Deel III 1979 Belangenvereniging Bru-Oost werkte in 1978 rustiger, maar erg hard Begroting van Technische Dienst Middenschouwen - Bruinisse Gemeenteraad Duiveland STREEKNIEUWS goedgekeurd Non-koncert Strijkkwartet 3 Kritiek op gemeentebestuur ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 28 december 1978 Nr. 22429 BRUINISSE, 22-12. Het jaar 1978 is voor de belan genvereniging Brn Oost heel wat rustiger verlopen dan 1977 met zijn veelbewogen vergaderingen. Dat konstateerde de voorzitter van de belangenvereniging de heer Joh. de Koning tijdens de vrijdagavond in Bruinisse gehouden vergadering. Advertentie Vanaf 1 februari: Op 1 februari moet het deel 1111979 achter de voorruit van uw auto zitten. Heeft u nog niet betaald met de u toegestuurde acceptgirokaart, dóe dat dan dadelijk. 4 Alleen dan krijgt u nog op tijd uw nieuwe deel III. Heeft u geen acceptgirokaart ontvangen, dan kunt u vanaf 2 t/m 31 januari op het postkantoor een deel III in ontvangst nemen tegen betaling van f 18.50. Neem uw legitimatiebewijs en de delen I en II van uw kentekenbewijs en de kopie van deel III mee. Ook na 31 januari kan men op het postkantoor een deel III verkrijgen. U moet dan wel f 30,- betalen wegens de extra verwerkingskosten. Publikatie van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat (Vervolg van pag. 1) in de raad, zo niet dan zal ook de raad om advies worden gevraagd wat er met dit gebouw moet gaan gebeuren. Ook de heer L. Meerman (SGP) maakte zich zorgen over de geringe bouwmogelijkheden in de gemeen te. Is het niet mogelijk op open plekken te bouwen, vroeg hij zich af. Er zijn genoeg liefhebbers, die graag een huisje willen bouwen, maar geen grond kunnen vinden. De voorzitter wees hem erop dat het kollege daar al mee bezig is en dat dit in de komplannen zeker aan de orde zal komen. Overigens is dergelijke bouw al in Sirjansland gebeurd. Ziekenhuis De raad deed verder vrijdagavond een uitspraak om al het mogelijke te doen om het ziekenhuis in Zierikzee te behouden. Wat de tarieven betreft liet mevrouw A. F. v. d. Zande-Vleu- gels Schutter (VVD) weten, dat zij daar een klein onderzoekje over had gedaan en dat bleek dat de tarieven elders in Zeeland hoger liggen. „We zitten dus nog niet zo hoog", konsta teerde zij. Strooier De heer L. Meerman bleek teleur gesteld te zijn, dat het kollege niet enthousiast is over de aanschaf van een automatische zandstrooier voor de gladheidsbestrijding. Wethouder Bakker lichtte dal standpunt toe. Een zogenaamde schotelstrooier is alleen geschikt voor grote wegen. In de bebouwde kom en op smalle wegen komt er zand en stenen langs de weg terecht. Bovendien gaat het werk met een dergelijke schotelstrooier niet snel ler dan met de huidige traktor. Een tweede zandwagen kost bovendien maar f 9.000,en een automatische auto f 45.000,En dat vindt hij toch wel een heel verschil. Ook wethouder Op 't Hof kon, na gesprekken mei de werkers in het veld en de technische dienst, laten weten dat het werken met een auto minder snel gaat dan met een trak tor. zoals in het verleden al is ge bleken. Bovendien wordt een derge lijke auto sneller klem gereden en dat werkt nogalvertragend. De heer Meerman legde zich erbij neer, maar beloofde de strooier nauwlettend te zullen volgen. Op de agenda van deze raadsver gadering stonden verder nog een be- gi otingswijziging en de wijziging van enkele belastingsverordeningen. Dank Aan het eind van de vergadering dankte burgemeester De Kam voor de goede sfeer, waarin het afgelopen jaar vergaderd is. Dat is mede te danken, meende hij, aan de struktuur van het beleid, dat voor de raad goed onderbouwd werd. In dat verband wees hij op de goede informatie, de concentieuze belanghartiging en de manier waarop naar de wensen van de inwoners wordt geluisterd. Oor zaken waardoor een gericht en deug delijk beleid gevoerd kon worden. Hij konstateerde bovendien dat in de raadsvergaderingen altijd een geest van goede wil heeft geheerst. Hij besloot met de raadsleden en alle inwoners van Duiveland goede en gezegende kerstdagen en een pret tige jaarwisseling toe te wensen en dankte persoonlijk de raad voor de goede en zakelijke relaties maar ook voor de persoonlijke verhouding die hij als voorzitter met ieder heeft ge- bad. Er werd in 1978 veel en hard ge werkt, voornamelijk om de woning bouwvereniging Beter Wonen te Zie rikzee, te beletten de sloopplannen uit te voeren voor huizen, die niet aan sloop toe zijn en omvde vereni ging aan te sporen de onderhouds- verpliqhtingen na te komen voor al le huizen met veel achterstallig on derhoud. Belangrijke steun ondervond Bru Oost daarbij van het BAB, het Bouwkundig Adviesbureau Buurtbe woners, evenals van opbouwwerker cie heer D. Doeswijk. De voorzitter verwacht in de komende tijd nogal wat aktiviteit met betrekking tot het komplan en het plan Rikusweel. De inspraak, die de burgers hebben bij de gemeente Bruinisse laat, volgens de voorzitter, veel te wensen over. Maar inspraak is toch, aldus oud- minister Gruyters, een noodzakelijke en waardevolle ondersteuning van de demokratie. „Bij Beter Wonen is claar weinig van te merken", zo merkte hij op. „De verwachting, dat het gemeen tebestuur naast en achter zyn bewo ners zou staan, kan men wel verge ten. Er is iets te bespeuren van de oude regentenmentaliteit die uitging van de stelling: wy weten het beste wat goed is voor het volk". Spreker riep de leden op, achter het bestuur te staan bij de strijd om meer inspraak, met het doel instand houding en verbetering van een goed en betaalbaar woon- en leefmilieu voor Bruinisse. Aktiviteiten Sekretaris L. van der Have, stipte hierna in zijn jaarverslag de ver schillende aktiviteiten van de vereni ging aan. Zo werd begin 1978 een brief gestuurd aan alle kiesverenigin gen, waarop alleen de PvdA en later de SGP reageerden. Gewezen werd op de wenselijkheid van het bouwen van woningwetwoningen, de konse- 1-wenties van het plan Riekusweel, en op de brandpaden die in plan Oost nog altijd begrint zijn, terwijl andere gedeelten van het dorp al te gelpaden kennen. Ook in plan Oost wil men tegelpaden. Kabeltelevisie Nadat er nog enige diskussie was gevoerd over een aantal zaken, waar onder betaling aan de vroegere voor zitter. drong de vergadering erop aan by het gemeentebestuur te plei ten voor het aanleggen van kabel televisie. Tijdens de hoorzitting over het Komplan zullen een aantal zaken aan dc orde komen. Bru Oost zal daar te gen ageren de plannen voor diverse straten. Zo voelt men niets voor ver anderingen aan de Deestraat - nu een straat met aan weerszijden ver keer - waar men midden over het park een straat wil aanleggen en de twee straten opbreken. „Houden zo als het is", meende de vergadering. Verder wil men - op voorstel van de heer Van de Velde een verzoek aan de gemeente richten om het stukje oud Bru, dat na de oorlog nog geble ken is, niet onherkenbaar te vermin- hen. De heer Van Duivendijk merk te op, dat het gemeentebestuur maat regelen moet nemen tegen de rekrea- tie, in plaats van deze te bevorderen. Inspraakkommissie Ook tijdens de rondvraag werd er op aan gedrongen een inspraakkom missie uit Bru Oost te bewerkstelli gen. Deze kommissie kan goede diensten doen bij het behandelen van nieuwe en oude plannen. In de rond vraag werden verder nog vragen ge steld over het plan Riekusweel, waar op het ogenblik weinig over wordt vernomen en over het al of niet af breken van woningen, cq het reno veren van woningen in de Beatrix- straat, Irenestraat en Julianastraat. Onderhandelingen daarover zijn in volle gang. De heer C. van Liere pleitte tenslotte voor een schuilhuis- je of praathokje op de dijk, waar voorheen de oesterpakhuizen ston den. Nieuwjaarsontvangst kommissaris Zeelands kommissaris dr. C. Boer- tien en echtgenote zullen, namens het provinciaal bestuur, een nieuw jaarsontvangst houden op zaterdag 6 januari in de Statenzaal, te Mid delburg (ingang Abdijplein). Veerdienst Zijpe-Anna Jacobapolder De autoveerpont „Zijpe" van de veerdienst Zijpe-Anna Jacobapolder is van maandag 8 januari tot en met zaterdag 13 januari 1979 voor jaar lijks onderhoud uit de vaart. Gedurende deze tijd zal vorenge noemde veerdienst worden uitge voerd van des morgens 06.30 uur (eerste vertrek van Zijpe) tot des avonds 19.15 uur (laatste vertrek van Anna-Jacobapolder) en zal alleen vorvoér van personen, rijwielen en bromfietsen mogelijk zijn. ZIERIKZEE Zangdienst in Gasthuiskerk Zierikzee heeft toch ook nog een snippertje meegenomen van de oe- kumenische vieringen, die allerwege kerst kenmerkten. Zanussi. Zanussi werd in 1939 in Warschau geboren en studeerde daar van 1955- 1959 fysica. In 1956 volgde hij een filmcursus, die aanleiding gaf tot het maken van enkele amateurfilms. Daarna studeerde hij filosofie aan de' universiteit van Krakau. De Zweed se cineast Bergman maakte een gro- 1o indruk op hem, en in I960 werd Zanussi full-time filmer. Zijn pro fessioneel debuut, Dood van ccn pro- inciaal, werd bekroond in Venetië en Moskou. Na deze film volgenden o.a. Gezinsleven, Kwartaalbalans en Camouflage, die onlangs op dc tele visie te zien was. Zanussi behandelt gewoonlijk dc ontmoeting van twee mensen, twee houdingen, twee leeftijden, en de mo lde uitdaging die ze elkaar bieden. Kerstviering De hervormde vrouwengroep „Wees een zegen" uit Zierikzee kwam donderdag bijeen om de jaar lijkse kerstavond te vieren, die ge houden werd in het Hervormd Vere nigingsgebouw. De presidente me vrouw C. Schot-de Regt sprak een welkomstwoord tot dc aanwezigen en ze zei verheugd te zijn dat zoveel dames aanwezig waren. Vervolgens hield zij een meditatie over het kerstgebeuren. Daarna werd overge gaan tot het lezen van de kerstlitur gie. bijbelgedeelten, proza, poëzie en samenzang wisselden elkaar af. Voor de pauze werd een kerstverhaal ge lezen door Henona v. d. Hale. Me vrouw Boogerd las het tweede kerst verhaal. De avond werd besloten met een dagsluiting die gehouden werd door dominee K. Schaap. Na het dankgebed ..Ere zij God" nog staan de gezongen. BRUINISSE, 21-12. In de donder dagmiddag te Bruinisse gehouden ergadering van de Technische Dienstkring Bruinisse-Middenschou- wen werd de begroting 1979 behan deld en goedgekeurd inkomsten en i.itgaven voor de gewone dienst f 384.958,en met een saldo van t 16.845,43 voor onvoorzien. De lcapitaaldienst sluit aan in komsten en uitgaven op f 36.610,— De bijdragen voor de beide gemeen ten zijn ten opzichte van het dienst jaar 1978 met f 3,per inwoner verhoogd en gebracht op f 56, Bruinisse heeft 3025 inwoners; Mid denschouwen 2335 woners. Terugloop Bij de gemeente Bruinisse bestaat de verwachting, dat er in 1979 van Bioskoop Op nieuwjaarsdag (maandag) draait in de Concertzaal-bioscoop in de ma tineevoorstelling de jeugdfilm „Sjors Sjimmie en de Tover-ring". Het is 'tevens de enige film die in het week end rond de jaarwisseling op het programma staat. Dal betekent ook, dat de avondvoorstelling op zaterdag 3.0 december kom te vervallen. „Pin keltje" naar de boeken van Diek Laan, met in de hoofdrol JAart Staartjes - is wegens succes gepro longeerd. In de matinee dinsdag' 2 januari is deze film nogmaals te zien. Kerstviering De afdeling Schouwen van de Ne derlandse Bond van Plattelands vrouwen hield dinsdag een stijlvolle kerstviering in de Lutherse Kerk te Zierikzee, die voor deze gelegenheid door leden van de afdeling sfeervol versierd was. Medewerking aan deze avond werd verleend door het koor onderleiding van mevrouw v. d. Lin- de-Fldrusse, mevrouw Coumou- Groenendijk, solo-zang, mevrouw Plaating-Krul, deklamatie en me vrouw De Regt-de Rijke, kerkorgel. De avond werd geopend door de pre sidente mevrouw Berman-Steendijk, terwijl in de pauzes koffie en warme wijn werd geserveerd. Afscheid in Vierschaar Het afscheid van de voorzitter van Beter Wonen", de heer J. Coumou. donderdag 21 december j.l. vond plaats in de Vierschaar van het stad huis. Abusievelijk stond vermeld: „Mondragon". Dit huis verzorgde echter de bediening en de half-freu- diaanse „slip of de pen" is wellicht hierdoor ontstaan, waarvoor exkuses. Red. een terugloop van de bouwaktivitei- ten sprake zal zijn. Als bijzondere werken staat voor Bruinisse in 1979 aangegeven: her indeling terrein voormalige zuive ring', de bouw van het beursje bij de haven en de bouw van vissersboxen op de haven. Verder zijn er: exploi- tatieberekening plan Rikusweel, rio lering en bestrating van dit gebied en rekonstruktie rondwegen Rikus- wele, alsmede struktuurplan oude kern. In Middenschouwen komt nieuw bouw van de brandweergarage Kerkwerve aan de orde en er zal worden gewerkt aan het bouwrijp maken vna het plan Putmeet II en het kleedgebouw op het sportveld Kerkwerve, het bouwrijp maken van de Groene Wijk te Kerkwerve en de aanleg van eën sierbestrating voor de gymzaal. De in tijdelijke dienst zijnde adjunkt technische ambtenaar J. D. Kootman vertrekt per I februari 1979, Aanrijding Vrijdagmiddag ontstond op de Nieuwe Haven een aanrijding tus sen een personenauto, bestuurd door N. v. B. uit Zierikzee en een vracht auto uit 's-Gravenpolder, bestuurder J. Z. De vrachtauto kwam van het Kaï'steil en wilde richting Hoofd poortstraat. De bestuurder kon de bocht niet in één keer nemen en moest achteruit, v. B. dacht dat hij er nog langs kan, dóch dat mislukte. Zijn auto werd licht beschadigd. U.V.V.-kerstmiddag De U.V.V. hield de traditionele kerstmiddag voor de bejaarden. Het was voor de eerste keer dat de U.V.V. niet moest uitwijken naar een andere zaal, wat de sfeer wel ten goede kwam. Mevrouw v. d. Lelie opende met een welkomstwoord. Voor de pauze zong het N.C.V.B.-koor onderleiding van mevrouw B. v. d. Linde-Florus- se, waarna mevrouw Glerum het kerstevangelie voorlas. Na de pauze werd een vrij ver haal voorgelezen door mevrouw Beije, wat een aandachtig gehoor vond. Daarna vond samenzang plaats van verschillende kerstliedjes. Na afloop zongen allen staande het „Ere Zij God". Het geheel stond on der leiding van de dames: mevfouw Kastelein en mevrouw Jumelet. Botsing Een naar een parkeerplaats op de Oude Haven zoekende automobilist J. J. S. uit Ouwerkerk zag plotse ling een gaatje en sloeg linies af, net op het moment dat een bromfiets bestuurd door V. C. K. uit Schie dam hem links passeerde. De beide - voertuigen liepen schade op. Rechtswinkel De Rechtswinkel is hedenavond (28 december) gesloten, evenals op 4 ja nuari. Donderdagavond 11 januari kan men er tussen 19.00 en 20.00 uur weer terecht voor rechtskundig ad vies. Eenzijdig ongeluk Vrijdag le 8.05 uur geraakte R. C. v. D. uit Ovezande met zijn auto door de gladheid in een slip en bot ste tegen de vangrail. De auto werd hierdoor beschadigd. Ver. v. Oud-leerlingen Op dinsdag 2 januari wordt in het Huis van Nassau de jaarvergadering gehouden van de Ver. v. Oudleerlin gen Tuinbouwwinterkursussen. Be halve de huishoudelijke agenda is er een spreker in de persoon van ir. H. Sytstra. Onderwerp: Aktuele vraag punten. ZIERIKZEE Het Nederlands Strijkkwartet gaf in de fraai met kaarsen en bloemen versierde Trouwzaal van het stad huis, woensdagavond een non-kerst concert. Het lento van dit koncert spon zich lang uit, evenals het adagio, dat voox^al gekenmerkt werd door zich stil houdende concertbezoekers, die later tot fluisteren overgingen en zich bedronken aan de bloemen pracht, aangedragen door de stede lijke Plantsoenendienst. Het instrumentale gedeelte werd eerst verbroken door de Vox Huma na I, die mededeelde geheel on schuldig te zijn aan de voortgang van het concert tot dusver. Als reaktie hierop ontwikkelde zich het geluidspakket in de richting van een majestuoso, totdat de Vox Humana II de ban doorbrak en meedeelde dat het publiek niet'langer stoelge- bonden werd geacht en een keus Icon miaken uit het drinken van een glaasje wijn of „sudderans", of het bekijken van het gemeentemuseum op dé bovenverdieping. Ondanks het feit dat zich hier nog restanten van de recente vrieskou ophielden, kozen toch nog velen voor het sostenuto, als persoonlijke houding in de situatie en keken met bevende lippen naar de antieke schoonheid, die hier al of niet in vi trines ligt uitgestald. Onder invloed van de termische druk kwamen zij echter prestissimo omlaag, om toch nog iets van het edel - en zelf betaalde - vruchten nat te proeven. Vox .Humana III - belast met de organisatie - deelde hierna mede, dat het goed fout zat en dat de be- zoekers(sters) hun entreegeld kon den terugkrijgen aan het eenzame tafeltje, dat schalks in de Vierschaar stond opgesteld. We hadden ook ineens kunnen schrijven, dat Het Nederlands Strijkkwartet de poes had gestuurd, maar dat klinkt zo hard. Feit is, dat de cellist ziek was geworden. Deze brave snaarbetokkelaar had welis waar het impressariaat gebeld, maar dat impressariaat had Zierik zee verder niet verwittigd. Een zakelijke mededeling: V.H. I war. drs. J. Erbrink van de Z.V.U.; V.H. II was burgemeester De Mees ter die zijn (ons) huis openstelde voor het publiek; V.H. III was de heer P. Mom, die het met alles maar druk had. Tot slot een overweging: laat Het Nederlands Strijkkwartet "alsnog komen, maar voordat het concert begint, dan eerst wel even op het bordes van het Gravensteen exkuus aan het concertminnend pu bliek. Voor de broodnodige ge moedsrust B.d.V ZIERIKZEE. De Zierikzeese brand weer moest uitrukken voor een brandje in een Schuitershofstraat- pand. Waarschijidijk door het afste ken van een rotje vatte een deur post vlam. Het vuur kon met ele mentaire middelen worden bestre den. (Foto: Zierilczeesche Nieuwsbode) Advertentie OFFICIËLE PUBLIKATIE WIJZIGINGEN OMZETBELASTING PER 1 JANUAR11979 Met ingang van 1 januari 1979 treedt in de Wet op de omzetbelasting 1968 een aantal wijzigingen in werking. Deze - voor sommige bedrijfstakken niet onbetekenende - wijzigingen hangen hoofdzakelijk samen met de zesde BTW-richtlijn van de Raad van de Europese Gemeenschappen. Belanghebbenden kunnen op de inspecties omzetbelasting dan wel invoerrechten en accijnzen gratis een folder verkrijgen waarin de belangrijkste wijzigingen zijn vermeld. Klachten In samenwerking met het. BABI werd een enquêtelijst opgesteld overl klachten over achterstallig onder-1 houd van Beter Wonen-objekten. De-1 ze zijn op 1 juni op het kantoor vanl Beter Wonen in Zierikzee bezorgd.! In juni werd opnieuw aan de kies-1 verenigingen geschreven. Samen met* het BAB werd over de huizen in de 5 Prinses Beatrix- en in de Prinses Irenestraat met Beter Wonen van gedachten gewisseld. Hoorzitting Ovèr het heiwerk voor de nieuwe huizen die in plaats komen van de afgebroken huizen in de Wilhelmina- laan, werd een handtekeningen-aktie georganiseerd. Beter Wonen wilde op de hoorzitting over de woningre- nc vatie aan Deestraat en Wilhelmi- nalaan „Bru-Oost" niet ontvangen als vereniging. In de daarop volgen de maanden is er wel veel overleg geweest over de woningen in Bea trix- en Irenestraat. Aanvankelijk was aangekondigd, Idat er kerstzang zou zijn in de „Beu- ze", maar het weer was zaterdag avond niet erg aanlokkelijk, zodat uiteindelijk toch werd besloten de kerstviering te houden in dè kerk. Een programma kerstliederen werd gezongen, die met enkele meditatieve gedachten werden ingeleid door de luitenant L. E. J. de Jonge van het Leger des Heils. Het kerstevangelie werd gelezen door burgemeester Th. H. de Meester.'Belangrijke medewer king werd verleend door de K.H. „Kunst en Eer" o.l.v. E. A. de Looff, die de nodige instrumentale onder steuning gaf bij de zang. Het slot gebed werd uitgesproken door ds. K. Schaap. Bij de uitgang werd gekol- lekteerd voor de Vietnamese vluch telingen. Filmkring „Ziejook" Op vrydagavond 29 december ver toont Filmkring „Ziejook" in de Concertzaal de uit 1973 stammende film Iluminacja (Het Inzicht) van dc Poolse filosoof en cineast Krysztof

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3