Raad gaat akkoord met huur van noodsportveld Ouwerkerk FRANKRIJK HAD HET KOUD EN ZAT IN HET DONKER i6u RAADSLEDEN VAN MIDDENSCHOUWEN 2%r Hl TEKENEN PROFIELSCHETS BURGEMEESTER MEUBELRAMA DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gemeenteraad Duiveland Wensen op tafel Interieur Verzorging MEUBELRAMA B.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 21 december 1978 135ste jaargang Nr. 22427 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 18891 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na halt zes /ie pagina 2 onder de rubriek ..Agenda" Redakteur: M. J. Bij de Vaate Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- «a/ekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Z'zee ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,-. Losse nummers 50 cent Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentieprijs 35 cent per losse mm, ..Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW dit nummer: Beschouwingen in raad Duiveland NIEUWERKERK, 19-12. De gemeenteraad van Dui veland kon dinsdagavond, met de stemmen van de SGP-fraklie tegen, akkoord gaan met de huur van een noodsportveld in Ouwerkerk naar aanleiding van de uit te voeren werkzaamheden aan het huidige sportter rein. Het kollege stelde voor met de heer C. H. Kuyper te Zonnemaire een huurovereenkomst aan te gaan be treffende een gedeelie van een per ceel grond aan de Hanewcg te Ouwerkerk ter grootte van ongeveer 1.5 ha. De huurprijs zal f 4.500,- per jaar voor de jaren 1979 en 1980 bedragen, terwijl voor 't voorjaar 1981 f 2250,- zal zijn verschuldigd, mits inzaai re delijkerwijze nog mogelijk is. Ande re voorwaarden zijn het zaaiklaar maken van de grond, alsmede het egaliseren en inzaaien door de ver huurder, voor rekening van de ge meente. Ook werd bedongen dat na de beëindiging van de huur de grond door verhuurder voor rekening van de gemeente zal worden gescheurd en geploegd. Kosten Wat betreft deze laatste twee voor waarden zag de heer Hillebrand (PvdA) zich graag nader geïnfor meerd over de hiermee samenhan gende kosten. „Belopen deze kosten geen duizenden guldens en waar worden deze kosten straks onder ge bracht?", vroeg de PvdA-woordvoer- der zich af. Raadsvoorzitter burge meester J. D. de Kam merkte op dat het kollege t.z.t. met een aanvullend kredietvoorstel zal komen. Wethou der Op 't Hof zegde toe in een vol gende raadsvergadering met een specifikatie van deze kosten te ko men. De heer Van Klinken liet weten, dat de SGP op grond van haar prin cipe - Sportvereniging Ouwerkerk speelt zondags - het voorstel niet kon steunen. Bovendien keek de fraktie ook nogal aan tegen de financiële kant van de zaak. Verder besloot de raad tot aankoop van een perceel grond achter de Muyeweg te Nieuwerkerk voor aan leg van de begraafplaats en voor enige woningbouw. De hierop be trekking hebbende ruiltransaktie ziet er als volgt uit: De gemeente koopt een gedeelte van het perceel grond van de heer J. Kooy- man en staat aan hem af enkele per celen aan de Middenweg met toebe taling van f 113.080,-, tei'wijl als pachtersvergoeding aan W. Kooy- man een inkomensschade van f 30.520,zal worden betaald. Weggevertje De heer Schiettekatte (CDA) vroeg zich af of de in ruil genoemde grond niet als weggevertje gezien moest worden. De -voorzitter wees erop dat deze transaktie berust op een af spraak met de taxateurs, terwijl het ook gezien moet worden als een kompensatie voor het feit dat het bedrijf wordt gesplitst, en daardoor minder economisch wordt. De heer. Van Klinken zei blij te zijn met deze aankoop, maar wilde weten of de pachtovereenkomst een eis van de verkoper is. In dit verband informeerde hij ook naar de volkstuinen nu die niet op deze grond gerealiseerd kunnen wor den. i^e voorzitter antwoordde dat hiei ecu andere oplossing zal ko men en verwees naar een voorberei dend besluit Rijksweg 18. In verband met de statutenherzie ning van de N.V. Watermij. Zuid- West Nederland, konkludeerde het kollege dat de handhaving van de N.V.-vorm de voorkeur verdient bo ven het aangaan van een gemeen schappelijke regeling. Zonder dat de PvdA-fraktie zich keihard tegenover dit voorstel wilde opstellen, liet de heer Hillebrand weten dat zijn frak tie toch iets meer neigde naar een gemeenschappelijke regeling. Als belangrijkste argument hiervoor voerde hij aan, dat bij gemeenschap pelijke regelingen de inspraak van de gemeenten langer en verder rei ken dan bij de N.V.-vorm. Een punt dat in sommige gevallen - bijvoor beeld bij een eventuele fusie - van groot belang kan zijn. Weinig verschil De voorzitter wees in zijn ant woord op de openbaarheid van de vergadering van aandeelhouders bij een N.V. en was van mening dat er wat betreft de inspraak van de ge meente niet zoveel verschil is tussen een N.V. of een gemeenschappelijke regeling. Als bezwaren voerde het kollege aan de financiële konsequen ties in verband met aflossing van geldleningen of aangaan van nieuwe kontrakten bij verandering van rechtsvorm. De heer Hillebrand zei vernomen te hebben dat eventuele! tekorten door de provincie overge nomen zouden kunnen woi'den. Hij kreeg tenslotte de toezegging dat het kollege hier in een volgende raads vergadering nader op terug zal ko men. De heer Van Klinken was van me ning dat er veel zaken op de helling zouden komen als men van rechts vorm ging veranderen. Het voorstel werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen. In verband m^t de voorgenomen renovatie en uitbreiding van de openbare basisschool in Nieuwerkerk stelde de raad een krediet ad 99.376,- beschikbaar voor de huur en plaat sing van een drie-klassinge nood schoot, een krediet ad 1' 30.680,- voor de aanleg van speelplaats en een aanvullend krediet van f 147.126,- voor de renovatie en uitbreiding van de school. De voorzitter deelde me de dat het werk is gegund aan de laagste inschrijver: Bouwbedrijf Rog geband in Zierikzee voor f 482.350,- exkl. )b.t.w. De overige inschrijvers waren,: Ligtendag b.v. f 537.000,-," Aannemingsbedrijf Schouwen-Dui- veland f 542.000,- en firma Boogert f 555.000,-. Mevrouw A. C. Hogen- doorn-Hertkens zei de huurtijd over 52 weken wel wat lang te vinden. Wethouder Op 't Hof was van me ning dat thans nog niet bekeken kon worden of die huurtijd korter kan. (Vervolg pag. 2) PARIJS, 19-12. Als gevolg van een massale stroomstoring, kennelijk ver oorzaakt door een plotseling sterk gestegen elektriciteitsverbruik, is dinsdag driekwart gedeelte van GENEVE. De Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Cyrus Vance hoopt dat dit keer in Geneve „een basis kan worden gevonden voor een zo spoedig mogelijke tot standkoming van een tweede Salt- akkoord". Frankrijk en een stuk van West- Zwitserland verstoken geweest van stroom. Het Franse.staatsbedrijf EDF.spX'ak van de ernstigste onty/richtihg op dit gebied sinds het einde van de oorlog. Een stroomstoring in deze omvang was ook in Europa tot dusver niet voorgekomen. Naar schatting kwamen 35 miljoen Fransen plus een onbekend aantal Zwitsers zonder stroom te zitten, toen in de vroege ochtend velen bij tem peraturen van 3 tot 5 graden celsius onder nul extra verwarmingstoestel len inschakelden. RENESSE. De sportredaktenr van de Z.N. de heer J. de Wit, werd woensdag in „Le Rabot" in intieme kring gehuldigd, in verband mei zijn 25-jarig jubileum. Uit handen van de heer R. Iluncman, direkleur van Dimkkerij l.akenman Ocht man ontving hij een geschenk onder couvert. Namens het redaklieperso- neel kreeg de jubilaris een boe': aangeboden. (Foto. Zcrikzcesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Uit dezelfde stof haalt de ene maag voedsel; de andere ver gif. WM Matthews SCHARENDIJKE, 20-12. Woensdagavond vond een openbare vergadering van de gemeenteraad van Middenschouwen plaats onder voorzitterschap van de loco-burgemeester wethouder I. C. Padmos. In deze vergadering waren mede aanwezig de kommissaris van de koningin dr. C. Bocrtien en de chef van het kabinet mr. II. F. M. van der Heijden. De vergadering had als enig agendapunt: het kenbaar maken van een profielschets voor een nieuwe burgemeester. ZIERIKZEE. De zesde klas van de Theo Thijssenschool is de afgelopen weken bezig geweest met het vervaardigen ran een pop, voorstellende de zeemeer min van Westenschouwen, voor hef t.v.-kinderprogramma „Stuif-es-in" van Ria Bremer. Zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzcesche Nieuwsbode) De voorzitter heette de kommis saris en mr. Van der Heijden harte lijk welkom. De kommissaris zei, dat hij in een luisterende positie zat, daar hij een profielschets kwam halen. De voorzitter gaf hierna de ver tegenwoordigers van de frakties in de raad gelegenheid hun mening kenbaar te maken. Als eerste spreker trad de woord voerder van het C.D.A., de heer A. B. Koster op, die naar voren bracht, dat de voorkeur uitgaat naar een burgemeester in de leeftijd van 35- 45 jaar. Eveneens bestond voorkeur voor een burgemeester met be- stuurservaring. De nieuwe magistraat zou begrip moeten hebben voor de agrarische problematiek, ook voor dc rekreafie- ve ontwikkeling, al moet daarbjj het besef aanwezig zijn. dat de gemeente aan afronding van dc rekreatieve ontwikkeling toegekomen is. Gelet op het stemmenaantal bij de laatste raadsverkiezing pleitte spre ker voor een C.D.A.-burgemeester. Gemeend werd, dat het C.D.A. met het grootste aantal zetels in de raad hierop aanspraak zou kunnen ma ken. De heer Koster hoopte niet, dat de kommissaris met dit wensenpakket de indruk zou hebben gekregen, dat een schaap met vijf poten gevraagd werd. P.v.d.A. De woordvoerder van de P.v.d.A., de heer C. J. van Burg. verklaarde, dat er geen vooroverleg geweest is met de verschillende frakties. Spre ker vond het geven van een profiel schets een weinig doorzichtige ma terie. In de eerste plaats omdat er geen exakte maatstaven zijn op ba sis waarvan een profielschets moet plaats vinden cn in de tweede plaats omdat er onzekerheid bestaat over de mate waarin rekening gehouden kan worden met de geuite wensen. De P.v.d.A.-fraktie had als wen sen t.a.v. een nieuwe burgemeester: een leeftijd van 35-45 jaar, een ge degen opleiding, leidinggevende ka- paciteiten, een stimulerend persoon met goede sociale vaard gheid. af standelijk als d l nodig is. Evenals bjj het CDA gaat dc voor keur uit naar een nict-ambtelijk persoon met politieke ervaring als raadslid/wethouder. Binding met het agrarisch gebied is zeer gewenst. Belangstelling voor ruimtelijke ordening, rekreatic en toerisme. Een politieke voorkeur werd niet irtge- sproken. De samenstelling van de raad moet hiervoor volgens spreker in de eerste plaats bepalend zijn. V.V.D. Namens de fraktie van de V.V.D. pleitte de heer L. C. Hart voor een jonge, dynamische burgemeester, die rekening zou moeten houden met de agrarische problematiek en de rekreatieve ontwikkeling. Ook de V.V.D. zou gaarne iemand zien met bestuurlijke eigenschappen. S.G.P. De heer W. C. van den Bossc ver klaarde, dat de S.G.P. gaarne een burgemeester van protestants chris telijke signatuur zou willen zien. Iemand m'et bestuurlijke ervaring, met een sterke agrarische inslag, beslist geen burgemeester, die de rekreatieve ontwikkeling nog verder wil uitbouwen. In verband met de problematiek van de kleine scholen zou kennis van het onderwijs ge wenst zijn. Van belang vond spre ker dat de nieuwe burgemeester en ziin echtgenote goede kontakten zal hebben met de inwoners, zodat uit gegaan wordt van een mannelijke burgemeester. De kommissaris verklaarde, dat het moeilijk zal zijn een kandidaat- burgemeester te vinden, die aan alle naar voren gebrachte wensen zou voldoen. Hij dankte voor de pretti ge sfeer, die in de vergadering heer ste. Er moet begrip voor bestaan, dat de benoeming van een burge meester wel enkele maanden op zich zal laten wachten. Advertentie de zaak met die geweldige service Rijksweg 26 - Nieuwerkerk (Z.) - Telefoon (01114) 1268 Massamarkt Ouddorp (Z.H.) - Telefoon (01878 1280 Verwachting tot vrijdagavond: Lichte vorst Veel bewolking cn plaatselijk sneeuw, meest matige oostelijke wind: temperaturen tussen min 5 en 0 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-tempernuiur: om si reeks 2 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 1 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 22 dec. Zon op 8.45, onder 16.30 Maan op onder 12.36 Laatste kwartier: 22 december (18.42) Aanvang winter: 22 december (6.19) HOOG- EN EAAGWATER Hoogwater Laagwater 22 doe. 7.43 20.21 1.37 13.55 Doodtij25 december HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-12. Het KNMI deelt mede: Een gebied met sneeuwval bevond zich donderdagmorgen :n dc omgeving van Parijs cn trekt in noordelijke richting. In de nacht van donderdag op vrijdag zal deze neerslagzóne ons land bcre ken. Met overwegend oostelijke winden blijft vanu't Duitsland de aanvoer van koude lucht voortduren, waardoor het licht blijft vriezen. Slecht weer v.as het woensdag in Engeland en Schotland, v aar het op voel plaatsen regende en sneeuwde met temperaturen rond het vries punt. In het Alpengebied is hel vol op winter met sneeuw en tempera turen ongeveer 10 graden onder hul. In een gebied dat zich uitstrekt van Midden-Rusland tot Noord- Finland is het bitter koud. De tem peraturen dalen daar plaatselijk lot ongeveer 30 graden onder nul.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1