Velen voelen zich ontluisterd nu P. Menten is ontkluisterd Schuitema in last, zit nog vast F.N.V. wil ombuiging van beleid bezuiniging Velser-affaire wil Van Agt nog niet in publiciteit gebracht POSTBODEN STARTEN WILDGERAAS MAAR WACHTEN TOT NA SINTERKLAAS Hoewel „bevrijd", paspoort kwijt Overval in Wittem: nog geen spoor daders er van door AGENDA Brief in één of andere hoek? 2 KEULEN. De Westduitse lucht vaartmaatschappij Lufthansa AG heeft bij. de Amerikaanse vliegtuig bouwer Boeing 32 vliegtuigen van het type Boeing 737-200 besteld. Met deze opdracht is 840 miljoen mark gemoeid. Een woordvoerder van Lufthansa deelde vrijdag mee dat er in de tweede helft van 198U met de levering zal worden begonnen. WASSENAAR, 5-12. l'ieter Memlen beviiull zich mo menteel in »le Wassenaarse Ursula-kliniek. Betrouw bare bronnen hebben dit maandagavond tegenover bet ANP bevestigd. Dr. Groenevcld, een van de ge neesheren van de Ursula-kliniek. wilde noch ontkennen, noch bevesti gen dat Menten in zyn kliniek voor neurologie, neurochirugie en psychi atrie bevond. Geneesheer-direkteur dr. J. Ceha zei geen mededelingen te doen over patiënten van zijn kliniek. Pieter Menten heeft maandagmid dag rond half vier de gevangenis vei-laten. Paspoort Het paspoort van Pieter Menten ligt op het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag. De Zwit serse autoriteiten hebben de pas in december 1976, na Mentens aanhou ding in Zwitserland, aan de Neder landse autoriteiten overhandigd, die hebben het ingetrokken. Als Menten een nieuw paspoort wil hebben moet hij dat aanvragen. De officier van justitie moet zijn goedkeuring aan afgifte geven. Dat is gebruikelijk bij personen, wie het paspoort is ontnomen wegens een tegen hen aangespannen strafzaak. Schok De vrijlating van Pieter Menten is volgens woordvoerders in het Is raëlische ministerie van justitie „grote schande" en is volgens hen in Israël aangekomen als een „schok". EINDHOVEN, 5-12. Een woord voerder van Philips in Eindhoven heeft verklaard dat er niets bekend is van een vrijlating van direkteur Schuitema. „Er doen inderdaad der gelijke geruchten de ronde maar ze zijn tfviet juist", aldus de woordvoer der. .fP. Schuitema werd op 24 november ontvoerd door de „gewapende strijd krachten van het nationale verzet", een guerrillagroep die al eerder bui tenlandse zakenlieden ontvoerde. De beweging eiste voor de vrijla ting van Schuitema de publicatie van een verklaring in kranten in ruim 30 landen. Ook zou losgeld zijn geeist. WITTEM (L), 4-12. Drie mannen van ongeveer twintig jaar oud heb ben een overval gepleegd op het postkantoor aan de Wittemer Allee in Wittem. Volgens de politie be draagt de buit ongeveer vierduizend gulden. Tijdens de overval bevond zich in het postkantoor naast een personeels lid een klant. Een man bleef buiten op de uikijk staan, terwijl de andere twee naar binnen gingen. Een man sprong over de balie en deed een greep in de geldla. Na de overval zijn de drie ongeveer driehonderd meter te voet gevlucht en vervolgens in een gereedstaande auto weggereden. Van de daders ontbreekt elk spoor. Chaviv Kanaan, de journalist die Menten heelt gekend en die eraan heeft bijgedragen dat deze weer voor de rechter kwam, zei: „Het is een afschuwelijke ervaring die pijn doet". Verlaten Het tweede kamerlid Wolf (CPN) heeft minister De Ruiter van justi tie en staatssekretaris Van der Mei van buitenlandse zaken maandag gevraagd alles te doen om te voor komen dat Menten Nederland kan verlaten, Wolff deed dit tijdens een onderhoud met beide bewindslieden. Het centraal orgaan voormalig verzet heeft minister De Ruiter van justitie maandag in een telegram gevraagd „al die maatregelen te ne men die ervoor zorgen dat Menten het land niet kan verlaten en dus bij de behandeling van zijn zaak in cassatie in de. rechtszaal aanwezig zal zijn". Archief De PvdA he§ft er bij' de regering op aangedrongen te bepleiten, dat de familie Ivortenhorst het archief- Kortenhorst openstelt voor het on derzoek naar de achtergronden van Menten door de kommissie Schöffer, Dc PvdA-Tweede-Kamerleden Kosto en Nolleman hebben daartoe schrif telijke vragen gesteld aan minister De Ruiter van justitie. Poolse reaktie De vrijlating van Pieter Menten is in Polen scherp gekritiseerd. Poolse kranten noemden dinsdag" in een be richt, afkomstig van het officiële Poolse persbureau PAP, het besluit „stuitend". W 01 ent Verwachting tot woensdagavond: Vorst Droog en zonnig weer; in de nacht .en ochtend matige vorst met mini mumtemperaturen van ongeveer 8 graden; in de middag lichte vorst met maximumtemperaturen van on geveer.2 graden; matige zuidooste lijke wind. ZON- EN MAANSTANDEN 1' 6 dec. Zon op 8.32, onder 16.30 Maan op 12.55, onder 7 dec. Zon op 8.33, onder 16.30 Maan op 13.22, onder 0.07 Eerste kwartier: 7 dec. (01.34). AMSTERDAM, 5-12. Dc Federatie Nederlandfee Vakbewegihg hééft" ceh dringend beroep gedaan op de Twee de Kamer om het in bestek '81 aan gekondigde beleid drastisch om te buigen. Die ombuiging moet zodanig ge schieden, dat de vakbeweging op reële wijze in staat kan worden ge steld om via het arbeidsvoorwaar denbeleid een bijdrage te leveren aan het realiseren van de-sociaal - ekonomische en maatschappelijke doelstellingen. Als de vakbeweging daartoe niet in staat word gesteld, is het gevaar van verscherpte maatschappelijke spanningen niet denkbeeldig, met alle mogelijke konsekwenties van dien, zo waarschuwt de FNV in een brief aan de Tweede Kamer. HOOG- EN LAAGWATER Dinsdag december 6 dec. 7 dec. Hoogwater Laagwater 7.16 19.55 0.46 13.11 8.13 20.59 1.48 14.14 DEN HAAG, 5-12. Premier Van Agt heeft zich heden (dinsdag) nog niet willen uitspreken over open baarmaking van het rapport over de Velser-affaire. „Ik wil liever geen stellige uitspraak doen over open baarmaking zonder dat ik overleg heb kunnen plegen met de minister van justitie", aldus Van Agt in de KRO-radiorubriek Echo vanuit Brussel, waar hy het Europees topbe- raad bijwoont. De premier zei zich niet te kunnen veroorloven een oordeel te geven over de uitspraak van de rechtbank in Den Haag in de zaak-Menten. Een van de overwegingen die een rol speelt bij beantwoording van de vraag of het rapport over de Velser- affaire openbaar gemaakt moet wor den is-of de kommissie Schöffer die het historisch onderzoek rond Men ten verricht, in haar werk wordt ge hinderd, aldus de premier. „Wij wa ren dus aj voor de uitspraak van de Haagse rechtbank doende met de vraag of dit rapport niet alsnog open baar zou moeten worden gemaakt om allerlei vreemde geruchten de kop in te drukken. Lelijke misrekening PALERMO, Sicilië, 4-12. Twee jeugdige dieven op Sici lië kozen de verkeerde man om te beroven: de Ghanese bokser Kwane Boateng. Onder bedreiging met een re volver eisten de Sicilianen de portefeuille van de 25-jarige bokser op. Niet in het minst geïmponeerd door hel wapen, legde deze zijn twee belagers met uit. rechts opgebouwde hoeken neer. De politic ,had slechts het meenemen. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Het iets zachter weer van maandag en' de daarmede samen hangende neerslagzone kwamen niet verder dan onze oostgrens. In de loop van maandagavond werd de zachtere lucht weer naar het westen teruggedrongen. Dit werd veroor zaakt door een uitbreiding van een hogedrukgebied boven Skandinavië in de richting van Duitsland en onze omgeving. Hierdoor draaide de wind naar het, oosten en werd koude en droge lucht vanuit Duitsland aange voerd. In deze lucht komt vrijwel geen bewolking voor. Een diepe depressie boven het midden van de oceaan verandert vrijwel niet meer van plaats. Het frontensysteem ervan trekt in de richting van de Golf van Biscaje en de Britse eilanden en buigen vervol gens in noordelijke richting af. Het ziet er naar uit dat deze fronten ons voorlopig niet zullen bereiken. Het weer in ons. land wordt in het komende etmaal bepaald door het hoog boven Skandinavië. Voor woensdag wordt dan ook droog en 'vtij zonnig weer verwacht, met in de ".riöcht matige en' overdag lichte vorst. ,.i 9€ i' f UTRECHT, 5-12. De postbeambten in het distrikt Utrecht gaan het werk neerleggen. Dit is maandag avond door distriktsbestuurders en leden van aktie- komité's van de ABVA en de KABO in Utrecht beslo ten. Wanneer dc akties precies begin nen wilde een woordvoerder „uit strategische overwegingen" nog niet kwyt. Aangezien de Tweede Kamer woensdag gaat debatteren over dc ambtenarensalarissen is dc verwach ting van de woordvoerder dat de sta- kingsakties in ieder geval voor of op die dag zullen plaatsvinden. Er zal, volgens dc woordvoerder, voordat het werk definitief wordt ZIER1KZEE. De sloop van het kantoor van de havenmeester op 't Luitje is een feit. Op dezelfde plaats zal een aanzienlijk ruimer kantoor verrijzen, evenals dames- en herentoiletten douche- en wasruimte. De /capaciteit zal tweemaal zo groot zijn als voorheen. Er zal in aangepaste stijl - met punt daken - worden gebouwd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) neergelegd in ieder geval nog over leg zijn met de leden. Indien de post in het distrikt Utrecht gaat staken, zal ook de cen trale postoverslag in de aktie wor den betrokken. Bij voorgaande ak ties bleek dat daardoor in de grote steden vijftig procent van de post niet werd bezorgd. Geen staking hij spoor, hoor De vervoersbonden FNV hebben maandag besloten, nog geen initiatie ven te nemen voor akties bij de Ne derlandse Spoorwegen, de Haagse Tramweg Maatschappij en in het streekvervoer, waar hun leden „trendvolgers" zitten. Een woordvoerder zei maandag avond, dat de situatie voor deze werknemers wat anders licht dan voor de ambtenaren, omdat bij NS, HTM en Streekvervoer de onderhan delingen over een nieuwe CAO nog möctén beginnen. „We willen ons kruit nog even drooghouden", aldus dc woordvoer der. De Vervoersbonden FNV hebben overigens wel een uitzondering ge maakt voor situaties waarin zij te maken krijgen met akties van „rechtstreekse" ambtenaren. Als bij voorbeeld dc chauffeurs van ge meentelijke vervoerbedrijven staken, zullen dc chauffeurs van streekbus sen die in dc betrokken steden ook lokaal verzorgen, dc haltes in die gemeenten overslaan of er althans geen „stedelijke" passagiers laten in stappen. Hoera, nog steeds elektra De ambtenarenbonden ABVA en KABO (aangesloten bij de FNV) hebben besloten voorlopig geen aktie tc voeren in dc cleklricitcitsbcdtij- ven. Volgens een verklaring zijn dc hoofdbesturen van dc twee bonden van mening dat ..doeltreffende ak ties in de energievoorziening nauw keuriger en langduriger moeten wor den voorbereid dan thans het geval kan zijn." ABVA cn KABO zullen daarom, vooral in verband met veiligheids- en risico-aspektcn, hun leden advise ren voorlopig niet lot aktie over te gaan in energiebedrijven. Wijkgeböuw Groene Kruis. Bejaar- dengymnastiek en St. Nikolaasvie- ring (beide groepen). 15.30 uur. Sirjansland Schoolgebouw, bezoek Sinterklaas voor alle kinderen, 13.15 uur. Middelburg Statenzaal, 9.30 uur, vergadering pro vinciale raad voor het milieu. Woensdag 6 decembei Zicrikzce Herv. Ver.-gebouw. Bejaardenmid dag N.C.V.B., 14.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw: St. Nico- laasavonden bejaarden (U.V.V.), 19.30 uur. Haamstede „Graaf van Haamstede", 19.30 uur, bingo, Ned. Ver. van Huisvrouwen. Donderdag 7 december Zicrikzec Herv. Ver.-gebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwengroep. Concertzaal, 20.00 uur, ZVU voor stelling „Neerlands Hoop in Bange Dagen". Zonnemairc Café Bommenedc, Klaverjaswed- strijden, 20.00 uur.. Vrijdag 8 december Huis van Nassau, 17.00 uur, fraktie- vergadering VVD. „De Kirreweie", 20.00 uur, V.O.O.- musical. Zaterdag 9 december Zicrikzec „De Lichtboei", Youth for Christ, koffiebar, m.m.v. een duo, 20.00 uur. Rcncssc Dorpshuis, Najaarsuitvoering to neelvereniging „Op Drift". Nieuwerkcrk Ons Dorpshuis, vanaf 14.00 uur postduivenshow PV Duiveland. Middelburg Schouwburg. Kringvergadering Rode Kruis, 10.30 uur. Maandag 11 december Zierikzce Foyer Mondragon, ledenvergadering „Beter Wonen", 20.00 uur. Kleuterschool ..De Duinkonijntjes", 20.00 uur, Doe-avond. Brouwershaven Stadhuis, vergadering gemeenteraad, 19.30 uur. Kcrkwcrvc Tafeltennniswedstrijden Groep A, gymzaal 19.00 uur. Middelburg Schouwburg, 14.00 uur, vergadering provinciale VVV. Provinciale griffie, vergadering vas te kommissie waterstaat, 15.00 uur. Dinsdag 12 december Zicrikzec Huis van Nassau, 19.30 uur. Ver. v. Bcdrij fsvoorlichting. Zoeuwsche Hcrberghc, 20.0ft uur; Alg. Ledenvergadering LTC Zicrikzec. Burgh Restaurant „Het Grote Zwijn", 20.00 uur. alg. ledenvergadering IJsklub Burgh/Haamstcdc. Woensdag 13 december Zicrikzec Lutherse Kerk, Barokconccrt, 20.00 uur. Kcrkwcrvc Thfeltenniswedstrijdcn Groep B. gymzaal 19.00 uur. Donderdag 14 december Zicrikzec Havcnplein 24. Rechtswinkel, 19.00- •0.00 uur. Raadzaal stadhuis, vergadering ge meenteraad, 20.00 uur. Westcnscbouwcn Restaurant „Zeelust", 18.15 uur, ver gadering landbouwvereniging Con cordia et Confidentie. Scharcndijkc Raadhuis. Vergadering gemeente raad, 19,30 uur. Kcrkwcrvc Zaïtl kchr. Geref. Kerk, bijeenkomst S.G.P., 19.30 uur. Vrijdag 15 december Zicrikzce Geref. kerk, 19.30 uur, kerstuitvoe ring. „Brogum", avond mei muziek-qui2; 20.30 uur. Burgh/Haamstcdc Camping Duinrand, 19.30 uur, K.M. Witte van Haemstede". Middelburg Statenzaal, 10.00 uur, vergadering provinciale staten. „De Schouwburg"; Algemene verga dering ZLM; 14.00 uur. Zaterdag 16 december KcrkwerVe Tafeltenniswedstrijden Groep C, gymzaal 13.00 uur. Zondag 17 december Renessc Bowling Centrum Renesse, 14.00 uur Bowling toernooi 1978. Maandag 18 december Zierikzec Chr. Mavo (ingang Calandweg) 19.00- 21.00 uur Schrijfavond Amnesty In ternational. Dinsdag 19 december Dreischor „De Drie Schapen", 20.00 uur, verga dering landbouwvereniging. Woensdag 20 december Goes Kantoor WMZ, 15.00 uur, algemene vergadering aandeelhouders WMZ. Donderdag 28 december Zicrikzec Havenplein 24, Rechtswinkel. 19.00- 20.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 -rr ZWEET Iedereen neemt zijn gemak; is in de weer met roe en zak. Een kursi- vist in deze dagen, wordt overvallen door de plagen. Geen hond wil nu de kranten lezen, laten w' eventjes wél wezen, 't Heerlijk avondje is gekomen, dat wordt dus dag- cn avonddromen. Pakjes gaan van man tot man; Sint snapt er zclvers soms niks van. De vrouwen weten ook van wanten, zc schenken sokken en bouffanten. Niet alles zelf ge maakt, soms wel; Pieterman hangt aan dc bel. Smijt dc spullen fluks naar binnen; want hij moet ook ginds beginnen. Voor schoorstecnloercii echt geen tijd; wordt hij nog nauwelijks be nijd. Her brengt hij banket en daar weer kaas't Is een echte leuke baas. Maar kranten nee, dat gaat te ver. Omfloerst de 5-december-slcr. Of in gebruik als pakpapier, dat in teresseert hem dan geen zier. Daar gaat het journalistenzweet, 't is „foetsj", voordal je 't loeet. Wat zit ik hier dan nog te brou wen; later zal het me berouwen. Maar Sint zo edel, oud en goed; geeft opnieuw weer dichtersmoed. Misschien, misschien als 't is ge schied en Sint vertrok naar zijn ge bied. Dat er nog wat wordt gelezen; beloning voor het rijmelpezen. Wees echt maar blij met wat u kreeg; of het van suiker is of clceg. Want ve len in dit aardse dal; krijgen niks en niemendal. Ze kluiven op een sui kerriet en vlees of vis dat is cr niet. De jeugd weet niets van Sinterklaas cn kennen heel geen spekulaas. Sint zweet te veel in 't Verre Qostcn en kan dus ginds geen kind'ren troos ten. Maar wij bclaan met aardse za ken, kunnen cr een feest van ma ken. Sint roept tol Piet dus „hiero, hicro"; denk eens even aan de giro. Of aan de bank, om geld tc sturen. Naar onze verre tropenburen. Naar Terre des Hommes of „Mens in Nood"; stuur een vrachtboot vol met brood. Of zomaar vooi dc grote petn; een rticgtuig rol met morse- pern. Hoe liet ook gaat, let op de ar men. Probeer hun geest wat Ie ver warmen. Uw kursivist zegt: wees gegroet. Weet wat u nu en strakjes doet. Want met de kerst, het licht test ijn; is een gebaar heus ook wel fijn. Of liever 't is een echte „must", geloof dat van Sint dan maar gerust. En voor de rest weer heel wat lol. met dc operatic peperhol". SCIIIMFILANUMAN 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2