U KUNT ZE NU KOPEN. STAATSLOTEN? SINTERKLAAS BRACHT IN RENESSE BEZOEK AAN SCHOLEN EN BEJAARDEN Afscheid bij woningbouw vereniging „Beter Wonen" Z.L.M. HEEFT ZORGEN OM MOGELIJKE LOONMAATREGELEN r STREEKNIEUWS De Staatsloterij. Elke maand 30 miljoen gulden aan prijzen. Vergadering hoofdbestuur 4 RENESSE, 4-12. Ook in R'cnessc verheugde Sint Nicolaas de afgelopen dagen verschillende scholen en verenigingen met zijn aanwezigheid Maandagavond verschoen hij, vergezeld van zijn knechts, voor de mees ten totaal onverwacht, op dó klubavond van .de bowling klnb „Alles Om". Hij liet verschillende van de aanwezigen op liet matje, komen en voor ieder was er een kleine attentie. In overleg: met de leiding ver scheen de Sint niet persoonlijk op de peuterspeelzaal. Omdat men bang, was dat hij sommige van de kleintjes toch misschien schrik aan zóu jagen volstond hij met het brengen van ka- dootjes. Terwijl de peuters dinsdag morgen Sint Nicolaasliedjes zongen en taai taai snoepten werd er eëris- klaps geklopt en gestrooid. Toen men in-de hal ging kijken bleek, tot de grote- vreugde, dat daar een zak kadootjês stónd. Onder ge juich werden deze rondgedeeld en uitgepakt. De .rest van de morgen speelden de-kleintjes, met hun-kado. Bij het haar. huis. gaan was er nog voor elk kind een kleurboek. De kleuters van kleuterschool De Duinkonijntjes kregen dinsdagmid dag bezoek van de Goed Heiligman. Dankzij het fraaie weer was het mo gelijk het verwachte bezoek buiten op te wachten. Toen de Sint was ge arriveerd ging het vrolijk gezelschap naar binnen. NIEUWERKERK Afsluiting winkelweek Vanavond (donderdag) zal de af sluiting plaats vinden van de Winkel week in Nieuwerkerk. Dat gebeurt in de grote zaal van „Ons Dorps huis" waar de prijzen verloot worden. Ook zullen verschillende spelen w.or- den gespeeld en is er een Rad van Avontuur. De hoofdmoot van de avond is de trekking die notaris D. van Eek uit Zierikzee zal verrichten uit de winkel-bonnen. OOSTERLAND Bezoek van Sint aan lagere school Op dinsdagmorgen 5 december bracht Sinterklaas met twee zwarte Pieten een bezoek aan de Openbare Basisschool. De eerste klas was het eerst aan bod met als onderwijzeres, mevr. van Damme-Hazelbag, die het gezelschap verwelkomde. Sint kon over deze klas tevreden zijn. Een viertal leerlingen voerde een toneel stukje op: „De Zak van Sinterklaas". Men zong nog enige versjes en er werd getrakteerd. Hierna nam men ■Persoonlyk woordje De Sint sprak tot ieder kind een persoonlijk woordje, waarna,de jong ste kleuters enkele liedjes zongen ter\vjjl de oudere kinderen twee to neelstukjes opvoerden. Elk kind kreeg van-de Sint'persoonlijk'een. kadootje en natuurlijk was er voor de kleuters ook wat te snoepen. Ver der.'was er voor de kleintjes een sur prise gemaakt van appel, mandarijn en'eeri doosje rozijntjes. Ook- dé leerlingen van de .basis school kregen, op dinsdagmiddag be zoek van de Sint. Eerst bracht hij korte tijd door bij de hoogste drie klassen en zoals gebruikelijk verbléef hij de langste tijd van zijn bezoek by de jongere kinderen. In die tijd ver maakten de groten zich met levend ganzenbord. De kinderen werden ge- tiakteerd op chocolademelk met koek en van zelfsprekend was er ook voor ieder een fijn kado. Dat de Sint een zeer druk bezet man is mag blijken uit het feit dat hij ook die zelfde dinsdagmiddag een bezoek bracht aan de bejaardenso ciëteit van Renesse. En dat was pas echt een verrassing, want men had afgesproken de sinterklaasviering af te doen met enkele Sinterklaasver tellingen. De dames Vrij en Schale- ven waren nog niet eens rond met hun vertellingen toen rond kwart over 3 plotseling de Sint met 2 Pie ten binnentrad. Hij werd verwel komd door een verbaasde mevrouw v. d. Houten waarna hij zich tot de aanwezigen richtte. Bejaardengymnastiek v Hij sprak een ernstig vermanend woord over 't feit dat te weinig aan bejaardengymnastiek wordt gedaan en hij wees met klem op het belang daarvan. Vervolgens ging het dikke boek open en moesten verschillende afscheid en kwamen klas 2 en 3 aan bod met als leerkracht de heer De Keijzer. Er werden tekeningen ge maakt, gezongen en versjes opgezegd. Klas 3b en 4, met als onderwijzer de heet Schrijver, zong een welkomst lied dat gevolgd werd door een in leidend praatje door Sint. Drie kin deren voerden een toneelstukje op. Vragen aan Sint en Piet werden door de leerlingen gesteld, waarna een spelletje gedaan werd waaraan ook de Zwarte Pieten mee konden doen. Hierna volgde het afscheid en kwa- Advertentie Liefst 70% van de inleg wordt uitgekeerd. Bovendien iedere maand de 2ekerheid van één prijs van f 500.000,-, één prijs van f 250.000,- en 20 prijzen van een ton. Bij het. bezoek aan de bowlingklub „Alles Om!' had de Sint grote be langstelling voor. de duimen van een der leden. Qndanks het feit dat'de duimen bij de bowlingsport zwaar worden belast, bleken de dunnen van de leden in zeer goéde konditie (Foto:-Zierikzeesche Nieuwsbode) bejaarden en ook mensen van de lei-, ding bij de Sint komen. Onder.andór- re de twee oudste soósledeh, de 85- jarige mevr. Wandel-Stnalhèereir dé héér Kloet. Tot slot kreeg'-Iedereen - nog een zakje peperbóllen. 1 men de klassen. 5 en 6 aan de beurt met als leerkrachten de heren J/Uil en P. T. Bolkenbaas. Hier verzorgden dé leerlingen het feest niet deklama— tie, toneelstukjes, muziek, dans en', een echte modeshow. Nadat allé kindéren warén gétrak- teerd door Sint en Pieten, die zielv. verplaatsten per „ijzeren paard" van mevr. C. Beije-Klink, vertrok het ge zelschap van de school. Het was voor alle leerlingen een vrolijk Sinter klaasfeest. Sinterklaas toch in kleuterschool Het bericht van vorige week dat Sinterklaas dit jaar Oosterland „links zou laten liggen", werd op zijn verjaardag, dinsdag 5 decem ber, wel zeer gelogenstraft, getuige zijn bezoek aan de Openbare Kleu terschool aan de van den Abeele- straat. Omstreeks negen, uur in de mor gen arriveerde het gezelschap, be staande uit Sinterklaas en twee Zwarte Pieten bij de kleuterschool. Alle kleuters mochten bij de goed heiligman komen. Hij had een groot boek meegebracht en wist van ieder der kinderen wel wat te vertellen. Hier tussen door deden de kleuters een dansje, droegen een gedichtje voor en zongen verschillende lied jes. Daarna werden de kadootjês binnengebracht, waaronder een nieu we stuurkar voor de school om bui ten te spelen. De Zwarte Pieten re den hierop naar binnen. Verder was er voor elke kleuter een ka- dootje apart. Nadat Sinterklaas nog enkele woorden gesproken had, en de aanwezige moeders hem een lied hadden toegezongen en namens de kleuters hem en zijn knechten had den dank gezegd voor zijn komst naar de school vertrok het gezel schap weer. Vorst De betrekkelijk vroeg ingevallen vorst werkt, stagnerend op de bouw werken, waar men nog buiten aan het metselen of betonstorten is. Wat de werkzaamheden in de landbouw betreft; deze zijn voor een groot ge deelte geklaard, alleen is het jammer dat er nog zulke grote hopen suiker bieten op de boerderijen of op het land liggen te wachten om wegge haald te worden. Uiteraard zijn deze hopen grondig afgedekt met zeil of plastiek. Het is te hopen dat het niet te hard gaat vriezen, omdat het an ders kan gebeuren dat de bieten nog door de beschermde laag heen vrie zen met alle narigheid van dien. De suikerfabrieken werken op volle kracht, en doen al het mogelijke om de bieten naar de fabriek te krijgen ter verwerking. BRTJINISSE Burgerlijke stand over november Geboren 4. Rudy, z.v. C. Klein en C. H. de Jonge; 10. Hendrika Christina, (Dirksland) d.v. C. L. Verstrate en M. H. van Strien; 11. Marinus Pie- ter, z.v. J. van den Bos en C. C. Dooge; 17. Margretha Maria, (Dirks- lnad) d.v. A. Slingerland cn G. van Geijl; 17. Martina Johanna, (Dirks land) d.v. A. Slingerland en G. van Geijl; 23. Petronclla Wilhelmina Adrinna, d.v. J. H. N. de Laat cn C. A. Bolijn; 26. Cornelia Maart je, d.v. A. Ruitenbeek en A. Schot. Gehuwd 3. Geluk, Lecndert (Bruinissc) cn Kempe. Laurina Cornelia (Bruinis- se): 7. Priem. Karei Marus. (Brui- nisse) cn Kcmpeneers, Gillemina (Bruinisse); 10. van Rooij, Wilhel mus Petrus Ignatius, (Culemborgl en van Ocveren, Abramina Antho- nia, (Bruinisse); 24. Kempeneers, .lohunnes (Bruinisse) on Pinto o No lo, Lueinclii (Bruinissc). Overleden 5. Verheij, Gerrit, 88 jr. e.v. K. Jelier; 6. van Strien, Leendert Da niël, 66 jr., c.v. H. C. Noordljk; 22. Heijboer, Johanna, 85 jr. w.v. D. J. Flikweerl; 26. Vijverberg, Pieter- nella, (Zierikzee) 03 jr. Mej. A. M. Scheffelaar overleden Op 86-jarige leeftijd overleed in Varsseveld in het verzorgingstehuis le Bettekamp, waar zij de laatste ja ren van haar leven vertoefde, mejuf frouw A. M. Scheffelaar. Ouderen in Bruinisse zullen haar herinneren als onderwijzeres aan de openbare lage re school te Bruinisse. Nadat zij haar onderwijsloopbaan wegens ziekte moest opgeven, was zij in haar woonplaats Bergen op Zoom onder meer werkzaam op het pistributie- kantoor (in en na do oorlog). Oud papier Ten behoeve van de Mbuma-zen- ding wordt zaterdag 9 december weer oud papier opgehaald. De wagen be gint om 8.30 uur te rijden. Gebundeld gereed gezet bevordert een snelle af voer van het materiaal. (Vervolg van pag. 1) Het gaat. soms om een bedrag van f 50 (goedkoper) en dat kost dan een tegeltje. Bij het publiek leven wensen ge noeg"'en ook b.v. bij de Vrouwen Ad vies Kommissie. Doorgaans kennen wij die wensen ook wel, maar het moet nu-eenmaal kunnen". Pooïtambaclit „Hoe kijkt u nu zelf tegen Poort ambacht aan?". De straks scheidende B.W.-vporzitter is- -dankbaar, maar niet helemaal tevreden. Zijn inziens had Poortambacht oen nog wel iets hoger element (net als „Borrendam- me") kunnen verdragen. Visueel dan, maar zeker ook om in te spelen op de behoefte van woningzoekenden, die niet persé een tuin willen. Zeg maar vijf procent op het totaal aan mensen. Zo'n visuele becldbreker is nu uit gebleven en zodoende heeft het grootste nieuwbouvvprojekt niet zo veel herkenningspunten. Trouwens „we zitten straks ook nog mei de scholen en hoe dat allemaal moet en ogen zal?" Werk „Duidelijk is dat ook een woning bouwvereniging nooit klaar is. Het moet meegaan mei en zich richten op de steeds wisselende inzichten ten aanzien van woningbouw. Daar is nog. heel wat werk te doen. Zo zijn er plannen voor woningen voor zelfstan dige éénlingen, die in feite een wat ander behoeftepatroon hebben dan gezinnen. Ook voor de hoekwonin gen moeten wat andere - en belere - oplossingen worden gezocht. Dat gaat allemaal spelen in Poortam bacht VIII." Accentverschuiving Intussen blijken de „faits et gestes" ZIERIKZEE: De U.V.V. in Zierikzee organiseerde woensdagavond in het Hervormd Verenigingsgebouw een vrolijk Sinterklaasfeest voor de be jaarden. Op de foto: de presidente, mevrouw E. v. d. Lely-Fokker met Si. Nikolaas. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) van oen vin niging als UW ook na» wijzigingen onderhevig. Er is sprake van een accentverschuiving in de richting van het financieel beheer. Er staat een bézit van i' 220 miljoen en wat dat allemaal betekent aan be grotingen, subsidies, beheerskosten, onderhoudskosten en renotatiekosten is alweer niet gering. „Het vergt wat financieel inzicht, maar - ik zei het al - er is een pro fessionele stal', die heel wat opvan gen kan en ook in staat is adequaat tegenspel te geven tegen het be stuur". „Ju het is vreemd, maar bij alle moeilijkheden, heb ik het toch altijd graag gedaan en kan op alles met ge noegen terug zien. Vooral in situaties, die niet konden en toch lukten, was er sprake van die voldoening. Leuk was bijvoorbeeld de situatie, dat er „niets kon", totdat ik in 's Graven deel zag, dat het wel kon. Den Haag kreeg prompt het 's Gravendeèlvoor- beeld onder de neus en kon toen geen „nee" zeggen. De Fa. Den Har- tog is toen ook naar Zierikzee geko men." „Niet duur" Kostprijzen van huizen in het al gemeen blijkt de jaren door een be langrijk - zo niet het belangrijkste - punt. De heer Coumou: „we halen er uit, wat er in zit en als men dan uitkomt op een bedrag van een ton voor een goede woningwetwoning, dan is dat niet duur, omdat het niet goedkoper kan". Overigens heeft „Beter Wonen" wellicht nummeriek de grootste tijd wel gehad. Er zullen - zo meent de scheidende voorzitter - in de ko mende dertig jaar niet nog eens 3000 woningen hier worden ge bouwd. Het peilen van tie woningbehoefte, een prognose dus, is geen eenvoudige zaak. Er spelen allerlei toekomstige behoeften, als Nemag, Oosterscheldc- werken en het leeuwenaandeel van nieuwe huizen zal wel le Zierikzee komen". „Donkere bril" „Ik heb het idee dat het gemeen tebestuur do woningbehoefte, wel eens door een donkere bril heel t be zien. „Beter Wonen" doorgaans niet. Het is een beetje vergelijkbaar met de sirukturele opbouw van de werkloosheid. Aan de ene kant tal rijke werklozen, aan de andere kant talrijke banen, waarvoor geen vak mensen zijn te krijgen. Aan de ene kunt derhalve - de vergelijkingslijn doortrekkend - geen woningnood' (of behoefte), aan de kandere kant wel." Een grapje: „het is er mee als met de jeneverfles. Wie iedere dag een borreltje mag, doet daar goed aan, maar wie ze opsphart tot zaterdag en dan ineens allés inneemt, wordt dronken. Gedifferentieerd Het wensenpatroon van de adspi- rant-bewoners blijkt ook altijd ge differentieerd. Wie loert (en wacht) op het huis van zijn buurman, dat eindelijk vrij komt, moet (soms) optdekken dat zo'n huis veel ge schikter is voor een gezin, met een ander behoeftepatroon. „In zo'n si tuatie moet men wel eens „nee" verkopen". Andere woonvornien Andere woonvormen is nog een gegeven, dat de heer Coumou hoog zit. Er zijn nu eenmaal groepen, die andere eisen stellen. Veel heeft hij altijd gevoeld voor een speciaal op vangcentrum bij „Borrendamme", b.v. voor bejaarden, die verpleging behoeven. Anderen denken in dit verband aan een situering bij het ziekenhuis," maar het is er helaas nog niet". Voor die „andere woonvormen" is ooit een kant-en Maar-plan op tafel gelegd door een architekt te Dordrecht. Het plan is gereed in concept; het voorziet in woonunits met een gemeenschapsruimte, maar door afstemming van het plan Kaas- kenswater, is realisering niet (meer?) mogelijk. Overigens blijft de heer Coumou filofiseren over „iets doen op dit ge bied" bij „Borrendamme". „Maar of het er ooit komt? Zo blijven er tóch nog wel wat vraagjes over voor de toekomst, maar de heer Goumou zelf zal de ontwikkeling toch'verder meer vanuit de verte volgen. „Het is mooi geweest; ik stap op met een dankbaar hart en weet verder de zaak in goede handen". BERGEN OP ZOOM, 6-12. „Met zorg bezien wij de ontwikkelingen op het loonfront. Wanneer aangekondigde maatregelen zoals Bestek 81 van de re gering doorkruist gaan wórden door allerlei looneisen kan dit voor de land bouw kostenverhogingen inhouden, aldus ZLM-voorzitter A. J. G. Doeleman in zijn openingswoord tijdens de hoofdbestuursvergadering in Bergen op Zoom. Kostenverhoging, zo zei hij verder, waar weinig of niets tegenover zal staan: de landbouwbegroting is aan vaard, zonder de noodzakelijke las tenverlichting voor het agrarische bedrijfsleven, nodig wegens de ma gere Brusselse prijsbesluiten van dit jaar. Door dit beleid en de verwach tingen vanuit Brussel voor het ko mende jaar, worden wij opnieuw ge dwongen een pas op de plaats te ma ken. Voor ons is het dan moeilijk te verteren wanneer anderen wel met het mes op tafel bepaalde voorwaar den. proberen af te dwingen, aldus voorzitter Doeleman: „Een zorgelijke ontwikkeling, mede waardoor duide lijk moet zijn dat de landbouw niet bereid kan zijn een pas op de plaats le maken." C-suiker Ten aanzien van het kontrakten- stelsel voor suikerbieten zei de heer Doeleman, dat hem tijdens de rond gang langs de Z.L.M.-kringen was gebleken dat bij de uitvoering van dit stelsel in 1978 grote problemen zijn ontstaan bij individuele telers nu de groei in oktober nog zo groot is geweest en doordat het suikergehalte hoger is dan wij de laatste jaren ge wend zijn geweest. Hierdoor worden we tegen de verwachting in wel met. C-suiker gekonfronteerd. Suikerindustrie Het heeft dan ook onze instem ming zei de heer Doeleman dat de suikerindustrie in overweging neemt om voor telers, die meer dan het ge middelde C-suikerpercentage prdou- ceren, de prijs voor deze C-bieteri op te trekken tot een nivo dat hoger' is dan de uitbetalingskapaciteit van de C-bieten. Wanneer dat mogelijk is zonder dat dit teveel ten koste gaat van de uitbetaling van de A-bieten'T prijs vinden wij dat een aanvaard^ bare oplossing. Hierdoor kunnen veel onbillijkheden die zijn ontstaan buir ten ieders schuld gedeeltelijk voor komen worden. Met belangstelling zien wij dan ook voorstellen in die richting tegemoet, zei de Z:L.M- voorzittcr.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 4