KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING BELOONT GROTE INZET IN ONDERWIJS BETOOND Nieuwerkerkse kinderen hadden jool, want Sint bezocht de school HOOFD VAN DE SCHOOL IN SIRJANSLAND WEES SOMBERE TOEKOMST VAN HAND Sint ook met goede gaven op bezoek in Brouwershaven Zilveren eremedaille STREEKNIEUWS Op eilandenstrand zeehond aangeland Zwartbonte koe de beste tot nu toe Aan het reisverkeer heeft buitenland meer Films uit Nederland gaan naar het buitenland ZIERFKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 3 december 1978 Nr. 22418 S BROUWERSHAVEN, 1-12. De heer H. E. J. Rijekborst mocht vrijdag middag de zilveren eremedaille behorende bij de orde van Oranje Nas sau in ontv angst nemen wegens zijn dertigjarige onderwijskarrière. Deze Koninklijke onderscheiding werd uitgereikt door de wethouder van on derwijszaken de heer Ph. J. van Ast Dit is wel een plaatje waard, de Heiligman kwam hoog te paard, bij de r.lc. scholen in Zierïkzee, en ook zijn Pieten kwamen mee, om aan het gebeuren alle sfeer, ie brengen, die hoort bij deze Heer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Deze plechtigheid welke naast fa milieleden tevens werd bijgewoond door enige bestuursleden van de Nutsschool „De Woonstede" uit Den Haag waar de heer Ryckborst tot aan zijn pensionering op 1 dec. j.l. hoofd was. Z1ERIKZEE Koffiebar Youth for Christ houdt op zater dag 9 december weer een koffiebar in het Leger des Heils-gebouw „De Lichtboei" aan de Poststraat. Aan deze koffiebar werkt een duo mee dat bestaat uit Hélène van Leeuwen uit Maasland en Koen Vos uit 's- Gravendeel. De zang zal worden be geleid door dwarsfluit en gitaar. Iedereen is van harte welkom. Voor tijd: zie agenda. RENESSE Doe-avond op kleuterschool Maandagavond 11 december wordt op de openbare kleuterschool „De Duinkonijntjes" te Renesse een ou deravond in de vorm van een doe- avond geoi'ganiseerd. Als vervolg op de ouderavond in oktober, waarop de heer B. Westerop op boeiende wijze een uiteenzetting gaf over de vele mogelijkheden met de verschillende expressie materia len, wil men nu gaan- proberen om de ouders aan het werk te zetten. Met de destijds behaalde technieken wil men kerstkaarten en menukaar ten gaan vervaardigen. Toneeluitvoering „Op Drift" Zaterdagavond 9 december geeft de toneelvereniging „Op Drift" in het Dorpshuis van Renesse haar na jaarsuitvoering. Op het programma staat het ernstige toneelspel in vier bedrijven „Wie zonder zonden is" naar Eugène O'Neill. Het is een spel van de zee waarin een jonge vrouw, die door familieleden is opgevoéd, BROUWERSHAVEN, 4-12. Maan dagmiddag vond het Sinterklaasfeest plaats in de kleuterschool „De Blok kendoos" te Brouwershaven, waar het hoge gezelschap werd ontvangen door de hoofdleidster mej. E. L. Quant en door de leidster mevr. G. v. d. Werve-V. d, Rassel. Onder de aanwezigen bevonden zich de ouder kommissie, mevr. v. Snippenburg, mevr. v. d. Mark en mevr. van Ast. Ook de dames van de ouderkom missie mochten na een toepasselijke speech een kadootje in ontvangst nemen. Soos Voor de school kregen de leid- sers een prachtig spel en een garage. Jeroen Voè, die gelijk met de Sint jarig is werd hartelijk toegezongen. Na een dankwoord en onder luid gezang vertrok Sint naar het Vereni gingsgebouw waar de bejaardensoos al lang zat te wachten op hun komst. Om de tijd wat te korten had men heerlijke chocolademelk geserveerd, mevrouw Slabbekoorn deklameerde een gedicht en het door Sint vooruit gestuurde kegelspel werd uitgepro beerd. De heer Kees Bakker hield het gezelschap verder bezig met aecor- deonspei waarbij uit volle borst werd meegezongen. Aanwezig waren dr. H. J. Wilzen, voorzitter van het Nutsdepartement en oud-wethouder van onderwijs en kunstzaken van Den Haag', de pen ningmeester mr. P. C. Maas, presi dent direkteur van de Nat Investe ringsbank, bestuurslid dr. J. H. R. Schoen (arts) en hoofdadministrateur de heer Th. H. Hoeksma., hoofdamb tenaar der gemeente Den Haag en de heer J. Speek, wnd. hoofd der Nuts school. Teruggekeerd De heer Van Ast toonde zich ver heugd dat de in Zeeland geboren heer Rijekborst (Sint Kruis) na een boeiende onderwijscarrière van 30 jaar weer teruggekeerd is in deze provincie, zij het iets noordelijker en wel in het mooie en rustige Brou wershaven. „U hebt ongetwijfeld een grote ontwikkeling meegemaakt in het onderwijs, aldus de wethouder en nu we de grote werkloosheid zien in de onderwijswereld kan men stellen dat de geschiedenis zich herhaalt en we in een cirkel leven". De heer Rijekborst die in 1934 reeds zijn akte behaalde en in 1937 zijn hoofdakte kon wegens de crisis niet aan de slag komen. Daarom nam hij in 1938 dienst by het wapen van de koninklijke marechaussee. Bij het onderwijs volgde pas een aanstelling als onderwijzer in 1947 en wel in Souburg, waarna hij verder stand plaatsen had als hoofd der scholen in 's-Gravendeel en Rijswijk. na 20 jaar haar vader weer opzoekt. Ondanks de verschillende principes, die botsingen met zich meebrengen, groeit er tussen vader en dochter een niet te verbreken band. Het stuk wordt gespeeld door de dames A. v. d. Wïel-Jansen, R. Gilij- amse-Meyers en J. Krijnse Locker- Krijger en de heren C. v. d. Boo- gert, E. Jonker en P. v. d. Aart. Zoals gebruikelijk tekent de heer D. Dok man voor de regie terwijl de grime verzorgd wordt door de heer J. Schults. Mevrouw L. de Feiter-van Oeveren is de souffleusse. De avond zal worden besloten met een gezellig bal. Mop Toen Sint er was moesten voor een extra komplimentje de dames Ringelberg, Bolkenbaas, Bos, Kwaak en Van Sluis bij hem ko men. Ook de hoog bejaarde heer L. Fonteine nam nog even de kans waar om een goeie mop te vertellen. Met de loftuitingen werden ook de dames uit de keuken niet vergeten. Toen Sint weer was vertrokken gaf mevrouw Slabbekoorn het sein om het toneelgordijn open te trekken wa.ar een schat van bloemen stond opgesteld. Alle dames mochten er één komen halen, terwijl de heren een kop en schotel aangeboden kre gen. Pinguin Bijzonder vermeldenswaard is dat op het podium keurig stonden opge steld een 80 pinguïns, welke door mevrouw C. Jonker-de Moor waren gebreid de afgelopen zomer. Iedere bejaarde kreeg zo'n grappig beest aangeboden. Ten slotte van deze feestmiddag werd nog meegedeeld dat de bejaar densoos is uitgenodigd om op 14 december de muziekuitvoering te Zonnemaire bij te komen wonen. Op 19 december is er een gezamenlijke kerstviering door alle bejaarden uit de vier kernen in het Tonnenmaga- zijn. In 1959 volgde de benoeming aan de Nutsschool te Den Haag, als hoofd. Wethouder Van Ast kon de jubila ris meedelen dat het H.M. de Konin gin had behaagd hem voor dit aktie- ve leven, vooral in de onderwijswe reld te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De voorzitter van het Nutsbestuur dr. H. J. Wilzen overhandigde de zil veren legpenning van de Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen. Sinterklaasviering Ruiterverenlging Zaterdagmiddag 2 december vierde de ruiterverenlging Renesse het Sin terklaasfeest! Om twee uur vertrok vanaf manege Grol een stoet met aan het hoofd Sint Nicolaas, geflan keerd door twee Zwarte Pieten. Zo als het een ruitervereniging betaamd reisde Sint te paard. Achter hem volgden nog enkele zwarte Pieten te paard en enkele ruiters en amazones van de ruitervereniging. Men maakte een rondgang door het dorp, die ein digde bij Het Wapen van Renesse. Daar ging de Sint en zijn gevolg naar binnen om op gezellige wijze zijn feest te vieren. Ruim 65 kinde ren, voor een deel leden van de ver eniging, maar ook een flink aantal inwonertjes van Renesse die geen lid zijn en de nodige ouders woonden het feest bij. De gezelligheid werd nog veïhoogd door accordeonmuziek. Voor de jeugdleden van de vereni ging waren twee wedstrijden aan de ze middag verbonden. Er waren drie prijsjes beschikbaar voor de mooiste Zwarte Pieten en drie voor de leuk- 'ste gedichten. Alle kinderen werden verrast met een leuk kadootje en een bordje fri tes met wat te drinken. Tegen half zes was het geslaagde feest pas afge lopen. SEROOSKERKE Dief vertelt: Gestolen waar op vuilnisbelt Gedurende het afgelopen jaar in de maanden mei tot en met augustus is in en rond de werkhaven van Rijkswaterstaat „De Schelphoek" re gelmatig vrij kostbare apparatuur ontvreemd, bestaande uit radar, mo bilofoon, portofoon en semafoonin stallaties. In samenwerking met de gemeen tepolitie Rotterdam is het de Ryks- politiegroep Schouwen-Duiveland gelukt in Rotterdam aan te houden A.J.M.B. en H.A. Beiden zijn 20 jaar en wonende te Rotterdam. Zij bekenden in totaal zeven maal de genoemde apparatuur te hebben ontvreemd uit direktiegebouwen en schepen, alles eigendom van de PTT en de Rijkswaterstaat. De appara tuur is door beide aangehoudenen doorverkocht aan onbekenden of zo als zij zeggen „met de vuilnisman meegegeven". De totale waarde van de apparatuur is f 58.000,-. Van de apparatuur is tot op heden niets te ruggevonden. NIEUWERKERK OOSTERLAND/BRUINISSE Jaargids gereformeerde kerk is een goed stuk werk Dezer dagen kwam de „Jaargids" van de Gereformeerde Kerken van Bruinisse en Nieuwerkerk/Oosterland voor 1978-1979 gereed. Op de voorpa gina staan de kerken van Bruinisse en van Nieuwerkerk afgedrukt. De predikant van bovenstaande gemeenten, ds. P. J. Moet, schreef een „ten geleide" waarna er een stuk ge schiedenis te lezen is van de kerken van Bruinisse, Oosterland en Nieu werkerk. Het boekje bevat een rijke infor matie over de kerkdiensten, de op pasdienst of crèche, de auto voor de ander en de adressen voor de band recorders. Bovendien zijn de namen van de kerkeraadsleden en van de commissie van beheer, boekhouders, penning meesters, organisten en kosters ver meld naast een veelheid aan andere informatie, zoals gegevens over vrou wenverenigingen, catechisaties, be- zoekdames, de „Leef mee-groep" uit Bruinisse, gespreksgroepen, commis sie van bijzondere diensten, zendings commissies, het jeugdwerk, zangko ren, scholen enz. Tenslotte geeft dit boekje een vol ledige ledenlijst met adressen van beide gemeenten en vullen adverten ties de ruimte op. OOSTERLAND Bouwwerkzaamheden Nadat 'onlangs enige stagnatie is ontstaan dóórdat de voorgeschreven steensoort niet te krijgen was, zijn de werkzaamheden aan de pastorie van de Oud Gereformeerde Ge meente aan de Burg. van der Have- straat alhier, naast het kerkgebouw, weer in volle gang gekomen. Er be gint nu al aardig tekening le komen in de bouw van dit mooie woonhuis met garage wat gerealiseerd wordt door het Bouw- en Aannemingsbe drijf fa. De Groot te Oud-Beijcr- land, onder architektuur van de heer Slingerland te Bruinisse. Af hankelijk van het winterweer hoopt men omstreeks volgend jaar april deze woning gereed te hebben. Oor spronkelijk had men de woning Mo lenweg 50 als pastorie van de ge meente aangekocht, waar ds. A. van der Meer tijdens zijn verblijf in Oosterland altijd heeft gewoond. Na diens vertrek heeft men deze wo ning verkocht en besloot de ge meente een pastorie te bouwen op een daarvoor bestemd stuk bouw grond naast het kerkgebouw aan de Burgem. van der Havestraat. Bazar Winkelweekaktle Op vrijdagavond 8 december a.s. zal er, ter afsluiting van de Winkel- weekaktie waaraan niet minder dan 21 winkeliers deelnemen, en georga niseerd door de Middenstandsvereni- den in het dorpshuis: „Oosterhof", ging, een grote bazar gehouden wor- met vele attrakties zoals rad van avontuur, grabbelton, schiettent, enz. Hierop zal de verloting plaats heb ben door middel van de ingeleverde loten tijdens de aktie. Een honderd tal prijzen zijn hier te verdienen, de eerste vijf hoofdprijzen zijn: 1. een reis naaf Londen voor twee perso nen, ter waarde van 600 gulden; 2. afwasmachine; 3. een fiets; 4. Zaanse Klok; 5. grill-bakoven. Verder nog 95 mooie en waardevolle prijzen. Er hebben zich inmiddels een drietal tussentijdse trekkingen voltrokken. Afrastering Sportveld Werklieden van „Heras Hekwerk" uit het Brabantse Oirschot zijn mo menteel bezig om een afrastering te maken langs drie kanten van het nieuw aangelegde sportveldenkom- plex aan de Weelstraat. Zulks ter lengte van omstreeks 600 meter, in- klusief inrijhekken en loophek. Om te voorkomen dat onbevoegden toe gang kunnen krijgen tot de velden al dan niet met honden om deze hierop hun uitwerpselen te depone ren. etc., besloot de raad er een flin ke afrastering aan te leggen, van harmonicagaas en van boven punt- draad. SIRJANSLAND Bezoek CRM-ambfenaren om informatie te vergaren Vorige week vrijdag bezocht een aantal ambtenaren van het ministe rie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk - begeleid door op bouwwerker D. Doeswijk - Sirjans- land. In een korte bijeenkomst, ge leid door wethouder Op 't Hof, werd informatie uitgewisseld over de in de toekomst rijdende buurtbus, die de verbinding zal onderhouden tussen Sirjansland, Ouwerkerk, Zierikzee en Kerkwerve. BRUINISSE Geslaagd Vrijdag' 1 december werd in het hippisch centrum voor beroepsoplei dingen te Deurne examen afgenomen van 37 kandidaten-kursisten. Bij de 12, die slaagden was onze dorpsge noot Kees Jan van de Graaf van ma nege „De Korenzolder". Kees Jan kreeg de vooropleiding van.zijn va der*; de perfektie werd hem. bijge bracht ,d oor H. van Bergen van'het ruiierspörtcVntrüm 'te Nijmegen. PIETERBUREN, 5-12. Vermoede lijk verjaagd door jachtpartijen, op zeehonden in de buurt van Groot- Brittanie of door een fikse-storm is op 't strand van Schiermonnikoog een grijze zeehond terechtgekomen. Het dier is met behulp van de rijks politie van Schiermonnikoog overge bracht naar de zeehondencrèche in Pieterburen. Daar zal het tot het voorjaar verzorgd worden om daar na weer bij Engeland losgelaten te worden, aldus de rijkspolitie te Pie terburen. De Waddenzee is namelijk niet zijn natuurlijke omgeving. De diersoort is talrijk in de zee rond Engeland en Schotland. Vorig jaar werden in de Waddenzee vijf grijze zeehonden ge vonden. LELYSTAD, 5-12. De Nederlandse zwartbonte is ekonomiscb gezien de beste koe, het is nog niet bewezen dat andere beter zyn. Dat vindt de „Vereniging tot het instandhouden en propageren van het Nederlandse Fries-Hollandse veeslag", die maandag in Lelystad is opgericht. Tijdens de oprichtingsver gadering hebben zich 80 a 85 leden aangemeld uit bijna alle provincies van het land. Alleen Limburg ont brak, maar dat kwam door het slech te weer, vertelde de voorzitter P. J. Koster uit Hoogkarspel (N.H.). NIEUWERKERK, 4-12. Maandag had Sinterklaas een drukke dag op Nieuwerkerk. In de morgen, om even tien uur, kwam de Goedheiligman in de peuterklas in 't Dorpshuis. De ze keer was de Sint alleen, omdat zön knechten nog andere karweitjes hadden. Was hét voor de kleintjes even wennen,na dé vriendelijke én goe de woorden van de Sint waren ze; "al spoedig op hun gemak gesteld. E>é Sint, gul als altijd, had voor- allé peuters een kado en lekkers. Hoewel het gezellig was, was het öpk' weer vlug tijd voor de Sint? om op te stappen, want hij moest 'nóg naar "de openbare basisschool. Ook op deze school wist de Sint leuk' kóntakt te maken met de kinderen. Ook daar werd gestrooid en uitge deeld. ENSCHEDE, 4-12. De Nederlandse vakantiegangers hebben dit jaar on geveer drie miljard gulden meer in het buitenland uitgegeven dan de buitenlandse toeristen in ons land hebben besteed. Dit tekort op de zo geheten reisverkeersbalans is in niet geringe mate debet aan het totale te kort op onze betalingsbalans. Boven dien begint dit tekort, dat vier jaar achtereen 2,8 miljard gulden heeft bedragen, structurele vormen aan te némen. Dit heeft in Enschede directeur- generaal dr. W. T. van Garde voor handel, ambacht en diensten van het ministerie van economische zaken verklaard toen hij het nieuwe hoofd kantoor van Arke Reizen in Ensche de opende. HANOI. In een verklaring die zondag is uitgegeven door het „Ver enigd Front voor het nationale wel zijn van Cambodja" (FUSNK), zegt het front, dat het een demokralische staat wil vestigen, die vreedzaam, onafhankelijk, neutraal en niet-ge- bondon is en streeft naar socialisme. Afscheid 's Middags arriveerde de Sint met enkele Pieten in de kleuterschool. De kleuters zaten al te wachten en zongen een welkomstlied, waarna het hoge bezoek werd verwelkomd door 'de voorzitster van de ouder kommissie; mevrouw Koolmees, Erika .de Koning mocht' een leuk versje opzeggen,, waarna sinter klaasliedjes werden gezongen- en' -de Siht alle kinderen bij. zich riep. Va- dat spelletjes waren gedaan en nog maals gezongen, sprak mevrouw El len "van" 't Hof een afscheidswoord, inmiddels waren de Zwarte Pieten begonnen met het uitdelen van ka- do's, waarna de Pieten nog -eens goed strooiden en het gezelschap weer afscheid nam. LAS VEGAS. De gouverneur van Utah acht het mogelijk dal het hoge aantal kankergevallen in zijn staat verband houdt met de kernproeven die de Verenigde Staten meer dan twintig jaar geleden in Nevada hielden. Hij heeft de federale rege ring verzocht alle dokumenten, ook de geheime, aan een onpartijdig on derzoek te laten onderwerpen. DEN HAAG, 5-12. Zes Nederlandse films worden voorgedragen voor Franse prijzen en eveneens zes rol prenten zyn gekozen voor Italië. Dit heeft de werkgroep Frans-Italiaanse filmprijzen meegedeeld. Naar Frankrijk gaan: „De beste van de klas" van Wim van der Vel de; „O, mij darling" van Borge Ring"; „De elektriseermachine vhn Wim- hursl" van Erik van Zuylen; „Ab surd" van Zaev Nirnberg; „A.P.O. of the primitivy" van Henk Meulman en „Adios Bernardo" van Edmond van Putte. Naar Italië gaan ook de vier eerst- genoemden van die voor Frankrijk, alsmede „Er gebeurt helemaal niets" van Ernie Damen, en „Nederlander in do Donaudelta" van Jan Wiegel. de gemeente, nis zou de toekomst er onderwijskundig voor Sirjansland somber uitzien. Hij wees in dit ver band op het feit, dat er in twee jaar tien leerlingen meer waren en dat dit aantal, als gevolg van het inmid dels goedgekeurde bestemmingsplan, nog kan toenemen. Dank De heer Op '1 Hof. weihouder van onderwijs in de gemeente Duiveland, beaamde een en ander en zegde toe dat het onderwijs te Sirjansland, in het afgekeurde schoolgebouw, zeker nog nauwkeurig bekeken zal worden. De heer Oele uitte in zijn slotwoord woorden van dank voor de ruime belangstelling op deze avond. ZIERIKZEE: Woensdagavond 13 december wordt in de Lutherse Kerk een Darokconcert gegeven. De uitvoerenden zijn: Ferenc Untyra (traverso) en Jos Verpoorten (clavecimbel). Op het programma staan werken van Bach, Marais, de Boismortier, Telemann en Qunntr. SÏRjANSLAND, 3-12. Donderdagavond werd in du openbare lagere school do jaarlijkse ouderavond gehouden. Na een welkomstwoord van lu t hoofd van de school, de heer G. Oele - de voorzitter van de ouder kommissie de heer C. Joziasse was wegens ziekte verhinderd - werd de avond begonnen met een lezing over het RPCZ. Drie lering werd zehouden door de sic gekozen. Ze nam daarmee de heer Schrlek. die over kinderen met plaats in van de heer .1. Padmos, die lerrmoeilükheden sprak en de rol herkiesbaar was. Verder werd I,.,b„„ besloten om dit Jaar met alle kindc- belichtte, die het RPCZ dan lat kun- rcn Dp driedaags schoolreisje te nen spelen. gaan. Na de pauze werd het huishoude- Toekomstbeeld lijk gedeelte van de agenda afge werkt. Bij de bestuursverkiezing Ook werd gesproken over het toe- werd mevrouw D. van Damme bij de komstbeeld van de school. De heer eerste stemming in de ouderkommis- Oele reageerde-op het standpunt van Bij kleuters en bejaarden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3