&oifa VERKEERSSITUATIE OP DE WEG VAN HAAMSTEDE NAAR ZIERIKZEE BEHOEFT EEN VERBETERING V erlichtingskon trole Veilig Verkeer afd. Schouwen All Ready behaalde duidelijke zege op SKNWK: 7-3 Dr. H. J. van Zuijlen in algemene beschouwingen: STREEKNIEUWS 5 HAAMSTEDE, 11-12. Dr. H. J. van Zuijlen, heeft tij- dens de algemene beschouwingen die hij maandagmid dag in de raadsvergadering van Westersehouwcn hield namens de VVD-fraktie gewezen op de ernstige ver keerssituatie op het weggedeelte Haamstede-Zierik- zee. Naar zijn mening vinden daar thans reeds veel te veel ongevallen plaats en zal de situatie in het ko mende en de volgende jaren onhoud baar worden, gezien het volledig op gang komen van de werkzaamheden ter gedeeltelijke afsluiting van de Oosterschelde. „Denk daarbij ook aan de vele kruisingen en afslagen". Zijn fraktie vindt het daarom dringend noodza kelijk dat met bekwame spoed dooi de Provinciale Waterstaat stappen worden ondernomen om tenminste langs genoemde Provinciale weg een langzaam verkeersweg aan te leggen. „Indien de meerderheid van de raad het met de VVD eens is, dient in de ze zaak namens de gemeenteraad een een daartoe strekkend verzoek aan provinciale staten te worden gericht, terwijl de noodzaak van verruiming van de Px-ovinciale weg tevens ter kennis dient te worden gebracht van het departement van Verkeer en Wa terstaat", aldus de heer Van Zuijlen. Rekonstruktie De VVD-fraktie heeft met voldoe ning gekonstateerd, dat er geen fi nancieringstekort is. Door de VVD wordt verder er op aangedrongen, dat het voornemen om de derde fase van de rekonstruktie van de kom van Haamstede in de winter van 1979-1980 te effektueren, in ieder ge val doorgang vindt en dat, om dit mogelijk te maken, tijdig voldoende vervangende parkeerruimte beschik baar is. Teneinde de aanleg van trot toirs langs de Hogezoom te Renesse mogelijk te maken, wat uit oogpunt van verkeersveiligheid zeer gewenst is, dienen de onderhandelingen mel de eigenaren van de daaz-voor beno digde grond op korte termijn te wor den afgesloten. Rondweg Indien met de betrokken eigenaren niet tot overeenstemming kan wor den gekomen, dan dient onteigening ten algemene nutte van de nodige grond te worden overwogen. Onafhankelijk van het instellen van evengenoemde procedure lient, wanneer het bovengenoemde trottoir niet voor de zomer van 1979 kan wor-jj den aangelegd, de rondweg om del dorpskern van Renesse onverwijld tel worden gerealiseerd. Het wordt als absoluut onaan vaardbaar gezien, dat de regio's ten deze achtergesteld worden bij de grotere bevolkings-agglomeraties. De fraktie wil ook worden inge licht of de polio-inenting in de ge meente een suksesvol verloop heeft gehad. Volkshuisvesting Ten aanzien van de volkshuisves ting maakt de VVD-fraktie zich ernstige zorgen, in de eerste plaats voor de eigen bevolking. Het wordt als een ongezonde zaak gezien, dat jongeren, die ekonomisch aan de ge meente gebonden zijn elders in de regio een woning moeten gaan zoe ken. Indien de aanwijzing van de Kop van Schouwen tot beschermd Na tuurmonument definitief is, dient het kollege van b en w de verdere ge volgen van deze aanwijzing op zeer korte termijn met de raad te bespre ken opdat in de openbaarheid abso lute duidelijkheid ontstaat over de gevolgen nu en later van deze aan wijzing. Speelveld Met waardering is kennis geno men van het feit dat het opnieuw aangelegde speelveld op het sport park van Zuijen eerst gebruikt mag worden, nadat de Ned. Heide Mij. daartoe toestemming zal hebben ge geven. Thans dient alle 'aandacht worden gegeven aan een tweede speelveld voor de sportvereniging Renesse, daar deze vereniging met twaalf elftallen maar de beschik king heeft over één speelveld, wat ten enenmale onvoldoende is. Ten aanzien van het toerisme wordt verzocht dat het gemeentebe stuur stappen, gaat ondernemen bij de daartoe geëigende organen om de centrale vakantie-periode in Ne derland zodanig vast te stellen, dat zij niet samenvalt met die in Duits land in Rijnland-Westfalen. Politie èj Met het kollege maakt de fraktie jzich- ernstig ongerust over het le- Ikort en meer nog over de achteruit gang van de sterkte van het politie corps in de gemeente. Spelmoment uit de ontmoeting tussen AU Ready IV en het Nieuwer kerkse SKNWK. Ko Rijn (All Ready) heeft de bal weten te bemachtigen, waar Wim van Dijke (SKNWK) zal hem het scoren weten te beletten. De VVD-fraktie betreurt het tenl zeerste, dat het subsidiebeleid van! het departement van onderwijs het onmogelyk maakt om de te bouwen gymnastiekzaal te Renesse als sport zaal uit te voeren, dit geldt temeer waar het kader van het welzijn van de bevolking van hoger hand steeds meer wordt aangedrongen de burger te brengen tot sportieve rekreatie, rcspcktievelyk tot trimmen. De VVD-fraktie kan akkoord gaan met het voteren van een bedrag van f 280.000 voor de in de aanbiedings brief genoemde aanschaffingen en in uitvoering te nemen werken. Zij wil er hier nog eens op wijzen, dat de Rondweg te Renesse daarbij bij haar de hoogste prioriteit heefi Waardering Met waardering werd kennis ge nomen van het voornemen alles in het werk te stellen om het peil van de algemene voorzieningen te hand haven, zonder de gemeentelijke be lastingen aanzienlijk te verhogen. De aanleg van het parkeerterrein achter het gemeentehuis beschouwt de fraktie als een belangrijke ver betering en verfraaiing, maar hoe iets „representatief in een behoefte voorziet" ontgaat haar. De verkeersveiligheid in - en in de verbindingen met - de gemeente Westerschouwen baart zeer ernstige zorgen in de VVD-fraktie. Op dc situatie op de Hogezoom te Renesse werd reeds gewezen. Ten aanzien van het reddingswe zen is de fraktic van mening, dat op uitbreiding op korte termijn moet worden gestreefd. Ten aanzien van de Volksgezond heid is men van mening, dat alles, maar dan ook alles in het werk moet worden gesteld het Rode Kruis Zie kenhuis te Zierikzce te doen voort bestaan. Van de zijde van alle gemeenten op Schouwen-Duiveland moet er bij de bevoegde autoriteiten op worden aangedrongen, dat het Centraal Or gaan Ziekenhuistarieven daadwer kelijk op korte termijn bijstelt. Advertentie WESTERSCHOUWEN, 9-12. Vei lig Verkeer Nederland afd. Schouwen hield in het afgelopen weekend, t.w. vrijdag in garage Gilijamse te Re nesse en te Burgh in garage Noord- hoek en op zaterdag in garage Goed- bloed te Noordwelle cn in garage Dijkman te Haamstede, een verlich- tingskontrole voor motorvoertuigen. In totaal kwamen 41 automobilis ten opdagen om hun verlichtingsap- paratuur te testen en eventueel bij te laten stellen. Eveneens was de ogentestwagen aanwezig en hier werd veel gebruik ,van gemaakt. Ge zien het betrekkelijk geringe aantal automobilisten dat" gehoor gaf aan de oproep zal Veilig Verkeer a.s. vrij dag en zaterdag dezelfde test nog eens herhalen, doch dan juist anders om wat de dagen betreft. Renesse en WESTERSCHOUWEN Vergadering C et C" De vergadering van de Landbouw- vereniging „C et C" is verschoven naar dinsdag 19 december. De ver gadering wordt gehouden in „Zee- lust" te Westenschouwen (18.15). ZONNEMAIRK Muziek- en toneeluitvoering „Nul en Uitspanning" De HarmonievercnJgfng „Nut en Uilspanning" geeft op vrijdag 15 de cember in het dorpshuis aan de T. M. v. d. Bijlstraat, een muziek- en toneeluitvoering. Onderstaand programma zal ten gehore worden gebracht. Semper Fidel is. mars, G. P. Sousa; EI Pasa Moro Gitnno. selektie, ^Cees Vlak: Holiday for trumpets, trompet solo, W. Lascroms; Scenes from the Country Side, selektie. Jack Harvey. Optreden drumband o.l.v. de heer M. C. M. Ricvers en vervolg muzi kaal gedeelte. The Acrobat, trombo nesolo, Greenwood-Maas; Espana Cani. pasodoble, Marquina-Hanni- ken-. Victorieuse, mars, H. L. Blan kenburg. Dirigent is de heer E A. de Looff. Men acht het gewenst, dat de be staande - volkomen onvoldoende - toestand ter kennis wordt gebracht van de minister van binnenlandse zaken. De VVD-fraktie acht het echter volkomen onaanvaardbaar, dat ter zake van gemeentelijke aangelegen heden er in toenemende mate min of meer van wordt uitgegaan, dat be paalde maatregelen en voorzieningen worden aangepast aan onvoldoende, politietoezicht. Ten aanzien van de brandweer is men er uit der aard der zaak dank baar voor, dat het korps het laatste jaar slechts zelden daadwerkelijk behoefde op te treden. Men waar deert de aanschaf van modern ma terieel en adviseert de bestaande daadwerkelijke kontrole op de ver ordening brandveiligheid streng uit te oefenen. Scholen De procentueel vrij aanzienlijke toename van het aantal leerlingen op de openbare school te Noordwel le en het tenminste stabiel blijven van het leerlingen-aantal te Seroos- kerke stemt tot vreugde, zeker de aanstelling van een tweede leer kracht te Noordwelle. De ontvolking van de scholen in de grote kernen is naast het terug lopen van het kindertal per gezin echter ook te wijten aan het reeds gememoreerde gebrek aan woningen voor jonge gezinnen, aldus de heer Van Zuijlen. Aandacht wordt gevraagd voor speelvelden voor de jeugd, met na me te Renesse. Aanleg zou te stimu leren zijn door inschakeling van zelfwerkzaamheid van ouders ep belangstellenden. Dorpshuis De. fraktie van de VVD onderkent de grote behoefte aan een dorpshuis voor Bui-gh-Haamstede. Zij wil graag geïnformeerd worden over de mogelijkheden tot realisatie. Indien realisatie tot de mogelijkheden be hoort zou zij tevens een financiële opzet tegemoet willen zien. Ook is de fraktie van mening, datx „luifelplannen" de attraktiviteit van de dorpskernen met name die van Haamstede en Renesse sterk zouden vergroten. Zij zou gaarne vernemen welke mogelijkheden tot realisering van dergelijke plannen bestaan, „Last but not least" dringt de VVD-fraktie er op aan dat de defini tieve plannen voor het gebied tussen Hogezoom en Lagezoom thans spoe dig ter visie worden gelegd cn dat daar een zodanig aantal vakantie woningen kan worden gerealiseerd, dat een goede exploitatie mogelijk wordt. Burgh komen dan op zaterdag (19,00 tot 21.30 uur) en Noordwelle en Haamstede op vrijdag van 10.00-12.00 uur. Op de planken wordt gebracht de klucht „Lachgas", gevolgd door het blijspel in één bedrijf „Nog vele ja ren" van Max Andrea. De stukken gaan onder regie van de heer M. W. van 't Veer. De uitvoering wordt be sloten met een groot bal. On donder dag 14 december zijn de bejaarden uit de gemeenten Brouwershaven en Kerkwerve welkom eveneens in het dorpshuis te Zonnemaire. KERKWERVE Bijeenkomst S.G.P. Donderdag 14 december a.s. zal in de zaal van de Chr, Geref. Kerk aan de Beatrixstraat een bijeenkomst worden gehouden voor de S.G.P. Kiesvereniging van Middenschou- wen. Spreker op deze avond zal zijn de heer J. Dankers, leraar aan de Pedagogische Akademie „De Drioe star" te Gouda met het onderwerp „Zuid Afrika". Belangstellenden zijn van harte welkom. Oudste inwoonster Maandag 11 december, werd Kerk- werve's oudste inwoonster, mevrouw M. Viergever-Hoekman, woonachtig op „De Hoogte". 99 jaar oud. OUWERKERK Kerstlijst Aangekondigd wordt de cirkulatie van de bekende Kerstlijst, ten be hoeve van de kerstfeestviering met de kinderen van de zondagsschool. Het aantal kinderen is belangrijk toegenomen en de inkomsten zou den derhalve synchroom dienen toe te nemen. Een beroep wordt derhal ve gedaan op de offervaardigheid van de burgerij. NTEUH'ERKFRK Advents-zangdienst Zondag 17 december wordt de jaar lijkse Advents- zandienst gehouden. een interkerkelijke bijeenkomst, die gehouden wordt in de Gereformeerde Kerk. Voorganger is ds. P. J. Moet; medewerking wordt verleend door het Chr. Gemengd Koor „Eén Naam is onze hope", o.l.v. de heer P. H. Wessels te Middelharnis. Uit die plaats komt ook de organist, de heer Paul Kieviet. Gereformeerde Gemeente Tijdens de maandagavond gehou den ledenvergadering van de Gere- foveerde Gemeente in Nieuwerkerk werden de heren C. de Knegt en P. W. de Jonge herkozen als ouderling. Nu de heer G. Braam zich niet meer als diaken herkiesbaar heeft ge steld wegens zijn leeftijd, werden in deze vakature door de kerkeraad voorgesteld de heren J. Brouwer en C. bij de Vaate. Laatstgenoemde werd gekozen maar bedankte voor deze benoeming. Opbrengst kollekte De zojuist gehouden huis-aan- huis-kollekte voor het Kerstfeest van de zondagsschool te Nieuwer kerk heeft het mooie bedrag van f 1605,25 opgebracht. De leiding van de zondagsschool dankt alle gevers en kollektanten. BRUINISSE Verkeersdrempel In de Dokter de Kockstraat te Bruinisse is een verkeersrempel aan gebracht, die automobilisten funk- tioneel maant tot snelheidsmatiging. Wie te hard over de drempel rijdt, loopt averij aan de auto op, zodat voorzichtigheid geboden is. De drem pel is aangebracht vijftig meter noor delijk van de peuterzaal, zodat over stekers minder gevaar lopen. Sint was er echt we! Sint - alweer terug naar Spanje - liet zich ook te Bruinisse zien en had daar zelfs een druk programma. Een bezoek werd gebracht aan de kleuter- en basisschool en dat verg de. enkele uurtjes:. De Hervormde Vrouwenvereniging organiseerde een pakjesavond in het rekreatie- oord Stoofpolder. SPORT DUIVENSPORT Geslaagde tentoonstelling van de p.v. „Duiveland" NIEUWERKERK, 9-12. Onder zeer grote belangsteling werd zaterdag in Ons Dorpshuis de tentoonstelling ge houden van de P.V. Duiveland. Keurmeester Van Es had geen ge makkelijke taak oni uit de 210 dui ven, in verschillende klassen onder verdeeld, de prijswinnaars aan te wijzen. De heer J. Folmer had de mooiste duif van deze tentoonstelling, waar van de prijzen als volgt werden ver deeld: Klasse oude doffers: 1. J. Folmer; 2. en 4. J. Quist; 3. A. de Jonge; 5. en 6. H. v. Noorden; 7. Joh. Stouten; 8. comb. Dane-Dooge; 9. P. Otte. Klasse oude duivinnnen; 1. en 7. C. v. Dijke; 2. en 8. P. Otte; 3. comb. Knop-Stouten; 4. J. Folmer; 5. M. A. Matthijsse; 6. J. W. v. Dijke; 9. W. Dalebout. Klasse jarige doffers: 1. A. C. de Ronde; 2. A. Heijboer; 3. Joh. Stou ten; 4. J. Quist; 5. H. P. v. Noorden. Klasse jarige duivinnen: 1. J. Fol mer; 2. en 3. C. v. Dijke; 4. J. Quist; 5. J. W. v. Dijke; 6. P. Otte; 7. J. v. d. Werf. Klasse jonge doffers: 1. H. P. v. Noorden; 2, 7 en 10 D. Capelle; 3 en 6 A. J. IJzelenberg; 4 en 8 A.-Heij boer; 5. A. Hagensteijn; 9. C. v. Dij ke; 11. M. A. Matthijsse; 12. comb. Dane-Dooge; 13. J. Folmer. Klasse jonge duivinnen: 1. J. Quist; 2. A. S. de Koning; 3 en 6 J. Folmer; 4. D. J. de Jonge; 5. C. v. Dijke; 7. A. Heijboer-; 8. comb. Dane-Dooge; 9. A. Otte; 10. Joh. Stouten; 11. D. Capelle; 12. A. J. IJzelenberg. Deze tentoonstelling was byzonder geslaagd voor wat betreft de vele goede en mooie duiven, maar ook voor wat betreft de grote belangstel ling van het publiek. Ook de verlo ting is een groot sukses geworden. MIKROKORFBAL Een produktiever en ook wel beter plaatsend All Ready behaalde een duidelijke 7-3 zege op het Nieuwcr- kerkse SKNWK. Reeds in de le helft slaagde All Ready erin een beslis sende voorsprong te nemen. TURNEN Interview met Maria Filatova In het Tumblad van december een interview met de Russische turnster Maria Filatova. In 1976 kreeg zij by de Olympische Spelen in Montreal met de Russische ploeg het goud om gehangen en een jaar later werd zij in Oviedo in de strijd om de wereld beker eerste in het algemeen klasse ment. Voor Oviedo had zij bij de Euro pese titelstrijd in Praag goud op de vrije oefening en brons op de balk gewonnen. Sinds 1976 is zij lid van de Russische ploeg. Zij wordt ge traind door het echtpaar Galina en Inokenti Mametjev. Onlangs is in de Amsterdamse RAI een kongres gehouden over de „nadere grensbepaling van de sport". De grootste winst van het kongres was het praten op zich. Dat het pralen over een dergelijk on derwerp binnen de Nederlandse sportwereld mogelijk was, is al een pluspunt. Het Turnblad brengt ook een interview met de coach, Ota, van de Japanse turnploeg. In tegen stelling tot de Oostbloklanden be gin t^Japan met het aanleren van de oefeningen pas op dertienjarige leeftijd. Turners in Japan bereiken rond hun 24-ste jaar hun top. SCHAKEN T.O.G. Bruinisse Uitslag 11e ronde van de onder linge. kampioenschappen van dc Schaakvereniging T.O.G. Bruinisse. M. Houkamp-J. D. do Korte 0-1; A. van den Berge-J. Reurich 1-0; M. van Driel-J. C. Hagens 1-0; M. Muller-Jan de Jonge 1-0; A. Kik- R. Bal 0-1; Th. van «der Havc-A. Slinger 0-1. Donderdag 14 december speelt T.O.G. I uit Bruinisse in een uit wedstrijd tegen Koudekerkc I. in de eerste klasse Noord Zeeuwse Schaakbond. De volgende heren werden uitge nodigd: H. P. Dolk, M. Houkamp; J. D. de Korte, A. Douw, Jaap de Jonge, W, van den Berge, R. Weij- ers, J. C. Hagens, J. Reurich en M. van Driel. Vertrek 19.15 uur bij het Dorpshuis. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) In de begin-opstelling opende Gerrit Krijger uit een doorloopbal de score (1-0), waarna Henny Lin- ders met een afstandschot sukses had (2-0). Na de vakverwisseling bleek Jan Jumelet in een produktieve bui te zijn. Eerst wist hij de korf met een afstandschot te doorboren (3-0) waarna hij uit een doorloopbal voor 4-0 zorgde. Weer in de beginopstelling scoorde Henny Linders van onder de korf (5-0) waarna Piet Zandijk de rust stand. op 5-1 bepaalde. Na de hervat ting kon SKNWK, door een fraai af standschot van Janny de Valk-Fol- mer de achterstand tot 5-2 terug brengen. Door Jan Jumelet (afstand schot) en Rinus. Kloet (doorloopbal) liep AU Ready uit naar 7-2. In, de slotfase slaagde Wim van Dijke' er uit een doorloopbal in, de eindstand op 7-3 te bepalen. Vrijdag 15 december 'sporthal Onder dak All Ready II-ZSC, 19.30 uur; SKNWK-Volharding, 20.30 uur; Brouwershaven-TOGO V, 21.30 uur. Zaterdag 16 december Sporthal On derdak AU Ready PII-SVOWK Pil, 12.00 uur; All Ready PI-SVOWK PI. 12.40 uur; Brouwershaven PI-Dreischor PI, 13.20 uur; Dreischor AI-A11 Rea dy AI, 14.00 uur; Dreischor-TOGO II, 14.50 uur; All Ready-RWR, 15.50 uur; Dreischor II-Blauw Wit II. 17.00 uur. ZAALVOETBAL Wedstrijdprogramnia Woensdagavond 13 december speelt Stella Boys 1 om 20.20 uur tegen Vertig. FC Groendal zal het zwaar krijgen bij Mevo 1 (21.00 uur) en Skol Boys 1 speelt tegen het in de onderste regionen verkerende Toren Boys (21.40 uur). In de tweede klasse opent Drei schor de avond met de wedstrijd te gen Skol Boys 2 (19.00 uur). Beide ploegen houden elkaar waarschijnlijk in evenwicht. ZZ'72 2 speelt tegen het op de vierde plaats staande SVOWK (19.40 ur) en tot slot speelt Mevo 2 tegen Die Gouwe (22.20 uur). Mevo 2 zal die wedstrijd waarschijnlijk winnend afsluiten. ZIERIKZEE. Het dames hand bal team van Delta Sport kreeg zater dagmiddag nieuwe trainingspakken aangeboden van de groothandel in groenten, fruit en zuidvruchten van M. M. de Looze. Met de trainer en de heer De Looze poseerden de da mes van Delta Sport roor onze fo tograaf. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dames- en heren paraplu's in alle bekende merken LFNGKEEK IEDMWABEN DAM 9 ZIERIKZEE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 5