amboei Als u kip neemta, weetu uxvtvooryi&P u in de, kuip hebt IRAN HOUDT VOORBEELD VAN AFGHANISTAN VOOR OGEN Nederland en bewapening Kort geding tegen ABVA Spanje zegt „ja" tegen grondwet Cebeco-Zuidwest houdt algemene jaarvergadering Zege voor Zierikzee I op Goes II Raad Westerschouwen gaat over begroting 1979 praten Ajax uit Uefa-cup 5 BLIK DOOR HET WERELD Kijken naar de buis Zeilplank is een vaartuig- Melk en zuivel geven werk administraties en belastingzaken, economisch advies en begeleiding Afghanistan speelt ongetwijfeld een rol by wat nu in Perzië gebeurt. Daar werd een half jaar geleden de koning verjaagd en ontstond een volksrepubliek naar een model dat in Moskou ontworpen kon zyn. Wat voor de sjah een spookbeeld moet z(jn en althans voor sommige van zijn tegenstanders een ideaal-voorbeeld. En wie nog even verder oostwaarts kijkt ziet dat in Pakistan ook sprake is van een opleving van het commu nisme. De partij is daar xoeer herrezen, zij het dan onder een onschuldiger klinkende naam: Verenigde demo- kratische volkspartij. Maar welk soort demokratie die voorstaat laat ze niet in het midden: ze toil zoiets als in Afghanistan Voedsel Een gedetailleerde schildering van wat allemaal mis is lijkt over bodig als men alleen maar vaststeld dat de regering geen kans ziet om ervoor te zorgen dat overal vol doende iwedsel voorhanden is - over de prijzen ervoor hoeft men het dan nog niet eens te hebben. Wat vele Pakistanen dan diep grieft is dat. men zelfs erop aangewezen is voed selhulp te aanvaarden van India, waarvan alleen niet veel is gekomen doordat de transportmiddelen ont braken - op zich ook al weer geen reklame voor het bewind in Islama bad. Op allerlei manieren ivordl zo materiaal aangedragen dat heel makkelijk kan ontbranden in een revolutionair vuur waarbij de hele staat Pakistan uiteenvalt. Niet eens Daar zijn alle Afghanen het niet mee eens. Grote aantallen zijn over de grens met Pakistan gevlucht mei het oogmerk daar nieuwe wapens op te halen om dan weer te gaan vechten tegen de regering die nu in Kaboel heerst. Het zijn vooral leden van de Pasthu-stam die vanouds de koningen leverde, maar verknocht heid aan de monarchie lijkt niet de voornaamste reden van hun op stand. Die is meer een zaak van or thodoxe moslims die in plaats van een volksrepubliek een islamietische republiek willen - nu wordt naar hun smaak de islam iveggedrongen en dat is voor hen onverdraaglijk. Geen steun Het ziet er overigens niet naar uit dat deze islamitische revolutionai ren, die beweren hele delen van Af ghanistan „bevrijd" te hebben, veel steun kunne verwachten uit Paki stan. Dat land is zelf te arm en bo vendien roert zich hier een hele kollektie van bewegingen die alle maal ivat anders willen maar ook allemaal van het huidige staatsbe stel weinig moeten hebben. De terugkeer van de kommunis- ten in de poliiek is er één voorbeeld van. Maar daarnaast roeren zich diverse separatisten die een opdeling van het land wensen in een deel waar Punjabi gesproken wordt, een deel waar Pathanas de taal is en idem voor Sindhi en Beloetsji.- Religie Zoals al uit de naam van de hoofdstad Islamabad blijkt is de religie een ingrediënt van de huidige staatsvorm. Misschien minder uit behoefte om een cement te vinden dat de verschillende landstreken aan elkaar kan verbinden. Maar al zijn ze dan moslims, vele Pakistanen zijn daarmee toch niet meer zo erg tevreden. De misere van het land is iets wat hun veel meer in het oog valt en die wijten ze aan een reeks oorzaken, waarbij het vooral de Punjabi's zijn die de meeste schuld krijgen toebedeeld. Afkeer De Punjaab levert inderdaad het gros van de bestuursambtenaren en naarmate de ontevredenheid met de regering toeneemt groeit ook de afkeer jegens de Punjabi's builen hun eigen provincie. De ekonomische ellende is ontstaan onder het regime van ex-premier Bhutto, wie terecht verweten kon worden dat hij zonder enige verstand van ekonomie wel op dat gebied maatregelen nam die haast zonder uitzondering faliekant zijn uitgepakt. Dat kon te gemakke lijker doordat het land verarmd is geraakt door enige oorlogen met In dia en natuurlijk door de grote strijd om het toenmalige oostelijke deel van het land, nu het zelfstan dige Bangla Desh. HILVERSUM, 7-12. De TROS is volgens het kijkonderzoek van de NOS in het derde kwartaal van dit jaar de meest bekeken omroep ge bleven. Gemiddeld trokken de TROS- programma's 's avonds 2,5 miljoen kijkers van twaalf jaar en ouder, ge volgd door die van Veronica (2,3 mil joen), AVRO (1,8 miljoen), KRO (1,5 miljoen), NCRV, VARA en VPRO (elk een miljoen) en de Evangelische Omroep met 440.000. Wat deze cijfers betekenen blijkt het duidelijkst uit het totaal gemiddeld aantal kijkers op Nederland I en II samen: 2,8 mil joen. BRUSSEL, 6-12. In een kennelijke poging om te voorkomen dat Neder land, zoals in het geval van de neu tronenbom, voor onaangename ver rassingen wordt geplaatst, heeft de minister van defensie, Wilierrt Schol ten, woensdag in de NAVO-confe- rentie ni Brussel een kader aangege ven voor nauwer politiek overleg tussen de bondgenoten. De minister sprak niet over de N- bom, noch over de beslissingen die de komende jaren zullen moeten worden genomen om de dreiging van steeds moderner Russische tactische kernwapens het hoofd te bieden. Maar hij merkte wel op dat Neder land niet wil worden „overvallen" door ontwikkelingen. DEN HAAG, 6-12. De Stichting voor publieke bewustwording en het oud strijders legioen hebben een kort geding aangespannen tegen de AB VA* Daarin eisen de Stichting en het Legioen dat de ABVA geen ambte- narenstaking organiseert, Stakingen zowel financieel als moreel niet zal steunen en zich zal onthouden van een oproep tot stakingen. Dit heeft de heer P. J. G. A. Ego, voorzitter vna het Legioen dinsdag meegedeeld. De zaak dient dinsdag 12 decem ber voor de president van de recht bank in Den Haag. Als dwangsom eisen het Legioen en de Stichting, die met elkaar samen werken, een bedrag van 100.000 gulden voor el ke dag overtreding. MADRID, 6-12. Spanje is donder dag na 40 jaar autoritair bestuur een nieuw tijdperk van democratie inge gaan toen de nieuwe grondwet van het land in een nationaal referendum stevige publieke instemming ver wierf. Toen bijna alle stemmen ge teld waren na de woensdag gehouden volksstemming bleek dat 87 procent „ja" had gezegd tegen de constitutie en slechts acht procent zich tegen verklaard had. Ongeveer een derde van het electoraat bleef thuis. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De VVD-fraklip on- dersteunt de plannen van het kabi net. Die houden geen achteruitgang van uitkeringen en inkomens in. maar betekenen „minder meer" zei de VVD'er De Korte in het Kamer debat over het arbeidsvoorwaarden beleid. Met deze voorstellen wordt van niemand een onrcdelyk offer ge vraagd, zo luidde zijn konclusie. BOLSWARD. De Hollandse melk- suikerfabriek in Bolsward gaat 30 juni dicht. Hierdoor raken 81 werk nemers hun baan kwijt. Volgens de direktie moot het bedrijf sluiten omdat de grondstof waarmee de fa briek werkt, een afvalprodukl van melk waaruil kaas is gemaakt, in Friesland niet meer te krijgen is. TIEL. Verdugt BV (ruim honderd werknemers) in Tiel sluit voorlopig niet. Internatio Müller het concern waartoe Vgrdugt behoort, heeft be sloten op basis van toezeggingen van het Tielse gemeentebestuur nogmaals te onderzoeken wat de le venskansen. van het industriechemi- caliënbedrijf zijn. ROTTERDAM. De in 1974 opge richte luchtvaartonderneming Busi ness Air Services (BAS) in Rotter dam, die enkele maanden geleden werd overgenomen door de Rotter damse beleggingsmaatschappij Christoffel, breidt haar aktiviteiten uit, Onder de naam Jet Sharing gaat Bas, waarvan de direktie is uitgebreid, aan bedrijven vliegtui gen verhuren voor een vast aantal uren. HAARLEM. Provinciale staten van Noord-Hólland hebben voor de komende twee jaar 5,6 miljoen gul den uitgetrokken voor wei-kzaamhc- den aan dertien waterkeringen. Het gaat om werken die moeten worden uitgevoerd ingevolge de nota „tot voortzetting en voltooiing van wer ken aan waterkeringen". NIEUW-VENNEP. Bij een brand in Nieuw-Vennep (Haarlemmer meer) zijn in de nacht van maandag op dinsdag de grote zaal en de bar van het plaatselijke ontmoetings centrum verwoest. De schade wordt geschat op vier ton. ROTTERDAM. Uit een boetiek aan de Schiedamseweg in Rotter dam is een partij kleding gestolen ter waarde van 20.000 gulden. De in brekers verschaften zich toegang tot het pand door het forceren van een deur. STIENS. Aannemingsmaatschap pij Bokma BV in het Friese Stiens heeft voor f 1 het gehele aandelen pakket van het in surséance van be taling verkerende bouwbedrijf Pau- lusma BV in Drachten overgeno men. DEN IIAAG. Het bestuur van het Landbouwschap heell in zijn woens dag gehouden vergadering de begro ting voor 1979 goedgekeurd. Aan uit gaven van de gewone dienst is 23.859.650 gulden begroot, waarvan gedekt. De algemene heffingen zul- 22.492.550 uit heffingen zal worden len worden verhoogd met vier pro cent, bij een kostenstijging van 4,24 procent MIDDELBURG, 6-12. Volgens de Middelburgse officier van justitie, mr. A. P. Besier, moet de vraag of een zeilplank een klein vaartuig is in de zin van het vaarreglement met „ja" worden beantwoord. Dat zei de officier van justitie woensdag tij dens de behandeling door hel kan tongerecht in Middelburg van een aanvaring tussen een surfplank en een zeilboot, welke op 1 juni van dit jaar op het Veersemeer plaats vond. DEN HAAG, 8-12. Welke maatre gelen er ook. genomen zullen worden om in de Europese Gemeenschap de groeiende melk- en zuivelproduktie te beteugelen, er zal daarbij gelet moeten worden op de inkomens van de 'bij melkproduktie en -verwer king betrokkenen en op de werkge legenheid. En in heel de gemeen schap zullen de maatregelen gelijk moéten zijn. Voorzitter drs. J. J. Schouten van het Landbouwschap kwam in de bestuursvergadering van woensdag tot die konklusie, aan het eind van een uitvoerige diskussié over het toekomstige zuivelbeleid. RENESSE, 7-12. Op maandag 11 december a.s. zal door de Cebeco- Zuidwest in de Volkerakzaal van mo tel „De Zeeuwse Stromen" te Renes- se haar jaarlijkse algemene vergade ring worden gehouden. Op deze ver gadering komt o.m. aan de orde het vaststellen van de balans per 39 ju ni 1978 en de bijbehorende winst- en verliesrekening over het boekjaar 1977-1978, sluitend met een voorde lig saldo van f 1.329.000,-. Door het bestuur wordt voorge steld aan dit saldo de volgende be stemming te geven: Algemene reser- .ve f 5.000.0.00,Reserve-participatie leden f 79.000,Ledenschuldreke ning f 350.000,Pensioenen 300.000,— en Aardappelafzet f 100.000,—. Volgens artikel 44 lid 5 van de sta tuten zal moeten worden overgegaan tot het kiezen van een nieuw bestuur en een raad van toezicht. In haar jaarverslag maakt de direktie er ge wag van dat er in dit jaarverslag voor Cebeco-Zuidwest een pas op de plaats geldt. Zoals reeds aan het'be gin van het boekjaar werd verwacht, Op het ogenblik heeft de school in Noordwclle dertig en de school in Serooskerkc zeventien leerlingen. Re den waarom het kollege dc raad een besluit wil laten nemen over de vor dering van de instandhouding van beide scholen. Het kollege vindt het behoud van de scholen van wezenlijk belang voor het onderwijs aan de leerplich tige jeugd van beide kernen. „Aan een kleine school kan meer indivi duele aandacht aan dc leerlingen worden besteed." Beschouwingen Dit onderwerp komt ter sprake in de vergadering van de raad van Westerschouwen, die op maandag 11 december wordt gehouden. Op dc agenda staan dan ook de algemene beschouwingen die dc fraktievoor- zitiers zullen houden over de .ge meentebegroting voor 1979. De 'ant woorden van het kollege daarop komen in de vergadering van maandag 18 december. Advertentie Accountantskantoor UNDENLAAN 3 01870-3477 MICOELHARNIS Grond De raad zal verder formeel moe ten beslissen dat bijdragen ineens zullen worden aangevraagd en aan vaard voor huisvesting van gehan- dikapten. De minister van volks huisvesting en ruimtelijke ordening stelt daarvoor een tegemoetkoming beschikbaar. Verder zal hel algemeen ambtena- renyeglement op één punt gewijzigd moeten worden en ligt er een voor stel tot aankoop van grond aan dc Strandweg in Haamstede. Naam In Serooskerke is een wedstrijd georganiseerd voor een naam voor de openbare lagere school daar. Uit een groot aantal inzendingen is door een jury, waarin de wethou der van onderwijs zitting had, de naam „De Schelphoek" gekozen. Het kollege stelt de raad nu voor de school deze naam te geven. Op de agenda staat verder nog een voorstel om een krediet in re kening courant van f 2.500.000, aan te vragen bij de nv Bank voor Ncderlandschc Gemeenten en het punt: begrotingswijziging en verder voorkomende zaken. SPORT DUIVENSPORT P.V. „Zierick" - Zierikzce Op zaterdag 16 december wordt er door P.V. Zierick een postduiventen- toonstelling gehouden in de beneden zaal van het Huis van Nassau te Zie- rikzec. Het rad van avontuur en ra den op reuzenpaling zijn de attrak- ties. De keurmeester is de heer H. J. van Es te Yerseke. SCHAKEN bleef de bmzettóenarrie beperkt, tot een enkele artikelengroep. Prijsniveau De omzet, uitgedrukt in geld, wordt - zoals bekend - in de onder neming in overwegende mate be paald door het prijsniveau, hetgeen uit het vergelijkende omzetoverzicht blijkt. Het behaalde resultaat stemt tot te vredenheid, zegt de direktie. Bedacht moet worden dat in het verslagjaar de dienstenseklor een belangrijke bijdrage heeft geleverd en dat de kosten van financiering, dankzij een lage „gemiddelde rente", Aanzienlijk lager waren dan die in het vorige boekjaar. Voor de diverse artikelen- groepen wordt in dit verslag de aan dacht gevraagd. Op deze vergadering zal een in leiding worden gehouden door de heer Ir. G. van den Berg, direkteur afzet van het Ministerie van Land-, bouw over het onderwerp „de pro- plematiek bij de afzet van land- bouwprodukten in het algemeen en van granen in het bijzonder". Kleine seholen HAAMSTEDE, 7-12. Het kollege van b. en \v. van Westerschouwen ver wacht, dat het aantal leerlingen van de openbare lagere school in Noordwelle en Serooskerke nog zal stygen in verband met een aantal in aanbouw zyndc woningen. Maandag 4 december j.l. behaalde het eerste team van Zierikzee in een uitwedstrijd (Hoofdklasse Z.S.B.) te gen „Goes"-II een ruime overwin ning. De voorlopige uitslag is 2V2-5V-> in het voordeel van Zierikzee, terwijl ook de stellingen van de twee afge broken partijen duidelijk in het voordeel van Zierikzee zijn. De gedetailleerde uitslagen: C. Beeke-J. A. J. Seeleman 0-1; M. van Eekhout-J. J. v. d. Ende V2-V2; Verhage-C. G. Overweel 0-1; N. Grim-R. v. d. Veken 0-1; A. van Wij nen-A. J. Scheele afgebr.; D. Boon man-J. A. J. v. d. Made afgebr.; Ver meulen- J. van Loon 0-1; Verwijs- J. C. Hollander 1-0; de Jongh-I-I. Uil 0-1; W. A. v. d. Bos-A. M. v. cl. Wes ten 1-0. Inmiddels zijn ook de uitslagen be kend van de afgebroken partijen uit de wedstrijd tegen „H.W.P."-II (van 25-11): de heren v. d, Ende, v. d. Westen en Van Loon haalden de winst binnen, terwijl de heer Seele man een punt verspeelde. Dat laat een eindstand zien van voor Zierikzee. Deze overwinningen houden in dat er voor „Zierikzee"-! met 6 match- punten uit vijf wedstrijden geen ge vaar voor degradatie meer bestaat, hetgeen niet gezegd kan worden van het tweede team: In een eerder ver slag werd de verwachting uitgespro ken dat dit team zou winnen van „Koudekerke"-II (9-11). Aan deze verwachting werd evenwel niet vol daan. De heer Hoogstrate gaf zijn partij op, terwijl de partij van de heer Smilde bij arbitrage verloren werd verklaard, waardoor de eind uitslag op 4-4 kwam. Een en ander houdt in dat Zierikzee"-II nog slechts 1 matchpunt heeft behaald uit drie wedstrijden (1ste klasse Z.S.B.). Aanstaande maandag 11 decem ber speelt het tweede team een thuiswedstrijd tegen „Vlissingen"-II. Een overwinning zou geen overbodi ge luxe zijn!! VOETBAL Ajax is uitgeschakeld voor verdere déelneming aan het Europacup III toernooi. Ajax won woensdagavond iff De Meer te Amsterdam wel met 2-0 van Honved Boedapest uit Hon garije, maar het verschil van twee doelpunten was te weinig om naai de volgende ronde over te gaan. De uitwedstrijd werd met 4-1 verloren. De doelpunten kwamen van Ray Clarke en Simon Tahamata. In de 14de ronde van de huishou delijke kompetitie werden afgelopen maandag slechts vijf partijen ge speeld. De uitslagen: J. C. van Ours-L. Oosse 1-0; J. Verkerk-T. C. Visser 1-0; P. Wie- bols-P. Bouwens 1-0; C. van Eldik- H. J. Volkers 0-1; P. C. v. d. Schee- A. C. II. Koster 1-0. BASKETBALL Mevo neemt leiding' over Het herenbaskeiballieam van Me vo speelde een van zijn beste wed strijden in dit seizoen tegen No Goods II uit Vlissingen. Vanaf het begin be paalde Mevo de spelwijze. De twee voorspelers Han van Achterberg en Joost Manni, lieten geen enkele kans liggen en wisten met break-outs en jumping-schoten te scoren. Wim van Bemden verkeerde ook in een goede vorm en vergaarde de nodige punten voor Mevo. De verde diging zorgde ervoor dat No Goods niet veel kon scoren. De meespelen de coach/trainer Bob Noomen ver deelde als pivot-speler het spel op een dergelijke wijze, dat Mevo tot in de laatste minuten van de wedstrijd in een hoog tempo door kon gaan. Door de uitslag van 21-48 in het voordeel van Mevo, heeft Mevo de leiding weer overgenomen in de der de klasse van Marathon III. Bekerkompetitie Vrijdagavond 8 december gaat de eerste ronde van de bekerkompetitie van start. Mevo speelt thuis tegen Volharding uit Goes. De wedstrijd wordt in de gymzaal van Kerkwerve gehouden, mede om de basketball- spox-t ook daar wat bekendheid te geven. Beide teams zullen elkaar weinig ontlopen. Aanvang 20.30 uur. VOLLEYBAL Vrydag 8 december, sporthal Onder dak. Nevobo heren 19.00 uur; Nevobo dames 19.00 uur: CIuzona-Rabo Zie rikzee 19.00 uur; Zeelandia II-WIK 19.00 uur; Nevobo hei-en 19.50 uur; Nevobo dames 19.50 uur; Kwiek III- CJV II 19.50 uur; Kwiek Il-de Put- tei-s 19.50 uur; Nevobo dames 20.45 uur; Willibroi'dus-PJZ II 20.45 uur; PJZ III-Bi-ouwershaven II 20.45 uur; Reisb. v. Oeveren-Opel Team 20.45 uur; L O II Zweedse Rode Kruis ziekenhuis II 21.40 uur; Mazda II- Zwéedse Rode Ki-uis ziekenhuis 21.40 uur; Bi-ogum-MEVO IV 21.40 uur; L O I-Ondei'dak 21.40 uur. ZIERIKZEE: Het le jeugdteam van de Zierikzeese tafeltennisvereniging Scaldina werd ongeslagen kampioen van de .Ie klasse van dc Zeeuwse tafel- tenniskompetilie en promoveerde naar de 2e klasse. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 5