DE ERFENIS VAN TANTE GREET LATIN-ROCKGROEP MASSADA ZATERDAG IN CONCERTZAAL ZIERIKZEE Koffieconcert Genrini-ensemble in Concertzaal te Zierikzee 7 Televisie-serie: „Voor koningin en vaderland" Vakantiegangers naar buitenland Minder werkloosheids uitkering Middelgrote en kleine bedrijven Kinderbijslag kleine zelfstandigen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 11 januari 1979 Nr. 22436 HILVERSUM. 10-1. De TROS zendt op vier zaterdagen ingaande 13 januari, de televisieserie .Voor koningin en vaderland" uit. De serie is gebaseerd op de speel film „Soldaat van Oranje". Tijdens de opnamen voor die film, naar het boek van Erik Hazelhoff Roelfzema, zijn met het oog op de serie al extra beelden geschoten, die te zamen met authentieke journaalbeelden uit de Tweede Wereldoorlog in „Voor ko ningin en vaderland" zijn verwerkt. Daardoor heeft de bijna anderhalf uur langer durende serie volgens regisseur Paul Verhoeven een in dringender karakter gekregen dan de film. De film heeft in ons land overigens ruim twee miljoen bezoe kers getrokken en heeft deze week met een Engelse ondertiteling in Seattle de Amerikaanse premiere beleefd. DEN HAAG, 10-1. Van de naar verwachting acht miljoen Nederlan ders, die dit jaar met vakantie zul len gaan, gaat zeker zestig procent, ongeveer 4,8 miljoen, naar het bui tenland. Vorig jaar was dit aantal 4,5 miljoen en van hen heeft slechts anderhalf miljoen gebruik gemaakt van de diensten van de georgani seerde reiswereld. Naar raming gin gen in 1978 in totaal 7,8 miljoen Ne derlanders met vakantie. AMSTERDAM 10-1. Het aantal uitkeringen dat het Gemeenschap pelijk Administratiekantoor (GAK) krachtens de werkloosheidswet heeft gedaan, is in 1978 gedaald van 219.000 naar 213.000. Dat gebeurde volgens de president-direkteur van het GAK mr. G. van 't Huil ondanks de nog steeds voortdurende ongun stige situatie en een blijvend hoge werkloosheid. De daling houdt verband met het feit dat de werkloosheiduitkering bij de bedrijfsverenigingen maximaal zes maanden duurt. Wie langer werkloos is kan terecht bij een ge meentelijke dienst. SOEST. 10-1. De middelgrote en kleine Nederlandse bedrijven kun nen in 1979 rekenen op een behoor lijke groei van de export. Dat is de verwachting van voorzitter L. Fok- kema van de Nederlandse Export Combinatie (NEC) waarbij meer dan 500 middelgrote Nederlandse onder nemingen zijn aangesloten. Dat de Nederlandse export de af gelopen jaren niet is gedaald is te danken aan de inspanningen van de middelgrote industrie die de terug lopende exporten van een aantal grote bedrijven heeft kunnen kom- penseren, aldus Fokkema in zijn nieuwjaarstoespraak. ANKARA. Bij een botsing tussen twee forensentreinen in de omge ving van de Turkse hoofdstad An kara zijn voorzover thans bekend 22 reizigers om het leven gekomen. Er zijn achtendertig gewonden. Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 12 JANUARI NED. 1: Lucy en Mr. Mooney heb ben weer heel wat te bakkeleien. Lucy heeft namelijk geld nodig en wil dat van haar baas Iqnen. Daar deze in het ziekenhuis ligt lijkt het Lucy een goed idee zich als ver pleegster te vermommen. Daarna Kwistig met muziek, waar ondei meer medewerking verlenen, The Blue Diamonds, Loeki Knol, Hunny Vree en Rosy. In the streets of San Francisco doodt de journalist. Chris topher Bane per ongeluk zijn kolle- ga Maggie Ames. Hij ontdoet zich van het lijk dat al spoedig door de politie gevonden wordt. Deze opent een onderzoek dat leidt naar het spoor van de akteur Peter Anthony. Christopher beijvert zich deze ver denking te versterken. Jan van 11 illo heeft in zijn programma Tussen toen en toekomst een gesprek met de aktrice Anne-Wil Blankers, die zowel op toneel als in werkelijkheid moeder is van een gehandicapt kind. Na afloop van dit gesprek Meditatie Praten met minister president Van Agt en Alleen een kind het tweede deel van het portret van een vrouw, die alleen een kind wil via kunst matige inseminatie. NED. 2: In Wickie de Viking heeft Knud een fikse ruzie. Daarna de Muppet show met als speciale gast Lou Rawls, die bekendheid heeft ge kregen in Sesamstraat. Animal is erg blij met het bezoek van Rawls, want Animal is niet erg vies van soul en jazz. In het tweede deel van de aflevering Twee miljoen dollar van de Illusionist is Blake neerge schoten in een poging de dochter van de voormalige gevangene Kec- gan te bevrijden. De aktualiteiten- rubriek Brandpunt wordt gevolgd door de tweede aflevering van Pie- ter Pauwel Rubens waarin Rubens belevenissen in Italië aan de orde komen. Rubens slaat aan diverse hoven in hoog aanzien, maar krijgt er op een gegeven moment genoeg van naar de pijpen van de dekaden- të heren te dansen. Hans van Willi- genburg presenteert tot besluit zijn Rondje Theater. VRIJDAG 12 JANUARI NED. 1: 10.30 Schooltelevisie; 18.30 Sesamstraat; 18.45 Paspoort: 18.55 Nieuws; 18.59 Lucy en Mr. Mooney; 19.25 Kwistig met muziek; 20.40 The streets of San Francisco: 21.37 Journaal; 21.55 Tussen toen en toekomst; 22.45 Meditatie; 22.50 Pra ten met de minister-president; 23.00 Alleen een kind; 23.35 Nieuws. NED. 2: 18.25 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 Wickie de Viking; 19.27 De Muppet Show; 20.00 Jour naal; 20.27 De Illusionist; 21.20 Brandpunt; 21.55 Pieter Pauwel Ru bens; 22.50 Rondje theater23.45 Nieuws. DEN HAAG, 10-1. Staatssekretaris De Graaf van sociale zaken heeft de inkomensgrenzen voor het recht op kinderbijslag voor kleine zelfstandi gen voor 1979 vastgesteld, zo heeft zijn departement gemeld. Zelfstandigen, wier inkomen over 1978 minder heeft bedragen dan 21.150 gulden zullen over 1979 aan spraak kunnen maken op kinderbij slag voor het eerste en tweede kind. Indien hun inkomen ligt tussen 21.150 en 21.800 gulden kunnen zij alleen aanspraak maken op bijslag voor het tweede kind. Boven dit in komen hebben zelfstandigen pas recht op kinderbijslag vanaf het derde kind. WKMÊÈmmM door FRANK VAN FALCKENOORT Ineens grijpt Chris het meisje beet en dwingt haar mee te gaan naar binnen. Met een grimmig gezicht be- 1 c;uidt hij haar te gaan zitten en legt dan op kalme toon uit, wat er voor dialoog heeft plaatsgevonden. „Dat 1 is het dan en wees dus vandaag een beetje rustig als je naar boven gaat, 1 want meneer de geest werkt 's nachts en slaapt overdag. In de achterste logeerkamer. Hij heeft me vriende- i lijk verzocht hem niet vóór donker te storen. Nou, dal doen we dan i maar niet, he? Die arme meneer gec^t, de hele nacht ronddwalen in en rond het huis „Aba, Chris, engerd met je grieze lige praatNu geen flauwekul meer, wie was die man waarmee je stond te praten?" De jongen heft in wanhoop zijn armen omhoog en begint weer: „Dat heb ik je nu haarfijn uitgelegd. Het spook is de geest van meneer eh nu ja, hij heeft zijn naam genoemd, maar ik ben hem door de consterna tie vergeten". „Maakt dat overigens wat uit? Met al die gein vind ik het maar een griezelig huis, hoor!" „O ja, de geest of het spook, hoe je hem noemen wilt. heeft de Mer cedes behekst, dus zal ik hem niet aan de praat kunnen krijgen. Was getekend: de geest van... wacht, nu valt me ineens die naam weer terug in m'n geheugen iets van Bord- wasser „Was het soms Bordelaar?" Bea kijkt hem verwonder aan. „Ja. precies, dat was het: de geest van meneer Bordelaar! Ken jij die? Of eh ik bedoel: heb jij die ge kend?" „Dat was de man van tante Greet Oom Louis! Ze was toch ge trouwd met Louis Bordelaar!" „O juist. En die is dus dood". „AllichtHèhè, wat een oprtier- king". „En hoe lang is die meneer Borde laar al dood?" „Ongeveer acht jaar. Ja, in febru ari was het acht jaar geleden, dat het gebeurde. Tijdens mist". „Had je tante toen al dit zomer huis? O nee, dat heeft ze naderhand gekocht". Bea knikt. „Het huis is nog niet eens acht jaar oud. Herinner jij je niet, dat de politie dat zei, gisteren? O nee, dat was gistermorgen, toen was jij er nog niet, dat is waar. Iemand heeft het gebouwd, een ho ge ambtenaar van Buitenlandse Za ken, maar hij werd benoemd op een ambassade of zoiets in een der Zuid- /imerikaanse landen en deed het toen van de hand. Tante kocht het en dat is nu drie jaar geleden". „Dan vraag ik me in gemoede af, waar de geest van die meneer Bor- de jager „Bordelaar!" „Bordelaar sorry, een naam om nooit te kunnen onthoudenik vraag me af. waar die geest dan ver toefde vóór die tijd waarschijn lijk bij je tante thuis. Nog wel zo ge zellig". Het meisje kijkt hem enigszins verstoord aan. „Chris, als je nu denkt dat je leuk bent, heb je het mis. Wat mankeert jou vanmorgen met je gekkepraat?" „Liefje, het is niet te hopen, dat jij meneer geest ook nog eens tegen komt. Want hij heeft een vervaar lijke stem en galmt als een dominee". Ze haalt haar schouders op en schenkt thee in voor zichzelf en Chris. „Het is natuui'lijk iemand, die ons probeert bang te maken. Waar schijnlijk heeft hij er belang bij, als we weggaan. Enig idee, waar d e ke rel zich ophield? Hij zal zich wel er gens verdekt opgesteld' hebben cn middels een versterker gesproken". Chris begint van de thee te drin ken, nadenkend en knikkend. „Best mogelijk. In ieder geval kunnen we vaststellen, dat onze komst hier be paalde mens cn hoogst onwelgeval lig is. Bewijze het feit, dat ze dit idiote middel grijpen. Alsof we ons in deze moderne tijd nog bang laten maken door zogenaamde spoken en geesten". Bea wil antwoorden, maar ze ho ren als vanuit de verte een metaal achtige 6tèm. die zegt: „Kan het daar beneden een beetje rustiger zijn? Hoe kan een fatsoenlijke geest nu slapen, als er altijd gekletst wordt!" De twee in de keuken kijken el kaar stom verwonderd aan. Dan legt Chris een vinger op zijn lippen cn neemt een stoel, die hij nabij het anrecht plaatst. Klimt er op en kijkt dan naar het luisterapparaat. Knik kend wijst hij er naar: de door hem enkele dagen geleden verbroken draadjes zijn opnieuw met elkaar verbonden. Dit betekent, dat men beneden, in het verlengde van de kelder woord voor woord heeft ver staan. wat hier zoeven gesproken werd. Met een woedend gebaar trekt hij nu het apparaat stuk en stapt ermee van de stoel af. „Zo". (wordt vervolgdl TOKIO. China heeft aan Japan gevraagd te helpen bij de bouw van een fabriek voor beha's, om te kun nen voldoen aan de toekomstige vraag naar damesondergoed uit hei Westen in de Volksrepubliek. BANGKOK. Soldaten van de Ro de Khmer die vluchten voor de door Vietnam gesteunde opstandelingen zijn woensdag begonnen met hei oversteken van de Thailandse grens, zo hebben officiële kringen in Bangkok meegedeeld. NARITA, Japan. Vier lijnvlieglui- gen van het type Boeing-747 „Jum bo" van vier verschillende lucht vaartmaatschappijen hebben woens dag op de nieuwe Japanse nationale luchthaven Narita noodlandingen moeten maken wegens technisch'- moeilijkheden van uiteenlopende aard. PEKING. Vietnamese soldaten hebben op een Chinese vissersboot geschoten en deze gedwongen de Vietnamese wateren binnen te vu ren. Zo meldt het persbureau Nieuw China. De vier opvarenden hebben zwemmend een dichtbij gelegen Chinese haven kunnen bereiken, zo wordt gemeld. PESHAWAR. Bij gevechten tus sen legereenheden en Mohamme daanse guerrillastrijders en leden van de Safi-stam in het noordoos ten van Afghanistan zijn op zeven januari meer dan du/end soldaten gedood of gevangen genomen. CAIRO. Een woordvoerder van het „Verenigd Nationaal Front voor Zuid-Jemen" heeft verklaard dat de afgelopen week in drie provincies van Zuid-Jemen openlijk strijd wordt gevoerd tegen regeringstroe pen. JERUZALEM. De regering van premier Menaehem Begin zou te kennen hebben gegeven dat zij in de nabije toekomst de vestiging van een nieuwe Joodse nederzetting op de westelijke oever van de Jordaan zal toestaan. WENEN. Tsjechoslowaakse auto riteiten hebben de verdediger van een dissident gedwongen zich uit de zaak terug te trekken met het drei gement dat hij anders als lid van de balie geroyeerd zou worden. Het Gemini-ensemble, dat zondag 14 januari een koffieconcert geeft in de Concertzaal te Zierikzce. WASHINGTON. Uit de Verenigde Staten kwamen meldingen dat de re gering in Washington haar politiek ten opzichte van Iran wijzigt. Uit goede bron is vernomen dat de re gering besloten zou hebben de sjah te adviseren het land. tenminste tij delijk. te verlaten om de taak van de regering-Baehiar te vergemakkelij ken. ZIERIKZEE, 9-1. Zaterdag 13 ja nuari vindt in de Concertzaal het al eerder aangekondigde en door het Zierikzeese „Brogum Concerts" ge organiseerde optreden plaats van de „latin-rockgroep" Massada. Massada is een zevenmansforma tie, bestaande uit voornamelijk Mo lukse muzikanten die bijzonder veel gebruik maken van allerlei percus- sion-instrumenten. Hoewel de groep beweert te stre ven naar „een eigen geluid", moet toch opgemerkt worden dat haar muziek „verdacht" veel lijkt op die van Santana. Nu is Santana nog steeds behoorlijk populair hier te lande en dat helpt meteen een stuk voor wat betreft de appreciatie voor het geluid van Massada. De groep zelf is bekend geworden door daar te spelen waar dat maar even moge lijk was. Erkenning Dit „afstropen" van het land be gon in 1974 en een jaar later kwam - zoals men dat noemt - de eerste erkenning na een optreden in de door Muziekkrant OOR georgani seerde „Groepenpresentatie" in het Amsterdamse Paradiso, nog steeds het popmekka van Nederland. De organisatie van het festijn was der mate enthousiast, dat de groep een jaar later als enige Nederlandse band mocht optreden op 't jaarlijkse „OORfeest" in Hotel Krasnapolsky. Dat hielp Massada flink vooruit en er werd mee bereikt dat haar naam alras begon te prijken op postex-s voor Nederlandse popfestivals. Om haar positie verder te verbeteren werd de groep uitgerust met behoor lijk professioneel instrumentarium en werd een lichtinstallatie aange schaft. Plaatopname Tot dan toe had Massada plaat aanbiedingen afgeslagen - als we de door haar management samenge stelde „bio" mogen geloven - omdat zij niet uit was op „gemakkelijk ge win"; eerst moest de „sound" nog verbeterd worden. Maar het moest er toch een keer van komen en vo rig jaar verscheen de eerste elpee, gevolgd door twee singles. Op de plaatjes bleek Santana vergeten te zijn en kwam - tóch wel tamelijk kommercieel - een geluid uit de groeven dat geheel in de sfeer lag van het Zuid-Amerikaanse karnaval (Rio de Janairo). In ieder geval be reikte de groep ermee dat ze ruim Onder auspiciën van Z.V.U. ZIERIKZEE, 11-1. In de foyer van de Zierikzeese Concertzaal zal op ozndag 14 januari het eerste koffie concert van dit seizoen plaats vin den, georganiseerd door de ZVU- werkgroep Schouwen-Duiveland. De bezoekers kunnen dan luisteren naar het Gemini-ensemble, dat werken van J. Chr. Bach en H. A. Andries- sen zal spelen. Het ensembzle dankt zijn naam aan het feit dat vier van de zes le den de twee tweelingen zijn uit het gezin Van. der Grinten. Het zijn Eu- génie van. der Grinten, fluitist, Hen van der Grinten, hoboist, Gijs van der Grinten, violist en Frans van dér Grinten, cellist. Samen met Maarten Veeze, violist en echtgenoot van Eugénie en de pianiste Tilly Keesen concerteert het ensemble al jaren in binnen- en buitenland en treedt regelmatig op voor radio en t.v. Zo maakte de groep tournées door onder meer Duitsland, België, Frankrijk en de Verenigde Staten. Grootvader Naar aanleiding van die Ameri kaanse tournee werd het ensemble uitgenodigd om aan Amerikaans universiteiten zomerkursussen te geven. De tweelingen hebben overi gens hun muzikale aanleg niet van een vreemde: hun grootvader is de komponist Henk Andriessen, die ver schillende werken aan het ensemble opdroeg, evenals de komponisten Henri Delnooz, Jan Dont en Piet Kingma. Verder speelt het ensemble kamermuziekwerken uit verschillen de stijlperiodees en voor diverse be zettingen. MADRID. Twee mannen hebben in het centrum van Madrid een lid van het Spaanse hooggerechtshof, Miguel Cruz Cuenca, op straat doodgescho ten. De daders wisten in een auto te ontkomen. PEKING. Taiwan mag na een hereniging met China volledig auto noom blijven met behoud van zijn eigen leger en zjjn ekonomisch stel sel van vry ondernemerschap. Dit heeft de Chinese vice-premier Deng Xiaoping (Teng Hsiao-Ping) dinsdag gezegd tot een delegatie van vier le den van de Amerikaanse senaat on- naat onder leiding van Sam Nunn. De groep Massada bestaat uit een kern van vijf Molukse muzikanten die zeer beïnvloed zijn door Zuid- amerikaanse muziekgenres. Nog niet zo lang geleden werden twee nieu we leden aan de formatie toege voegd. een dozijn maal te zien was op tele visie. Hoe het momenteel met Mas sada gesteld is kan a.s. zaterdag in de Concertzaal worden vastgesteld. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. In een pand aan het Rembrandtsplein in Amsterdam heeft een felle brand gewoed, die twee etages van binnen verwoeste. De uitgebrande verdiepingen liggen boven een hamburger-restaurant. DEN BOSCH. De politie van Den Bosch heeft bij het bureau een plas tic zak gevonden, waarin enkele ki lo's van het uiterst giftige cyanide zaten. DEN HAAG. Rijksewaterstaat gaat proeven nemen met een nieuwe snellere manier om zout te strooien tegen gladheid op de wegen. Het gaat hier om een preventieve metho de, aldus deelde een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat woensdag mee. MONTREAL. Bij een explosie in een fabriek in Beauharnois, 30 kilo meter ten zuidwesten van de Cana dese stad Mpntreal, zijn vijf mensen om het leven gekomen. De slacht offers zijn allen leden van de direk- tie. WENEN. Twee onbekenden heb ben in Wenen een poging gedaan de zoon van Koerdenleider Mustapha Barzani te vermoorden. Het doelwit was kennelijk Masoud Barzani, een leidende figuur in Koerdistaanse de- mokratissche partij. WALVISBAAI, Zuid-Afrika. Een Portugese vluchteling uit Angola, Ernesto Iusibio, heeft gezegd dat in een voetbalstadion bij de Angolese hoofdstad Loeanda herhaaldelijk massa-exekuties worden uitgevoerd KINGSTON, Jamaica. De Wereld raad van Kerken heeft zijn ongeveer 300 leden-kerken opgeroepen te werken voor doorvoering van eko- nomische sankties tegen Zuid-Afri- ka en de betrokkenheid van hun landen in het gehele zuiden van Afrika kritisch te onderzoeken. MANILLA. De regering van de Filippijnen heeft het vrachtschip „Toeng An" met zjjn 2.300 Vietname se vluchtelingen aan boord, woens dag toegestaan nog enkele dagen voor de Baai van Manilla te blijven liggen. De „Toeng An" ligt sinds 27 december op de rede van Manilla. Advertentie DEN HAAG. Het is niet de bedoe ling, dat in alle postkantoren in Ne derland een installatie komt voor achtergrondmuziek. Staatssekreta ris Smit-Kroes van verkeer en wa terstaat heeft dat geantwoord op schriftelijke vragen van VVD- Tweede-Kamerlid Verkerk-Terpstra. Het kamerlid was bang, ,dat de ach tergrondmuziek een averechts effekt zou hebben op mensen met gehoor- stoornissen. Flitsen uit het buitenland DEN HAAG. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) heeft ernstige bedenkingen tegen het voor nemen van de regering om de waar- degrondslag voor de bepaling van de onroerend goedbelasting te laten vervallen. Dit heeft de vereniging maandag na publikatie van de nota: ,-,de werking van de onroerend-goed- belasting in de praktijk" laten we ten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 7