Miljoenen arbeiders uitgesloten door een aantal stakingen Vietnam en Cambodja Dwaze vrouwen' opgepakt Gered van het ijs Pantserbataljon van de Koninklijke Landmacht eventueel naar Libanon Om meer betrokkenheid bij de waterschapsbesturen WERKLOOSHEID NU BOVEN LANDELIJK GEMIDDELDE Iraanse regering krijgt vertrouwen 2 Engeland in de tang Drinken en verdrinken „oppeppen Foutje van loketlist Toeslag op ölieprodukten Busvervoer Zeeland ook fout Ooievaar in Brakel Kind verdronk in een wak Man steekt broer dood „Flitsen" uit het buitenland Super long Man doodgestoken Nep-padvinder in aktie Man doodt pottenbakster Doden bij brand AGENDA LONDEN, 14-1. Iu Grpot-Brittannië zullen naar ver wacht deze week circa twee miljoen arbeiders worden uitgesloten in verband met de staking wegens loon eisen van ruim 100.000 vrachtwagenchauffeurs. LONDEN, 13-1. Alkoholmisbruik zou wel eens verantwoordelijk kunnen zijn voor een groot deel van de 150.000 verdrinkingsgevallen die zich elk jaar in de wereld voordoen, volgens de British Medical Journal van vrijdag. De samenhang tussen drinken en verdrinken moge van land tot land verschillen, aldus het blad, wat alle landen gemeen hebben is, dat het publiek nergens is gewezen op de gevaren. Uit een rapport van het Britse mi nisterie van binnenlandse zaken blijkt dat alkohol in 14 procent van de gevallen verband hield met ver drinken in Engeland en Wales en 29 procent in Schotland. HANOI, 13-1. „Meer dan drie mil joen Cambodjanen zijn sedert mei 1975 gedood door de „kliek Pol Pot- Ieng Sary, het schok-kommando van het Chinese expansionisme en hegemonisme". Dit heeft de alge meen sekretaris van het Natiover- enigd Front voor nationale redding van Kampuchea (Funsk), Rua Sa- may, donderdagavond in Hanoi ver klaard. Het was voor het eerst dat leden van het Furisk in het open baar verschenen sedert de oprich ting van de beweging op 2 decem ber jl. Op een solidariteitsbijeenkomst in een theater die georganiseerd was door het Vietnamese Vader landsfront, lede Samay" de nadruk op de „bijzondere solidariteit" die de Vietnamese en Cambodjaanse volken verenigen. UTRECHT, 13-1. De zogenaamde oppep-aktie van het streekvervoer heeft op de lijn Utrecht-Bilthoven van Centraal-Nederland bijna 7 procent meer reizigers in de bus ge bracht. Direkt na de aktie was er zelfs een stijging van lö'/s procent. Dit is gebleken uit een nader onder zoek naar de resultaten van de aktie op deze eerste oppep-lijn. GRONINGEN, 13-1. Een lo ket employé heeft nan een klant die geld wilde wisselen per ongeluk 37.000,teveel uitbetaald. De man ontdekte de fout even nadat de klant was vertrokken. De man, die vergezeld was van een Frans sprekende vrouw vertrok naar de Groninger binnenstad per taxi. De man wilde 80.000 Franse francs omwisselen tegen Ne derlands geld. Hij had daar voor ongeveer 30.000,moé ten ontvangen. De loketbe diende betaalde hem echter door een foute berekening 73.000,uit. De fout werd gemaakt in het grenswissel kantoor in het Groningse hoofdstation. Al een half miljoen werknemers hebben geen werk. De auto-industrie zal in de loop van deze week wegens gebrek aan voorraden het werk in fa brieken stil moeten leggen, zo wordt verwacht. British Leyland begon in enkele van haar 60 autofabrieken mensen uit te sluiten. Dunlop Tyre deelde mee dat haar vier bandenfabrieken gesloten worden. Dinsdag en donderdag zullen er geen treinen rijden daar de machi nisten staken, hetgeen de industriële onrust waartegenover premier James Callaghan zich geplaatst ziet, nog groter maakt en dat terwijl al gemene verkiezingen mogelijk nog slechts enkele maanden verwijderd zijn. Het Britse kabinet zal de groeiende chaos maandag bespre ken. Geen „noodloestand" Lagerhuisleider Michael Foot, die lid van het kabinet-Callaghan is, gaf zondag echter te kennen dat de regering niet graag zou overgaan tot afkondiging van de noodtoestand zoals de oppositionele konservatie- ven eisen. „Het heeft geen zin een noodtoestand uit te roepen of mili tairen in te schakelen als dit geen effekt zal hebben", zo zei hij in een televisie-uitzending. DEN HAAG, 13-1. Minister Van Aardenne van ekonomische zaken heeft de oliehandel toestemming ge geven om met ingang van 13 januari èen sneeuw- en ijzeltoeslag van een halve cent per liter te leggen op de prijzen van een aantal aardoliepro- dukten, die per tankauto worden bezorgd. Dit mag gebeuren in alle provincies behalve Utrecht en Noord- en Zuid-Holland.' De algemeen sekretaris van de machtige transport en algemene ar beidersbond, Moss Evans, zei dat enkele weg vervoersbedrijven bereid waren de geëiste 22 procent loons verhoging te betalen, hetgeen de Britten een glimp van hoop gaf dat een oplossing zou kunnen worden gevonden. Maar de premier en zijn ministers vrezen een loonexplosie die een nieuwe periode van grote inflatie voor de kwetsbare Britse ekonomie teweeg zou kunnen brengen. BUENOS AIRES, 13-1. Ongeveer veertig Argentijnse vrouwen zijn donderdag bij hun wekelijkse rond gang op een plein in Buenos Aires opgepakt door de politie, zo bericht vrijdag de „Buenos Aires Herald". De vrouwen, die ook wel de .dwaze moeders" worden genoemd, maken iedere week een rondgang om te protesteren tegen het verdwijnen van hun kinderen en tegen het ont breken van informatie over hun lot. MOSKOU, 13-1. Bij het Russische Wladiwostok aan de Japanse Zee zijn tijdens het afgelopen weekeinde 3.000 vissers op ijs dat tengevolge van plotselinge dooi brak en vanuit zeebochten aan de kust op drift was pas na twee dagen allemaal gered. Er was een hele vloot van sche pen, een vliegtuig en drie hef- schroefvliegtuigen voor nodig. Van het drijfijs werd ook een paard gered. DEN HAAG, 13-1. Het 44e pant- serinfanteriebataljon van de Ko ninklijke Landmacht kan naar Liba non vertrekken zodra de Veiligheids raad van de Verenigde Naties daar toe een officieel verzoek tot de Ne derlandse regering richt. Dit heeft vice-minister-president Wiegel meegedeeld na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad. Wie gel verving premier Van Agt als voorzitter van de raad wegens diens bezoek aan de Nederlandse Antillen. ALPHEN AAN DE RIJN, 13-1. Uit breiding van de medezeggenschap in het waterschapswezen is prachtig, maar dan moeten de mensen er wel betrokken bü zün. Tot dusver kwam maar zes of zeven procent van de kiesgerechtigden opdagen. Zo reageerde de heer A. Oudijk, dijkgraaf van de Gouwelanden, op een pleidooi van de Zuidhollandse gedeputeerde J. Noorland, voor het invoeren van een algemeen kiesrecht in het waterschapswezen. Volgens de gedeputeerde zou het kiesrecht zich MIDDELBURG, 13-1. Zeeland is wat betreft de werkloosheid de rela tief gunstige positie ten opzichte van de rest van het land kwyt geraakt. Vrijdag is bekend gemaakt dat Zeeland nu een werkloosheidsper centage heeft dat met 4,9 procent bij dc mannen 0,2 procent boven het landelijk gemiddelde ligt. Ook bij de vrouwen is het cijfer landelijk ge zien hoog: 10.4 procent. In december is in Zeeland dc werkloosheid bij de mannen geste gen van 4,2 procent in november tot 4,9 procent. Bij de vrouwen liep dit percentage iets terug: van 10,7 tot 10,4. Volgens de hoofdinspektie-di- rektie voor de arbeidsvoorziening in de provincie Zeeland liep de vraag in december terug: bij de mannen tot 1,4 procent (was 1,7) bij de vrou wen tot 0,9 (was 1). BRAKEL, 13-1. In Brakel in de Bommelerwaard is net als vorig jaar een ooievaar neer gestreken. Leden van de na- tuurwachl in de Bommeler waard vermoeden dat het om dezelfde ooievaar gaat. Waar het dier vandaan komt is niet bekend. De vogel is niet ge ringd en kan dus niet afkom stig zijn uit het ooievaarsdorp „De Liesveld" in de Alblas- serwaard. De bewoners van Brakel kunnen de ooievaar tot op ongeveer twintig meter naderen. De vogel ivordt ge voerd met onder meer één- dagskuikens die de natuur- wacht in het kader van de wintervoederingsaktie heeft gekregen. EINDHOVEN, 14-1. De 6-jarige Patrick Gommans uit Eindhoven is zondagmiddag in een eendenwak in een vijver aan het Hendrik de Keij- zerplein in zijn woonplaats verdron ken. Vriendjes zagen hoe het kind in het wak viel en onder het ijs te recht kwam, Nadat de brandweer het jongetje uit het water had ge haald werd het nog naar een zieken huis gebracht, maar daar bleek het te zijn overleden. SALISBURY. Rhodesië gaat voor taan ook blanke mannen tussen de 50 en 59 jaar oproepen voor militai re dienst, met het oog op de toege- nomen guerilla-aktiviteit in de ste den, en de extra-veilighcicsuiaatre- gelen voor de verkiezingen in april. WASHINGTON. De Verenigde Staten hebben zich bereid verklaard alle wapenverkópen aan Taiwan ge durende het jaar 1979 op te schorten in het kader van het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met Chi na. Dit meldt de Washington Post. LISSABON. Veertig inwoners van het Portugese dorp Estarreja zijn met vergiftigingsverschijnselen in een ziekenhuis opgenomen nadat zij hadden blootgestaan aan chloorgas, dat was ontsnapt uit een tank van een chemische fabriek in de buurt. BEIROET. De ambassadeur van de Verenigde Staten in Beiroet heeft de toezegging van zijn regering over gebracht dat Libanon 42,5 miljoen dollar krijgt om president Elias Sar- kis te helpen bij het weer op de been brengen van een geregeld.leger. STOCKHOLM. Zweden heeft zich in principe bereid verklaard 250 Vietnamese „bootmensen" öp te ne men die zich na de vlucht, uit hun land in Aziatische wateren bevinden. Dit heeft de regering in Stockholm aangekondigd. WASHINGTON. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft een voorstel voor de aankoop van 360 Britse AV-8B Harriergevechtsvlieg- tuigen, voor een bedrag van 4,7 mil jard dollar, ingetrokken. Volgens Aftiërikaanse regeringskringen heeft hét Peütagon dit besluit vorige week aan Londen meegedeeld. Op voorstel van minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken be sloot de ministerraad positief te re ageren op een nog informeel infan- teriebataljon beschikbaar te stellen voor Unifil, de vredesmacht van de V.N. in Libanon. Indien de veilig heidsraad van de V.N. medio januari besluit tot verlenging van het man daat voor Unifil en de secretaris-ge neraal van de V.N. een officiëel ver zoek tot ons land zou richten, zal het Nederlandse bataljon voor een jaar ter beschikking worden gesteld. MADRID. In de Spaanse hoofd stad Madrid is een agent van de ge meentepolitie doodgeschoten door twee onbekenden die zijn weten te ontkomen. Het slachtoffer, de 50- jarige Bicnvenido Romero Montejo, kwam de trappen van zijn huis af toen hij door twee personen onder vuur werd genomen. LONDEN. De Britse machinisten" hebben besloten dat ze dinsdag en donderdag een staking houden om lópnsverhoging af te dwingen. On- derhandelingen over het loonkon- flikt zijn vrijdag mislukt. WASHINGTON. De Verenigde sta ten treffen „voorzorgsmaatregelen" in verscheidene streken in Iran om te verhinderen dat zeer geheim mi litair materieel in vijandelijke han den valt, zo heeft Zbignieuw Brze- zinski, president Carters adviseur voor nationale veiligheid, gezegd. HONG KONG. De Vietnamezen die niet langer in hun vaderland willen blijven, mogen het land vrije7 lijk verlaten. Dit heeft de Vietname se minister van buitenlandse zaken, Nguyen Duy Trinh, zaterdag ver klaard in een vraaggesprek met het officiële Vietnamese persbureau. NICE. Tot drie jaar gevangenis en een boete van 113.600 francs zijn de Nederlanders H. C. v. d. B. (33) uit Axel en de 56-jarige vrouw A.-M. G. uit Terpeuzen zaterdag in Nice veroordeeld op beschuldiging van illegale invoer van hasjiesj in Frankrijk. ISPRA.Aan het eind van 1980 zal het elektriciteitsnet op Sicilië ge voed worden door zonne-energie. Dit heeft de Westduitser Joachim Gretz, die aan de verwezenlijking hiervan werkt, donderdag ver klaard. ATLANTA, Georgia. Een 27-jari- ge employe van de dierentuin van Atlanta in Georgia is aangehouden als de dief die het televisietoestel van Willie B., de 204 kilo zware go rilla van de tuin, ontvreemdde. SALISBURY. De Rhodeslsche premier Ian Smith heeft de blanken in- dit land voorgehouden dat zij de onvermijdelijkheid van een zwart bestuur moeten aanvaarden omdai de guerrillastrijd niet te winnen is onder de huidige omstandigheden. BANGKOK. Vietnamese vliegtui gen hebben vrijdag twee belangrijke steden in het westen van Cambodja, Battambang en Siem Reap, gebom bardeerd, terwijl het door Vietname zen geleide offensief op de grond al de grens met Thailand naderde, zo is vernomen uit diplomatieke bron in Bangkok. moeten uitstrekken over alle omslag- plichtigen. Eind vorig jaar heeft een kommis sie de minister van verkeer en wa terstaat en de Tweede Kamer gead viseerd over deze aangelegenheid. De heer Noorland zei dat het ge hele kollege van gedeputeerden van Zuid-Holland van oordeel is, dat in het op te richten zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden, alle heffingplichtigen stemrecht moeten hebben. Een deel van gedeputeerde staten wil hier nog verder gaan: uit sluitend zeggenschap door heffing plichtigen via rechtstreekse verkie zingen. ROOSENDAAL, 14-1. Dit week einde heeft de26-jarige Ad J. uit Roosendaal bekend zijn 18-jarige broer Henk te hebben doodgestoken. Volgens de gemeentepolitie van Roosendaal kregen de broers in de nacht van vrijdag op zaterdag ruzie op een verjaardagsfeestje van een andere broer. Verdachte pakte een mes dat op de schoorsteenmantel lag en stak op zijn broer in. Het slacht offer wist een eerste steek nog te ontwijken, maar werd de tweede keer in de linkerborststreek geraakt. Hij strompelde het huis uit en liep naar de woning van een tante. Daar zakte hij ineen en overleed. De inmiddels gealarmeerde politie kon de dader even later bij de wo ning van de tante aanhouden. DEN HAAG, 14-1. De 49-jarige kantoorbediende P. L. R. Otto uit Den Haag is in de nacht van zater dag op zondag in zijn woning aan dé Laan van Meerdervoort doodgesto ken door de 26-jarige loswerkman D. K. uit Den Haag. Deze is zondag middag door de politie aangehouden en heeft zijn misdaad bekend. Over het motief van zijn daad heeft K. niet meer gezegd dan dat hij nog geld te goed had van Otto. De politie zegt te vermoeden dat de twee ruzie hebben gekregen over de betaling van „homofiele diensten". TEXEL, 13-1. De Texelse viskot- ter TX 20 uit Oudeschild is thuis gekomen met een zeer grote tong van 68 centimeter lang en een ge wicht van twee kilo. Gemiddeld is een. tong 250 gram zwaar. Volgens het Nederlands Instituut voor On derzoek van de Zee (N.I.O.Z.) op Texel is er sprake van een rekord- tong. Het N.I.O.Z. zal de vis „door lichten". RHEDEN, 13-1. De politie in Rhe- den heeft deze week andere korpsen in ons land gewaarschuwd voor een neppadvinder uit West-Duitsland. De man fietst door Nederland en maakt volgens het hoofdkwartier van Schouting Nederland in Utrecht onder het mom padvinder te zijn, misbruik van de goedheid van men sen, die hem onderdak, levensmid delen etc. verschaffen. LAATSTE NIEUVLS TEHERAN, 15-1. Dc senaat in Iran heeft maandag het vertrouwen gegeven aan de nieuwe burgerrege ring van Sjapur Baclitiar. Met slechts iets meer dan de helft van dc 60 leden aanwezig stemden 38 voor en twee tegen. Een lid onthield zich van stemming. De senaat zou aanvankelijk pas woensdag bijeenkomen, maar dc vergadering werd vervroegd, kenne lijk om dc weg te banen voor een zo spoedig mogelijk vertrek van de sjah naar het buitenland. De Majlis, Tweede Kamer, die zondag bijeenkwam, zal liet debat over het liberaliseringsprogramma van Bachtiar dinsdag afsluiten. HILVAARENBEEK, 13-1. De. 49- j arige pottenbakster Liesbet Brader- Bijveld is in de nacht in haar woning in het Brabantse Biest-Houtakker (bij Hilvarehbeek) met messteken om het leven gebracht. Later in de nacht veldde de dader, de 46-jarige kun stenaar Theo R. zich bij de Utrechtse gemeentepolitie. De verdachte woonde bij het slachtoffer in. Welke motieven de man heeft gehad kon de rijkspolitie vrijdagmiddag nog niet meedelen. Het slachtoffer, een weduwe, laat vier kinderen in dé leeftijd van elf tot achttien jaar achter. GRONINGEN, 13-1. By een brand in een ééngezinswoning (aan de Os- sehoenderstraat), in een Groningse nieuwbouwwijk, zijn in de nacht van vrydag op zaterdag een vrouw en een kind om het leven gekomen. Een oudere man is met tweede en derde graads brandwonden in een ziekenhuis opgenomen. De woning brandde tot de grond toe af. Het is de politie niet bekend hoe de brand is ontstaan. De slachtoffers zijn de 33-jarige mevrouw J. Venema-Span en haar elf maanden oude dochtertje. Iedere vrijdag Zonnemaire Dorpshuis, algemene soos voor oude ren, 14.00 uur. Maandag 15 januari Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, bijeen komst Philatelica. Dinsdag 16 januari Zierikzee Herv. Ver.gebouw, kreatieve avond CPB, 19.30 uur. Haamstede Huis mevr. Behrend. Ned. Ver. van Huisvrouwen. Koffie-ochtend. Rekreatiezaal Ger. Kerk 19.45 uur, N.C.V.B. Brouwershaven Tonnenmagazijn, 20.00 uur, Jaarver gadering Ned. Bond van Platte landsvrouwen afd. Brouwershaven. Neffen d'Eule, 19.30 uur, vergadering landbouwvereniging DES. Woensdag 17 januari Zierikzee Kerkhof z.z. Bejaardensociëteit, 13.30 uur. Verenigingsgebouw, NCVB, 20.00 uur. Renesse Bowling, bowlen Bond van opzich- zelfstaanden, 20.00 uur. Vergadering N.C.V.B. in Vereni gingsgebouw om 19.45 uur. Nicuwcrkerk Vergaderzaal Badhuisstraat: Verga dering Gercf. vrouwen ver.; 19.45 uur. Middelburg Provinciehuis: Vergadering kommis sie onderwijs; 16.30 uur. Donderdag IB januari Zierikzee Bovenzaal Mondragon, 19.30 uur, openbare vergadering Stichting Jeugd. Hurgh-IIaamstede Restaurant 'Westenschouwen's Wel varen': Najaarsvergadering V.V.V. Burgh-Haamstede. Bruinissc Ned. Hcrv. Ver.-gebouw; Vergadering NCVB; 20.00 uur. Vrijdag 19 januari Zierikzee „Huis van Nassau": Vogelvereniging „Zang en Kleur", feestavond (prijs uitreiking); 20.00 uur. Burgh-Haamstede Café-restaurant 'De Westhoek': Jaar vergadering Kon. muziekve^. 'Witte van Haemstede'. Haamstede Zaal Ger. Kerk, 19.45 uur, Film Na- tuur-ien Vogelwacht (gratis). Kerkwerve Verenigingsgebouw, 20.00 uur Alg. ledenvergadering Tafeltennisvereni ging Kerkwerve. Brouwershaven Graaf Floris V, jaarvergadering IJs vereniging, 20.00 uur. Nieuwerkerk Vergaderzaal Geref. Gem. in Neder land, vergadering SGS, 19.30 uur. Bruinisse Ned. Herv. Ver.-gebouw: Film en jeugdwerk, film „Autoraces in het jaar 2000"; 20.00 uur. Middelburg Gebouw prov. waterstaat: Vergade ring vaste kommissie van advies en bijstand voor milieubeheer; 13.35 uur. Zaterdag 20 januari Zierikzee Huis van Nassau, ruilbeurs veiling, Philatelica, 10.00-17.00 uur. Haamstede Gezellige middag Big „S" voor alle 65-plussers, Ger. Kerk, 14.00 uur. Dreischor Dorpshuis: Viertallenshow postdui ven. Maandag 22 januari Zierikzee „Zeeüwsche Herberghe": Jaarverga dering Vereniging Openbaar Onder wijs; 20.00 uur. Middelburg Prov. giffie: Vergadering kommissie advies en bijstand voor de water staat; 15.00 uur. Dinsdag 23 januari Zierikzee Café „De Witte Raaf", Vrouwencafé, Informatie-avond „Blijf van m'n lijf". Woensdag 24 januari Middelburg Statenkomplex, vergadering Zeeuw se bibliotheekraad, 15.00 uur. Donderdag 25 januari Zierikzee Havenplein 24, Rechtswinkel 19.00- 20.00 uur. Zonnemaire Dorpshuis: Jaarvergadering Platte landsvrouwen; 20.0Ö uur. Scharendyke Gemeentehuis, 19.30 uur, raadsver gadering Middenschouwen. Vrijdag 26 januari Burgh Rekreatiezaal Camping Duinrand, 19.30 uur, uitvoering DFS. Zonnemaire Café Bommenede: Jubileumavond Bond van Opziehzelfstaanden; 20.00 uur. Bruinissc Raadszaal gemeentehuis: Vergade ring gemeenteraad; 19.30 uur. Middelburg Statenzaal: Vergadering prov. staten; 10.00 uur. Zaterdag 27 januari Burgh Rekreatiezaal Camping Duinrand, 14.30 uur uitvoering DFS voor be jaarden. Brouwershaven „Tonnenmagazijn", 19.45 uur, To neeluitvoering PJZ. Woensdag 31 januari Zierikzee „Huis van Nassau": Vergadering Sportraad; 20.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669. (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2