UKUNT ZE NU KOPEN. DE ERFENIS VAN TANTE GREET STAATSLOTEN? FLAAUWERS-TONIJN NAAR MUSEUM IN LEIDEN Geluk in het spel Cola in China Uit sympathie staking in olie-industrie Vier miljoen betaald: vrouw nu vrij Wetsontwerp op de bres voor vrouw in arbeidsproces Kabinet: wijziging van financiële T.b.r. voor moord op zusje swet De Staatsloterij. Elke maand 30 miljoen gulden aan prijzen. ZIERIK7.RESCI1E NIEUWSBODE Dinsdag f, december 197S Mr. 2241$ 7 LEIDEN, 4-12. Zeldzaam is, dat een tonijn in deze tijd van het jaar inons land aanspoelt. Bewaard wor den de wervelkolom en de schedel als bewijs dat het volwassen exem plaar 24 november 1978 bij Flaau- wers is aangespoeld en dient tevens om vergelijkingsmateriaal te hebben als nog eens wervels ot' andere ske- letdelen worden gevonden. BENTHEIM, 4-12. Een 35-jarige Hagenaar heeft aan de rou lette van de speelzaal in Bent- heim in de Westduitse deelstaat Ne- dersaksen de tot dusver op een dag grootste winst geboekt. Volgens de persman van de instel ling, Uwe Koepke, heeft de Hagenaar bij het zogenaamde carre-spel met rekord-inzet ten op de getallen 16, 20, 22 en 26 in het geheel 230.000 mark gewonnen. Hij speelde ongeveer ze ven-en-een-half uur en verdiende per uur 30.666 mark. TOKIO. 4-12. Volgens het finan ciële dagblad Nihon Keizai in Tokio heeft de regering in Peking de Chi nese Volksrepubliek indirect her opend voor Coca Cola. De frisdrank is sinds 1949 niet meer in China te krijgen geweest en werd tijdens de culturele revolutie van de jaren zes tig gebrandmerkt als, een drank die zinnebeeld van het Amerikaanse Im perialisme is en waarvan wij geen druppel willen hebben. BAHREIN, 5-12. Opnieuw zijn ar beiders in de Iraanse olie-industrie in staking gegaan om hun sympathie te betonen met dc godsdienstige op positiebeweging tegen het bewind' van de Sjah. Dit is maandag in kringen van de olie-industrie van Bahrein vernomen. Zondag zouden militairen slaags zijn geraakt met de stakers in een poging hen weer aan het werk te zetten. Za terdag zou de staking al zijn begon nen. Het is niet zeker of de poging van de militairen om de olieproduktie te herstellen is geslaagd. Vrijwel alle werknemers van de Iraanse olie maatschappij OSCO, die namens de Iraanse staat het merendeel van de olievelden beheert, zouden het werk hebben neergelegd, zo werd verno men. Dr. M. Boeseman, conservator van de afdeling vissen van het Rijksmu seum Natuurlijke Historie in Leiden heeft dit meegedeeld. Daar is de vis onderzocht. Het dier was 2,73 meter lang en moet dertien tot vijftien jaren oud zijn geweest, schat dr. Boeseman. Sinds het midden van de vorige eeuw zijn twaalf tonijn vondsten langs de Nederlandse kust gedaan. In acht ge vallen ging het om skeletdelen en schubben. Vier hele vissen spoelden eerder in augustus en september, aan. Als verklaring hiervoor geldt, dat ze op zoek naar warme streken op hun tocht naar het zuiden niet als op de heenreis om Groot-Brittahnië en Ier land trekken, maar door de Noordzee gaan. Daar komen ze dan gemakke lijker in moeilijkheden. Warme streken Tonijnen worden over het alge meen aangetroffen in de warmere streken van o.a. de Atlantische Oce aan en de Middelandse Zee. Na de paartijd trekken ze naar het noorden wel tot IJsland toe, aldus dr. Boese man. Het onlangs gevonden exmplaar dat naar schatting 200 kilo woog, was beschadigd en niet mooi genoeg om in zijn geheel geconserveerd te wor den. „We zouden er ook de ruimte niet voor hebben", aldus de conser vator van de afdeling vissen van het museum. Advertentie Exclusieve lederen geschenken en bureaugarnituren CAowy* bam 9 LENOKEEK LtDFRWARCN ZIERIKZEE MILAAN, 5-12. Voor de vrijlating van de 33-jarige Marcella Boroli Be- lestrini, dochter van een welgestelde uitgever, is 1,6 miljard lire (f 4 min.), betaald, zo wordt uit betrouwbare bron vernomen: De vrouw, 'dttt zes maanden zwanger is, is zondag in Milaan vrijgelaten ha een gevangen- i schap van 54 dagen. Mevrouw Boroli, die nog een zoontje van drie heeft, zei goed te zijn behandeld. De ontvoerders had den bijna hun excuus gemaakt toen ze vernamen dat zij zwanger was. Flitsen uit het buitenland WASHINGTON. Bij een treinonge luk in de Amerikaanse staat Virginia zijn vijf mensen omgekomen en 40 gewond. ROME. De kans bestaat, dat woens dag en donderdag de gehele viviele luchtvaart in Italië, met inbegrip van de vluchten op het buitenland ver lamd zijn. TEHERAN. In de buurt van de Britse ambassade in Teheran is maandagochtend geschoten. Dat be gon volgens de politie toen bankbe dienden de straat op gingen, gehoor gevend aan een oproep tot een alge mene staking tegen de Sjah. WASHINGTON. Zes maanden na mobilisatie voor oorlog kunnen de V.S. niet veel meer dan de helft yan het benodigde aantal gevechtsman schappen op de been brengen door het gebrekkige oproepsysteem, aldus het rapport van een onderzoek van de commissie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden dat zondag is gepubli ceerd. LONDEN. De persoonlijke garde robe en sieraden van wijlen de Fran se mode-ontwerpster Coco Chanel zijn zaterdagavond op een openbare verkoop in Londen geveild voor 69.000 pond sterling. PARIJS. Bij een bomaanslag op een warenhuis in het centrum van Parijs zijn zaterdag zeven mensen gewond geraakt. Drie van hen zou den er ernstig aan toe zijn. De bom werd geplaatst in de doe-het-zelf af deling van het warenhuis. Nog nie mand heeft zich verantwoordelijk ge steld voor de aanslag. SALISBURY. De toekomstige meerderheidsregering van Rhodesië wordt „in dezelfde vorm gegoten" als de tegenwoordige overgangsrege ring. Dit heeft premier Ian Smith zondag in een RTV-toespraak mee gedeeld. JERUZALEM. Een militaire recht bank in Jeruzalem heeft een 43-ja- rige Israëliër tot 20 jaar gevangenis straf veroordeeld wegens het dood schieten van een Arabier. NEW YORK. Zuid-Afrika heeft se cretaris-generaal Waldheim van de VN laten weten, dat het bereid is met de VN samen te werken om tot uit voering te komen van het VN-plan voor Namibië. Dit wordt meegedeeld in een VN-rapport over de kwestie, dat aan de Veiligheidsraad van de VN zal worden voorgelegd. MOSKOU. Uit de woning van de Sowjetrussisische voorvechter van burgerrechten Anrej Sacharov in Moskou zijn talrijke documenten ge- stoelen. BERN. De Zwitserse kiezers heb ben zondag de instelling van een fe derale veiligheidspolitie bij referen dum verworpen, zo blijkt uit het re sultaat van de stemming in 24 van de in totaal 26 kantons en halve kantons. JERUZALEM. Het Israëlische ka binet heeft officieel zijn goedkeuring gehecht aan een bezoek van premier Menachem Begin aan Oslo om daar de Nobelprijs voor de vrede in ont vangst te nemen die hem gezamen lijk met president Sadat van Egypte is toegekend. DEN HAAG. 5-12. Werkgevers mo gen straks b)j een arbeidsovereen komst geen onderscheid meer maken tussen mannen en vrouwen. Ook bü de uitoefening van het vr\je beroep is dat onderscheid verboden. Hetzelf de geldt voor advertenties, waarbij een betrekking wordt aangeboden, alsmede sollicitatiesprocedures. Dat is de strekking van een wets ontwerp zoals dat door de ministers van justitie, sociale zaken, onderwijs en staatssecretaris van CRM is inge diend. Het wetsvoorstel is overeen komstig de richtlijnen van de Euro pese Gemeenschap van februari 1976. Geen onderscheid Het voorgestelde wetsontwerp ver biedt de werkgever ook onderscheid te maken tussen mannen en vrouwen bij beroepskeuzevoorlichting, be roepsonderwijs, bij- en omscholings cursussen, promotiekansen, mogelijk heden tot ontplooiing binnen het vrij beroep en bij ontslag. Het wetsontwerp voorziet ook in het maken van een zogenaamd di rect onderscheid; personen van het zelfde geslacht bijvoorbeeld inzake het kostwinnerschap. Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 6 DECEMBER NED. 1: Het middag programma biedt allereerst een avontuur van Barbapapa en de allerlaatste afleve ring van de Addams family waarin Gomez en Morticia vinden dat oom Fester en mama de kinderen te slap opvoeden. De tekenfilm Mumbly wordt gevolgd door de Engelse jeugdfilm De betoverde stoomwals, een verhaal waar alle verwikkelin gen veroorzaakt worden door een toverknikker. Tot besluit Mieuw en mauw en de Film van Ome Willem, waarin de verjaardag van Sinter klaas gevierd wordt. Het avond programma brengt Van gewest lot gewest en Politieke Part ij en met een uitzending van de CPN. Voorts de Tsjechische speelfilm De nieuwe huurster die gaat over de veertien jarige en haar broer. Nadat hun ouders zijn verongelukt moeten zij zelf een inkomen verzorgen en doen dal onder meer door een ka mer te verhuren, ivaarin een zekere Catherine komt wonen. Alfred Brendel speeltDe> pianist speelt het impromptu nummer 2 in As-dur uit opus 142 Franz Schubert. Den Haag Vandaag wordt gevolgd door Artsenij waarin aandacht wordt be steed aan sterilisatie, staar en hoest middelen. Studio Sport komt met een samenvatting van de wedstrijd Ajax-Honved in het kader van de UEFA-cup. NED. 2: Het IKON begint met een serie filmbrieven waarin kinderen vertellen over dingen die zij het af gelopen jaar hebben meegemaakt. In de eerste aflevering van Een brief van Iwan, die gaat over Iwans geboorteland Argentinië, waaruit hij heeft moeten vluchten. Vervolgens Kenmerk en Stichting Socutera waarin de kinderpostzegels aan de orde komen. Daarna de Ombudsman en de Krokodillenbende een Duitse televisiefilm, geschreven door Max von der Grün. De rolprent handelt over een groep jongens tussen de tien en dertien jaar, die in een in dustriestad leven. Hun tijdverdrijf bestaat uit het uithalen van kwa jongensstreken, die een sterke nei ging vertonen tot vandalisme en misdaad. Kur zou ook wel mee wil len doen, maar wordt niet geaksep- teerd, omdat hij aan zijn rolstoel is gekluisterd. Totdat er een ongeluk gebeurt en Kurt de enige is die in deze situatie zinnig weet te hande len Advertentie KEIZERSVEER. Vrijdag werd de vernieuwde Keizersveerbrug in zijn geheel voor het verkeer geopend. Tot dat moment werd van elk brugdrel slechts één rijbaan gebruikt. De brug. die uit delen van de oude Moerdijkbrup is samengesteld, heeft 28 miljoen gulden gekost. Tussen de brugdelen is een landbouivwcg aangelegd en aan de buitenzijden van de rijbanen zijn fiets paden. TEL AVIV; Het openbaar vervoer is feestte rótaegeld door buschauffëurs 'die kwaad zijn "omdat - een nieuwe vorm van busverbindin gen tussen de steden hun concurren tie aandoet. CAIRO. President Sadat van Egyp te heeft zondag tegen de bewoners van de Sinai gezegd dat hij binnen kort de evacuatie van de Israëlische troepen uit het schiereiland- zal vie ren op een manier „zoals nog nooit is gekend". ROME. Het volksbevrijdingsfront van Eritrea (EPLF) heeft in Rome gezegd dat Sowjetschepen in d£ Ro de Zee stellingen van Eritrese op standelingen bombarderen en Ethio pische troepen en pantsoervoertuigen ontschepen bij Marsa Goelboeb bij de grens met Soedan. BARCELONA. In een gevangenis in Barcelona zijn maandagochtend drie gevangenen levenloos in hun cellen aangetroffen, zo werd officieel meegedeeld. BANGKOK. Vietnam heeft gemeld, dat in een „bevrijd gebied" van Cam bodja door 200 vertegenwoordigers van het Cambodjaanse volk en leger een nieuw front is gevormd voor de omverwerping van het radicale mar- xitische bewind in Phnom Penh. HONGKONG. Het officiële Chinese persbureau Nieuw China heeft een wijziging bekendgemaakt in de spel ling van namen die op 1 januari van kracht zal worden. De nieuwe schrijfwijze beantwoordt aan een nieuw fonetisch alfabet waarvan het gebruik lankzaam algemener wordt. WASHINGTON. De Verenigde Sta ten zullen alle Vietnamese vluchte lingen van het vrachtschip „Hai Hong" opnemen voor zover zij nog geen plaats in andere landen hebben gevonden. MIDDELBURG, 4-12. De 16-jarige G.J.M. uit Oostkapelle, die op 26 augustus zijn 5-jarige pleeszusje Pe tra Jacobse in de bossen rond Oost kapelle om het leven bracht, is ter beschikking van de regering gesteld. Hij zal opgenomen worden voor onbepaalde tijd in de Van der Hoe ven-kliniek in Utrecht. Dit heeft de rechtbank in Middelburg na afloop van de behandeling van deze zaak besloten. De jongen, die nu drie maanden in de Amsterdamse jeugdgevangenis zit, zal als er een plaats vrij komt in de Van der Hoeven-kliniek, een in stituut waar t.b.r.-gestelden worden opgevangen, worden opgenomen. De zaak werd behandeld achter gesloten deuren omdat de jongen minderjarig is. Liefst 70% van de inleg wordt uitgekeerd. Bovendien iedere maand de zekerheid van één prijs van f 500.000,-, één prijs van f 250.000,- en 20 prijzen van een ton. •■'w -ie"if WOENSDAG 6 DECEMBER NED. 1: 10.30 Teleboerd Skoalle- radio/Fryslan; 11.30 Schooltelevisie; 15.00 Teleac; 15.30 Barbapapa; 15.30 Addams, Family; 16.00 Mumbly; 16.08 De betoverde stoomwals; 17.00 Mieuw en Mauw; 17.05 De film van ome Willem; 18.30 Sesamstraat;'' 18.45 Toeristische tips; 18.55 Nieuws; 18.59 Van gewest tot gewest; 19.50 Poli tieke Partijen; 20.00 De nieuwe huurster; 21.20 Alfred Brendel speelt; 21.37 Journaal; 21.55 Den Haag Vandaag; 22.10 Artsenij; 22.45 Studio Sport; 23.15 Nieuws. NED. II: 18.10 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 Een brief van Iwan; 19.25 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.27 Stichting Socutera20.32 De Om budsman; 21.00 De krokodillenben de; 22.31 Nieuws. DONDERDAG 7 DECEMBER NED. 1: De echtparen Ricardo en Mertz, de hoofdrolspelers uit De Lucy show zijn na een lange tocht in Hollywood aangekomen. Lucy en Ethel gaan naar een van de restau- DEN HAAG, 4-12. Voor de verdeling vaii de algemene uitkering uit het gemeentefonds zal met ingang van komend jaar een interimmaatstaf be bouwing gaan gelden. Het kabinet is vrijdag met een wetsontwerp ter zake akkoord gegaan. Deze interimmaatstaf komt in de plaats van de tot nu toe gehanteerde regeling, die was gebaseerd op de grondbelasting. De wijziging was noodzakelijk, nu deze grondbelasting plaats maakt voor een onroerend- goedbelasting. Er is thans een onder zoek gaande naar een definitieve be bouwingsmaatstaf. Invoering van de interimmaatstaf leidt niet tot ingrij pende wijziging van de verdeling van de uitkeringen aan de gemeenten. Donderdag 7 december, 20.27, Ne derland 2: De inbreker. Anny de Lange als de moeder van Glimmie, de inbreker. rants en ontwaren enkele groothe den van het witte doek. Lucy weet zich geen raad. Daarna de Minivoet balshow. De vijfde wedstrijd van dit seizoen wordt gespeeld door de ploe gen van Domstad Utrecht en België. Voor de derde maal deze week volgt dan een aflevering van The street of San Francisco. Dean Knox is een man uit een arm milieu die persé rijk wil worden. Een bankoverval lijkt hem een adequaat middel om snel geld te vergaren. Hij gebruikt hiervoor Kate Evans, een bankem- ployée die hij uithoort. Als hij de overval pleegt herkent Kate hem echter en brengt hem in paniek. Na Alles goed thuis waarin Gepko Rog geveen met ouders over opvoedkun dige vragen spreekt, brengt de NOS Den Haag Vandaag en NOS tribune waarin gediskussieerd wordt over de visserijbeperkingen. NED. 2: De vooravond wordt ge vuld door de avonturen van de As- tronautjes en de laatste standen in de top-30 in Toppop terwijl het avondprogramma na het journaal voornamelijk in beslag wordt geno men door de Nederlandse speelfilm De inbreker met in de hoofdrollen Rijk de Gooyer, John Bluming, Bob de Lange, Willeke van Ammelrooy en Jennifer Willems. De film han delt over Glimmie, beroepsinbreker en messentrekker en zijn maat De Bonk. Glimmie krijgt van bankier Van Borsen de opdracht zijn stief dochter op te sporen. Hij heeft na- .inelyk.'.eei] verlioading.met haar ge had en zij Fanny is in het bezit van kompromitterende brieven. Daarom wil hij haar vermoorden en dat doet hij ook. Hij schuift de verdenking op Glimmie. Het laatste program ma-onderdeel is Televizier-Magazi- ne. DONDERDAG 7 DECEMBER NED. 1: 11.00 Schooltelevisie; 18.30 Sesamstraat: 18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 18.59 De Lucy Show; 19.25 Minivoetbalshow; 20.15 The streets of San Francisco; 21.05 Alles goed thuis; 21.37 Journaal; 21.55 Den Haag Vandaag; 22.10 NOS-Tribune; 23.05 Nieuws. NED. 11: 18.55 Nieuws; 18.59 As tronaut jes; 19.05 AVRO's Toppop; 20.00 Journaal20.27 De Inbreker: 22.10 Televizier Magazine; 23.00 Nieuws. door FRANK VAN FALCKENOORT „Misschien wel. Neem eens aan, dat die juffrouw Peterse met iemand vorige week die boeken heeft weggehaald. Kunnen die zich dan in het huis van je tante bevin den?" Bea knikt nadenkend. „Die ge dachte is niet eens zo gek, Chris. Ze zei, dat ze aan het inpakken was. Ik nam aan, dat ze daarmee haar eigendommen en verdere bezittin gen bedoelde. Moet ik de politie in Dorringen hiervan niet op de hoog te stellen?" De jongen haalt zijn schouders op. „Ze vragen natuurlijk naar bewij zen. En wat heb je voor bewijs? Jij en ik hebben gezien, dat het zijka mertje vol stond met boeken. Voor al antieke uitgaven. En dat ze woensdag weg waren. Nu kunnen we al onze vermoedens uitspreken, maar als die huishoudster niemand in dat huis van wijlen je tante wil binnenlaten, staat de politie machter loos. Ze moet dan een bevel tot huiszoeking hebben en voordat de officier van justiie of de burgemees ter dit heeft uitgeschreven, kunnen de boeken bij wijze van spreken al de grens over zijn. Overigens, het staat te bezien of die boeken daar zijn." Bea steekt een nieuwe sigaret op, rookt en denkt na. „Ik ga toch eens die notaris bellen, morgen overdag. Eens informeren, hoe dat eigenlijk zit met de inventaris. Als die auto matisch behoort bij het huis - en ik hel steeds meer over naar die ver onderstelling. Wil ik alles laten be schrijven. Inventariseren, zal ik maar zeggen. Als er dan iets ver dwijnt tijdens onze afwezigheid, heb ik ten minste een bewijs." „Geen gek idee," vindt Chris. „Maar wat zou er nog meer weg te halen zijn? In aanmerking nemende, dat die verlengde kelder ook al he lemaal leeggehaald is." Het meisje haalt de schouders op. „We zullen het wel merken. Ik stel voorr, dat we er morgenavond met een heenrijden. Kun jij zaterdag weer vrij krijgen? Anders ga ik al leen. Met de trein en de bus." Hij begint te lachen. „Ik hoor het je zeggen. Wil je beweren, dat je daar alleen heen durft gaan?" Ze begint langzaam rood te wor den,maar probeert op fiere toon te zeggen; „Ik was er die eerste woens dagmiddag toch ook alleen? En ging pikkedonker terug naar het dorp. Lopende. Overigens, als het moet heb ik de beschikking over de Mer cedes." „Als het persé moet, kan ik wel versieren, dat ik ook het komende weekeind vrij krijg. Moet ik maar een keer ruilen voor wat de week- einddiensten betreft." „Heb je het komende weekeind dienst?" Hij knikt. „Als jullie storing heb ben met de teevee, wil je ook graag, dat het zo gauw mogelijk wordt hersteld. Jc hoeft enkel op je post te zijn en het betaalt goed, nietwaar?" Ze antwoordt enkel: „Dan ga ik wel alleen vrijdagavond." De jongen pakt haar hand en kijkt het meisje aan. „Ben je nu boos?" „Welnee, we moeten sparen cn als jij op deze manier extra kunt verdienen, moet je het met beide handen aannemen. Maar ik wil er in ieder geval heen. Terug kan ik eventueel met de Merceds. Al staat die momenteel op de naam van een ander. Dat moet ook eens onder zocht worden, want volgens mij is dat ook geen zuivere koffie." „Neem voor alle zekerheid je broertje mee," raadt hij haar aan. „Jaap?" Ze knikt enkele malen. „Niet gek. Die is natuurlijk wild en thousiast, als ik zeg, dat hij mee mag." Maar de reaktie thuis is toch wel heel anders dan Bea had verwacht, toen ze vrijdagsmorgens tegen haar broer zei; „Zorg, dat je niet te laat uit school bent vanavond, mag je me me mee naar Dorringen." Tol haar grote verbazing is de jongen helemaal niet blij met deze uitnodiging. „Met dit weer? Moet ik daar doen? Het visseizoen is nog ge sloten en voor zwemmen is het wa ter immers veel te koud in deze tijd van het jaar! Van de 2omer wil ik er best eens een lang weekeind heen. Bijvoorbeeld in de vakantie en als mijn vriend mee mag. Overgens, ik heb een berg huiswerk te maken." Bea is enigszins gepikeerd. „Nou, graag of niet, hoor! Jeetje, wat ben jij voor een knul! Iedere andere jongen zou het geweldig vinden." „Het is zo'n eind. En dan met de trein zeker? Ik vind niks aan trein reizen." „Terug ga ik met de auto." „Wat voor auto? Je hebt nief een.«- een wagen!" „Mot de Mercedes van tante Greet; die staat daar in de garage „Heb je ons niks van verteld. Heel aardig van je, maar liever een ande re keer. Overigens, ik ga morgen avond dansen. In Slotermeer. Moordtent, jo! Je moet eens een keer meegaan (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 7