Bestuur van Landbouwschap neemt voorlopig standpunt in BESTRIJDING RUIMEN Nu ook nog koude in Iran Het gevaarlijke kruispunt ENGELAND MARTELT MET KOUDE EN STAKINGEN Moeilijke woensdag buiten Duitsers kregen weer winterklap Marechaussees ontwapend Betonfabriek op „Neeltje Jans" 2 Het zuivelbeleid „Flitsen" uit het buitenland Motorfiets iets aan banden Man doodgeschoten AGENDA Het is een verheugend feit, dat met betrekking tot bestriding van het z.g.n. perevuur een verlossend woord is gesproken, althans een dusdanige toelichting is gegeven, dat kalamitei- ten, verbonden met bestriding van perevuur in de toekomst kunnen worden voorkomen. De uitspraak m.b.t. deze zaak is van de voorzitter van de Z.L.M., die weliswaar gewe zen heeft op het gevaar van pere vuur, maar die op de jongste hoofd bestuursvergadering van zijn organi satie, ook duidelijk maakte, dat be strijding niet zo diep ingrijpende ge volgen behoeft te hebben, als waar van in het verleden sprake was. In het midden van de zestiger ja ren is er in deze regio sprake ge weest van een heel rigoureuze be strijding van perevuur, als gevolg- waarvan schitterende meidoornha gen en masse werden gekapt, waar na de resterende stronken nog eens met een giftig middel werdén be werkt, waardoor een nieuwe opgroei werd geblokkeerd. Blijkens de geci teerde uitspraak kan bij de bestrij ding volstaan worden met een veel eenvoudiger ingreep die niet zulke dure gevolgen heeft voor interessant houtbcstand dat moeizaam - na oor log en ramp - omhoóg is geschoten in deze streek die ooit van al zijn groen werd beroofd. We stellen ons een veel meer plaatselijke ingreep voor zeker op plaatsen waar geen fruitbomenbe stand is en niet rooien op een schaal die lokale schoonheid aantast en een veel te ernstige ingreep betekent voor de landschappelijke struktuur. Nu de „theorie" is aangegeven, valt te hopen dat men in de praktijk ook de konklusies zal trekken uit deze kennelijk nieuwe inzichten. De werkers in liet veld moeten daarop inspelen, zodat - zelfs erger nis gevende - taferelen, zoals in vroeger jaren wel voorkwamen, in de toekomst kunnen worden vermeden. Het publiek, zo dunkt ons, zal daar heel wat meer begrip voor kunnen opbrengen dan voorheen en de nood zaak van de maatregelen wordt dan ook veel acceptabeler. MOSKOU. De Sowjel-Unio /.al, binnenkort een geregelde vlieg - dienst op Antarctica uitvoeren. De plv. minister voor de burgerlucht vaart, Konstantin Goelakow, heeft woensdag meegedeeld dat eerst en kele proefvluchten zullen worden uitgevoerd om vast te stellen welk toestel en welke route het geschiktst zijn. DEN HAAG, 10-1. Het bestuur van hel Landbouw schap heeft, in zijn woensdag gehouden vergadering, een door hel dagelijks bestuur opgesteld konsept- staiidpunt over het in de toekomst te voeren EEG-zui- velbeleid, in grote lijnen aanvaard als voorlopig be- stuursstaiidpuiit. Wel werden op onderdelen nog enige wijzigingen aangebracht. In bet voorlopig standpunt wordt gepleit voor invoering van nieuwe maatregelen en voor handhaving of uitbreiding van bestaande maatrege len, waarmee verdere uitbreiding van de melkproduktie in de Europese Ge meenschap kan worden tegengegaan, en voor intrekking van bepaalde steunmaatregelen die produktic-uit breiding kunnen bevorderen. Duiven vlugger PLYMOUTH10-1. Een zie kenhuis in het Britse Ply mouth gebruikt 25 duiven om bloed- en urinemonsters die snel moeten worden geanaly seerd naar een laboratorium te brengen dat aan de andere kant van de stad staat. Een woordvoerder van het ziekenhuis zei dat de vogels de afstand in vijf minuten over bruggen, terwijl een taxi er minstens 20 minuten over doet. De monsters zitten in kleine flesjes die aan de poten van de duiven worden gebonden. Er komen nogal wat (vriendelijke) informatieverzoeken binnèn of ook sekündaire en tertiaire straten te Zierikzee (en mogclyk ook elders) by terugkerende gladheid, niet wat beter begaanbaar gemaakt zouden kunnen worden. Zo'n vraag is niet zonder meer met ja of nee te beant woorden. Duidelijk is dat de „strooi dienst" van P.W. enkele zeer druk bezette weken achter de rug heeft en afgewacht moet nog maar worden, hoe de winter zich verder ontwik keld. Er kan - bjj wijze van spre ken - nog van aljes komen. Een punt is verder, maar die in formatie komt van elders, dat de hoeveelheid strooizout sterk slinkt en de vraag wordt er aan gekoppeld, of by optredende gladheid altijd strooizout moet worden gebruikt en bijvoorbeeld niet het „ouderwetse" zand. Er is in dit verband nog een op merking gevallen, zulks in de kring van de Kommissie Gladheidsbcstry- ding, n.l. dat in veel gevallen veel te gauw wordt gestrooid. LctterJyk zegt de kommissie hierover: „alleen als het strikt noodzakelijk is moet cr gestrooid worden. Als er sneeuw valt moet men niet gaan strooien, maar gaan sneeuwruimen." Men ziet boe ook rond de gladheid allerlei wensen optreden en meningen zelfs uiteenlopen. Een straat met veel be jaarden bijvoorbeeld, zal mocilyk aan sneeuwruimen toekomen, maar - om zuinig te zyn met zout - en aan de gladheid toch iets te doen, .advi seren deskundigen zand". Wie weet, voor de kleinere straten: ruimen, zout of zand? De verantwoordelijken zullen het wel naar eer en geweten uitzoeken. TEHERAN, 10-1. Dc Iraansc cko- uomic heeft woensdag verder te lij den gehad, nu van belangrijke stroomrantsocncringcn, tcrwyl ook het politieke klimaat voor dc nieuwe premier Sjapur Bachtiar verder ver kilde. Door de hevige sneeuwval in het land heeft een groot aantal hoog spanningsmasten het begeven, waar door de stroomvoorziening vanuit het zuiden naar de grote steden in het geding kwam. Volgens het mi nisterie van energie is de stroom voorziening voor veel steden, do hoofdstad Teheran inbegrepen, ge rantsoeneerd. Hoewel op kleinere schaal, werd ook woensdag in de hoofdstad gede monstreerd voor het vertrek van de sjah en steun aan de in ballingschap levende Ayatollah Chomeiny. De po litie schoot in dc lucht om de de monstranten te verspreiden. WASHINGTON. De Verenigde Staten sturen 12 F-15-vliegtuigen ter demonstratie van hun nut naar Saoedi-Arabië dat zich ernstige zor gen over de krisis in Iran maakt. Dit heeft Hhet Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken woensdag bekendgemaakt. Het bestuur wil een beperkte hef fing op de door boeren geleverde melk aanvaarden, maar die aan vaarding wil het niet alleen laten afhangen van de verhoging van de boerenmelkprijs, zoals het dagelijks bestuur had voorgesteld, maar ook van de marktsituatie. Geen onderscheid Van het maken van onderscheid bij het opleggen van de heffing wilde een grote meerderheid van het bestuur niets weten. Geen succes dus voor P. J. Verhoef (KNBTB), die voor de grotere bedrijven een grotere hef fing wilde, en voor H. van Dam (Chr. werknemers) die bij boeren beneden een bepaald inkomen een kleinere heffing wilde en bij produktievergro- ting een extra-heffing gelijk aan het rendement van die vergroting. Met de tot vergroting van melk produktie leidende subsidies, die men in EEG-verband en nationaal afge schaft wil zien, zo maakte men door een tekstwijziging duidelyk, bedoelt men dc op het individuele bedrijf ge richte subsidies. CHICAGO. De 36-jarige John Ga- cy, die van het vermoorden van ze ven jongens wordt verdacht, heeft woensdag alles ontkend. Zelf zei hij geen woord, zijn advocaat diende de onschuldigverklaring in voor alle zeven tenlasteleggingen die de jury maandag had bevestigd. HEIDELBERG. Het Westduitse centrum voor kankeronderzoek heeft woensdag verklaard dat be paalde soorten bier sporen van ni- trosamine, een kankerverwekkende stof bevat, maar dat het mogelijk is de vorming daarvan door het ge bruik van nieuwe brouwmethoden té voorkomen. Dit zijn subsidies als EEG-renle- subsidies voor bedrijfsmodernisefing. In de door het dagelijks bestuur voorgestelde tekst had ook de ruil verkavelingssubsidie eronder kunnen vallen, meende J. van Noord (CBTB). Bij het pleidooi voor voortzetting van op verbetering van werkom standigheden gerichte steun, schrapte men de voorwaarde dat daar geen toeneming van melkproduktie uil mag voortvloeien. Aanschaffing van ligboxenstallen of melktanks om het werk gemakkelijker te maken, kan ook invloed hebben op de produküe- omvang. MOSKOU. Tass meldt dat cr in Cambodja onder het bewind van Pol Pot en leng Sary zeker 2 miljoen mensen zyn terechtgesteld of van ondervoeding en uitputting zijn om gekomen. TEHERAN. In de Iraanse stad Ka- ra j bij Teheran zijn woensdag 150 soldaten uit een kazerne gedeser teerd, zo verluidde in Teheran uit de onmiddellijke omgeving van militai ren. Dinsdag zouden 50 luchtmacht militairen zijn gedrost van dé lucht haven van Teheran. MANAUA. In Nicaragua is een vakbondsleider, Luis Medrano, lid van het brede oppositiefront, dins dag doodgeschoten door onbekenden die in Managua, de hoofdstad, het vuur op hem hadden geopend. LONDEN, 10-1. Dc ernstige vervoersproblemen in Engeland tengevolge van voortdurende stakingen en woensdag ook nog opnieuw invallende koude met sneeuw in het noorden dreigen zich verder toe te spitsen, zo zelfs dat de conservatieve oppositie van oordeel was dat de dezelfde dag uit het Cari bische gebied teruggekeerde premier Callaglian als eerste de noodtoestand zou moeten afkondigen. Woensdag bracht een 24-uurssta- king van treinbestuurders, die een toeslag van tien procent eisen, het forenzenverkeer op en in Londen vrijwel tot stilstand. Deze staking beperkte zich tot het zuiden van Engeland, doch het was na het mis lukken van het overleg zeer waar schijnlijk dat er volgende week een nationaie spoorwegstaking zal ko men. Voorts dreigde er voor donderdag een totale staking van 175.000 vrachtwagenchauffeurs door het he le land. Sinds vorige week is er al een wilde staking aan de gang van 50.000 van deze chauffeurs. ZIERIKZEE. Sneeuw „dus" woensdag weer en maar afwachten hoe dat af loopt. In een krant kun je klimatologisch nooit zeggen, zus of zo. In ieder geval is een beeld als het bovenstaande weer mogelijk. Lekker in een hellen de. straatje met de slee cr op uit. (Foto: Ziorik/.cesehc Nieuwsbode) UTRECHT, 10-1. Van alle onge vallen die er in 1976 in ons land werden geregistreerd (59.000) ge beurde bijna de helft (42 procent) op een kruispunt. Daarbij werden 757 mensen gedood. Veilig Verkeer Nederland, die woensdag een aktie begint tegen ge vaarlijk rijgedrag op en om kruis punten, is van mening dat het me rendeel van de ongevallen wordt veroorzaakt door hardrijders. „Kalm aan", luidt het dringende advies dat de VVN de gemotoriseer- de weggebruikers wil meegeven. Volgens VVN is de maximum toege stane snelheid binnen dc bebouwde kom van 50 kilometer per uur nog te hard om een kruispunt te nade ren. Heel koud OTANIEMI, 10-1. Finse ge leerden hebben, tiaar hun zeg gen, een rekord gevestigd op het gebiedvan het bereiken van lage temperaturen. Met behulp van een cryostaat - een toestel voor het bereiken en konstant houden van zeer lage temperaturen - benader den zij het absolute nulpunt van 273,16 graden Celsius on der nul tol op één 30-miljoen- s te. Volgens de derde hoofdwet van de Thermodynamica is het absolute nulpunt onbe reikbaar. Het Finse laborato rium te Otaniemi had al eer der het rekord op het gebied van lage temperaturen gehad maar toen ivas deze prestatie overtroffen door Amerikaanse en Franse geleerden. DRIEBERGEN, 10-1. In grote de len van het land had het verkeer woensdag te kampen met sneeuw- problemen, die nog werden verer gerd door de harde wind. Bij de al gemene verkeersdienst van de rijks politie in Driebergen kwamen steeds meer meldingen binnen van gladde wegen. Dc grootste problemen deden zien voor in hel westen van het land en op de Veluwe. Door dc harde wind had het verkeer last van sneeuw stormen. Volgens de Rijkspolitie paste het verkeer zich wel snel aan de nieuwe situatie aan. Er waren volgens een woordvoerder gebieden waar het verkeer „stapvoets" moest rijden. BONN, 10-1. Noordduitsers, die zich nauwelijks hadden hersteld van de barre weersomstandigheden van vorige week, kregen het dinsdag op nieuw te verduren. Nieuwe sneeuw jachten joegen over het gebied en de dooiende blubber vroor hard op. In het zuiden gingen voetgangers on deruit door dc ijsregen en was hel autorijden een riskante zaak. In de staten Noordrijn-Westfalen. Rijnland-Palz en delen van Slees- wijk-Holstein bleven de scholen voor de tweede achtereenvolgende dag dicht cn ook woensdag waren zij niet open gegaan. AMSTERDAiM, 9-1. Twee Pales- nen hebben dinsdagavond in een pand in de Van Beuningcnstraat in Amsterdam twee marechaussees ge dwongen hun wapens af (e geven. Ze zijn er met de wapens vandoor. In het pand woonden twee Israëli's, waar de twee marechaussees, gede tacheerd bij de vreemdelingendienst in de hoofdstad, op bezoek waren in verband met vreemdelingencontro le: aldus heeft een woordvoerder van de Amsterdamse politie dins dagavond meegedeeld. De marechaussees werden, waar schijnlijk met hun eigen boeien ge boeid door de Palestijnen, die er daarna met de auto van de Israëli's vandoor gingen. AMSTERDAM, 11-1. Het vermo gen van de in Nederland rijdende motorfietsen zal, evenals in West- Duitsland, beperkt wórden tot 100 pk. Dit besluit is genomen door de 24 in de RAI verenigde motorimpor teurs, die gezamenlijk het Motor- weekeinde '79 organiseren. Met deze vermogensbeperking willen de im porteurs een bijdrage leveren aan de verkeersveiligheid. Dit verklaarde woensdag in Am sterdam de heer P. A. A. Nagtzaam, voorzitter van de afdeling motorfiet sen van de RAI op een bijeenkomst ter gelegenheid van het zesde motor- weekeinde, van 18 tot en met 21 ja nuari in de Amstelhal van het Am sterdamse RAI-gebouw. Er worden ruim 75.000 motorenthousiasten ver wacht. Concertzaal: „Brogum Concerts" pre senteert: „Massada"; 20.30 uur. Haamstede Gezellige avond Big „S" voor dona teurs soos. Duinrand, 20.00 uur. Westenschouwen Hoofdingang Boswachtreij, 13.00- 16.00 uur. Wedstrijd en trimlopen 7e Deltacross S. V..Delta Sport. 7c Delta Cross (atletieklopen), 13.00 uur Meisjes B-pupillen; 13.05 uur Meisjes A pupillen; 13.10 uur Jon gens B-pupillen; 13.15 uur Jongens A-pupillen; 13.20 uur Meisjes D; 13.30 Jongens D; 13.40 uur Meisjes C; 14.00 uur Jongens C; 14.15 uur Meisjes A; Dames) 14.30 uur (Jongens B, Jon gens A); 15.15 uur heren, veteranen. Drcisclior Dorpshuis. 19.30 uur. Uil voering Crescendo. AMSTERDAM, 9-1. De 29-jarige Amsterdammer J. Snelders is dins- dagmorgen, vroegdoodge^choiep ,-ip 'dé bar van een hotel aap.jdë Marte laarsgracht in-' het - centrurn-ifewf 'dë hoofdstad. In verband met de schietpartij zijn de 35-jarige P. v. d. N. ernde 26-jarige J. K. aangehou den. Er zouden vier kogels op Snel ders zijn afgevuurd. Aanleiding voor de schietpartij is een ruzie ovre geld. LAATSTE NIEUW S DEN HAAG, 10-1. Dc order voor de bouw van dc betonfabriek op het werkeiland „Neeltje Jans" gaat naar een Westduits bedrijf, omdat dit de beste prijs en levertijd kon neerzet ten. De Duitsers leveren en bouwen dc fabriek; de cementprpduktie komt voor rekening van Nederlandse werk nemers. Dat zegt Rijkswaterstaat in een re- aktic op de bedenkingen van dc Hout en Bouwbond CNV in Zeeland, tegen dc levering van dc fabriek door Duit sers. De woordvoerder van Rijkswater staat zei dat door het besluit van het parlement om de openingsgaten gro ter tc maken, wel scherp moest wor den gelet op dc Ievertyd, wil de dam in 1985 klaar zyn. Rijkswaterstaat sluit niet uit dat meerdere buitenlandse bedryven on derdelen leveren voor de bouw van dc pylerdam in dc Oostcrschcldc. ledeie vrijdag Zomicmairc Dorpshuis, algemene soos voor oude- ïen, 14.00 uur. Donderdag 11 januari Zierikzee Havenplein 24; Rechtswinkel; 19.00- 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw, bijeen komst Herv. Vrouwengroep, 20.00 uur. Sirjansland Verenigingsgebouw. 19.45 uur, verga dering Reformatorisch Contact Or gaan. Vrijdag 12 januari Scharcndykc Cafe Dc Lelie, bijeenkomst voor jonge ZLM-ers, 20.00 uur. Zonncmaire Café Bpmmenedc, open avond Bond van opzichzelfstaanden, 20.00 uur. Zaterdag 13 januari Zierikzee Sporthal Onderdak 9.00 uur Zeeuw se tafeltennisknmpiocnschappcn (jeugd). Youth for Christ koffiebar in de ..Lichtboei" m.m.v. Dingcman Coumou, v.a. 20.00 uur. „Prins van Oranje": PvdA-sludiedag; 10.15 uur. Zondag 14 januari Zierikzee Sporthal Onderdak 10.00 uur Zeeuw se lafeltenniskampioenschappèn (senioren). Concertzaal, koffieconcert, 12.00 uur. Maandag 15 januari Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, bijeen komst Philateliea. Dinsdag 16 januari Haamstede Huis mevr. Behrcnd. Ned. Ver. van Huisvrouwen. Koïfie-ochtend. Rekreatiezaal Ger. Kerk 19.45 uur, N.C.V.B. Brouwershaven Tonnenmagazijn, 20.00 uur, Jaarver gadering Ned. Bond van Platte landsvrouwen afd. Brouwershaven. Woensdag 17 januari Zierikzee Kerkhof z.z. Bejaardensociëteit, 13.30 uur. Rcnessc Bowling, bowlen Bond van opzich zelfstaanden, 20.00 uur. Donderdag 18 januari Zierikzee Bovenzaal Mondragon, 19.30 uur, openbare vergadering Stichting Jeugd. Vrijdag 19 januari Zierikzee „Huis van Nassau": Vogelvereniging „Zang en Kleur", feestavond (prijs- ïtütrejkin^)^ 20jfi0 ufcm 'r I 1 'xr i l i Haamstede Zaal Ger. Kerk, 19.45 uur, Film Na- tuut- en Vogeljacht '(gratis). Zaterdag 20 januari Zierikzee Huis van Nassau, ruilbeurs veiling, Philateliea, 10.00-17.00 uur. Haamstede Gezellige middag Big „S" voor alle 65-plussers, Ger. Kerk, 14.00 uur. Drcischor Dorpshuis: Viertallenshow postdui ven. Maandag 22 januari Zierikzee „Zeeuwsche Herberghe": Jaarverga dering Vereniging Openbaar Onder wijs; 20.00 uur. Woensdag 24 januari Middelburg Statenkomplex, vergadering Zeeuw se bibliotheekraad, 15.00 uur. Donderdag 25 januari Zierikzee Havenplein 24, Rechtswinkel 19.00- 20.00 uur. Scharendijkc Gemeentehuis, 19.30 uur. raadsver gadering Middenschouwcn. Zaterdag 27 januari Brouwershaven „Tonnenmagazijn", 19.45 uur, To neeluitvoering PJZ. Woensdag 31 januari Zierikzee ..Huis van Nassau": Vergadering Sportraad; 20.00 uur. Donderdag 8 februari Zierikzee Huis van Nassau, jaarvergadering ver voor bedrijfsvoorlichting, 19.30 Vrijdag 16 februari Haamstede Klubhuis Duinwegje, 20.30 uur, Ten- nisklub. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrt. na half zei Redaktie (01110) 4669. (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2