Binnenvaart had een goed jaar met voldoende ladingaanbod Kippevlees- maqerkaloriearm vlees lekker vlees Verkleumde sportvissers na veel gezoek gevonden „BROGUM CONCERTS" PLAATST KOMENDE MAANDEN WEER DIVERSE TOP-ATTRAKTIES IN DE CONCERTZAAL Kerstviering in „De Ark" een gebeuren 5 Schuttevaer-voorzitter in Bruinisse: Herman Brood verwacht STREEKNIEUWS BRUINISSE, 22-12. Het jaar 1978 was een goed jaar voor de binnenvaart, niet voldoende ladingaanbod. Ook de schippers die geen bieten konden varen, had den voldoende emplooi in andere reizen. Advertentie OOSTERLAND Opbrengst zendingsbussen In de maand december van dit jaar werd ook hier ter plaatse weer ge- kollekteerd ten bate van de Mbuma- zending, onder leiding van de heer D. I. van de Velde, door Annie en Ellie Bakker, Chris van der Hulle, Anja, Tineke en Edie Meerman, en Jannie Steenpoorte. De opbrengst over genoemde maand bedroeg f 233,90, waarvoor zeer veel dank aan de gevers en geefsters, zomede aan de leiding en de kollektanten. Kerstgroet De diakonie van de Ned. Herv. kerk alhier bracht ook dit jaar weer een Kerstgroet aan bejaarden en ge- handikapten zomede aan zieken be staande uit een bloemruiker. Er wer den er 65 op het dorp rondgebracht en 19 naar het bejaardentehuis: „In 't Opper te Bruinisse. De bloemen werden weggebracht door leden van de voormalige Chr. Vrouwengroep: „Martha" die vorig jaar wérd opge heven. Deze geste wordt door de be trokkene op hogen prijs gesteld. Botsing Vxijdag reed over Rijksweg 18 de automobilist R. V. uit Oosterland en wilde bij de Oud-Heiligenweg af slaan. Op dat moment naderde over de parallelweg een auto bestuurd door L. A. P. v. A. uit Oosterland. Beiden merkten elkaar niet op en na de botsing' bleken beide voertui gen total loss. Avontuurlijke middag' BURGHSLUIS, 27-12. Zondagmiddag omstreeks half vier werd de beman ning van de reddingboot „President Jan Leis" opgetrommeld om uit te varen naar een klein sportvisbootje, dat in het Brouwcrshavense Gat moei lijkheden zou hebben met de buitenboordmotor en de wal niet meer kon bereiken. De juiste positie werd een groot probleem, want die was niet bekend. Men sprak van een plaats tussen de lste en 2e paal en omgeving Honde gat. Op verzoek van schipper Schot zocht een dienstauto van de Rijks politie op de buitenzijde Brouwers- dam naar eventueel zich aanwezig zijnde auto's met boottrailer omdat gedacht werd aan aan vertrek naar zee vanaf de Brouwersdam. Inder daad werd door de politie een Mer- cedesbusje gevonden met daarach ter een ledige trailer. In de buurt van Ouddorp stond nog een trailer. Andere teruggekeerde vissers deel den mede dat er inderdaad nog een boot met 5 inzittenden in de buurt van een „plaatje" was achtergeble ven. BRUINISSE Kankeronderzoek In 1979 wordt te Bruinisse even als in 1978, weer een baarmoeder- halskanker-onderzoek gehouden. Hiervoor zullen ongeveer 110 da- mes worden opgeroepen, die de leef tijd hebben bereikt van 35, 38, 41, 44, 47, 50 en 53 jaar. Voor de polioprik zal aan 130 personen een oproepings- kaart worden gestuurd. Meer wisten deze vissers (het wa ren Belgen) ook niet. De bewuste trailer stond bij de boten-helling aan de Ouddorpse zijde en daar werd toen door de „Leis" gezocht. Omstreeks half acht had de red dingboot nog niets gevonden. Het busje met de trailer stond toen nog steeds aan de Brouwersdam. De „Griend" Via de inspektie van de Reddings Mij werd toen ook de kleine red dingboot „Griend" uit Ouddorp in geschakeld, omdat de Leis een klei ne echo op het radarscherm had ontdekt op de Middelplaat, ca. 800 meter uit de kust. De Leis kon daar echter niet bij komen. De geringere diepgang schiep mogelijkheden voor de Griend (doch daar deze boot niet over radar beschikt, werd deze om streeks half tien teruggeroepen. De Leis arriveerde toen 'juist in Burgh- sluis. Maandagmorgen ontdekte de vuurtorenwachter van Ouddorp een paar kilometer uit de kust een wit bootje. De reddingboot „Zeemans pot" uit Stellendam voer uit en slaagde er in om de twee totaal ver kleumde en doornatte sportvissers aan boord te nemen en in Stellen dam aan wal te zetten. Het waren Peter de Graaf en Marinus de Jonge uit Rotterdam. Z1EHIKZEE, 27-12. Na een intermezzo van een half jaar heeft „Bro- gum Concerts" - dat zich tot taak heeft gesteld kwaliteitspop voor Schou- wen-Duivelanders beter „bereikbaar" te maken door groepen hier te la ten optreden - haar aktiviteiten weer hervat. Na Sweet d'Buster, Lucifer gn Gruppo Sportivo treedt op zaterdag 30 december de in Nederland wonende Amerikaanse band American Gypsy op. Dat konstateerde voorzitter H. Hoogerheide in z(jn openingsrede van de 80e algemene jaarvergadering van KNSV Schuttevaer, afdeling Schouwen-Duiveland, die vrydag- avond in Bruinisse werd gehouden. Hij kon verder vast stellen dat het jaar zonder ledenverlies door over lijden kon worden afgesloten. Wel memoreerde hij het ernstige onge luk dat schipper L. v. d. Berge is overkomen, die een van zijn benen zal moeten missen, omdat hij in de losinstallatie terecht kwam bij het lossen van mosselen. Vreemd Voorzitter Hoogerheide zei verder, dat het schippersberoep, een leven met lange werktijden betekent, on danks de moderne navigatiemiddelen die de vaart gemakkelijker en min der riskant maken dan vroeger. Hij noemde het vreemd, dat de 'schippers nu toch overheidsbemoei ing wensen - waar zij anders vrij en wars van overheidsbemoeiing 2ijn - temeer omdat internationale ver plichtingen het de staatssekretaris onmogelijk schijnen te maken aan de wens van de schippers te voldoen. Haven In de mosselvisserij - het meren deel van de afdeling bestaat uit mos selkwekers - ging het zeer goed. Het BROUWERSHAVEN Kerstviering Ned. Herv. zondagsschool De Ned. Hervormde Kleuterschool vierde op 24 december op sfeervolle w\jze het kerstfeest in het Vereni gingsgebouw. Ds. J. A. J. Seeleman sprak een welkomstwoord en ging voor in ge bed; leidster van de zondagsschool, mevrouw C. Clarisse-Bal, las uit het evangelie van Mattheus. Van de overige leidsters droeg Ina v. d. Weele een kerstgedicht voor en vertelden Alie van Diest en Jolanda Jansen het kerstverhaal waarbij de figuren werden uitgebeeld door de jongste leerlingen. Suze van Rossum droeg een ge dicht voor van Erneste Cardenal, waarin het wereldgebeuren onder de aandacht werd gebracht. Kees Pan- nekoek en Johan Clarisse hielden hierover een samenspraak. Kerstspel Door de „groten" werd het kerst spel „Wat vlammetjes vertellen" (van A. Rijks-Callenbach) opgevoerd. In dit spel dat geheel in dichtvorm is geschreven klinkt uit de monden van „vlammetjes", het kerstverhaal en het getuigenis dat Jezus voor ie der mens is geboren. Hierna werd afscheid genomen van Jolanda de Jonge en Leo van Ast die de zondagsschool gaan verlaten; hen werd door ds. Seeleman een bij bel/zangbundel aangeboden. De pre dikant beëindigde vervolgens de kerstviering, terwijl mevrouw Cla risse de huidige leiding van de zon dagsschool, bestaande uit Ina v. d. Weele, Ali van Diest, Jolanda de Jonge cn Leo Clarisse, bedankte voor hun inzet, alsmede de heren Clarisse en Seeleman voor hun medewerking aan deze middag. Na het vertrek van de ouders was er voor de kinderen nog een kerstmaaltijd. Ten goede van de Stichting Gast aan Tafel kwam de opbrengst van de kollekte aan de uitgang 200,dc „kerst- lijst" die in de gemeente had ge- cirkuleerd had een opbrengst van f 874,50. RENESSE. 21-12. In „Dc Ark" tc Rcnessc werd een kerstzangdienst gehouden. Dit twee jaarlijkse evene ment is uitgegroeid tot een echt dorpsgebeuren. hetgeen ook wel blijkt uit een bezoekersaantal van ongeveer 600 mensen. Dc organisatie was in handen van een komité dat gevormd is uit een aantal Rcncsscr verenigingen. De zaal van „De Ark" was versierd met onder meer twee kerstbomen. Dc bezoekers werden in de zaal verwel komd met kerstliederen die gespeeld werden door het fanfarekorps Luctor et Emergo. Ds. L. de Wit sprak een welkomstwoord, waarna de kerstzang begon met samenzang van „Kom al len tesamen". Vervolgens werd er gezongen door het koortje van dc Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen afdeling Noordwelle en om streken cn de toneelvereniging „Op Drift" verzorgde deklamaties. Schoolkinderen van „De Kirre- weie" en „Onder de Wieken" uil produkt wordt betaald en er is rui me aanvoer en ruime afzet. Dat heeft zijn weerslag op de toeleveringsbe drijven; er wordt niet onbelangrijk geïnvesteerd en de navigatiemidde len worden gemoderniseerd. De voorzitter zei, dat met belangstelling de resultaten worden afgewacht van de besprekingen van de in Bruinisse ingestelde havenkommissie. „Het moet mogelijk zijn om 25 schepen een plaats te geven in een haven waar voor de sanering 40 schepen een plaats vonden, al zijn ze ook be langrijk groter", meende hij. Kanalen „Philipsdam en afsluiting Ooster- schelde zijn waterstaatkundige wer ken, die bewondering afdwingen, maar zij hebben voor de scheep vaart een schaduwzijde. Meer schut ten betekenen groter oponthoud; de doorlaatopening in de Oosterschelde- dam zou groter moeten zijn dan 14.000 vierkante meter". Verder vond de voorzitter dat uit breiding van het aantal kanalen op de marifoon gewenst is; kanaal 10 alleen is onvoldoende. Vooral op een kruispunt van vaarwegen hoort men van alle kanten gesprekken. H\j noemde het ideaal wanneer iedere belangrijke vaarweg zijn eigen ka- naai zou hebben. Rechtspraak De betonning op de Waddenzee werd aangepast aan het zogenaamde Yalta-systeem. Iedere verandering is geen verbetering. Een groene ton is minder goed zichtbaar dan de vroe gere zwarte ton, en een groen licht is minder goed zichtbaar dan het vroegere witte licht. De rechtspraak in Nederland nam de laatste weken voor de scheep vaart enkele onbevredigende beslis singen. Zo veroordeelde de kanton rechter schipper B. W. Schot van de ZZ4, op zuiver formele gronden, tot een geldboete omdat hij met zijn grote en van alle moderne navigatie middelen voorziene mosselkotter, via de Noordzee naar de Waddenzee was gevaren. „Een absurde zaak", meende de voorzitter, „omdat zoveel minder zeewaardige schepen dat ongestraft mogen doen. Dat in de tijd van „Kniertje" uit Op Hoop van Zegen, een verbod op het varen op de Noordzee met open schepen bestond, was goed, maar dat nu moderne schepen daarvoor wor den bekeurd, getuigt van een menta- Bejaardengymnailiek Op dinsdag 9 januari wordt de be- jaardengymnastiek „Meer bewegen voor Ouderen" weer hervat en wel in het nieuwe gymnastieklokaal van het scholenkomplex. DUIVELAND Kerstviering De afdeling Duiveland van de Ne derlandse Bond van Plattelands vrouwen hield haar kerstviering in „Oosterhof" te Oosterland. De presi dente, mevr. Schoof-Klaassen, sprak een welkomstwoord tot de vele aan wezigen. Na de samenzang werd het kerstevangelie verteld door mevrouw Schoof. Hierna volgde een kerstspel dat gebracht werd door kinderen van Oosterlandse leden. Mevrouw De Jonge-van 't Hof had dit spel inge studeerd en de kinderen zorgden voor een prachtig en sfeervol spel, dat zeer in de smaak viel. Een koor tje, gevormd door een achttal leden onder leiding van mevrouw Kolkert bracht enige kerstliederen ten geho re. Mevrouw De Kam-van Willigen vertelde een kerstverhaal. Gezamen lijk werd daarna het „Stille Nacht" gezongen en enige mooie gedichten Haamstede en ,,'t Staepel'of" te Re- nesse zongen enkele kerstliedjes on der leiding van de heer J. H. Blom. Verder werd medewerking verleend door dc kerkkoren van Haamstede en Rencsse. Het koor uit Haamstede zong onder leiding van mevr. M. Bliek „Uit Hoge Hemel" en het koor uit Renesse onder leiding van mej. J. Lemsom-Daanc „Hoor de Herders". Vervolgens zongen dc koren gezamc- lijk nog drie kerstliederen, waarvan het eerste werd begeleid door een fluitkwartct. De verschillende optredens werden steeds afgewisseld met door „Luctor et Emergo" begeleide samenzang en het lezen uit Lucas 2 door ds. L. de Wit. De avond werd. zoals bij kerstvie ringen gebruikelijk is, besloten met het gezamelijk zingen van „Ere zij God". Aan dc uitgang werd ter bestrij ding van de onkosten een schaalkol- loktc gehouden. liteit die niet meer van deze tijd is". Hij noemde het een zaak, die spoedig wetsaanpassing behoeft. Surfplank Voorts is de beslissing van de kan tonrechter, dat een surfplank een vaartuig is, een juridisch kluifje, waarin Schut te va er- voor zi 11 er mr. Van Dam zijn tanden maar eens moet zetten. Het is een beslissing, die op korte termijn dient te worden heri'oepen, meende de heer Hpoger- heide. Hij zei verder te hopen dat de ekonomische buien, die men ziet op komen, volgens een bekende schip- persuitdrukking, „door het Noorden zouden mogen gaan". werden gedeklameerd door me vrouw v. d. Bruinhorst. Nadat het koortje nog een aantal kerstliederen gezongen had, werd deze zeer ge slaagde avond besloten met het sa- menzingen van het „Ere zij Gqd". OUWERKERK Kerstnachtdienst Veel belangstelling bestond er voor de kerstnachtdienst die zondagavond in de hervormde kerk van Ouwer- kerk gehouden werd. De muziekver eniging „Nieuw Leven" speelde vóór de dienst enkele liederen. Na een woord van welkom van de voorganger, de heer Rouw, medede lingen en woord van verwachting, volgde samenzang: lied 456 1 en 2. Groet en wederom samenzang: lied 150 1, 2 en 5. Deklamatie werd ver zorgd door mejuffrouw Van de Bruinhorst: Kersttraditie. Na het gebed volgde Thora-lezing uit Genesis 1 3 en 4 en samenzang: lied 1 1 en 4. De profetenlezing was uit Jesaja 60 1-3 en samenzang onder leiding van „Nieuw Leven": Gez. 3 (oude bundel): 1, 2 en 3. De tweede dekla matie, door mevi'ouw Stoutjesdijk, was getiteld: „Advent'. Vervolgens las burgemeester De Kam het Kerstevangelie uit Lucas 2 en werd gezamenlijk gezongen: „Hoe zal ik u ontvangen" (Gezang 1 (oude bundel) 1, 2 en 3. Vorafgegaan door deklamatie van mejuffrouw Van de Bruinhorst: „Het Kind en ik", hield de heer Rouw een meditatie met als thema: „Er zij volgde nu van lied 168 1. 5 en 6 en licht". Tekst Jes. 60 1. Samenzang daarna deklamatie van mejuffrouw Van de Bruinhorst: „Juist nu" en ge beden, besloten door gezamenlijk bidden van „Onze Vader'. Ten besluit zong de gemeente staande: „Ere zij God". Na de zegen verliet men deze mooie kerstnacht dienst onder muziek van „Nieuw Le ven". Jeugdfilms In het dorpshuis wordt woensdag middag 3 januari een kindermiddag gehouden. Op het programma staan vijf films: een hoofdfilm en vier te kenfilmpjes. Ouders die hun kinde ren begeleiden kunnen de voorstel ling gratis bijwonen. NIEUWERKERK Kerstviering School met de Bijbel Samen met ouders en andere be langstellenden werd in het kerkge bouw van de Gereformeerde Ge meente in Nederland, aan de Sta tionsstraat, het kerstfeest gevierd met de kinderen van de christelijke school in Nieuwerkerk. Er werd ge zamenlijk gezongen en de voorzitter van de ouderkommissie de heer J. J. Folmer deed de schriftlezing, terwijl de kerstgeschiedenis werd verteld door de heer G. R. J. van Heukelom, hoofd van de school. Ook werd onder leiding van me vrouw M. de Reus, in declamatorium. de kerstgeschiedenis verteld. Het programma bestond" verder naast kinderzang, samenzang en koorzang met blokfluitbegeleiding o.l.v. mees ter Zwart, uit een vrije vertelling van meester Zwart, waarna de voor zitter Van Heukelom met gebed deze bijeenkomst besloot. Na samenzang kregen de kinderen tenslotte een boek en een traktatie mee naar huis. Kerstfeest Ger. Vrouwenvereniging Ook de Gereformeerde Vrouwen- ereniging heeft haar kerstavond ge vierd, o.l.v. de presidente mevrouw Rotte-de Jonge. Het kerstverhaal werd gelezen; er was een kerstme ditatie, er waren kerstverhalen. Dc zaal was feestelijk versierd cn veel brandende kaarsen verlichten de zaal. Ook deze vereniging mag terug zien op een fijne kerstavond. Me vrouw A. v. d. Maale-Overbcke be sloot de avond met gebed. Kleuterkerstfeest De kinderen van dc algemene kleuterschool hebben hun kerstfeest in eigen schoolgebouw gevierd o.l.v. hoofdleidster mej. W. Gaanderse. De kinderen zongen in groepjes en sa men en mej. Lodewijk vertelde de kerstgeschiedenis geïllustreerd door mej. Gaanderse op het flanelbord. Na beurtzang, versjes en samenzang, chocolademelk en koek volgde hel vrije kerstverhaal dat werd verteld door mevrouw Van Dijke, waarna na nog wat versjes, hel feest me' dankgebed en een traktatie werd besloten. Kerstfeest van de peuters Ook'de peuterklas van Nieuwer kerk heeft op eenvoudige, maar leuke wijze het kerstfeest gevierd, ditmaal in het bijgebouw van de al gemene kleuterschool. Bijna alle ouders'»' waren daarbij aanwezig. Kerstfeest bejaardensoos Vorige week woensdagmiddag werd in „Ons Dorpshuis" het kerst feest gevierd door de bejaarden soos. Alle bejaarden kregen een keurig programma waarvan de om slag was gemaakt door de heer C. Lievense. Het programma bestond uit sa menzang, de kerstliturgie met de klamatie door de dames Gaanderse en Schuilingen, een pauze met thee en gebak, en het optreden van zes kinderen o.l.v. mevrouw De Jong uit Oosterland met kerstliederen, waarna een kerstspel werd opge voerd. Mevrouw v. d. Bruinhorst deklameerde, waarna een koortje van de soos zelf kerstliederen zong en mevrouw t)e Kam, die met haai man aanwezig was, een kerstver haal voorlas. Na een pauze met warme wijn, en een deklamatie werd gezamenlijk de koffiemaaltijd gebruikt. Ds. Kolkert verzorgde de sluiting, wegens ziekte van ds. Moet. American Gypsy is sinds een aan bal jaren een veelgevraagde act voor discotheken, concertzalen en festivals. In 1971 kwamen deze afro-amerika- nen, na als de Pasadena Ghetto Or chestra met een groot aantal top-acts (Santana, Jefferson Aii-plane, Frank Zappa, Black Oak Arkansas) te heb ben gespeeld, naar Nederland. De eerste singles die door hen in Neder land werden opgenomen kwamen tot stand in samenwerking met Hans van Hemert en Piet Souer. Dat wa ren een eigen bewerking van de song „Lady Eleanor" en „Angel Eyes". Laatstgenoemd nummer, levens de titelsong van hun debuut-elpee, haal de een notering in de Amerikaanse Billboard-Top 100. Een van de late re, en meest succesvolle, singles in Nederland was „Yo Yo". Recentelijk speelden de vier, nu in Maastricht wonende muzikanten met Rose Royce en Eruption, hetgeen te vens een indikatie is voor het genre waarin zij spelen, zij het dat de band er zelfs iets „pittiger" tegenaan gaat. Het jongste platenprodukt is de net verschenen single „Waterboy". Gruppo Sportivo Het volgende door Brogum geor ganiseerde koncert, dat ook weer in de Concertzaal plaatsvindt, geldt een optreden van Massada. Dat is op 13 januari a.s.. Voorts zijn er in de ko mende maanden optredens van Her man Brood his Wild Romance en van Gruppo Sportivo te verwachten. Het koncert van Herman Brood is gepland in de periode eind februari- begin maart. Gezocht wordt naar een datum waarop een open plekje in de overvolle agenda van de „brood-ar tiest met zijn onstuimige verkering" samenvalt met het beschikbaar zijn van de Concertzaal of een andere ak- kommodatie. Moeilijk te kombineren zaken soms, gezien het feit dal Her man Brood al op 25 november in Zierikzee zou hebben opgetreden als niet de ZVU een voorstelling in de Concertzaal had gehad, Een „reprise" van Gruppo Sportivo acht „Brogum Concerts" na het uitermate succes volle optreden van de groep in juni j.l. „vanzelfsprekend". DelRose Overigens was het „huiskoncert" in Brogum, dat op tweede kerstdag door de Haagse latin-rockformatie DelRose werd verzorgd, volgens de organisatie „zeer geslaagd" te noe men. Een overvolle zaal mei 400 toe schouwers reageei'de enthousiast op de tamelijk „rustige" muziek waar vcor de repercussie een belangrijke plaats was ingeruimd. De lot het laatst bewaarde raggaes zorgden voor een wat „swingend" slot. De Amerikaanse band American Gypsy speelt zaterdag 30 december in dc Concertzaal te Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 5