Eerste vrouwelijke agent voor politie Schouwen-Duiveland E. A. de Looff werd benoemd tot ere-burger van Zierikzee Temperatuurstijging van vijftien graden ging vooraf aan storm Nieuwjaars receptie Noorse vijfhonderd tonner redde het nog net voor Schouwse kust 3 Zelfde diensten voor wachtmeester Baarle STREEKNIEEWS Tijdens nieuwjaars receptie Eerbetoon voor scheidend dirigent ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 4 januari 1979 Nr. 22432 Sinds 1 januari heeft de groep Schöuwen-Duiveland van de rijkspolitie een/ vrouwelijke wachtmeester. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 2-1. De groep Schouwen-Duiveland Van de rijkspolitie lieeft per 1 januari de eerste vrouwe lijke wachtmeester gekregen. Het Schouwse winterweer Niet zo'n uitzonderlijke gebeurtenis als men in aanmerking neemt dat de vrouwelijke politie-agent overal in den lande steeds meer een vertrouw de verschijning wordt. De gemeentepolitie was daarbij voorloper, maar met de opleiding speciaal voor vrouwelijke politie ambtenaren in 1975 volgde de rijks politie, na eerst al de 10 vrouwen te hebben opgeleid. Op die opleiding zat ook Ria Baarle uit Middelburg. Ze was één van de zestien en in Zie- rikzee is men daar nu goed mee. Niet alleen heeft het korps, dat konstant rret een tekort kampt, nu verster king gekregen, maar ook ziet adju dant Hoekman er heel wat voorde len in dat nu voor de speciale vrou welijke taken - zoals bijvoorbeeld het fouilleren van vrouwelijke arres tanten - geen versterking van elders kjoeft te komen. En wat dat allemaal betreft is haar komst zeker de moeite van het bekend maken waard. Dezelfde taken Overigens staat de wachtmeester in Zierikzee geen bijzondere behan deling te wachten. Ze doet dezelfde diensten als haar mannelijke kolle ga's, ze heeft dezelfde opleiding ge had en is in staat alle zelfde werk zaamheden te doen. Wachtmeester Baarle (22) draagt met dit weer een lange broek in haar werk, ofschoon bij haar uniform ook een rok hoort. „Ik heb het wel eens met een kol- lega meegemaakt, die haast had en over een hek wilde en daar met haar rok in bleef hangen. Dan lachen ze je uit; dan ga je af". Ze kwam in april 1977 van school, liep stage in Valkenisse, kreeg als eerste standplaats Zoutelande en kwam daarna naar Zierikzee als wachtmeester. Hoe lang ze hier zal blijven weet ze niet. Dat is afhan kelijk van haar ambities, studies en interesses. Positief Adjudant Hoekman is, zoals ge zegd, erg positief over de plaats van de vrouw by de rijkspolitie. „Het po litiewerk verandert. Het gaat steeds BURGIISLUIS. 2-1. De Noorse. 5U0 ton metende supply-schip „Itagna Viking" uit Stavanger geraakte dinsdagmiddag omstreeks 14.20 uur ter hoogte van het Goeree-lichtplat- form in moeilijkheden, omdat de la ding, bestaande uit pypen, ging schuiven en het schip 30-40 slagzij maakte. De kapitein zond noodseinen uit waarop 2 reddingboten, dc Konin gin Juliana uit Hoek van Holland en de Zecmanspot uit Stellendam en de zeesleper Smitbank uitvoeren. De laatste uit Hoek van Holland. Bovendien steeg van de vliegbasis meer de maatschappelijk-sociale kant uit. Het gaat om meer, dan om een bonnetjee schryven; dat wordt op de kaderopleiding ook al geleerd. De mentaliteit verandert en daar moet je in mee. Dan kan het gebeu ren dat voor sommige taken vrouwen beter geschikt zijn dan mannen. Theoretisch gezien zijn er dan ook speciale laken voor wachtmeester Baarle vastgelegd. Zij weet al uit er varing dat het voor kan komen dat ze aan een ander korps wordt uitgeleend omdat het aantal vrouwen nog niet zo dik gezaaid is bij de rijkspolitie. Maar voor het overige worden aan haar dezelfde eisen gesteld. Buitenwerk Hoe je er toe komt om politieagent te worden? „In de derde klas van de Mavo heb ik al gesolliciteerd bij de gemeentepolitie in Tilburg. Die sol licitatie heeft anderhalf jaar geduurd. Uiteindelijk waren we met tweeën over. Dat andere meisje is toen ge kozen omdat ze dichter bijwoonde. Ik heb toen gewacht tot er bij de rijkspolitie een opleiding voor vrou wen werd opengesteld. Bij de ge meentepolitie was er alleen nog in de grote steden plaats en daar voel ik nu eenmaal weinig voor". Afwisselend Het aantrekkelijke van haar beroep vindt ze in de eerste plaats het be zig zijn met mensen, 't afwisselende van het werk. „Het buitenwerk trekt me aan. Ik heb een tijdje in een inkel gewerkt, maar als ik binnen zit. wil ik graag naar buiten". Bovendien vond ze al die zaken, waarmee een politie-agent te maken krygt erg aantrekkelijk ook al wordt ze. evenals haar kollega's. ook ge- konfronteerd met moeilijke gevallen. Een zwaar ongeval bijvoorbeeld. Dat zijn de moeilijkste dingen van ons beroep", meent ook adjudant- Hoekman. „Soms kun je alleen nog iets voor dé nabestaanden beteke- en". Gelijkgesteld De rijkspolitie heeft de vrouw in Valkenburg een helikopter op. Tot overmaat van ramp geraakte op de supplyer het giro-kompas kapot. De uit 8 man bestaande bemanning wil de direkt van boord. Het weer was toen dermate slecht geworden (vuur toren Haamstede noteerde windsto ten van 10 a 11 Beaufort!) dat voor het nog maar 2 jaar oude schip hot egste gevreesd werd. Gelukkig werd het weer iets beter en slaagde de bemanning er in om pijpen over boord te zetten. De boot kwam weer horizontaal te liggen en de kapitein zag verder van alle hulp af. Om 16.15 uur werd het noodverkeer in getrokken. het beroep volledig gelijkgesteld met de mannen. Dat betekent ook dat zij, wanneer ze trouwt kan blijven wer ken. Het kriterium is dat ze dan nor maal dienst moet kunnen blijven deen. Ria weet nog niet hoe dat al lemaal zal gaan lopen in de toekomst. Trouwplannen heeft ze nog niet. „Dat zie ik dan wel weer". Overigens vindt ze haar beroep niet bijzonder zwaar. „Je moet natuurlijk wel te gen de onregelmatigheid kunnen en er zijn natuurlijk zware en minder zware dagen". Ze is er zich wel van bewust, dat aanvankelijk het publiek even aan haar verschijning zal moeten wennen. „Je valt natuurlijk we] op als een ling. Soms hoor je er voor liet pu bliek niet bij of wordt geprobeerd je om te kopen. Dan nemen ze je niet serieus. Maar dat hangt dan natuur lijk ook van je optreden af". (Vervolg van pag." 1) Op het gemeentelijk vlak zal 1979 niet gemakkelijk worden. Er is sprake van een geringe toename van de financiële middelen en van snel stijgende kosten op het terrein van de maatschapeplijke voorzieningen (welzijnszorg, jeugd- en jongeren- werk, bejaardenzorg, onderwijs, sportvoorzienineng enz.). Samen werking en wederzijds begrip zullen geboden zijn. Een keuze moet wor den gedaan; niet alles kan ineens gerealiseerd. Nemag B.V. Als belangrijkste gebeurtenis no teerde de burgemeester de verkoop van de Smit Bolnes-gebouwen aan Nemag B.V. hetgeen wei-kaan - trekkend zal blijken te zijn. Verder gaf de eerste burger een opsomming van de vestigingen op het industrie terrein, w.o. een bedrijf voor lucht- kompressoren. Met enkele kleine ambachtelijke bedrijven wordt nog onderhandeld over overbrenging uit de binnenstad naar hel industrieter rein. In 1978 kwamen 82 woningen ge reed; de verwachting voor 1979 ligt hoger. Herinnerd werd aan de hei-samen stelling van het kollege van b. w., na de verkiezingen, de mutaties in het personeelsbestand. De heer R. van Ommeren vertrok; de heer A. G. Izeboud kwam in diens plaats als gemeente-sekretaris. De Rijkspolitie, groep Schouwen-Duiveland bestaat uit 31 man, de begeerde organieke sterkte is 38 man, zodat van onder bezetting sprake is. Op 1 januari trad de eerste vrouwelijke wacht meester in dienst. Tragisch was het overlijden van de Groepskomman- dant adjudant J. Stroo. Misdrijven Op Schouwen-Duiveland werden in 1978, 1128 misdrijven gepleegd, 100 minder dan in het jaar er voor. Het aantal inwoners van Zierik zee nam met 38 toe tot 9216. Het ge boorte-overschot. bedroeg 24; het vestigingsoverschot 14 personen. Er vestigden zich 500 personen; 486 per sonen vertrokken. Voor 1979 wordt een sterkere groei van de bèvolking verwacht. De burgemeester sprak een harte lijk dankwoord aan het adres van allen, die bijdroegen tot het funk- tioneren van het gemeentelijk appa raat, o.m. ook de „buitenmensen", die tot dinsdag b.v. al 20.000 kg zout strooiden in het kader van de glad- heidsbestryding. Vernoemd werden in dit verband de personeelsleden van de verschil lende diensten. „Dank voor uw toe wijding, inzet, steun en medewer king in het afgelopen jaar; nu allen met frisse moed en bezieling aan het werk voor de taak die in 1979 wacht". Sfeer Kollege van b. en w„ en de leden van de raad, met hun dames werden hierna gefeliciteerd door het perso neel, waarna allen zich naar de Vierschaar begaven. Onder het ge not van een glaasje werden onder ling felicitaties uitgewisseld, waarna de zaal verder werd gevuld met fe- licitanten uit de burgerij. Het ge heel kenmerkte zich door een gezel lige, ongedwongen sfeer. Veerdienst Zijpe-Anna Jacobapolder De autoveerpont „Zijpe" van de veerdienst Zijpe-Anna Jacobapolder welke van maandag 8 januari tot en met zaterdag 13 januari 1979 uit de vaart zou zijn voor jaarlijks onder houd is wegens weersomstandighe den verplaatst naar maandag 15 ja nuari tot en mèt zaterdag 20 januari 1979. Gedurende deze tijd zal vorenge noemde veerdienst worden uitge voerd van des morgens 06.30 uur (eerste vertrek van Zijpe) tot des avonds 19.15 uur (laatste vertrek van Anna-Jacobapolder) en zal alleen vervoer van personen, rijwielen en bromfietsen mogelijk zijn. GOES Hoofdbestuursvergadering ZLM Op maandag 8 januari zal het hoofdbestuur van de Z.L.M. te Goes in „De Prins van Oranje" bijeenko men voor een vergadering. Tijdens deze eerste vergadering van het nieuwe jaar zal o.m. de her benoeming der beide vice-voorzitters ter sprake komen. Verder wordt aandacht besteed aan het admini stratie- en adviesburo van de Z.L.M. Ook het onderwijs krijgt de nodige aandacht waarbij gesproken zal worden over „proefprojekten nieuwe .onderwijsvoorzieningen voor 16-18- jarigen. Akkerbouw, veehouderij en tuin bouw worden belicht door respektie- velijk de heren van der Maas, van Veldhuizen en Vogelaar. ZIERIKZEE „S.O.S. Atoomonderzeeër gezonken" In de Concertzaal-bioskoop wordt het nieuwe jaar begonnen met „Gray Lady Down", oftewel „S.O.S., Atoom onderzeeër gezonken", zo'n film die tussen de aktiefilm en de avondtu- renfilm in zit en waarvan er der tien in een dozijn gaan. (Dat is dus heel wat anders dan, bijvoorbeeld, The Poseidon Adventure). We hopen dat de middelmatigheid van deze film geen indikatie is voor de voornemens die de voor de pro grammering verantwoordelijke men sen van de Concertzaal-bioskoop zich voor het nieuwe jaar hebben ge steld. Maar zo'n eerste week van het nieuw jaar is toch meestal een wat slappe tijd (vélen blijven thuis), dus. van kniezen hoeft nog geen sprake te zijn. Te meer niet daar ons is be loofd dat we over enkele weken toch op een paar leuke films kunnen re- henen (Looking for Mr. Goodbar, Pen Hur) en er ook wat meer aan dacht zal worden besteed aan de Franse film. Dat is toch prima. Terug naar de film van deze week. Welnu, er zinkt een onderzeeër (de titel zegt het al) en die wordt weer teven water gebracht. Dat is hel wel zo'n beetje. Er kan nog even tueel bij vermeld worden dat dat zinken plaats vindt na een aanva- Zierikzee. Dat gebeurde ter gelegenheid van zyn afscheid, nadat hy veertig jaar eerst als muzikant en later als diri gent aan de koninklijke harmonie verbonden is geweest. Het korps was dinsdagavond naar de Vierschaar in het Zierikzeese stadhuis gekomen om, zoals dirigent en muzikanten was aangekondigd, de nieuwjaarsreceptie eens wat op te fleuren. Nadat de harmonie eerst een vrolijke mars had gespeeld, bleek al gauw dat er meer aan de hand was. Burgemeester Th. H. de Meester richtte zich tot het korps en de dirigent, die, zoals hij het uit drukte, nu heeft besloten de diri geerstok over te dragen. „We hebben begrip voor dit besluit", zei hij, maar het is wel nieuws dat de Zie rikzeese bevolking aan het hart gaat". Verbonden Zierikzee is ondenkbaar zonder Kunst en Eer, dat binnenkort hon derdvijftig jaar bestaat (en mis schien ook ouder is omdat het korps uit de schutterij voor komt), zo be toogde de eerste burger van Zierik zee, en met Kunst en Eer is onver brekelijk de naam De Looff verbon den. Liefde Hij memoreerde dal de heer De Looff, na eerst in Middelburg muzi - kant te zijn geweest, in 1938 al bij Kunst en Eer kwam. Hij speelde fluit en piccolo en trad later op als instrukteur. Veel jonge mensen gaf hy pro deo muziekonderwijs en hij nam ze mee naar talrijke concoursen. Door zijn liefde voor harmonie en leerlingen wisten beiden veel tc bereiken. De kroon op zyn werk kwam in 19G5 toen hy dirigent van Kunst en Eer werd. Naast al dat muzikale werk was hij de bezielende kracht achter al lerlei akties. WESTERSCHOUWEN, 2-1. Het winterweer heeft vreemde kuren. Vroor het des nachts nog 10 graden, 's middags te 12.00 uur wees de thermometer 5 graden, maar toen draaide de wind naar het noordwes ten en nam snel in kracht toe tot kracht 10 met uitschieters. Noordzeevissers zochten de ha vens op on ook op de Oosterschelde bleven de vletten en sleepbootjes ring, dat de redding vertraagd wordt door aardverschuivingen op de zee bodem waardoor de „nieuwe vin ding", de diepzeereddingskapsule, niets kan uitrichten en dat men dus ten einde raad raakt. Geen nood, er is nog een éénpersoonsduikboot in de maak. En jawel, die klaart de klus. Spannend Als alle opvarenden gered zijn, komt er tot overmaat van oubolligheid nog zo'n aardschok, waardoor de onderzeeër voorgoed be dolven wordt. Toevallig, zeg, de mannen zijn net op tijd gered. Op luchting in de zaal. De kapitein van de onderzeeër wordt trouwens ge speeld door Charlton Heston. Het kon haast niet missen. Nieuws van Stad en Lande In het januarinummer van de ver eniging Stad en Lande van Schou wen-Duiveland wordt het overlijden van erelid de heer N. H. Lysen her dacht. Voorts wordt er ruimschoots aandacht besteed aan drie haardste- nen, afkomstig uit het slot Craien- stein bij Burgh. Een Brouwse Nieuw jaarswens uit 1886 laat zien hoe in die tijd de nachtwakers Jiun wensen plachten te doen. De grafisch ont werper Henk Doornekamp maakte een craper board gravure van Noord- welle anno 1950 en over zijn werk is een artikel te vinden en voorts worden de verslagen gepubliceerd van twee ledenvergaderingen. De ar chieftentoonstelling „Geschreven voor toen, bewaard voor later", die van 2 april tot 13 april in Zierikzee te zien is, wordt aangekondigd en vcorts is onder meer het programma Dank „Zierikzee is u dank verschuldigd voor wat u hebt gedaan voor de mu zikale vorming van zovelen", aldus de burgemeester, die eraan herin nerde dat de heer De Looff al eer der een koninklijke önderscheiding kreeg. „Als stad willen we u echter nog een keer onze dankbaarheid be tuigen en zoiets straalt dan af op het hele korps". Reden waarom hij hem de draagmedaille opspeldde die hoort bij het ereburgerschap van de stad. Daarnaast! bood hij hem de achter de beschutting van de werk- eilanden. Van de magazijnruimte van de vuurtoren vlogen stukken van het asfaltdak en hier en daar werden flarden van 50 kg een eind weggeblazen. Omstreeks 16.30 uur was de wind weer flink in kracht afgenomen. In de namiddag stuwde de Noordwest er-storm het zeewater ver de zeegaten binnen en in Burgh- sluis liep het havenplateau dan ook geheel onder water. i Zo har j j OOSTERLAND, 1-1. Hoe i bar het was en hoe koud, 0 f bleek (ook) le Oosterland. f a Zware sneeuwval, straffe 0 i windvlagen en vorst waren er 0 de oorzaak van dat zondag (1 verschillende kerkgangers, f na de dienst met hun auto's 0 f niet meer weg konden rijden. 0 De wagens waren inge- 0 sneeuwd en een tractor moest 0 worden ingeschakeld om de 0 vehikels weer in het spoor te 0 f krijgen. Uiteraard werkt het .0 winterweer ook stagnerend op tf J de bouwbedrijvigheid. van de lezingenserie in dit nummer te vinden. De serie wordt in hotel Van Oppen in Zierikzee gehouden. Op vrijdag 2 maart spreekt de heer mr. W. P. Mariens over „De geschie denis van de bouwmaterialen", op lijdag 16 februari de heer J. J. Dceswijk over „Het groen van Zie rikzee", op vrijdag 2 maart de heer W. H. Keikes over „Zilversmeden en zilver uit Zierikzee" en op vrijdag 9 maart A. S. M. Braat over „Het Burgerweeshuis". Aansluitend op de ze laatste lezing wordt op zaterdag 10 maart een bezoek gebracht aan het Burgerweeshuis. erepenning aan en de daarbij beho rende oorkonde. Potpourri Voor mevrouw De Looff die ook in de dank betrokken werd, waren er later bloemen en Kunst en Eer speelde, nu haar dirigent met volle handen stond, het „Lang zal hij le ven", dat spontaan door alle aanwe zigen werd meegezongen. De heer De Looff zelf, totaal verrast door alle hulde, zei zich hier niet op te heb ben voorbereid en volstond met een „hartelijk dank" uit de grond van zijn hart. Kunst en Eer speelde ten slotte nog onder zijn leiding een feestpotpourri, waarna Kunst en Eer-voorzitter de heer H. Asma dankwoorden sprak voor het eerbe toon voor de dirigent, dat op het he le korps afstraalt. De aanwezigen spoorde hij aan donateur te worden van dit bijzondere korps. De heer E. A. de Looff werd tijdens de nieuwjaarsreceptie in Zierikzee dins- dagavond benoemd tol ere-bnrger van Zierikzee. Ter gelegenheid daarvan dirigeerde hij een feestelijke potpourri, die door de koninklijke harmonie Kunst en Eer weru gespeeld. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 2-1. Een niets vermoedende „Kunst en Eer"-dirigent E. A. de Looff is tijdens de nieuwjaars receptie - dinsdagavond - benoemd tot ereburger van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3