne mende teams uit heel Zeeland met de wedstrijden. Zaterdag vonden de juniorenwedstrijden plaats en zon dag de seniorenwedstrijden.. De sporthal was overbezet. Twee-en- twintig tafels werden tot de avond toe bijna konstant bespeeld. De deelnemers hadden naast hun ge bruikelijke klasse ook de gelegen heid om in andere klassen uit te ko men. De voorzitter van Scaldina, de heer K. J. Holm, reikte tussen de fi nales en wedstrijden door de prijzen uit. Ankie Kersten, was ook in an dere klassen oppermachtig. Zij won samen rpet M. Castel van MZ het dubbelpupillen en sleepte ook de eerste prijs in de jeugd (2-klasse) in de wacht. Zij traint momenteel drie viermaal in de week (bij uitzonde ring vijfmaal) twee uur. Met het blik op de toekomst ge richt, zal ook het aantal trainings uren omhoog moeten gaan. „De zwaardere trainingen zal ik waar schijnlijk niet op kunnen brengen. Ik moet ook rekening met mijn school houden". De tijd zal het le ren, wel of geen tweede Bettine Vriesekoop. SPORT Training kompetitieteams In verband met de grote l^dentoe- lcop heeft het bestuur van de LTC Zierikzee besloten,de trainingen van .de diverse kompetitieteams naar Renesse te verplaatsen. Op de laatste algemene vérgade- ring bood de heer Verspeek, eige naar van banen in Renesse, plaats ruimte aan voor de teams. Op dit moment zijn er reeds tegen de 50 deelnemers aan de verschil lende kompetities. 5 van de 8 in te zetten teams zullen in Renesse gaan trainen. Slechts de beide dames teams en de pupillen blijven in Zie rikzee. In april en mei wordt op donderdag- en vrijdagavond ge traind, terwijl in juni de donderdag avond ter beschikking wordt ge steld. Waarschijnlijk wordt in juni óók het Gorrezee Interservice-tennis- tournooi in Renesse gespeeld. Voor dat tournooi staat de 23ste of de 30- ste juni gepland. Algemene ledenvergadering- tafeltennisvereniging „Kerkwerve" Vrijdag 19 januari houdt de t.t.v. „Kerkwerve" haar tweede leden vergadering. Het belangrijkste on derdeel van deze bijeenkomst vormt de vaststelling van de statuten en het huishoudelijk reglement door de algèmene vergadéring. Het bestuur is van jnening dat de véreniging, overeenkomstig het ad-, vies van de Nederlandse Tafelten- nisbónd, volledige rechtsbevóëgd- heid-dient te krijgen. Hiertoe dienen krachtens dé nieuwe wetgeving de statuten opgenomen te worden in een notariële akte, en is het ver plicht de vereniging te laten in schrijven in een openbaar register bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken. De ledon hebben dé concept-sta tuten en het concept huishoudelijk reglement inmiddels, ontvangen. Daarnaast zal ook de begroting voor de periode 1 januari-1 september 1979 behandeld worden. De» finan ciële toestand blijkt door de stijging van het aantal leden verbeterd al blijft er een begrotingstekort. Het bestuur hoopt, op vrijdag 19 januari veel leden in het verenigingsgebouw te kunnen begroeten. Voor' aanvang: zie agenda. DELFT. Een hal van het Water loopkundig Laboratorium in Delft is zondagavond door brand verwoest, in de lial was het getij-model Rynmond opgesteld. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De schade be draagt volgens een voorlopige schat ting acht miljoen guiden, aldus de politie. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. DINSDAG 16 JANUARI NED. 1: Fred Basset krijgt van avond te kampen met vakantie. Hierna volgt de Kinderkrant mei verhalen rond de Bijbel, een verhaal rond Jona en een aflevering uit Dunne Dirk en Dikke Doris. Dan de natuurfilm De teruggang van het regenwoud, waarin eens gekeken wordt waardoor de inmense tropi sche wouden bedreigd worden. Is raël 1972 is de titel van een doku- mentaire over het Israël van 1972 tot heden, gevolgd door Tijdsein, waarin het kind en de televisie cen traal staan. Het nawoord Tenslotte wordt gevolgd door 58 miljoen Ne derlanders en de mooie natuur. Pas nadat de verstedelijking was afge lopen en mén inzag dat je in de na tuur meer kunt dan enkel landbouw bedrijven, begon men ook op het platteland en op de Veluwe huizen te bouwen. NED. 2: De VARA-uitzending be gint met Barbapapa en een afleve ring uit de eerste Pinokkio. Hoewel hij de goede fee heeft beloofd nooit ■meer zo. laat op stap te gaan, ver- breejet. Pinokkio toch zijn belofte waimeer de vos en de kater hem ko men.vertellen dat Gepeto ziek is. Na de kon'sümentenrubriëk Koning Klant volgt de derde aflevering van dè Onedin Lijn. Robert heeft zijn zaak nagélaten aan zijn zoon Sa- inuel 02J voorwaarde dat deze hém tiièt verkoopt. Samuel wordt ver plicht het zakenleven in te gaan. William heeft op advies geïnves teerd in een lading koper. Het schip vergaat echter met koper en al. De verzekering heeft zo zijn twijfels omtrent dit ongeluk en weigert uit te betalen. James gaat daarom op zoek naar bewijzen en stuit op frau duleuze praktijken. Ons goed recht is de verzamelnaam voor vier Ne derlandse televisiespelen, waarin het recht centraal staat. Het eerste deel is Terug naar af met Rijk de Gooyer in de hoofdrol. Het thema hiervan is de ongelijkheid in de strafmaat en soort straf en het stuk werd geschreven door Richard Hen driks. VAR A-visie besluit de iiit- zending. DINSDAG 16 JANUARI NED. 1: 10.00 Schooltelevisie; 18.30 Sesamstraat18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 18.59 Fred Basset19.10 Kniderkrant; 19.35 De teruggang van het regenwoud; 20.05 Zo maar een vrouw; 20.15 Israël '72; 20.50 Tijdsein; 21.24 Tenslotte; 21.37 Jour naal; 21.55 58 miljoen Nederlanders en de mooie natuur; 22.40 Nieuws. NED. 2: 18.25 Teleac; 18.5Ï Nieuws: 18.59 Barbapapa; 19.05 Pi nokkio; 19.27 Koning Klant; 20.00 Journaal; 20.27 Onedin Lijn; 21.17 Ons goed recht; 22.27 VARA-Visie; 23.22 Nieuws. door FRANK VAN FALCKENOORT Boa kijkt hem bewonderend aan. „Reuze idee, Chris. Je moet er maar op komen!" „Wie niet sterk is, moet dan maar slim zijn, nietwaar? Nou, ik kom daarheen met de dommekracht, ogenblik Bea staat bij de twee stammetjes, klaar om ze onder de opgekrikte bank te leggen. Chris pakt intussen de dommekracht, wil hem meene men, maar dat lukt niet. „Verroest, dat ding zit vast," zegt hij verbaasd. „Idioot gewoon; '1 lijkt wel, of ze dat apparaat vernageld hebben Haal es de zaklantaarn, Bea, want het is hier in de hoek zo donker Bea loopt terug het huis in, haalt de zaklamp uit cic kast en komt er haastig mee terug in de garage. Chris neemt de lamp over en be schijnt do ruimte, rukt aan hot in strument, maar er is geen beweging in te krijgen. Nogmaals belicht hij de hoek en dan komt er ineens een zacht gefluit uit zijn mond. Hij zegt: „Kom es hier en hou' die zaklamp vast. Als ik denk, wat ik nu zie Bea neemt de lamp over en be schijnt de ruimte, half bukkend. De jongen zegt: „Let es goed op, Bea, want ik denk, dat ik iets ontdekt heb, wat dc oplossing zal zijn van een der raadsels. En meteen begint hij aan de slinger van de domme kracht te draaien. Het duurt enkele sekonden en dan ziet Bea tot, haar grote verbazing, dat de werkbank niet omhoog gaat, maar als het wa re wegdraait van de muur: centime ter voor centimeter. Misschien is dc bank een twintigtal centimeters van de muur weggedraaid, als zich een streep licht vertoont. Chris zegt: „Doe de lamp maar uit, Bea; we hebben het geheim ontdekt van hun binnenkomst en vertrek. Kijk zelf." Het. meisje doet dc lamp uit en kijkt dan opzij van de bank. En ziet dan, dat de bank vast zit aan de muur. Ér is met de bank een stuk muur meegedraaid! Ze kunnen zo vanuit de garage naar buiten gaan, als de bank nog enkele centimeters is weggedraaid! Hoofdstuk 13 Wflorin de laatste stukjes van de puzzel worden gevonden. Enkele ogenblikken later zijn ze via de normale uitgang naar buiten en gaan om de garage heen. Daar ontdekken ze het gat, waardoor men weer in de garage kan komen. Een stuk muur is gewoon meegedraaid met de werkbank en als ze het nu goed bekijken, is ook de kier zicht baar. Omdat die in de rand van de voegen valt, was die op het eerste oog niet op te merken. Chris wijst op de betrekkelijk smalle steen plaat. die aan de achterzijde van de bank bleek te zijn bevestigd. „Die kun. je in heel wat „doe-hetzelf- winkels" kopen," zegt Chris. „Ze go- bruiken het bijvoorbeeld voor ver siering van schoorstenen, als ze er een open haard van gemaakt heb ben. 't Is een soort kitch, maar wel praktisch." Bea knikt en meesmcull: „Vooral in dit geval." Ze wijst op het gat. „En we hebben nog wel zo goed de muur rondom bekeken." „Geen wonder, dat wc ze nooit zagen, als ze via deze kant in de ga rage konden komen. En dan via het luik verdwijnen in de verlengde kel der. langs de paneeldeur in de ge wone kelder kunnen doorlopen en zo boven komen. Maar ik vraag me toch af, met welk doel men dit alle maal gemaakt heeft! Mij dunkt, toch niet ais een leuke hobby. Inplaats van gewoon door dc voordeur te 56 gaan, een omweg maken via allerlei geheimzinnige in- en uitgangen. Dat is naar mijn mening beslist opzette lijk zo ingerucht, maar met welk doel? Ik durf er nu wat om te ver wedden, dat men dit allemaal zo ge maakt heeft, omdat men iets deed of maakte of verborgen hield, waaraan men niet op eerlijke wijze moet zijn gekomen. Denk maar eens aan die verzameling antiquarische boeken." „Jawel, Chris, allemaal goed en wel, maar wie? En waarom heeft tante dit nooit gemerkt? Nota bene, zo goed als ik die eerste woensdag al döor had, dat zeer recent mensen in de salon hebben zitten roken en iemand een bad heeft genomen, moet tante, die toch werkelijk een scherpe opmerkster was, aan be paalde kleinigheden hetzelfde heb ben moeten ontdekken. En zou ze net zo lang gesnuffeld hebben, tot zo ontdekte, wat wij nu allemaal opge merkt hebben". „Tenzij ze van alles op dc hoogte was," meende de jongen te moeten opmerken. „Wat?" „Precies wat ik zei. Zoiets kan natuurlijk nooit verborgen gehou den worden." „Bedoel je, dat tante dan mede plichtig was aan wat hier voorviel?" „Dat zeg ik niet, ik kijk wel uit, want het is jouw tante. Maar dat ze nergens van af wistnee. dat kan er bij mij nu echt nic1 meer in." Maar Bea schudt enkele malen het hoofd, na ampel nagedacht te heb ben. „Volgens mij radikaal uitgeslo ten. Zo was tante niet, integendeel. Ze was volkomen rechtlijnig. Voor haar bestond enkel ja en nee, goed en slecht, deugen of niet deugen. Een middenweg kende ze niet." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 4