Poging doorbreking vastgelopen overleg Midden-Oosten Zo doet u het goed als afzender. TEGENSTELLING Aan vooravond Brussel „Brez" Was niet zó vriendelijk Standpunt van Egypte TREIN OP SCHOOLBUS: 20 DODEN, 61 GEWONDEN Palestijnen en Israëliërs beschieten elkaar In Spanje De wedde van dienstplichtigen Minder kerstbomen Regering* houdt vast aan voorstel kinderbijslag Dreumes dood door trein pttpost AGENDA VET 2 Het lijkt er op dat kerstfeest vie ren met het jaar moeilijker wordt, afgezien van het feit dat drie (of als alles wordt opgeteld) vier vrije dagen best om door te komen zijn. Het moeilijke steekt natuurlijk in het ra ken aan de essentie van dit feest. Hoeveel kerstbomen, kerstbouten en kaarsen men cr immers ook tegen aan gooit, voor de niet-begrijpende blijft de kern van het feest verbor gen. Het is de eeuwen door gekomen tot een eigenaardige ontwikkeling, in wezen is het destijds armoe troef geweest met kerstfeest. Tel maar op: een stal, een kind, nauwelijks kleer tjes voor dat kind, een os en een ezel, al hebben mogelijkerwijs de Middeleeuwen deze twee niet zo in telligente beesten cr bü verzonnen en is dat altijd zo gebleven. De her ders waren ook maar schamele lie den. Ze hadden wel een groot licht gezien en ze waren gestuurd, maar hun jassen stonken naar schapevct en slaap zullen ze ook wel gehad hebben, want een hele nacht buiten is ook maar een frisse bedoening, vooral „midden in de winternacht". Nu in deze tijd, hoewel stilaan de ckonomie een beetje een zuur mond je begint te trekken, is het tóch alle maal licht en show, en eter ij en en nieuwe ditten en datten en zonder een beetje auto- en kerstshow komt men met name de derde kerstdag nauwelijks door. Zo althans wordt gesuggereerd. Een tegenstelling dus; een absolute tegenstelling. Maar er wordt toch volop kerstfeest gevierd? Het is juist, maar dat loopt vaak rustig af, met dennegroen, met „een koortje", dat soms zingen kan en soms niet, met het verplichte nummer: „Ere zij God" en met vooral iets te eten en te drin ken. Zo loopt dat allemaal wel los, maar vaak is „Het Kind" er niet. Of men nu het heilselement in dit hele gebeuren wil erkennen of niet, liet Kind hoort er bij en dat is scha mel, eenvoudig, arm en zelfs later zal het ingaan tegen de gevestigde orde, zich bekommeren om het lot van armen, zieken en verdrukten en tenslotte zo lijden, dat het aan alle ellende, in een sfeer van uiterste op offeringen moet sterven. Die dingen moeten bedacht met Kerstmis, want het is nog best mo gelijk op deze geteisterde aarde, het feest te vieren a la Bethlehem; in de slums van de Zuid-Amerikaanse ste den bijvoorbeeld, of in een kamp met Vietnamese vluchtelingen of in de bergen, samen met de guerrillastrij ders van Eritrea, of in een afkickhuis van drugverslaafden, om maar een paar voorbeelden te noemen. Naast de lijn naar de „wereld en baar weedom" (F. van Eeden) is er - wil het goed zijn - ook een verti- kale lijn, die ontspringt in het men selijk hart. Geen gemakkelijke maar wel een onmisbare lijn, die de mens, met heel zijn hebben en houden, deel doet hebben aan het Licht, dat red dend verscheen in de Kerstnacht. Met die premissen valt er ook in 1978 aan te denken, kerstfeest toch echt te vieren. LOS ANGELES. Een van de cen trale figuren in het Watergate-schan- daal en presidents Nixons stafchef Harry „Bob" Haldeman, heeft woens dag als vrij man een gevangenis in Californië kunnen verlaten. MOSKOU, 21-12. De Sovjet-Unie heeft donderdag impliciet de inter pretatie van de hand gewezen die president Carter heeft gegeven van een boodschap van Leonid Brezjn- jev over de vestiging van diploma tieke betrekkingen tussen Washing ton en Peking. Het officiële persbu reau Tass meldde donderdag dat Brezjnjev Carter heeft verteld dat de normalisering van betrekkingen tussen twee soevereine staten welis waar een natuurlijke zaak is, maar dat de doelstellingen die worden na gestreefd door de twee partijen na tuurlijk een andere zaak zijn. BRUSSEL JERUZALEM CAIRO, 21-12. Egypte, Israël en de VS komen in het komende weekeinde in Brussel op Amerikaans verzoek bijeen om na te gaan hoe het vastgelopen vredesoverleg tussen Cairo en Je ruzalem weer op gang kan worden gebracht. Doch donderdag aan dc vooravond van het overleg liet Egypte bij monde van president Sadat nog weten strikt vast te houden aan zijn eisen, waar voor het eerder de steun van de VS had gekregen en betoonde Israël zich even categorisch in de afwijzing ervan. SANTIAGO. In de omgeving van de Chileense hoofdstad Santiago is een tweede geheimzinnig massagraf gevonden. Dit is bekendgemaakt door het Chileense Vicariaat voor de so lidariteit, een katholieke groepering die meehelpt vermiste personen op te sporen. TEI AVIV. Verscheidene personen zijn donderdagochtend gewond door katiousja-raketten die werden afge vuurd op het plaatsje Kinyath- Tsjmona in Qpper-Galilea, op dc nooroostelijke punt van de Israëlisch Libanese grens. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Israël kpmt in Brussel niet met voorstellen - dit is aan Egypte en de VS - maar is wel bereid elk voorstel te bestuderen, zo verklaarde premier Begin van Israël in Jeruzalem. Hij zowel als zijn donderdag inmiddels in Brussel aangekomen minister van buitenlandse zaken Dajan zei overi gens dat alleen procedurekwesties voor de hervatting van het thans CAIRO, 21-12. Egypte zal Israël nooit een bevoorrechte positie geven, noch een afzonderlijke vrede met de Joodse staat sluiten, Dit zei president Sadat van Egypte donderdag op een politieke bijeenkomst in Mansoura. „Voor bedelen is de tijd voorbij", aldus Sadat, die daaraan echter toe voegde: „vrede is onvermijdelijk, als God het wil". vastzittende overleg zullen worden besproken. Vijf punten Dajan zei zonder daar direkt nader op in te gaan, dat het overleg op vijf punten vastzit en dat hij met geen enkele wijziging wil instemmen die volgens de Egyptische voorstellen zouden moeten worden aangebracht in het ontwerp akkoord dat drie maanden geleden in Camp David werd opgesteld. „Wij kunnen de Egyptische voorstellen niet aanvaar den, zelfs niet als basis voor onder handelingen", zo zei hij. TEL AVIV. Israël heeft het weg halen van militair materieel uit het schiereiland Sinai beindigd, vanwe ge het opschorten van de vredeson derhandelingen met Egypte, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van defensie woensdag bekendge maakt. MADRID, 21-12. In Spanje zijn, bij (en botsing tussen een trein en een schoolbus vol kinderen, donderdag twintig kinderen om het leven geko men en 61 gewond, waaronder veel ernstig. JERUZALEM, 21-12. Palestijnen in Zuid-Libanon en Israëliërs heb ben elkaar donderdag bestookt met raketten en artillerie. De projektielen vlogen over de hoofden heen van de leden van de vredesmacht van dc verenigisraëlisch gebied werd de ne derzetting Kiryath-Sjmona bescho ten met raketen van het Russische type Katjoesja. Een 22-jarig lid van de dienst be scherming burgerbevolking kwam om het leven en zeven mensen wer den gewond. Verscheidene huizen werden zwaar beschadigd. De Israëliërs schoten terug met zware artillerie. Volgens hen waren de raketten ten noorden van de ri vier De Litani afgevuurd. In dat ge bied rond Nabatiyeh, op circa 15 km van de grens met Israël, sloegen tussen de 40 en 70 Israëlische gra naten in, waardoor acht personen werden gewond van wie vijf ernstig, aldus gegevens van een Palestijns noodziekenhuis. De Palestijnen in die streek werden ook beschoten door artillerie van dc Libanese christelijke militie in de omgeving. Advertentie Zierikzee De kinderen waren met de bus op weg naar school voor de laatste schooldag vóór de kerstvakantie om op school het kerstfeest te vieren. Het ongeluk gebeurde op een onbe waakte overweg in de spoorweg van Salamanca naar Fuentes de Onoro. De slachtoffers werden in allerlei ambulances en met partikuliere au to's naar de twee ziekenhuizen van Salamanca gereden. Daar vergaderde juist een groot aantal artsen over een mogelijke staking. De bijeen komst werd direkt afgebroken. In politieke kringen wordt geopperd dat de bus mogelijk op de overgang is blijven steken. De chauffeur raakte bij het ongeluk zwaar gewond en verkeerde in een toestand van diepe shock. DEN HAAG, 21-12. Indien de wed de van dienstplichtigen wordt geba seerd op de salariëring van leeftijd genoten in de maatschappij levert dit een meeruitgave op van 107,2 mil joen gulden op jaarbasis. Indien wordt uitgegaan van vrijwillig die nende militairen moet er 268,6 mil joen gulden extra op tafel komen. Dit schreef staatssecretaris Van Lent van defensie donderdag in een brief aan de Tweede Kamer, waarin hij onder andere deze twee alterna tieven als uitgangspunt voor de be zoldiging van dienstplichtigen op pert. Uitgaande van het gemiddelde salaris in de burgermaatschappij zou de dienstplichtige van 20 jaar. netto 995 gulden gaan verdienen, uitgaan de van het tweede alternatief netto 1181 gulden. Momenteel ligt de wed de netto op 886 gulden. Zaterdag 23 en zondag 24 december: Dokter J. B. Visser, Zierikzee, tel. (01110) 3965 neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdagmorgen van 11.00 tot 11.30 uur. Maandag 25 en dinsdag 26 december (Kerstmis): Dokter A. W. van Geer, Zierikzee tel. (01110) 2080, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen, beide kerstdagen van 11.00 tot 11.15 uur. Westhoek/Br.'haven Vrydag- 23 december 18.00 uur - tot zondag 24 december 10.00 uur: Dokter J. L. Flacli, Hogezoom 186, Renesse. Tel. (01116) 1280. neemt waar dokter Bruel en dokter Stenger. Zondag 24 december van 10.00 uur tot maandag 25 december 12.00 uur: Dokter J. Ph. P. Stenger, Haamstede neemt waar voor dokter Bruel en dokter Flach. Maandag 25 december 12.00 uur tot woensdag 27 december 8.00 uur: Dokter L. A. M. Bruel, Brouwers haven, tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Flach en dokter Stenger. Duivelaiifl/Briiinisse Zaterdag 23 en zondag 24 december: Dokter M. M. van den Berg, Nieu- werkerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Bui tendijk en dokter Speelman. Maandag 25 en dinsdag 26 december (Kerstmis): Dokter F. J. J. Buytendijk, Bruinisse tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg, en dokter Speelman. ARNHEM, 21-12. Ook dit jaar heeft Nederland weer massaal de kerst boom in huis gehaald. Maar van een groei ten opzichte van vorig jaar is naar het oordeel van de Nederlandse Heidemaatschappij in Arnhem, één van de grote leveraneies van kerst bomen, geen sprake. „De uittocht van de circa één miljoen vakantie gangers naar de wintersport en de zon is er de oorzaak van dal er on geveer tien procent minder kerstbo men zullen worden verkocht dan in 1977. DEN HAAG, 21-12. De regering l'oudt nog vast aan haar eigen voor- ssel om de dubbele kinderbijslag voor 16- en 17-jarigcn studerende kinde ren af te schaffen. Dat is donderdag in de Tweede Kamer gebleken bij de voortzetting van het debat van afgelopen maan dag over het voorstel. Het voorstel, aldus minister Albeda van sociale zaken en zijn staatssecretaris De Graaf, maakt een belangrijk onder deel uit van de ombuigingsoperatie Bestek '81. Vanwege het brede draagvlak, breder dan van enige an dere sociale voorziening, is besloten bij de kinderbijslagregeling een sub stantiële ombuiging te laten plaats vinden. Staatssecretaris De Graaf wees al le, vanuit de Tweede Kamer naar voren gekomen wijzigingsvoorstellen van de hand. Bij de regering wordt niet gevoeld voor bevriezing van be paalde kinderbijslagbedragen en voor bijslagen, afhankelijk van de leeftijd. Voor wat betreft het woens dag ingediende wijzigingsvoorstel van VVD en CDA zijn voor de staats secretaris de nadelen groter dan de voordelen. BRUMMEN, 21-12. De anderhalf jaar oude Martijn Berendsen uit Brummen is donderdagmorgen op een overweg in Leuvenheim (ge meente Brummen) onder een trein gekomen en overleden. Het jongetje, dat dicht bij de overweg woonde, zat te spelen op de rails. De machinist van de trein merkte het kind pas op toen het ging staan. Hij probeerde nog krachtig te rem men. Omdat de machinist door het ongeluk overstuur raakte, moest een collega hem vervangen:- Welleweg 41, natuurmuseum Greve- Hngen, 10.00-13.00 uur. Jeugdsoos De Pul, vanaf 17.00 uur, Kerst-inn. Woensdag 27 december Zierikzee Huis van Nassau, 10.00 uur Scholie- reridamtoernooi. Trouwzaal stadhuis, kerstconcert „Het Nederlands Strijkkwartet" 20.30 uur. Donderdag 28 december Zierikzee Havenplein 24, Rechtswinkel, 19.00- 20.00 uur. Vrijdag 29 december Zierikzee Huis van Nassau, 19.30 uur open sneldamkampioenschap Schouwen- Duivcland. Concertzaal: Filmkring „Ziejook" draait „Het Inzicht" van Zanussi; 20.00 uur. Donderdag 4 januari Zierikzee Mondragon. Nieuwjaarsreceptie Plat telandsvrouwenbond. 2.30-4.30 uur. Zondag 7 januari Zierikzee Bar „Mirabelle", Max Collie Rhythm Aces, 21.00 uur. Donderdag 11 januari Zierikzee Havenplein 24; Rechtswinkel, 19.00- 20.00 uur. Zaterdag 13 januari Westenschouwen Hoofdingang Boswachtreij, 13.00- 16.00 uur. Wedstrijd en trimlopen 7e Deltacross S. V. Delta Sport. (01110) 2255 ZIERiKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Gebruik 'm goed Tandartsen Zaterdag 23 en zondag 24 december: Tandarts D. H. de Kup, Vroonweg 4, Haamstede, telefoon 01115-1359 neemt waar voor geheel Schou- wen-Duiveland. Maandag 25 en dinsdag 26 december (Kerstmis): Tandarts P. A. J. Bruynzeel, Karne- melksvaart 2, Zierikzee, tel. 01110^2693. De weekeindedienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen, n.l. zaterdag- en zondagmiddag van 17.00 tot 17.30 uur. Verpleegkundigen DUIVELAND, ZIERIKZEE en BRUI NISSE Zaterdag 23 en zondag 24 december: Zuster T. de Ronde, Schoolstraat 20, Bruinisse. Tel. (01113) 1729, b.g.g. (01113) 1425; neemt waar voor Zierikzee, Bruinisse en Duiveland. Maandag 25 en dinsdag 26 december (Kerstmis): Zuster C. P. v. d. Berg, Bergstraat 1, Bruinisse. Telefoon (01113) 1828, heeft dienst voor Duive land en Zierikzee. GEHEEL SCHOUWEN Zaterdag 23 december: Zuster Adriaansc, Drcischor, tele foon (01112) 341, heeft dienst voor geheel Schouwen. Zondag 24 december: Zr. J. Anker, Zuid weg 31, Zonnemai- fe, tel. (01112) 387 neemt waar voor geheel Schouwen. Maandag 25 en dinsdag 26 december (Kerstmis): Zr. VV. C. Steutcl, Haamstede, telef. (01115) 1226, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Zaterdag 23 tot en met dinsdag 26 december: Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254), heeft dienst voor Schmuven- Duiveland. APOTHEEK Apotheek C. C. II. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag 24, maandag 25 en dinsdag 26 december van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcentrum Noord- en Midden-Zeeland tel. (01100) 14444. Vrijdag 21 december Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, kerst bijeenkomst padvinderij, 17.00-20.30 uur. Parochiecentrum Mosselstraat, ver trek herderstocht, 20.00 uur. ,Brogum"; kerstfilm: „Supertramp" v.a. 20.00 uur. Kerkwerve Chr. Ger. Kerk. Kerstwijding C.N.S. 19.30 uur. Nieuwerkerk Kerk Stationsstraat, 19.00 uur, Kerst feest Chr. School. Rehoboth, 20.30 uur, klaverjasavond. Oostcrland Oosterhof, vogeltentoonstelling, 14.00-23.00 uur. Bruinisse Hotel Storm. Afd. Schuttevaer, 20.00 uur. Zaterdag 23 december Zierikzee Kerstzang onder de „Beuze", 19.30 uur. Concertzaal-bioskoop: 14.00 uur „Pinkeltje": 20.00 uur „Funny Lady". „Brogum"; Bingo met fikse prijzen; v.a. 20.00 uur Brouwershaven Grote Kerk, kerstzang voor iedereen, 19.00 uur. Noord gouwe Driekoningenkcrk. 20.00 uur, kerk- concert. Oosterhof, vogcltentoonstclling, 9.00- 22.00 uur. Bruinisse Muziektent. Kerstzang-samenkomst, 19.30 uur. Zondag 24 december Zierikzee ..Brogum"; kcrsl-disko; 15.00 uur. Maandag 25 december Zierikzee Brogum kerstdineetje Serooskorke Herv. Kerk. Kerstfeest zondagsschool 18.30 uur. Welleweg 41, natuurmuseum Grcvc- lingen, 10.00-13.00 uur. Dinsdag 26 december Zierikzee Concertzaal-bioskoop: 14.00 uur „Pinkeltje": 20.00 uur „Funny Lady". ..Brogum"; koncert van DclRose; 15.00 uur. Inspelend op het hegeren van de Dierenbescherming en afgaande op tedere gevoelens ten aanzien van de gevederden in deze koude dagen, hebben we een aantal bakjes vet neergeplaatst op een strategische plaats. -De vogels komen daar driftig op af: mussen, meeuwen (zelfs), koolmeesjeseen enkel roodborstje, maar vooral spreeuwen, lelijke la waaischoppers, die de vrede van kerstmis bedreigen. Teneinde een spreiding van opnamekapaciteit te bereiken zijn er nogal wat bakjes geplaatst en er is volop voor ieder een. Menend dat afgunst en onver draagzaamheid exklusief menselijke eigenschappen waren, moet ik een woord van teleurstelling schrijven; de vogels zijn gewoon geen haar be ter, althans onze vogels niet, althans onze vetelende vogels niet. Twee rakkers maken elkaar het leven elkaar nu al drie, vier dagen zuur. Ze vliegen samen op een bak je af, maar de een wil niet dat ook de ander profiteert van hetzelfde bakje. Haat, nijd en oorlogzuchtig vleugelgeklepper en snavelgepik dus. Feitelijk bestaat alleen respekl voor de potentiële agressor. Dat is de poes, die - juist met de kop beneden een muurtje - de vogels in de gaten houdt en soms toespringt, maar ge lukkig meestal mist. Is het dan uiteindelijk toch niet leuk dat dc vogeltjes de buikjes vullen? Jawel, het na-effekt is van oen opwindende allure. De vogels sicken de snavel diep in het vet; het gaat immers om bakjes vet en niet om vetbollen, die professionele bal- lenmakcrs soms weten te produceren en daarna ophangen.' De snavels gaan in het vel en op gindse boom gaan dc vogels uitrusten van hun eterijen, maar dc snavel moei weer schoon. Dat wordt derhalve een ge- poets van jcivelsle. Vet aan de ve ren, vet aan de halsjes vel aan de pootjes, vel aan de takken; een lach- nummer in talrijke bedrijven. Toch zie ik in dit „vette der aarde" ook weer wel een symbool. De na tuur is altijd overdadigKan hel als het in de lente begint, niet met wat blaadjes minder? Nee hoor, tiendui zenden, miljoenen blaadjes. En bloe men en planten in overvloed en gras tot kniehoogte als je hel laat groeien en miljoenen mikroben in één water druppel en hele melkwegstelsels met myriaden sterren alsof het niet op kan. Het is een beetje vreemde verge lijking, maar dan mogen van mij dc snavels van vogels best kleven van hel vet. Een vreemde vergelijking, maar toch iets met optimisme en dat past in deze donkere dagendie ove rigens naar het licht van kerst toe groeien. Het vormt gelijk een opstapje om alle mensen gezegende kerstdagèn toe te wensen, met echt begrip voor het feest, maar ook met een (beetje) vettigheid, v>ant het is - naar Bro- gumse interpretatie - „kous bonsen"! SCHJEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2