Begroting 1979 toont gunstige financiële positie van gemeente Gemeenteraad Westerschouwen In voetspoor van Pannerden om behoud zelfstandigheid gemeente Oosterlandse slager beleefde vakpromotie Spaarwikkel-aktie Rabo-banken regio en omgeving WINKELWEEKAKTIE IN RENESSE BESLOTEN MET GROTE SHOWAVOND 3 Gemeenteraad Bruinisse Verzoek STREEKNIEUWS Van middenstandsvereniging ZÏERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 18 december 1978 Nr. 22425 BRUINISSE, 15-12. In de raadsvergadering van vrij dagavond 15 december werd de gemeentebegroting 1979 aan de raad aangeboden. Deze begroting sluit niet een onvoorzien van f 166.000,— en in het begelei dend schrijven wordt de financiële positie van Brui nisse dan ook als niet ongnstig aangemerkt. Aangezien de uitgaven van de gewone dienst op plm. f 6 miljoen worden geraamd, blyft het financieel overschot beneden de norm van het ministerie van financiën (5 u/o). „Niettemin stemme het u tot tevredenheid dat het gelukt is, een sluitende begroting te kunnen aanbieden", aldus meergenoemd schrij ven. De gemeente beschikt over niet onaanzienlijke reservemiddelen. Het totaal is opgelopen tot ruim f 3l/i miljoen. De hieruit voortvloeiende ren te-opbrengsten worden niet bij geschreven, maar aangewend tot dekking van de uitgaven van de gewone dienst. Deze versterking van de gewone dienst met afgerond f 300.000 per jaar heeft er in niet onaanzienlijke mate toe bijgedragen dat de laatste 5 jaar het voorzieningen peil aanzienlijk kon worden opgevijzeld. Het niet bijschrijven van rente heeft evenwel het nadeel dat, indien voor de dekking van bijvoorbeeld kapitaalsuitgaven over reservemid delen wordt beschikt het profijt zich dan alleen nog maar uitstrekt tot het bedrag van de afschrijving dat me die kapitaalsuitgaven verband houdt. Insiders zullen hieruit begrijpen, dat bedoeld wordt, dat de reserves niet meer op de bank staan of in een op een andere manier is belegd, maar dat er een gemeentehuis en scholen voor zijn gebouwd, dat met al de financiële tegenvallers, die men in 1978 moest verwerken, wat de inrichting van dat gemeentehuis betreft, nu uit de reserves geen uit gaven meer kunnen worden gedaan en er geen rente bate meer uit voortvloeien. Grotere kapilaalwerken Het stuk vervolgt dan ook „in het algemeen zal de mogelijkheid tot het uitvoeren van de grotere kapi- taalswerken in niet onbelangrijke mate afhangen van de rente-op brengsten terzake van te ontvangen nieuwe reservemiddelen zoals stor ting bovenwijkse voorzieningen 2e fase rekreatieplan ad. plm. f 750.000,—. De 2e fase uitvoering rekreatieplan van het Aquadeltagebied wordt ge blokkeerd door het beroep van de Ver. voor Milieudefensie tegen deze tweede fase van het rekreatieplan. Indien de beslissing van de Kroon (die in 197t) wordt verwacht) nega tief zou zijn, vervalt ook de vergoe ding voor bovenwijkse voorzienin gen die Wilma moet betalen. Geen uitzicht in dat geval op genoemde f 750.000,- Kerkstraat Enkele ook in de begroting 1978 voorkomende kapitaalswerken kon den nog niet worden uitgevoerd,- hel betreft de rekonstruktie van de Kerkstraattoen begroot op f 125.000,herindeling terrein oude zuiveringsinrichting en het maken van een oefenmuur tennisbaan t' 40.000,renovatie oudheidskamer f 25.000,Het totaalbedrag aan ka- pitaalslasten voor deze werken is f 26.000,—. Geworsteld wordt met een kapi taalstekort van f l'/2 miljoen. Te zijner tijd zullen voorstellen wor den gedaan om dit tekort te fi nancieren. (Vervolg van pag. 1) gehad. Deze zal nader advies uit brengen. Met de VVD-fraktie wordt betreurd dat het om financiële rede nen niet mogelijk was in Renesse een sportzaal te doen bouwen in plaats van een gymnastieklokaal. Een twee de speelveld voor de s.v. Renesse zit in het wehsen pakket en is bij het kollege in studie. In verband met de aanstaande burgemeesters-vakature zal deze waarschijnlijk reeds on april of mei iri de Staatscourant kenbaar worden gemaakt. Aan het ontwerp-bestem- mingsplan Hoge-Lagezoom wordt de laatste hand gelegd. Verwacht mag worden dat het ont- werp-plan in de loop van januari 1979 voor een ieder ter inzage zal worden gelegd. Voor zover bekend zijn er voor de z.g.n. „Luifelplannen" geen subsidie-mogelijkheden meer. De patiënten van tandarts De Kup hebben de mogelijkheid om hun auto op het gemeentelijk parkeerterrein achter het gemeentehuis te parkeren:. Het kollege zal proberen in 1979 aan- Ook Bruinisse ge-alarmeerd SCHOUYVEN-DUIVELAND, 16-12. De gemeente Pannerden heeft de kat de bel aangebonden, wat betreft de plannen in de afgelopen zomer be kend geworden, die minister Wiegel koestert met betrekking tot de ge meenten kleiner dan 10.000 inwoners. Minister Wiegel wil deze gemeen ten zonder meer kwijt, een herinde lingsplan gebasseerd op 10 punten geeft in de Nota Gemeentelijke Her indeling, wil geen rekening houden, met historische feiten, grenzen of het oordeel van de huidige bewoners, za ken waarbij bijvorigeherindelingen wel mee gerekend is. Ook de Ver. van Nederlandse Ge meenten valt de minister bij in zijn streven naar een krachtige gemeen telijke herindeling (gezamenlijke brief van de V.N.G. en de provincie besturen d.d. 22 maart 1978. Van de 842 gemeenten per 1 ja nuari 1977 zouden er 524 vroeg of laat met het herindelingsvoorstel worden gekonfronteerd. Aan een der gelijke rigoureuze ingreep in veelal eeuwenoude bestuurstrukturen dient goed en verantwoord onderzoek, overleg omtrent de noodzaak daar van met alle partijen vooraf te gaan. „Er is geen tijd meer en geen plaats voor een passieve houding" aldus de gemeenteraad van Pannerden. Bruinisse Deze briefspreekt de gemeente Bruinisse bijzonder aan, ook in Bril wordt de stelling van Pannerden on derkend. Een geforceerde herindeling biedt geen weg meer terug, nu is er geluk kig een lichte ombuiging te Iconsta teren van de houding van de Ver. van Ned. Gemeenten. Panner den wil met alle mogelijke middelen bewerken, dat die ombuiging wordt doorgezet. Voorgesteld wordt nu aan de Raad van de Gemeente Bruinisse mee te werken aan het onderzoek bestuurlijke organisatie in Zeeland van de overleggroep Zeeland-Eras mus universiteit. Subsidiëring van het onderzoek kost 10 cent per inwoner, een bedrag, dat naar het ons voorkomt, de ge meenteraad zal voteren. In Bruinisse gelooft niemand van de gemeentebe stuurders aan de klakkeloos en dom als allerhoogste wijsheid gelanceerde kreet, dat alleen een grote gemeente nog recht van bestaan heeft, evenmin als men daar blijkens genoemd schrijven in Pannerden van over tuigd is. OOSTERLAND. 14-12. „Het is my een waar genoegen dat ik thans mag overgaan tot de officiële opneming van de heer Dirk Jan Geelhoed, sla ger in Oosterland, tot de internatio nale organisatie van „Edclslagers", waarvan er alleen in ons land reeds 500 zjjn. Aldus de heer A. Kroos in zijn kwaliteit van hoofd-adviseur van dc internationale Organisatie van Édel- slagers, die er verder op wees dat tijdens de keuring van dc slagerij van de heer Geelhoed, die hieraan voorafging, hij ruim voldoende pun ten wist te behalen ten teken dat zijn bedrijf aan de zeer strenge se- lektie voldeed om in de organisatie te kunnen worden opgenomen. In een fraai versierde slagerswinkel had deze promotie plaats, en de heer Kroos wees er verder op dat in de 23 jaar dat de heer Geelhoed de sla gerij in het Groenendaal leidt, hij erin is geslaagd er een bloeiende on derneming van te maken, hetgeen inhoudt: hel uitsluitend genoegen nomen met de allerbeste kwaliteit gepaard aan het verlenen van een optimale service van de klanten kring. Klanten Door perfekte kennis van het sla gersvak is het slechts mogelijk de be- en verwerking van het vlees op de beste manier tc doen verlopëh. „Uw klanken", aldus de heer Kroos, „profiteren hiervan het meest, voor al door de unieke 100 procent ga rantie, die elke edelslager op alle artikelen verleen.t Hiermede over handigde de hoofd-adviseur de heer Geelhoed de officiële proclomatie, en hing hem dc erbij behorende me daille om die hij als Edelslager had verdeind. Hierna maakten dc aan wezigen gebruik de heer Geelhoed en zijn familie geluk tc wensen met deze mooie promotie, waarbij uiter aard ook het personeel niet vergeten werd. dacht te schenken aan de oude dorpsgezichten. Een fietspad langs de Torenweg lijkt moeilijk te realiseren, maar men zal het nog nader bekij ken. Overdekt zwembad Het kollege wil de voelhorens uit steken of er kans is op een subsidie van de rijksoverheid voor het reali seren van een overdekt zwembad. Dat er te Renesse geen plannen zijn voor een tennisbaan is gelegen in het feit dat men te Renesse niet zo'n groot ledenaantal heeft als te Burgh-Haamstede waar met veel moeite de banen tot stand zijn ge komen. Het kollege is er nog niet he lemaal van doordrongen dat de stoe len op de publieke tribune aan ver vanging toe zijn, maar heeft toch op dracht gegeven voor een kostenra ming. In de maandagavond te houden raadsvergadering komt de raad in 2e termijn aan het woord en zal het debat over de gemeentebegroting 1979 worden afgesloten. De verkeersdrukte op het wegvak Haamstede-Zierikzee en ook op de rijksweg Zierikzee-Bruinisse zal ten gevolge van de Oosterscheldewerken zo enorm toenemen, dat het kollege van b. en w. van Westerschouwen, evenals trouwens de raad, „voor de komende jaren het ergste vrezen In het kader van de te verwachten grote „dag-pendel" van arbeids krachten afkomstig van de Zuidhol landse eilanden, uit West-Brabant en overig' Zeeland heeft het kollege haar verontrusting kenbaar gemaakt in besprekingen met de Rijkswaterstaat (Deltadienst). Ook bij die instantie is men ervan doordrongen dat de si tuatie wel moeilijkheden zou kunnen opleveren. Bezien wordt óf men de auto's van de dag-pendelaars ergens buiten Schouwen-Duiveland kan doen parkeren om dan vanaf die par keerplaatsen het' vervoer van de mensen per bus te laten plaatsvin den. Volkshuisvesting Ten aanzien van de volkshuisves ting wordt door het kollege opge merkt dat er momenteel al 72-wo ningzoekenden staan ingeschreven van eingen inwoners en sociaal- en ekonomisch aan de gemeente gebon- denen. Begin januari 1979 wil het kollege een bespreking met de Ad vieskommissie Verdeling Rijkssteun Woningbouw om dan aan de hand van de h^rde cijfers te bepleiten meer woningen in de sociale sektor toe te staan, dan aanvankelijk was gepland. In Noordwelle en Serooskerke is cr nog bouwrype grond voor een klein aantal woningen, terwijl te Renesse naast dc 12 woningen, welke men in 1979 hoopt te kunnen bouwen, nog plaats is voor 6 bejaardenwoningen. Vooral in Haamstede heeft de ge meente nog voldoende grond in ei gendom. Getracht zal worden om in liet voorjaar van 1979 een diskussie- nota over dc Oostenrijkse woningen aan te bieden. Waar men kan zal men zich dui delijk uitspreken over het behoud van het Zweedse Rode Kruis zieken huis te Zierikzee. In januari 1979 zal het kollege haar zienswijze mededelen ten aanzien van de aanwijzing van de Kop van Schouwen als beschermd naturmonu- ment. Via dc kommissaris der koningin in Zeeland zijn de bezwaren doorge speeld, ten aanzien van het politie- vraagstuk, doch tot op heden zonder resultaat. Men blijft, waar dat kan, op verbetering van de toestond aan dringen. In november j.i. hebben de gezamenlijke burgemeesters van Schouwen-Duiveland een en ander weer doorgepraat met de Distrikts- kommandant van de Rijkspolitie te Middelburg. Tn het kader van deze bespreking is nog nader beraad gaande over de wijze waarop geza menlijk ais regio nog aktie kan wor den ondernomen. De sagegstic van dc VVD-fraktie om zich nu tot de minister van bin nenlandse zaken- te wenden wordt niet relevant geacht. In de seizoen- maanden wordt ook de reserve-poli- tie ingeschakeld (zaterdagsavonds). Wegens drukke werkzaamheden en om dc gelegenheid te scheppen voor eigen mensen het kerstfeest te vieren, verzoeken wij sekretarissen en sékrëtaressen van verenigingen vor.slagjes van kerstvieringen te willen insturen, indien publikatie in do krant op prijs wordt gesteld. Redaklie zierikzee N.C.V.B.-afdeling De N.C.V.B.-afdeling Zierikzee viert de kerstavond op woensdag 20 december in het Hervormd Vereni gingsgebouw. De liturgie en een klankbeeld worden verzorgd door tïievrouw R. Lokker-Meyering. Me dewerking wordt verder verleend door het koor o.l.v. mevrouw B. van der Linde-Florussen. Nelleke Spoel- stra en Petra Jongmans spelen blokfluit. Kerstviering Plattelandsvrouwen Dinsdagavond houdt de Nederland se Bond van Plattelandsvrouwen af deling Noordwelle en omstreken in het Dorpshuis van Renesse een kerst avond. De avond wordt geheel ver zorgd door de leden. Het kerstevan gelie zal worden gelezen door de president mevr. Vervloet-Visser en mevr. Doornekamp-Rommerts zal een kerstverhaal vertellen. Verder zal er door een aantal leden, onder regie van mevr. Gilijamse-Meyers, een kort kerstspel worden opgevoerd onder de titel „Goed en slecht met Kerst". Ook zal er naast samenzang worden gezongen door het koortje van de afdeling onder leiding van mevr. Ko?-t-Meurs. Volkskerstzang Op zaterdag 23 december wordt een oude - zij het enkele jaren on derbroken - traditie weer hervat, n.l. kerstzang onder de „Beuze". Mede werking wordt verleend door de K.H. „Kunst en Eer". Als het weer al te bar is, wordt uitgeweken naar de Gasthuiskerk. Voor tijd: zie agen da. haamstede Reisvereniging „Ons Genoegen" Vorige week vergaderde de reis vereniging „Ons Genoegen" in hotel Bom. De voorzitter, A. de Bruine, opende de vergadering na eerst de aanwezige leden een kop kofie met gebak aangeboden te hebben in ver band met zijn 30-jarig voorzitter schap. Daarna besprak men de ko- BRUINISSE, 16-12. De Rabobun- ken op Schouwen-Duiveland. Goe- ree-Overflakkee, Tholen en St. Phi- lipsland, verenigd in de z.g. Delta- kring, hebben in de Spaarweek een spaarblikjes-wikkel wedstrijd uitge schreven. Op de scholen werd een spaarblik- je voor iedere leerling afgegeven, waarom een wikkel zat. Gevraagd werd nu voor deze spaarblikjes-wik- lcels een nieuw ontwerp te maken. Tn deze wedstrijd werden in Brui nisse twee prijzen gewonnen. In de hoogste klassen behaalde Martin Duinhouwers een 4e prijs. Van de gemeenten waarin een Rabobank gevestigd is. mógen woensdagmiddag tien kinderen naar een kindermiddag die in „De Scha kel" te Dirksland wordt georgani seerd. Voor de Rabobank Oost-Dui- veland mogen zes kinderen uit Bi'ui- nissé en vier uit Oosterland naar dit kinderfeest. mende zomerreis die werd toege licht door de heer Tuinman van Reisburo Van Oeveren. Uit drie rei zen werd na eenmaal stemmen geko zen uit een drielandenreis, n.l. Ie dag Nederland, tweede dag Duitsland, derde dag door België terug met als overnachting Valkenburg. 'Voor deze reis zijn nog enkele plaatsen vrij. Na een gezellig spelletje Bingo nam de penningmeester het woord die de voorzitter dankte voor alles wat hij dertig jaar voor de vereni ging gedaan heeft onder aanbieding van een fles van zijn lievelingsdrank. De voorzitter dankte zijnerzijds daar na allen voor de medewerking en sloot na allen een goede thuiskomst toegewenst te hebben de vergadering. Kerstfeest Huisvrouwen De afd. Westerschouwen van de Ned. Ver. van Huisvrouwen vierde onder grote belangstelling vorige week in de sfeervol versierde rekrea- tiezaal van de Ger. kerk te Haamste de het Kerstfeest. Na het voordragen van een toe passelijk gedicht, heette de presidente mevr. Den Hamer-de Feiter allen hartelijk welkom in het bijzonder Otto Sternman, de bekende voor drachtskunstenaar. De aanwezigen en het koor zongen tesamen het „Stille Nacht", gevolgd door een vijftal lie deren op Kerstfeest betrekking heb bende. Fluitsoli Otto Sternman bracht eerst eenï fluitsoli van bekende kerstliedjes,! waarbij spontaan werd meegezongen.l Afwisselend met fluitsoli werd op| boeiende wijze „De bevrijding van de slavernij in Suriname" door deze| kunstenaar voorgedragen. Na de pauze nam hij in fantasie de aanwe zigen mee naar donker Afrika en| bracht hij geestige verhalen onder meer uit de Kongo en later ook uit de Antillen. De presidente bracht de heer Stemman namens allen dank voor deze fijne medewerking aan het Kerstfeest en vroeg hem het te zin gen „Ere zij God" op de fluit te be geleiden, waarana hij gaarne voldeed. Mevr. Den Hamer besloot met een kort gedicht. N.C.V.B.-afdeling Dinsdag 19 december vindt in de rekreatiezaal van de Geref. kerk de kerstavond plaats van de afdeling Haamstede van de N.C.V.B. kerkwerve Kerstbijeenkomsten Ook in Kerkwerve wordt dit jaar weer rijkelijk Kerstfeest gevierd. Het begint dinsdagavond in de consisto rie van de Hervormde Kerk waar de Herv. Vrouwengroep „Samen één", samen met de dames uit Serooskerke een kerstavond houden. Woensdag 20 december wordt in het verenigingsgebouw de kerst avond verzorgd door leden van de N.C.V.B. afdeling Kerkwerve. De peuters vieren kerstfeest in de.peur terspeelzaal aan de Ring op .donder dagmorgen, terwijl de - kleuters jj's avonds in kleuterschool .'.Piggel- £mee" samenkomen. De Christelijke1 Mat. School houdt de kerstwijdin'g Vrijdagavond 22 december in'dejCh'av iGereformeerde kerk -aan de Beatrix-, fstraat. Tenslotte -wordt op "Eerste •Cerstdag het kerstfeest van zondags-, {school ..Immanuël" gehouden, fs avonds in de Ned. Hervormde £erk. RENESSE, 14-12. De middenstand in Renesse neemt een belangrijk*3 plaats in en neemt tachtig procent van de werkgelegenheid in Renesse voor haar rekening. Dat zei donderdagavond de heer M, J. Krijnse-Locker voorzitter van de middenstandsvereniging aan liet begin van de grote showavond in De Ark waai mee de winkelweekaktie werd afgesloten. Dc,ze avond, die inmiddels bijna een traditie is geworden werd - on danks de grote konkurrentie van de Toon Hermans-show - door ruim achthonderd belangstellenden bijge woond. Het programma, waaraan werd meegewerkt door Harry Touw, Appic Brommert, Corrie Konings, hel duo Cees en Monique en dc Mi gra's, allen bekend van radio en tv, sloeg dit keer iets minder aan bij het misschien toch wel wat verwende publiek. Voorzitter Krijnse-Locker verwel komde de aanwezigen en in het bij zonder het kollege van b. en w. Hij zei dat de middenstandsvereniging met het „oude" kollege altijd uit stekend heeft samengewerkt en sprak de hoop uit, dat deze lijn met het nieuwe kollege zal worden voortgezet. De heer Krijnse-Locker memo- meerde daarna wat er in Renesse de laatste tijd veranderd is en noemde daarbij onder meer de nieuwe school, het Dorpshuis, twee nieuwe banken en de nieuwbouw wijk. Bezinnen „Natuurlijk zeggen sommigen, dat het vroeger toch eigenlijk allemaal leuker en gezelliger was, maar we moeten ons er toch op bezinnen wat er in hel Renesse van nu moet gaan gebeuren. Moeten we doorgaan, al les houden zoals het nu js of moeten we iets afstaan van wat wc nu heb ben?" De heer Krijnse Locker was van mening, dat er meer permanente in woners in Renesse zouden moeten komen. „Het rendement", zo zei hij. „zal daarbij niet alleen voor dc mid denstanders zijn, maar eveneens voor dc plaatselijke school cn dc verschillende verenigingen. Optreden Hij vond dat er in Bruinisse zeker plaats is voor een aantal jonge ge zinnen, die nu moeten uitwijken naar kernen in de omgeving. Als eerste betrad hierna Harry Touw het toneel. Deze conferencier - bekend door de destijds gerucht makende Hachè en Servetshows en bij de meesten beter als Fred Haché bekend - beloofde zich voor wat be treft zijn „ondeugende" moppen aan te passen aan het grote aantal kin deren in dc zaal. Hij vulde met een aantal toch zeer pikante moppen, de leemtes tussen de optredens van de verschillende artiesten. Appie Brommert, bandparodist. had veel te weinig ruimte op het door de begeleidende band, vrijwel geheel ingenomen podium. Zijn op treden kwam dan ook niet geheel uit de verf, al zaten er toch een aan tal zeer goede vondsten in zijn krea- tie, waarmee het publiek zich kos telijk vermaakte. Hierna was de bekende zangeres Corrie Konings aan de beurt. Zij zong een aantal bekende nummers en werd daarvoor aan het eind van haar optreden bekroond niet een fraai boeket. Na de pauze trad allereerst het duo Cees en Monique voox; het voet licht. Zij hielden onder méér een grote polonaise waaraan .door vrij wel alle kinderen enthousiast werd deelgenomen. De avond werd beslo ten met een optreden van d'e „Mi gra's". v-">' Het optreden van Corrie Konings was een van de hoogtepunten tij< showavond waarmee de middenstavdsvereniging te Renesse de aktie afsloot t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3