Raad Duiveland besloot met spoed tot scholenbouw in Ouwerkerk en Sirjansland Vogelwacht neemt maatregelen voor vogels in de Vroonpias L Nog glad op de wegen RUSSEN REKENEN OP EEN BEZETTING VAN ZWEDEN Miljoen gulden schade door gesprongen leidingen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Om urgentieverklaring te ontlopen Bij manoeuvres Vriesdood bedreigt eenden IS9C ZIERI ESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 2 januari 1979 135stc jaargang Nr. 22431 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek .Agenda". Redakteur M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24,95, per jaar f 95,15. Losse nummers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. i dit nummer: Er komt reünie van oud-Nieuiverkerkers NIEUWERKERK, 29-12. De gemeenteraad van Dui veland heeft tijdens een spoedeisende vergadering vrijdagavond besloten om een krediet van zevenhon derdduizend gulden uit te trekken voor een nieuwe openbare kleuter- en lagere school in Ouwerkerk en een krediet van vierhonderdduizend gulden voor een nieuwe openbare lagere school in Sirjansland. Zande-Vleugels Schutter (VVD) wil de het zelfs nog graag hoger 'zien, maar dat werd de voorzitter toch te gortig. Blij Evenals meer ratlcn in Nederland zette ook de raad van Duiveland daar haast achter omdat, wanneer een dergelijke beslissing na 31 december genomen zou zjjn, een urgentie ver klaring van het ministerie van on derwijs nodig is om te kunnen bou wen. Dat in het kader van Bestek '81 en de gemeenteraden werd dat meege deeld in een brief van 22 december. Die brief kwam echter pas op 28 de cember aan en zo bleef ook het kol lege van Duiveland niet veel tijd over de zaken voor te bereiden. Dat bleek echter geen bezwaar. Een be sluit voor een school in Ouwerkerk lag er al en ook waren de raadsleden het er over eens dat in Sirjansland een nieuwe school nodig is. Wat deze laatste school betreft werd echter wel de restriktie ingebouwd, dat de nieuwbouw afhankelijk wordt gesteld van de normen die in de nieuwe on derwijswet zullen gelden, onder meer voor wat betreft het aantal leerlin gen. Bezuiniging De ministeriële maatregel vloeit voort uit zogenaamde volumebeheer- sende maatregelen in het kader van de bezuinigingsoperatie rond Bestek '81 en die volumebeheersing betreft de klaslokalen.' Er zijn in ons land 13.000 lokalen geteld die leeg staan en dit aantal zal in de komende jaren verdubbelen door de teruglopende bevolkingsgroei en de ontvolking van oudere wijken en steden. Nieuwbouw voor het onderwijs zal in dit kader worden bekeken tegen de mogelijk heden die leegstaande lokalen even tueel na aanpassing of verbouwing bieden. Weinig moeite De gemeente Duiveland, die wel licht wel urgentieverklaringen zou hebben kunnen krijgen voor beide scholen, voelde er echter niets voor het daar op aan te laten komen. „We hebben daar in het verleden slechte ervaringen mee opgedaan", aldus burgemeester J. D. de Kam vrijdag avond. „Zo'n urgentieverklaring is moeilijk los te krijgen". Dat in Ou werkerk een school moet komen stond al vast en ook over Sirjans land had de inspekteur van het lager onderwijs al aangeraden een prin cipe-besluit te nemen. Vandaar dat de raad er weinig' moeite mee had. Ton erbij Overigens werd de vergadering voor het gemeentelijk huishoudboek je toch duurder dan werd becijferd. Aanvankelijk stond voor Ouwerkerk een bedrag van zes ton gepland, maar dat vond mevrouw A. C. Hoogen- doorn-Herfkens (PvdA) aan de lage kant. De school krijgt immers vijf lokalen en per lokaal rekent het mi nisterie een bedrag van twee ton. Hoewel enkele lokalen goedkoper zullen zijn. was ze bang dat later aanvullende kredieten nodig worden met alle omslag die daar bij hoort. Om dat te voorkomen stelde ze voor het krediet nu maar vast te verbo gen. Dat voorstel werd zowel door b. en w. als door de overige raadsleden ondersteund. Mevrouw A. F. v. d. Hij was overigens toch van mening dat een verhoging niet helemaal no dig was, omdat hij moeilijk kon aan nemen dat daar later - wanneer al les toch duurder wordt - geen reke ning mee wordt gehouden. Uiteinde lijk moet zo'n school nu eenmaal aan de rijkseisen voldoen. Anderszins had hij er geen moeite mee het zekere voor het onzekere te nemen. De raad spendeerde er verder weinig woorden meer aan. Het moest de heer A. v. Klinken (SGP) nog wel even van het hart, hoe blij hij met deze beslissing voor Sirjansland is. De voorzitter onderstreepte daarbij nog wel, dat wat Sirjansland betreft uitdrukkelijk met de nieuwe onder wijswet rekening wordt gehouden. Begroting Om een en ander ook kapitaaltech- nisch af te wikkelen stelde de raad hierna nog een begrotingswijziging vast. Aan het eind van deze - dan toch echt - laatste vergadering van het jaar wenste de voorzitter allen nog een goede jaarwisseling toe. DRIEBERGEN, 2-1. Het verkeer in sommige delen van het westen en' het midden van Nederland moet vol gens de verkeerscentrale van de Rijkspolitie in Driebergen rekening houden met gladheid als gevolg van sneeuwval. In het westen wordt niet harder gereden dan 30 a 40 km per uur, zo deelde de rijkspolitie dins dagochtend mee. STOCKHOLM, 30-12. De troepen van het Pact van Warschau hebben zich meer dan eens in gemeenschappelijke manoeuvres getraind in het bezetten van Zweden. Dit is verteld door de naar het westen uitgeweken Tsjechoslo- waakse generaal Jan Sejna, in een interview met het in Kalmar verschijnen de Zweedse blad „Barometer". Sejna, die in 1968 politiek asiel in de Verenigde Staten kreeg, speelde een belangrijke rol in het Pact van Warschau en gaf via zijn vlucht veel militaire geheimen prijs. Hij zei dat men er in Oost-Europa op rekent in geval van een derde wereldoorlog Zweden binnen 48 uur te kunnen bezetten. Ten westen van Stockholm zou dat gebeuren door luchtlandingstroepen, op de Oostzee kust door troepen van de Sowj et- Unie, Polen en de DDR en via Fin- SGHOUWEN-DUIVELAND, 31-12. Door de strenge vorst van de laatste dagen en de sneeuw, die de bodem bedekt, is er voor de vogels een moeilijke tijd aange broken. Niet alleen redden veel vogels bet niet door voedselgebrek, ook de lievige koude is oorzaak van de dood van veel van deze dieren. Gelukkig grijpt de mens op het ogenblik vaak in. Vogelwacht i» r/c prt/k levroren eend. (Ijk. De heer P. M. pon Dofse» niet een bijna duod- (Foto Zierikzeesche Nieuwsbode) Zo ook zondagmiddag in Rcncssc, waar de politic, bijgestaan door en kele vogelliefhebbers, achttien zgn. loopccnden (Kaapse eenden) uit de Vroonpias redde. Destijds zyn er vijf van deze eenden in genoemde plas uitgezet, maar inmiddels is hun aan tal uitgebreid tot meer clan twintig. Zij bevinden zich over ne. alge meen aan de rand var. de plas. waar zij het gehele jaar dmv buurtbewo ners worden gevoederd. Deze een den bleken, in tegenstelling lol de andere eenden in de plas totaal niet tegen de kou te zijn opgewassen. Hun verendek was al voor een deel bevroren en men vreesde dat /.e een volgende vriesnacht niet zouden overleven. Vogelwacht Via dc meldkamer in Middelburg werd door iemand de politie ge waarschuwd. Deze nam de situatie in ogenschouw en waarschuwde op haar beurt dc heer P. M. va.i van Dalsen van de Vogelwacht du het ook beter vond dat de eenden net- een zouden worden gevangen en er gens bij een schuur. Er zou dan een voorlopig onderdak vooi ze woiden gezocht. Inmiddels was echter een tweede In één stad UTRECHT. 2-1. In Utrecht is liet afgelopen weekeinde zeker voor écn miljoen gulden waterschade ontstaan door minstens vijftig gesprongen wa terleidingen. Politie en brandweer moesten vele malen inbreken omdat het merendeel van de bewoners niet thuis was. Patrouillerende politic-agenten za gen zondag meubels ronddobberen in de etalage van een grote meubel In het gemeentehuis te Haamstede hield het kollege van b. en w. van W ester schouw en maandagmiddag haar traditionele nieuwjaarsrecep tie. Ondanks de minder gunstige weersomstandigheden bestond hier door een ruime belangstelling. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Ook het ongeloof heeft zijn f dogmatisme. J Arréat land in Noord-Zweden door een Sowjetrussisch leger. Het offensief zou vergezeld gaan door omvangrijke daden van sabota ge, om de Zweedse defensie te ver lammen. Na twee dagen zouden alle belangrijke ekonomische en politieke centra in het land in handen van de legers van het Pact van Warschau zijn. politiewagen gearriveerd. Met drie man politie en de heer Van Dalsen werd de jacht ingezet. Ofschjon de dieren al in een slechte toestand verkeerden lieten ze zich toen niet zo gemakkelijk vangen r.Is men wel gedacht had. Tenslotte kreeg men 18 dieren in de politiewagen. Deze wer den voorlopig in een schuurtje van de heer Sorge op Biestcrve'd onder gebracht waar ze al heel spoedig op verhaal kwamen. De beneerdei van de Stichting Renesse, de heer S. H. Pots. die de supervisie o\er de pias heeft zal in de komende dagen vooi een ander onderdak zorgdragen. In de loop van de dag werden nog drie Kaapse eenden door buurtbewoners ter verzorging mee naar liuic geno men. zaak in Hoog-Catharijnc. Een nader onderzoek wees uit dat de begane grond cn dc eerste etage blank ston den, schade zes ton. Twintigduizend gulden schade ontstond in een woonhuis waarvan dc bewoners op wintersportvakantie zijn cn waar een waterleiding het onder de druk van dc vorst had begeven. Politieagenten hanteerden emmer en dweil in een flat, waarvan de bewoners eveneens afwezig waren. Verwachting tot woensdagavond: Kou houdt aan Van het noorden uit opklaringen, maar op enkele plaatsen nog een sneeuwbui; tot matig of zwak afne mende wind uit uiteenlopende rich tingen; minimumtemperaturen van van min 10 tot min 18 graden, maxi mumtemperaturen omstreeks min 7 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperatuur: omstreeks 5 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 3 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON'- EN MAANSTANDEN 3 jan. Zon op 8.48, onder 16.41 Maan op 11.27, onder 23.00 4 jan. Zon op 8.48. onder 16.42 Maan op 11.55, onder Eerste kwartier: 5 januari (14.55) HOOG- EN LAAGWATER 3 jan. 6.20 18.53 12.09 4 jan. 7.09 19.43 0.32 13.00 Doodtij: 7 januari. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 2-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Dc afgelopen nacht vroor het op de meest plaatsen in ons land streng. De laagste temperatuur werd waargenomen op het vliegveld Eeldc, waar de temperatuur lot min 19.9 graden daalde. Zelfs in Don Helder werd een minimumtemperatuur van min 19 graden waargenomen. De Bilt haalde min 17 graden, hetgeen in de ze tijd van het jaar nog niet eerder is voorgekomen. Het weer in onze omgeving wordt bepaald door een hogedrukgebied boven zuidwcst-Engeland. dat zich het komende etmaal naar zuid- Frankrijk verplaatst. Op de oost flank van dit hogedrukgebied is een lage drukgebiedje dat gisteren bij Schotland aankwam over de Noord zee naar het zuiden getrokken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1