Het gehalte aan cholesterol speelt bij kanker grote rol M V.S. ingenomen naar verluidt met Zuidafrikaans Namibiëbesluit Venus bespied, onthullingen in het verschiet In China: rehabilitatie voor slachtoffer van revolutie Nieu w-Zeeland zegt ja tegen vluchtelingen uit Indo-China Roversbenden gaan te ver, ze worden steeds driester Nog bezetting van faculteit wegens verkorting studietijd Voor vernietiging cellen ij J i. NIPO wil ons leren Sint nog steeds in ere Achtergrondmuziek kan erg storen bij mensen die niet goed horen Gemeente betaalt als papier wordt opgehaald Dieven sleepten in de nacht bontjassen in de wacht Voor man aan het stuur premies duur Dirigent Kondrasjin wil zijn eigen land niet meer in 4 BAR HARBOR (Maine), 5-12. Onderzoekers van het Jackson-laboratorium zeggen e'en van de voornaamste oorzaken gevonden te hebben die de verde digingscellen van het lichaam aanzetten tot het vernietigen van kankercellen en daarmee misschien de aanzet te kunnen geven tot nieuwe manieren van bestriding van kanker. NIEUWERKERK. Sinterklaas maak te dit weekeinde zijn intocht in Nïeuwerkerk: op deze foto ziet u de plaatselijke drumband aan hét werk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) „Hoewel mUjoenen mensen vermij den cholesterol met voedsel naar binnen tc krjjgen, blijkt dat de cho lesterol in het lichaam een onmisba re rol speelt b(j het gevecht tegen kanker", aldus Bill Dupuy, een woordvoerder van het voornaamste centrum van genetisch onderzoek in de V.S. DEN HAAG, 5-12. In bijna drie miljoen van de in tótaal 4,6 miljoen Nederlandse woningen wordt Sin terklaas nog gevierd met Het geven van kadootjes. Dit blijkt uit een on derzoek van het NIPO, dat vandaag wordt gepubliceerd. In 1,8 miljoen gezinnen (39 procent) gaat deze festiviteit gepaard met het vervaardigen van surprises. In 1,3 miljoen gezinnen worden er volgens het NIPO ook nog versjes bijge maakt. DEN HAAG, 5-12. Achtergrond muziek in postkantoren en andere openbare gebouwen kan de commu nicatieproblemen voor de honderd duizenden slechthorenden in Neder land alleen maar vergroten. Dat stelt het Tweede-Kamerlid voor de V.V.D. Verkerk-Terpstra in schriftelijke vragen aan staatssekre- taris Smit-Kroes van verkeer en wa terstaat, waar de P.T.T. onder valt. Mocht de staatssekretaris serieus overwegen te bevorderen, dat er achtergrondmuziek op postkantoren komt, dan zag mevrouw Verkerk graag, dat ze daarop terugkwam. EINDHOVEN, 5-12. De voorzitter van de Algemeen Christelijke Politic federatie H. Teeuwen heeft maan dagmiddag bü de opening van een distriktskantoor in Eindhoven gepleit voor een harde aanpak van de steeds driester optredende roversbenden. ..De schier dagelijkse konfontratie met deze bendes schreeuwt om maatregelen ter beteugeling daar van", aldus Teeuwen. Volgens hem is noch het dienst- Hct onderzoek geeft aanwijzigin- gen dat cellulaire cholesterol essen tieel is voor de doodklap die een ver dedigingscel (lymphóciet) geeft wan neer die een tumorcel ontmoet. De onderzoekers hebben ook vastgesteld dat het vermogen van de lymphóciet tot 't doden van de tumor ook wordt aangetast wanneer de eigen pródük- tie van cholesterol van de lymphó ciet niet optimaal is". Klap Dupuy zei dat een internationale groep onderzoekers onder leiding van Hans-Jorg Heiniger aan het Jack son-laboratorium heeft vastgesteld dat cholesterol die vervaardigd wordt in de membranen van T-lymphocie- ten de doelmatigheid van de bestrij ding van kanker door het lichaam beheerst. „Nu de manier waarop de verdedi gingscel werkt beter begrepen wordt kunnen Heiniger en ziji\ collega's nagaan hoe de klap wordt gegeven, en die gegevens kunnen belangrijk GELDROP, 4-12. Het kollege van b. en w. van Geldrop wil een garan tiebedrag van 4 cent per kilo gaan betalen voor opgehaald oud papier. Het kollege heeft hiertoe besloten, omdat het voor verenigingen en scholen niet langer zinvol was oud papier op te halen in verband met de lage opbrengstne. Het kollege wees er in een betref fend raadsvoorstel bovendien op dat het papier als het niet door partiku- lieren wordt opgehaald met de huis- vuildienst wordt meegegeven wat voor deze dienst weer een extra be lasting betekend. In Geldrop wordt jaarlijks zo'n 300.000 kilo papier in gezameld. Uitgaande van de huidige papierprijs van 1 cent per kilo moet de gemeente een garantiebedrag neertellen van 9.000 gulden. pistool noch de normale surveillan ce-auto opgewassen tegen de „snel schietende en in gestolen auto's weg vluchtende snelkrakers". Naar de mening van Teeuwen helpen hier geen „schone maatschappij hervor mende en buurthuizen stichtende theorieën". Ook kan men, zo betoog de de federatievoorzitter, de haar den van criminaliteit niet tegemoet treden met verhalen over minder be deelden en teruggestelde bevolkings groepen. (Foto. Zierikzeesche Nieuwsbode) zijn voor toekomstige kankerthera pie", aldus Dupuy. Sleutelrol De geleerden zijn er nog niet zeker van hoe de klap doör de afweercellen wordt uitgedeeld, maar'nu blijkt voor het eerst welke chemische stóf een sleutelrol speelt bij het doden van kankei'cellcn. „De lymphócieten hechten zich aan de tumorcel en trekken zich dicht, zeer dicht daar omheen samen. De afweercel geeft de tumorcel binnen een minuut de genadëslag, en de tumorcel sterft binnen een uur". WASHINGTON, 4-12. Vier auto matische sondes, twee Amerikaanse en twee Russische, zijn op weg naai de planeet Venus om haar nog deze maand opnieuw geheimen te ont- futselen. Dertien voorgaande tochten in de afgelopen 17 jaren, sterrenkundige waarnemingen, radaronderzoek. hebben al heel wat wetenswaardigs van de „zusterplaneet" van de aarde opgeleverd. Venus is bijna even groot (do ddórsnee is 12.i00 km tegenover de aarde 12.745), haar massa is 0,81 van de aarde en de planeet heeft een ge middelde afstand van de zon van 108,2 miljoen km, tweederde van die van de aarde. Maar verder lijkt deze planeet in de verste verte niet op de onze. PEKING, 5-12. Een vooraanstaand slachtoffer van de culturele 'revolu tie, de voormalige bankier Nan Han- Tsjen, is maandag in een artikel van het dagblad van de kommunistische partij gerehabiliteerd. In het afgelo pen weekeinde waren ook al Po I-Po, een voormalig" lid van het Poliet Bu reau, en Tsjang Koen, oud-secreta ris van het 'centraal comité van de partij, in ere hersteld. Volgens niet bevestigde berichten zijn op de konferentie ter voorberei ding van de zitting van het centraal comité 61 mensen in ere hersteld. JAKARTA, KUALA LUltfPÜR, WELLINGTON, 5-12. Nieuw Zeeland zal 600 vluchtelingen uit tnjlo China opnemen. De minister van immigra tie van Nieuw Zeeland, Frank Gill, heeft dit maandag na een kabincts- bjjeenkomst meegedeeld. Gill verklaarde dat het kabinet er mee heeft ingestemd dat er pol maand maximaal 100 vluchtelingen naar het land komen. Nieuw Zeeland heeft al eerder 400 vluchtelingen op genomen. De regering van Maleisië heeft ver klaard dat het dc kosten die de aan houdende stroom vluchtelingen met zich meebrengt, niet langer kan dra gen. HILVERSUM, 5-12. Drie mannen, dei in de nacht van maandag op dinsdag in een bontzaak aan de Schoutenstraat in Hilversum tachtig bontjassen ter waarde van 100.000 gulden hebben gestolen, hebben daarbij nieuwsgierige omwonenden afgeblaft. Dc mannen zijn nog voortvluchtig. Het drietal ging zeer brutaal tc wdrk, trewijl ze midden in dc nacht hun auto. die voor de zaak op dc stoep geparkeerd stond, vollaadden met bontjassen uit de opengebroken zaak. kwamen omwortenden een kijkje nemen wat er gaande was. Zij kregen op grvoc wijze te verstaan dat /.c moesten verdwijnen. Toen dc politic, die daarop werd gealarmeerd, arriveerde waren de dieven al op de vlucht geslagen. WASHINGTON, 4-12. De Verenigde Staten hebben maandag verklaard dat z\j z(jn ingenomen met het Zuid afrikaanse besluit-ter-elfder-ure om in Namibië tijdelijk dc baas te blij ven ongeacht de uitslag van dc een zijdige verkiezingen die er begonnen zijn. Flitsen uit het buitenland SAN SEBASTIAN. Bij een aan slag op een café in de Baskische plaatsOnate is Vrijdag een lid van Guardia Civil dodelijk gewond. De onbekende daders zijn per auto ont komen. Sinds begin 1978 zijn in Spanje 84 mensen omgekomen bij een aanslag, onder wie 35 politie agenten. NEW YORK. De kwestie-Namibië staat in het centrum van intensief internationaal overleg, dat de se- kretaris-generaal der Verenigde Naties, Kurt Waldheim, na. zijn be sprekingen met, de .Zuidafrikaanse minister vón buitenlandse zaken, Roelof Botha, momenteel'voert met de vertegenwoordigers van de vijf Westerse leden van de Veiligheids raad. ROTTERDAM, 5-12. De bezetting van de sociale faculteit van de Eras mus Universiteit te Rotterdam duurt nog voort. Maandagavond stemde de universiteitsraad tegen een motie van de Algemene Studentcnbond, waarin de bezetting een legitiem middel werd gènoemd om te protes teren tegen dc plannen van onder wijsminister Pais om de studieduur met een jaar tc verkorten tot vier jaar. Voorts vörwicrf de raad een mo tie „waarin het gebruik van machts middelen oin de bezetting te beëindi gen wordt afgewezen van woordvoer der van de universiteitsraad' liet De woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken, Hodding Carter III, zei dat het Zuidafrikaanse besluit, bekendgemaakt in het week einde, het onafhankelijkheidsproces onder toezicht van de Verenigde Na ties, bevorderde en realistischer maakte. Fundamenteel „Wat echter blijft is nog steeds fundamenteel en dat is dat Zuid- Afrika. formeer de resolutie van de Verenigde Naties en haar toepassing aanvaardt", aldus Carter. Een zegsman Van de Namibische raad van kerken heeft maandag ver klaard dat dc Zuidafrikaanse over heid Namibiërs bang heeft gemaakt om ze tot deelneming aan de verkie zingen. te dwingen. TEHERAN. Bij de incidenten van vrijdagavond in de Iraanse hoofd stad Teheran zijn zeven' doden ge vallen. Dit meldt zaterdagmorgen de Nationale Iraanse radio. Er zou den volgens het bericht tevens 24 gewonden zijn gevallen. BUENOS AIRES. In Buenos Aires zijn drie mannen in de leeftijd'van 22 tot 24. jaar als handelaars in ver dovende middelen gearresteerd. De politie vond bij hen grote hoeveel heden LSD en marihuana die af komstig waren uit Amsterdam. maandagavond overigens weten dat de raad niet van zins is om de bezet- tingsaktie via politie-ingrijpen tot een eind te laten komen. Protest Sinds vorige week dinsdag houden enkele tientallen sociologiestudenlen een deel van de veertiende verdie ping van het universiteitsgebouw in Rotterdam bezet'uit protest tegen de plannen om de studieduur te verkor ten. Zij ageren met name legen het feit. dat hel faculteitsbestuur onlangs heeft besloten hel aantal studie-uren op te voeren van 1600 naar 1700 uren per jaar. DEN HAAG, 5-12. De premies van de verzekeringen voor auto's, vracht auto's, motoren, scooters en land- bouwtraktoren voor 1979 gaan 1 om hoog. Voor personenauto's varieert de verhoging van cd WA-premie. af hankelijk van de cataloguswaarde. van 26 tot 73 gulden per jaar. De WA-Casco premies gaan omhoog met bedragen variërend van 59 tot 269 gulden per jaar. Dit heeft het minis terie van economische zaken maan dag bekend gemaakt, na eerder óver leg met de kontakt kommissie 'mo torrijtuigenverzekering. AMSTERDAM. 4-12. De Russische dirigent Kirill Kondrasjin (64) wil niet terugkeren naar dc Sowjet- Unie. Hij heeft de Amsterdamse vreemdelingendienst zondag om een verblijfsvergunning verzocht om „zyn artistieke vrijheid volledig-te kunnen beleven". De politie bracht de in Moskou ge boren dirigent voorlopig op een ge heim adres onder. Hij wenste volgens oen woordvoerder geen nadere ver klaring aan de pers af te leggen. Kondrasjins aanvraag voor een verblijfsvergunning zal worden be handeld door de direktie vreemde lingenzaken van het ministerie van justitie. De dirigent heeft geen poli tiek asiel gevraagd. Dut wilde hij.be wust niet. aldus dc vreemdelingen dienst van de Amsterdamse politie. Sinterklaas in volle pracht, heeft ook een bezoek (jebracht, aan Borrcndammc en daar waren ook de kleinkinderen, niet-op jaren, oud en jong genoten- daar tesamen, van de hoge gasten, die er kwamen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE. Vrijdag vierde de heer F. P. Eek man, adjunkt-dïrekteur van het postkantoor in Zicrikzee. zijn 25-jarig jubileum in overheidsdienst. Dit zilveren jubileum werd met een druk bezochte receptie gevierd. P.T.T.-di- rektenr in Zicrikzee de heer tl. M. v. d. Post overhandigde de heer Eekman bij deze gelegenheid de gebruikelijke enveloppe met inhoud

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 4