Gemeenteraad Brouwershaven stelde begroting 1979 vast Nieuwe voorzitter van „Beter Wonen" Dreiging van Chomeini Werk gelegenheid in de bouw OPNIEUW GESPREK MINISTER MET CENTRALES OVERHEIDSPERSONEEL Algemene beschouwingen Sluiting kleine P.T.T.-kantoren De positie van de bejaarden helpsters Dode bij schietpartij AGENDA 2 BROUWERSHAVEN, 11-12. De gemeenteraad van Brouwershaven heeft maandagavond de begroting voor het jaar 1979 vastgesteld met een voorlopige post onvoorzien van 254.495,57. gen van een rondweg te Zonnemaire gezien de gevaarlijke situatie in deze kern. By de algemene beschouwingen voerde als eerste de heer J. A. v. d. B\jl (CDA) het woord. Hy noemde de nota van het kollege meer een terug blik dan een visie op de toekomst. Met het kollege was hij het eens, dat er een selektief investeringsbeleid moet worden gevoerd met een stre ven naar verlaging van de investe ringsbedragen. „Het hoeft niet altijd het duurste te zijn voor een rationeel beheer en be stuur van de gemeente". Een verar ming noemde de heer v. d. Bijl hét voor de gemeenschap, dat de hulp postkantoren worden gesloten. Voor de openbare orde en veiligheid drong hij aan op het plaatsen van een tele fooncel. Rondweg Een knelpunt in de verkeersveilig heid noemde hij de kern Zonnemai re. Graag gaf hij het kollege in over weging te bekijken of een rondweg een oplossing zou betekenen. Over het Rode Kruisziekenhuis zei de heer v. d. Bijl, dat met alle ten dienste staande middelen bereikt zal moeten worden dit ziekenhuis voor de regio te handhaven. Het heeft een duidelijk (Vervolg van pag. 1) Het bestuur zag derhalve geen en kele aanleiding de heer Vos van de voorzittersfunktie te weerhouden, te meer daar hij juist zeer ter zake kundig is betreffende de financiële ontwikkelingen, waarvoor een wo ningbouwvereniging kan komen te staan. Isolatie woningbestand Eerder tijdens deze vergadering deed de heer Coumou de mededeling dat „Beter Wonen" in de komende jaren zal trachten het gehele wo ningbestand te isoleren. Begin 1979 zal met de uitvoering van een isola- tieproef van 21 woningen in Malta worden begonnen. Men zal proberen ongeveer 500 woningen per jaar te gaan isoleren. De totale kosten hier van zullen - een ruwe schatting - ongeveer 10 a 12 miljoen gulden gaan bedragen. Tydens de rondvraag kwam dc heer G. Dijkstra nog eens terug op de financieel technische kant van dit isolatie-projekt. De heer Dijkstra zag, hierby gesteund door een recen te circulaire van het ministerie van Volkshuisvesting, een manier de huurverhoging naar aanleiding van de isolering van woningen lager te houden, dan by de manier van „Be ter Wonen" het geval is. Hij legde met behulp van een gra fiek zijn zienswijze uit. „Beter Wo- nen"-direkteur de heer Van Doorne liet als antwoord hierop in eerste in stantie weten dat de heer Dijkstra ten onrechte voorbij ging aan het verschil tussen spouw-isolatie en dubbelglas. Bij dit laatste krijgt men te maken met herinvestering en gaat de theorie van de heer Dijkstra niet op. Verder wees de heer Van Doorne erop dat voor de dynamische kost prijs-methodiek van de heer Dijkstra geen enkele geldgever te vinden is. „Wij kunnen dit ook niet zonder meer uit eigen middelen financieren", aldus de direktcur. De heer Coumou dankte de heer Dijkstra voor zyn be toog en zyn bydrage tot een goede besluitvorming. Gymzaal Opvullen Onderwijs niet weg te denken funktie. „Voor 't behoud zullen we de konsekwenties moeten aanvaarden van financiële bijstand." Hij drong aan op het beschikbaar hebben van bouwgrond in de kernen, waarbij ook de renovatie en rehabi litatie moet worden bevorderd. Scholen De heer v. d. Bijl zei het te be treuren, dat de VVD-fraktie in de vorige vergadering gemeend heeft te moeten ingaan op de aanvraag van de Chr. Nationale school te Zonne maire voor het projekt kleine scho len. Er is toen gesuggereerd dat de Chr. school een soort wedren zou zijn begonnen ten opzichte van de open bare basisschool, waarbij elk middel leek te zijn geoorloofd. De heer v. d. Bijl gaf nog eens een duidelijke uit eenzetting over deze materie. Er is niets gebeurd tegen de regels van fatsoen, waarom de initiatieven de initiatieven van de Chr. scholen niet in een kwaad daglicht dienen gesteld te worden. Het onderwijs in de gemeente blijft een zorgenkind. De integratie van het lager en kleuteronderwijs begint langzamerhand op gang te komen. Voor Zonnemaire zou de VVD-fraktie graag door het kollege een onderzoek ingesteld zien voor het verkrijgen van een oplossing inzake een samen werkingsschool uit de twee bestaan de scholen. Medewerking wordt gevraagd om tot gymnastiekvoorzieningen te ko men te Noordgouwe en Zonnemaire. Mr. de Rooshuis „Het wordt tijd", aldus de heer Goemans „dat de gemeenschappelij ke regeling Grevelingenbekken een vaste vorm gaat krijgen". Ook de VVD-fraktie zou gaarne zien dat de eigen bevolking gebriiik kan maken van het Mr. de Roos huis. Een kostenbewaking bij de IGSD is zeker op zijn plaats anders zou het wel eens een te dure zaak kunnen worden. Uit de initiatieven van de midden stand hoopte de heer Goemans dat hieruit een hechte organisatie zal groeien. Aau onze ahouiiees: Als gevolg van de voortdurend stijgende kosten zien wij ons, in navolging van de Nederlandse Dagbladen, gedwongen de abonne mentsprijzen m.i.v. 1 januari 1979 in bescheiden mate d.w.z. met 0,08 per week, te verhogen. Deze prijsverhoging is op de voorge schreven wijze bij het ministerie van Economische zaken gemeld. Met ingang van 1 januari 1979 worden de volgende abonnements prijzen berekend: per kwartaal 24,55 per jaar 95,15 Met betrekking tot de abonnees die een machtiging hebben ver strekt tot automatische afschrijving van het abonnementsgeld van hun bank- of girorekening, nemen wij gaarne aan dat zij ermee akkoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. DE DIREKTIE De CDA-fraktie wenst, nu het Mr. de Rooshuis een andere bestemming krijgt dat onderzocht wordt in welke mate er een samenhang zou kunnen bestaan tussen de gebruikers van het huis enerzijds en de school en de be volking van Noordgouwe anderzijds om te komen tot een gymnastiek- en sportvoorziening voor deze kern. Tot slot merkte de heer v. d. Bijl op dat de gemeente Brouwershaven in het licht van de huidige sociaal- ekonomische situatie een voorzichtig beleid moet voeren en selektief han delen bij investeringen. Hij wenste de gemeente een goede wacht en be houden vaart in 1979. Postkantoren Namens de VVD-fraktie noemde de woordvoerder de heer J. K. Goe mans het een spytige zaak dat in de drie kernen Noordgouwe, Zonnemai re en Dreischor de postkantoren wor den gesloten. Het alternatief is een rijdend post kantoor dat hopelijk de oude toe stand snel doet vergeten. Ook de heer Goemans drong aan op een openbare telefooncel. Wat het Rode Kruis ziekenhuis be treft beklemtoonde spreker nog eens dat zoals gezegd in de vorige verga dering dit onmisbaar is voor de re gio. De VVD-fraktie gaat akkoord met de plannen tot rehabilitatie, renova tie en opvullen van gaten in de hui dige bebouwing, nu het nieuwbouw- beleid op een laag pitje staat. Ge brek aan bouwgrond speelt ook hier in een rol. De heer Goemans wees het kollege op het stuk grond naast de begraafplaats te Zonnemaire om dit tot bouwgrond te bestemmen. Aangedrongen werd op het aanleg- TEHERAN, 11.-12. De religieuze leider Chomeini heeft stopzetting van de buitenlandse steun aan het be wind van de Sjah geeist. In een ver klaring, die maandag in zijn wijk plaats Neauphle-Le-Chateau bij Pa rijs is uitgegeven dreigt hij, dat een nieuwe Islamitische regering in Iran geen olie zal leveren aan landen die de Sjah blijven steunen. Roerige zon KEULEN, 11-12. De zon roert zich weer heftig. In het elfjarige ritme is nu weer een fase van verhoogde aktiviteit met sterke en zeer sterke erupties begonnen. De storingen die daaruit voortvloeien zullen in 1980 nog aanmerkelijk heviger worden voordat de aktiviteit in omstreeks 1987 weer een minimum bereikt. Het Duitse instituut voor lucht en ruimtevaart in Keulen-Porz deelde maandag mee dat het voor het eerst met behulp van de Helios sondes een en twee mogelijk is deze verschijnselen van nabij te bestu deren, waardoor belangrijke gege vens over de afhankelijkheid van de levensvoorwaarden op aarde van de zonnecyclus worden verkregen. DEN HAAG, 11-12. De PTT gaat binnen tien jaar 250 kleine postkan toren op het platteland sluiten. De ze zullen worden vervangen door rij dende postkantoren, hetgeen nu in een vijftal plaatsen al het geval is. Voor de arbeidsplaatsen, die daarbij mogelijk in het geding komen, wil de PTT via natuurlijke afvloeing óf overplaatsing een oplossing vinden. Dit heeft een woordvoerder van de PTT maandagavond meegedeeld. DEN HAAG, 11-12. Minister Albe- da van sociale zaken heeft ten aan zien van de werkgelegenheid in de bouw tamelijk teleurstellende gelui den laten horen. Na de daling van de afgelopen ja ren van 330.000 naar 280.000 werk nemers valt op dit ogenblik een sta biele trend te melden. Er is echter nog geen reden de toetreding van jongeren tot de bedrijfstak al te on geremd te stimuleren omdat de vooruitzichten voor de middellange termijn niet onverdeeld gunstig zijn. In het eei\ste kwartaal van het ko mende jaar verschijnt een nota waarin de relatie tussen de bouw en de arbeidsmarkt wordt belicht, kon digde Albeda aan. VATICAANSTAD. Paus Johannes II heeft maandag opgeroepen tot het respeceren van de mensenrechten. De oproep van de paus was ver woord in een brief aan de secretaris generaal van de V.N., Kurt Wald- heim, ter gelegenheid van het 31- jarige bestaan van de universele ver klaring van de rechten van de mens. UTRECHT, 11-12. Een groot deel van de ongeveer vijfduizend leerlin gen in ons land die een parttime-op- leiding volgen voor bejaardenbeu gel' of bejaardenverzorgster bij de Landelijke Stichting Opleiding Be- jaardenwerk (LSOB), dreigt radicaal uit de boot te vallen door het onder brengen van die leerlingen in de stichting Opleiding Verzorgende en Dienstverlenende Beroepen (OVDB). Dat is het oordeel van het vrouwen- sekretariaat van de Federatie Ne derlandse Vakbeweging (FNV). Volgens het secretariaat valt bij de overgang zo al een kwart van de LSOB-leerlingen af, omdat die ouder zijn dan 27 jaar. Dat is de maximum leeftijd voor leerlingen van de OVDB die onder de wet op het leerlingen wezen valt. Gevolg is, dat vooral ou dere vrouwen, die toch al een kans arme groep vormen, de dupe dreigen te worden, zo meent het secretariaat. AMSTERDAM, 11-12. Bij een schietpartij in een café aan de Van "Woustraat in Amsterdam-zuid is maandagavond de 33-jarige Turk M. D. gedood. De man werd in het hoofd getroffen door een kogel uit een handvuurwapen. De dader, vermoedelijk, een land genoot van D., is nog niet gevonden. De politie weet nog niet waarom het fatale schot is gelost. Beide mannen waren bezoekers van het café. „We zijn kwetsbaar DEN HAJ&, 11-12. Naar de mening van dr. J. Zijlstra, pre sident van de Nederlandse Bank, moeten we in ons land politiek en maatschappelijk de handen in-één slaan om, wat hij noemt, het Nederlandse be drijf levensvatbaar te houden. In ons land zou, zo meent Ivij, iets meer beseft moeten wor den hoe kwetsbaar onze positie in de wereld is en hoezeer rvij daarom op samenwerking - politiek en maatschappelijk - zijn aangewezen. Hij zegt dit in hel boekwerk „Dr. Jelle Zijlstra", samengesteld door dr. G. Puchinger. In dit boek noemt dr. Zijlstra het over winnen van de inflatie één van de belangrijkste voorwaarden voor ekonomisch. herstel en daarmee ook voor herstel van de werkgelegenheid. JOHANESBURG. De Zuidafri- kaanse politie heeft maandag de ar restatie bekendgemaakt van enkele vroegere studenten, teruggekeerd in Zuid-Afrika na een guerilla-oplei- ding te hebben gevolgd in het bui tenland. DEN HAAG, 11-12. Minister Wiegel van binnenlandse zaken is maandag avond in het gebouw van zyn ministerie in Den Haag een gesprek begonnen met vertegenwoordigers van de vyf centrales van overheidspersoneel over het verloop en de uitkomst van het debat in dc Tweede Kamer over dc brie ven van de minister van sociale zaken en van de minister van binnenlandse zaken inzake het arbeidsvoorwaardenbeleid. AMSTERDAM. Gehuld in dekens kicam vorige week een groep Vietnamese vluchtelingen in Nederland aan. De mensen teerden in september in volle zee opgepikt door twee Nederlandse schepen en woonden tot hun vertrek in een doorgangskamp te Singapore. De vluchtelingen zijn voorlopig gehuisvest in de Drentse plnatsen Havelte en Borger. Minister Wiegel had de vijf cen trales voor dit gesprek per brief van 8 december jl. uitgenodigd. In de brief schreef de minister aan de vijf centrales dat hij maan dagavond graag van de centrales zou willen vernemen of zij bereid zijn met de minister tot hervatting van de besprekingen over de regerings voornemens met betrekking tot be stek '81. het rapport van de zoge naamde werkgroep Kloosterman en dc implicaties van de verwerking van de toeslag in de bouw-cao. Spandoeken Voor het gebouw van het ministe rie hadden zich ambtenaren opge steld met spandoeken die betrekking hadden op het overleg en op de ak- ties van dc ABVA en de KABO van vorige week. Het gesprek heeft in zover tot re sultaten geleid, dat tot dusver opge treden geschilpunten in de naaste toekomst durend bespreekbaar blij ven inklusief de z.g.n. trend: kop peling aan clausule in de bouw CAO. Dinsdag 12 december Zierikzee Huis van Nassau, 19.30 uur, Ver. v. Bedrijfsvoorlichting. Herv. Verenigingsgebouw; Kreatieve avond C.P.B., 19.30 uur. Zeeuwsche Herberghe, 20.00 uur; Alg. Ledenvergadering LTC Zierikzee. Huis van Nassau, bijeenkomst Ver. van oud-leerlingen, 20.00 uur. Hotel van Oppen, fraktievergadering P.v.d.A., 20.00 uur. Burgh Restaurant „Het Grote Zwijn", 20.00 uur, alg. ledenvergadering IJsklub Burgh/Haamstede. Woensdag 13 december Zierikzee Lutherse Kerk, Barokconcert, 20.00 uur. Trouwzaal stadhuis. Hoorzitting be woners Krabstraat; 20.00 uur. Huis van Nassau, ledenvergadering P.v.d.A., 20.00 uur. Gereformeerde Kerk, 19.30 uur, Kerstviering Ned. Ver. van Huis vrouwen, m.m.v. Otto Sterman. Bowlingbaan, bowlen Bond van Op- zichzelfstaanden, 20.00 uur. Kerkwerve Tafeltenniswedstrijden Groep B, gymzaal 19.00 uur. Donderdag 14 december Zierikzee Havenplein 24, Rechtswinkel, 19.00- 20.00 uur. r Raadzaal stadhuis, vergadering ge meenteraad, 20.00 uur.° Kerkzaal St. Domusstraat. Ger. Vrouwenkontaktgroep. 20.00 uur. Westenschouwen „Westenschouwens Welvaren", na jaarsvergadering V.V.V. Burgh- Haamstede, 20.00 uur. Scharendijkc Raadhuis. Vergadering gemeente raad, 19.30 uur. Kerkwerve Zaal chr. Geref. Kerk, bijeenkomst S.G.P., 19.30 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Bejaarden Brouwersha- ven/Kerkwerve. Uitvoering „Nut en Uitspanning"; 19.30 uur. Vrijdag 15 december Zierikzee Ger. Kerk, 19.30 uur, Kerstuitvoering Zeeuwse Muziekschool. „Brogum", avond mei muziek-quiz; 20.30 uur. Burgh/Haamstede Camping Duinrand. 19.30 uur, K.M. Witte van Haemstede". Zonnemaire Café Bommencde, gezellige avond Bond van Opzichzelfstaanden, 20.00 uur. Dorpshuis. Uilvoering „Nut en Uit spanning"; 19.30 uur. Bruinisse Gemeentehuis, vergadering gemeen teraad, 19.30 uur. Middelburg Statenzaal, 10.00 uur, vergadering provinciale staten. „De Schouwburg"; Algemene verga dering ZLM; 14.00 uur. Zaleidag 16 december Zierikzee Poslduiventcntoonstelling Huis van Nassau, 16.00 uur P.V. Zioriek. Burghsluis Open Dag Ooslcrscheldeworken 10.00-16.00 uur. Scharendijkc De Puimcel, inschrijving PJZ puz- zelrit, 19.00 uur, start, 19.30 uur. Kerkwerve Tafelten niswedstrijden Groep C, gymzaal 13.00 uur. Oostcrland Kerstconcert VZOS, 20.00 uur. Zondag 17 december Rcnesse Bowling Centrum Renessc. 14.00 uur Bowling toernooi 1978. Nieuwerkerk Ger. Kerk. Adventszangdienst, 19.00 uur. Maandag 18 december Zierikzee Huis vnn Nassau; Familieavond ..Philatelica", 20.00 uur. „Zeeuwsche Herberghe", 20.00 uur. Vergadering Regionale Agrarische Kommissie Schouwen-Duiveland. Chr. Mavo (ingang Calandweg) 19.00- 21.00 uur Schrijfavond Amnesty In ternational. „De Meelbaal", 19.30 uur, voorverga dering „Eendracht Bindt"; 20.00 uur Algemene vergadering. Dinsdag 19 december Zierikzee Lutherse Kerk. Kerstviering afd. Schouwen Plattelandsvrouwenbond, 19.30 uur. Dreischor „De Drie Schapen", 20.00 uur, verga dering landbouwvereniging. Oosterland Oosterhof, Kerstfeest NBvP afdeling Duiveland, 19.30 uur. Westenschouwen Restaurant „Zeelust", 18.15 uur, ver gadering landbouwvereniging Con cordia et Confidentie. Woensdag 20 december Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Kerstvie ring bejaar.den - N.C.V.B., 14.30 uur. Dreischor Dorpshuis. Kerstavond Plattelands- vrouwenbond; 20.00 uur. Goes Kantoor WMZ, 15.00 uur, algemene vergadering aandeelhouders WMZ. Donderdag 21 december Zonnemaire Café Bommenede; 20.00 uur, Klaver - jaswedstrijd. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669. (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 GEDRAG Alle uitvoeringen, verenigings jaarvergaderingen, algemene be schouwingen en afscheiden zou men beu kunnen worden om daarna te besluiten snel af te reizen naar sneeuwrijlce streken, maar ik zal hel niet doenwan skiën houdt de mo gelijkheid in van been- of enkel breuk en bleef het daar maar bij. Er is een Nederlandse skivereni ging en die heeft mij bericht, dal een klimmende skiër alleen de zij kant van een afdalingstrajekl 'mag gebruiken en een skiër die zich (weer) op de piste wil begeven of een piste wil kruisen, moet er zich van vergewissen of hij daarbij niet anderen of zichzelf in gevaar brengt. Men moet zich bovendien qua snel heid en ski-stijl aanpassen aan eigen kapaciteiten, de toestand van de piste en het weer. Kijk mensen, dat zijn nu allemaal overwegingen en geboden, die te moeilijk zijn. In het algemeen geldt dit trou wens allemaal voor hei menselijk gedragspatroon, ver verwijderd van ski-pistes. Gedraag ik mij wel in overeenstemming met mijn eigen kapacieiten? Nee, want soms is een mens hondsmoe en dan moet hij toch nog allerlei klusjes doen. Ge draag ik me ivel naar de toestand van de levenspiste? Nee, want dan zou ik de goederen in de loop der jaren verzameld, allemaal moeten verkopen en aan de armen uitde len. Gedraag ik me naar de toestand van hel weer? Ook nee, want dat kan in Zeeland helemaal niet. Dan zoeken koude ijstvinden weer kieren en tochtgaten op, om een mens een kollektie bibberakties te bezorgen, en dan komt er weer een vreemde zoelte, die doet besluiten hoeden, petten en dassen aan de kapstok te laten hangen, waardoor verkoud- heidsbakteriën een „kick" krijgen en tol dc aanval overgaan. Want ziekten en kwalen zijn er - hoe verdrietig - genoeg en aan de orde van de dag. Iedere dag hoor ik een serie. Die moet hoesten en die heeft nekpijn; die loopt krom van rugpijn en die - weet je dal nog niet - heeft iels ergs. Het weer en de ziekten bepalen voor een groot deel de praatstof. Zo was het vroe ger en helaas nog, ondanks de voortschrijdende rvetenschap, die nu echter snel een link legt naar de geest, 't Zijn zenuwen of 't is psy chisch en klaar ben je met zo'n me dedeling, want de valiumplllen drei gen. Daarnaast is het medisch arsenaal van grootmoeder in opynars. Brand netels, rozcbotiels, komkommers met citroen, weegbree en mieriks- w'ortel, plus de nierstenen wegspoe lende theesoorten van enge vlantcn, zijn als wonderzaken weer uit stof fige boeken opgeduikeld. Zo kom je (dank u wel Ned Ski- vereniging) via de sneeuwpiste automatisch op de levenspiste en daarop zijn heel wat lieden, die zo maar kris, kras dwars door alles heen naar boven proberen te klau teren en helemaal niet „voorzichtig langs dc zijkant van een afdalings- trajekt". Welnee, ze rommelen maar aan. lopen mensen omver en lillen een ander (soms) een beentje en het is de vraag of de sapjes, de zalfjes en de middeltjes ymn oma wel toe reikend zijn om de schade te her stellen. Menselijk gedrag, daar ging en gaat het om SCHIEREILANDM AN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2