J. M. Uil nam afscheid van de Plantsoenendienst te Zierikzee Kleuters en bejaarden vierden samen kerstfeest STREEKNIEUWS Raadsleden van Bruinisse mei vragen in de rondvraag Nederlands Strijkkwartet verzorgt Z.V.U.-kerstconcert DREISCHORSE LANDBOUWERS HEBBEN EEN GOED JAAR GEHAD 3 Bijeenkomst in stadhuis In trouwzaal van stadhuis Zierikzee Vergadering in „De Drie Schapen" ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 21 december 1978 Nr. 22427 ZIERIKZEE. 19-12. In een gezellige bijeenkomst, waarin toch wat weemoed 0111 het afscheid doorklonk, heeft de heer J. M. Uil afscheid genomen van de Plant soenendienst van de gemeente Zierikzee in verband met zijn pensionering. In „De Woelwaters" Zierikzee Dat gebeurde in aanwezigheid van onder meer vele kollega's en de bei de Zierikzeese wethouders de heren YV. den Boer en L. J. van Gastel. Naast de vele lovende woorden voor Ue heer Uil als plichtsgetrouwe werknemer en uitstekend kollega waren er ook woorden van spijt over zijn afscheid. Die kwamen met name van zijn direkte chef, de heer J. J. Doeswijk, hoofd van de Zierikzeese Plantsoe nendienst. „Het is jammer dat iemand met zoveel plezier in zijn werk ermee moest stoppen", merk te hij op. Levensloop De bijeenkomst in de trouwzaal werd geopend door wethouder Den Boer, die de burgemeester verving, die niet aanwezig kon zijn. De heer Den Boer vertelde onder meer dat de heer Uil, die op 11 november 1913 in Ellemeet werd geboren, al op zeer jonge leeftijd bij boeren in de om geving ging werken. Dat deed hij tot de oorlog uitbrak en hij enige jaren weg is geweest. Na de oorlog tot aan de ramp werkte hij opnieuw bij boeren, waarna hij in de wegen bouw ging. In 1962 kwam hij in al gemene dienst, bij de gemeente Zwijndrecht en in 1966 bij de Plant soenendienst van de gemeente Zie rikzee waar hij allerlei voorkomen de werkzaamheden deed. Plichtsgevoel Direkteur gemeentewerken de heer J. Louwerse, wees hierna op het grote plichtsgevoel van de heer Uil. Hij schetste hem als een man die liever een half uur te vroeg op zijn werk kwam, als een minuut te laat en die op een erg goede manier zijn werkzaamheden vervulde. Hij bood hem een elektrisch scheerap- paraat, een boek over Schouwen- Duiveland en namens de perso- BRUINISSE. 15-12. Bij dc rond vraag in dc gemeenteraadsvergade ring van 15 december vroeg de heer M. Verspoor de aandacht van b. en w. voor parkeergelegenheid b\j dc therapeute. Veel mensen komen daar per auto en parkeren die dan by ho tel Storm, wat niet juist is. Ook vroeg de heer Verspoor naai de huishoudschool. Het gebouw Is in principe verkocht, maar nog niet ju ridisch geleverd, wist burgemeester T. C. Hekman, die er overigens op wees dat dit een zaak is van het Co mité Dorpshuis, aan wie de gebou wen in eigendom behoren. De heer H. Schot, vroeg aandacht voor de brandputten bij vorst. Ook wilde dc heer Schot weten hoever men nu was met de bouw van do tweede kleedgelegenheid op het sportveld van Bruse Boys. De aan- woord. Spoed Verder zag de heer Schot graag de nodige spoed betracht met het bc- nemer kan beginnen, aldus het unt- schikbaar stellen van een lokaal en de aanstelling van een derde leer kracht voor hel Chr. Kleuteronder wijs. zo mogelijk nog voor 1 januari. „Eerst nog eens een onderhoud met hot schoolbestuur", meende voorzit ter Hekman, „het gaat om vier of neesl vereniging een kado onder couvert aan. Namens het personeel sprak vervolgens in dichtvorm de heer J. Struik de scheidende toe. In de dichtregels klonk duidelijk door hoe een goede kollega hy is ge weest. Om dat te onderstrepen bood hy hem een zak met bollen aan waarna gesproken werd door de heer v. d. Sluis namens de NCBO. „Regels" Het woord was tenslotte aan de heer Doeswijk, die hem prees als iemand die de „verkeersregels" goed kende. Het klikte goed tussen hem en zijn kollega's en hij wenste hem dan ook toe dat hij diezelfde „verkeersregels" ook thuis zal we ten toe te passen bij zijn laatste Groep Rijkspolitie Zierikzee De per 1 januari 1978 samenge voegde groepen Westerschouwen en Zierikzee, tot één groep Zierikzee van de Rijkspolitie Zierikzee heeft een organieke sterkte van 38 man, maar heeft het gehele jaar met per soneelsgebrek te kampen. Er zijn momenteel nog zeven vakatux-es. Se dert 1 april 1978 was ook de funktie van postkommandant te Bruinisse vakant, maar daarin zal nu spoedig worden voorzien. Van alle kanten woi-dt geprobeerd, de nog bgstaande vakatui-es te vervullen. Opsporing zendapparatuur Dinsdagavond 19 december heeft de Rijkspolitie in samenwerking met de opsporingsdienst van de PTT ge zocht naar klandestiene zenders op de frekwentio 27 Mc. Tijdens deze vijf kinderen voor wie men dan gro te kosten moet gaan maken." Vragon Over het tennisveld, staat het een en ander in de begeleidingsnota bij de begroting, verwees de voorzitter de heer Schot. De heer L. van den Bos, vroeg de wethouder van openbare werken naar bet herstel van een gat in het wegdek bij de woning van Eddy Schilt. Dat gebeurt volgende week, aldus de wethouder. Of de heer Priemus nog ooit eens dc grond achter zijn woning aan de Weststraat zal benutten, voor hel in richten en bouwen van een werk plaats. zoals indertijd was overeen gekomen, kon de voorzitter niet zeg gen. Meer i-egel in dc volgorde voor het houden van Algemene Beschou wingen wilde Van den Bos en dat werd hem toegezegd. Van den Bos was overigens teleurgesteld, dat dc kerkeraad van de Gereformeerde Gemeente geen kans had gekregen de gebouwen van de Huishoudschool te kopen. Verkoop bij inschrijving had meer opgebracht, aldus Van den Bos. maar de vooi-zitter wist. dat er al onderhandelingen waren met een andere koper voor de Gereformeer de Gemeente zich als potentiële ko per aandiende. De heer Uil (met onderscheiding) en zijn echtgenote na het a scheid in de trouwzaal van het Zierikzeese ge meentehuis. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) „werkgever", zijn vrouw. Om de en- ti-ee naar dat nieuwe leven te ver gemakkelijken bood hij hem een ge- tuigschrift aan, waarin vermeld stond, dat de heer Uil is geslaagd voor het zemene en boenen. Om dit humoristisch gebeuren te onderstrepen werd hem ook een „kruis van verdienste" omgehangen, dat werd aangeboden door zijn kolle ga's de heren Boot en Van 't Veer. Ook de eher Van 't Veer noemde hemm een fijne kollega. Namens de heer Ui dankte hij hierna het ge meentebestuur en de kollega's voor deze bijeenkomst in het stadhuis en voor de goede sfeer waarin hij zijn faserk heeft kunnen doen. Het afscheid van de heer Uil vond op een wat latex-e datum plaats, om dat hem en zijn vrouw in november in het kader van de aktie „Geef Max de zak" een reisje naai' Span je was aangeboden. aktie werden twee zendapparaten, in beslag genomen. ZIERIKZEE Kerstbijeenkomst CPB Dinsdag, 19 december, werd door de leden van de C.P.B.-afdelin'g Schouwen-Duiveland Kerstfeest ge vierd. De presidente, mevr. van dei- Panne heette allen hartelijk welkom. Na een korte inleiding werd de li turgie afgewerkt, door een drietal dames gelezen en gedeklameerd. Het koor o.l.v. mevrouw den Boer om lijste dit alles met'zang. Na de pauze droeg de, presidente de leiding over aan de vice-presidente, mevrouw Flikweert, zij nam het Kerstverhaal voor haar rekening. Na afloop dank te zij allen hartelijk voor de mede werking aan deze fijne avond. In het bijzonder het koor werd hartelijk be dankt en in een bos bloemen -voor de dirigente toonde het bestuur haar waardering voor het vele werk dat weken achtereen verricht is door el ke week te repeteren. Het koor be sloot met te zingen „Stilte over alle landen" dat tevens een gebed in hield. Na het zingen van „Ere zij God" keerde iedereen weer huis waarts. Kerstuitvoering Zeeuwse Muziekschool Op vrijdag 15 december vond in de Gereformeerde kerk te Zierikzee de (tweejaarlijkse) Kerstuitvoering van de Zeeuwse Muziekschool plaats. Het eerste „optreden" in de over volle kerk werd verzorgd door leer lingen uit de tweede klassen muzi kale vorming. Bijgestaan door een instrumentaal ensemble, zongen zij o.l.v. mej. E. I. Jense twee Neder landse kerstliedjes. Het hierna ge speelde Preludium en Fuga voor or gel van J. S. Bach, kreeg niet do no dige aandacht. Jammer, want de utivoering door Jaap Rentier had dat zeker verdiend! Verschillende ensembleklassen, samengesteld uit blokfluit met gi taar, en blokfluit, viool en cello, vertolkten kerstliedjes uit binnen- en buitenland. Na een viooltrio volgde een klarinetgroep, die enke le opmerkelijke bewerkingen speel de. Akkordeonleraar G. Blom leidde zijn sextet, bestaande uit gevorder de leerlingen van verschillende mu ziekschoolafdelingen, in het „Flo- rentinisches Konzert" van G. Mohr. Ook volwassen leerlingen gaven ac te de presence, en wel met een Suite van Chr. Witt voor twee altblokflui- ten, tenorblokfluit en basso conti nuo. Voor het één-na-laatste pro gramma-onderdeel kwam een groep van liefst tien jeugdige hoornblazers naar voren! Onder het wakend oog van hun leraar, oud-stadgenoot D. A. v. d. Berge speelden zij twee werkjes, Het slotlied werd ingezet door organiste mevrouw W. Bil-den Hollander, die deze avond de samen zang ondersteunde. Niet alleen de belangstelling van de zijde der ouders en medeleerlin gen was verheugend groot, ook ver tegenwoordigers namens de ge meenten Brouwershaven, Duiveland en Zierikzee, uit het onderwijs, en van verscheidene muziekverenigin gen woonden deze muziekavond bij. Ad Int Krant „De Speeldoos" In het decembernummer van de schoolkrant van kleuterschool „De Speeldoos" geeft mefuffrouwv C. C. Hoekman een jaaroverzicht van het schooljaar 1977-1978, evenals trou wens de ouderkommissie, die tevens een financieel verslag over het af gelopen schooljaar opstelde en een verslag van de in november gehou den ouderavond verzorgde. Op nog een mededeling van de leidsters aan de ouders na, is het blad verder voor en door de kinderen gevuld. Teke ningen en uitspraken van het „jonge grut" zijn uitbundig vertegenwoor digd; liedjes, een verjaardagkalen der, kleurplaten en verhalen over de feestelijke dagen van december ma ken het blad tot een leuk geheel voor kinderen en ouders. „De Schoolkiapper" „De Schoolkiapper", schoolblad van dc Jan Wouter van den Doelschool uit Zierikzee, staat, hoe kan het an ders, vrijwel helemaal in het teken van de kei'stdagen. Kinderen schre ven stukjes over „de gezellige maand december" en gedichtjes, maakten tekeningen of lcollages, en daarvan staan een aantal werkstukjes in de schoolkrant. Behalve dat, vinden we een verslag van een aantal kinderen over de viering van het tienjarig bestaan van de school en gevbn een aantal vierdeklassertjes antwoord op de vraag hoe de school over tien jaar zal funktioneren. (Zo vindt Dia na dat iedereen een rekenmachientje voor zichzelf moet hebben, Johnny wil een liter melk in een kuipje, Ro bert wil dat er dan minder „ge- schrijfd" wordt, Jolanda Katinka gaan hun kinderpn dan naar dezelfde Jan Wouter van den Doelschool stu ren, omdat ze het „vroeger" zo'n leuke school vonden; Mariëlle is het meest nuchtere type, want die zegt lakoniek: Over tien jaar bestaat on ze school 20 jaar. Voorts zijn er een aantal medede lingen, een puzzelhoek, een kerst vers, een kerstspel en een stukje over de Suriname-zending. Nog geen sterke ijsbaan Heden (donderdag) morgen heeft het bestuur van de IJsklub Zierikzee, hét ijs van de baan bij het Kaaskens- water gekontroleerd. Het zag er wel aardig uit, maar de ijsvloer is nog niet sterk genoeg, om opening van de taan te kunnen overwegen. Even af wachten dus! Kerstbijeenkomst De scoutinggroepen padvinderij) van Schouwen-Duiveland organise ren voor al hun leden op vrijdag 22 december een kerstbijeenkomst in het Hervormd Verenigingsgebouw te Zierikzee. Het feest begint met een eenvoudig „Kerstdiner". Vervolgens zal de film „De Grote Race" ver toond worden. In de toekomst zijn de groepen van plan meer van dergelij ke gezamenlijke aktiviteiten te orga niseren. Zo hoopt men de betrokken heid tot elkaar te vergroten. (Voor tijd: zie agenda). Herderstocht Vrijdagavond 22 december zal er, evenals in voorgaande jaren een herderstocht worden gehouden voor de jeugd vanaf ongeveer twaalf jaar. Voorziter Barendrecht begon met dc prettige mededeling, in zijn jaar overzicht, dat 1978 een fijn jaar op het land is geweest, te danken aan de gunstige weersomstandigheden, slechts een enkele maal, onder an dere in het midden van het jaar, had men moeilijkheden met de neerslag, waardoor bijvoorbeeld struktuur- bederf in suikerbieten optrad. Voor het overige waren de regionale op brengsten van peulen en granen goed en van tarwe bijzonder goed ge weest. Prysonderzock Bij een vergelijkend prijsonderzoek van de laatste vijf jaar. van bijvoor beeld uien. kwam vast te staan, dat bij veel opbrengst de prijzen zeer laag of nihil waren, en dat bij weinig opbrengst de prijzen juist hoog zijn. Voorzitter Barendrecht vroeg zich af ..Produceren we te veel? Funktio- r.cert het afzet-apparaat niet goed? Moet het bouwplan gewijzigd wor den?" „We zoeken naar nieuwe we gen". merke hij op. „die ook weer, door onwetendheid, risico's met zich ZIERIKZEE, 19-12. Dinsdag vier den de kleuters van de openbare kleuterschool „De Woelwaters" sa men met een groepje bejaarden het kerstfeest. De bejaarde gasten kon den eerst de kinderen aan het werk zien en bekijken hoe het er tegen woordig aan toe gaat op de kleuter school. Na de werkjes van cje kleuters be wonderd te hebben, schaarden do bezoekers zich rond de kerstboom en dronken een kopje thee met een kerstkransje. De kinderen zongen ZIERIKZEE, 21-12. Op woensdag 27 december zal in de trouwzaal van het Zierikzeese Stadhuis het traditi onele ZVU-kerstconcert plaats vin tien. Dat zal deze keer worden ver zorgd door het Nederlands Strijk kwartet, dat bestaat uit Pavel SÖrm, viool, Nap Klyn, viool, Gerrit Olde- man, altviool en Michel Roche, vio loncello. Op het programma staan het kwar tet in G gr. t. KV 387 van Mozart, het kwartet in F gr.t. op. 96 van Dvorak Dit jaar zal worden vertrokken van af het r.k. parochiecentrum in de Mosselstraat naar een onbekende be stemming op Schouwen-Duiveland, waar in een schuur een kerkdienst zal worden gehouden. De terugtocht zal met partikuliere auto's worden georganiseerd. Daarom graag opgave vooraf bij J. Morcus, Julianastraat 32; fam. Wijsman, Caustraat 45, tel. 4517 en fam. Berrevoets, Dëurloo- straat 12, tel. 5478. Geen rechtswinkel Op donderdag 28 december wordt geen rechtswinkel gehouden vanwe ge de Kerstweek. De eerstvolgende rechtswinkel zal gehouden worden cp donderdag 11 januari. RENESSE Kerstfeest bejaarden en Vrouwengroep Dinsdagmiddag werd in het koor van de hervormde kerk te Renesse gezamenlijk kerstfeest gevierd door. de bejaardensociëteit van Renesse en de hervormde vrouwengroep Mar tha eveneens uit Renesse. 's Middags om drie uur kwam men bij elkaar. Ds. L. de Wit sprak een welkomstwoord, waarna door mevr. dc Wit-Kuipers een overdenkings woord werd uitgesproken. Het kerst evangelie werd gelezen door leden van de vrouwengroep. Na de koffiepauze werd er door leden van de bejaardensoos gedecla meerd, en ds. L. de Wit las een kerst verhaal voor. Het gehele kerstpro- gramma werd steeds afgewisseld met samenzang. Mevr. Everwijn-v. d. meevoeren". Nieuwe teel-produkten, ender andere knolselderij, winter peen, witlof, conserven-erwten en bonen, worden vaak contractueel ver bouwd. Aandacht Vandaar dat het van de heer Van Dueren een aandachtig gehoor vond. De belichting van de technische kant van het telen liet hij graag aan an dere instituten over. de kontraktuele kant is zijn afdeling. De begeleiding van de kontrakt-technische tekst is in handen van de Contract-teell Commissie van dc drie landbouw organisaties in het Zuid-westen. Zekerheid In het begin van dc jaren '60 maakte de heer Van Deren persoon lijk kennis met die vaak eenzijdige kontrakten. sindsdien werkt hij er aan deze zo veilig mogelijk tc doen zijn voor de boeren. Voor dc teelt '78 ging het wat mis met die op sehrift gestelde zekerheiden, ook de prijsverhoging ging nief door. Na ve- kerstliedjes waarbij ze zichzelf be geleidden met triangels, tamboerij nen enz. ook werd een klein kerst stukje opgevoerd. Dit alles werd door de'bezoekers zeer gewaardeerd, ook al omdat de kinderen alle liedjes en versjes in tien dagen hadden geleerd. Het was voor jong en oud een fijne middag, zoals ook in een van de liedjes werd gezongen: ,,ol' je tachtig bent of vier, kleuter juf of kruidenier, zing met kerstmis samen een liedje, samen een liedje van plezier". en het kwartet op. 18 no 111 in D gr.t. van Beethoven. Reputatie Het Nederlands Strijkkwartet werd in 1951 opgericht door vier ge talenteerde solisten, die elk al eer der in ruime mate hun sporen had den verdiend op het gebied van de kamermuziek. Nap de Klijn en Mi chel Roche behoren nog tot de leden, die destijds dit kwartet oprichtten. Het Nederlands Strijkkwartet heeft sinds het debuut in 1952, zowel na tionaal als internationaal een grote reputatie verworven. Bout sprak aan het slot woorden van dank tot ieder die aan deze kerstvie ring had medegewerkt. En verder wenste zij iedereen erg plezierige feestdagen toe. Woorden die door ds. L. de Wit in zijn slotwoord werden onderstreept. Bij het naar huis gaan kreeg iedereen een kerstkaart, die door de dames van de vrouwengroep was gemaakt. Aanbesteding gymzaal Hieronder volgt het lijstje van de aannemers die hebben meegedaan met de aanbesteding voor de bouw van een gymzaal te Renesse. Bouwbedrijf Boogert B.V., Oosteï- land 522.000,Bouwbedrijf Bij kerk B.V., Burgh f 515.500,—; Bouw bedrijf Prince B.V., Haamstede f 544.700,—; Bouwbedrijf Roggeband B.V., Zierikzee f 560.000, SEROOSKERKE Kerstfeestviering zondagsschool De kerstfeestviering van de zon dagsschool „De Zaaier" zal plaats vinden op maandag 25 december (le Kerstdag) in de Ned. Herv. kerk. Bij deze kerstfeestviering is iedereen van harte welkom. KERKYVERVE Kerstwijding C.N.S. Leerlingen en personeel van de Christelijk Nationale School te Kerkwerve houden de kerstwijding op vrijdag 22 december. Deze sa menkomst zal plaatshebben in de Christelijke Gereformeerde kerk aan de Beatrixstraat. Ie onderhandelingen, met fabrikanten die ook vaak zelf in benarde posities verkeren, garanderen de kontrakten weer zekerheden voor de afwerking daarvan. De kommissie heeft de prij zen niet op een hoger plan kunnen brengen, maar, had de heer Van Dueren al eerder gezegd: „De kon- trakt-tekst is vaak belangrijker dan de prijs". Moeilijk Wat betreft de sociaal-ekonomische kant van het boerenbedrijf begon de heer Tigchelaar met de opmerking, dat het steeds moeilijker wordt om een inkomen uit de landbouw te ha len. Redenen hiervan zijn o.a.: te genvallende opbrengstprijzen en voortdurende kostenstijgingen met name in kleine bedrijven die zwaar gefinancierd zijn. „Deze ontwikke ling, waarschuwde hij, gaat door in de komende jaren". Hij wees op en kele regelingen voor kleine zelfstan digen, o.a. op het gebied van de kin derbijslag. Verder vestigde hij de andacht op belastingmaatregelen en op de dit jaar veranderde wet op de investeringsregeling. Een aktueel probleem ook vormen de grond- en pachtzaken, met name dc pachtwet tde helft van het eiland bestaat uit pachtgrond). Vooral ten aanzien van de rechten en plichten van die pacht wet bestaat veel onbekendheid. Bedrijfsopvolging Tenslotte besprak de heer Tigche laar problemen rondom bedrijfsop volging. Een ideale tussenvorm lus sen het medewerken en de definitie- "c overdracht van het bedrijf door de kinderen noemde hij maatschap pelijke overdracht, waarbij ouders en kinderen samen boeren. Maar dan moeten er ook een tijdlang twee in komens gegarandeerd zijn! DREISCIIOR, 19-12. De Landbomvvcreniging „Dreischor" hield dinsdagavond in „De Drie Schapen" een „nuttige vergadering", zoals voorzitter J. Barendrecht na afloop concludeerde. Men had voor deze goed bezochte bijeenkomst Uvee sprekers uitgenodigd die aktuele onder werpen behandelden. Vóór de panze sprak de heer P. Tigchelaar so ciaal-economisch voorlichter bij de Z L.M., met als rayon Schouwen- Duiveland, Tholen en Philipsland. over sociaal-economische aspekten in algemene zin en över bedrijfsopvolging. Daarna hield de heer R. v. Dueren-de Hollander uit Fijnaart, o.a. voorzitter van de Contractcom missie Zuid-West Nederland een inleiding over contractteelt. Het waren veelomvattende onderwerpen, waarop in algemene zin werd ingegaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3