kalkoen... Regel uw bankzaken tijdig vóór de kerst A/s uficht feestelijk wilt,eten,moetv kalkoen nemen P.V.D.A. WESTERSCHOUWEN BLIJFT PLEITEN VOOR OPENBARE KOMMISSIEVERGADERINGEN Vers water stroomt binnen door Brouwersdam-inlaatsluis C.D.A.-FRAKTIE WESTERSCHOUWEN WIL BESTEMMINGSPLANNEN IN VERBAND MET WONINGBEHOEFTE J. Lustig in algemene beschouwingen: L. Tieleman in algemene beschouwingen: De laatste dagen van het jaar zijn razend drukke dagen voor uw bank. Daarom een vriendelijk verzoek: regel uw bankzaken die u vóór de jaar wisseling afgewerkt wilt hebben nog deze week. De gezamelijke banken en spaarbanken. 4 HAAMSTEDE, 11-12. De fraktie van de PvdA van de gemeente Westerschouwen is het eens met een opmer king van burgemeester mr. F. G. A. Hnber van Goes, dat er in bet algemeen in bet openbaar te weinig wordt gediscussieerd en dat vooral over belangrijke zaken in brede lagen van de bevolking nog veel te weinig wordt gepraat. De heer J. Lustig, liet in zyn alge mene beschouwen op de begroting voor 1979, die maandagmiddag in vergadering van de gemeenteraad van Westerschouwen werden gehou den, dan ook weten dat zyn fraktie op de openbaarheid van kommissie vergadering- zal blyven terugkomen. Het was de PvdA opgevallen, dat over deze aangelegenheid in de aan biedingsbrief met geen woord was gerept terwijl in de vergadering van 19 september was toegezegd, dat het kollege zou proberen binnen een maand met een standpunt over de openbare kommissievergaderingen zou komen. De heer Lustig zetten de voordelen van openbare kommissievergaderin gen op een rijtje. Zo wees hij erop dat de leden van de kommissie bij openbaarheid, zonder druk van ver trouwelijkheid voor hun eigen oor deelvorming in kontakt kunnen tre den met of adviezen kunnen vragen aan derden. De andere frakties, zo meende hy, vinden in deze opmerkingen van PvdA-zyde misschien een reden om hun diverse verkiezingsprogramma's op dit punt nog eens na te slaan. Financiën De heer Lustig merkte in eerste in stantie in zijn algemene beschouwin gen op, dat de eventuele kritische opmerkingen geenszins bedoeld zijn om het werk van het kollege en de medewerkers negatief te benaderen. De financiële positie van de gemeen te behoeft nog geen zorgen te baren. Met belangstelling ziet de PvdA de begrotingswijzigingen tegemoed wel ke betrekking hebben op een bedrag van f 280.000,- gereserveerd voor in 1979 te doene afschrijvingen in ver band met in de toekomst te verwach ten uitgaven. Verder is er nog een post voor onvoorziene uitgaven van f 191.563,46. De heer Lustig vond dat men zich gelukkig mag prijzen dat de gemeen te op financieel gebied nog zo goed uit de weg kan en het voorzienings- peil van de gemeente gehandhaafd kan worden zonder de belastingdruk al te zwaar te moeten opvoeren. Gronclexploit a tie De fraktie wilde verder ingelicht worden over de stand van zaken met betrekking tot het indienen van een voorstel tot vaststelling van een bouwgrondexploitatie verorde ning. Reeds in de antwoordnota van 1977 werd door de raadsvoorzitter mede gedeeld, dat G.S. hebben aangedron gen op het vaststellen van een zo danige verordening in het voorjaar van 1978 vermoedelijk ter vaststel ling zou worden aangeboden. Tot op heden heeft men hiervan nog niets gemerkt en waarom niet?, wilde hij weten. Hij vroeg ook welke gevolgen voor de gemeente de nieuwe rege ling voor de verdeling van de alge mene uitkering uit het gemeente fonds zal hebben, waarvoor met in gang van het komende jaar een in- terimmaatstafbebouwing gaan gel den. werk van het vrijwillige brandweer korpsen. Met de opmerkingen van het kollege ten aanzien van de ver keersveiligheid kan men zich volle dig verenigen. Gevraagd wordt of de prioriteit, gegeven aan de aanleg van een parallelweg voor langzaam ver keer langs het trajekt Haamstede- Zierikzee, door de Provincie wordt gedeeld. Naar de mening van de PvdA-fraktie voorziet de strandred- dingsbrigade in een behoefte. Men blijft evenwel van mening, dat in het seizoen een tijdelijke beroepskracht moet worden aangetrokken, die re gelmatig diverse posten begeleidt en toezicht houdt op het materieel. Verlichting Gevraagd werd verder naar de oorzaak van het stagneren van de opdrachten aan de PZEM, ten aan zien van de straatverlichting. Ter wijl het nodige materieel reeds lang ter. plaatse aanwezig is, laat de uit voering nog maandenlang op zich wachten. Met het kollege is de PvdA-fraktie van mening, dat het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee voor de regio behouden moet blijven. Woningbouw Evenals ex-wethouder L. C. Hoo- gerhuis vindt de PvdA-fraktie dat er een grote behoefte bestaat aan nieuw bouwwoningen, gezien de wachtlijst van woningzoekenden. Het kontigent voor 197,8 10 wo ningwetwoningen) kon echter niet worden benut omdat er niet tijdig bouwrijpe grond beschikbaar was. Voor de in 1981 te bouwen woningen zou de PvdA de plaats daarvan af hankelijk willen stellen van het tijd stip van gereedkomen van de in 1979 in aanbouw te nemen twintig wo ningen en de aktuele woningbehoef te daaraan. Op het ogenblik is er al leen bouwrijpe grond te Noordwelle en Serooskerke. Naar de mening van de PvdA- fraktie is in de voorgaande jaren hier te weinig aandacht aan besteed. Gevraagd werd verder naar de dis- kussienota over de bestemming van de resterende Oostenrijkse woningen en om het in overeenstemming bren gen met het pas vastgestelde streek plan. Dit laatste om meer echtzeker- heid te geven aan de mensen die hierbij zijn betrokken. Andere visie 1 Dat de PvdA vaak een afwijkende mening heeft over de wijze van plan ning, met de andere frakties is een gevolg van een andere visie op het gehele gebeuren van de Volkshuis vesting en de ruimtelijke ordening, zo liet hij weten. Om het voortbe staan van de rekreatie te waarborgen zal men de natuur en het landschap uiterst zorgvuldig moeten beheren. Derhalve zal bij elke beslissing, waarbij natuur en landschap in het geding zijn, een duidelijk aanwijs baar maatschappelijk belang aanwe zig moeten zijn, zowel op korte als op lange termijn. Streekarchief Graag wilde de fraktie ook verne men waarom de gemeenschappelijke regeling Streekarchievariaat niet per 1 januari 1979 in werking kan treden. Waardering heeft de fraktie voor het Fietspaden Gevraagd werd voort de aanleg van fiets- en wandelpaden te bevor deren. In de nota fietspaden van de provincie wordt duidelijk gezegd, dat het aan de gemeente Westerschou wen wordt overgelaten eigen initia tieven in deze te ontwikkelen en daarvoor met de betrokken instan ties in nader overleg te treden. Graag zal men bij de PvdA de plannen ver nemen. Aangedrongen werd ook op een betere regeling ten aanzien van het schoolzwemmen in het zwembad Onderdak te Zierikzee. Speelplaatsen De PvdA ziet het als gewenst, dat er opvangcentra komen in de kernen in de vorm van kinderspeelplaatsen. Dat er nu gebruik wordt gemaakt van de schoolpleinen is een logische gevolg van het ontbreken van een alternatief. Gedacht wórdt aan kin derspeelplaatsen in de nieuwbouw te Renesse en Burgh-Haamstede. De plannen om in de kern van Renesse een speelveld voor de jeugd in te richten worden met belangstelling tegemoet gezien. Opbouwwerker Teleurstellend vindt de PvdA het dat op de bijeenkomsten in de di verse kernen, waarbij met het kol lege van b en w en de nieuwe op bouwwerker van gedachten kon worden gewisseld over de in de toe komst te ontwikkelen plannen, de raadsleden van de andere frakties geen enkele blijk van belangstelling hebben getoond. Op deze gespreks- avonden is gebleken, dat het dooi de bewoners van de kernen op prijs wordt gesteld om over-belangrijke zaken over hun kern te kunnen mee spreken. Gehoopt wordt tenslotte dat voor het komende seizoen een goede rege ling voor de politiedienst getroffen kan worden. Hët terug naar de zo genaamde „wijkagent" zou aanbeve ling verdienen, maar vraagtekens worden geplaatst bij de realisatie hiervan. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND KERKRADE. Een onder invloed van alcohol verkerende man heeft maandagavond tegen zes uur voor bijgangers de stuipen op het lijf ge jaagd door in de Kerkstraat van Kerkrade zes pistoolschoten af te vuren. UTRECI-IT. „Er zullen komend jaar akties gevoerd worden op de kazer nes tegen het gerotzooi van Van Lent, en dat kunnen best wel eens harde akties worden dan deze de monstratie vandaag". Dit zei VVDM- voorzitter Eric Kohier maandag avond op de landelijke manifestatie tegen weddeverlaging in Utrecht. UTRECHT. Ruim 1200 dienstplich tigen uit het hele land hebben maan dagavond in Utrecht gedemonstreerd tegen de wedde-verlagingne die staatssecretaris Van Lent van defen sie per 1 januari wil doorvoeren. LUNTEREN. Aan de Broeksteeg te Lunteren is maandag in een beek de tweejarige Klazina Pul levenloos in de sloot gevonden voor haar woning. Het meisje was gaan spelen en is in een onbewaakt ogenblik in de beek terecht gekomen. UTRECHT. De Voedingsbonden FNV willen - evenals de bouw- en houtbonden van de FNV - een clau sule hanteren bij de c.a.o.-onder- handelingem-voor het komende jaar, waarin een looneis is vastgelegd die de uitwerking van Bestek '81 op de koopkracht teniet moet doen. AMSTERDAM. Prinses Margriet zal 16 décember op de werf van de NDSM in Amsterdam de doop ver richten van het containerschip „In- cotrans Spirit". Het schip, met een draagvermogen van 24.000 ton en kapaciteit van ruim 1400 laadkisten, is gebouwd in opdracht van Inter continental Transport B.V. in Rot terdam. DEN HAAG. Volgens Pieter Men- ten heeft de toenmalige minister van justitie mr. H. Mulderije tegen hem gezegd dat hij builen vervolging zou worden gesteld. DEN HAAG. Mr. J. Kortenhorst, zoon van Mentens verdediger in de vijftiger jaren dr. L. G. Kortenhorst, wil geen stukken uit zijn vaders dossier vrijgeven die schade kunnen berokken aan derden en hemzelf. Een zoutwater-injektie BROUWERSHAVEN, 11-12. Rijks waterstaat is deze week begonnen met de algehele verversing van het Grevelingenbekken. Bel 's op ROME, 11-12. Bruno Roc- casecca was in een openbare telefooncel in Rome aan het praten met zijn meisje, toen twee in een auto gezeten mannen gebaarden dat hij moest ophangen. De 22-jarige Bruno gebaar de naar de mannen terug dat ze wat hem betreft z'n maat konden nemen. Hij werd er voor getrakteerd op twee re volverschoten door de glazen wand heen: de ene trof Roc- casecca in een dij, de andere schoot een vinger af. De mannen zijn ontkomen. Met ongeveer 140 m3 per seconde stroomt vers zeewater door de inlaat- sluis van de Brouwersdam, die dit voorjaar gereed kwam. Het zoutge halte van het Grevelingenwater dat in acht jaar nadat de Grevelingen was afgesloten nogal wat gedaald is, wordt nu weer op peil gebracht. Dat gebeurt mede om te verzekeren dat de Zeeuwse oester, die op de Grevelingen weer terug wordt ge kweekt, wat zoutgehalte betreft vei lig wordt gesteld. Wachten tot december Aanvankelijk was het de bedoeling reeds in juli met het inlaten van zee water te beginnen; bij proeven meen de men toen schade aan de flora en fauna te ontdekken. Het zwaardere zeewater vermengde zich onvoldoen de met het Grevelingenwater, waar door ongewenste milieuverschillen optraden. In de winter met zijn stor men en harde wind geeft deze ver menging veel minder problemen. Men besloot toen de verversing uit te stellen tot december. Advertentie HAAMSTEDE, 11-12. De heer L. Tieleman, fraktie- voorzitter van het CDA in fle gemeente Westerschou wen heeft er bij het kollege met klem op aangedrongen bestemmingsplannen gereed te maken en de woning bouw te bepleiten. „Het is toch een onverkoopbare zaak, bij zo'n grote vraag naar woon ruimte, tien woningwetwoningen in Renesse van 1978 te moeten ver schuiven naar 1979 omdat er geen bouwrijpe grond beschikbaar is", zo zei hy. „Met een wachtlijst van wo ningzoekenden te moeten blijven rondlopen, zonder uitzicht, is om moedeloos van te worden. Laten wy later niet het verwijt na moeten kry- gen van een falend bouwbeleid". De heer Tieleman had opgemerkt dat in de aanbiedingsbrief van het kollege alleen maar verwezen wordt naar de sociale bouwsektor. „Maar vergeet u vooral in onze gemeente niét de vraag naar premiewoningen en zeker niet de vrije sektor". Beleidsnota Ook hij herinnerde eraan dat de vorig jaar beloofde beleidsnota over de Oostenrijkse woningen dit jaar nog niet is verschenen. Hij konsta- teerde dat de resultaten gunstig zijn, na renovatie van deze wonin gen. „Wij vragen ons thans af of dit geen uitwijkmogelijkheid kan zyn voor de dringende vraag naar woon ruimte". Cijfers De heer L. Tieleman kon zich in grote lijnen met de cijfers van de begroting 1979 verenigen. Hij zei blij te zijn dat er een gezonde basis is en dat men het voorzieningspeil in de gemëente wil handhaven, zon der de belastingdruk al te zwaar te moeten opvoeren. Dat met de wen sen van de voormalige P.C. groep rekening wordt gehouden blijkt uit de opmerking van het kollege in haar aanbiedingsbrief: „Wij willen geen duurte eiland worden, door de gemeentelijke belastingschroef steeds verder aan te draaien". Het vervult de CDA-fraktie wel met zorg dat in de aanbiedingsbrief niet wordt gerept over de wcrkgele- Advertentie genheid in de bouwsektor. Het CDA wil de bouwsektor gezien als een van de pijlers waarop de gemeente naast de rekreatie steunt. De fraktie is van mening dat dit in het algemeen te weinig wordt, on derkend. In de eigen gemeente wordt ge pleit voor een invoegstrook bij de Stolpweg voor het steeds toenemende verkeer naar Burghsluis. Jammer vindt het CDA het dat er zo weinig schot zit in de rondweg om Renesse en de rekonstruktic van dc Hoge- zoom. V erkeersvei ligheid Bij het CDA ziet men als tweede en zeer urgente en belangrijke zaak, de verkeersveiligheid. Bij Se rooskerke is de verkeerssituatie vei liger geworden, maar dat is echter maar een onderdeeltje van de uit de hand lopende verkeersdrukte tussen Hellegatsplein en Burghsluis. Met het inzetten van autobussen, zoals door Rijkswaterstaat en provincie wordt gedacht, worden de proble men niet opgelost. „Men moet niet vergeten dat er in heel de wegenbouw een achter stand is van tien jaar. Het kollege wordt gevraagd dringend te pleiten voor de nodige voorzieningen. Bij de fraktie heeft men sterk de indruk, dat de burgers soms te wei nig achter het beleid van de be stuurders staan. Voor de gemeente is het een taak de voetganger als kwetsbaar element in het verkeer te beschermen, merkte de heer Tiele man op. „Als wij hiervoor maatregelen treffen stuit men op eén muur van weerstanden, die men moeilijk kan doorbreken, zonder de medewerking van de burger. Gezien dc toestand, waarin Hel wegdek zich bevindl. vragen wij toch spoedig maatregelen te treffen." Wcnscnpakkel Aan hel wensenpakket van het kollege wil men nog toevoegen het bouwen van een Dorpshuis of ver gaderruimte te Noordwelle en te Burgh-Haamstede. Als vooruitstre vende gemeente is een overdekt ge meentelijk zwembad beslist geen overbodige luxe; zelfs is hiervoor een geschikt gebouw in do gemeente te vinden. „Met heel veel moeite zijn twee tennisveldjes in Haamstede aange legd, waarom in Renesse ook niet,"' zo vroeg de heer Tieleman vorder. Twee veldjes voor vijf kernen en de rekrcanlcn is veel weinig. Een vaste bibliotheek in dc ge meente staat ook op het wenson- program van het CDA. Fietspaden Fietspaden heeft rrien wel- zien verbeteren, ntaar de aanleg van de nieuwe paden, b.v. onderlangs dc duinen vanaf de boswachterij naar Renesse laat schijnbaar nog op zich wachten. Gepleit wordt vorder voor beter zittende stoelen voor liet publiek in de raadszaal, wat zeker niet als geld smijterij zal worden gezien. De monumentenlijst betreffende, wordt gepleit voor meer bescher ming van het dorpsgezicht. Waardering heeft men voor het werk van de brandweer, het red dingswezen, de kruiswerkers en de ambulancedienst. Evenals vorig jaar wordt aan dacht gevraagd voor een betere kommunikatie tussen vuurtoren, strand en reddingsboot. Gewezen wordt op de onmisbaar heid van het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis ie Zierikzee voor de re gio. Struktuurplan Voor de ruimtelijke ordening, is er nu een ontwerp struktuurplan. Na het vaststellen van het bestem mingsplan Hogezoom-Lagezoom, kan dit Struktuurplan, opnieuw aange past, als beleidsplan gaan fungeren. Terughoudend is men ten aanzien van verdere uitbreiding van het het personeel. Gevraagd wordt om een leesbaar stuk van gemeentewerken, waaruit blijkt dat er achterstand of onder bezetting is. Gevraagd wordt ook toe te zien op het juiste gebruik van de sport velden. Vernielingen Vreemd vindt het CDA het dat de raad wordt meegedeeld, dat vernie lingen worden aangericht aan de schoolgebouwen en terreinen. De fraktie ziet dat als een duidelijke taak voor de politie, vooral, als dit regelmatig en op vaste plaatsen plaatsvindt. Duidelijk is, dat men weer terug moet naar de wijkagent. Verkeer Bij de kleuterschool te Haamstede kan men geen verkeersproblemen hebben; er ligt een meestal leeg ge meentelijk parkeerterrein bij het postkantoor. Als men van hieruit de kinderen over het trottoir naar school brengt is er geen enkel pro bleem en is er geen veiliger situatie denkbaar, zo meende hij. Als laatste punt wordt door de CDA-fraktie aandacht geschonken aan het openbaar maken van kom- missievergadcringen, welke door één party steeds weer wordt bepleit. Openbaarheid Door de CDA-fraktie wordt gezegd dat er openbare raadsvergaderingen zijn, die voor iedereen toegankelijk zijn. Ieder kan kennis nemen van de raadsstukken, bij elke fraktie bestaat de mogelijkheid problemen naar vo ren te brengen aan dc vertegenwoor digers van zijn partij, in dit geval de gekozen raadsleden. Er zijn kommis sies ingesteld, waar van elke fraktie een vertegenwoordiger aanwezig is; kommissie van overleg. „Vooroverleg betekent" aldus de heer Tieleman. wel eens vertrouwe lijk praten over zaken, problemen, personen of geld bedragen, die nog niet in de openbaarheid kunnen wor den prijsgegeven". Volgens de CDA- fraktie is het fout en onjuist als men elke gelegenheid aangrijpt door te zoggen: wij willen openbaarheid, wij hebben niets te verbergen. Bij opheffing Aan deze besloten kommissies heeft het vooroverleg geen zin meer en kan alles beter via de frakties direkt in de openbare raadsvergadering worden gebracht, zo is de mening van het CDA.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 4