Verstandig met energie. VERGADERING IN WESTENSCHOUWEN VAN CONCORDIA ET CONFIDENTIE GEMEENTEBEGROTING BRUINISSE SCHETST BEELD VAN EKONOMIE Oliepri isverhoirin p olie 15 percent duuruer WENSEN VAN BOEREN OM ZOET WATER TOT NU TOE GEHEEL GENEGEERD 5 1978 was droog jaar Opvallende gegevens en cijfers II bent voor crematie? Wordt dan lid van de Koninklijke Vereniging voor Facultatieve Crematie, <3 STREEKNIEUWS Een reden te meer om zuinig te zijn met wat we hebben. Zuinig met energie. Niet alleen thuis, maar ook op de weg en op uw werk.'t Is in uw eigen belang. Landbouwvoorzitter W. P. de Vrieze Advertentie HAAMSTEDE, 19-12. In de dinsdagavond in café-restaurant „Zee- lust" te Westenschouwen gehouden vergadering van de landbouwver- eniging Concordia et Confidentie, sprak de voorzitter W. J. de Vrieze in zijn openingswoord een speciaal woord van welkom tot de ere-voorzitter de heer M O. Hanse, het ere-lid de heer W. teur en de heer J. P. C. Boot, die onlangs in verband met zijn 50-jarig lidmaatschap werd be noemd tot ere-lid van de ZLM. In ztfn openingswoord gaf de heer De Vrieze een uitvoerig overzicht over het wel en wee in het bijna af gelopen jaar met betrekking tot de landbouw. Hij kon vaststellen dat voor wat het weer betrof, het agra risch gezien een aangenaam en werk baar landbouwjaar was, maar dat de financiële resultaten matig waren te noemen. LONDEN. Afval uit de toiletten van vliegtuigen zorgt wellicht voor de verspreiding van cholera en an dere ziekten. Dit vermoeden spreken di. Charles Rondle en enkele van zijn kollega's van de Londense school vcor hygiëne en tropische genees kunde uit in een artikel in het tijd schrift „New Scientist". Januari en februari gaven weinig neerslag met rond de 20ste februari een welkome vorstperiode, wel kort, maar van 20- op 21 februari vroor het in de Westhoek 9 graden. De vorst drong tot 20 cm. in de grond, gunstig voor struktuur en het zo be langrijke miniseren van de aardap pelopslag. Maart was duidelijk te nat. Op de ranglijst van neerslag hoeveelheden nam het dit jaar zelfs de vierde plaats in. De goede grond- struktuur bleek er van geleden te hebben, toen men door de natheid pas vrij laat, rond de eerste april, kon beginnen met zaaien en poten. Sneeuwval Een flink deel van het voorjaars- werk was reeds uitgevoerd toen men op 11 april een uitzonderlijke sneeuwval van 20 cm kreeg, wat een BRUINISSE, 22-12. In het hoofdstuk dat in de Bruinlsser begroting gewyd is aan de ekonomie wordt opgemerkt dat de landbouw (als overal elders) kon bogen op goed weer voor de oogst, met rekord opbrengsten voor granen en suikerbieten, maar met ongunstige aardappel- en uienpryzen. Juist deze laatste produkten vormen het voornaamste sluitstuk van het „yzeren bouw plan" waaraan de akkerbouw gehouden is. De veehouderij had wat de op brengst van gras en hooi betreft een gunstig jaar, wat een goede melk- produktie opleverde. Over de finan ciële resultaten wordt niet gerept. Dit gebeurt wel bij de tuinbouw, waar de vele duizenden komkom mers door de koude zomer maar een lage prijs opbrachten (januari-au- gustus). De sla (augustus-december) maakte veel goed, goede opbrengst, goede prijs. Bruinisse heeft 10.000 m2 glasteelt, die dringend behoefte heeft aan zoet water. Als dit niet met een zoete Grevelingen kan, zal dat door een pyplyding uit het Zoommeer moten komen. De fruitteelt had een goede op brengst, maar de prijzen waren ook hier laag. Gehoopt wordt op een prijsstijging van binnenlandse ap pels in de eerste helft van 1979. Visserij De visserij mocht het seizoen 1978- (f 60.tot f 85,per ton), die ech- 1979 beginnen niet goede prijzen ter na september daalden tot rond de f 30,Een positief punt is hier nog dat geen mossel in het egalisatie fonds terecht kwam, waardoor de heffing van f 7,per ton terug kon worden gebracht tot f 4,per ton, met terugwerkende kracht. Gewezen wordt ook op de negatie ve resultaten van de percelen in het Volkerak en de voortdurende waak zaamheid, nodig voor de Bruinisser andere percelen in Zeeland. De opening in de Oosterscheldc- dam vervult ook de Bruinisser vis serij met zorg; niets moet worden nagelaten om alsnog maximale ope ning te krjjgen. De ene garnalenvisser die Bruinisse telt schijnt bevredigend te vissen; de kwekers, om een claim te houden op palingvisserij wordt matig genoemd. De oesterproeven in de Grevelingen doen het nog goed. Een aantal Bruse bedrijven dat le rangschikken is onder kleinindustric kamt met aantrekken "Van vakbe kwaam personeel. Iloog water De z.g. buitendijkse bedrijven zijn Advertentie Vraag e«n folder met inlichtingen aan: Kon. Ver. voor Facultatieve Crematie. Antwoordnr. 1394, Den Haag. Plaals Naam Adres Bon m envelop ronder postregel opsturen Of neem contact op in uw regio met: J. Lustig, Renesse. tel. 01116-1455. 1874 1978 ZN grote zeldzaamheid is. Dat gaf bijna tien dagen oponthoud in de voor- jaarswerken. Rond 1 mei werden de laatste aardappels gepoot. Door gun stig weer in mei ontwikkelden de ge wassen zich goed. Juni en juli waren echter weer veel te koud en te nat; ruim 60 mm. regen voor ieder van de zomermaanden, die zodoende de nat ste van dit jaar werden. Graszaad percelen gaven daardoor zeer lage opbrengsten te zien met veel doorval. Graan-opbrcngst De graanopbrengst, dachten velen, zou door gebrek aan zon wel eens een fiasco kunnen worden, maar niets bleek minder waar. Toen men pas- midden augustus kon gaan combinen viel dit door de lange afvijpingspe- riode erg veel mee. Rekord opbreng sten wintertarwe werden binnen ge haald. Samen met deze droge zon nige augustus maand met weinig droogkosten. Droog September, oktober en november bleven erg droog en daardoor kon het rooien van de aardappelen, uien en suikerbieten buitengewoon vlot verlopen. Oktober bleef met 27 mm. neerslag de droogste maand van 1978. November gaf slechts 47 mm. regen met in vergelijking tot vorig jaar 183 mm. December lijkt natter dan normaal te worden, maar de veld- werkzaamheden zijn uitgevoerd en vroeger beëindigd dan normaal. Mede door de gunstige opbrengsten en het droge najaar werden grote opper vlakten tarwe gezaaid, die er nu goed voorstaan. Al met al wordt 1978 met een neer slag van plusminus 600 mm. een jaar in de rij Van droge jaren. nog steeds genoodzaakt voortdurend op hun hoede te zijn voor het hoge water, dat in één keer gemakkelijk voor een ton schade kan aanrichten, waardoor natuurlijk konkurrentie- vervalsing ontstaat ten opzichte van bedrijven die deze moeilijkheden niet kennen, waaronder ook vele z.g. ver plaatste bedrijven zijn, die door Rijkswaterstaat zijn verplaatst en die wel een plaats hebben gekregen, die niet water-gevaarlijk is. De gemeente wordt geassisteerd door een jurist, een ekonoom, en een ingenieur weg en waterbouw om een örifcjjssing te vinden voor deze bedrij- vea Rekreatie De rekreatieve betekenis van Brui nisse wordt elk jaar groter en zal met het verder van de grond komen van het rekreatieplan (2e fase) in de toekomst ongetwijfeld nog in bete kenis toenemen. Door Wilma B.V. wordt een inten sieve kampagne gevoerd om het door haar beheerde Aquadeltagebied tot volle ontplooiing te brengen. De eer ste fase is nu bijna afgebouwd; 50 seizoenwoningen en 112 apartemen- ten zijn nog niet geheel gerealiseerd. De beslissing van de Kroon, die voor 1 mei 1979 wordt verwacht, zal maatgevend zijn voor het verder ontwikkelen van de 2e en 3e fase. Zwembad en manege zyn sportieve elementen in deze regionale ont wikkeling, waarvan ook Bruinisse en Oost-FIakkee profiteren, al valt een duidelijk afnemend bezoek uit Brui nisse wel waar te nemen. Dit jaar zullen 54.000 bezoekers worden geregistreerd; de 100.000ste bezoeker hoopt men dit voorjaar te verwelkomen. Naast de Aqua Delta-evenementen mogen ook de watersport en de dag- rekreatieve funktie van het Greve- lingenstrand niet worden vergeten. Steeds meerderen blijken rekreanten uit de Randstad en uit West-Brabant daar een dag verpozing te zoeken. Tot en met 15 november passeerden 11.956 motorjachten, 23.180 zeiljach ten en 2370 schepen voor de beroeps vaart de Grevelingensluis te Bruinis se. Dat betekent dat deze sluis nu de eerste plaats in de provincie heeft veroverd. OUWERKERK Bejaardensoos viert kerst In het Dorpshuis in Ouwerkerk vierde de bejaardensociëteit het Kerstfeest. De bijeenkomst werd ge opend door waarnemend voorzitster mevr. Hage-Raamsdonk die'de pre sidente mevr. Zoeter verving, die in het ziekenhuis ligt. Zij wenste haar namens allen van harte spoedige be terschap en las een kerstgroet van haar vöor. De heer Rouw had de verdere lei ding van deze bijeenkomst, waarin hij het kerstevangelie voorlas, dat werd afgewisseld met samenzang. Na de thee las mevrouw Den Bleyker een gedicht, vertelde mevr Ha ge het kerstverhaal en las mevr. Lukus een verhaal voor...Na samenzang las me vrouw Den Bleyker nog een verhaal, waarna de oudste dame, mevrouw Roamsdonk-Hendrikse haar favoriete lied bekend maakte en de oudste heer A. Gilijamse eveneens. Het feest dat voor een deel ook werd bijge woond door burgemeester De Kam werd na nog enige tijd te zijn voort gezet, besloten met een dankwoord BeNOM DUW uj- "Dit is een publikatie van het ministerie van Economische Zaken en de goede wensen van de heer Rouw. Op 10 januari begint de be jaardensoos weer. OOSTERLAND Kerstfeest van de bejaardensoos Onder leiding van de presidente, mevr. E. Poelman-van Leeuwen, hield de bejaai-denspciëteit op woens dagmiddag 20 december jl. haar Kerstfeest in de prachtig versierde zaal, met kaarsen en kerstboom, van het dorpshuis „Oosterhof" alhier. De leidster" heette de aanwezigen hartelijk welkom, inzonderheid bur gemeester De Kam van Duiveland, ds. en mevrouw Plante, zuster me vrouw Van der Velde-Berrevoets, een oud dorpsgenote zuster Hage, met vakantie uit het buitenland aan wezig, en een afgevaardigde van Bruinisse, mejuffrouw Wolferen. Ge zongen werd gez. 1 2-3. Waarna ds. Plante voorging in gebed, en het al oude kerstevangelie voorlas uit Lu- kas 2. De predikant hield'een medi tatie over de eerste woorden van dit schriftgedeelte, n.l.: „En het ge schiedde". Gezang 25 1 en 2 werd hierop gezongen. Toen kwam er de eerste pauze, waarop getrakteerd werd. Na deze pauze volgden bijdra gen van verschillende bejaarden, hetzij in proza of poëzie en Lukas Boogert Mz. las een vrij Kerstver haal voor, getiteld: „Wij zijn nooit alleen". Men zong hierop nog Gezang 3 1 en 3. De burgemeester wenste allen een gezegend Kerstfeest, en een gelukkig Nieuwjaar, waarop hij de bijéén komst verliet om nog een andere sa menkomst te bezoeken. Na nog een lied te hebben gezon gen kwam een tweede pauze, waarop HAAMSTEDE, 19-12. „Hoewel van landbouwzijdc steeds over zoet water wordt gepraat - een zoet Grevelingenmeer zou voor Schouwen- Duiveland op langere termijn gezien zeker gunstig zijn - werd dit tot nu toe volledig genegeerd en recentelijk opende men „vrolijk" de slui zen in de Brouwersdam om goed zoützeewater uit de Noordzee binnen te lateii". Dat zei de hceil W. P. de Vrieze, voorzitter van df .landbouwvereni- ging Concordia et Confidentie tijdens de vergadering dinsdagavond in ca fé-restaurant Zéelust in Westen- schouwen. In z\jn toespraak gaf hij ren overzicht Vai) de situatie in de landbouw waarin hij er op wees dat de prijzen in 1978 niet meevielen, dat de uien tot nu ftdc praktisch waar deloos bleven en dat aardappelprij zen matig zijn te noemen. De suikerbieteh, zo zei hij te ver wachten, zullen door het kontrakten- stelsel met veel C-suiker eveneens slecht uit de bus komen. Daar staat echter tegenover dat het hoge sui kergehalte in de Westhoek ten op zichte van de rest van Nederland een gunstige uitschieter vormt. Fruitteelt De kollega's in de fruitteelt kun nen eveneens terugzien op een zeer matig jaar. met slechte appelprijzen en redelijke perenprijzen. Alleen de veehouderij komt Gr zeker iri verge lijking met vorig!jaar gunstig af, goedkoper ruwvoer. meer gras en hoger melkgift. Wordt er dagelijks over „Bestek '81" geredekaveld en over inleveren gesproken, in de land bouw heeft men nog steeds met het „stekje '78" te maken gehad, waar men als boeren al aan hel inleveren is geweest als men bijvoorbeeld denkt aan de C-suiker. Het finan cieel interen cn inleveren en het ver dere bergafwaarts gaan gaat voor de agrarische ondernemer gewoon door. Gevechten „Do gevechten qan het loonfront over verhogingen van onderdelen van procenten, ja dan nee. en al dc bombarie die hierover wordt gemaakt komt als belachelijk over", aldus de heer De Vrieze. Met helaas wat ge latenheid hoort men de' gevochten' aan die zich over de ruggen van de agrariër afspelen. Als men de kos tenstijgingen bij loonsverhogingen kon doorberekenen had men hier minder problemen mee, maar dat kan zoals bekend in de landbouw niet. „Daarom moet de gelatenheid meer omgezet worden in geladen heid, zoals daar op'vrijdag jl. op de algemene vergadering van de ZLM werd gezinspeeld". Nu de olieprijzen in 1979 weer zul len stijgen zullen ook de kostenstij gingen zeker niet kunnen uitblijven. Een lichtpuntje is echter de W.I.R., de wet investerings regeling, die gunstige fiskale perspektieven biedt. Onlangs werd gepubliceerd, dat de wereldvoedselproduktie met slechts 3".'o is gestegen. Wereld Niet erby vermeld werd, dat als de landbouw zich in alle landbouw gebieden op aarde zou afspelen op een niveau als in Nederland, dat er dan 10-maaï zoveel voedsel gepro duceerd kon wórden en er voor ieder dan ook volop eten zou zyn. Dc Nederlandse landbouw verdient toch wel enige opwaardering, in het bijzonder door de niet plattelanders. Na enige hushoudclijke medede lingen hield de heer J. L. M. Damcn te Heinkenszand, beheerder in Zee land van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, een inlei ding over „de Natuurbescherming in relatie met de Landbouw". Natuurmonumenten Zijdelings werd door de heer Da- t icn ook het aanwijzen van de Kop van Schouwen als beschermd na tuurmonument bij betrokken. Hij zei tr begrip voor te hebben dat de hier bij gevolgde procedure bij dc be trokken boeren een storm van pro- tost heeft doen losbranden. Juister had hy het gevonden, als eerst overleg was gepleegd voor men tot de voorlopige aanwijzing was overgegaan cn wanneer dit reeds 20- of 15 jaar eerder was gebeurd. Niet de boer maar de steeds op dringende rekreatie is wel het hoofd motief geweest dat men uiteindelijk wat nu nog.aanwezig is, veilig wilde stellen. Dé waarde van de Kop van Schouwen als natuurgebied mag nog op de huidige dag niet onderschat worden en over dit gebied kunt u nog met recht trots zijn, zei de heer Damcn. Aan de hand van een aan tal dia's liet hij zien wat er in de loop van de jaren, door herverkave lingen en bouwgronden, als natuur gebieden verloren is gegaan, waar door het gevaar bestaat dat Neder land een soort landschappelijk Bijl mermeer aan het worden is. Spanning Spijtig vond hij het dat dc ver houding tussen de natuurbeschermer cn de boer dikwijls meer gespannen is dan noodzakelijk is. Het regelma tig kontakt tussen natuurbescher mingsorganisaties en de belangenor ganisaties van de landbouw zal veel wantrouwen weg kunnen nemen en dit achtte hij dan ook gewenst. Het is geen gelukkige zaak als men bei den in het zelfde gebied werkt en steeds naar elkaar schopt, zo meen de hij. Door de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, in 1905 op gericht met thans 275.000 leden, zijn reeds 35.000 ha natuurgebied in het land opgekocht waarbij ook de boe ren worden betrokken. Dit tot ieders tevredenheid, zei de heer Damen. Gelukkig was hij niet met de plan nen rond de nationale landschaps parken, waar men nu dan ook vanaf is gestapt. Vragen Na de inleiding kregen de aanwe zigen nog gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan in ruime mate gebruik werd gemaakt. Het hete hangijzer vormde hierbij de Kop van Schouwen, waar de boeren die hier bij met hun grond zijn betrokken, nog steeds niet weten waar zij nu op dit moment aan toe zijn de traditionele chocoladeketel rond ging. Ook zuster mevrouw van der Velde-Berrevoets moest de vergade ring gaan verlaten, en ook zij wenste allen gelukkige feestdagen toe. Ds. Plante ging hierna voor in dankge bed, waarna mevrouw Poelman de predikant en zijn vrouw hartelijk dankte voor hun komst naar dit feest, dat op hoge prijs gesteld werd. Ook alle anderen ontvingen dank woorden. Potspel om wild Op zaterdag 23 december a.s. zal er in het cafétaria „Neffen *d Eule" van de heer A. Dorst een oude tra ditie weer in ere hersteld wordeil, dat voorheen omstreeks Kerstmis overal plaats had, n.l. potspel om wild. De leden van de biljartvereni ging komen dan samen om een wed strijd te houden waarbij de winnaars beloond worden met alle soorten wild, zoals b.v. vette hanen, fazanten, konijnen, patrijzen etc. Een bezig heid, die vroeger altijd veel liefheb berij ondervond. OOSTERLAND BRUINISSE Botsing Op de Parallelweg langs Rijksweg 18 vond woensdag 20 december tus sen Bruinisse en Oosterland een bot sing plaals. F. K. S. uit Brouwers haven kwam vanuit een uitrit de Pa rallelweg op rijden en verleende een naderende auto. bestuurd door A. J. O. uit Oosterland, geen voorrang waardoor een botsing ontstond. Er ontstond alleen materiële schade. Üe wagen van O. moest door takelbe- drijf Ista uit Oosterland worden af gevoerd. SIRJANSLAND Kerstfeest bejaardensoos De bejaardensoos van Sirjansland vierde dinsdag 19 december het kerstfeest in aahwezigheid van onder meel- ds. v. d. Valk, mevrouw Dc Kam en de heer Heijboer, welke laatste dc samenzang op het orgel zou begeleiden. De bejaarden genoten van de thee aan een feestelijk met groen en kaarsen versierde tafel waarna het kerstevangelie werd gelezen door mevrouw Op T Hof en mevrouw Fluijt. cn er ook werd gedeklamecrd. Mevrouw De Ronde las een kerst verhaal. waarna het koortje van de bejaardensoos enkele liederen zong. Na de koffie kwam de leidster van de zondagsschool, mevrouw Hanse, met de kinderen, die kerstliederen zongen en bijbelgedeelten voordroe gen. De kinderen kregen een trak tatie en werden bedankt waarna aan het eind van de middag ds. v. d. Valk voorging in dankgebed. BRUINISSE Eenzijdig ongeval Wocndag 16.30 uur vond op de Pa rallelweg langs Rijksweg 18 een een zijdig ongeval plaats. Een personen auto. bestuurd door F. A. v. L. uil Rotterdam reed van Oude Tonge richting Zicrikzee over de Parallel weg en haalde een andere wagen in. Tegelijkertijd kwam een tegenligger aanrijden, v. L. week uit en kwam door deze manoeuvre in de sloot te recht. Takelbcdrijf Ista heeft dc wa gen de kant opgetakeld. Er ontstond alleen lichte materiele schade.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 5