iia Wethouders en P.v.d.A.-fraktie stemden voor verbouwings plannen „Brogum-boerderij" „In het nieuwe jaar zouden we eens van de etikettering af moeten" DR. SJAPOER BAKTIAR PREMIER VAN IRAN MEUBELRAMA MEUBELRAMA B.V. Joden gedood in Ethiopië DE ZIERIKZEESCHE COURANT CDA- en VVD-fraktie tegen plan Sjah op vakantie Nieuwjaarsreceptie gemeentebestuur ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE tSSSw «2115*. Donderdag 4 januari 1979 135ste jaargang Nr. 22432 PW WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255 Voor telefoonnummers na half zes zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee, Postbus 1. 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24,95, per jaar f 95,15. Losse summers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4.60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief A B.T.W. in dit nummer: Politievrouw de straat op ZIERIKZEE, 3-1. Er kan nu eindelijk gebouwd wor den aan de „Brogum-boerderij". De raad van Zierik zee» gaf woensdag, met de stemmen van de PvdA-frak- tie en de beide wethouders voor, toestemming daar voor. Dat betekent, dat de gemeente Zierikzee een bedrag van f 144.000 aan materiaalkosten in het gebouw gaat steken en dat Brogum zelf f 216.000,- aan arbeid gaat leveren. Het gebouw en de grond blijven in igendom van de gemeente, die het voor een bedrag van f 26.400 per jaar gaat verhuren aan de jeugdsoos. Die kan op dit ogenblik echter maar f 10.000,- per jaar aan huur opbren gen en het kollege had dan ook voor gesteld de soos een maximum sub sidie van f 16.400 te verlenen en vol gend jaar, wanneer de soos in het nieuwe gebouw draait, de jaarreke ning opnieuw te bekijken. Wanneer blijkt dat de subsidie te ruim is, zal aanpassing er van plaatsvindén. Struikelblok Dat de raad niet met algemene stemmen het kollege-voorstel steun de kwam omdat juist de hoogte van het subsidiebedrag een struikelblok Aormde voor de CDA- en VVD-frak- t:es. De heer W. F. Sprengelmeijer (RU) vond het helemaal onjuist dat Brogum subsidie krijgt. Te hoog Hoewel het plan nu aanmerkelijk goedkoper is dan de in een eerdere raadsvergadering gevraagde vier ton, vond de heer J. W. Roskam (VVD) het bedrag van de subsidie toch te hoog. Hij was blij met de arbeidsinzet van de soosleden zelf maar meende wel dat de subsidie best f 10.000 lager zou kunnen. Hij rekende voor, dat een kontributieverhoging van f 12,50 naar f 25,- al f 4000,- zou schelen, dat verder f 4000,- afgenomen zou kunnen worden van het door Bro gum gespaarde bedrag voor de in richting en dat bovendien nog f 2000,- uit een andere bron op tafel gelegd kon worden. Verontwaardiging Ook de CDA-fraktie liet, bij mon de van fraktievoorzitter P. de Rijke weten blij te zijn met het voorstel en waardering te hebben voor de zelf- v/trkzaamheid van de jongeren. Maar Velen wensten het kollege en b. en iv. en de gemeenteraadsleden een gelukkig nieuwjaar tijdens de re ceptie in de Vierschaar van het stadhuis. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) ook hij vond een en ander nog te duur. Hij voelde eveneens voor een vermindering van de subsidie met f 10.000,- en vroeg zich verder at' of de buitenterreinen niet wat goedko per kunnen. Verontwaardiging op de publieke tribune en bij de PvdA- fraktie riep hij op door zich af te vragen wie dranklustige jongelui onder vijftien jaar tot de orde gaat roepen. Niet knabbelen PvdA-fraktievoorzitter J. Groen kwam met een heel ander geluid. Hij zei blij te zijn met het voorstel zoals het er lag en geen behoefte te heb ben nog wat van de bedragen af te knabbelen. Voor verhoging van het inleggeld voelde hij geenszins. Hij wees erop, dat het hier om een groep jongeren gaat die weinig geld heeft ■jn die bovendien, wanneer zij zich bijvoorbeeld bij een van de sport verenigingen van Brogum aanslui ten, opnieuw kontributie moeten be talen. Hij had nog wat vragen van tech nische aard, en zei zich te hebben geërgerd aan de opmerking van de heer De Rijke. Tot nu toe is het be stuur van de soos er in geslaagd de orde te handhaven. Precedenten De heer Sprengelmeijer liet hier na weten te voelen voor de woorden van De Rijke en Roskam. Hoewel hij persoonlijk geen behoefte had aan een jeugdsoos als Brogum, nam dat niet weg dat hij inzag dat de gemeenschap de verantwoordelijk heid daarvoor heeft. Hij was het daarom met het eerste deel van het voorstel eens, maar de subsidie kon geen genade in zijn ogen vinden. Hij was bang dat deze subsidie prece denten gaat scheppen. Vragen De heer L. S. P. van Velthoven (CDA) viel de opmerking aan, die de heer Asma in een vorige raad maakte door met een begroting van een aannemer te komen die het plan voor een ton minder' zou kunnen uitvoeren. Hij had dat nagerekend en kwam tot de konklusie dat in die begroting een aantal werken was vergeten en dat uiteindelijk het ver schil slechts enkele honderden gul dens bedroeg. Hij vroeg zich verder af wie de direktie van het werk (Vervolg pag. 2) TEHERAN, 4-1. Dr. Sjapoer Bak- tiar, door het parlement aanvaard ZIERIKZEE, 2-1. „Progressief of vooruitstrevend, in feite precies hetzelfde. Toch is het ene woord door etikettering een andere klank gaan krijgen dan het an dere. Die etikettering is een verschijnsel waarvan we in het nieuwe jaar eens van af zouden moeten". Aan het woord, burgemeester Th. H. de Meester in zijn jaaroverzicht, tydens de in het stadhuis gehouden traditionele nieuwjaarsreceptie. De burgemeester hekelde het el kaar brandmerken en het trekken van scheidslijnen tussen mensen, groepen, levensopvattingen, dat al leen maar leidt tot polarisatie, tot tweedracht en haatgevoelens. Ook te Zierikzee is sprake van een verscherping van tegenstellingen; hier komen ook mensen voor, die anderen niet groeten, omdat hij of zij een andere maatschappijvisie zou hobben. Vroeger was het in een klei nere gemeenschap als Zierikzee ge woonte elkaar te goeten; bij de ou deren komt dat nog wel voor, maar bij jongeren in feite steeds minder, eensdeels uit onverschilligheid, „maar zeker ook - naar mijn bang vermoeden - omdat deze mensen zijn opgevoed en opgegroeid in een sfeer van tegenstellingen en polarisatie". Goede ervaringen De burgemeester vervolgde echter: „gelukkig heb ik kunnen ervaren, dat in geval van toevallige omstan- dgiheden of door een doelbewuste poging om te komen tot een gesprek, dit kan leiden tot een beter kontakt, zodat de muur wordt doorbroken en die schutting wordt neergehaald. Dan kan zelfs een uiterst moeien de en verrassende dialoog ontstaan. Veel onbegrip, veel agressie en zelfs gevoelens van haat* kunnen worden terug gevoerd tot een ge zond en heel menselijk verschil van inzicht". Moeilijk jaar Nederland weliswaar typerend als een welvarend land (f 110 miljoen werd uitgegeven aan kerstkaarten), is het duidelijk dat de uiterste krachten zullen moeten worden in gezet om het huidige peil te hand haven, gelet op de toenemende werkloosheid en de ekonomische krisis. Advertentie daar kun je tenminste je spulletjes inruilen. INTERIEURVERZORGING Rijksweg 26 - Nieuwerkerk (Z.) - (01114) 1268 Massamarkt Ouddorp (Z.H.) - (01878) 1280 WESTHOEK. De winter is soms (vaak) een lastige gastmaar bij alle overlast, is er vooral door de sneeuwval, ook veel schoonheid, zo als hier onder Burrjh. Ecu volmaakt zwart/wit-kontrast tussen de smet teloze sneeuw en de winter-zwarte bomen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode» Dit nummer bestaat uit 10 pagina's als de volgende eerste-minister van Iran, heeft woensdag in Teheran ge zegd dat de sjah „zeer beslist" voor een vakantie naar het buitenland wil gaan. Baktiar sprak daarnaast de hoop uit dat hij de belangrijkste religiëuze tegenstander van de sjah spoedig in Iran zou kunnen ontmoeten. Over zijn ministersploeg zei Bak tiar dat hij hoopte haar over uiter lijk drie dagen rond te hebben. Zij zal bestaan uit mannen die de laat ste 25 jaar van het. bewind van de sjah niet op de voorgrond getreden zijn. De aanvaarding van de benoeming van de 63-jarige Baktiar had plaats bij meerderheid van stemmen in bei de kamers van de volksvertegen woordiging. TEL AVIV, 3-1. Tijdens de bur geroorlog in Ethiopië zjjn honderden Ethiopische Joden of „Falasja's" vermoord. Dit is dinsdag op een persltonfe- rentc in Tel Aviv meegedeeld door vertegenwoordigers van die ge meente, waarvan een 300-tal leden naar Israël is geëmigreerd. Zij beschuldigen het Jewish Agency ervan, niets gedaan te heb ben, noch op het tijdstip zelve noch daarna, om althans een gedeelte van de naar schatting 30.000 Ethiopische Falasja's het emigreren naar Israël mogelijk te maken. De Falasja's in Tel Aviv vertelden dat kinderen waren verkocht als slaven en dat van vrouwen de bor sten waren afgesneden, om haar het zogen van Joodse kinderen te belet ten. Dc ondernemingsgeest der jeugd is evenveel uaerd als de ervaring van de ouderdom. Mme. de Knorr Verwachting tot vrijdagavond: Vorst Droog en zonnig weer en melige tot strenge vorst met-minimumtempera turen omstreeks min 15 graden en middagtemperaturen ongeveer min 6 graden; meest matige oostenwind. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen- J 12 graden Max.-temperaturen: i 5 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel drooe etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 5 jan. Zon op 8.48. onder 16.43 Maan op 12.21. onder 0.23 Eerste kwartier: 5 jan. (14.55). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwuter 5 jan. 7.57 20.34 1.26 13.57 Doodtij: 7 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 4-1 Het K.N.M.l. deelt mede: In hef algemeen zal hel vrij dag. vooral in hel zimhn en midden van het land, weer harder vri« en. De belangrijkste druksvstcmen die het weer in onze omgeving het ko mende etmaal zullen bepalen, zijn een hogedrukgebicd boven Skandi- navië en een depressie die zich don derdagmorgen even ten westen van Bordeaux bevond. Het hogedrukgebicd handhaaft zich en de depressie trekt langzaam via zuidelijk Frankrijk naar het Middel landse Zee-gebied. Voor ons he eft dit tot gevolg dat met oen oostelijke wind de aanvoer van roer koude lucht uit Duitsland r onrtdim n De bewolking van dr depressie, die in dc nacht Van op don derdag voornamelijk het zuiden en midden van Nederland binnendrong, zal geleidelijk weer afnemen. Sneeuw wordt niet verwacht. De temperaturen liepen vannacht in ons land nogal uiteen. In hol zui den en midden, waar veel bewolking was, werden minima van ongeveer min 6 graden gemeten, maar in het noorden werden, bij weinig bewol king cn wind, minima van ongeveer min 17 graden bereikt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1