DE ERFENIS VAN TANTE GREET R.U.-FRAKTIE WIL MEER AANDACHT VOOR RESTAUREREN VAN OUDE PANDEN IN WESTERSCHOUWEN Vluchtelingen verdronken i wensen worden op tijd verstuurd. r'f nost ES3 Drie dames werden gedood bij oversteken van straat J. van den Berge in algemene beschouwingen: De inflatie- korrektie Studiegroep kleine school Mavo'ers en de horeca makelaarskantoor tamboer b.v. „Hard" vuurwerk gevaarlijk Doden door vergiftiging Kerstviering koninklijk huis /.IEX IK/.EESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 14 december 1976 Nr. 22423 7 HAAMSTEDE, 11-12. De lieer J. v, d. Berge heeft als eemmuisfraktie van de Reformatorische Unie in zijn algemene beschouwingen tijdens de raadsvergadering maandagmiddag in Westerschouwen, aandacht ge vraagd voor het zoveel mogelijk renoveren van oude panden. „Zo nu en dan verdwijnt er een oud gebouw of oud boerderijtje uit de gemeente. We willen met de re- konstruktie van de dorpskommen al les in oude stijl terug brengen, wat we overigens een goede zaak vinden, maar laten we zoveel mogelijk trach ten de oude panden in dezelfde stijl te renoveren. Deze bepalen het ka rakter van het dorp. Ook voor de toerist heeft dit zjjn bekoring. Er is al zoveel verdwenen". De heer Van de Berge prees het financieel beleid van de gemeente, waardoor, nu er overal werkloosheid heerst, de gemeente toch nog werk gelegenheid kan scheppen. Verder stemde hij in met de zienswijze van het kollege om het voorzieningen- peil te willen handhaven zonder de belastingdruk al te zwaar op te voe ren. „Ook wij zijn tegen drastische verhogingen en zullen als het nodig is, deze zeer kritisch bekijken". Inrit Ook de heer Van den Berge noem de de verbetering van het terrein rond het gemeentehuis een verfraai ing van het geheel. „Wij hopen dat u met geen voorstel in de raad komt om tot bebouwing aan de J. J. Boe- ijesweg over te gaan". Wel vroeg hij aandacht voor een parkeerhaven ten behoeve van de bezoekers van de tandarts waar naar mening van de RU-fraktie ruimte voor is. Evenals vorig jaar wees hij op de gevaarlijke inrit van het gemeentehuis vanaf de Kloosterweg. „Dit blijven wij een zeer gevaarlijk punt vinden, vooral in verband met het fietspad en de daar aanwezige beplanting". Slopen Nu pand Weststraat 18 in gebruik is als mortuarium vroeg de heer V. d. Berge om het doen slopen van het oude mortuarium aan het Sluispad en het doen verbeteren van de ver keerssituatie daar. Dit in verband met het steeds drukker worden van het verkeer, nu ook plan Malipaard in 1979 gereed komt. De RU-fraktie staat verder posi tief tegenover de nodige vervan gingsinvesteringen voor de brand weer en pleit voor een goede- ver lichting op het kruispunt Stoofweg- Serooskerkseweg. DEN HAAG, 13-12. Dc voorstellen van de PvdA-fraktie in de Tweede Kamer om te komen tot een beper king van de inflatie-korrektie zijn dinsdagavond afgestemd. Slechts de frakties van PvdA, PPR en PSP spraken zich uit voor aanvaarding van wijzigingsvoorstellen op dit punt, die beoogden de inflatiekor- rektie tot en met de 40-procent- schijf te beperken tot tachtig-pro cent en tot 50-proccnt voor de schij ven daarboven. BANGKOK, 13-12. Honderdtien Vietnamese vluchtelingen zijn in de afgelopen dagen voor de kust van Thailand verdronken toen hun sche pen vergingen. Dc 113 opvarenden van vijf andere schepen zijn er, on danks dc scherpe kontrole, echter in geslaagd aan wal te gaan. Dit is dinsdag in Bangkok vernomen. Fietspad Hij kwam verder met de suggestie om langs de Torenweg, die veel wordt gebruikt door fietsers en voet gangers, een fiets- en wandelpad aan te leggen ter betere beveiliging. Voorts suggereerde hij de PTT te vra gen een brievenbus te plaatsen bij de telefooncel naast bakkerij Hoge- naar en een bij plan Malipaard en pleitte hij voor aanleg van de riool- streng bij de Kraaijensteinweg, wan neer de rekonstruktie van deze weg niet zou doorgaan. Sport Zoals altijd liet de RU-woordvoer- der weten, dat zijn fraktie zich ver zet tegen sportieve aktiviteiten op zondag, de dag des Heeren. Daarom vroeg hij zich af of het willicht mo gelijk is dat op zaterdag wordt ge voetbald. „Dan kunnen ook jongeren in de gemeente, die nu om princi piële redenen niet kunnen voetballen daar wel aan mee doen". Watde strandvoorzieningen aan gaat, vroeg hij om verbetering van de overgang bij 't Watergat en ver- Advertentie betering van de parkeerakkommo- datie achter de vuurtoren. Ook was hü het met het kollege eens dat er meer uren voor school zwemmen voor de kinderen van de gemeente Westerschouwen moeten komen en liet hü weten geen voor stander te ztin van de stichting sa menlevingsopbouw. Ook deelt de fraktic de zorg van het kollege ten aanzien van de toe nemende verkeersdrukte op de ver binding Burghsluis-Zierikzee-Helle- gatsplein en attendeerde de heer Van de Berge nogmaals op de gevaarlijke afslag Serooskerkseweg-Stolpweg, bü boerderij De Schelphock. Hij liet voorts weten dankbaar te zijn met de verbetering van het kruispunt Noordstraat-Serooskerk- seweg-Hogezoom en geen voorstan der te zijn van de nieuw aan te leg gen weg van de Brouwersdam langs slot Moermond naar de Stoofweg. Ziekenhuis Ook de heer V. d. Berge was op geschrikt door de plannen om in de toekomst het ziekenhuis in Zierikzee te laten verdwijnen. „We staan vol ledig achter u". We hopen en ver trouwen erop dat u de juiste wegen zult weten te vinden om ons zieken huis, wat in zo'n grote behoefte voor ziet voor de regio, te proberen te be houden. We moeten ons allen het uiterste inzetten voor het behoud van een eigen ziekenhuis, ook al zal dit financiële konsekwenties met zich meebrengen". Woningbouw Wat de volkshuisvesting betreft uitte spreker zijn danbaarheid voor de nieuwbouw in de kleine kernen.. „We zijn naar de mening van volks huisvesting in de vrije sektor te hard gegroeid en daar wordt nu de socia le sektor de dupe van. We delen de ze zienswijze niet en staan in deze achter het kollege om al het moge lijke te proberen daar verbetering in te krijgen". Volgens de heer V. d. Berge zou de gemeente voor iedere woning die aan mensen van water staat en Dosbouw wordt toegewezen kompensatie moeten krijgen. Rekreatie De RU-woordvoerder bleef bij het eerder ingenomen standpunt, dat er in de gemeente geen campings meer bij mogen komen en dat in de re- kreatieve sektor geen of weinig uit breiding moet plaats vinden. Verder wilde hij weten wat de gemeente kan doen om de plaatselijke bouwbedrij ven bij de bouwactiviteiten te be trekken. Hü kantte zich voorts tegen het aantrekken van twee nieuwe krach ten voor openbare werken. „Wjj hou den nog steeds vol, dat werk uitbe steden voordeliger is. Diverse be dreven in onze gemeente hebben reeds tot volle tevredenheid ge werkt". Zorg Sociale zorg, zo vervolgde hij, wordt steeds duurder en moet door steeds minder mensen worden ge daan. „Nog steeds wordt deze hulp door rijksmaatregelen beperkt, ter wijl het juist andersom zou moeten zijn. Hulp van vrijwilligers zal hard nodig zijn. Wij zien in deze ook een grote taak voor de diakonien weg gelegd". In dat verband wees' hij ook op het zorgwekkende van de bezui nigingen op gezinszorg en gezins hulp. Politie Ook de heer V. d. Berge maakte zich zorgen over de bezetting van de politie. „Ons inziens zijn we er op achteruit gegaan nu alles gecon centreerd is in Zierikzee". Tenslotte dankte de heer V. d. Berge alle medewerkers en wenste hen, het kollege, raadsleden, inwo ners en gasten van de gemeente ge zegende Kerstdagen en Gods onmis bare zegen voor 1979 toe. Tachtig maal bloed GRONINGEN, 9-12. De heer H. J. Woltjer (64) uit Gronin gen heeft zaterdag voor de tachtigste maal een halve liter bloed afgestaan aan de Rode Kruis bloedbank Groningen- Drenthe te Groningen. De heer Woltjer is ruim veertig jaar donor en heeft nog meege maakt, dat zijn bloed recht streeks aan de patiënt werd toegediend. Direkteur van de bloedbank, dr. C. Th. Smit Sïbinga, noem de het grote aantal donaties door de heer Woltjer voor Ne derland uitzonderlijk. „Het ge beurt maar zelden, dat mensen zo vaak in.hun leven bloed ge ven." DEN HAAG, 13-12. Er komt een afzonderlijke studiegroep die „de kleine en kleiner wordende school" bekjjkt. Dit is meegedeeld in het overleg dat staatssecretaris Hermes van onderwijs en wetenschappen heeft gevoerd met de overkoepelende onderwijsorganisatie in dc CCOO. Deze centrale commissie onder wijsoverleg had kritiek op een be leidsnotitie van de bewindslieden naar aanleiding van een advies over de kleine school. De staatssecretaris achtte het nu verstandig de vijf ont wikkelingspro jekten kleine school los te maken van de projekten waarmee de nieuwe basisschool wordt voorbe reid. Met de opvatting een studie groep kleine school in te stellen kon den partners in de CCOO zich ver enigen. MIDDELBURG, 13-12. De Zeeuwse Provinciale Ondewijskoinmissie zal zich bij de minister van onderwijs aanmelden als kandidaat voor het proefprojekt van 16- tot 18-jarigen. De Nederlandse Vereniging voor Chefkoks afdeling Zeeland (NCCK) heeft zich dinsdagmiddag voorstan der getoond van een aparte horeca- opleiding in het kader van het proef projekt 16- tot 18-jarigen. Plaat en concert AMSTERDAM, 11-12. De vrees dat dc klassieke grammofoonplaat de concertzaal konkurrentie aandoet is ongegrond. Veeleer blijkt cr spru- ke te zijn van een wederzijdse sti mulans: Hoe groter het platenbezit, hoe meer concertbezoek. Dit blijkt uil een landelijke en quête die de NOS-afdeling kijk- en luisteronderzoek heeft ingesteld on der 9050 Nederlanders van 12 jaar en ouder. Dat gebeurde in opdracht van het CNO (Contactorgaan van Nederlandse Orkesten) en de Boek manstichting. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN BOSCH. Door hol relatief snel aan dc slag komen van jeugdi ge werklozen in het algemeen en de schoolverlaters in hel "bijzonder nam sedert augustus jl. het aandeel vart de jeugdige leeftijdsgroepen in de totale werkloosheid in Brabant af. EDE. Ook bij de volwassen zigeu ners beslaat er duidelijk behoefte aan onderwijs in de Nederlandse taal. Dat schrijven b. en w. van Ede aan de gemeenteraad, één maand nadat zich in die gemeente een groep van rond de zestig zigeuners voorgoed heeft gevestigd. AMSTERDAM. Twee met pistolen gewapende mannen hebben een overval gepleegd op de juweliers zaak van Begeer van Kempen en Vos op de hoek van de Leidsestraat en Prinsengracht in Amsterdam. Zij maakten daarbij een hoeveelheid briljanten buit. 'S HEERENBERG. De Stichting Gouden Handen in het Gelderse 's- Heerenberg heeft in aanwezigheid van kardinaal Alfrink een expositie geopend over de mysterieuze lijk wade van Turijn, waarop de beelte nis van het dode lichaam van Jezus van Nazareth te zien zou zijn. UTRECHT. De bondsraad van de ABVA heeft geen ai te hoge ver wachtingen van het resultaat van het hervatte overleg tussen minister Wiegel en de ambtenarencentrales. De bondsraad heelt daarom in Utrecht besloten, de akties niet do- finit ef af te gelasten maar om ze zolang in de ijskast te zetten. DEN HAAG. Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken heeft de ambassades in dé „daar voor in aanmerking komende" lan den gevraagd Menten niet toe te la- 1 ten ingeval hij Nederland zou ver laten. Ondanks dat Menten geen paspoort heeft is hij vrij Nederland te verlaten. DEN HAAG. Staatssekretaris Wallis de Vries van c.r.m. wil de „meevaller" van 32,5 miljoen gulden die voortvloeit uit het versneld in lopen van een in 1976 ontstaan be grotingstekort, geven aan de instel lingen voor gezinsverzorging met een te laag verzorgingsniveau. Dat heeft het ministerie van c.r.m. dins dag bekendgemaakt. ROTTERDAM. De Rotterdamse burgemeester André van der Louw is verontrust door berichten die in de Maasstad de ronde doen als zou de Rotterdamse haven worden ge bruikt als Europees centrum voor de aan- en afvoer van Amerikaanse kernwapens. DEN HAAG. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft staatssekretaris Smit-Kroes ophel dering gevraagd over het plan van de P.T.T. om 250 kleine postinrich- tingen op te heffen. De vereniging is over dat plan verbaasd en veront rust. Zij is er niet bij betrokken ge weest en heeft er uit er uit persbe richten van moeten horen. DEN HAAG. Het Koningin Julia na Fonds stelde in het tweede en derde kwartaal 3.600.000 gulden be schikbaar voor 355 projekten. Advertentie I. tamboer jr. makelaar onroerende goederen kantoor: lindenlaan 3 middelharnis tel. 01870-3477* privé: 01870-3816 bemiddeling bij aan- en verKOop taxaties - beheer, assurantiën hypotheken LtdNOM; SALISBURY. Woensdag was men de oliebrand bü de Rhodesische hoofdstad Salisbury nog steeds niet meester. Naar schatting gaan 40 mil joen liter benzine, dieselolie en pe troleum ter waarde van 17 miljoen gulden verloren. Dc brand is door zwarte verzetslieden aangestoken. DEN HAAG, 13-12. Vuurwerk, dat teveel herrie maakt, dient verboden te worden. De jaarwisseling mag best uitbun dig verlopen, maar niet zo dat men sen en dieren er gehoorstoornissen aan overhouden. Dat stellen, de CDA- Kamerleden Pam en G. M. P. Cor- nelissen in schriftelijke vragen aan minister Ginjaar van volksgezond heid en milieuhygiëne. De kamerleden maken gewag van een TNO-onderzoek, waaruit zou blijken, dat vier van de vijf onder zochte merken vuurwerk op twee meter afstand 155 tot 160 decibel la waai produceren. Voorts heeft een onderzoek in Skandinavië aange toond, dat een tot drie procent van jongens in de tienerjaren blijvend gehoorschade oploopt door vuurwerk. EIBERGEN, 13-12. De 14 maanden oude Ronald Temmink uit Eibergen is in de nacht van dinsdag op woens dag in het Radboudzickenhuis in Nij megen overleden aan de gevolgen van een vergiftiging die hy vorige week vrydag opliep. Vrijdag overleed zijn anderhalf jaar oude zusje al aan de gevolgen van vergiftiging. De familie Tem mink uit Eibergen werd vrijdag on wel na het avondeten. De moeder, de vader en diens broer werden opge nomen in een ziekenhuis in Groen- loo. HEERLEN, 12-12. Bü een zeer ge compliceerd auto-ongeluk zijn dins dagavond op de provinciale weg Heerlen-Sittard ter hoogte van de Heerlense wijk Passart-De Wier drie vrouwen op slag gedood toen zü dc drukke straat wilden oversteken. De slachtoffers zijn mevr. J. Groot- Groene veld (71), de 70-jarige M. Manca en de 16-jarige Ellen Breuer, allen afkomstig uit de genoemde woonwijk. Zij kwamen met de bus uit Bruns- sum aan, stapten rond half zes uit en wilden gedrieen de vrij brede straat (12 meter) oversteken. Aan gekomen op het midden van de weg werden twee van hen geschept door een wagen die twee andere auto's wilde inhalen. De chauffeurs van deze twee wagens hadden de vrou wen gezien en minderden vaart. De derde vrouw die een en ander voor haar ogen zag gebeuren liep terug en werd daar geschept door een auto die de tegenovergestelde kant uit reed en een afslaande wa gen wilde passeren. HILVERSUM, 13-12. De NOS-ra- dio zal op woensdag 20 december van 16.30 tot ongeveer 17.30 uur via Hil versum een, een rechtstreekse repor tage verzorgen van de traditionele kerstviering van de koninklijke fa milie met het personeel van het hof. De viering die verslagen wordt door Hugo van Rhijn, vindt plaats in het Aardhuis in Hoog-Soeren in de ge meente Apeldoorn. Wat biedt de BEELDBUIS VRIJDAG 15 DECEMBER NED. 1: Allereerst de Lucy-show, waarin Lucy en Ethel al sinds tijden jagen op een bankbiljet met een nummer, waarvoor een prijs is uit geloofd. Maar hebben ze hel biljet eenmaal, dan raken ze het ook weer vlug kwijt. Daarna Kwistig met Mu ziek met onder meer Loeki Knol en The Blue Diamonds. Voorts een af levering van The Streets of San Francisco. De rechercheurs Stone en Keiler gaan in opdracht van een be zorgde moeder op zoek naar haar zoon. Jan van Hillo belandde mei zijn serie Tussen toen en Toekomst bij de schat van Serooskerke op Walcheren, die bestond uit 1017 gouden munten. Na een kort pro gramma met de Kings singers spreekt dominee Rutgers over rijk en arm in Ter kerke in Serooskerke. NED. 2: Na Wickie de Viking volgt de Muppet Show met de gast Don Deluise. Vervolgens de Illusio nist. De natuurkundige Alex Pichek laat zich vermoordenom zijn land uit te kunnen vluchten en een nieu we identiteit aan te nemen, ten ein de zijn onderzoek voort te kunnen zetten. In de vierde aflevering van Kant aan m'n broek probeert me vrouw Petypon de hertog te verlei den. In Brandpunt onder meer een drietal enquêtes, waarin getest werd hoe het met de populariteit van het nu een jaar oude kabinet stond, voor, tijdens en na het uit brengen van Bestek '81. Hans van Willigenburg presenteert lot slot een „rondje Theater". VRIJDAG 15 DECEMBER NED. 1: 10.30 Schooltelevisie; 18.30 Sesamstraat; 18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 18.59 De Lucy Show 19.25 Kwistig met muziek; 20.40 The streets of San Francisco; 21.37 Jour naal; 21.55 Tussen toen en toe komst: De schat van Serooskerke; 22.50 The King's Singers; 22.55 Ter kerke in Serooskerke; 23.05 Nieuws. NED. 2: 18.25 Teleac; 18.55 Nieuws; 1S.59 Wickie de Viking; 19.27 De Muppet Show; 20.00 Jour naal; 20.27 De Illusionist; 21.25 Kant aan m'n broek22.10 Brandpunt; 22.45 Rondje Theater; 23.40 Nieuws. door FRANK VAN FALCKENOORT Chris heeft het gedaan en hij is er de man niet naar zoiets te verge ten. Er is dus iemand beneden, die dc garagedeuren heeft geopend. Maar hoe komt hij aan een sleutel? En met welk doel is hij hier zo laat in de avond? In ieder geval niet met legale beweegredenen. In het aarde donker en zonder licht. Maar wat is hier eigenlijk nog te halen? Die ge heimzinnige kelder, die met een luik via de garage te bereiken is, tfas al lang leeg. De boeken zijn verdwe nen en nu ook de kleding in de kas ten hier. Of is het soms de bcdoe- v ling geleidelijk aan alles uit huis weg te halen? Wal van waarde is? Dan moet ik er toch nodig een stok je voor steken: dit gaat me echt tc ver. Ik heb van tante Greet dit huis geërfd en de notaris heeft er niets van gezegd, dat de inboedel, de he le inventaris zoals ik die heb aan getroffen, er niet bij hoort. In het negatieve geval zou hij me toch ge zegd hebben van wie dit allemaal is of wie er recht op heeft. Goed, dan zou er overdag dc gelegenheid ge weest zijn om een en ander weg te halen. Onder getuigen. Maar dit is absurd cn behoort tot dc katcgoric diefstal met braak. Dat neem ik niet! Ze staat in haar nachtpon en trekt er haar regenjas overheen. Zo gaal ze naar dc ovreloop. Omdat ze onder deze omstandigheden geen licht durft aan tc steken, gaat het wat onhandig, maar zo onhoorbaar mogelijk loopt ze de enkele meters naar dc trapopening en ook ditmaal kan ze een kreet van schrik nauwe lijks weerhouden. Want zc ziet, dal do kelderdeur half openstaat en daar beneden licht brandt. Het schijnsel is duidelijk zichtbaar cn daardoor kan ze ook een gedeelte van de hal zien. Ze wil licht maken, maar bedenkt zich. En begint nu echt bang te worden. Best mogelijk, dat er meerdere mensen bij betrok ken zijn. Wat men doet, is haar nog niet duidelijk, maar het staat wel vast, dat het illegaal is. Dat men dingen doet, die strafbaar zijn. Al was het enkel maar het binnenko men in dit huis. Dat nota bene nu van mij is! Verdraaid, met welk recht komt men telkens weer op mijn terrein en in mijn huis? Haar verontwaardiging begint de overhand te krijgen cn wint het op de duur van haar vrees. Ze herin nert zich dc revolver in dc la van de kaptafel en al kan ze helemaal niel met een dergelijk wapen om gaan, ze kan cr zichzelf mee verde digen. als dat nodig zal blijken tc zijn. Ze is plotseling vastbesloten. Met een wapen in dc hand loop ik vrijwel geen kans meer, dat men mij wat doet. Want een kat, die in 't nauw zit. maakt soms rare spron gen. Ze loopt terug naar de slaapka mer, voelt in het donker in de Ia en pakt de revolver. Maar gelijk zakt haar bravour weg: als dat ding nu eens afgaat en ze raakt iemand? Zo dat hij dood gaat? En er misschien toch niets bijzonders aan dc hand is? Dan ben ik een moordenares en ga ik de gevangenis in Ze heeft hot wapen beet, los in de hand en is juist weer van plan het terug te leggen in de la, als ze op nieuw geluiden hoort. Duidoliik hoorbaar in het huis zelf. Het lijkt nu wel of z.c in de salon lopen. Er welt nieuwe woede in haar op. Ditmaal is z.c vastberaden, houdt de revolver stevig vast cn loopt naar de trapopening, daarnaar beneden kijkend. Er komen twee mannen van achteren, die iets dragen, dat ze naar de kelder willen brengen. Het schijnt nogal zwaar tc zijn. En groot. Bea ziet het en dan wordt ze zo kwaad, dat ze het lichtknopje op de overloop omdraait, waardoor niel enkel zijzelf in een onderdeel van een sekondc in het licht baadt, maar ook dc hal beneden is volop licht. De beide mannen schrikken ken nelijk. Bea hoort, dat er een vloekt. Men laat het voorwerp, dat men sa men droeg, vallen cn één der man nen kijkt verbaasd naar boven. Blikt meteen vis a vis in de ogen van dc vrouw, die nu bovenaan de trap staat. Bea is ineens niel bang meer. Zc richt haar revolver op dc mannen en roept: „Blijf staan of ik schiet!" Opnieuw een knetterende vloek. En een der mannen roept„Die griet is er cn heeft een pistoolWeg wezen!" Nog vóór Bea wat kan doen - zc weet overigens niet eens, of zc wel kan schieten en of het ding geladen is - duiken de mannen de kelder trap in, trekken dc deur achter zich dicht cn aan het gerommel hoort Bea wel, dat men in paniek weg vlucht. Met zware voorwerp, dat men sjouwde, achterlatend. Don komt Bea lot zichzelf. Ze ziet de revolver in haar hand cn maakt een reflexbeweging. Meteen gaat er een donderend geluid door het hui Door de schrik heeft ze de haan overgehaald en een kogel afgescho ten. Maar vrijwel gelijk laat ze het wapen vallen, dat via de traptreden kletterend beneden terecht komt. Dan is alles weer stil, al schettert hel nog in Bea s oren van dc na galm van het schot. (wordt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 7