RAPPORT N.S.F. OVER GRENSBEPALING IN SPORT VAN NU EN IN DE TOEKOMST Mevo verliest in bekerronde Jan Bolle van h.s.v. klubkampioen „Oosterschelde" VéGé-kersttoernooi te Koudekerke Simon Blom verbetert klubrekord vijftien kilometer All Ready geklopt door RWR „Dol-Fijn" noteerde de veertigduizendste bezoeker BASKETBALL De Nederlandse Sport Federatie heeft onlangs een notitie uitgegeven, die ten doel heeft grenzen aan te ge ven waarbinnen sportbeoefening dient plaats te vinden. Het gaat erom dat de sport zelf zich bezint op de grenzen van de sport en dat ztf de konsekwenties aanvaardt van de ge formuleerde uitgangspunten: 1. De sport biedt vele mogelijkhe den tot een plezierige vrijetijdsbe steding, tot zelfontplooiing en tot gezondheidsbevordering. 2. De belangen van de sportbe oefenaar dienen voorop te staan en niet die van strukturen. Er dient naar te worden gestreefd dat de menselijke waardigheid en de ge zondheid niet worden aangetast. Verhoging van het lichamelijk pres- AUTOSPORT Kerstrit m.a.c. „Sparta" NIEUYVERKEKK, 26-12 Op tweede Kerstdag organiseerde de M.A.C. „Sparta" onder grote belangstelling de reeds jaren bestaande Kerst-ge- zelligheidsrit. Deze rit, uitgezet door de familie Dorst, werd verreden in de gemeente Duiveland. Na veel plussen en minnen kwa men alle deelnemers behouden bij de finish in „Ons Dorpshuis" te Nieu- werkerk - waar de prijsuitreiking plaatsvond - aan. De prijzen werden in de A-klasse gewonnen door: le. N. Allemekin- ders met 56 str.p; 2e J. de Regt 60 str.p.; 3e A. M. Westveer 89 str.p.; 4e F. Schuilingh 109 str.p.; 5e J. C. Goudzwaard 111 str.p.; 6e I. 'Bogte 118 str.p.; 7e C. J. M. de Graaf 124 str.p.; 8e P. C. de Vrieze 130 slr.p.; 9e J. W. v. d. Laerschot 137 str.p.; en 10e M. C. v. Helden 139 str.p. In de B-klasse waren de prijzen voor: le J. Verwijs 168 str.p.; 2e R. F Weijers 173 str.p. 3e G. J. Anker 176 str.p.; 4e A. Ketting 215 str.p.; 5c I. v. d. Maas 223 str.p.; 6e R. J. Kostense en I. Hameeteman met 228 str.p.; 8e J. v. d. Nieuwendijk 231 str.p.; 9e J. M. Tierïe 240 str.p.; en 10e J. G. P. v. Koeveringe 246 str.p. De poedelprijs - geschonken door de beheerder van „Ons Dorpshuis" werd gewonnen door Chr. Zorge met 336 str.p. Aan de door M.A.C. „Spar ta" ter beschikking gestelde prijzen- pot werden door de firma van de Valk en Zonen te Middelharnis nog 2 prijzen in de vorm van een waar debon toegevoegd. Zoals gebruikelijk bij de Kerstrit werden 3 hoofdprijzen beschikbaar gesteld. Deze werden gewonnen door resp. J. C. Paauwe, S. Jumelet en D. L. Sies. In verband met de laatste rit van het jaar 1978 kreeg iedere deelnemer - ongeacht of hij in de prijzen viel - een zak met walnoten. HENGELSPORT Wedstrijd ,,'t Zijpe" De H.S.V. ,,'t Zijpe" hield de tra ditionele kerst-viswedstrijd. Gevist werd aan het strand. Er was een op komst van 55 deelnemers. Gul en kabeljauw, waarop gevist werd, lie ten het echter afweten. Elke deel nemer werd verrast met een kal koenrollade of een kip. De le prijs was voor jeugdkampioen: Anton de Hertogh, Bruinisse (1,88 m), 2e prijs: L. Beider, Numansdorp (1,87 m), 3e prijs: J. de Waard, Dordrecht (1,78 m). Afgelopen zaterdagvoormiddag vis ten leden van de h.s.v. „Oosterschel- de" voor de laatste maal voor de kompetitie voor het verenigingskam pioenschap. De vijfenveertig henge laars wisten ook deze keer weinig vis te vangen. De uitslag van deze wedstrijd luidt als volgt: 1. M. Klomp, 405 punten; 2. J. C. Berrevoets, 250 pun ten; 3. mevrouw Smit, 180 punten; 4. R. Ravia, 170 punten; 5. G. T. Bakker, 150 punten; 6. C. Bolier, 110 punten; 7. A. J. Vroegop, 65 punten; 8. t/m 13. C. J. Schot, J. Bolle, W. de Graaf, C. Seijbel, C. Rossen en P. Roskam, 25 punten. Door deze uitslag werd de stand van de kompetitie weinig veran derd en werd Jan Bolle, die vanaf Onlangs werd het Végè-kerst- toernooi te Koudckerkc gehouden. Burgemeester S. Francke deed de openingszet op een bord van een oud-Koudekcrkse speler, die thans in Friesland woont en speciaal voor dit toernooi was overgekomen. Met 82 deelnemers en 9 groepen in de vierkampen gaat hot tot één van de grootste schaakevenementen ir* de provincie behoren. De Brui- rissenaar Jan Zwarts van Zierikzee 1 kon geen winst behalen in do wed strijden tegen sterke spelers uit Middelburg en Vlissingen. In de gro te openwedstrijden brachten Rinus Muller en Jan de Korte het respec tievelijk tot 1 'z en 1 punt. Van dit toernooi werd Jan de Lange uit Goes kampioen. De jeugdige Harry Lan- kreijer uit Axel werd onverwacht tatievermogen dient, slechts te wor den nagestreefd door middel van eigen aktiviteit en inspanning van de sportbeoefenaar. 3. Sportbeleid, als een aspekt van welzijnsbeleid, dient er op gericht te zijn de positieve mogelijkheden van de sport te bevorderen en de risico's tot een minimum te beperken. Door middel van voorlichting, het verzorgen van goede opleidingen en een goede reglementering kan een sportbond bijdragen tot de bevorde ring van een menswaardige sportbe oefening. Overaccentuering Bij de rekreatiesport kan onder andere onregelmatige sportbeoefe ning met plotselinge belasting risi co's met zich meebrengen. Bij de wedstrijd- en de topsport dreigen vooral gevaren door een overaccen tuering van het belang van de pres taties. Veel problemen in de sport zijn te herleiden tot het toekennen van grote waarde aan het leveren van sportprestaties en aan het be reiken dan wel kontinueren van de aansluiting aan de (wereld) top. Maar niet alleen op topsportniveau treffen wij een overaccentuering van de prestatie aan en een gefor ceerd streven naar een hoog presta tieniveau. Ook in de algemene wed strijdsport en de rekreatiesport wor den soms risico's genomen, die niet verantwoord zijn. Jeugd Juist bij sterke prestatiegericht heid van de jeugdsportleiding zijn risico's bij de jeugdsport aanwezig. De jeugdigen zijn nog meer labiel dan de volwassenen, meer te be- invloeden, nog niet volgroeid en kunnen de konsekwenties van be paalde zaken nog niet zo goed over zien. De lichamelijke risiko's moeten enerzijds niet genegeerd, maar an derzijds ook niet overtrokken wor den. Methoden Doping en behandelingen als electro-stimulatie, hypnose en ande re kunstmatige methoden worden afgewezen, zijnde in strijd met de menselijke waardigheid. Een grote bijdrage voor het beperken van de risico's en het bevorderen van de positieve mogelijkheden van de sport wordt verkregen door te zor gen voor goede leiding en begelei ding. BRIDGE Viertallenkompetitie N.B.B. ZBC 1 speelde in de hoofdklasse ztfn derde wedstrijd in Middelburg en kreeg wederom een kleine neder laag te slikken 14-6 tegen ABC 2 on danks een puntenvoorsprong in de eerste speelhelft. Gezien het goede resultaat tégen Zuid-Beveland 1 en de kleine neder laag tegen de Middelburgse kam pioen ABC 1 toch teleurstellend ge let op de individuele sterkte van de spelers. Door beide paren werden te veel foutjes gemaakt terwijl het paar V. d. Berg-Poulissen een extra han- dikap heeft omdat het pas samen speelt. ZBC 2 het team van de heer Eek man behaalde in de tweedê klas zijn tweede overwinning 13-7. In de eers- de eerste wedstrijd de leiding had, kampioen 1978 van de h.s.v. „Oos- terschelde". Het eindklassement luidt: 1. J. Bolle, 4395 punten; 2. E. Smit, 4070 punten; 3. S. de Boer, 3580 punten; 4. J. C. Berrevoets, 3265 punten; 5. M. A. Verton, 3220 punten; 6. A. C. Oole, 3170 punten; 7. mevr. Cop- poolse, 3125 punten; 8. W. Meerdink, 3090 punten; 9. C. P. v. d. Werve, 3055 punten; 10. S. Reniers, 2930 punten; 11. C. J. Schot, 2850 pun ten; 12. C. H. van Schelven, 2830 punten; 13. C. Rossen, 2830 punten; 14. S. Coppoolse, 2020 punten; 15. M. J. Klompe, 2755 punten en 16. mevr. Hilleman, 2700 punten. In maart-april start de volgende kompetitie. tweede. Eveneens onverwacht was dat de kampioen van vorig jaar. Slings uit Koudekerke, het hoofd moest buigen voor Rudie de Smit uit Vlissingen. Eric Brouwer uit Vlissingen en Kees de Wolf uit Mid delburg streden fel om de eerste I laats in de vierkampen. Na opn ge lijke stand moest een snelschaakpar tij uitkomst, brengen, die gewonnen werd door Eric Brouwer. Snelschaken T.O.G. R. Weijers-J. D. de Korte 1-0; A. van den Berge-A. Slinger Vs-1/»: M. Houkarpp-M. van Dricl '/s-'/s; J. Reurich-T. van der Have 1-0; C. van den Berge-M. Muller 1 2-■/*; R. Bal-H. P. Dolk 0-1; J. de Jonge-J. C. Hagens 1-0: C. Klink-W. van den Berg 1-0. Voor de verdere ontwikkeling van de sport is wetenschappelijk onder zoek een noodzaak. Er bestaan nog vele hiaten in de kennis van bij voorbeeld de effecten van training in belasting op de sportbeoefenaar. Enkele andere onderwerpen die in dit verband om onderzoek vragen zijn de wijze van trainen en coa chen, aspekten van spelverru- wing, ontwikkeling van opsporings technieken (doping). In aansluiting op het gestelde on der de uitgangspunten hebben de sportorganisaties een primaire taak bij het aangeven van kaders en grenzen waarbinnen sportbeoefe ning op verantwoorde wijze be oefend kan worden. te speelhelft leek het viertal op een grote overwinning af te gaan, maar het zakte in de tweede helft wat af. De volgende wedstrijden worden woensdag 10 januari gespeeld in „De Caisson" te Kapelle. SCHAKEN Wedstrijd om schoolkampioenschap te Zierikzee ZIERIKZEE, 23-12. Te Zierikzee werd gespeeld om het schaak-school- kampioenschap. In 5 ronden van elk 40 minuten kon de heer Jan D. de Korte uit Bruinisse zyn kampioen schap van vorig jaar prolongeren. Hij behaalde 4K> punt. Alleen in zijn partij met Andree Kik moest hij remise toestaan, Re- nee Kikbehaalde de derde plaats, achter Rob Moerman. De eerste ronden werden gespeeld onder leiding van M. Muller, Brui nisse, in de laatste ronde werd deze gesecondeerd door ds. J. A. J. Seele- man, van de Schaakvereniging. Zie rikzee. Muller van T.O.G. Bruinisse kweet zich uitstekend van zijn taak. Na afloop van de kampioenswed strijden gaf ds. Séeleman een klolt- seanse; van de 8 partijen won hij er 7 en verloor er slechts 1. De rector van de R.S.G. „Prof. Zeeman" drs. P. Vis reikte de prij zen uit, die bestonden uit boeken- bonneri. Hij moedigde in zijn toe spraak de spelers aan een school- schaakvereniging te vormen en de belangstelling voor het schaken op school en daarbuiten te stimuleren. Hij noemde dit geslaagde toernooi voor herhaling vatbaar. De uitslag was: 1. J. D. de Korte, 2. Rob Moerman, 3. Andree Kik, 4. Jan Anlhonie G overs, 5. Peter van Baarle, 6. Jan de Jonge, 7. Stef Bae- rends, 8. Leo Oosse, 9. Harts dén Boer. MIKROKORFBAL SVOWK PI-Brouwcrshaven PI 0-1 In de eerste speelhelft lieten beide aanvallen een aantal goede scorings kansen liggen (0-0). Het was Martin de Jonge die in de 10e min. van de 2e helft uit een doorloopbal de; wed strijd in het voordeel van Brouwers haven wist té beslisen (0-1). TOGO PI-AI1 Ready PI 1-3 All Ready ging in deze ontmoeting goed van start. Na goed aangeven van Frank de Ronde wist Leon Kloet in de 4e min. AU Ready voorsprong te geven (0-1). Met treffers in de 9e- en 10e min. voerde Johnny van Dui- vendijke de voorsprong vervolgens op tot 3-0. Na de rust had TOGO overwegend het beste van het spel. De verdediging van All Ready wist door goed verdedigen de schade tot een doelpunt (1-3) te beperken. In de slotfase slaagde René Dekker er nog in de eindstand op 1-4 te bepa len. Tjoba P IV-AU Ready P II 0-1 Twee gelijkwaardige ploegen, waarvan All Ready in de le helft de beste mogelijkheden kreeg. In de 2e helft was het te zien dat trainer Jan Jumelet zijn spelers de nodige richt lijnen had meegegeven. Zij wisten zich nu beter vrij te spelen waardoor or ook goede mogelijkheden kwamen om tot scoren te komen. Het duurde nog tot 3 min. voor tijd voor Sandra Olyhoek er in slaagde de Tjoba-korf tc doorboren (0-1) wat voor het All Ready-team de eerste overwinning in dit seizoen betekende. Het is All Ready in de sporthal niet gelukt om de ontmoeting tegen EVVR uit Rhoon in een overwinning om tc zetten. De Zicrikzccsc ploeg p»ng gebukt onder do last van het leiderschap in de 3c klasse A. De druk was voor de roodzwarten tc zwaar, er werd onnauwkeurig ge plaatst, terwijl het schieten veel te wensen over liet. Van een openings offensief, zoals in de voorgaande wedstrijden kwam niets terecht. Al direkt slaagde RWR erin het spel naar zich toe te trekken en zich de beste scoringskansen te scheppen. Met treffers in de 10e en 11e minuut r.amcn de gasten in de beginopstel ling ccn 2-0 voorsprong. Het duurde i lot do 22e min. voor Corrie Kloot- van Nieuwénhuize erin slaagde uit een doorloopbal wat terug te doen (1-2). Nog geen min. later wisten de gasten de AU Rendy-korf weer te doorboren (1-3), waarna Piet dc Ron de in dc 26c min. met een afstands schot sukses had (2-3). Afstand Weer namen de gasten in de 28c min. een afstand van twee doelpun- Dreischor PI-Volharding PI 4-0 Een verdiende overwinning voor Dreischor dat naast een duidelijke veldmeerderheid zich ook de beste kansan wist te scheppen. Al vrij snel na liet beginsignaal kon Dreischor door Huib Heijboer (doorloopbal) en Jan Witte (afstandsschot) een 2-0 voorsprong nemen. Hoewel Dreischor bleet domineren werd er in de le helft niet meer gescoord. Na de rust wist Jan Witte nog tweemaal (door- loopballen) de Volharding korf te doorboren (4-0). SVOWK PII-Blauw Wit PU 0-0 Dc 0-0 eindstand gaf de krachts verhouding in het veld vrtf goed weer. Beide ploegen wist zich wel een aantal goede scoringsmogeUjkhe- den te scheppen, maar het ontbrak hen daarbü aan de nodige nauwkeu righeid om hiervan ook te kunnen profiteren. 3e klasse A RWR-Jodan Boys 8-7; ADO-ONDO 7-4; Avanti-Oranje Wit 7-7. Afdeling Zuid-west 3e klasse B Olympia II-ZSC 6-7; Tjoba V- Dreischor 8-5; TOGO II-All Ready II 12-4. 3e klasse C AU Ready Ill-Ventura Sport II 3-9; ADO V-VIOS (N) II 1-2. 4e klasse B TOGO IV-Dreischor II 10-6; ONDO Ill-Olympia III 4-9. Adspiranten 2e klasse D Brouwershaven-SVOWK 0-3. 4e klasse C All Ready II-Brouwershaven II 3-2; Dreischor II-Tjoba IV 2-3. Pupillen 2e klasse C TOGO-A11 Ready 1-3; SVOWK- Brouwershaven 0-1Dreischor-Vol- harding 4-0. 3e klasse C SVOWK II-Blauw Wit II 0-0; Tjo ba IV-A11 Ready II 0-1. De atletiekvereniging Energie uit Barendrecht organiseerde samen met s.v. Rhoon voor de vierde maai een nationale 15 kilometer-loop. Bij deze loop over polderwegen werden snelle tijden genoteerd voor de maar liefst 220 wedstrijdlopers. Winnaar werd Theo Verbeek van Trias-Heiloo in 45.38 min. Simon Blom verbeterde zijn eigen klubre- kord met ruim anderhalve minuut tot 50.02 min. Deze tijd leverde hem een achttiende plaats op. Herman Padmos kwam na een blessureperio de weer aan de start. Hij finishte in 54.19 min. (54ste plaats). Martien Moermond werd 81ste in 59.10 min. Ook Wim Schot eindigde nog net binnen het uur, 59.55 min. (102de plaats). Johan v. d. Hoek liep sneller dan ooit, in zijn nog jonge sportkar- rière, 60.57 min. (113de plaats). Een opvallende prestatie was er voor Krijn de Oude, die bij de veteranen als 25ste eindigde, 59.05 min. België De Delta Sport-atleten Simon Blom en Martien Moermond kwa men tijdens de kerstdagen in aktie in een cross in België. Deze cross, de zogenaamde „grote kerstprijs van Boeken en brochures Rassenlijst Meer dan vierhonderd rassen van granen, peulvruchten, handelsgewas sen, grassen, groenvoeder- en groen- bemestingsgewassen, aardappels en suikerbieten zijn beschreven in de 54e Beschrijvende Rassenlijst voor Landbouwgewassen 1979. In deze nieuwe lijst zijn 26 gewas sen opgenomen die hier nog niet eer ten (2-4), 'waarna nog net voor het verstrijkefi van de le helft Leo Fon- teine uit een slrafworp de ruststand 00 3-4 bepaalde. Even zag het er na de hervatting nog naar uit dat All Ready terug .zou komen toen Leo Fontcine in de 6e min. de stand in evenwicht wist te brengen (4-4). Voor er twee min. wa ren verstreken had RWR weer met twee treffers afstand genomen (4-6). Gerda Kloet reduceerde de achter stand tot een doelpunt (5-6) met een afstandsschot. Het was hierna weel de beurt aan RWR (5-7). Nog een maal lfet Anja Dorst met een af standsschot (6-7) de hoop op een be ter resultaat in de harten van de All Ready-aanhang terugkoren. Door een aantal blessures werd de All Ready- ploeg echter zodanig gehandicapt dat het de kracht miste om RWR nog ernstig in moeilijkheden te kunnen brengen. Met twee treffers namen zij definitief afstand (6-9) waarna zij het op balbezit spelende All Ready ntaar weinig kans gaven om nog te rug te komen. In de laatste min. liet Leo Fonteine nog een strafworp on benut, waarmee de onproduktivitcit deze middag nog eens werd gedemon streerd. Mevo speelde de eerste wedstrijd in de tweede bekerronde uif tegen het in de eerste klas spelende Kar- rewiel. Vooral dankzij een goed draaiende verdediging heeft Mevo het verschil in punten klein kunnen houden. Ondanks een 48-60 verlies speel de Mevo een goede partij. Karre- wiel probeerde met een snel tempo NIEUWERKERK, 24-12. In „Dol- Fijn" kon de 40.000 ste bezoeker ge meld worden, wat betekende dat er byna 5000 bezoekers meer waren dan in 1977, hetgeen voor de gemeente Duiveland aanleiding was om dit niet zonder meer voorbij te laten gaan. Wethouder Op 't Hof reikte aan de gelukkige Renate Janson uit Nieu- werkerk een jaar-abonnement uit, en dankte in zijn toespraak de heren instrukteurs voor hun inzet in deze. Rond dit hele gebeuren werd een daverende Disco-show aangeboden aoor het bad-personeel. Schoolzwemproef 1: 88 deelnemers allen leerlingen van het basisonder wijs uit de gemeente Duiveland en de school uit Dreischor behaalden hun schoolzwemproef 1,- hetgeen in hield 50 meter schoolslag 90 sec.; 50 meter enkelvoudige rugslag 100 sec.; 50 meter behendigheid-zwemmen met hoepel. Voor deze proeven be hoefde geen enkele kandidaat te wor den afgewezen en konden de deelne mers in het bijzijn van hun' ouders étc. hun diploma's en vaantjes in entvangst nemen onder tnuzikale begeleiding van de Disco-show. Rieme" werd gewonnen door de Belg Jos Geirnaert, die de tien kilometer aflegde in 30 min. Simon Blom leg de beslag op de 23ste plaats en Mar tien Moermond eindigde als 93ste in deze sterk bezette cross. Klubkampioenschappen Zaterdag 30 december organiseert Delta Sport zijn klubkampioenschap pen in de bossen van Schuddebeurs. Om half twee wordèn alle leden ver wacht voor deze gezellige kampioen schappen. Tijdens en na de afslui tingswedstrijden zijn er verrassin gen. der in té vinden waren. Voor een be tere vergelijking zijn de rassen van een gewas vaak verdeeld in groepen, bijvoorbeeld naar de geschiktheid voor verschillende grondsoorten, naar de mate van wintervastheid etc. De rassen zelf zijn ingedeeld in ru brieken, vergezeld van een handza me codp die een aanbeveling inhoudt voor de verbouw. Naast het rassenassortiment wor den uitgebalanceerde mengsels ver meld voor grasland en grasvelden. Ook zijn er groentegewassen in de lijst opgenomen, tabellen (waarin de rassen vergelijkenderwijs in cijfers belangrijkste eigenschappen van de of verhoudingsgetallen zijn aangege ven), algemenere gegevens (bemes tingen, zaaizaadhoeveelheden), waar deringscijfers voor resistentie tegen gele roest enz. De 54e Rassenlijst is, kortom, een zee goed hulpmiddel om een keuze te maken uit de ruim 2000 rassen die sinds de invoering van de ge meenschappelijke rassenlijst van de EEG in ons land in verkeer worden gebracht. Schoolblad De schoolkranten die deze maand zijn uitgekomen staan zo propvol za ken die betrekking hebben op alle feestdagen in december, dat Sinter klaas en de kerstman, evenzogoed als de wijze Melchior (oftewel een van de drie koningen) en zwarte piet, \crvloeicn tot één figuur. Maar het levert heel wat stof om de blaadjes mee te vullen, al was het alleen maar met die opmerking van die kleuter van de Nutskleuterschool. die (ook al) zwarte piet aan de kribbe dacht waar te nemen. De krant die Nutskleuterschool en Binnen de Veste gezamenlijk la ten verschijnen, en „Kiekieris" is ge doopt, verscheen deze maand voor de vijfde keer en dat wordt getoond met een grote glitterende 5 op het omslag. Het gebruikelijke embleem staat nu ergens middenin het blad, waar veel werk aan is besteed en behoorlijk omvangrijk is geworden. Een eerste vermelding verdient het stripverhaal dat werd gekreeerd door leerlingen van de vierde en vijf de klas van de o.l.s.. Het hoof Die Goeie Ouwe Tijd en de kerstman speelt er een rol in Een ander opval lend figuur (al siert hij maar één plaatje) is de mansfiguur die regel recht lijkt weggelopen uit een zekere sterreklame voor Franse kaas. Behalve ccn verslag van de ouder avond en hét tweede deel van de in tegraal overgenomen O W-brochu re „Ouders School" is de krant he- de wedstrijd naar hun hand te zet ten, maar dat mislukte. Kprrewiel leed veel balverlies, waar Han van Achterberg en Joost Manni dank baar gebruik van maakten. De rust stand was 31-34, nog in het voordeel van Mevo. In de vbeginfase van de tweede helft wist Mevo zelfs uit te lopen, maar de tol voor het hoge tempo moest betaald worden. Mevo moest tenslotte toch Karrewiel als zijn meerdere erkennen. Diploma's Dat het voor het zwembad „Dol- Fijn" ook in een ander opzicht een belangrijk jaar was, is het feit dat men van het ministerie van onder wijs en wetenschappen toestemming heeft gekregen voor het afzwemmen van de diploma's A - B en zwem- vaardigheidsdiploma 1 van het mi nisterie van onderwijs (deze diplo ma's zijn gelijkgesteld aan die van de K.N.Z.B.) deshalve werden er op 6-11 tot 10-11-1978 en op 20-12-1978 diploma's verzwommen. Voor het A-diploma slaagden 37 kandidaten; voor het B-diplpma 44 kandidaten. De be-oordelingskom- missie bestond uit mevr. V. d. Zande- Krijgsman names het ministerie van onderwijs en de heren Brunger en Hansen van „Dpl-Fijn". De inspekteur van het kleuter en lager onderwijs de heer C. A. Ro- mijn die op 7 november aanwezig was feliciteerde het personeel met deze voor hun zo belangrijke situatie, op de vraag van de inspekteur aan gaande het zwemvaardigheidsdiplo- ma 1 (c-diploma) voorwat betreft het Onderdeel springen, kon medegedeeld worden dat het zwembad beschikt over een springinstallatie. lemaal van en door de kinderen. Ver haaltjes, tekeningen, kleurplaten, puzzels enz. Ook de „pueriele poëzie" ontbreekt niet; Barbara van Paassen liet zich door haar naam niet beper ken in de keuze van haar onderwerp: ze schreef een gedicht over de kerst man. „HOERA. Het zesde lokaal komt er! De gemeenteraad heeft toestem ming gegeven voor de bouw van het zesde lokaal. En op het ogenblik is het schoolbestuur druk bezig met de voorbereidingen ervan". Zo opent de Kerstkrant van de Willibrordus- school. Behalve een kerstverhaal, een puzzel, voorwoord en enkele kant en klare illustraties is het aandeel van het onderwijzend personeel daar wel zo'n beetje tot beperkt gebleven. Een banketbakker schrijft nog een stukje óver zijn vak en verder is de krant geheel „der kinderen". Pagina's vol tekeningen, verhaaltjes, gedichtjes - het is echt een klein dokument ge worden van de kinderen zelf en een overzicht van wat ze denken, doen cn verzinnen, zo rond de kerst. Klaarblijkelijk is men op school be z'g geweest met limmericks, want di verse gedichtjes vertonen in aanleg deze vorm. Zo dichtte Marjan: „Een c.v. monteur uit Rotterdam; Die lus- te graag een boterham; Hij at zijn buikje altijd rond; Totdat hij het niet meer lekker vond; Toen at hij ook nooit meer ham". Je moet er maar opkomen. Bianca is wat gedeci- deerder, die riskeert een godsdienst- twistje met: „Een dominee uit El- kerzeé; Die werkte met de commissie mee; Hij vondt het wel prettig en fijn; Om er telkens weer bij te zijn; En de kerk daar gaf hij niet om. o nee". Voor 45 jaar ELKERZEE. Het gemeentebestuur heeft van de crisis-rundvee-centra- Ie ontvangen de eerste zending van 24 kilo-bussen geconserveerd rund- rundvlecsch, dat legen de prijs van 35 cent per K.G. ter beschikking ivordt gesteld van steuntrekkenden en armlastigen. ZIERIKZEE. Wegens ijsgang ver valt de laatste dienst Kortgene- Wolfaartsdijk. De dienst per Pro vinciale Boot van Zierikzee-Katsche Veer vertrekt 15.15 uur in plaats van 16.50 uur en gaat niet door naar Wolfaartsdijksche Veer. Dr Veer dienst Zijpe-Numansdorp is ge staakt. ZONNËMA1RË. Naar wij verne men is een bazar ingericht in dc Christelijke School. Voor kleine bij dragen kunt ge bezitter worden ran mooie inzendingen. Er is gelepen- heid om warm drinken te gebrui ken. ZIERIKZEE. Vrijdagmiddag werd op de IJsbaan van de Z.1J.V. daar toe vrijwillig afgestaan, een wed strijd gehouden waaraan een 90-tal jongens en meisjes deelnamen. De prijzen bestonden uit C wollen de kens voorts kolen, brood en spek. ADVERTENTIE. Speciale Decem ber aanbieding! Roode en witte bor deaux wijnen. Paludot f 0,90, Char- ton graves f 1,35. Medoc supérieur f 1.20 Craves supérieur f 1,75. SCHAKEN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 6