ZEER VEEL „BOOT "-VLUCHTELINGEN WACHTEN Slachtoffers door politiek geweld en strijd in kerstweekeinde Bijstandsuitkering omhoog per 1 januari Het „vergelijkbaar inkomen" in de landbouw Jeugdlonen per 1 januari Taiwan heel boos Egypte en Israël Onnodig opereren in V.S. Acteur Bob de Lange overleden r*ü Zeezeiler zoek Suikerkampagne afgesloten Man wurgt vrouw Dood door te grote doses Vrouw schiet man dood Man viel uit raam AGENDA HONGKONG, 27-12. Ongeveer vijfduizend „bootmensen" wachten in miserabele omstandigheden op twee voor Hongkong en Manilla lig gende schepen op toelating. Twee honderd vluchtelingen zouden ver dronken zijn. Het vrachtschip Tung An ver scheen in de baai van Manilla met 2300 Vietnamese vluchtelingen aan boord. De gezagvoerder zei dat een paar dagen tevoren ongeveer twee honderd „bootmensen" in de Zuid- chinese Zee waren verdronken bij wanhopige pogingen op de Tung An te klimmen. In Hongkong blijven de autoritei ten weigeren naar schatting 2700 vluchtelingen uit Vietnam, meestal van Chinese afkomst, die met' een andere boot, de Huey Fong, voor de kust waren verschenen toe te laten. Zowel Hongkong als Manilla zeggen dat zij onmogelijk in staat zijn nog meer Vietnamezen te huisvesten. Het enige dat zij konden beloven was voedsel en medische hulp. Sommige zieken zijn per helikopter naar zie kenhuizen overgebracht. Flitsen uit het buitenland ROME. In de nacht is in Rome een bom ontploft vlak bij het kantoor van premier Andreotti. De bom was geplaatst in een auto. Niemand raak te gewond, zo heeft de politie meege deeld. WASHINGTON. Do Verenigde Sta ten hebben Frankrijk toestemming gegeven voor de levering van twee kerncentrales aan China, zo heeft een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. NEW DELHI. Tien mensen zijn om het leven gekomen en dertig gewond geraakt toen bij de Zuid-Indiase stad Trichur een sneltrein in botsing kwam met een bus. Het ongeluk ge beurde op een onbewaakte spoor wegovergang, zo meldde het Indiase persbureau, P.T.I. BUENOS AIRES. Kardinaal Anto nio Samore, de speciale afgezant van Paus Johannes Paulus II, is in Bue nos Aires aangekomen om te probe ren een vreedzame oplossing te vin- den voor het grenskonflikt tussen Argentinië en Chili. ANKARA. De Turkse regering heeft dinsdag voor twee maanden in 13 van de 67 provincies - waaronder Ankara en Istanbul - de staat van beleg afgekondigd. Dat gebeurde na de bloedige botsingen in de Zuidana- tolische stad Kahramanmaras tussen twee vijandige Islamitische secten die zeker 93 mensenlevens eisten. TEL AVIV. Het Israëlische opper bevel heeft met een reeks van tien codewoorden via de omroep het sein gegeven tot een mobilisatie-oefening van reservisten in het gehele land. Het is de eerste dergelijke oefening sinds het begin van het vredesover leg met Egypte. L'AQUILA. Een Italiaanse openba re aanklager over wie de Mafia in Calabrië een „doodvonnis" heeft ge veld, heeft bekendgemaakt dat hij geen gebruik meer maakt van een politie-escorte van 3 man, omdat hij het leven van deze lijfwachten niet langer in gevaar wil brengen. DEN HAAG, 27-12. Politiek ge weld en strjjd hebben in de wereld eeh tol aan mensenlevens tijdens het afgelopen kerstweekeinde geëist. De Turkse regering kondigde dins dag in 13 van de 67 provincies de staat van beleg af na ongeregeldhe den waarbij in de Zuidanatolische stad Kahramanmaras een honderdtal mensen omkwam. In Iran werd voor de vierde ach tereenvolgende dag tegen de sjah be toogd. De gevechten van de laatste dagen kostten aan tientallen mensen het leven. Dinsdag werd een hoog leraar die deelnam aan een protest tegen de sluiting van de universitei ten, door militairen doodgeschoten. Uit Vietnam werd gemeld dat 300 Cambodjanën werden gedood die de grens waren overgestoken. Sedert zaterdag ligt bij Hongkong een Taiwanees vrachtschip met 2.700 Vietnamese vluchtelingen voor anker nadat de regering toegang tot Hong kong geweigerd had. DEN HAAG, 27-12. Met ingang van 1 januari worden de normbedragen van de maandelijkse uitkeringen in gevolge de algemene bijstandswet verhoogd. Ze zijn woensdag door het ministerie van c.r.m. bekendgemaakt. Omdat nu pas bekend is met hoe veel de uitkeringen stijgen, zullen de meeste gemeenten geen kans zien al op 1 januari rekening te houden met de verhogingen. Dit zal dan een maand later met terugwerkende kracht gebeui'en. Voor een echtpaar is het normbe drag vastgesteld op 1276,40 gulden, voor een onvolledig gezin 1048,70 gulden, voor een alleenstaande, jon ger dan 65 jaar 893,50 gulden en voor een alleenstaande van 65 jaar en ou der 881,30. Voor thuiswonenden (werkloze kinderen) van 16 jaar wordt het normbedrag 196,60 gulden. 17-jari- gen krijgen 319,10 gulden en 18- tot 21-jarigen ontvangen 478,60 gulden. WASHINGTON. In do Verenigde Staten zijn in het kerstweekeinde bijne 500 mensen bij verkeersonge lukken of branden om het leven ge komen. CAIRO. In Egypte zullen de minis ters hun favoriete dure dienstauto's moeten inruilen voor Volkswagens, zo heeft president Anwar Sadat in een vraaggesprek voor de televisie verklaard. RIJSSEL. In de Noordfranse stad Rijssel heeft de 32-jarige mevrouw Marie-Chantal Devienne op Eerste Kerstdag het leven geschonken aan haar vierde kind, precies drie jaar na de geboorte van haar oudste zoon, Tweelingen komen in het gezin niet voor. VATICAANSTAD. Paus Johannes Paulus de Tweede heeft maandag in zyn eerste kerstboodschap alle men sen, in elk verband, opgeroepen meer aandacht te schenken aan het respect voor de menswaardigheid, die hij uniek noemde. Vanaf de loggia deed de paus een beroep op alle men sen in de wereld te bidden voor de vrede. PARIJS. Een 49-jarige man heeft ap de vooravond van Kerstmis zijn vrouw, zijn drie kinderén en zijn hond doodgeschoten en daarna de hand aan zichzelf geslagen. De poli tie verklaarde dat de man tot deze wanhoopsdaad was overgegaan om dat hij bang was dat. hij zijn baan zou verliezen. TEHERAN. Het streven van de op positie de sjah via demonstraties en stakingen op de knieën te dwingen, heeft woensdag de toestand in Iran verder verscherpt. Tegelijkertijd ver streek weer een dag waarop de ver wachte vorming van een nieuwe bur ger-regering uitbleef. SALISBURY. In Rhodesië zijn in het kerstweekeinde als gevolg van gevechtshandelingen 51 mensen om gekomen, zo heeft het militaire op perbevel in Salisbury bekendge maakt. NIEUW DELHI. De Indiase oud premier Indira Gandhi is uit de ge vangenis in Nieuw Delhi in vrijheid gesteld enkele uren nadat de winter- zitting van het parlement afgesloten was. TEL AVIV. De Israëliscche minis ter van buitenlandse zaken, Mo$je Dajan, heeft woensdag gezegd dat Israël „het risico van ondertekening van een vredesverdrag met Egypte moet nemen", maar, zo verzekerde hij, er is nog geen overeenstemming bereikt over de hervatting van de vredesbesprekingen. BREDA, 26-12. De Suiker Unie heeft op Tweede Kerstdag haar sui- *,-<kerbietencampagne beëindigd. Van de zes fabrieken van deze coöperatie draaiden er die dag vier af: Dintel- oord, _Puttershoek, Roosendaal en Zevenbergen. Groningen was op eer- ste kerstdag al klaar, Sas van Gent op 21 december. Van de vijf fabrieken van de Cen trale Suiker Maatschappij hebben er twee, die in Vier verlaten (Gr.) en Breda, met de kerstdagen doorge werkt. Zij zouden woensdag 27 de cember gereedkomen. TAIPEH, 27-12. Naar schatting tienduizend meest jeugdige ingezete nen van Taiwan hebben woensdag een officieel gezelschap Amerikanen angstige ogenblikken bezorgd» De delegatie, die de toekomstige betrek kingen met het eiland moet regelen nu Amerika diplomatiek voor con tinentaal China heeft gekozen, is met stenen, eieren en fruit gekogeld. Ook de welkomstrede die onder minister van buitenlandse zaken Tsjen op de luchthaven van Taipeh tot de zes Amerikanen richtte, was duidelijk. In alle overeenkomsten, zei hij, moet Taiwan „De Republiek China" worden genoemd en alle con tacten moeten worden gelegd „van regering tot regering". WASHINGTON, 25-12. Egypte en Israël zijn overeengekomen dat zij hun vastgelopen vredesbesprekingen op kabinetsniveau zullen hervatten, met de Verenigde Staten als bemid delaar, zo hebben regeringsfunktio- narissen in Washington dinsdag verklaard. Volgens hen zullen de twee landen binnen een week be slissen waar en wanneer de volgen de ronde in de onderhandelingen over een vredesverdrag zal worden gehouden. WASHINGTON, 27-12. In. de Ver enigde Staten zijn in 1977 bijna twee miljoen onnodige chirurgische in grepen verricht, waarbij ruim 10.000 patiënten hel leven lieten. Deze over bodige operaties kostten de gemeen schap ongeveer vier miljard dollar (ruim f 8 miljard). Dit staat in een •rapport van een gespecialiseei'de on derkommissie uit het Huis van Af gevaardigden. Overigens kwam de subkommissie wel tot de konklusie, dat het onnodig snijden, hetgeen zowel aan de artsen als aan de patiënten te wijten is, af neemt. In 1974 werden nog 2,4 mil joen overbodige operaties uitgevoerd, waarbij bijna 12.000 patiënten het leven lieten. EEMNES, 27-12. De akteur Bob de Lange is woensdag op weg van zijn woonplaats Eemnes naar Schiphol door een hartverlamming getroffen en overleden. Hij is 62 jaar gewor den. Hij „stond" in de jtibileumvoor- stelling die toneelgroep Theater in Arnhem, bij haar 25-jarig bestaan heeft uitgebracht: „Het buitenver blijf" van Carlo Goldini. MIDDELBURG. Burgemeester P. A. Wolters van Middelburg opende vrijdagavond de Kerstsalon-exposi tie in de Vleeshal. Op deze tentoon stelling zijn onder meer werken te zien van vijf Schouwen-Duivelandse kunstenaars. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) 7 $311 DEN HAAG, 27-12. Het „vergelijk baar inkomen", waarop wordt ge mikt bij toepassing van de rentesub- sidieregeling voor de modernisering van landbouwbedrijven, stijgt op 1 januari 1979 van 29.400 gulden tot 31.400 gulden. Het bestuur van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw heeft hiertoe be sloten. „Het vergelijkbaar inkomen" is het arbeidsinkomen, dat een of twee ar beidskrachten op een met behulp van de rentesubsidieregeling te moderni seren bedrijf op z'n minst moeten kunnen bereiken, als het ontwikke lingsplan een maal is uitgevoerd. Het 'moet vergelijkbaar zijn met het ge middeld bruto-inkomen van niet- agrarische werknemers in hetzelfde gebied. De rentesubsidieregeling is een EEG-regeling, waarvan de uitvoering in Nederland in handen is van de Stichting Ontwikkelings- en Sane- ïingsfonds voor de Landbouw. DEN HAAG, 27-12. Het minimum loon voor werknemers van 23 jaar en ouder wordt met ingang van 1 janu ari 1979 verhoogd tot bruto f 1751,10 per maand (was f 1722,50), f 404,10 per week (was f 397,50) en f 80,82 per dag (was f 79,50). Deze verhoging bedraagt 1,7 procent. Dit heeft het ministerie van sociale zaken woens dagavond meegedeeld. Bij deze gebruikelijke halfjaarlijk se aanpassing van het minimumloon per 1 januari aan de ontwikkeling van de index der regelingslonen in de periode van 30 april tot en met 31 oktober daaraan voorafgaand is dit maal uitgegaan van een lager loon- indexcijfer. In verband met de ver werking van toeslagen in een aantal cao's in de bouwsektor is bij wet het indexcijfer der lonen per 31 oktober 1978 fiktief op 180 vastgesteld. PARIJS, 27-12. De Franse marine heeft woensdag het zoeken gestaakt naar de zeezeiler Alain Colas, die sinds half november in de Atlanti sche Oceaan wordt vermist. Colas deed mee aan de transatlan tische ..Route du Rhum" voor één- pcrsoonsjachten tussen Saint Malo en Guadeloupe. Hij won in 1972 de race Plymouth-Newport. Hij maakte voorts in een recordtijd een tocht om de wereld met een éénpersoons zeil jacht. ROERMOND. 25-12. Een patiënt uil de psychiatrische inrichting Avereest hoeft tijdens zijn kerstverlof bij Roermond een vrouw met een ny- ionkous gewurgd. Het slachtoffer is een 30-jarige vrouw uil Stein. In verband met het onderzoek wilde de Roermondse po litie zaterdagavond haar identiteit nog niet vrijgeven. Het slachtoffer werd gevonden, na dat een jongen bij het politiebureau meldde het lichaam van een vrouw langs dc Maas even ten noorden van Roermond te hebben zien liggen. In een nabij gelegen weiland werden sporen van een worsteling aangetrof fen en enkele goederen van de vrouw. Later op de dag meldde de dader zich. Advertentie BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE MATINEEVOORSTELLINGEN: Maandag 1 januari (Nieuwjaarsdag) Aanvang 2 uur Toegangsprijs 3,- Wegens sukses geprolongeerd Dinsdag 2 januari Aart Staartjes Wieteke van Dort Bob de Lange Lex Goudsmit Ab Hofstee in de unieke nederlandse familiefilm muziek: Joop Stokkcrmaru op Phonoeram plaat en muMcassclle uitlevert) Van Holkcma Warcndorf ttn Pan Fdm/Cincccntrum produktie CONCORDE FILM Aanvang 2 uur Alle plaatsen 3,- (A.s. zaterdagavond geen filmvoorstelling AMSTERDAM. 27-12. De afgelopen dagen zijn in Amsterdam drie man nen gestorven waarschijnlijk als ge volg-van het gebruik van overdoses verdovende middelen. Dinsdagavond werd in een woning aan de Gouds bloemstraat het lichaam gevonden van do 33-jarige Belg R. de Jong. In het weekend voor kerstmis vond de politie het stoffelijk overschot van de 31-jarige Australiër W. van Has selt in een hotel aan het Sarphati- park, en van de 25-jarige A. J. In een pand aan de Wijttenbachstraat. DELFZIJL. 26-12. In zijn woning in Delfzijl is do 38-jarige Turkse fa brieksarbeider H. Kurgun doodge schoten door dc dertigjarige Turkse vrouw H. J. uit Groningen. Dat ge beurde tijdens een visite ten huize van het slachtoffer, in aanwezigheid van twaalf mensen, waaronder dc man en dc vier kinderen van de da- deres. Zij trok plotseling een revol ver en schoot, naar dc politie mee deelt zonder aanleiding, de gastheer neer. DEN HAAG. 25-12. De 53-jarige ambtenaar P. A. Buiks is maandag ochtend uit de derde verdieping van het H.T.O.-huis aan de Rijswijkse- weg in Den Haag gevallen en over leden. De politie vermoedt, dat dc man zijn evenwicht heeft verloren toen hij vanuit het raam de vogels brood voerde. Vrijdag 29 december Zierikzee Huis van Nassau, 19.30 uur open sneldamkampioenschap Schouwcn- Duiveland. Concertzaal: Filmkring „Ziejook" draait „Het Inzicht" van Zanussi; 20.00 uur. .Brogum"; laatste „Brogum"-dag in '78, met disko; 20.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede, gezellige avond Bond van Opzichzelfstaanden, 20.00 uur. Zaterdag 30 december Zierikzee Concertzaal; „Brogum-Concerts" pre senteert: American Gypsy; 20.30 uur. Maandag 1 januari Zierikzee Concertzaal-bioskoop: „Sjors Sjimmie en de Tover-ring"; 14.00 uur. Brogum"; eerste aktiviteit in het nieuwe jaar; de „Brogum-Top '78"; 15.00 uur. Dinsdag 2 januari Zierikzee Concertzaal-bioskoop: „Pinkeltje"; 14.00 uur. Stadhuis, Nieuwjaarsreceptie, 20.00 uur. Huis van Nassau. Ver v. Oud-leer lingen. 20.00 uur. Haamstede „Graaf van Haamstede". Nieuw jaarsreceptie Ned. Ver. van Huis vrouwen. 14.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Film; 10.00 uur. Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw; film middag voor de jeugd; 13.00 uur. Woensdag 3 januari Burgh-Haamstede Graaf van Haamstede, ledenvergade ring PvdA, 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis; filmmiddag voor de jeugd 13.00 uur. Donderdag 4 januari Zierikzee IvTondragon. Nieuwjaarsreceptie Plat telands vrouwenbond, 2.30-4.30 uur. Rencsse Restaurant Rielnisse; Nieuwjaarsre ceptie Plattelandsvrouwen,' 10.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede, klaverjaswedstrij- den, 20.00 uyr. Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw, Philatelica 19.30 uur. Zaterdag 6 januari Bruinisse Kade; kerstboomverbranding; inle veren v.a. 17.00 uur, verbranding 20.00 uur. Middelburg- Statenzaal. 16.00-18.00 uur; Nieuw jaarsontvangst kommissaris Zeeland. Zondag 7 januari Zierikzee Bar „Mirabelle", Max Collie Rhythm Aces, 21.00 uur. Maandag 8 januari Middelburg Provinciehuis, vergadering kommis sie financiën, 16.00 uur. Dinsdag 9 januari Brouwershaven Nieuw gymnatieklokaal, Meer bewe gen woor ouderen. Woensdag 10 januari Renesse Bowling Renesse, Bond van Op zichzelfstaanden, 20.00 uur. Middelburg Provinciehuis, vergadering kommis sie voor sociale zaken enz. 14.00 uur. Donderdag 11 januari Zierikzee Havenplein 24; Rechtswinkel, 19.00- 20.00 uur. Zaterdag 13 januari Westenschouwen Hoofdingang Boswachtreij, 13.00- 16.00 uur. Wedstrijd en trimlopen 7e Deltacross S. V. Delta Sport. Vrijdag 16 februari Haamstede Huis mevr. Bchrend. Ned. Ver. van Huisvrouwen. Koffie-ochtcnd. (OHIO) 225S ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na hall tes Redaktie (01110) 4669, (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2